Pasaulinė žvaigždė Mirga Gražinytė-Tyla: svarbu ne lytis, o profesionalumas

Publikuota: 2017-08-02

Liepos 29 d. Vilniuje, Valdovų rūmuose, vyko neabejotinai vienas svarbesnių šios vasaros koncertų. Ne todėl, kad J. Haydno oratorija „Pasaulio sutvėrimas“ yra puikus kūrinys, o Šv. Kristoforo orkestras, choras „Jauna muzika“ ir solistai – puikiausi atlikėjai. Didžiuma publikos susirinko dėl dirigentės Mirgos Gražinytės-Tylos.

Ačiū Dievui, Sąjūdžiui ir neabejotinai mums patiems, kad gyvename laikais, kai nebeaikčiojame dėl kiek žinomesnio atlikėjo. Nebeaikčiojame, bet tiesiog žavimės – paprastai, giliai, sąmoningai. Ir apie Mirgą Gražinytę-Tylą kalbame čia ne todėl, kad apie ją, Birmingamo miesto simfoninio orkestro (CBSO) dirigentę, Los Andželo orkestro dirigento asistentę, rašo „Financial Times“, „The New Yorker“, „The Guardian“ ar dar kas nors, ir vadina ją „superžvaigžde“, o todėl, kad ji yra reiškinys. Dievo dovana.

Profesionalumo klausimu

Prieš kelerius metus VŽ „Savaitgaliui“ duotame viename retų interviu, paklausta, kas apskritai yra dirigentas, ji, nusijuokusi ypatingu savo juoku, pasakė: „Vaikystėje važiuodavau pas močiutę prie Lakajų ežero, ji sakydavo: na ką tas dirigentas, tik muses mojuoja.“

Tuomet kalbėjomės apie tai, kad galingųjų dirigentų rikiuotėje – Wilhelmas Furtwangleris, Herbertas von Karajanas, Claudio Abaddo, šių dienų garsieji Ornelo Mutti, Barenboimas, Dudamelis ir t. t. – moterų pavardžių nėra. Mirga tuomet sakė, kad išties pripažintų moterų dirigenčių pasaulyje labai mažai, tačiau ateityje tai turėtų keistis: kai studijavo Grace ir Leipcige, kurse buvo bent kelios merginos, Ciuriche – gal 50%, tačiau, vėlgi, daugelis vyrukų, su kuriais ji mokėsi diriguoti, dabar veikia visai ką kita.

„Man atrodo, kad klausimas, gali moterys diriguoti ar ne, nekyla. Čia įdomesnis profesionalumo, o jį pasiekti turi ir vyrai, ir moterys, klausimas“, – tuomet sakė ji.

Nes ji moteris

Lygiai apie tą patį visai neseniai su p. Gražinyte-Tyla kalbėjosi FT žurnalistė Hannah Nepil.

„Ant pakylos ji – ekstravagancijos ir geležinės savitvardos derinys. O ir susitikus asmeniškai, M. Gražinytė-Tyla, Birmingamo miesto orkestro dirigentė, tokia pati. Ji užpildo kambarį savo dinamiškumu, pertraukdama pokalbį staigiais juoko pliūpsniais ir plačiais rankų mostais. Tačiau nuo jos sklinda ir šaltakraujiška ramybė, ir apima jausmas, kad ši smulkutė nepriekaištingai atrodanti lietuvė niekada nieko nepasakys gerai neapgalvojusi.

Vos 31-ų M. Gražinytė-Tyla elgiasi kaip tikra veteranė. CSBO ji diriguoja tik pirmąjį sezoną ir šį svarbų įvykį pažymės koncertu rugpjūčio pabaigoje Promenados koncertų „BBC Proms“ cikle. Nedaugelis būtų atspėję, kad būtent ji pakeis buvusį orkestro meno direktorių Andrį Nelsonsą. Ir ne dėl to, kad ji tokia jauna: A. Nelsonsas buvo 28-erių, kai gavo šį prestižinį darbą, o Simonas Rattle’as, CSBO vadovavęs 18 metų, prieš paimdamas Berlyno filharmonijos orkestro dirigento lazdelę, pradėjo dirbti Birmingame vos 25-erių.

M. Gražinytę-Tylą nuo jos pirmtakų skiria tai, kad ji – moteris. Žinoma, yra garsių dirigenčių moterų, ir praėjo jau beveik ketveri metai nuo to laiko, kai Marina Alsop tapo pirmąja, užlipusia ant pakylos paskutinį Promenados koncertų vakarą ir pradaužusia vadinamąsias stiklines lubas.

Vis dėlto, kol M. Gražinytė-Tyla nebuvo paskirta į šias pareigas, M. Alsop neturėjo sau lygių tokio pat pripažinimo sulaukusių kolegių, ir netgi šiandien dirigavimas lieka stulbinamai vien vyrų sritis.

Pasak M. Gražinytės-Tylos, taip yra todėl, kad „mūsų visuomenė linkusi viską skirstyti į kategorijas, o mes tiesiog nesame pripratę matyti šį vaidmenį atliekančias moteris“. Kaip ir M. Alsop, ji atmeta mintį, kad moterys ir vyrai laikosi iš prigimties skirtingo požiūrio į dirigavimą, tačiau suvokia, kokią žinutę gali nusiųsti būsimoms kartoms: „Visada atsiminsiu, kaip po koncerto šeimoms prie manęs priėjo kelios motinos ir pasakė, kaip gerai, kad jų dukros matė mane diriguojančią.“ Vis dėlto lytis niekada netrukdė jai pačiai siekti karjeros, juolab kad dirigentė tvirtina, jog tokia galimybė jai „net nebuvo atėjusi į galvą“.

O juk ji – moteris, kuri, 2012 m. laimėjusi „Nestle“ ir Zalcburgo festivalio surengtą jaunųjų dirigentų konkursą, 29-erių buvo paskirta Los Andželo filharmonijos orkestro vyriausiojo dirigento asistente ir Zalcburgo valstybinio teatro muzikos vadove“, – rašoma FT.

Ne baimė, o meilė

Dažnesnis atvejis, kai garsaus orkestro dirigentu tampa muzikas, jau sukaupęs patirties. O Mirga, sakytum, – išsyk nuogu užpakaliu į dilgėles.

VŽ „Savaitgaliui“ ji yra pasakojusi, kad visą savo vaikystę dainavo, su muzika buvo suaugusi nuo įsčių (jos tėtis Romualdas Gražinis – chorvedys, mama Sigutė – pianistė), bet jos nesimokė. Pradinukė lankė „paprastą mokyklą“, paskiau ją „leido į dailę“, nes per choro repeticijas, į kurias vesdavosi tėvai, visą laiką piešdavo. „Tais metais dailėje aš taip kankinausi... Tuo metu visa mano aplinka sukosi apie muziką, ir aš pasijutau nuo jos atskirta, bet negalėjau to aiškiai pasakyti, man viskas atrodė labai dramatiškai. Laikiau visa tai savyje užspaudusi, kol galiausiai metų pabaigoje man pratrūko, pasakiau, kad noriu tik į muziką. Man buvo 11 metų, mokytis smuiku, fortepijonu pavėluota, nebent kokiu pučiamuoju instrumentu. Liko chorinis dirigavimas, nuo to laiko ta kryptimi ir važiuoju“, – pasakojo Mirga.

Baigusi mokslus M. K. Čiurlionio mokykloje, ji išvažiavo į užsienį, mokėsi Grace, Bolonijoje, Leipcige, Ciuriche – skirtinguose miestuose, skirtingose šalyse. Tokia geografija susiklostė atsitiktinai. Pirmaisiais metais ji išgyveno krizę – juk viskas apsivertė aukštyn kojomis: kita kalba, kita kultūra.

„Kol susiorientavau, užtruko. Jau atrodė, gal geriau eisiu į vienuolyną, o paskiau persilaužiau“, – pasakojo pašnekovė.

Studijas ji pradėjo nuo chorinio dirigavimo. Mirgos profesorius Grace, dirigentas, operos repertuaro specialistas, vis paklausdavo, ar ji studijuos simfoninį dirigavimą. Iš pradžių, sako ji, net tokia mintis nekilo, bet profesorius ją po truputį vis judino, judino...

„Pamaniau, pasiimsiu simfoninį dirigavimą kaip specialybę. Kai baigiau bakalaurą Grace, man vis dar buvo neaišku, ar tai galėtų būti mano sritis. Mano namai buvo vokalinė muzika, galvojau, ar sugebėčiau tą kitą muziką taip pat mylėti – tiek man ten buvo visko naujo, nepažįstamo“, – kalbėjo Mirga. Ieškodama atsakymo į šiuos klausimus, pagal „Erasmus“ mainų programą ji išvažiavo į Italiją. Dar kitais metais pradėjo ieškoti, kur galėtų studijuoti simfoninį dirigavimą.

Stovėti su batuta prieš orkestrą? Pagaliau – ir amžiaus klausimas, juk orkestruose paprastai groja nemažai vyresnių žmonių, turinčių didelės muzikavimo patirties. Ar nebuvo baisu tam pasiryžti, klausiau p. Mirgos.

„Buvo, – sakė ji, – kad ir dabar – eini į pirmą repeticiją, ir antrą, ir baisu būna. Tačiau iš esmės pirmiausia visi norim žmogiško bendravimo. Nes kiekvienas, kuris pasirinko muziką, pats ar tėvų nuvestas, ir išliko tam kely, išliko traukiamas kažkokios ugnies, kibirkšties. Ja dalytis mes ir susirenkam. Gal chore lengviau tai pasiekti nei orkestre, bet, manau, visur tas pats. Meilės klausimas, ne baimės, yra įdomesnis. Baigiant bakalaurą Grace mano meilė vokalinei muzikai buvo natūrali – buvo taip viskas aišku, kad galėjau važiuot atgal į Lietuvą, dainuot dainas ir augint kokį obelų sodą. Vis klausiau savęs, ar galėčiau taip pat mylėt tą kitą sritį, jaustis joje taip pat gerai. Dabar, kai turiu tuos kūrinius, užsiimu jais kaip savo obelų sodu“, – kalbėjo Mirga.

Svajonės pildosi

FT rašoma, kad kitais metais M. Gražinytės-Tylos laukia C. Debussy šimtųjų mirties metinių minėjimas.

„Mano gyvenime ištisai skamba prancūzų muzika. Kai kito sezono pabaigoje grosime „Pelėją ir Melisandrą“, tai bus vaikystės svajonės išsipildymas.“ Kodėl? „Myliu pašėlusį pačios muzikos grožį, fin-de-siecle atmosferą, bet taip pat ir tylą.“

Ji susimąsto: „Tiek daug svarbiausių akimirkų kyla iš tylos.“ Įdomu girdėti šitaip kalbant dirigentę, žinant, kad taip pat skamba ir jos pavardės dalis „Tyla“, kurią ji pati prisidėjo prieš kelerius metus.

Rugsėjo 15 d. Mirga Gražinytė-Tyla diriguos Klaipėdos kamerinio orkestro XIV koncertinio sezono atidarymo koncertą.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lukiškių aikštėje – Naisių piliakalnis?

Nuo vasaros vienas svarbiausių klausimų mūsų valstybėje – Lukiškių aikštės – ir toliau lieka valdančiųjų...

Laisvalaikis
17:46
Išrinkti Jotvingių premijų laureatai

Jotvingių premija, pagrindinis tarptautinio literatūros festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ prizas,...

Laisvalaikis
14:24
Virusologas P. Piotas: žengiame į pandemijų amžių Premium 4

Belgų virusologas Peteris Piotas įsitikinęs – mums būtini „kultūriniai pokyčiai“, jei norime suvaldyti...

Laisvalaikis
2020.09.29
Vertėjams paskirtos Šv. Jeronimo premijos

Vertėjų globėjo šv. Jeronimo premijos šiemet skirtos vertėjoms Eugenijai Ulčinaitei ir Dacei Meierei.

Laisvalaikis
2020.09.29
Lukiškių aikštę toliau valdys Vilniaus savivaldybė 2

Lukiškių aikštė lieka Vilniaus miesto savivaldybės globoje. Savivaldybės pateikti pasiūlymai, kaip...

Laisvalaikis
2020.09.28
Prancūzmetis Klaipėdos krašte: egzotiškas istorijos epizodas Premium

Vadinamasis prancūzmetis Klaipėdos krašte nėra toks plačiai žinomas mūsų istorijos epizodas, kaip, tarkime,...

Laisvalaikis
2020.09.27
Pandemija kerpa sparnus: milijardierius R. Perelmanas išsiparduoda Premium 1

JAV milijardierius Ronaldas Perelmanas, bankininkas, investuotojas, gelbėdamas savo kompanijas, yra...

Laisvalaikis
2020.09.27
Lietuviai Prancūzijoje: A. Venskus – diplomatas, išradėjas, pramonininkas Premium

Pirmasis Lietuvos ambasadorius prie NATO ir ES Adolfas Venskus (1924–2007) kaip nė vienas kitas Prancūzijoje...

Laisvalaikis
2020.09.27
Pasaulio aukso atsargos senka: kiek jo dar liko Premium

Auksas paklausus kaip investicija, jis laikomas statuso simboliu, galiausiai – šis taurusis metalas yra...

Laisvalaikis
2020.09.27
Lietuviai Prancūzijoje: iš diplomato P. Klimo prisiminimų Premium

Teisininkas, istorikas, politikas, Vasario 16-osios akto signataras Petras Klimas (1892–1969) 1925-aisiais...

Laisvalaikis
2020.09.26
„Netflix“ įkūrėjas R. Hastingsas: tokio augimo dar neregėjome Premium 3

Reedas Hastingsas. Milijardierius, „Netflix“ įkūrėjas, filantropas. Žmogus, kuris sunaikino „Blockbuster“ ir...

Laisvalaikis
2020.09.26
Genocido centras iš interneto išima KGB bylų registracijos žurnalą  1

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras (LGGRTC) paskelbė, jog iš interneto svetainės...

Laisvalaikis
2020.09.24
Lukiškių aikštės perdavimą vadina ir būtinąja gintimi, ir R. Karbauskio erotine fantazija

Lukiškių aikštės Vilniuje perdavimas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui yra būtinoji...

Laisvalaikis
2020.09.24
Po 40-ies metų už savo „niekingą poelgį“ atsiprašė J. Lennono žudikas

Markas Chapmanas, vyras, 1980 m. gruodžio 8 d. nušovęs britų dainininką Johną Lennoną, atsiprašė jo našlės...

Laisvalaikis
2020.09.23
Nobelio premijų teikimo ceremoniją pakeis televizinis renginys

Pirmą kartą nuo 1944 metų dėl COVID-19 pandemijos atšauktą tradicinę Nobelio premijų teikimo ceremoniją...

Laisvalaikis
2020.09.22
Šešiems kūrėjams – aukščiausi Kultūros ministerijos apdovanojimai

Lietuvos kultūrai ir menui nusipelniusiems kūrėjams įteikti aukščiausi Kultūros ministerijos skiriami...

Laisvalaikis
2020.09.22
Atstovauti Lietuvai 2022-ųjų Venecijos bienalėje pretenduoja keturi projektai

Lietuvos kultūros taryba, baigusi paraiškų atstovauti Lietuvai 59-oje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje...

Laisvalaikis
2020.09.21
Įpročiai, kurie didina kasdienį nuovargį Premium 1

Miego trūkumą ir stresą dažniausiai kaltiname dėl prastos savijautos. Bet anot sveikatos priežiūros...

Laisvalaikis
2020.09.20
VU kviečia į diskusiją apie įvykius Baltarusijoje 2

Vilniaus universitetas (VU), bendradarbiaudamas su Vilniaus tarptautinio kino festivaliu „Kino pavasaris“,...

Laisvalaikis
2020.09.20
Rumunijoje atrastos 2017-aisias Londone pagrobtos itin vertingos knygos 3

Rumunijoje policija atrado apie 200 retų ir vertingų knygų, pavogtų per sudėtingą sandėlio apiplėšimą Londone...

Laisvalaikis
2020.09.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus