Senėjanti visuomenė turizmui duos pelno

Publikuota: 2017-06-10
Kūdikių bumo karta laukia pensijos, kad galėtų daugiau keliauti. „Scanpix“ nuotr.
Kūdikių bumo karta laukia pensijos, kad galėtų daugiau keliauti. „Scanpix“ nuotr.

Per 10 metų senjorų skaičius padvigubės visame pasaulyje, nes pirmoji kūdikių bumo karta – gimusieji nuo 1940 iki 1965 m. – taps pensininkais. 2020 m. vienas iš keturių europiečių bus vyresnis nei 60 m., o 2030 m. septintąjį dešimtmetį skaičiuos kas trečias. Ši demografija nežada ekonomikos augimo, bet turizmo sektorius iš senėjančios kartos uždirbs.

Tyrimai rodo, kad kūdikių bumo kartos žmonės laukia pensijos, kad galėtų daugiau keliauti. Šių būsimų senjorų poreikiai skirsis nuo turizmo status quo, pavyzdžiui, vietoj pažintinių arba poilsinių kelionių atostogautojai rinksis naujas turizmo kryptis – medicinos arba genealoginį turizmą, rašo gyvenimo būdo portalas žmonėms nuo 55 m. „seniorlivingmag.com“.

Žydrė Gavelienė, kelionių agentūros „Estravel“ vadovė, sako, kad žmonės ateityje keliones rinksis ne pagal kryptį, o tikslą: „Psichologai prognozuoja, kad kelionės kryptis mums taps nebe tokia svarbi. Maršruto pasirinkimą lems asmeniniai pomėgiai arba poreikis sužinoti ir išmokti naujų dalykų.“

Ji aiškina, į Azorų salas stengiasi nukeliauti visi, mėgstantys kalnų žygius, o tokia veikla neužsiimantys turistai apie Azorų salas net nėra girdėję. Žmonės ateityje vis dažniau rinksis kryptį ne pagal populiarumą, o atsižvelgdami į savo poreikius.

Pašnekovė įsitikinusi, kad Lietuva gali tapti patrauklia kryptimi senėjančiai kartai: „Mūsų šalies klimatas yra patrauklus pagyvenusiems – keliauti esant apniukusiam dangui lengviau nei kepinant saulei.“

Taikinys – vyresnieji

2015 m. Turizmo departamento atliktos apklausos duomenimis, kurioje buvo domimasi ir respondentų amžiumi, nurodoma, kad žmonės nuo 46 m. ir vyresni į šalį atvyksta atostogauti dažniau nei jaunesni – nuo 30 iki 46 m.

Vyresni turistai dažniausiai atvyksta iš Danijos – keliautojai nuo 46 m. sudaro daugiau nei 80% visų danų turistų, vyresnių keliautojų iš Izraelio dalis buvo 58%, iš Rusijos – 52%, JAV – 50%, Švedijos – 48%.

Gerda Butkuvienė, Turizmo departamento atstovė, sako, jog senjorams Lietuvoje skirti tam tikri turizmo produktai – sveikatos, ekologinis, kultūrinis, o kai kurios mūsų vykdomos turizmo rinkodaros priemonės, pavyzdžiui, Lietuvos turizmo galimybių pristatymas turizmo parodoje „Senior massan“ Švedijoje, skirtos būtent vyresniems turistams į mūsų šalį pritraukti. Anot specialistės, senjorais domimasi, gal tik e.rinkodara labiau skirta jaunesnio ir vidutinio amžiaus žmonėms.

Kitos šalys vyresniais turistais domisi „visais frontais“. Antai Ispanijos vyriausybė 2009 m. sukūrė kelionių senjorams portalą „Europe Senior Tourism“, skirtą žmonėms nuo 55 m. Tinklalapyje pateikiama informacija apie vyresniesiems siūlomas lankytinas vietas, kelionės maršrutus, nakvynės vietas, sveikatinimosi paslaugas ir pan.

Portale lankytojams siūloma atsakyti į klausimus, kokios atostogos juos domina Ispanijoje, ir pagal atsakymus respondentas gauna kelionių agentūrų pasiūlymus.

JAV kelionių agentūros, besiorientuojančios išskirtinai į senjorus, „Elderhostel“, „Grand Circle Travel“, „Grand Europe Tours“ ir kitos, siūlo edukacines keliones žmonėms nuo 50 m. Tokių programų rengėjai į kelionę įtraukia ne tik edukacinę veiklą, bet ir kūrybines dirbtuves, susitikimus su įvairių sričių ekspertais. Pavyzdžiui, „Elderhostel“ keliaujantiems į Kostą Riką siūlo „Kosta Rikos skonio“, Kosta Rikos paukščių perėjimo vietų maršrutą.

Senjorų kelionių agentūros gali pasiūlyti patrauklesnę kainą savo klientams, nes nebedirbantys žmonės gali rinktis lankstesnes kelionių datas – jiems nereikia laukti atostogų, o ne sezono metu turizmo paslaugos yra pigesnės.

Medicinos turizmas

Viena iš vyresnius keliautojus dominančių atostogų veiklų – sveikatinimo paslaugos, rašo „seniorlivingmag.com“.

Gali būti, kad tokia tendencija populiaresnė Vakarų šalyse, nes Lietuvos sveikatinimo centrai didėjančio vyresnių klientų susidomėjimo dar nejaučia. Vytautas Dambrava, reabilitacijos centro UPA, atidaryto 2016 m. Druskininkuose, vadovas, sako, kad dabar vyresni žmonės sudaro apie 10% lankytojų.

Artimiausiu metu vyresnių lankytojų tikimasi sulaukti daugiau: „Senėjantys turistai yra potencialūs centro klientai“, – sako įmonės vadovas.

Jis aiškina, kad didžioji dalis reabilitacijos centre besiilsinčių ar besigydančių vyresnių žmonių yra lietuviai, o užsieniečių atvyksta mažiau. Pašnekovas įvardija, kad dažniausiai medicinos paslaugas Lietuvoje perka svečiai iš Didžiosios Britanijos ir Ispanijos.

Ponas Valdas Trinkūnas, „SPA Vilniaus“ generalinis direktorius, pastebi visuomenės amžiaus vidurkio didėjimą: sako, kad kasmet vyresnių klientų skaičius nedaug, bet auga.

Keičiasi poreikiai

Anot p. Dambravos, vyresnieji yra patrauklesni klientai nei jaunimas, nes jie poilsiauja ilgiau, reikalauja daugiau dėmesio ir asmeniškai taikomų procedūrų bei paslaugų.

Jam pritaria ir p. Trinkūnas. Jis sako, kad SPA centre besilankantys senjorai nesirenka pigiausių programų, centre yra programa senjorams, kuri nuo kitų skiriasi mažesne kaina, nes galioja tik darbo dienomis. Visgi tokia programa nėra populiariausias vyresnių žmonių pasirinkimas: „Anksčiau dažnai sulaukdavome klausimų, ar turime ką pasiūlyti senjorams, todėl sukūrėme šią programą, bet dabar klientai ją renkasi vis rečiau.“

Pašnekovas neslepia, kad programa senjorams yra komercinis sprendimas siekiant pritraukti lankytojų į SPA darbo dienomis. Anot p. Trinkūno, dabar tokios programos, vadinamos paruoštukėmis, domina vis mažiau klientų, nes jie jau dažniau perka atskiras paslaugas ir patys susidaro individualią poilsio dienotvarkę.

Genealoginis turizmas

Kelionių turizme taip pat populiarėja individualios programos, tiksliau, maršrutai. Anksčiau žmonės keliaudavo siekdami atitrūkti nuo darbo ir gyvenimo rūpesčių, o senstanti kūdikių bumo karta kelionėse nori patirti egzotiškų arba nostalgiškų emocijų, rašo „seniorlivingmag.com“.

Tokie keliautojai vis dažniau renkasi genealoginį turizmą – tai yra vienas iš greičiausiai populiarėjančių atostogavimo būdų JAV. Genealoginėje kelionėje turistai lanko artimųjų tėviškes ir kitas šeimos nariams reikšmingas vietas.

Greičiausiai jau nebeegzistuojančios bažnyčios paieškos, kurioje kadaise susituokė seneliai, arba pietūs valgykloje, kurioje anksčiau dirbo močiutė, gali suteikti kur kas gyvesnių emocijų nei turistų sausakimša Milano katedra.

Patirčių sąrašas

„Seniorlivingmag.com“ rašo, kad kelionių agentūros kasdien sulaukia vyresnių žmonių prašymų pasiūlyti kelionę, kurioje patirtų tai, ko dar nespėjo padaryti savo gyvenime, lyg 2008 m. JAV režisieriaus Robo Reinerio filme „Prieš pakratant kojas“.

Manoma, kad tokių pageidavimų kelionių agentūros sulaukia dažniau nei kada nors anksčiau dėl ilgėjančios gyvenimo trukmės, gerėjančios vyresnių žmonių sveikatos ir didesnių pajamų.

Tokiems senjorams siūloma stebėti saulėlydį nuo Kilimandžaro viršūnės, aplankyti Maču Pikču šventyklas arba išbandyti šunų kinkinių varžybas Antarktidoje ir pan. Senjorų gyvenimo būdo portalas rašo, kad pasitelkus vaizduotę pramogų vyresniems galima prigalvoti kiekviename pasaulio kampelyje.

Šeimos kelionės

Maršrutai, skirti keliauti šeimoms – seneliams su anūkais, taip pat vis labiau populiarėja, rašo „seniorlivingmag.com“. Anot portalo, tokie pasiūlymai yra nauja niša kelionių agentūroms, pavyzdžiui, JAV kelionių agentūra „Journays Internatioanl“ siūlo kelionių maršrutus visoms trims šeimos kartoms – vaikams, tėvams ir seneliams.

Tokia keliavimo tendencija domisi ir viešbučiai. Amerikiečių viešbučių tinklas „Preferred Hotels“ atliko tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad 40% žmonių pastaraisiais metais bent kartą yra keliavę su savo vaikais ir tėvais, 71% apklaustųjų naudojasi kelionių agentūrų paslaugomis planuodami arba įsigydami kelialapį visai šeimai. Atlikęs šią apklausą, viešbučių tinklas sukūrė portalą „preferredhotels.com“, kuriame siūlo kelionių maršrutus ir vietas apsistoti su šeima.

JAV senjorų asociacijos (American Association of Retired Persons) apklausoje, atliktoje 2016 m. pradžioje, apie kelionių planus – 95% respondentų tarp kelionių planų nurodė, kad planuoja keliauti su šeima. Dažniausiai tokių kelionių tikslas yra giminių susitikimai, metinių minėjimai, vestuvės, gimtadieniai arba tiesiog poilsinė kelionė visiems kartu.

Kūdikių bumo karta, atvirkščiai nei jų pirmtakai, nebekaupia palikimo savo vaikams, bet uždirbtus pinigus verčiau leidžia kartu su jais, rašo JAV senjorų asociacija.

Su tokiomis prognozėmis sutinka ir p. Trinkūnas. Jis pastebėjo, kad pastaraisiais metais SPA centre vis dažniau lankosi šeimos su vaikais. Verslininkas svarsto, kad vyresni žmonės jau nebekaupia pinigų kaip anksčiau, o verčiau juos išleidžia kokybiškam laisvalaikiui su šeima.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Balsavusiųjų apklausa: Toriai pakeliui į įspūdingą pergalę 1

Gruodžio 12 d. Jungtinėje Karalystėje (JK) vyko pirmalaikiai parlamento rinkimai. Rinkimų rezultatai nulems...

Verslo aplinka
2019.12.12
„Bloomberg“: JAV ir Kinijos derybininkai pasiekė prekybos susitarimą

JAV derybininkai pasiekė tarpinį prekybos susitarimą su Kinija, skelbia „Bloomberg“. Dabar laukiama, kol...

Verslo aplinka
2019.12.12
G. Nausėda ragina ES pratęsti sankcijas Rusijai

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį paragino Europos Sąjungą pratęsti sankcijas Rusijai.

Verslo aplinka
2019.12.12
Vilniuje duris atvėrė dar viena bendradarbystės erdvė 1

Ketvirtadienį Vilniaus Senamiestyje atidaryta bendradarbystės erdvė „Talent Garden Vilnius“. 

Statyba ir NT
2019.12.12
Savavaldžiai sunkvežimiai jau gabena krovinius skersai JAV Premium

Autonominių sunkvežimių sprendimus kurianti JAV bendrovė „Plus.ai“ įvykdė pristatymą, kurio metu krovinys...

Biržų naujokė pasiekė 2 trln. USD kapitalizacijos kartelę Premium

Pasaulio biržose ketvirtadienį jautėsi optimizmas dėl JAV ir Kinijos prekybos sutarties, Europos centrinio...

Rinkos
2019.12.12
Nacionalinėje dailės galerijoje – Moi Vero modernybės montažai

Gruodžio 13 d. Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) Vilniuje atidaroma vilniečio, Bauhauzo mokyklos...

Laisvalaikis
2019.12.12
Vilniaus oro uosto Kalėdų eglutė iš konfiskuotų daiktų apskriejo pasaulio žiniasklaidą 1

Artėjant šventėms, Vilniaus oro uostas pasirinko neįprastą būdą priminti keleiviams apie draudžiamus gabenti...

Paslaugos
2019.12.12
Po incidento „Achemoje“ atliekami papildomi oro tyrimai Jonavos ir Ukmergės rajonuose 

Po trečiadienį įmonėje „Achema“ įvykusio incidento, kai į aplinką pateko azoto oksidai, aplinkosaugininkai...

Pramonė
2019.12.12
Derybose dėl mobilumo paketo – „paskutinė žinutė“ mūsų vežėjams  Premium 5

Vakar vakare ir praėjusią naktį Briuselyje vykusios trilogo derybos dėl mobilumo paketo nuostatų pasiekė...

Su „Citus“ susijusi įmonė Vilniaus Šnipiškėse planuoja daugiabutį

Su nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrove „Citus“ susijusi UAB „Palatina“ Vilniaus Šnipiškių mikrorajone...

Statyba ir NT
2019.12.12
Latvijoje byra A. Lembergo verslo asociacija

Byra Latvijos tranzito verslo asociacija, kurioje svarios įtakos turi Latvijos oligarchas ir Ventspilio meras...

Verslo aplinka
2019.12.12
„Klaipėdos naftos“ akcininkai priėmė papildomus sprendimus dėl NIB paskolos 

Valstybės valdomos „Klaipėdos naftos“ akcininkų susirinkime ketvirtadienį priimti papildomi sprendimai,...

Pramonė
2019.12.12
Analitikas: JK balsuojama už vieną iš dviejų blogybių Premium

Šiuose rinkimuose balsuojama už vieną iš dviejų blogybių, sako VŽ Londone kalbintas Europos reformų centro...

Verslo aplinka
2019.12.12
Estija toliau mažina mokesčius ir kyla reitinge, Lietuva stovi vietoje Premium 1

Estija Pasaulio banko ir „PwC“ mokesčių reitinge pakilo keliomis pozicijomis iki 12-os vietos, Latvija...

Finansai
2019.12.12
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorė traukiasi iš pareigų

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorė Ina Pukelytė traukiasi iš pareigų.

Laisvalaikis
2019.12.12
Latvijos bankai sugriežtino A. Lembergo ir jo organizacijų aptarnavimą

Latvijos bankai Ventspilio mero Aivarą Lembergą ir su juo susijusias organizacijas, kurioms JAV paskelbė...

Finansai
2019.12.12
ECB nepakeitė palūkanų

Europos centrinis bankas (ECB), kaip ir tikėtasi, nepakeitė palūkanų. Tai buvo pirmasis pinigų politikos...

Rinkos
2019.12.12
Šiaurės investicijų bankas Kaunui skolina 17,5 mln. Eur naujiems troleibusams pirkti

Šiaurės investicijų bankas (NIB) ir UAB „Kauno autobusai“ pasirašė 17,5 mln. Eur vertės paskolos sutartį,...

 Italų spirito gamykla Panevėžyje planuoja 20 mln. Eur metinę apyvartą

Italijos įmonių grupė „Etea Group“ savo plėtrai pasirinko Panevėžio pramonės rajoną, kuriame statys modernią...

Pramonė
2019.12.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau