Užkariauti kosmosą: 25-erių lietuvis nori užauginti Žemės augalą Mėnulyje

Publikuota: 2017-03-04
Mikalojus Brazdžiūnas, VU biofizikos magistrantas, buvo vienas iš dviejų lietuvių studentų, pirmą kartą atlikusių stažuotę NASA – JAV nacionalinėje aeronautikos ir kosmoso administracijoje. 
Juditos grigelytės (VŽ) nuotr.
Mikalojus Brazdžiūnas, VU biofizikos magistrantas, buvo vienas iš dviejų lietuvių studentų, pirmą kartą atlikusių stažuotę NASA – JAV nacionalinėje aeronautikos ir kosmoso administracijoje. Juditos grigelytės (VŽ) nuotr.
 

Mikalojus Brazdžiūnas turi svajonę: užauginti Žemės augalą Mėnulyje. Jį palaiko NASA, kur 25-erių lietuvis atliko stažuotę, mokslininkai. Su komanda jis konstruoja šiltnamį, kuriame galėtų augti lietuviška saulėgrąža, o galbūt ridikas. Jeigu jiems pavyks, tai bus didelis žingsnis kosmoso tyrimų srityje ir Lietuvos kaip kosmoso šalies prisistatymas pasauliui.

Vasario pabaigoje NASA paskelbė apie istorinį atradimą: prie netolimos Žemei žvaigždės užfiksuotos septynios naujos planetos, iš kurių trijose gali būti gyvybė. Tai buvo laiminga diena Mikalojui. Nuo pat vaikystės jis vietoj pasakų skaitydavo enciklopedijas ir žinynus, žavėjosi kosmosu. „Mes apie jį beveik nieko nežinome. Tuo kosmosas ir patraukė“, – sako jaunasis mokslininkas, kosmoso tyrimams skyręs savo profesinę veiklą.

Pirmiausia – nanojutikliai

Vilniaus universiteto biofizikos magistrantas buvo vienas iš dviejų lietuvių studentų, pirmą kartą atlikusių stažuotę NASA – JAV nacionalinėje aeronautikos ir kosmoso administracijoje. 2015-ųjų rudenį jis su kolega Jonu Narkeliūnu 2,5 mėnesio praleido Silicio slėnyje, NASA „Ames“ tyrimų centre. Kartu su kolegomis iš tokių skirtingų šalių kaip Švedija, Meksika, Japonija ar Puerto Rikas Mikalojus kūrė gyvybiškai svarbų nanojutiklį, leisiantį stebėti astronautų širdies veiklą misijos metu.

„Nanojutikliai yra maži, iš popieriaus pagaminti prietaisai, kurie geba matuoti žmogaus kraujyje esančių baltymų sudėtį ir koncentraciją. Iš šių duomenų galima įvertinti žmogaus sveikatos būklę“, – aiškina Mikalojus.

Jo užduotis buvo rasti geriausią biojutiklio geometriją. „Jutikliai, prie kurių kūrimo prisidėjau, planuojami naudoti stebėti astronautų širdies veiklai tarptautinėje kosminėje stotyje. Į stotį sunku nuolat gabenti naujų priemonių, tad šie jutikliai yra labai praktiški. Astronautai galėtų jutiklius atsispausdinti ant popieriaus pačioje stotyje, jau būdami misijoje. Tai yra paprasta technologija gamybos prasme. NASA tikisi ją naudoti ir tolesnėse kelionėse į Saulės sistemą, tarp jų – ir į Marsą“, – sako Mikalojus. Šiuo metu jutikliai vis dar kuriami. Kosmoso tyrimams reikia kantrybės.

Dovana Nepriklausomybės 100-mečiui

Būnant NASA Mikalojui kilo augalo Mėnulyje idėja.

„Tai nėra tiesiog žaidimas, – įsitikinęs jis. – Žmonių kelionės į Mėnulį ir kitas planetas yra neišvengiamos. O ten nuvykus reikės ką nors valgyti, nes savo maisto tiek neatsiveši. Jeigu pavyks, šis projektas bus pirmas žingsnis į augalininkystę Mėnulyje. Vienas iš NASA mokslininkų yra didelis šios idėjos propaguotojas. Jis siūlo projektą įgyvendinti „open source“, atviro kodo principu, suburiant mokslininkų bendruomenę, kuri dalytųsi duomenimis apie skirtingus augalus ir jų tinkamumą augti kosmose.“

Žinoma, pirma reikia išsiųsti patį pirmąjį augalą. Anot Mikalojaus, tai turėtų būti daržinis augalas, pavyzdžiui, ridikas ar saulėgrąža. Šiuo metu jis ir komanda kuria šiltnamį, kuriame augalas skristų į Mėnulį ir ten augtų.

„Bulvių, kaip Mattas Damonas filme „Marsietis“, neauginsime, mūsų idėja paprastesnė, nors tyrimai rodo, kad Marso dirva iš esmės tinkama augalams. Mūsų šiltnamis būtų nedidelis, kelių litrų, konteineris. Jame palaikytume slėgį, temperatūrą, visus kitus parametrus, kurių reikia, kad augalas augtų. Manome, kad šiltnamio prototipą galime padaryti savo jėgomis“, – šypsosi pašnekovas.

Prie „Lithuanian Lunar Mission 2018“ – toks yra oficialus projekto pavadinimas – komandos taip pat prisidėjo KTU studentas Algis Karpavičius ir ISM studentas Arnas Petravičius. Kiekvienas iš vaikinų turi savo funkcijas: Mikalojus atsakingas už augalų tyrimus, Algis – už šiltnamio prototipą, o Arnas – už projekto vadybą ir lėšų pritraukimą. Jiems padeda daug universitetų kolegų, irgi studentų.

Žodis „Lithuanian“ jų misijos pavadinime turi ir simbolinę prasmę. Pirmojo augalo skrydį komanda planuoja atlikti 2018-aisiais, minint Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį.

„Tai būtų Lietuvos vardo išgarsinimas kosmoso tyrimų, aukštųjų technologijų srityje. Galėtume labai teigiamai nuskambėti pasaulyje“, – neabejoja Mikalojus.

Tačiau valstybės institucijų palaikymo ar finansinės paramos jis kol kas neturi: „Galbūt pavyks įtikinti, kad tai įdomus projektas. Bet šiuo metu koncentruojamės į paties prototipo sukūrimą. Svarbiausia – kad jis veiktų.“

Marsas – netolima realybė

Jeigu veiks, lietuvių sukurtą technologiją bus galima naudoti ir kitoms kosmoso kelionėms, pavyzdžiui, į Marsą. „Augalo Marse“ idėją Mikalojus pristatė rudenį, dalyvaudamas tarptautiniame astronautikos kongrese Meksikoje. Mokslininko teigimu, nėra klausimo, ar žmonės keliaus į Mėnulį ar Marsą. Yra klausimas, kada.

„Darosi akivaizdu, kad per kitus du dešimtmečius žmonės tikrai atsidurs Marse. Yra bent kelios tarptautinės privačios kompanijos, kurios apie tai kalba, – garsiausia jų Elono Musko „SpaceX“ jau paskelbė, kad 2018-aisiais skraidins du žmones aplink Mėnulį. Labai daug tyrimų numatę NASA, Europos kosmoso agentūra, Japonijos kosmoso agentūra. Visiškai realu, kad Marse ir Mėnulyje apsigyvens ne tik pavieniai žmonės, bet kursis ir miesteliai“, – dėsto Mikalojus.

Jeigu šios mintys skamba „kaip iš kosmoso“, Mikalojus siūlo prisiminti, kad ne taip seniai ir transatlantiniai skrydžiai atrodė egzotiški ir pavojingi, o dabar bet kuris galime nusipirkti bilietą ir skristi į kitą Atlanto pusę.

„Manau, taip pat nutiks ir su skrydžiais į Marsą ir Mėnulį. Tik nežinau, ar aš to sulauksiu. Muskas teigia, kad įmanoma per mažiau nei šimtą metų milijoną žmonių perkelti į Marsą. Sunku juo abejoti, bet tai skamba labai ambicingai, galbūt net per daug. Bet esu tikras, kad bent jau kelios žmonių grupės per kelis artimiausius dešimtmečius tikrai nuskris ir apsigyvens kitoje planetoje.“

Ateitį mato ir NASA-oje

Mikalojus neabejotinai liks ištikimas kosmoso tyrimų sričiai ir galbūt bandys grįžti į NASA kaip mokslininkas. Bet daug kas priklausys, kokia bus pati NASA: ar bus investuojama į tolesnius kosmoso tyrimus bandant suvokti naujas galaktikas, ar agentūra koncentruosis į Žemės stebėjimą – kaip Mikalojus NASA mato dabar.

Paradoksalu, bet jo planams gali padėti Donaldo Trumpo vedamos naujos JAV administracijos požiūris „Ameriką vėl padaryti didinga“. Praktiškai tai reiškia daugiau investicijų į kosmoso tyrimus.

„Amerikiečių pėdsakai tolimajame pasaulyje – tai nėra per didelė svajonė“, – prieš kelias dienas kongrese kalbėjo naujasis JAV prezidentas.

„Kad ir kaip būtų keista, mano ambicijoms dėl NASA toks požiūris padėtų. Praktiškai tai reikštų, kad tie projektai, kuriuose norėčiau dalyvauti ir atlikti doktorantūrą, turėtų būti patvirtinti.“

Lietuviški pėdsakai tolimajame pasaulyje irgi nėra „per didelė svajonė“. Jau kitais metais Mikalojus ir komanda galės tai įrodyti.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Venecijos bienalė: sirgalių reikia ir sportui, ir menui

Ar jau atkreipėte dėmesį į reklaminius stendus gatvėse „Ir menui reikia sirgalių“, kuriuose žinomi Lietuvos...

Laisvalaikis
2019.04.24
Paryžiaus katedrai atstatyti – nuo 3D technologijų iki žaidimo „Assassin’s Creed“ Premium

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė, kad nuo gaisro nukentėjusi Paryžiaus Dievo Motinos...

Laisvalaikis
2019.04.23
Nepalas matuos, ar nenutrupėjo Everesto viršukalnė

Nepalas į Everestą siunčia tyrinėtojų komandą, kurios užduotis bus pamatuoti, ar aukščiausias pasaulio kalnas...

Laisvalaikis
2019.04.22
I. Kantas šaldytuve ieško pieno Premium

Pats Immanuelis Kantas (1724–1804 m.) manė, kad jo protėviai buvo škotai. Ilgą laiką šitokia filosofo...

Verslo klasė
2019.04.22
200 metų buvęs pamirštas paveikslas eksponuojamas Vilniuje 1

Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) eksponuojamas VU Piešimo ir tapybos katedros

Laisvalaikis
2019.04.22
Mokytis, mokytis. Bet kitaip 6

Vieną dieną man Brigita pasakė, kad nori pasikalbėti. Net nežinau, kaip čia taip išėjo – tiesiog ėmė ir...

Verslo klasė
2019.04.22
Paskui Japoniją išvykimo mokestį turistams įveda ir Malaizija 2

Vis daugiau valstybių nori rinkti mokesčius iš turistų ne tik jiems šalyje būnant, bet ir tuomet, kai...

Paslaugos
2019.04.22
„Mėgintuvėlis LT“ įkūrėja: verslo eksperimentas – uždegti mokslu vaikus Premium

Renata Česūnienė, MB „Mėgintuvėlis LT“ įkūrėja, pasitinka savo laboratorijoje. Stalas čia nukrautas...

Laisvalaikis
2019.04.19
Išsiaiškino, kur Shakespeare‘as rašė „Romeo ir Džiuljetą“

Britų istorikas Geoffrey‘is Marshas sako nustatęs, kur gyveno Williamas Shakespeare‘as (1564-1616 m.), kai...

Laisvalaikis
2019.04.17
Jei į Prezidentus kandidatuotų robotas

Vilniuje veikiantis privatus MO muziejus, atkreipdamas dėmesį į balandžio pradžioje atidarytą naują didžiąją...

Laisvalaikis
2019.04.17
Dievo Motinos katedrai verslas aukoja milijonus 2

Nacionaline tragedija vadinamas Paryžiaus Dievo Motinos katedros gaisras sujaudino ne tik tikinčiųjų širdis.

Laisvalaikis
2019.04.17
Futurologas Ch. Kutarna: naujame pasaulyje senos tiesos negalioja Premium

Futurologas dr. Chrisas Kutarna į interviu atvyko beveik parą keliavęs iš Naujosios Zelandijos – per Dohą, o...

Laisvalaikis
2019.04.16
NTAKD riboja tarptautinių „Vyno dienų“ reklamą Premium 8

Didžiausią Baltijos ir Šiaurės Europos šalių vyno parodą „Vyno dienos“ rengiantis „Vyno klubas“ pranešė, jog...

Laisvalaikis
2019.04.16
Paryžiaus katedra: kas prarasta ir kas laukia 7

Pirmadienio vakarą Paryžiaus Dievo Motinos katedrą niokojusį gaisrą pavyko numalšinti. Nors sudegė visas...

Laisvalaikis
2019.04.16
Kakė Makė eina į „Akropolius“ 9

„Alma littera“ pranešė plečianti savo valdomo „Kakės Makės“ prekės ženklo pasaulį – rugpjūtį Vilniaus ir...

Laisvalaikis
2019.04.15
Graikija ir Turkija turistams atvers senovinių laivų sudužimo vietas

Graikija ir Turkija turistams – nardytojams rengiasi atverti naujus povandeninės archeologijos lobynus.

Paslaugos
2019.04.15
Kelionės verslo reikalais – ne į sveikatą 1

Darbo reikalais dažnai keliaujantys žmonės retai kalba apie tokių išvykų romantiką, jiems tai – neišvengiama...

Laisvalaikis
2019.04.14
1940-ųjų ruduo – kelias į „Barbarossą“ Premium

Vos spėjus Vokietijai sutriuškinti Prancūziją ir išmesti iš žemyno britus, 1940 m. vasarą pasaulis ėmėsi...

Verslo klasė
2019.04.13
Savaitgalis Birštone: ką aplankyti ir kokių pramogų siūlo kurortas 5

Birštoną galima vadinti etaloniniu sėkmės pavyzdžiu: dar prieš penkerius metus kaip galimą kurortą poilsiui...

Laisvalaikis
2019.04.13
„Vero Cafe“ tinklo savininkai: krizė – geras laikas pradėti verslą Premium 4

Skamba kiek makabriškai, tačiau yra verslų, kuriuos pradėti geriausias laikas buvo per 2007–2008 m. finansų...

Laisvalaikis
2019.04.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau