Implantuojamų mikroschemų nereikėtų bijoti

Publikuota: 2017-01-07
RFID implantavimo procedūra užtrunka daugiausia 10 minučių, o jos kaina svyruoja nuo 80 iki 140 USD. 
„YouTube“ stop kadras.
RFID implantavimo procedūra užtrunka daugiausia 10 minučių, o jos kaina svyruoja nuo 80 iki 140 USD. „YouTube“ stop kadras.
„Verslo žinios“

Radijo dažnio identifikavimo technologija (RFID) buityje ir įvairiuose verslo sektoriuose plačiai naudojama ne vieną dešimtmetį, tačiau informacijos trūkumas lemia jos mistifikavimą. VŽ kalbinti mokslininkai sako, kad be reikalo, nes naudojama ji gana plačiai – nuo barų, kuriuose pilstomas alus, iki mados pramonės.

RFID (angl. Radio Frequency Identification) yra automatinis identifikacijos būdas, grįstas informacijos saugojimu ir nuotoliniu jos perdavimu.

„Bet kokia RFID sistema susideda iš dviejų dalių: žymeklio – informacijos kaupiklio, kurio vaidmenį atlieka integralinė schema arba lustas, ir tos informacijos nuskaitymo prietaiso – skaitytuvo. Kad ir kvailai skamba, bet kitaip nepavadinsi“, – šypsosi prof. doc. Paulius Miškinis, VGTU Fizikos katedros vedėjas. Jo teigimu, šiuo metu egzistuoja kur kas įdomesnių technologinių sprendimų.

Vaidas Batkauskas, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Telekomunikacijų inžinerijos katedros docentas, primena, kad RFID technologija pasauliui pažįstama maždaug nuo 1950-ųjų, o populiarumo apogėjų pasiekė aštuntąjį dešimtmetį. Anot mokslininko, tai anaiptol nėra technologinė naujovė: „Randasi tik daugiau būdų, kur ir kaip ją pritaikyti. O jų daug – nuo prekybos iki medicinos.“

Minusų nedaug

Paprašytas įvardyti esminius RFID technologijų pliusus, prof. doc. Miškinis skaičiuoja: „Pirma, labai svarbu, kad žymeklyje sukauptą informaciją galima koreguoti ir perrašyti. Antra, nereikalingas skaitytuvo ir lusto tiesioginis kontaktas. Trečia, miniatiūriniame žymeklyje sukauptos informacijos kiekis gali siekti apie 0,5 megabaitų (MB). Vienu metu galima nuskaityti kelis žymeklius. Galiausiai juos ypač sunku padirbti.“

Anot pašnekovo, didžiausias RFID technologijos minusas yra tas, kad ji itin lengvai mechaniškai pažeidžiama ir neatlaiko elektromagnetinio triukšmo, tai yra fono, kylančio iš elektromagnetinių prietaisų. Nuo jo sutrinka televizorių, mobiliųjų telefonų, radijo imtuvų veikla. O sukelti jį gali kad ir Šiaurės pašvaistė.

„RFID labai sudėtinga ir brangu pasigaminti pačiam“, – priduria prof. doc. Miškinis. O daugiausia diskusijų kelia etikos ir saugumo klausimai. Žodžiu, žmonės jaudinasi, kad bus sekami ir be jų leidimo bus disponuojama asmeniniais duomenimis.

Tampi modeliu

Mokslinėje literatūroje išskiriamos dvi RFID žymų rūšys – aktyviosios (turinčios vidines baterijas ir atminties modulius, nuskaitomos iš didesnio atstumo) ir pasyviosios (gaunančios energiją iš elektromagnetinių bangų, nuskaitomos mažesniu atstumu). Šių pasaulyje daugiausia, nes kortelių lustai yra nedideli ir pigūs, įprastai parduodami lipnių etikečių pavidalu.

Anot doc. Batkausko, visi mes tokių šimtąsyk matėme drabužių, avalynės ir maisto parduotuvėse. Didmeninėje prekyboje jie prigijo, nes palengvina darbą vežėjams, sandėlininkams, pardavėjams. „Toks lipdukas vienai prekei kainuoja nuo kelių centų iki dolerio. Brangiausias mano matytas buvo skirtas klijuoti ant automobilio stiklo, kad paprasčiau būtų sumokėti kelių mokestį. Toks gali kainuoti iki penkių dolerių“, – aiškina telekomunikacijų specialistas.

RFID žyma gali ne tik saugoti informaciją apie prekę, bet ir ją įrašyti. Pavyzdžiui, 2012 m. britų mados namai „Burberry Group plc“ keliose savo parduotuvėse Londone įdiegė RFID technologiją, aktyvuojančią veidrodžius tuo metu, kai klientas, sakykime, patinkantį megztinį nusineša ir pakabina persirengimo kambaryje. Kol žmogus rengiasi, veidrodyje jis mato tuo pačiu drabužiu apsivilkusį modelį, žingsniuojantį podiumu, ir girdi pasakojimą apie gamyboje panaudotas medžiagas.

Įtiko verslo gigantams

Elektroninės prekybos milžinė „Amazon“, stambiausia pasaulyje drabužių gamybos grupė „Inditex“ ir didžiausias JAV mažmeninės prekybos parduotuvių tinklas „Walmart“ pervežamas ir sandėliuojamas prekes žymi RFID etiketėmis. Tai jiems leidžia realiuoju laiku stebėti visą produkcijos tiekimo grandinę, apsisaugoti nuo vagysčių, visada žinoti tikslų produktų kiekį.

Pasitelkiant RFID technologiją galima lengvai suskaičiuoti pilną sunkvežimį prekių, jų nepajudinant iš vietos. Tokiomis technologijomis naudojasi didieji Lietuvos vežėjai, pvz., UAB „Girteka Logistic“, UAB „Vlantana“.

Pasiutę žmonės

Lietuvos Respublikos Seimas 2012-aisiais nusprendė, kad nuo 2016 m. naminiai gyvūnai – šunys, katės ir šeškai – privalo būti ženklinami mikroschemomis ir registruojami Gyvūnų augintinių registre. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, ženklinant atliekama neskausminga veterinarinė procedūra, kurios metu gyvūnams po oda tarp menčių įterpiamas mažas lustas, suteikiantis individualų tapatybės nustatymo numerį.

Registracijos tikslas yra mažinti beglobių gyvūnų skaičių ir apsaugoti visuomenę nuo jų platinamų ligų, ypač pasiutligės. Pasaulyje nuo jos kasmet miršta per 60.000 žmonių. Daugiausia Afrikoje ir Azijoje, praneša Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija.

Ateitis jau čia

Remiantis globalresearch.ca duomenimis, nuo šių metų pradžios Australijos ligoninėse pradedama RFID lustus implantuoti žmonėms. Tokią iniciatyvą rodo patys australai: šalies vyriausybės neseniai užsakytos ir atliktos apklausos duomenys rodo, kad šimtai tūkstančių respondentų sutinka ryžio dydžio mikroschemą įsodinti sau po oda, nes yra įsitikinę, kad tai gerokai palengvins jiems gyvenimą. Pvz., darbovietėse pakaks kilstelti ranką ir atsidarys durys, įsijungs šviesa.

Mikroschemos žmogui į kūną, įprastai delną, patenka greitai ir neskausmingai, procedūra užtrunka daugiausia 10 minučių, o jos kaina svyruoja nuo 80 iki 140 USD. Iš Kinijos RFID rinkinį – lustą, skausmą malšinančių vaistų ir švirkštą – galima atsisiųsti už mažiau nei 50 USD.

„Įsivaizduokite, ateinate į parduotuvę, nuo lentynos paimate pyragą ir ramiai sau išeinate, nes skeneris automatiškai nuskaito jums implantuotos kortelės numerį ir kartu – pinigus iš jūsų banko sąskaitos“, – pasakoja doc. Batkauskas. Savo kailiu mokslininkas išbandyti RFID nenorėtų ir juokauja, kad mieliau rinktųsi mikroschemą implantuoti į vestuvinį žiedą, nes jo niekada nenusiima. Tačiau patikina, kad technologijos nėra koks nors baubas, kurio reikėtų bijoti.

Prof. doc. Miškinis sutinka su kolega ir pateikia keletą pavyzdžių: „Jūs arba jūsų vaikas pasiklydote kalnuose, miške ar plūduriuojate jūroje laukdamas pagalbos. Jei turėsite implantuotą RFID žymeklį, būsite lengvai randamas, jo neturint galimybės išgyventi nelaimės atveju prilygsta stebuklui. Arba – dar geriau, specialiosios tarnybos persekioja teroristą ir užkerta kelią teroro atakai – sveikintina. Tačiau jei tos pačios slaptosios tarnybos, paliepus kokiai politinei jėgai, seka savo piliečius ir daro įtaką rinkimų rezultatams, tai jau blogai.“

Gėris ar blogis?

Nuo to laiko, kai Kevinas Warwickas, Redingo universiteto (Didžioji Britanija) kibernetikos profesorius, 1998 m. pirmasis istorijoje sau į ranką implantavo RFID žymą, technologijos žengė didelį žingsnį į priekį. Barai, kur susidaužęs alaus bokalu su kitu asmeniu, automatiškai tampi jo draugu „Facebook“ socialiniame tinkle, yra puikus to pavyzdys.

Kaip dažniausiai būna, viskas priklauso tik nuo to, kieno rankose yra naujosios technologijos ir ar sugeba visuomenė gana griežtai kontroliuoti naujų technologijų taikymą.

„Perfrazuojant žymaus matematiko Carlo Friedricho Gausso mintį – naujausios technologijos, naudojamos amoralaus žmogaus, yra kardas bepročio rankose“, – sako prof. doc. Miškinis.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Į UNESCO minimų sukakčių sąrašą įtrauktos dviejų vilniečių pavardės

Į UNESCO Generalinės konferencijos paskelbtą 2020–2021 m. UNESCO minimų sukakčių sąrašą pateko ir dvi,...

Laisvalaikis
2019.11.20
Ciklas režisieriui E. Nekrošiui atminti: tada ir dabar

Lapkričio 21–30 d. Vilniuje vyksta renginių ciklas režisieriui Eimuntui Nekrošiui (1952–2018) atminti. Vieno...

Laisvalaikis
2019.11.20
A. Verseckas: paramos projektų klaidos Lietuvoje – vis tos pačios Premium

Ne taip sėkmingai startavusi socialinė kampanija „Vienos kėdės istorija“ transformuojasi ir trūkstamą sumą...

Rinkodara
2019.11.20
Paskutinis penkmetis – virsmo metai pramogų versle: viską gauti nori iš vienų rankų Verslo tribūna

Prieš 15-a metų visos Lietuvos dėmesį prikaustė svarbus įvykis – po 13 mėnesių trukusių statybų buvo...

Vadyba
2019.11.19
B. Gatesas susigrąžino turtingiausio pasaulio žmogaus vardą

Milijardierius, filantropas, „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas po dvejų metų atgavo turtingiausio pasaulio...

Laisvalaikis
2019.11.18
Iliustruotoji istorija: kaip Wellingtonas pergudravo Napoleoną

Daugiau nei po dvidešimties metų, praleistų fronte, pirmasis Velingtono hercogas, karys ir politikas...

Kruvinoji automobilizmo istorijos pusė

Pirmą kartą užvedę automobilį, amerikiečiai laikė jį neįprastu stebuklu. Naujoji transporto priemonė suteikė...

Laisvalaikis
2019.11.17
Turto bankas rengs kūrybines dirbtuves nebeveikiančio Lukiškių kalėjimo teritorijai 1

Valstybės valdomas Turto bankas kitąmet ketina surengti kūrybos dirbtuves nebeveikiančio Lukiškių kalėjimo...

Statyba ir NT
2019.11.17
Neringa švenčia gimtadienį ir atidaro atnaujintą prieplauką

Lapkričio 15–17 d. Neringa švenčia savo 58-ąjį gimtadienį. Bene laukiamiausias šventinio savaitgalio įvykis –...

Laisvalaikis
2019.11.15
EK vadovės patarėja tapusi M. Tuskienė: niekada nesilaužiau pro uždaras duris Premium 3

Finansų viceministrės Miglės Tuskienės „skrydį“ į paskirtosios Europos Komisijos (EK) pirmininkės kabinetą...

Laisvalaikis
2019.11.15
Nuomonė: gydant vėžį žolelių papildai labiau kenkia nei padeda

Sergantieji vėžiu savo gydytojui turėtų pranešti apie visus vartojamus medikamentus ir natūralius papildus,...

Laisvalaikis
2019.11.14
Veneciją užliejo didžiausias potvynis

Lapkričio 12-osios vakarą Venecijoje vanduo pakilo aukščiausiai per pastaruosius 50 metų – beveik du metrus.

Laisvalaikis
2019.11.13
Kinijoje išleista solidi lietuvių poezijos rinktinė

Kinijos leidykla „Guangdong Flower City Publishing House“ išleido šiuolaikinės Lietuvos poezijos antologiją,...

Laisvalaikis
2019.11.12
„Rubiko kubo“ prekės ženklo valdytojai patyrė dar vieną pralaimėjimą Premium

Europos Sąjungos (ES) Bendrasis Teismas priėmė dar vieną nepalankų sprendimą gerai žinomo žaislo Rubiko kubo...

Rinkodara
2019.11.12
Apdovanojimas „Vilnius – Europos G taškas“ kampanijai vėl patraukė pasaulio dėmesį 2

Žinia, kad Vilniaus reklama „Vilnius – Europos G taškas“ buvo įvertinta auksu tarptautiniuose turizmo...

Rinkodara
2019.11.12
Didžiausias Vilniaus bunkeris bus išsaugotas

Po nugriautais „Profsąjungų rūmais“ rastas bunkeris bus išsaugotas, nes jo griovimas grėstų paties Tauro...

Laisvalaikis
2019.11.12
Prieš krepšinio aistras „Žalgirio“ arenoje – naudingos verslo pamokos Verslo tribūna

Ar įmanoma suderinti smagiai praleistą vakarą stebint aukščiausio lygio krepšinį ir naudingą verslo...

Verslo aplinka
2019.11.12
Kinijos tikslas – pralenkti Holivudą

JAV mažėjant pajamoms už Holivudo filmus – dėl piratavimo ir tokių turinio platformų kaip „Netflix“ arba...

Laisvalaikis
2019.11.11
Medijos – ir streso, ir atsipalaidavimo šaltinis Premium

Šiandieniame technologijų pasaulyje medijomis naudojamės vis daugiau, o prekių ženklams tai atveria didesnių...

Rinkodara
2019.11.11
Graikijos masalas investuotojams – mokesčių rojus

Graikija, bandydama išbristi iš užsitęsusios ekonominės krizės, meta iššūkį Londonui, Monakui ir...

Laisvalaikis
2019.11.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau