Nepriklausomi knygynai: norint išgyventi, reikia labai daug dirbti

Publikuota: 2016-12-11
Nepriklausomame Vankuverio knygyne Donas Stewartas sėdi prie savo darbo stalo. Andy Clarko/“Reuters“ nuotr.
Nepriklausomame Vankuverio knygyne Donas Stewartas sėdi prie savo darbo stalo. Andy Clarko/“Reuters“ nuotr.

Knygų leidėjai ir prekiautojai turi dvejas Kalėdas – dabar, prieš didžiąsias metų šventes, ir Vilniaus knygų mugę. Šį savaitgalį Vilniuje ir Kaune vyksta bent trys dideli renginiai, kurių pagrindinis veikėjas – autorius ir knyga. Dar pridėjęs atskirų leidyklų knygų pristatymus įvairiose erdvėse ir prezidentės Dalios Grybauskaitės raginimą iš TV ekranų pirkti, dovanoti ir skaityti knygas, galėtum pagalvoti, kad esame smarkiai skaitanti tauta, o knygynų – didelių, mažų, internetinių – verslas Lietuvoje klestėte klesti. VŽ „Savaitgalis“ domisi, ar tikrai.

Nuomonę apie klestėjimą galėtų pastiprinti knygynai „knyga ir kava“, beveik visi – priklausantys tinklams, kuriuose nuolatos pamatysi lankytojų, klausimas tik – kiek jų perka knygas, o kiek ateina kavos. Pasak kalbintų pardavėjų, pastarųjų nepalyginti daugiau. VŽ „Savaitgalis“ – nei už raudonuosius, nei už baltuosius, kiekvienas doras verslas, neatsižvelgiant į jo dydį, vertas pagarbos. O mintį pasidomėti, kaip Lietuvoje sekasi ne tinkliniams, o naujomis knygomis prekiaujantiems nepriklausomiems knygynams, pakišo publikacija „The New York Times“ (NYT) tinklalapyje, – ten pasakojamos laimingos būtent tokių knygynų istorijos.

Dirbti, dar kartą dirbti

„Aš pasakyčiau, kad, norint išgyventi, reikia labai daug dirbti“, – smagiai nusijuokia Karolina Masiulis-Paliulienė, Panevėžyje veikiančio istorinio J. Masiulio knygyno bendraturtė. Viena seniausių Lietuvoje valdomų šeimos įmonių šių metų sausio pabaigoje paminėjo 110 metų sukaktį. Peršokant plėtros ir siaurinimosi etapus, lygiai prieš metus Karolina ir Arūnas Paliuliai susigrąžino tris knygynus, kuriuos nuo 2005 m. nuomojo leidybos ir prekybos grupė „Alma littera“, valdanti „Pegaso“ knygynus. Dviejų patalpas – Kaune ir Vilniuje – dabar jie nuomoja, trečiąjį, Panevėžio istorinį, valdo patys. Į knygyno veiklą įsitraukusi ir jų dukra Lina Aušra Jadvyga Paliulytė.

„Atšventėm metus, kai pasitraukėm iš „Pegaso“. Manėm, kad bus katastrofiška, bet ne, esam „ant nulio“, ir tai gerai“, – šypsosi p. Karolina. Anot jos, norint išsilaikyti „ant to nulio“ neužtenka būti knygyne, – reikia su lagaminais knygų važinėti į darželius, mokyklas, visur, kur nėra knygynų, ir rodyti jas.

Antras dalykas – socialiniai tinklai. Paliulių dukra Lina intensyviai dirba „Facebook“ paskyroje – rengia viktorinas, akcijas, pristato knygas, ir tai turi realų grįžtamąjį ryšį. Dar knygynas – taip pat per socialinius tinklus – prisistato kaip modernus šiuolaikinis knygnešys, siūlantis lietuviškų knygų emigrantams. Rengia susitikimus su mokomųjų knygų, pavyzdžiui, kaip sveikai maitintis, autoriais. Anot pašnekovės, į šiuos susitikimus ateina ir tokių žmonių, kurie šiaip į knygyną niekada neitų.

Penkta – aplink J. Masiulio knygyną nėra „gražių parduotuvių“, kaip sako p. Karolina, tad jie siūlo „Rūtos“ šokolado, kitokių mielų dalykų.

„Aišku, konkuruoti su tinklais beveik neįmanoma... Vėlgi, nėra paslaptis, kad jie neima mažų leidyklų knygų. Mes imame, o kadangi visada esame tarp Vilniaus ir Panevėžio, atsivežame jų patys, taip pigiau. Ir mūsų antkainiai nedideli“, – sako p. Karolina. Kita vertus, priduria ji, Panevėžys yra specifinis miestas ir J. Masiulio knygynas jame veikia kaip mažas kultūros centriukas, savotiškas simbolis.

Ji sutinka: be papildomos veiklos knygynui išsilaikyti būtų tikrai labai sunku. Be abejo, ir be socialinių tinklų šiais laikais.

Deimantas Vainilka, Vilniaus Rūdninkų knygyno savininkas, priduria, kad nepriklausomų knygynų gelbėjimo ratas – individualus santykis su pirkėju ir kuo išskirtinesnis prekių asortimentas. „Bandydami konkuruoti su rinkos banginiais, turime knygyno lentynas užpildyti įdomiais, stebinančiais leidiniais, pavyzdžiui, nuo šių Kalėdų pirmieji Lietuvoje pasiūlysime pasaulyje pripažintų komiksų leidinių. Dėl to mūsų prekių atrankos kriterijai griežti – leidinių turime nedaug, tačiau kiekvienas jų – ypatingas. Mano galva, taip formuojamas knygyno veidas, išsikeliama kokybės kartelė“, – sako p. Deimantas

Pajūryje – žiemos sezonas

Nijolė Šambarienė, Nidoje veikiančio knygyno savininkė, direktorė ir vienintelė darbuotoja, pasakoja, kad gyvena nuo sezono iki sezono.

„Nidoje poilsiautojų yra nuo birželio vidurio iki rugpjūčio pabaigos. Negaliu sakyti – turime ir nuolatinių pirkėjų, kurie kasmet užeina, ir mes pasidžiaugiam, kad vis dar gyvuojam. Bet rudenį, žiemą, pavasarį yra liūdna, nes nuolatinių gyventojų Neringoje labai nedaug. Jei Nidoje bent keliais tūkstančiais žmonių gyventų daugiau, tokiam knygynui kaip šis užtektų“, – kalba p. Nijolė. Anot jos, knygynas žiemą gyvena iš to, ką užsidirba per vasarą.

„Žinoma, nepalyginsi, kiek uždirbdavome prieš 10 metų ir kiek dabar, juk knyga nėra būtiniausia prekė. Žmonės laukia nukainojimų, akcijų, tada perka. Nes juk knygos – ne duona ir ne pienas, – dėsto p. Nijolė. – O, kalbant apie socialinius tinklus, dar mąstau, kaip čia viską sudėlioti, kad būtų ir gražu, ir visiems prieinama. O šiaip... laukiame vasaros.“

Pakilo iš pelenų

Peteris Makinas, prieš 5 metus nedideliame Traverso mieste, penkios valandos kelio į šiaurę nuo Detroito, atidaryto knygyno „Brilliant Books“ savininkas, metų į sezonus neskirsto. Net jei nedideliame mieste netoli Mičigano ežero, kuris vasaromis tampa priebėga keliautojams ar poilsiautojams, stojus žiemai žmonių sumažėja maždaug 40%. Neatsižvelgiant į tai, „Brilliant Books“ toliau klesti dėl stiprių pardavimų internetu. Ponas Makinas pasakoja, jog atidaręs knygyną greitai suvokė, kad verslas šioje atokioje vietovėje ilgai netemps, jeigu jo pirkėjai bus tik vietos apylinkių žmonės.

Be abejo, tik sveiko proto neturintis žmogus galėtų lyginti Nidą su Traversu, Lietuvos rinką – su Amerikos. Tačiau vis tiek.

Anot NYT, prieš gerą dešimtmetį, kai sutriuškinti amazon.com kainų ir plačios nacionalinio tinklo „Barnes & Noble“ pasiūlos JAV buvo uždaryta šimtai nedidelių nepriklausomų knygynų, buvo konstatuota, kad šie atsidūrė ties išnykimo riba. Tačiau nuo 2010-ųjų jie vėl pradėjo kilti ir iki 2015 m. nepriklausomųjų skaičius užaugo 21%. Paradoksas – atsigauti nepriklausomiems JAV knygynams padėjo internetas, kuris, kaip buvo pranašaujama, turėjo juos sužlugdyti.

„Census Bureau“ duomenimis, nepriklausomų parduotuvių internetinė mažmeninė prekyba 2015 m., palyginti su 2014 m., pirmąsyk nuo 2007 m. paaugo 6%. Palyginti – praėjusį ketvirtį „Barnes & Noble“ prekyba krito 6,6%.

„Knygynai kyla iš pelenų naudodamiesi pasaulį keičiančiais dalykais“, – sako Orenas Teicheris, nepriklausomiems pardavėjams atstovaujančios Amerikos knygų pardavėjų asociacijos vykdomasis direktorius.

Anot jo, knygų prekyba dar tik bunda iš gilaus sąstingio. Fizinių knygų pardavimai fizinėse parduotuvėse 2015 m. sudarė tik 11 mlrd. USD, palyginti su 17 mlrd. USD 2007 m., tačiau tokie savininkai kaip p. Makinas randa būdų, kaip išsikovoti pirkėjų lojalumą naudojantis IT. Jie supranta, kad beprasmiška lenktyniauti su amazon.com kainomis, tačiau tiki, kad galima prisiviliot pirkėjų internetu, siūlant jiems tų pačių potyrių, kokių jie išgyvena fizinėje parduotuvėje.

Mėnesio knyga

„Mes esame ilgos bėgimo distancijos nedidelis vietos knygynas“, – NYT cituoja p. Makiną. Jis pasiūlė nemokamą knygų pristatymą visose valstijose, pasamdė socialinių medijų vadybininką, kuris siunčia žinutes apie knygyną „Twitter“ ir „Facebook“ vartotojams, tiems, kurie galbūt niekada neatvyks į Traverso miestą. Vienas sėkmingiausių jo sugalvotų būdų pritraukti pirkėjų yra „mėnesio knygos“ versija, kartą per 30 dienų pateikianti personalizuotus pasiūlymus kiekvienam iš beveik 2.000 naujienų prenumeratorių.

„Pranašumas, kurį maži knygynai turi prieš didelius, yra tas, kad jie gali pažinti kiekvieną pirkėją, tačiau jie ilgai nesiryžo veikti internete“, – sako Peteris Shankmanas, socialinės medijos strategas ir knygos „Zombie Loyalists: Using Great Service to Create Rabid Fans“ autorius. – Jie žino, kad reikia sekėjų, bet nemato grįžtamojo ryšio. Kai jie supras, kad jį personalizuodami gali susigrąžinti pirkėjus, tai pasikeis.“

Kaip ir virtuvėje, sėkmingų bendravimo su skaitytojais receptų kartais atsiranda visai atsitiktinai. Antai „Wild Fig Books and Coffee“ knygyno, veikiančio Leksingtono mieste, Kentukio valstijoje, savininkas, videomenininkas Ronas Davisas pasilinksmino, „Instagram“ paskyroje paskelbęs lėlės baristės Barbės, skaitančios knygas ir geriančios kavą, nuotraukų. Skaitytojai godžiai sekė lėlės nuotykius, o kai šią vieną gražią dieną iš parduotuvės išsinešė savininkų anūkė, kilo sąmyšis. Taip radosi dar viena istorija – „Kur dingo baristė Barbė? Ar ji pagrobta?“

Iš entuziazmo

„Problema yra, ji didelė, – sako Eurika Stogevičienė, 13 m. veikiančio Vilniaus knygyno „Eureka!“ bendraturtė ir vadovė. Ne apie pagrobtą Barbę, o apie nepriklausomų knygynų išlikimą.

„Kalbant apie mus, turime išgyventi iš labai mažų antkainių – pelno maržos neužtenka darbuotojams ir knygynui išlaikyti, o laikomės iš institucinių pirkimų – dalyvaujame viešųjų pirkimų konkursuose, ir jei gauname gerą sutartį, tas laikotarpis būna geras. Jei ne – stoja sunkūs laikai. Taip ir banguojame“, – sako p. Eurika. Knygyno pakilimo su naujosiomis technologijomis ji nesieja, bent jau kol kas. Anot jos, lietuviški internetiniai knygynai „Patogupirkti“, „Manoknyga“, „Knygos.lt“ turi labai stiprias ir brangias kompiuterines programas.

„Mes tokių galimybių neturime, be to, nesame kompiuterininkai, esame filologai. Nors, žinoma, matome, kad be internetinės prekybos pralaimime ir kiekvieną dieną žengiame žingsnelį atgal“, – sako pašnekovė. Renginiams, kurie pritrauktų galimų pirkėjų, „Eureka!“ – per mažas knygynas, todėl savininkai buvo pradėję organizuoti renginius už jo ribų – dvejus metus rengė Vilniaus knygų festivalį, su poetų sambrūzdžiu „Eiliuotas arbatos puodelis“ keliavo po Lietuvą ir kitas šalis.

„Bet visa tai yra tiesiog smagi širdžiai veikla, kuri nei papildomų lankytojų srautų nesukuria, nei pajamų sugeneruoja“, – sako p. Eurika. Anot jos, knygyno „Eureka!“ verslas laikosi iš entuziazmo.

„Bet kuriame Europos mieste smagu matyti mažas kavinaites, knygynus, juk būtent jie, o ne tinklinės įstaigos kuria miesto veidą. Ir mes tokie patys entuziastai, siekiantys, kad ir Vilniuje turistai rastų įvairiausių parduotuvėlių“, – kalba pašnekovė. Pasak jos, užsukę į „Kempinski“ viešbučio kaimynystėje veikiantį knygyną užsieniečiai perka knygų anglų kalba ir džiaugiasi radę čia gausų jų pasirinkimą.

„Sykį žmogus, dirbantis Kembridžo knygyne, kuriam 130 metų, pirko pas mus knygų, jis sakė, kad jie tokių neturi. Mums tai buvo geriausias įvertinimas, kaip medus ant širdies“, – kalba p. Eurika.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Knygos: prisikėlusiojo terapija ir „Čečėnijos tragedija“

Leidėjai dar nesugalvojo geresnio būdo, kaip parduoti knygas, nei pagrindinio veikėjo prisikėlimas: Biblijos...

Verslo klasė
2018.10.21
Iliustruotoji istorija: Zigmundo Freudo sapnų pasaulis

Ji buvo jauna, grakšti ir nuoga, jos rankos ir kojos buvo lieknos, o apvalus pilvas – atsikišęs, nes laukėsi.

Laisvalaikis
2018.10.21
 1993-iųjų stebuklo formulė: geležinė valia, išmintinga diplomatija, truputis pinigų ir sėkmės Premium 6

Dar ir šiandien kai kuriuos draugiškus Lietuvos kaimynus sunku įtikinti, kad Rusijos kariuomenės išvedimą iki...

Verslo klasė
2018.10.19
Lietuvės bakalauro darbas pateko į NASA konkurso finalą 1

VDA Kauno fakulteto Grafinio dizaino katedros absolventės Gabrielės Monginaitės bakalauro baigiamasis darbas...

Laisvalaikis
2018.10.19
MO muziejaus steigėjas Viktoras Butkus: kaip protingai išleisti pinigus 30

Spalio 18 d. Vilniuje atidarytas MO muziejus, įkurtas asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų...

Laisvalaikis
2018.10.19
Atidarytas privatus MO muziejus 28

Tiksliai pagal numatytą planą, kaip kokioje nors Šveicarijos traukinių stotyje, spalio 18 d. Vilniuje...

Laisvalaikis
2018.10.18
Kultūros infrastruktūra turėtų rūpintis viena įstaiga

Valstybės įmonę „Lietuvos paminklai“ pertvarkius į biužetinę įstaigą, ši turėtų rūpintis ne vien kultūros...

Laisvalaikis
2018.10.17
„Man Booker“ literatūros premiją gavo rašytoja Anna Burns

Viena prestižiškiausių literatūros pasaulio premijų „Man Booker“ šiemet atiteko rašytojai Annai Burns (g.

Laisvalaikis
2018.10.17
Paminklas dr. Jonui Basanavičiui – finišo tiesiojoje 2

Lapkričio 23 d., minint 167-ąsias dr. Jono Basanavičiaus gimimo metines, priešais Nacionalinę filharmoniją...

Laisvalaikis
2018.10.17
Ekvadoras griežtina reikalavimus „WikiLeaks“ įkūrėjui 4

Ekvadoro ambasadoje Londone gyvenančiam „WikiLeaks“ įkūrėjui Julianui Assange‘ui ambasada įteikė raštą,...

Verslo aplinka
2018.10.16
Banksy triukas pirkėjos neatbaidė 1

Kolekcininkė neatsiėmė savo siūlymo pirkti britų gatvės menininko Banksy darbą „Girl with Balloon“, kuris...

Laisvalaikis
2018.10.15
Biržai ir Ignalina atsisakė prisidėti prie algų kėlimo kultūros darbuotojams 4

Susitarimą dėl spartesnio atlyginimų kėlimo kultūros darbuotojams su Kultūros ministerija pasirašė 55 iš 60...

Laisvalaikis
2018.10.15
Tūkstantmečio karta negaili pinigų prabangai 9

Vartotojai, gimę tarp 1981-1997 m., savo finansinę situaciją vertina optimistiškai ir yra linkę daugiau...

Laisvalaikis
2018.10.14
Biuro mados: „Mr. Gorbachev, break these office walls!“ Premium

Kai keliaujant į Budejovicus buvo pavogtas leitenanto Lukašo lagaminas, Šveikas konstatavo: „Stotyse vogė ir...

Verslo klasė
2018.10.14
Mirė FIBA generalinis sekretorius 

Olimpines jaunimo žaidynes Buenos Airėse aptemdė liūdna žinia – mirė Tarptautinės krepšinio federacijos...

Laisvalaikis
2018.10.14
Alytuje parką ketinama pavadinti vaikų poeto A. Matučio vardu

Alytaus valdžia prašo Vyriausybės mieste esančiam parkui suteikti vaikų rašytojo Anzelmo Matučio vardą.

Laisvalaikis
2018.10.14
Iliustruotoji istorija. Tokijo sunaikinimas 2

1945 m. JAV laimėjo visus Ramiojo vandenyno karo mūšius, tačiau fanatiški japonų generolai pasiduoti...

Laisvalaikis
2018.10.14
Dvidešimt tūkstančių kiaušinių ikonoms ir maldai Premium 1

Cerovani gyvenvietė netoli Tbilisio atsirado prieš dešimt metų, po penkių dienų karo. Pabėgėliams...

Verslo klasė
2018.10.13
Šių metų „Gaida“ – nuo Laurie Anderson iki kitokių minimalistų 1

Spalio 20 d. Vilniuje prasidėsiantis festivalis „Gaida“ šiuolaikinės muzikos gurmanams ir šiemet žada...

Laisvalaikis
2018.10.13
Guodžiančio klimato kaitos scenarijaus nėra 9

Jeigu per artimiausius 12 metų žmonija nesiims visų įmanomų priemonių klimato kaitai sustabdyti, kelio atgal...

Laisvalaikis
2018.10.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau