„Iliustruotoji istorija“: uždrausta meilė Trečiajame reiche

Publikuota: 2016-11-26
Josephas Goebbelsas ir Lida Baarova. Goebbelsas yra vedęs ir turi tris vaikus, tačiau netikėtai įsimyli čekų aktorę.  Skandalas tampa žinomas ne tik Vokietijoje, bet ir užsienyje. „Extrastory.cz“ nuotr.
svg svg
Josephas Goebbelsas ir Lida Baarova. Goebbelsas yra vedęs ir turi tris vaikus, tačiau netikėtai įsimyli čekų aktorę. Skandalas tampa žinomas ne tik Vokietijoje, bet ir užsienyje. „Extrastory.cz“ nuotr.
 

Galingasis nacistinės Vokietijos propagandos ministras Josephas Goebbelsas šaltakraujiškai valdo žmonių protus Trečiajame reiche. Tačiau savo aistrų suvaldyti nepavyksta. Susitikimas su kino žvaigžde Lida Baarova Goebbelsui gali sužlugdyti santuoką ir karjerą, o Hitleris baiminasi prarasiąs strategą, kurio uždavinys – plauti smegenis vokiečių tautai.

Kino žvaigždė Lida Baarova su sužadėtiniu Gustavu Fröhlichu gyvena viloje prie Vanzės ežero, gražiajame Švanenverderio pusiasalyje netoli Berlyno. Vieną 1936-ųjų liepos dieną, kai ji ką tik pastatė savo sportinį automobilį prie namų, eidamas pro šalį su dviem mažametėmis dukromis ją užkalbina Josephas Goebbelsas.

„Mes – jūsų kaimynai, – ištaria Vokietijos propagandos ministras ir kerinčiai nusišypso Lidai. – Labai norėčiau pamatyti jūsų ir pono Fröhlicho namus.“

„Kodėl gi ne? Užeikite“, – atsako Lida. 21 metų gražuolė anksčiau yra mačiusi Goebbelsą oficialiomis progomis, tačiau dar nebuvo akis į akį susidūrusi su įtakinguoju naciu.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ji noriai aprodo namą, o Goebbelsas išsijuosęs viską giria. Jis liaupsina namo interjerą, vietą ir Lidos aktorystę. Ji supažindina jį su savo sužadėtiniu Gustavu, ir abu vyrai draugiškai pasikalba apie namą, sodą ir šį bei tą. Kai Goebbelsas po valandos paima gerai išauklėtas dukreles už rankų ir širdingai padėkoja už svetingumą, Lida jaučia, kad kažkas jos viduje negrįžtamai pasikeitė.

Smulkaus kūno sudėjimo, kojas velkantis propagandos ministras nėra gražuolis, tačiau sodrus, skambus jo balsas palietė Lidos sielos gelmes. Goebbelsą supa valdžios ir charizmos aura, kiekvienas žodis iš jo lūpų veikia kaip viliojamos glamonės. Lida jaučiasi tarsi užkerėta.

Kad Josephas Goebbelsas jaučiasi lygiai taip pat, ji nežino, tačiau pastebi, kad ministras ryte ryja ją akimis. Lidą apima keistas pojūtis, tarsi kažkas būtų išjudinęs nesustabdomą griūtį. Griūtį, galinčią sužlugdyti Goebbelso santuoką, jo karjerą ir atimti iš Hitlerio nepamainomąjį propagandos ministrą, kurio dėka naciai veiksmingai plauna vokiečių tautai smegenis. Jei ne Goebbelsas, būtų sunku net įsivaizduoti, kad vokiečiai vos po kelerių metų galėjo taip karštai ir disciplinuotai remti Hitlerio karinius planus, kaip parodė Antrasis pasaulinis karas.

Lidos karjerai taip pat kyla grėsmė, tačiau ji apie tai negalvoja. Ji negali pamiršti to degančio Goebbelso žvilgsnio išsiskiriant.

Hitleris – vyriausiasis pabrolys

Nuo pat jaunystės Josephas Goebbelsas jaučia nepasotinamą geismą moterims. „Visos moterys mane jaudina. Jos mane veda iš proto“, – 1926 m. užrašo 29-erių vyras dienoraštyje.

Nors yra drovus ir nepatrauklios išvaizdos, ištikimasis Hitlerio ginklanešys jaunystėje sugeba pavergti daugybės moterų širdis. Tačiau kai 1930 m. jis, tuo metu jau nacių partijos propagandos vadovas, sutinka išsiskyrusią Magdą Quandt, viskas, regis, stoja į vietas. Jis karštai įsimyli šią šviesiaplaukę elegantišką aukštuomenės moterį, dirbančią sekretore jo priimamajame Berlyne.

Goebbelsas jaučiasi pagaliau radęs didžiąją savo gyvenimo meilę. Kelis mėnesius Goebbelsas atkakliai asistuoja Magdai, ir galop jo pastangas vainikuoja sėkmė. 1931 m. vasario 15 dieną jis pergalingai užrašo dienoraštyje, kad Magda apsilankė jo namuose. „Ši šviesiaplaukė pakerėjo mane. O, mano karaliene“, – užrašo jis ir po įrašu prideda skaičių 1 – tai reiškia, kad jiedu su Magda pirmąkart mylėjosi.

Vėliau dienoraštyje randasi daugiau vienetų ir liaupsių „nuostabiai moteriai, kurią aš be galo myliu“, o 1931 m. gruodžio 19 dieną Magda ir Goebbelsas susituokia. Kai Rotušėje registruojama santuoka, Adolfas Hitleris yra vyriausiasis pabrolys ir liudininkas.

Kaip ir Goebbelsas, Hitleris žavisi gražia bei inteligentiška Magda ir nepraleidžia progos pabūti šalia jos. Vėliau šią moterį jis ims laikyti savo mūza – pavyzdine germanų moterimi, artima drauge ir kai kuo daugiau. „Jis ją myli. Vargšas Hitleris. Man beveik gėda būti tokiam laimingam. Ir Magda jį myli, tačiau jis šią laimę suteikia man“, – rašo Goebbelsas savo dienoraštyje apie ypatingus Magdos ir Hitlerio santykius.

Hitleris nusprendė likti nevedęs – jo sutuoktinė yra tauta, – tačiau tai jam nekliudo ieškoti moterų draugijos. Kaskart būdamas Berlyne nacių partijos lyderis aplanko Goebbelsų namus, net jei šeimininkas būna išvykęs. Sėdėdami minkštuose foteliuose jie įsijautę kalbasi apie politiką ir Vokietijos ateitį. Magdai patinka šios valandėlės, kai Hitleris priklauso jai vienai. Būdama karšta nacistė ji siekia užimti įtakingą poziciją partijoje, o per santuoką su Goebbelsu jai pavyksta atsidurti pačiame valdžios centre.

Goebbelsas ieško moterų

Taigi Magda ir Josephas tampa Goebbelsais. Praėjus maždaug 10 mėnesių po vestuvių, Magda pagimdo mergaitę, pirmą greitai gausėsiančios šeimos vaiką. Jaunai sutuoktinių šeimai ateitis atrodo šviesi ir daug žadanti. Nacių partija sparčiai auga, o 1933 m. sausį atėjęs į valdžią ir tapęs Vokietijos kancleriu Hitleris artimą bendražygį ir bičiulį Josephą Goebbelsą skiria nacionalinio švietimo ir propagandos ministru.

Šis darbas iškalbingajam Goebbelsui puikiai tinka. Jis visoje šalyje sako ugningas kalbas, smerkia nevokišką kultūrą bei žydus ir meistriškai pasinaudoja žiniasklaida kurdamas Hitlerio fiurerio kultą.

Goebbelsas ima autokratiškai vadovauti kultūrai ir menui, kontroliuoti visą žiniasklaidą. Labiausiai jis įsitraukia į kino industriją – jai yra numatęs svarbų vaidmenį savo propagandos sistemoje. Goebbelso manymu, kinas tiesiogiai veikia jausmus ir geriau nei bet kuri kita žiniasklaidos priemonė tinka tautos širdžiai užkariauti, todėl iškart ima kontroliuoti vokiečių kino pramonę. Jis vienintelis sprendžia, kokie filmai bus kuriami, kas juos kurs ir kokie aktoriai vaidins. Kaip vyriausiasis kino filmų cenzorius jis dažnai lankosi Babelsbergo – vokiškojo Holivudo – kino studijoje.

Kino studija pietiniame Berlyno priemiestyje Goebbelsui yra tikras rojus. Nors vedęs Magdą, jis vis dar jaučia nepasotinamą aistrą moterims, o Babelsberge pilna gražių aktorių. Norinčios padaryti karjerą gražuolės yra visiškai priklausomos nuo Goebbelso malonės, ir jis sumaniai naudojasi šia padėtimi. Jis vieną po kitos vilioja jaunas gražias aktores. Nedaugelis drįsta atsispirti ministro vilionėms, mat pasekmės gali būti skaudžios. Kai 24-erių Anneliese Uhlig, viena gabiausių vokiečių kino aktorių, atstumia Goebbelsą, kino juostos, kurioje ji vaidina, kūrimas sustabdomas ir filmavimo grupė atleidžiama iš darbo. Tokiam spaudimui gali atsilaikyti nedaugelis aktorių. Uhlig galop priversta palikti Vokietiją ir ieškotis darbo Benito Mussolini valdomoje Italijoje.

Balta nosinaitė apžavi Lidą

Netrukus Goebbelsas kino pasaulyje ir už jo ribų pagarsėja kaip nepataisomas mergišius. Plačiai sklinda kalbos apie „Babelsbergo mergišių“ ir gausius jo meilės nuotykius. Kaip ir visi kiti, dirbantys kino pramonėje, Lida Baarova žino, kad propagandos ministras yra mergišius. Todėl kai Goebbelsas 1936 m. liepą apsilanko Lidos namuose ir pradeda siekti jos palankumo, ji laikosi santūriai. Moteris nenori tapti eiline Goebbelso auka.

Lida mandagiai atmeta kvietimus kartu papietauti, pasiirstyti valtimi saulei leidžiantis ar apsilankyti vasarnamyje – nors norėtų juos priimti. Tačiau kai Goebbelsas po kino filmo premjeros 1936 m. rugsėjį karštai prašo ją ateiti pasiklausyti jo kalbos Reichstage Berlyne, Lida sudvejoja. „Ar ten įleidžiami užsieniečiai?“ – paklausia ji.

„Taip, visi yra kviečiami, ir man bus labai malonu, jei sutiksite būti mano viešnia. Aš turėjau daug progų žavėtis jumis kino ekrane, o dabar jūs turėsite galimybę bent kartą išgirsti mane sakantį kalbą“, – primygtinai prašo Goebbelsas.

„Tuomet sutarta, ateisiu“, – pažada kino žvaigždė ir sulaukia kerinčios šypsenos.

„Pažadėkite, kad atidžiai mane stebėsite, kai sakysiu kalbą, – prašo Goebbelsas ir išsitraukia baltą nosinę. – Kaskart, kai šią nosinę išsitrauksiu ir pridėsiu prie burnos, tai bus ženklas, kad galvoju apie jus.“

Goebbelso kalba trunka dvi valandas, ir Lida pakerėta klausosi. Ministras kalba melodingai ir aiškiai, kreipiasi į klausytojų jausmus ir sulaukia karštų plojimų bei šūksnių „Sieg Heil!“ („Tegyvuoja pergalė!“) Kartkartėmis jis nenatūraliai nutyla ir prie lūpų prideda baltą nosinę.

„Tai slaptas mūsų ženklas“, – galvoja žado netekusi Lida. Iškart po kalbos ji išeina ir skuba į stotį, kad nepavėluotų į traukinį. Apimta transo moteris stovi perone ir atsitokėja tik tada, kai už nugaros staiga išdygsta vyras su didele raudonų rožių puokšte.

„Gerbiama ponia, šias gėles siunčia ministras, jis viliasi netrukus jus pamatyti“, – praneša Goebbelso pasiuntinys. Sumišusi Lida paima kvapnią puokštę ir pralemena: „Prašom perduoti jam mano padėką.“

Žmona žiauriai atkeršija

Išoriškai ponai Goebbelsai atrodo tobula pora. Spindinčiuose žurnalų puslapiuose jie šypsosi skaitytojams ir išdidžiai rodo žavius savo vaikus, stilingus namus, tačiau anapus harmoningo fasado santuoka griūva. Magda ir Goebbelsas nebemiega viename kambaryje ir negali pakęsti vienas kito, sutuoktiniai kartu gyvena tik dėl trijų savo vaikų.

Šeimos santykiai atšalo pirmiausia dėl nuolatinių Goebbelso meilės nuotykių. Magda net neskaičiuoja, kiek moterų jis suvedžiojo būdamas susituokęs, tačiau spėja, kad apie 30. Dar iki Goebbelso susitikimo su Lida ji ne kartą pareiškė jam žinanti apie jo romanus. Kaskart kildavo triukšmas.

Po vieno tokio barnio Goebbelsas rašo dienoraštyje: „Magda mane gniuždo. Gailiuosi, kad apskritai pradedu kalbėtis šia nemalonia tema. Mes vienas kito nesuprantame.“ Tačiau Goebbelsas, dažnai vienu metu turintis dvi tris meilužes, pavydi, jei Magda tik pasižiūri į kitus vyrus. Vienintelė išimtis yra Hitleris – garbinamas ir laikomas šeimos dalimi.

Kai Goebbelsas 1936 m. vasarą – atkakliai asistuodamas Lidai – nugirsta gandų, esą Magda pradėjo bendrauti su buvusiu mylimuoju nacistu Kurtu Lüdecke, smarkiai įtūžta. Magda neigia santykius, tačiau sykį liepos pabaigoje Goebbelsas grįžęs namo randa žmoną ir Lüdecke sėdinčius vienas šalia kito ant sofos ir besilaikančius už rankų.

Apstulbęs Goebbelsas lieka stovėti tarpduryje ir išplėstomis akimis spokso į Magdą ir nepažįstamąjį. Nejaukioje tyloje Lüdecke skubiai atsikelia, atsiprašo ir išeina. Tą dieną Goebbelsas dienoraštyje rašo: „Iš pradžių barnis su Magda. Dėl svečio. Ji verkia, man pasidaro jos gaila. Tikras vargas. Reikalas su Lüdecke nėra visiškai aiškus. Ar ji man sako tiesą? Nežinau.“

Naktį Goebbelsas sužino tiesą, kai Magda raudodama prisipažįsta buvusi jam neištikima. Tai išgirdęs Goebbelsas įširsta. Liūdnas ir sukrėstas jis dienoraštyje rašo: „Jaučiuosi prislėgtas. Ji man visą laiką melavo. Pasitikėjimas sugriautas. Visa tai siaubinga. Neįmanoma gyvenime apsieiti be kompromisų. Tai baisu. Reikės daug laiko, kol atsigausiu.“

Goebbelsas Lidai prisipažįsta ją mylintis

Šios aplinkybės nekliudo Goebbelsui toliau lyg niekur nieko meilintis Lidai. Dienoraštyje jis skundžiasi, kad Magda vis labiau panašėja į „tipišką namų šeimininkę“, o Lida jo akyse atrodo visiška žmonos priešingybė: čekų aktorė yra 13 metų jaunesnė už Magdą, tamsiaplaukė, gyva ir aistringa, o svarbiausia, kad ji, regis, atsako į šiltus jo jausmus.

Goebbelsas dažnai matosi su Lida. Ir iš namų, ir iš darbo jis jai skambina ir siūlo susitikti. Jis visada prisistato kaip ponas Mülleris. Jo išrinktoji dvejoja, tačiau jis neatlyžta. „Važiuojame į mano sodybą, išgersime arbatos“, – maldauja jis.

Kai 1936 m. vasaros pabaigoje Lida pagaliau nusileidžia ir nuvažiuoja su juo į sodybą Lankėje prie Bogenzės ežero į šiaurės rytus nuo Berlyno, Goebbelsas daro viską, kad laimėtų jos palankumą. Jis fortepijonu groja romantiškas sonatas, kartu su Lida irstosi po ežerą, moko ją šaudyti iš lanko ir parodijuoja kolegas ministrus – ypač Hermanną Göringą.

Ugniai kūrenantis židinyje, jis ją pabučiuoja ir prisipažįsta mylintis: „Lidute, tu tikriausiai visko apie mane prisiklausei ir daug visko įsivaizduoji. Tačiau prisiekiu, kad gyvenime nebuvau taip įsimylėjęs, kaip dabar myliu tave.“

Laikraščiai rašo apie ministro meilužę

Vėlesniais mėnesiais Lida ir Goebbelsas susitinka sodyboje kiek įmanoma dažnai. Lida filmuojasi – Goebbelso dėka jai siūloma kaip niekada daug vaidmenų, – o Goebbelsas turi daug darbo ministerijoje.

Tačiau įsimylėjėliai vis tiek randa laiko pasimatyti bent kas savaitę, jiedu dažnai nakvoja Lankėje. Goebbelsui, regis, šie santykiai nekelia moralinių skrupulų, tačiau Lidą kamuoja sąžinė, ji ne kartą bando jam parodyti, kokios neįveikiamos kliūtys trukdo jiems būti kartu. „Tu juk turi vaikų. O aš turiu Gustavą“, – atsidūsta ji.

„Ne, neturi, – prieštarauja Goebbelsas ir paaiškina: – Tai tik iliuzija. Turi su tuo susitaikyti. Graži moteris yra tarsi burinis laivas atviroje jūroje. Vėjas ją nešioja tai šen, tai ten, ir ji pati negali nuspręsti, kur atsidurs.“

Pirmaisiais mėnesiais įsimylėjėliai bendrauja slaptai, tačiau ilgainiui įsidrąsina ir nepaiso aplinkinių nuomonės. Lida nutraukia santykius su Gustavu Fröhlichu, persikelia į savo butą ir nesidrovėdama visur – į priėmimus, filmų premjeras, teatrą – eina įsikibusi Goebbelsui į parankę.

Bulvarinė spauda rašo, kad Lida yra ministro meilužė. Santuoka su Magda iš pagrindų byra: 1937 m. Goebbelsas didesnę dalį laiko praleidžia ne namie, o Magda balansuoja ant nervinio išsekimo ribos. Ji kelis kartus kreipiasi į gydymo įstaigas, kad atsigautų, ir vėl grįžta pas sutuoktinį, o šis iki ausų įsimylėjęs kitą moterį ir vargu ar atkreipia dėmesį, kad jos nebuvo.

Lidai Goebbelsas ne kartą sako galvojantis palikti šeimą ir atsisakyti politinės karjeros. Jis svajoja su mylimąja išvažiuoti į Japoniją, o kad ji neabejotų jo jausmais, pareiškia nusižudysiantis, jei jų santykiai iširs.

Jis nebegali būti namie su nelaimingąja Magda ir vaikais. Kad būtų ramu, Goebbelsas išsikrausto iš vilos Švanenverderyje į priestatą, pasistatytą gretimame sklype. „Mano tvirtovė“ (Meine Burg) – taip jis vadina vietą, kurioje drauge su Lida praleidžia visas laisvas valandas.

Magda siekia pasikalbėti su Lida

1937-ieji ir 1938-ųjų pradžia įsimylėjėliams buvo laimingas laikotarpis, tačiau 1938 m. liepą pradeda tvenktis juodi debesys. Po vieno Goebbelso skambučio Lida baimingai pajunta, kad jų santykiai gali greitai nutrūkti.

„Lidute, atsitiko kai kas svarbaus – aš viską papasakojau žmonai. Dabar ji žino, kad aš tave myliu ir negaliu be tavęs gyventi“, – šaukia Goebbelsas į ragelį. Jis mylimąją užtikrina, kad Magda šią žinią sutiko oriai, tačiau nori pasikalbėti su varžove prie keturių akių.

„Būk gera, pasikalbėk su ja, padaryk tai dėl manęs“, – maldauja Goebbelsas. Lida dvejodama sutinka. Kitą dieną ji apsilanko Goebbelsų namuose, ją pasitinka užverktomis akimis, tačiau susitvardžiusi Magda.

„Ar Jūs mylite mano vyrą?“ – kvočia Magda, dar Lidai nespėjus prisėsti.

„Taip“, – atsako Lida.

„Aš taip pat myliu savo vyrą – tačiau jis myli jus. Jis nori turėti mane kaip savo vaikų motiną, tačiau jus – kaip mylimąją, – pareiškia Magda. – Mes abi turime jam tarnauti. Jis yra svarbus žmogus, turi atlikti didelį uždavinį. Jam mudviejų abiejų reikia. Mes abi turime būti jo paslaugoms. Aš sprendžiu, kas vyksta mano namuose. Tačiau kas vyksta kitur, man nerūpi. Turite man prižadėti tik vieną dalyką – nesusilaukti nuo jo vaiko.“

Magda viliasi išlaikysianti vyrą būdama kilniaširdiška ir susitaikydama su aplinkybėmis. Varžovės dvi valandas svarsto, kaip joms elgtis. Tuo metu pro duris plačiai šypsodamasis įžengia pagrindinis dramos veikėjas.

„Ar susitarėte? Viskas gerai?“ – teiraujasi jis ir beda žvilgsnį čia į meilužę, čia į žmoną. Nelaukdamas atsakymo jis padovanoja Lidai deimantinę sagę, o Magdai – žiedą su ametistu.

„Iš tiesų turiu eiti, man atrodo, šitai yra neįmanoma“, – atsiprašo Lida, jausdamasi nepatogiai.

„Užeik vėl pas mus šeštadienį ir pasilik iki sekmadienio. Tada pažiūrėsime, gal mums pavyks kartu išspręsti šią problemą“, – prašo Magda, kai Lida eina pro duris.

Magda nori skirtis

Vėlesnėmis savaitėmis Lida dažnai lankosi Goebbelsų namuose ir per įvairius pobūvius elgiasi tarsi namų šeimininkė. Ir viešai Goebbelsas su Lida elgiasi kaip neišskiriama pora – drauge irstosi valtimi, eina į kiną. Kabarete ministras sėdi toje pačioje ložėje, kaip ir Lida, o Magda turi tenkintis vieta gretimoje ložėje. Nors kupina geriausių ketinimų, Magda nebegali ilgiau kentėti – jaučiasi pažeminta ir nusprendžia palikti vyrą.

Kad surinktų juridiškai vertingų duomenų skyrybų bylai, ji paprašo gero bičiulio ir slapto gerbėjo Karlo Hanke rinkti žinias, ką jos sutuoktinis su meiluže veikia.

Hanke yra artimas Goebbelso draugas, be to, Goebbelso departamento vadovas, todėl gali prieiti prie asmeninių ministro dokumentų ir laiškų. Hanke ilgus metus puoselėja itin šiltus jausmus Magdai, todėl dabar uoliai praneša jai apie viską, ką Goebbelsas ir Lida veikia. Hanke taip pat stengiasi kiek įmanydamas paguosti ir padėti atstumtajai žmonai, kenčiančiai dėl silpnos sveikatos ir pakrikusių nervų.

Hitleris įsikiša

1938 m. vasarą santuokos krizė pasiekia apogėjų ir Magda nusprendžia veikti. Rugpjūčio 16 dienos rytą ji aplanko Adolfą Hitlerį ir papasakoja apie neištikimąjį sutuoktinį. Kaip ir galima tikėtis, Hitleris jaučia ir pyktį, ir nusivylimą. Jis pareiškia, kad apie skyrybas negali būti nė kalbos, ir patikina Magdą rimtai pasikalbėsiantis su Goebbelsu. Pažadą tesi.

Po kelių minučių Hitleris išsikviečia propagandos ministrą rimtai pasikalbėti ir įtikinti, kad šis turi tučtuojau palikti meilužę.

„Duokite man garbės žodį, kad daugiau niekada nebesusitiksite su ponia Baarova, – viskas turi būti baigta, baigta visiems laikams“, – reikalauja Hitleris.

„Mano žmona yra šėtonas, ji nuėjo pas fiurerį“, – sako Goebbelsas ir Lidai papasakoja, kad Hitleris jį išbarė. „Tai buvo baisi scena. Fiureris šaukė ir išrėžė man ilgą moralą. Jis pareikalavo, kad pažadėčiau jam daugiau niekada su tavimi nesimatyti. Dabar mes nebegalime susitikti. Tai siaubinga. Tragedija“, – apimtas nevilties kūkčioja Goebbelsas. Tą patį vakarą jis dienoraštyje rašo: „Fiureris man – tarsi tėvas. Esu jam už tai dėkingas. Išdėsčiau savo argumentus, tačiau fiureris apeliavo į mano solidarumą ir didį bendrą mūsų reikalą. Negalėjau jo nepaklausyti.“

Goebbelsas lieja skausmą Hitleriui

Goebbelsas pažada Hitleriui nutraukti santykius su Lida, tačiau negali jos išmesti iš galvos. Magda taip pat negali atsigauti po vyro romano, ir visą 1938 m. rudenį poros santykiai yra visiškai šalti. Magda net išvaro vyrą iš namų ir uždraudžia jam matytis su vaikais.

„Ji tokia šalta ir žiauri“, – rašo nusiminęs Goebbelsas dienoraštyje. Magda persikelia gyventi pas Hanke. Goebbelsas apie Hanke papasakoja Hitleriui. Hanke pašalinamas iš Propagandos ministerijos, ir fiureris kategoriškai atmeta jo prašymą leisti vesti Magdą.

Juodžiausiomis akimirkomis Goebbelsas rimtai svarsto, gal reikėtų atsisakyti politinės karjeros bei santuokos ir pasirinkti Lidą, tačiau suvokia, kad iš tikrųjų tai neįmanoma. Prisiekusiam nacistui Goebbelsui tai pernelyg daug kainuotų. Hitleris neslepia, kad jokiomis aplinkybėmis nesutiktų su skyrybomis: fiureris nepakęstų šeiminio skandalo savo vadovybėje, juo labiau idealiojoje Trečiojo reicho šeimoje, privalančioje būti kitiems kaip pavyzdys.

Sugniuždytas Goebbelsas ne kartą aptaria šį klausimą su Hitleriu ir primygtinai įrodinėja, kad jo meilės santykiai yra asmeninis reikalas. Tačiau fiureris kurčias tokioms kalboms. „Tas, kuris kuria istoriją, neturi asmeninio gyvenimo. Tavo pareiga yra tarnauti vokiečių tautai!“ – daužydamas kumščiais į stalą šaukia Hitleris. Hitlerio žodis visada paskutinis. 1938 m. spalio 24 dieną jis sukviečia besivaidijančias šalis į taikos derybas ir santuokiniame kare paskelbia paliaubas.

Magda sutinka su trijų mėnesių bandomuoju laikotarpiu, per kurį Goebbelsas pažada elgtis padoriai. Jei jis laikysis žodžio, ji nereikalaus skirtis. Ta pačia proga Hitleris įsako Goebbelsą, Magdą ir jų vaikus nufotografuoti kartu, ir kitą dieną visuose didžiuosiuose šalies laikraščiuose pasirodo iš pažiūros laimingos šeimos nuotrauka, kurioje ji pozuoja kartu su fiureriu. Naciai gali vėl parodyti idealiąją savo šeimą.

Tarp milijonų laikraščių skaitytojų pavyzdinę nuotrauką pamato ir raudanti Lida. Goebbelsas jai atrodo nelaimingas ir panašus į vaškinę lėlę. Prieš kelias savaites Lida paskutinį kartą kalbėjo telefonu su mylimuoju, paskutiniai jo pasakyti žodžiai buvo: „Aš tave myliu.“

Lida taip pat tebemyli Goebbelsą, tačiau jų santykiai negrįžtamai nutraukti, ir abu dėl to sielvartauja. Lida balansuoja ant nervinio išsekimo ribos ir atsiskiria nuo aplinkinio pasaulio, o Goebbelsui atrodo, kad gyvenimas visiškai prarado prasmę. Miegas ir užsimiršimas yra vieninteliai jo bičiuliai. 1939 m. spalio 29 dieną, per savo 42-ąjį gimtadienį, dienoraštyje jis užrašo: „Viską dengia sielvarto ir melancholijos skraistė. Bjauriuosi žmonėmis ir daiktais. Vienintelis ir didžiausias mano troškimas – daugiau nieko nematyti, nieko negirdėti ir nieko nežinoti.“

Ilgainiui Goebbelsas vėl tampa artimu Hitlerio bendražygiu ir eina su juo iki pat liūdno galo. 1945 m. gegužės 1 dieną 43-ejų Magda nunuodija šešis jųdviejų vaikus, ir abu nusižudo.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Nacionalinėje dailės galerijoje – fotografijų paroda „Karas Ukrainoje. 2022 metai“

Meno lauke randasi vis daugiau liudijimų, pasiekiančių mus iš Rusijos užpultos Ukrainos. Vienas tokių –...

Laisvalaikis
13:40
Ateitis su 5G pagal „Ericsson“: kas laukia žmonių ir verslo Premium

5G ryšys dažnai yra pristatomas kaip technologija, kuri daugiausia naudos atneš verslui. Tai bent iš dalies...

Inovacijos
2022.05.20
Virtualus nekilnojamasis turtas? Kodėl gi ne Premium 1

„Virtualus nekilnojamasis turtas (NT) yra dar viena skaitmeninio investavimo alternatyva. Iki šiol buvo...

Laisvalaikis
2022.05.20
Trakuose – ukrainos menininko J. Grigorovičiaus paroda „Karo spalvos“

Trakų kultūros rūmų meno galerijoje „Fojė“ (Vytauto g. 69) atidaryta kino dailininko Jurijaus Grigorovičiaus...

Laisvalaikis
2022.05.20
Kanuose T. Cruise‘ui įteikta „Garbės auksinė palmės šakelė“

Holivudo aktorius Tomas Cruise'as, trečiadienį pirmą kartą po 30 metų pertraukos apsilankęs Kanų kino...

Laisvalaikis
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
2022.05.18
Ukrainiečiai atsisveikino su pirmuoju nepriklausomos šalies prezidentu L. Kravčuku

Rusijos invazijos krečiama Ukraina antradienį atsisveikino su Leonidu Kravčuku, pirmuoju nepriklausomos...

Laisvalaikis
2022.05.17
Prasideda Kanų kino festivalis

Šiandien Kanuose, Prancūzijoje, prasideda 75-asis tarptautinis Kanų kino festivalis ir kino industrijai...

Laisvalaikis
2022.05.17
Kuo virto „Vytauto“ avantiūra su krepšininkais Ballais Premium 6

Lietuvoje su savo šeima ir kūrybine komanda viešėjęs JAV krepšinio veikėjas LaVaras Ballas paskelbė į Ameriką...

Pramonė
2022.05.17
„Dizaino sparnai“ pradedantiesiems augins sparnus

Lietuvos kultūros tarybos (LKT) projektas „Dizaino sparnai“ pradedančiuosius kviečia teikti paraiškas...

Laisvalaikis
2022.05.17
Rusijos premjeras iš R. Tumino atėmė vyriausybinį apdovanojimą 1

Rusijos premjeras Michailas Mišustinas nurodė buvusį Maskvos Vachtangovo teatro meno vadovą režisierių Rimą...

Laisvalaikis
2022.05.17
G. Pruskus: į darbą reikia žvelgti kaip į žaidimą Premium

Gediminas Pruskus, nekilnojamojo turto paslaugų grupės „Inreal“ vadovas, šiuo metu bendrovėje integruoja...

Vadyba
2022.05.15
J. D. Haidtas: apsigavome manydami, kad užtikrinti liberaliąją demokratiją lengva Premium

„Žinau, kad niekada nebuvo aukso amžiaus, kai visi mylėjome vieni kitus ir kalbėjome ta pačia kalba“, – sako...

Laisvalaikis
2022.05.15
Karą iš slėptuvės aprašinėjantis redaktorius: labiausiai šokiruoja mažos detalės Premium

Rusijos invazija į Ukrainą smogė visiems Ukrainos pramonės sektoriams ir kol kas nepanašu, kad šalis...

Verslo aplinka
2022.05.15
Rusijos klaida: neįvertintas oro pajėgų faktorius Premium

Oro pajėgos turėjo būti vienas pagrindinių Rusijos pranašumų kariaujant prieš Ukrainą. Turėdamos daugiau kaip...

Laisvalaikis
2022.05.14
A. Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei D. Kuodytei

Penktoji Adolfo Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei Daliai Kuodytei, taip įvertinta jos „visuomeniškai...

Laisvalaikis
2022.05.14
Iššūkiai, kuriuos Lenkijai kelia nuo karo bėgantys ukrainiečiai Premium

Lenkija plačiai atvėrė savo duris nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Tačiau vietos politikai ir įvairių...

Verslo aplinka
2022.05.14
Partnerystės įstatymą parašais parėmė per 250 akademikų

Per 250 Lietuvoje ir užsienyje dirbančių mokslo daktarų, dėstytojų, mokslo darbuotojų ir doktorantų pasirašė...

Laisvalaikis
2022.05.13
M. Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis 2“ premjera – Kanuose

Mariupolio mieste, Ukrainoje, kovo pabaigoje nužudyto kino režisieriaus, kultūros antropologo Manto...

Laisvalaikis
2022.05.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku