Festivalio „Gaidos“ ašis – klavišai,stygos ir sukaktys
FOTOGALERIJA Muzikos festivalis Gaidos (11 nuotr.)
Spalio 21 d. Vilniuje vyks XXVI tarptautinis aktualios muzikos festivalis Gaida. Šiemet jo ašis šiemet klavišai ir stygos, o pristatomi atlikėjai ir kūriniai verti bet kurios pasaulio scenos.
Nuo 1991 m. Vilniuje vykstanti Gaida didžiausias šiuolaikinės muzikos festivalis Lietuvoje ir vienas svarbiausių naujosios muzikos forumų Vidurio ir Rytų Europoje.
Trylikoje šių metų festivalio koncertų vyraus muzika styginiams ir (arba) klavišiniams instrumentams. Tokios garsenybės kaip legendinis Kronos kvartetas, JAV įžymybė Philipas Glassas ar garsusis pianistas Pierreas Laurentas Aimardas tai tik ledkalnio Keys & Strings (Klavišai ir stygos) viršūnė, po kuria slepiasi turtinga ir intriguojanti šiųmetės Gaidos programa.
Gaida ir sukaktys
Pasak Remigijaus Merkelio, Gaidos vadovo, kita festivalio ašis jubiliejinė. Užuot sutelkusi dėmesį į vieną ar kelis kompozitorius, kaip būdavo ankstesniais metais, šiemet Gaida jį skiria grupei garsiausių šiuolaikinių pasaulio kompozitorių ir lietuvių autorių, taip pažymėdama jubiliejines daugelio jų sukaktis. Ir ne vien jų.
Prieš 100 metų gimė ne tik XX a. lietuvių moderniosios muzikos klasikas Julius Juzeliūnas, bet ir judėjimas Dada.
Prieš 90 metų vengrų kompozitorius ir pianistas Gyorgy Kurtagas, prieš 80 kultinis JAV kūrėjas Steveas Reichas. Festivalio programoje ir 70-metį švenčiančio žymiausio latvių kompozitoriaus Peterio Vasko, ir to paties amžiaus galėjusio sulaukti šviesaus atminimo prancūzo Gerardo Grisey muzika. 60-mečių flange pasirodys Niujorko naujosios muzikos scenos pažiba Michaelas Gordonas, atvyksiantis į Vilnių, ir lietuvių jau pamėgtas italas Luca Francesconi. Festivalis pasveikins pusės amžiaus jubiliejų švenčiančias Zitą Bružaitę ir kompozitorę Lizą Lim (Australija). Iš 40-metį šiemet atšventusių kūrėjų skambės Europoje iškilusio dano Simono Steen-Andersono, amerikiečio Christopherio Trebue Mooreo ir lietuvių Vytauto V. Jurgučio ir Ramūno Motiekaičio kūriniai.
Kas svarbesnio?
Taigi, kas aktualesnio šiemet aktualiosios muzikos festivalyje? Naujovių ar modernaus kūrybinio pojūčio publika greičiausiai ieškos Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) vyksiančiuose Gaidos renginiuose. Vokiečių ansamblis In Process čia atliks populiarumo neprarandančią Steveo Reicho muziką (spalio 28 d.), vyks Dada 100-mečio minėjimas (spalio 22 d.), programas pristatys jaunas ir sparčiai progresuojantis lietuvių ansamblis Synaesthesis (spalio 28 d.), Lietuvos ansamblių tinklas (spalio 22 d.), net keturi Lietuvos kvartetai (programa Quartettissimo spalio 27 d.) ir kiti atlikėjai.
Premjeros
Gaivių muzikinių įspūdžių festivalio rengėjai žada ir Nacionalinėje filharmonijoje bei Kongresų rūmuose vyksiančiuose koncertuose. Festivalio atidarymo koncertą spalio 21 d. Filharmonijoje diriguos kylanti Europos žvaigždė jaunas britų dirigentas Jonathanas Bermanas. Vakaro programoje dvi lietuviškos ir dvi pasaulinės premjeros. Tarp pastarųjų kompozitorės Lizos Lim įspūdingas kūrinys orkestrui Perlamutras, ochra, plaukų virvelės ir G. Kurtago erdvinės muzikos šedevras Dvigubas koncertas.
Saksofonistas Liudas Mockūnas šiam koncertui rengia Vytauto Germanavičiaus kūrinio Povandeninė geometrija pasaulinę premjerą, o Vykinto Baltako commentum violončelei ir orkestrui pirmasis atlikimas patikėtas italų virtuozui F. Dillonui. Grieš Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras.
Spalio 29 d. Vilniaus kongresų rūmuose pasirodys fortepijoninis duetas GrauSchumacher Piano Duo (Vokietija) ir Nacionalinės premijos laureatas pianistas Zbignevas Ibelhauptas. Koncerto programoje iškiliausių dabarties Europos kompozitorių Lucos Francesconi ir Philippeo Manoury kūriniai, pasaulinė naujo Zitos Bružaitės kūrinio Simforto Skydas premjera ir garsiojo JAV kompozitoriaus, kultinės grupės Bang On A Can All Stars įkūrėjo Michaelo Gordono šiemet sukurto fortepijoninio koncerto premjera Europoje! Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui diriguos Robertas Šervenikas.
Pabaigoje didžiosios žvaigždės
Ypatingą vietą Gaidos programoje užima fortepijono įžymybės Pierreo Laurento Aimardo rečitalis Nacionalinėje filharmonijoje spalio 25 d. Grammy laureatas pažinojo daugelį legendinių XX a. kompozitorių, tad nenuostabu, kad pasirinko atlikti kūrybos bičiulių G. Kurtago ir P. Boulezo kūrinius, kuriuos gretins su J. S. Bacho ir C. Debussy opusais. Į festivalio programą įtrauktas ir klavesino bei akordeono virtuozų duetas iš Lenkijos Goska Isphording ir Maciejus Frackiewiczius (spalio 23 d. ŠMC), ir bene ryškiausia Slovakijos šiuolaikinės muzikos grupė Quasars Ensemble (spalio 26 d. ŠMC).
Festivalį baigs didžiųjų žvaigždžių koncertai. Lapkričio 6 d. Vilniaus kongresų rūmuose koncertuos legendinis Kronos Quartet, lapkričio 10 d. čia skambės visi Philipo Glasso etiudai fortepijonui, koncerte dalyvaus Maki Namekawa (fortepijonas, Japonija) ir Petras Geniušas. Paskutinis, elektroninis, Gaidos vakaras lapkričio 11 d. ŠMC, čia vyks elektroninės muzikos dueto Autechre pirmasis pasirodymas Lietuvoje.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti