Perku / parduodu akademinį orumą

Publikuota: 2016-10-09
Didžiausia atsakomybė už rašto darbų plagijavimo netoleravimą šiuo metu tenka pačioms aukštosioms mokykloms. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Didžiausia atsakomybė už rašto darbų plagijavimo netoleravimą šiuo metu tenka pačioms aukštosioms mokykloms. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
 

Įsibėgėjus naujiems mokslo metams, dažną studentą jau gąsdina mintis, kad tuoj reikės imtis baigiamojo darbo. Anokia problema: tereikia kreiptis į vieną iš daugelio rašto darbus rašančių ir jais prekiaujančių įmonių. Viskas teisėta, o pasirodžius, kad paslaugos esančios nekokybiškos, vartotojas kompensacijos gali reikalauti net teisme. Ta akademinė etika – tik švietimo įstaigų pramanas. Jei nori, tegul patys gaudo ir baudžia.

Tokia absurdiška padėtis teoriškai turėtų keistis 2017 m., įsigalėjus Administracinių nusižengimų kodeksui, numatančiam ir baudas už baigiamųjų darbų pirkimą, pardavimą ir platinimą. Visgi Švietimo ir mokslo ministerija rankomis ploti dar nedrįsta: minėtos įmonės savo veiklos pobūdį ir kitus formalumus linkusios nurodyti abstrakčiau. Taip, kad nėra prie ko prikibti.

Lyg perkant saldainius

Interneto naršyklės paieškos langelyje parašius užklausą „Rašto darbų rašymas“, pasipila įvairiausios svetainės: „parasysim.lt“, „rasau.lt“, „writeworks.lt“, „studiumgenerale.lt“ ir daugybė kitų. Kai kurios jų atviresnės, nei galima įsivaizduoti. Vienose pateikiami studentų atsiliepimai ir padėkos už puikiai parašytus akademinius darbus, kitose giriamasi turint beveik 200 profesionalių rašytojų komandą. Kai kuriose pabrėžiama, kad tarp tų rašytojų yra mokytojų metodininkių, universitetų dėstytojų ir valstybės tarnautojų.

Antai tinklalapyje „parasysim.lt“ išskiriama paslauga „Rašto darbų rašymas“, o ja naudotis kviečiami visi, norintys ateityje turėti darbą, taip pat tėvai, auginantys vaikus ir rašyti moksliniam darbui tiesiog neturintys pakankamai laiko. Žinoma, dar ir tie, kurie nori aktyviai leisti laisvalaikį.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasak Ernesto Jankovičiaus, MB „IP Grupė“ ir svetainės „rasau.lt“ vadovo, jo įmonės prioritetas yra konsultuoti ir padėti, o ne parašyti darbą už kitą žmogų, todėl jis atmeta bet kokius komentarus, kad tokia veikla prisideda prie švietimo sistemos žlugdymo.

„Didžioji dalis gaunamų užsakymų yra konsultacijos ir pagalba renkant informaciją. Mes padedame suformuoti tyrimo tikslą, parengti baigiamojo darbo planą, nurodydami, kuria kryptimi judėti. Taip pat padedame parengti baigiamojo darbo pristatymą, surinkti literatūros šaltinius. Redaguojame tekstą, ištaisome stiliaus, logikos klaidas. Klientas, gavęs akademinio darbo gaires, pats parašo mokslinį darbą“, – aiškina p. Jankovičius.

Jo teigimu, rinkoje atsiradę daug pavienių „veikėjų“, kurie siūlo panašias paslaugas gerokai pigiau, o vėliau pradingsta.

Atsakomybė – įstaigoms

Švietimo ir mokslo ministerijos nuomone, prekiaujančių diplominiais ir kitais rašto darbais juridinių asmenų veikla negali būti laikoma teisėta. Anot Rolando Zuozos, švietimo ir mokslo viceministro, ministerija ne kartą kreipėsi į prokuratūrą, prašydama apginti viešąjį interesą.

„Negavę, ko norėję, galiausiai kreipėmės į Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolierių. Jis pradėjo tyrimą. Tačiau tik akademinės etikos vertinimo neužtenka – kasmet gauname pranešimų apie parduodamus darbus. Ne visose mokslo srityse vienodai lengva atskirti, ar studento pateiktas darbas yra unikalus. Didžiausia atsakomybė už plagijavimo netoleravimą šiuo metu tenka pačioms aukštosioms mokykloms“, – teigia p. Zuoza.

Nepagautas – ne vagis

Pasak Julijos Kiršienės, Vytauto Didžiojo universiteto mokslo prorektorės, teisės profesorės, ne visose mokslo srityse vienodai lengva atskirti, ar studento pateiktas darbas yra unikalus, ar ne. Laboratorijose atliekamų tyrimų reikalaujančius rašto darbus ir jų rašymo procesą stebėti ne taip sunku. Humanitarai daugiau laiko rašo savarankiškai, todėl, net reguliariai tikrinant jų darbo eigą, nebūtinai išvengiama sukčiavimo, pavyzdžiui, pateikiant pirktą mokslinį darbą dalimis.

Profesorė įsitikinusi, kad rašto darbus rašančių įmonių veikla negali būti teisėta ir ji paveikia bendrą šalies švietimo sistemos būklę.

„Tai yra tam tikro posovietinio mentaliteto padarinys: sakau viena, galvoju kita, o darau trečia. Tokiu pavyzdžiu skatiname jaunimą elgtis amoraliai. Pateikiame, kad lyg ir neetiška, bet kartu – legalu. „Transparency International“ tyrimo dėl akademinio sukčiavimo duomenimis, studentai, besielgiantys nesąžiningai studijų metu, patenka į rizikos žmonių grupę, kurie ateityje elgiasi korumpuotai“, – dėsto profesorė.

Jos teigimu, įmonių, rašančių rašto darbus, veikla akivaizdžiai pažeidžia viešąjį interesą. Remiantis civiline teise, tokie sandoriai tarp studento ir įmonės yra amoralūs ir prieštaraujantys visuotinei moralei. Prokurorai, pasak profesorės, į šią problemą žiūri per siaurai.

Doc. dr. Valdas Jaskūnas, Vilniaus universiteto studijų prorektorius, sako, kad pelno siekimas išsilavinusios visuomenės sąskaita neturėtų būti leistinas, nes iškreipia rezultatų vertinimą ir užkerta kelią studentams įgyti reikiamų kompetencijų. Anot jo, tai, kad visa atsakomybė sukrauta universitetams, – apmaudu, tačiau atskirti savarankiškai rašytus darbus nuo rengtų su kitų asmenų pagalba įmanoma, nors tai ir pareikalauja laiko.

„Prevenciškai darbus tikriname elektronine darbų patikros sistema dėl turinio sutapties atvejų. Kad būtų aišku, ar darbai unikalūs, juos išsamiai peržiūri ir vertina ir dalykų dėstytojai“, – sako doc. dr. Jaskūnas.

Nepritaikomos baudos

„Asmenys nesimoko savarankiškai, gauna diplomus, kurie neatitinka kokybės standartų. Tokie žmonės studijuodami neįgyja reikiamų žinių, o baigę aukštąsias mokyklas negali tapti gerais specialistais ir teikti kokybiškų paslaugų visuomenei“, – įsitikinęs p. Zuoza, švietimo ir mokslo viceministras.

Švietimo ir mokslo ministerija praneša, kad nuo 2017 m. įsigalios Administracinių nusižengimų kodeksas, pagal kurį už studijų baigiamųjų darbų bei disertacijų neteisėtą pirkimą, pardavimą ir jų pateikimą mokslo ir studijų institucijoms numatoma administracinė atsakomybė.

Vadinasi, baudos bus skiriamos tiems, kurie bus sučiupti kaip pateikę universitetui pirktą darbą, ir įmonėms, sudariusioms su klientu sutartį. Perkantiems akademinius baigiamuosius rašto darbus grės bauda nuo 150 iki 300 Eur, juos parduodančių įmonių vadovams – nuo 800 iki 1.800 Eur. Kone dvigubai tiek teks susimokėti kaskart, jei nusikaltimas bus padaromas vėl.

Švietimo ir mokslo ministerijos atstovams apmaudu, kad nenuspręsta įmonėms taikyti baudžiamosios atsakomybės. Akademinius darbus rašantys biurai teisiškai apsisaugo, pavyzdžiui, savo veiklą registruodami kaip suaugusiųjų neformalųjį švietimą. Dėl šios priežasties pamatyti pokytį rinkoje bus sunku.

Be pabaigos

Ponas Zuoza tikina, kad pastarąjį kartą į prokuratūrą buvo kreiptasi prieš metus. Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė siuntė raštą, prašydama inicijuoti ikiteisminį tyrimą dėl UAB „Studium generale“ veiklos. Buvo pateikti dokumentai, įrodantys, kad studentai iš tiesų naudojasi šios įmonės paslaugomis, o tokiu būdu visuomenei daroma žala.

Vilniaus apygardos prokuratūra, pasak jo, atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, ginant viešąjį interesą. Nutarimas grindžiamas tuo, kad nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros pateiktais duomenimis, tyrimas pradėtas 2011 m. vasario 10 d. dėl gauto pranešimo, kad interneto svetainėse, tokiose kaip „akademinepagalba.v4.lt“, „diplominis.info.“, skelbiama, jog pagal užsakymus už piniginį atlygį rašomi mokslo darbai.

2013 m. baudžiamoji byla perduota nagrinėti Vilniaus apygardos teismui, tačiau iki šiol jos pabaigos nematyti.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Milijardierius S. Bankmanas-Friedas: apie kriptorinkų vertę ir ateitį Premium

„Apie du trečdalius arba tris ketvirtadalius pirmą kartą investuojančiųjų į kriptovaliutas tiesiog nori...

Laisvalaikis
11:04
Niekada nesakyk niekada: kaip miestietis kaime iš obuolių verslą sukūrė Premium 4

Verslą galima sukurti lygioje vietoje ir net neturint apie jį specifinių žinių – tai patvirtina Mindaugo...

Gazelė
2022.05.26
„Open House Vilnius“ savaitgalį atvers 56 pastatų duris

Besidominčiųjų architektūra laukia šventė – gegužės 28 ir 29 d. vyksiantis aštuntasis atviros architektūros...

Laisvalaikis
2022.05.26
Vilniaus Didžiąją sinagogą įamžins iki 2026-ųjų 2

Iki 2026 m. vidurio sostinėje bus sutvarkyta unikali žydų (litvakų) sakralinė vieta – Vilniaus Didžioji...

Laisvalaikis
2022.05.26
„Norfos“ lentynose – brandintos jautienos pasiūla Verslo tribūna

Prasidėjus lauko pramogų ir kepsnių sezonui, auga ne tik jau įprastos šviežios mėsos, bet ir vis...

„Vilnius Mama Jazz“ kviečia klausyti, žiūrėti, kalbėti

Gegužės 26 d. prasidedantį festivalį „Vilnius Mama Jazz“ lydi plati „palaikomoji“ programa, kviesianti į...

Laisvalaikis
2022.05.25
„SpaceX“ prieš „Boeing“: kaip E. Musko įmonė aplenkė aviacijos milžinę Premium 1

Praėjusį savaitgalį „Boeing“ bepilotis erdvėlaivis „Starliner“ po daugiau nei dvejus metus trukusių bandymų...

Inovacijos
2022.05.25
„Financial Times“ surikiavo geriausias mokymosi programas vadovams Premium

Geriausių pasaulyje verslo programų reitinge „Executive Education“, kurį daugiau nei du dešimtmečius sudaro...

Laisvalaikis
2022.05.25
IT specialistė kaime rado laimę: sukūrė tradicinį verslą, bet kitaip Premium

Sostinė siūlo apsčiai galimybių, tačiau vis daugiau šeimų ją palieka ir keliasi gyventi į kaimą. Nors...

Gazelė
2022.05.25
Patriotų gastrolės Rusijoje – už 100 milijonų Premium 3

Dar iki įsiverždama į Ukrainą Rusija negailėjo lėšų vadinamajai minkštajai galiai, t. y. savo kultūros...

Laisvalaikis
2022.05.24
Valdovų rūmų vadovui prof. V. Dolinskui – prestižinė Lenkijos kultūros premija

Prestižinė kultūros premija, prof. Aleksanderio Gieysztoro vardo apdovanojimas, įteiktas Nacionalinio...

Laisvalaikis
2022.05.24
Iš Kanų festivalio: „Mariupolis 2“, rusiškas skandalas, geriausia sezono komedija Premium

Kanuose vyksta 75-asis kino festivalis, paženklintas skaudžiausia mūsų dienų tema. Rusijos karas Ukrainoje...

Laisvalaikis
2022.05.24
Baltarusijos opozicijos lyderė: Lietuvos pagalba neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu

Lietuvos pagalba baltarusiams neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu, sako Sviatlana Cichanouskaja,...

Verslo aplinka
2022.05.24
„Time“ įtakingiausių menininkų viršūnėje – „Marvel“ žvaigždė Simu Liu

Naujausią „Time“ žurnalo, paskelbusio 2022-ųjų šimto įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą, viršelį puošia...

Laisvalaikis
2022.05.23
Ką A. Navalnas „Time“ parašė apie Putiną, o J. Bidenas – apie Zelenskį

Žurnalas „Time“ į įtakingiausių 2022 m. žmonių sąrašą įtraukė Volodymyrą Zelenskį, Ukrainos prezidentą, ir...

Laisvalaikis
2022.05.23
Skaičiai: užteršti ir švariausi Europos miestai Premium

Smulkiųjų kietųjų dalelių kiekis Europoje per pastarąjį dešimtmetį mažėjo, tačiau vis dar viršija...

Verslo klasė
2022.05.22
Eutanazijos vartai. Kaip suplanuoti mirties datą Premium

Kelionių maršrutuose netikėta kryptis – paskutinė gyvenimo stotelė. Žmonės, įpratę viską planuoti ir iki...

Laisvalaikis
2022.05.22
Už 135 mln. Eur parduotas 1955-ųjų „Mercedes“

1955-ųjų laidos „Mercedes-Benz“, viena iš vos dviejų egzistuojančių tokio modelio mašinų, šį mėnesį aukcione...

Automobiliai
2022.05.22
Nacionalinėje dailės galerijoje – fotografijų paroda „Karas Ukrainoje. 2022 metai“

Meno lauke randasi vis daugiau liudijimų, pasiekiančių mus iš Rusijos užpultos Ukrainos. Vienas tokių –...

Laisvalaikis
2022.05.21
Ateitis su 5G pagal „Ericsson“: kas laukia žmonių ir verslo Premium

5G ryšys dažnai yra pristatomas kaip technologija, kuri daugiausia naudos atneš verslui. Tai bent iš dalies...

Inovacijos
2022.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku