Ursula ir jos kariauna

Publikuota: 2016-01-16
Ursula von der Leyen, Vokietijos gynybos ministrė, linksniuojama kaip kanclerės Angelos Merkel įpėdinė. Thomo Peterio („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.
Ursula von der Leyen, Vokietijos gynybos ministrė, linksniuojama kaip kanclerės Angelos Merkel įpėdinė. Thomo Peterio („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.

Ursula von der Leyen, Vokietijos gynybos ministrė ir septynių vaikų mama, šypsena atremia žurnalistų klausimus, ar pretenduoja šalies kanclerio poste pakeisti Angelą Merkel. Ji grakščiai išvengia atsakymo, bet reporteriai antraštėse rašo: „Galima p. Merkel įpėdinė.“

Ponios von der Leyen šypsena – savotiškas jos „prekės ženklas“. Nuolat gerai nusiteikusi, telegeniška ir iškalbinga, iš pirmo žvilgsnio trapi šviesiaplaukė stulbina savo energija. Tiesiai iš Vokietijos parlamento Berlyne, kur įtikino įstatymų leidėjus pritarti Vokietijos žvalgybos lėktuvų flotilės išsiuntimui į Siriją, ji atbėga į savo kabinetą, stengdamasi neprarasti nė minutės laiko.

„Kiekviena karta turi savo kanclerį. Mano kartos kanclerė – Angela Merkel“, – anot „The Economist“, tai tradicinė p. von der Leyen frazė, skirta atsakyti į nuolatinius klausimus dėl ambicijų užimti šį postą.

Vokiečiai jau pradeda dairytis įpėdinio ar įpėdinės dabartinei kanclerei, ir apžvalgininkai mano, kad p. von der Leyen – viena tinkamiausių kandidačių.

Privilegijuota šeima

Ponia von der Leyen – pirmoji moteris Vokietijos gynybos ministro poste – kilusi iš žinomos ir privilegijuotos šeimos. Ursula gimė Briuselyje, jos tėvas Ernstas Albrechtas dirbo Europos Komisijoje, vėliau 14 metų buvo Žemutinės Saksonijos premjeru.

Šeima gyveno kaimo dvare, kuriame skambėjo muzika ir lankėsi Vokietijos elito atstovai, rašo „The Economist“. Dukrą p. Albrechtas vadino Roschen (Mažoji Rožė); ši švelni pravardė Ursulai pravertė aštuntajame dešimtmetyje, kai, baimindamasi Vokietijos kairiųjų teroristų antpuolių, šeima išsiuntė dukterį mokytis į Londono ekonomikos mokyklą. Ten mergina studijavo Rose Landson slapyvardžiu.

Vėliau Ursula ėmėsi medicinos studijų, jas tęsė Hanoveryje. Čia, universiteto chore, susitiko savo būsimą vyrą Heiko von der Leyeną, taip pat mediką. Pono Heiko šaknys – Vokietijos aristokratų, prekiautojų šilku šeimoje. Ketveriems metams juodu buvo išvykę į JAV, Kaliforniją. Ponia von der Leyen iki šiol aikčioja dėl Amerikos draugiškumo dirbančioms moterims.

Vėliau grįžusi į gimtąją Žemutinę Saksoniją ir įsikūrusi kaimo dvare, p. von der Leyen, pagal specialybę – ginekologė, kurį laiką su vyru augino septynias atžalas – du sūnus ir penkias dukteris. O 2003 m. pasuko tėvo pėdomis – į politiką – ir tapo Žemutinės Saksonijos moterų reikalų ir šeimos ministre. Politinę karjerą p. von der Leyen pradėjo palyginti vėlai – 42-ejų, jau atidavusi didelę duoklę šeimai.

Kanclerė p. Merkel, į šias pareigas atėjusi 2005 m., paskyrė pradedančią politikę visos šalies moterų reikalų ir šeimos ministre. Ji ėmėsi darbo su didžiuliu užsidegimu ir pradėjo kovoti už didesnes subsidijas ikimokyklinės vaikų priežiūros įstaigoms, kad moterys galėtų dirbti. Kairieji sunerimo, kad p. von der Leyen lenda į jų daržą. „Saviems“ konservatoriams ji pasirodė įtartina.

Ministrė įdiegė tėvystės atostogų schemą Vokietijoje, pagal kurią, kaip Skandinavijoje ar ir Lietuvoje, dalį vaiko priežiūros atostogų gali rinktis ir tėčiai, ne tik mamos. Dėl šio žingsnio į reformatorę buvo paleista ne viena aštri kritikos strėlė. Dvasininkai piktinosi, kad moterys verčiamos „gimdymo mašinomis“, o Bavarijos politikai metė argumentą, esą vyrams nereikia „sauskelnių keitimo stažuočių“. Tačiau ministrė sėkmingai palenkė visuomenės nuomonę savo naudai, pasinaudojusi galinga 3 mln. Eur atsiėjusia viešųjų ryšių kampanija, – už šią irgi gavo pylos, esą eikvojo viešąsias lėšas politiniams tikslams.

Politinius bendražygius ji erzino ir palankiais pasisakymais apie gėjų santuokas.

2009-aisiais tapusi darbo ministre, politikė vėl užsimojo – pareikalavo moterų kvotų įmonių valdybose ir nacionaliniu mastu nustatyto minimalaus atlyginimo. Tada jau išsigando verslas, ir p. Merkel sutramdė ministrę.

Tačiau pernai „plati koalicija“, sudaryta iš Vokietijos socialdemokratų ir krikščionių demokratų bei konservatorių, pritarė ir moterų kvotoms, ir minimaliam darbo užmokesčiui. Nuopelnus prisiėmė socialdemokratai, bet p. von der Leyen galėjo lengviau atsikvėpti – jos pastangos nenuėjo perniek.

Didžiausias iššūkis

Dabartinis gynybos ministro postas – ligi šiol didžiausias iššūkis p. von der Leyen. Vokietija palaiko Vakarų partnerių koaliciją prieš „Islamo valstybę“, be to, šalis ketina siųsti 650 karių į Malį, į pagalbą Prancūzijos kariuomenei.

Tiesiogiai į kovos sūkurius Vokietija nesiveržia. Iki raudonumo įkaitus įtampai Ukrainoje, Vokietija atsisakė tiekti ginklus Ukrainai, tačiau nusiuntė savo „Eurofighter“ kovos lėktuvų patruliuoti Baltijos valstybių oro erdvėje. Ponia von der Leyen argumentavo, kad Europai itin svarbu išlikti vieningai dėl Ukrainos, bet, anot jos, derybos su Rusija vis dėlto įmanomos, kitaip nei su islamo džihadistais.

Dabar Vokietijos žvalgybos orlaiviai dirba Sirijoje, Vokietija prisideda prie Prancūzijos galingiausio karo laivo lėktuvnešio „Charles de Gaulle“ apsaugos. Tačiau dalyvauti antskrydžiuose Sirijoje prieš „Islamo valstybę“ Vokietija neketina.

Vis dėlto p. von der Leyen, laisvai kalbanti ne tik gimtąja kalba, bet ir angliškai bei prancūziškai, pasisako už didesnį Vokietijos tarptautinį vaidmenį.

Vienas gynybos ministrės sulaužytų Vokietijos tabu – 2014 m. priimtas sprendimas apginkluoti ir Vokietijoje apmokyti prieš „Islamo valstybę“ besikaunančias kurdų ir Irako saugumo pajėgas. Ligi tol Vokietija laikėsi pozicijos netiekti ginklų į konflikto zonas.

infogr.am::infogram_0_ursula_von_der_leyen_citata

Vokietijos tarptautinio karinio vaidmens didinimas prilygsta vaikščiojimui peilio ašmenimis. Vokietijos visuomenė labai skeptiškai vertina šalies karines misijas užsienyje, tad gynybos ministrai – itin pažeidžiami.

Ministrė toliau atkakliai kaunasi už savo globojamųjų gerovę. Ji panoro sutrumpinti Vokietijos karių darbo savaitę nuo 46 iki 41 valandos. Dar anksčiau ji išmušė lopšelius kariškių vaikams, lanksčias darbo valandas ir plokščiaekranius televizorius kareivinėse – viskas dėl to, kad Vokietijos armija, 2011 m. atsisakiusi privalomojo šaukimo, taptų patrauklia karjeros vieta, rašo „The Telegraph“. Vokietijos armijos vyresnieji generolai nepraleido progos pašiepti ministrę, jos pastangas priskirdami „gerai namų šeimininkei, besirūpinančiai savo vaikais“. Jie atkreipė dėmesį, kad gynybos vadovė turėtų labiau rūpintis dėl atgyvenusios Vokietijos karo technikos, pavyzdžiui, pusę iš vokiečių armijos turimų 60-ies „Tornado“ naikintuvų reikia remontuoti.

Gynyba – laiko bomba

Danielis Goffartas, p. von der Leyen biografijos bendraautoris, sako, kad gynybos ministerija – tai laiko bomba. „Niekada tavęs nepastebės teigiamai, tik neigiamai“, – pabrėžia p. Goffartas.

Koją p. von der Leyen karjerai gali pakišti ir nesenas skandalas dėl jos disertacijos – šiuo metu tebevyksta tyrimas dėl galbūt nuplagijuotos jos daktaro disertacijos dalies.

Galiausiai kai kuriems vokiečiams, ypač moterims, ši politikė yra pernelyg tobula – išauginusi septynis vaikus, sugebėjusi iki paskutinės akimirkos rūpintis Alzheimeriu sergančiu tėvu ir vadovaujanti didžiulėms ministerijoms. Be to, nuolat besišypsanti ir... liekna.

Kaip ji viską suderina? Ministrės atsakymas: kruopštus planavimas. Kitaip nei daugelį kitų Vokietijos politikų, ją retai išvysi vakarėliuose Berlyne – tuo metu ji laiką veikiausiai leis namuose Žemutinėje Saksonijoje. Ji neturi buto Vokietijos sostinėje ir renkasi nakvynę kukliame ministerijoje įrengtame kambaryje.

Rinkimai Vokietijoje vyks 2017-aisiais. Neseniai atrodė, kad kanclerio poste galėtų likti ir p. Merkel, bet jos kortas sumaišė pabėgėlių krizė. Pastarieji įvykiai – su pabėgėliais siejama seksualinio priekabiavimo banga Vokietijos didmiesčiuose, šviežias teroro aktas Stambule, nusinešęs vokiečių turistų gyvybę, – klibina p. Merkel kėdę.

Apklausos rodo, kad kanclerio pareigybė liks krikščionių demokratų ir konservatorių – p. Merkel politinės jėgos – rankose. Vienas naujausių visuomenės nuomonės tyrimų rodo, kad 33% vokiečių kancleriu norėtų matyti Wolfgangą Schauble, griežtąjį finansų ministrą. Bet jam – 73-eji.

31% vokiečių simpatizuoja p. von der Leyen, jai – 57-eri.

Vokietijos lyderystės viziją ministrė jau turi. Anot jos, ES – tai tarsi šeima. Kai ją kas nors skaldo, turi atsirasti vienijanti jėga, teigia politikė, ir čia, jos nuomone, pagrindinis vaidmuo tenka Vokietijai. O gal – ateityje – pačiai p. von der Leyen.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gedimino kalno tvarkymo projektą už 2,2 mln. rengs „Hidroterra“  13

Gedimino kalno Vilniuje galutinio sutvarkymo projektą už 2,18 mln. Eur rengs bendrovė „Hidroterra“,...

Statyba ir NT
2019.08.19
„Alibaba“ viceprezidentas iš Rusijos verslo magnato įsigijo NBA klubą 1

Vienas iš „Alibaba Group“ įkūrėjų ir akcininkų Josephas Tsai perima NBA klubo Bruklino „Nets“ kontrolę,...

Laisvalaikis
2019.08.19
VŽ bando: amžinai sportiškas „BMW 330i“ Premium 1

Septintoji 3-osios serijos karta kodiniu pavadinimu G20 demonstruoja naują pokytį vieno svarbiausių markės...

Laisvalaikis
2019.08.18
Interviu su M. Salzman: kada gyvensime amžinai?  Premium 2

Marian Salzman yra pripažinta viena iš penkių geriausių tendencijų prognozuotojų pasaulyje. Jos dėka...

Verslo klasė
2019.08.18
Kovoti su klimato kaita galima peržiūrėjus savo racioną 1

Jungtinės Tautos (JT) perspėja, kad Vakarų šalių gyventojų pomėgis šaldytuvus ir pilvus prikimšti mėsos ir...

Laisvalaikis
2019.08.18
Vyno vertinimas balais – atgyvena ar būtinybė Premium

Gegužę vyno pasaulį apskriejo žinia, kad neabejotinai žymiausias pasaulio vyno kritikas Robertas Parkeris...

Laisvalaikis
2019.08.17
Iliustruotoji istorija: penkeri J. McCaino kančių metai Vietname 7

Ėjo dvylikti Vietnamo karo metai, kai į skrendantį virš Hanojaus amerikiečių lakūną Johną McCainą pataikė...

Laisvalaikis
2019.08.17
A. Schwarzeneggeris: „Nesu mašina, kurią vaidinu filmuose“ Premium

Filmuose Arnoldas Schwarzeneggeris žudė vikingus, grobuonis, klonus ir zombius. Dabar atrodo, kad jis mėgina...

Laisvalaikis
2019.08.17
Vaikų finansinis raštingumas: kaip paaiškinti, kad pinigai ant medžių neauga Premium 3

Išeinančiam į mokyklą trečiokui į ranką įbrukti keletą eurų – dažna tėvų praktika. Tačiau specialistai sako,...

Laisvalaikis
2019.08.16
„Hyundai i10“ ruošiasi rudeniniam debiutui

Artėjant rudeninei Frankfurto automobilių parodai, „Hyundai“ paviešino pirmąjį savo naujojo mažiausio modelio...

Laisvalaikis
2019.08.15
Budistų šventykloje pamokslus sako robotas 1

Viena iš Japonijos Kioto mieste veikiančių budistų šventyklų tikinčiuosius mėgina sudominti dvasininku...

Laisvalaikis
2019.08.15
Mokslininkai: kosmoso radiacija pažeistų astronautų smegenis 4

Kol tokie milijardieriai kaip Elonas Muskas ar Jeffas Bezosas, svajoja žmones išlaipinti Marse, mokslininkai...

Laisvalaikis
2019.08.14
Aiškėja Nacionalinės koncertų salės Vilniuje architektūrinės idėjos laimėtojai

Aiškėja Nacionalinės koncertų salės, planuojamos pastatyti ant Tauro kalno Vilniuje, tarptautinio konkurso...

Laisvalaikis
2019.08.12
L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė tapo Europos čempione

Sekmadienį Anglijoje vykstančiame šiuolaikinės penkiakovės Europos čempionato finale triumfavo Laura...

Laisvalaikis
2019.08.11
Herojai apleidžia teisę Premium 3

Švietimo sistemos analitikų ir įdarbinimo specialistų perspėjimai abiturientams nesirinkti vadybos ar teisės...

Verslo klasė
2019.08.11
Europos kurortai kratosi kruizinių laivų 10

Populiariausi Europos uostai nevaldomus, vis tankėjančius turistų srautus ir oro taršą nori pažaboti ribodami...

Laisvalaikis
2019.08.11
Iliustruotoji istorija: Jekaterina II ir Voltaire‘as buvo susirašinėjimo draugai

Jekaterina II valdė savo imperiją diktatoriškai, dažnai keitė meilužius, bet vienam vyrui – filosofui...

Laisvalaikis
2019.08.11
Iš mokyklos suolo – į golfo profesionalų kalvę Amerikoje Premium 5

„Man golfas reiškia gyvenimą: žaidžiu jau 12 metų ir be jo neįsivaizduoju nė dienos“, – sako Bitė Gilė...

Laisvalaikis
2019.08.11
Amerikos litvako planuose – 20 mln. USD Kauno marių užlietoms Rumšiškėms atkurti Premium 13

„Šiais laikais yra daugybė informacijos šaltinių ir vietų, kur gali sužinoti, kaip žuvo mažuose miesteliuose...

Laisvalaikis
2019.08.11
Markė – netikėtų atradimų kraštas Premium

Italijos regionas Markė (Marche) Lietuvoje dar tik atrandamas. Nedaugelis žino, kad Markėje auga įvairių...

Laisvalaikis
2019.08.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau