Ursula ir jos kariauna

Publikuota: 2016-01-16
Ursula von der Leyen, Vokietijos gynybos ministrė, linksniuojama kaip kanclerės Angelos Merkel įpėdinė. Thomo Peterio („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.
Ursula von der Leyen, Vokietijos gynybos ministrė, linksniuojama kaip kanclerės Angelos Merkel įpėdinė. Thomo Peterio („Reuters“/„Scanpix“) nuotr.

Ursula von der Leyen, Vokietijos gynybos ministrė ir septynių vaikų mama, šypsena atremia žurnalistų klausimus, ar pretenduoja šalies kanclerio poste pakeisti Angelą Merkel. Ji grakščiai išvengia atsakymo, bet reporteriai antraštėse rašo: „Galima p. Merkel įpėdinė.“

Ponios von der Leyen šypsena – savotiškas jos „prekės ženklas“. Nuolat gerai nusiteikusi, telegeniška ir iškalbinga, iš pirmo žvilgsnio trapi šviesiaplaukė stulbina savo energija. Tiesiai iš Vokietijos parlamento Berlyne, kur įtikino įstatymų leidėjus pritarti Vokietijos žvalgybos lėktuvų flotilės išsiuntimui į Siriją, ji atbėga į savo kabinetą, stengdamasi neprarasti nė minutės laiko.

„Kiekviena karta turi savo kanclerį. Mano kartos kanclerė – Angela Merkel“, – anot „The Economist“, tai tradicinė p. von der Leyen frazė, skirta atsakyti į nuolatinius klausimus dėl ambicijų užimti šį postą.

Vokiečiai jau pradeda dairytis įpėdinio ar įpėdinės dabartinei kanclerei, ir apžvalgininkai mano, kad p. von der Leyen – viena tinkamiausių kandidačių.

Privilegijuota šeima

Ponia von der Leyen – pirmoji moteris Vokietijos gynybos ministro poste – kilusi iš žinomos ir privilegijuotos šeimos. Ursula gimė Briuselyje, jos tėvas Ernstas Albrechtas dirbo Europos Komisijoje, vėliau 14 metų buvo Žemutinės Saksonijos premjeru.

Šeima gyveno kaimo dvare, kuriame skambėjo muzika ir lankėsi Vokietijos elito atstovai, rašo „The Economist“. Dukrą p. Albrechtas vadino Roschen (Mažoji Rožė); ši švelni pravardė Ursulai pravertė aštuntajame dešimtmetyje, kai, baimindamasi Vokietijos kairiųjų teroristų antpuolių, šeima išsiuntė dukterį mokytis į Londono ekonomikos mokyklą. Ten mergina studijavo Rose Landson slapyvardžiu.

Vėliau Ursula ėmėsi medicinos studijų, jas tęsė Hanoveryje. Čia, universiteto chore, susitiko savo būsimą vyrą Heiko von der Leyeną, taip pat mediką. Pono Heiko šaknys – Vokietijos aristokratų, prekiautojų šilku šeimoje. Ketveriems metams juodu buvo išvykę į JAV, Kaliforniją. Ponia von der Leyen iki šiol aikčioja dėl Amerikos draugiškumo dirbančioms moterims.

Vėliau grįžusi į gimtąją Žemutinę Saksoniją ir įsikūrusi kaimo dvare, p. von der Leyen, pagal specialybę – ginekologė, kurį laiką su vyru augino septynias atžalas – du sūnus ir penkias dukteris. O 2003 m. pasuko tėvo pėdomis – į politiką – ir tapo Žemutinės Saksonijos moterų reikalų ir šeimos ministre. Politinę karjerą p. von der Leyen pradėjo palyginti vėlai – 42-ejų, jau atidavusi didelę duoklę šeimai.

Kanclerė p. Merkel, į šias pareigas atėjusi 2005 m., paskyrė pradedančią politikę visos šalies moterų reikalų ir šeimos ministre. Ji ėmėsi darbo su didžiuliu užsidegimu ir pradėjo kovoti už didesnes subsidijas ikimokyklinės vaikų priežiūros įstaigoms, kad moterys galėtų dirbti. Kairieji sunerimo, kad p. von der Leyen lenda į jų daržą. „Saviems“ konservatoriams ji pasirodė įtartina.

Ministrė įdiegė tėvystės atostogų schemą Vokietijoje, pagal kurią, kaip Skandinavijoje ar ir Lietuvoje, dalį vaiko priežiūros atostogų gali rinktis ir tėčiai, ne tik mamos. Dėl šio žingsnio į reformatorę buvo paleista ne viena aštri kritikos strėlė. Dvasininkai piktinosi, kad moterys verčiamos „gimdymo mašinomis“, o Bavarijos politikai metė argumentą, esą vyrams nereikia „sauskelnių keitimo stažuočių“. Tačiau ministrė sėkmingai palenkė visuomenės nuomonę savo naudai, pasinaudojusi galinga 3 mln. Eur atsiėjusia viešųjų ryšių kampanija, – už šią irgi gavo pylos, esą eikvojo viešąsias lėšas politiniams tikslams.

Politinius bendražygius ji erzino ir palankiais pasisakymais apie gėjų santuokas.

2009-aisiais tapusi darbo ministre, politikė vėl užsimojo – pareikalavo moterų kvotų įmonių valdybose ir nacionaliniu mastu nustatyto minimalaus atlyginimo. Tada jau išsigando verslas, ir p. Merkel sutramdė ministrę.

Tačiau pernai „plati koalicija“, sudaryta iš Vokietijos socialdemokratų ir krikščionių demokratų bei konservatorių, pritarė ir moterų kvotoms, ir minimaliam darbo užmokesčiui. Nuopelnus prisiėmė socialdemokratai, bet p. von der Leyen galėjo lengviau atsikvėpti – jos pastangos nenuėjo perniek.

Didžiausias iššūkis

Dabartinis gynybos ministro postas – ligi šiol didžiausias iššūkis p. von der Leyen. Vokietija palaiko Vakarų partnerių koaliciją prieš „Islamo valstybę“, be to, šalis ketina siųsti 650 karių į Malį, į pagalbą Prancūzijos kariuomenei.

Tiesiogiai į kovos sūkurius Vokietija nesiveržia. Iki raudonumo įkaitus įtampai Ukrainoje, Vokietija atsisakė tiekti ginklus Ukrainai, tačiau nusiuntė savo „Eurofighter“ kovos lėktuvų patruliuoti Baltijos valstybių oro erdvėje. Ponia von der Leyen argumentavo, kad Europai itin svarbu išlikti vieningai dėl Ukrainos, bet, anot jos, derybos su Rusija vis dėlto įmanomos, kitaip nei su islamo džihadistais.

Dabar Vokietijos žvalgybos orlaiviai dirba Sirijoje, Vokietija prisideda prie Prancūzijos galingiausio karo laivo lėktuvnešio „Charles de Gaulle“ apsaugos. Tačiau dalyvauti antskrydžiuose Sirijoje prieš „Islamo valstybę“ Vokietija neketina.

Vis dėlto p. von der Leyen, laisvai kalbanti ne tik gimtąja kalba, bet ir angliškai bei prancūziškai, pasisako už didesnį Vokietijos tarptautinį vaidmenį.

Vienas gynybos ministrės sulaužytų Vokietijos tabu – 2014 m. priimtas sprendimas apginkluoti ir Vokietijoje apmokyti prieš „Islamo valstybę“ besikaunančias kurdų ir Irako saugumo pajėgas. Ligi tol Vokietija laikėsi pozicijos netiekti ginklų į konflikto zonas.

infogr.am::infogram_0_ursula_von_der_leyen_citata

Vokietijos tarptautinio karinio vaidmens didinimas prilygsta vaikščiojimui peilio ašmenimis. Vokietijos visuomenė labai skeptiškai vertina šalies karines misijas užsienyje, tad gynybos ministrai – itin pažeidžiami.

Ministrė toliau atkakliai kaunasi už savo globojamųjų gerovę. Ji panoro sutrumpinti Vokietijos karių darbo savaitę nuo 46 iki 41 valandos. Dar anksčiau ji išmušė lopšelius kariškių vaikams, lanksčias darbo valandas ir plokščiaekranius televizorius kareivinėse – viskas dėl to, kad Vokietijos armija, 2011 m. atsisakiusi privalomojo šaukimo, taptų patrauklia karjeros vieta, rašo „The Telegraph“. Vokietijos armijos vyresnieji generolai nepraleido progos pašiepti ministrę, jos pastangas priskirdami „gerai namų šeimininkei, besirūpinančiai savo vaikais“. Jie atkreipė dėmesį, kad gynybos vadovė turėtų labiau rūpintis dėl atgyvenusios Vokietijos karo technikos, pavyzdžiui, pusę iš vokiečių armijos turimų 60-ies „Tornado“ naikintuvų reikia remontuoti.

Gynyba – laiko bomba

Danielis Goffartas, p. von der Leyen biografijos bendraautoris, sako, kad gynybos ministerija – tai laiko bomba. „Niekada tavęs nepastebės teigiamai, tik neigiamai“, – pabrėžia p. Goffartas.

Koją p. von der Leyen karjerai gali pakišti ir nesenas skandalas dėl jos disertacijos – šiuo metu tebevyksta tyrimas dėl galbūt nuplagijuotos jos daktaro disertacijos dalies.

Galiausiai kai kuriems vokiečiams, ypač moterims, ši politikė yra pernelyg tobula – išauginusi septynis vaikus, sugebėjusi iki paskutinės akimirkos rūpintis Alzheimeriu sergančiu tėvu ir vadovaujanti didžiulėms ministerijoms. Be to, nuolat besišypsanti ir... liekna.

Kaip ji viską suderina? Ministrės atsakymas: kruopštus planavimas. Kitaip nei daugelį kitų Vokietijos politikų, ją retai išvysi vakarėliuose Berlyne – tuo metu ji laiką veikiausiai leis namuose Žemutinėje Saksonijoje. Ji neturi buto Vokietijos sostinėje ir renkasi nakvynę kukliame ministerijoje įrengtame kambaryje.

Rinkimai Vokietijoje vyks 2017-aisiais. Neseniai atrodė, kad kanclerio poste galėtų likti ir p. Merkel, bet jos kortas sumaišė pabėgėlių krizė. Pastarieji įvykiai – su pabėgėliais siejama seksualinio priekabiavimo banga Vokietijos didmiesčiuose, šviežias teroro aktas Stambule, nusinešęs vokiečių turistų gyvybę, – klibina p. Merkel kėdę.

Apklausos rodo, kad kanclerio pareigybė liks krikščionių demokratų ir konservatorių – p. Merkel politinės jėgos – rankose. Vienas naujausių visuomenės nuomonės tyrimų rodo, kad 33% vokiečių kancleriu norėtų matyti Wolfgangą Schauble, griežtąjį finansų ministrą. Bet jam – 73-eji.

31% vokiečių simpatizuoja p. von der Leyen, jai – 57-eri.

Vokietijos lyderystės viziją ministrė jau turi. Anot jos, ES – tai tarsi šeima. Kai ją kas nors skaldo, turi atsirasti vienijanti jėga, teigia politikė, ir čia, jos nuomone, pagrindinis vaidmuo tenka Vokietijai. O gal – ateityje – pačiai p. von der Leyen.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kada žinias įsisaviname geriausiai? Premium

Jau XIX a. pabaigoje mokslininkas Hermannas Ebbinghausas atrado tai, kas vėliau pavadinta „užmaršties...

Verslo klasė
2019.12.15
J. Vilpišauskaitė: nepageidaujama Jorbusier katedra Premium

Spalį Tbilisis šventė Tbilisobą. Kairiajame Mtkvari upės krante akrobatai ore skraidė pagal roko muziką,...

Verslo klasė
2019.12.15
Iliustruotoji istorija: kaip britai degino Vokietiją Premium

Antrojo pasaulinio karo pradžioje Didžioji Britanija siekė subombarduoti nacistinę Vokietiją, bet...

Laisvalaikis
2019.12.15
A. Puklevičius: šalin rankas nuo potencialo! Premium 1

Nuo seno žinoma, kad žmogui neduota pažinti šviesos, jis pasmerktas klaidžioti tamsybėmis ir tunelio gale...

Verslo klasė
2019.12.14
Iliustruotoji istorija: kaip maurai sukūrė rojų Premium

711 m. į Pirėnų pusiasalį įsiveržę musulmonų užkariautojai rado pilietinio karo išvargintą visuomenę. Per...

Laisvalaikis
2019.12.14
Antikvarų verslas – pogrindyje? Premium

„Nemanau, kad viena ar kita pusė privalo nutaisyti komunarų veidus ir kovoti už neegzistuojančią tiesą. Daug...

Laisvalaikis
2019.12.14
Atidarytas Vilniaus startuolių muziejus

Apie muziejus vis dar vyrauja stereotipas, jog juose saugomi ir puoselėjami praeities dalykai. Tačiau tik ne...

Laisvalaikis
2019.12.13
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorė traukiasi iš pareigų

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorė Ina Pukelytė traukiasi iš pareigų.

Laisvalaikis
2019.12.12
Saudo Arabijos restoranuose nebeliks atskirų įėjimų vyrams ir moterims

Saudo Arabijos restoranams ir kavinėms nebebus privaloma įrenginėti atskirus įėjimus skirtingos lyties...

Paslaugos
2019.12.09
Meno aukcionai rodo sveikos rinkos požymius Premium

Gruodžio 5 ir 6 d. Vilniuje vyko du meno kūrinių aukcionai, leidę pasitikrinti, kur link krypsta antrinė meno...

Laisvalaikis
2019.12.09
Meliuzinų šėlsmas Laisvydės Šalčiūtės parodoje Premium

Laisvydės Šalčiūtės paroda yra ne tai, ko jūs tikitės. Įėję į Vilniaus grafikos meno centro galeriją...

Laisvalaikis
2019.12.08
Vasaros g. 5: Anamnezė Premium

Anamnezė [gr. anamnesis – pri(si)minimas]: ligonio ir jo artimųjų gydytojui suteiktos žinios apie ligonį ir...

Verslo klasė
2019.12.08
Iliustruotoji istorija: 1983 m. savižudžio išpuolis Beirute  Premium 1

1983 m. spalį išsišiepęs vyras sunkvežimiu įvažiuoja į JAV jūrų pėstininkų korpuso pastatą Beirute, Libane.

Laisvalaikis
2019.12.07
S. Šimkutė: pabėgimas  Premium

Kartais norėdavosi pabėgti. Nuo šios minties paslėpsniais nusiridendavo kutenantis jaudulys, tačiau Tadui vis...

Verslo klasė
2019.12.07
Profesorė S. Jarmalaitė: vėžys nebėra mirtina liga Premium

Genetikos profesorė, biologijos mokslų daktarė Sonata Jarmalaitė, Nacionalinio vėžio instituto (VNI)...

Laisvalaikis
2019.12.07
Paskelbtas Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų trumpasis sąrašas 1

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė kūrėjų, pretenduojančių gauti 2019 metų...

Laisvalaikis
2019.12.06
Lietuvos urbanistai įvertinti globalios Europos konkurse Premium

Lietuvos urbanistų komanda PUPA (Public Urbanism Personal Architecture) tarptautiniame urbanistiniame...

Laisvalaikis
2019.12.05
MO nominuotas Europos metų muziejaus‘2020 apdovanojimui 2

Europos muziejų forumas (EMF) paskelbė geriausio Europos metų muziejaus 2020 (European Museum of the Year...

Laisvalaikis
2019.12.05
Interviu su pagrindiniu „Light Conversion“ akcininku: įmonė įkurta siekiant išlaikyti protus per pirmąją emigracijos bangą Premium 3

Lietuvišku Billu Gatesu kartais vadinamas dr. Romualdas Danielius – geidžiamiausio darbdavio Lietuvoje UAB...

Technologijos
2019.12.05
T. Karosas: versle kiekvieną dieną turi didesnę ar mažesnę krizę Premium 11

Versle praleistus 30 metų Tadas Karosas, holdingo „LTk Capital“ savininkas, vadina kosmosu, tebėra nusiteikęs...

Rinkos
2019.12.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau