Apie tave

Publikuota: 2015-12-26
„Selfie“ yra jų autoriaus tikėjimo savo unikalumu iliustracija. Stefano Rellandini („Reuters“) nuotr.
„Selfie“ yra jų autoriaus tikėjimo savo unikalumu iliustracija. Stefano Rellandini („Reuters“) nuotr.
 

CHAPEL HILL, NC – Išsami ataskaita, kurią paskelbė tyrėjai iš Šiaurės Karolinos universiteto, patvirtino vyraujančią nuomonę, kad tu esi svarbiausias ir įdomiausias asmuo, šiuo metu gyvenantis žemėje.

220 puslapių ataskaitoje, paremtoje šešerius metus trukusių tyrimų, kurie kruopščiai nagrinėjo tūkstančius tavo veiksmų bei pokalbių valandų, rezultatais, teigiama, kad tavo idėjos ir nuomonės gerokai pranoksta kitų 7,1 milijardo žmonių šioje planetoje idėjas bei nuomones ir esme, ir turinio gilumu, ir bendra reikšme pasauliui.

„Mūsų tyrimai pateikia akivaizdžių ir stulbinamų įrodymų, kad tu esi ne tik pats įstabiausias žmonių rasės atstovas, bet ir pats svarbiausias, toli pranokęs visus kitus“, – kalbėjo pagrindinis studijos autorius Samuelis Lermanas. Jis teigia, kad tu toli pranokai ir visas kitas asmenybes, egzistavusias žmonijos istorijoje: „Yra statistiškai svarbus atotrūkis tarp tavęs ir likusios žmonijos, kai kalbame apie tavo nuovoką, žavesį, inteligenciją, kūrybingumą ir sugebėjimą viską pastebėti. Iš tikrųjų atradome, kad dinamiška tavo asmenybės prigimtis yra neišmatuojamai vertinga visuomenei.“

„Mūsų tyrimai taip pat patvirtina, kad visa ko – tiek politikos, tiek pramogų pasaulio, tiek socialiniais, tiek religijos klausimais – tavo kompetencija ir įžvalgos yra labiausiai vertintinos“, – tęsė S. Lermanas ir pridūrė, kad tavo įžvalgos apskritai triumfuoja prieš galybę besivaržančių nuostatų, kurias siūlo likusi žmonijos dalis. „Tu – jei trumpai – esi vienintelis žmogus, kuris yra svarbus. Visi kiti – mes – esame tiesiog nebesvarbūs.“ onion.com

Kaip smagu pradėti taip: apie tave.

Gal kiek hiperbolizuotai, bet… juk ir tiesos daug pasakyta. Ar ne? It kokiame savaitgalio horoskope. Pavyzdžiui, „avinams“.

Pirmaujame

Beje, būtent šioje srityje – pasakų Lietuva ėmė ir nušluostė nosis visiems. Ar žinojai, kad čia kuriami horoskopai net eksportuojami? Didelės ir mažos astrologinėspasakos „apie tave“ yra rimtas verslas: štai Visagine įsikūrusi viena UAB, vadinanti save „lietuvių įmone“, be kitų interneto paslaugų, jau daug metų teikia horoskopus „stambiems ir vidutiniškiems“ (tekstas netaisytas) klientams: „Delfi“ (lt, lv, ir ee), „Teo“, „Chebra.lt“ ir kitiems. Pirmaujanti pasakų industrijos bendrovė savo svetainėje giriasi pasiekusi milijono eurų apyvartą 2008-aisiais, įdarbinusi 29 specialistus ir biure įrengusi baseiną su auksinėmis žuvelėmis, tiksliau, didžiulėmis žuvimis, panašiomis į japoniškus karosus.

Džiugina ir tai, kad Visagino įmonė vietoj atominės energijos gali pateikti horoskopus didmena – ir tau – tereikia pasirašyti paprastą partnerystės sutartį. Galėsi savo tinklaraštyje ar net įmonės svetainėje siūlyti ne tik astrologines pranašystes, bet ir daug daugiau: trijų rūšių sapnininkus, chiromantinius aiškinimus, Taro kortų išdėliojimus ir t. t.

infogr.am::infogram_0_psyche_roxas_mendoza

Potencialas akivaizdus – pavyzdžiui, jei parduodi padangas, savo e. parduotuvėje gali įdiegti ir horoskopų įskiepį. Perskaitys koks avinas ar vandenis „apie save“, kad „jų laukia problemos kelyje“, – kaipmat brangesnes padangas užsisakys. Įdiegęs sapnininką, irgi didinsi pardavimus. Potencialus klientas susapnavo arklį? „Pirksi padangas šiandien, žmogau.“ Susapnavo žirkles, padėtas ant laidinio telefono? „Nepaisai pavojų – tavo padangos pavojingai sudilusios, bet tu to nematai.“ Paprasta.

Bet ne apie tai kalba. Kalba – apie tave. Tavo potencialą. Todėl labai džiugu, kad tekstas tave sudomino ir skaitai jau čia. Šauniai pasirinkai.

Tai dar kartą patvirtina, kad esi normalus, natūraliai smalsus, besidomintis ir lengvai sudominamas individas. Turi potencialą. Mano tekstai nėra itin populiarūs, madingi ar pripažinti. O gal ir yra. Bet juk įdomu, kai kalbama apie tave? Žinau.

Jei būtų priešingai, niekam nerūpėtų nei horoskopai, nei būrėjai, nei pranašai, nebūtų ką pačiam veikti nei feisbuke, nei „linkedIn‘e“, nesidomėtum, kiek „patinka“ gavo įprastas „būsenos atnaujinimas“ ar kaktuso nuotrauka ant palangės, o gudrūs pardavėjai niekados nebesikreiptų į tave vardu jau elektroninio pašto „temos“ eilutėje.

Apskritai nebeegzistuotų nei „individualūs pasiūlymai“, nei VIP paslaugos, nei visas suasmeninimas, net grožio salonai, juo labiau kosmetikos pramonė, griūtų ekonomika ir smuktų BVP – tą pačią sekundę, kai imtum ir neberūpėtum pats sau. Kam tau tada naujas, geresnis automobilis? Ar naujausio modelio telefonas? Matai.

Todėl taip ir pavadinau – „apie tave“. Tikėjausi, kad sudomins. Kaip koks horoskopas, tau. „Soriukas“, jei įtari čia klastą.

Tekstas apie tave. Kaip ir bet kurį didžiausios pasaulio ekonomikos – ES individą, kurį taip stipriai veikia ekonomikos, mokslo, technikos, socialinė, eurointegracijos bei daugiabučių renovacijos pažanga, – kad net ta archetipinė lapė, kuri pasakėčioje liaupsėmis išsikovojo sūrį iš giedoti susiruošusios varnos, liktų it musę kandusi, jei ant šakos su sūriu tupėtų ne paukštis, o tu.

Ir Narcizas iš kitos sakmės, įsimylėjęs savo atvaizdą vandenyje, šiandien nebesiskandintų. Greičiausiai mėgautųsi savimi feisbuke, ir tiek.

Tu lapei nebeišsižiotum.

Anokia čia naujiena – puikiai žinai, kad net jei (dar) nesi kažin kur geriausias – esi geresnis. Nei vidutinis.

Tai tvirtina ir jau klasika tapęs „iliuzinio pranašumo“ fenomenas, įvardytas dar 1991-aisiais: dauguma žmonių šioje planetoje mano esą pranašesni už kitus.

Jau praėjusiame šimtmetyje iš veik milijono amerikiečių abiturientų universitetų apklausose bent 70 procentų manė turintys geresnių nei vidutinių lyderystės įgūdžių. Tik 2 procentai manė, kad jie – ne lyderiai. Vertindami savo sugebėjimus bendrauti, veik visi abiturientai manė, kad jų sugebėjimai – geresni nei vidutiniai. Daugiau nei pusė vertino savo bendravimo įgūdžius kaip „TOP 10 procentų“ lygio, o ketvirtis galvojo priklausantys aukščiausiam 1 procentui.

Ir mes, ir tu – šiame šimtmetyje individo savivertė akivaizdžiai dar labiau išpampo. Esame vis gražesni, gudresni, šmaikštesni – vairuotojai, meilužiai, virėjai, meistrai, specialistai, tėvai, mamos, žinovai etc. Vaje, kiek daug sričių, kuriose galime rungtyniauti ir pirmauti.

Bent jau taip mums ir teigiama 24/7: įsigijęs Z, tampi tyresnis, švaresnis, geresnis, tau lengviau, įsigijęs Y – esi pranašesnis, pirmauji, esi sėkmingesnis, gudresnis, rafinuoto skonio, modernus, tiesiog geras. Milijonai bendrovių mus myli, gerbia, esame Nr. 1, visada teisūs ir verti. Mokosi iš mūsų. Ir politikai vis tvirtina – esame labiau nusipelnę. Ypatingi. Kažkuo – ar daug kuo – vertingesni. Išmintingi. Racionalūs. Harmoningesni. Aukštesnio IQ, EQ ir FQ. Gudresni. Lygesni už lygius.

Gal todėl Lietuvos automobilių grūstyse atsirado dar daugiau gudručių, visais įmanomais būdais besispraudžiančių šalikelėmis, kad tik prasmuktų. Ar čia jie nutupėtuose Pietų kurortuose rytais prie baseinų apdėlioja visus gultus rankšluosčiais ir tik tada eina pusryčiauti?

O kurie gi ligoninėse braunasi pas gydytojus, kad būtų gydomi „geriau“, ir kiša dosnius arbatpinigius (arbatą tektų kibirais gerti) slaugytojoms bei sesutėms?

Nėra kaip kitaip to paaiškinti. Tie, kurie yra nusipelnę gyventi geriau.

Tai taip lengva šiandien

Tu turbūt irgi lengvai valdai kompiuterį, išmanųjį telefoną, vairuoji automobilį, moki naudotis liftais, mikrobangų krosnelėmis, skalbyklėmis ir televizoriais, žinai, kur kokios nuolaidos. Ir šiaip puikiai tvarkaisi reikalus ir daug ką pažįsti. Dar prieš kokį šimtmetį net būdamas ten pat, kur esi dabar, dievaži, su šiomis žiniomis ir įgūdžiais būtum it visažinė dievybė. Superteta ar tikras supermenas. Bet... Pažanga reikalauja aukų.

Jei paklausčiau – kiek Lietuvos medžių išvardytum dabar? Juk tave supa visą gyvenimą. Nagi? Anądien savo vaikų paklausiau. Mykė mykė… Be ąžuolo, pušies, klevo, beržo ar liepos… Dar gluosnius prisiminė. O juk Lietuvos dendrofloroje – bent 98 medžių rūšys: Putinas. Šermukšnis. Skroblas. Alksnis. Drebulė. Guobą kas nors prisiminė?

Maniškiai atsigriebė vardydami prekių ženklus. Nuo „Coca-Colos“ iki visada gąsdinančio BIOK.

Einu lažybų, kad ir tu „brendų“ išvardytum n kartų daugiau nei Lietuvos medžių ar paukščių – kad ir naktį pažadintas.

Ir garantuotai pasakytum, kas laimėjo „Chorų karus“ ar „Euroviziją“, ir kodėl tau taip patinka ar nepatinka, pavyzdžiui, ši ar ana ekrano žvaigždė.

Jei panorėsi, gali čia pat įsirašyti ir tai, ko dar šaunaus apie tave neapdairiai nepaminėjau. Kaip feisbuke:

Tu dar ir: ... ir ... ir ... Tau moki ir: ... ir ... ir ...

Tad kaip gali likti sau abejingas?

Va aš. Jau daug metų užsiimu saviugda, be to, domiuosi ir mokslu, ir menu, ir technine literatūra, ir dviračiais, o dar ir šachmatais žaidžiu savo ilgame asmeninio tobulėjimo kelyje.

Žinoma, dar kai ko nesuprantu ir nežinau – tikrai neatskirčiau rugių nuo miežių. Jei atpažinčiau, tai, matyt, tik gandrus, varnas ir žvirblius. Kam rūpi? Jie vis tiek netrukus išnyks, sakytų koks cinikas. Naminių paukščių taip pat neišvardinčiau, nes matau juos dažniausiai tik termiškai apdorotus.

Bet juk negali visko žinoti. Tam ir yra internetas. O va ir be jo galėčiau nesustodamas vardinti, pavyzdžiui, šimtus automobilių modelių. Ar motociklų. Taip pat paaiškinčiau, kuo „iOS“ geriau nei „Windows“. Ir kuo blogiau. Žodžiu, išsitobulinau. Pavydžiu pats sau.

Todėl nujaučiu, kad ir tu sau greičiausiai esi Nr. 1: nuostabiausia, kas galėjo atsitikti šiai planetai per visas dešimtis tūkstančių čia gyvenusių kartų.

Smagu. Abu mylime tą patį. Save. Turime apie ką pasikalbėti.

„Selfie“

infogr.am::infogram_0_andre_dubusas-475

„Selfie“ yra vienas iš naujesnių, nuo šiol „norminių“ ir į bendrinę kalbą oficialiai priimtų anglų kalbos žodžių. Jo beprecedentis populiarumas – tai, kad „Oxford Dictionaries“ selfie išrinko 2013-ųjų metų žodžiu, ir net 17.000 procentų per metus išaugęs vartojimas liudija, kad selfies visuotinai plinta it virusas.

Vaizdingai. Pagaliau ir į lietuvių kalbą išvertėme – asmenukė.

Akivaizdu, kad tai naujas reiškinys – net apibūdinimo iki šiol neturėjome. Juolab kad niekad ir nebuvo taip lengva nusifotografuoti kad ir neišmaniuoju telefonu ar net muzikos grotuvu, ar net šaldytuvo, kompiuterio ar televizoriaus kamera ir dosniai pasidalyti paveikslėliu su visu pasauliu – „štai ir AŠ.“

Net vaikai taip gali. Kalifornijoje vienas ekspertas neseniai paskelbė, kad pagausėjęs utėlėtumas valstijos mokyklose gali būti tiesiogiai susijęs su asmenukių populiarumu – kai moksleiviai suglaudžia galvas autoportretui, utėlės ir šokinėja nuo galvos ant galvos.

Kai save „paveiksluoja“, sakydavo mano a. a. močiutė, tiek žmonių – ir prezidentai, ir senukai, ir moksleiviai, ir žvaigždės, ir dar nežvaigždės, – pradedi suprasti, kad tos asmenukės nedaromos „šiaip sau“. Ar utėlėms perkelti.

Negi kas nors varginsis dalytis savo asmenuke tik tam, kad:

  • identifikuotų save: jis / ji dar gyvas? Nebent pakliūtų kaip įkaitas kokiems teroristams;
  • patvirtintų, jog jis / ji tikrai yra žmogus – nebent niekas tuo feisbuke nebetikėtų;
  • praneštų, jog jis / ji yra toks / ne toks kaip visi – toks „coming out“;
  • inventorizacijai – informuodamas, kad jis / ji dar turi visas galūnes, akis, plaukus etc., tarkim, po kokio ugningo vakarėlio;
  • ar šiaip, kad patvirtintų, jog jis / ji yra gabus ir moka naudotis savo išmaniuoju (arba ne) įrenginiu. Sugeba nusifotografuoti ir išviešinti nuotraukas.

Ne.„Selfie“, juo labiau „Instagrame“ greitai papimpinta „selfie“, su tuo sutinka ir psichoterapeutai, yra jų autoriaus tikėjimo savo išskirtinumu, ypatingumu, unikalumu ar nuostabumu iliustracija.

O individo tikėjimas, kad jis esąs „išskirtinis“ ar „ypatingas“, yra pirmasis NPI („Narcissistic Personality Inventory“ – narcisistinės asmenybės simptomatikos) požymis. Žmogus, neturintis tiek narcizo bruožų (manantis, kad jis nei geresnis, nei blogesnis nei dauguma žmonių), tiesiog nesijaučia esantis kuo nors ypatingas, kad kompulsyviai turėtų vis atnaujinti savo atvaizdus kiekvienoje įmanomoje terpėje.

Tad galingoji „selfie“ populiarumo banga psichoterapeutams tėra dar vienas globaliai išaugusios mūsų savivertės simptomas. Panašu, kad iš drovių, užspęstų, į bendruomenę orientuotų homo sapiensstaiga tampame bene labiausiai save mylinčia žmonijos karta. Labiausiai orientuotais į save.

Narcizai „ant steroidų“

Užtenka pasižiūrėti į šiuolaikines vaikiškų drabužių tendencijas: jau naujagimiai savo šliaužtinukais informuoja esantys princai ir princesės, laimėtojai ir čempionai. Liaupsės nesibaigia ir mokyklose – štai mūsų vaikai valstijose ant kiekvieno kad ir pusėtinai, bet patenkinamai padaryto užduoties lapo ras mokytojos įvertinimus „nuostabu“, „šaunuolis“, „way to go“, „awesome“ ar „champion“. Kurgi nenusvaigsi?

Juk visai neseniai vieno asmens nuotraukos, ne tik autoportretai, buvo apskritai retas dalykas – taip fotografuotasi nebent dokumentams. Be to, autoportretą paprastu fotoaparatu pačiam padaryti nebuvo lengva – turėjai fotoaparato užraktą tampyti už virvutės arba ko nors prašyti, kad būtum nufotografuotas. Vien prašymas „nupaveiksluok mane čia prie sienos“ tais laikais būtų skambėjęs itin keistai, ypač jei dar būtum išlaužęs kokią gundančią pozą it šiuolaikinis „selfie“ prodiuseris. Maža to, tektų laukti, kol išryškinsi juostą, ir tik tada – jei sugebėtum – pats, užsidaręs tualete ar vonioje, raudonoje šviesoje spausdintum nuotraukas.

Todėl gūdžiais sovietiniais laikais žmonės eidavo į fotoateljė ir mokėdavo pinigus už portretus. Dažniausiai fotografuodavosi ne vieni: su šeima, drauge, draugu, vaikais, tėvais ar bent jau pasodinti prie butaforinio augalo. Kokia nors svarbia proga.

Asmeninio albumo nuotraukos, be vestuvių, krikštynų ir švietimo įstaigų „vinječių“, dažniausiai būdavo „buvau čia, mačiau tai“ – veikėjai prie istorinių paminklų, vaškinių ar tikrų įžymybių, automobilių ar kraštovaizdžių. Kaip archajiška.

Šiandien didžiausiomis įžymybėmis tapo patys „selfie“ herojai. Atkreipkite dėmesį, kokie vienodi: identiškai papūstomis lūpomis, kiek pakeltais antakiais, truputį provokuojama poza, gražiai apsirengę arba visai nusirengę. Ironiška, kad jau egzistuoja net tam tikras visuotinis grožio standartas – štai baltaodžiai skuba degintis tik išvydę saulę, nepaisydami jokių pavojų, o juodaodžiai masiškai tepa odą šviesinamais kremais – vienas tyrimas skelbia, kad Pietų Afrikos Respublikoje jį naudoja net trečdalis moterų.

Asmenukei merginos dažnai kiek pasilenkia, kad pademonstruotų savo apvalumus. Čiaukšt be makiažo – nauja asmenukė. Su makiažu – dar viena. Su trupučiu makiažo – trečia. O vaikinams kūno kalbos ekspertai pataria prieš asmenukę kiek pasportuoti, išsitiesti, gerai įkvėpti arba praskrieti kokiu rimtu sportiniu automobiliu, geriausia rizikingai: kaipmat padaugės testosterono, sumažės kortizolio ir tai bus akivaizdu – spindėsi veržlumu. Jei dar smakrą ranka pačiupsi, atrodysi daug protingesnis. Kai taip lengva tinkamai įsiamžinti, kas telieka – privalu amžintis.

Įstabu, kaip greitai keičiasi turinys socialiniuose tinkluose: atėjus „selfie“ bangai, pranešimai apie katinėlius, šuniukus, saulėlydžius akivaizdžiai nustelbti iliustruotų pranešimų, kur, su kuo ir ką veik tobulai veikia jų herojus. Yra ir vos ne kasdien keičiančių savo feisbuko viršelius, it kokio kiosko vitrinas, nes, matyt, jie nenumaldomai gražėja ir tobulėja.

Bet va vienas mano draugužis, ko gero, vengdamas užmirštų katinėlių likimo, eina daug toliau: didesnių švenčių proga visiems – ir verslo partneriams, ir šiaip pažįstamiems, ir gerbėjams, ir draugams ar giminaičiams – dovanoja ne šiaip kokias banalias ir tuoj pat šiukšlėse atsirasiančias dovanėles, sakykim, plataus vartojimo prekes ar suvenyrus su verslo logotipais. Ne, jis visiems dovanoja gražiai įrėmintą savo fotoportretą. Pasirašo it koks Didenybė. Kuria šventes. Bet galėtų eiti ir dar toliau.

Pavyzdžiui, pasisamdyti paparacus, kurie jį visur sekiotų. Va čia tai asmenukė būtų! Sako, ir populiariausiuose naktiniuose klubuose atvykus su pseudopaparacų palyda durys iš karto atveriamos plačiai, o minia puola pleškinti „įžymybę“ mobiliaisiais, kad tik tokio unikalaus momento nepražiopsotų. Autografų prašo – kad ir ant pilvų.

Jungtinėse Valstijose tai jau populiari praktika: štai „Celeb4ADay.com“ siūlo net kelis paslaugų „paketus“ didžiausiuose JAV miestuose: pasirinkęs „MegaStar“ paslaugą už 2.499 dolerius plius PVM, būsi sekiojamas net 6 paparacų ir vieno asmens sargybinio, fotografuojamas, kad ir kur eitum, aplinkiniai ir šūkčios, ir prašys autografų – žodžiu, jausiesi taip, kad ir vėl pavydėsi pats sau.

Šlovė truks net dvi valandas, be to, gausi DVD su 10–15 nuotraukų. Įsivaizduoji? Feisbukas užvirs.

Tai bent pasakų industrija. Rūko horoskopų kūrėjai, paparacų pamiršti.

Ateitis jau čia – kaip naiviai šioje perspektyvoje atrodo tradicinės mūsų „parodomosios“ šventės – mokyklų išleistuvės, krikštynos ar net vestuvės su jaunųjų nešiojimais per tiltus ir piršlių korimais. Kaimas. Šiandien pasijausti žvaigžde gali kasdien, jei tik panorėsi: „renginių organizatoriaus“ specialybė įgijo daug platesnę prasmę.

Tik kad: „Kaukė mums pasako daugiau nei veidas“, – sakydavo (greičiausiai be kaukės) Oscaras Wilde’as.

Asmenukių populiarumas teparodo, kaip desperatiškai mums trūksta dėmesio, pripažinimo ir įvertinimų – juk niekas neįkelia „selfies“ šiaip sau, kad pademonstruotų, koks organizmas jis dabar esąs, ar identifikaciniais tikslais. Kam? Feisbukas jau seniai mus pažįsta kaip nuluptus, jo verslo modelis toks. Šeima, draugai, kolegos irgi jau seniai turėjo progų su mumis susipažinti. Pats turbūt dar atsimeni, kas esi – jei ne, gali apdairiai mažesnę asmenukę į piniginę įsidėti.

Tiesiog bijome išnykti.

Bijome būti užmiršti pasaulyje, kuriame viskas taip greitai pamirštama. Vienaskaitiškumas artėja. Nebėra istorijos, nes viskas vyksta dabar, „real time“. Vargstame nuo naujienų, žinučių ir pranešimų gausos, nuo žmonių spūsties – ypač jei tūnai nuolat kokiame socialiniame tinkle. Tada, bro, ir esi tinkle it sardinė. Vargstame ir nuo informacijos lavinos, kurioje vis sunkiau pasirinkti, kuo tikėti, kas tikra ir kas ne.

Svarbiausia – ar jau pastebėjote? Šiame pasaulyje niekas nebėra taip svarbu.

Ir nuostabos nebeliko. „Sunku kalbėti apie mūsų sugebėjimą nustebti, kai viskas, net paprasčiausias pyragaitis, yra nuolat vadinamas „nuostabiu“, – rašė populiarus britų filosofas Alainas de Bottonas.

Tiesa. „Awesome“, sakytų amerikiečiai.

Gal todėl ir pradėjome stebinti save, būti įžymybėmis patys sau, kurti nuoseklų gražesnio, įdomesnio, tobulesnio savęs personažą ir transliuoti kiekvieną įmanomą dalyką apie jį visais įmanomais kanalais.

Nes va tiesiog galime. Be to, taip daro visi. Negali apie save nuolat nepriminti.

Priešingu atveju, ką… pradingsi?

Ne.„Tu esi tik tavo gyvenimas, ir nieko daugiau“, – rašė Jeanas Paulis Sartre’as savo ir Lietuvoje pastatytoje pjesėje „Be išėjimo“.

Yra išėjimas. Kam tos kaukės? Kad ir kaip smarkiai skuosi aplink pasaulį, galų gale atsidursi ten pat.

Visada esame tik čia ir tik dabar. Ar galiu tai priminti?

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
B. Gatesas susigrąžino turtingiausio pasaulio žmogaus vardą

Milijardierius, filantropas, „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas po dvejų metų atgavo turtingiausio pasaulio...

Laisvalaikis
2019.11.18
Iliustruotoji istorija: kaip Wellingtonas pergudravo Napoleoną

Daugiau nei po dvidešimties metų, praleistų fronte, pirmasis Velingtono hercogas, karys ir politikas...

Kruvinoji automobilizmo istorijos pusė

Pirmą kartą užvedę automobilį, amerikiečiai laikė jį neįprastu stebuklu. Naujoji transporto priemonė suteikė...

Laisvalaikis
2019.11.17
Turto bankas rengs kūrybines dirbtuves nebeveikiančio Lukiškių kalėjimo teritorijai 1

Valstybės valdomas Turto bankas kitąmet ketina surengti kūrybos dirbtuves nebeveikiančio Lukiškių kalėjimo...

Statyba ir NT
2019.11.17
Neringa švenčia gimtadienį ir atidaro atnaujintą prieplauką

Lapkričio 15–17 d. Neringa švenčia savo 58-ąjį gimtadienį. Bene laukiamiausias šventinio savaitgalio įvykis –...

Laisvalaikis
2019.11.15
EK vadovės patarėja tapusi M. Tuskienė: niekada nesilaužiau pro uždaras duris Premium 3

Finansų viceministrės Miglės Tuskienės „skrydį“ į paskirtosios Europos Komisijos (EK) pirmininkės kabinetą...

Laisvalaikis
2019.11.15
Nuomonė: gydant vėžį žolelių papildai labiau kenkia nei padeda

Sergantieji vėžiu savo gydytojui turėtų pranešti apie visus vartojamus medikamentus ir natūralius papildus,...

Laisvalaikis
2019.11.14
Veneciją užliejo didžiausias potvynis

Lapkričio 12-osios vakarą Venecijoje vanduo pakilo aukščiausiai per pastaruosius 50 metų – beveik du metrus.

Laisvalaikis
2019.11.13
Kinijoje išleista solidi lietuvių poezijos rinktinė

Kinijos leidykla „Guangdong Flower City Publishing House“ išleido šiuolaikinės Lietuvos poezijos antologiją,...

Laisvalaikis
2019.11.12
„Rubiko kubo“ prekės ženklo valdytojai patyrė dar vieną pralaimėjimą Premium

Europos Sąjungos (ES) Bendrasis Teismas priėmė dar vieną nepalankų sprendimą gerai žinomo žaislo Rubiko kubo...

Rinkodara
2019.11.12
Apdovanojimas „Vilnius – Europos G taškas“ kampanijai vėl patraukė pasaulio dėmesį 2

Žinia, kad Vilniaus reklama „Vilnius – Europos G taškas“ buvo įvertinta auksu tarptautiniuose turizmo...

Rinkodara
2019.11.12
Didžiausias Vilniaus bunkeris bus išsaugotas

Po nugriautais „Profsąjungų rūmais“ rastas bunkeris bus išsaugotas, nes jo griovimas grėstų paties Tauro...

Laisvalaikis
2019.11.12
Prieš krepšinio aistras „Žalgirio“ arenoje – naudingos verslo pamokos Verslo tribūna

Ar įmanoma suderinti smagiai praleistą vakarą stebint aukščiausio lygio krepšinį ir naudingą verslo...

Verslo aplinka
2019.11.12
Kinijos tikslas – pralenkti Holivudą

JAV mažėjant pajamoms už Holivudo filmus – dėl piratavimo ir tokių turinio platformų kaip „Netflix“ arba...

Laisvalaikis
2019.11.11
Medijos – ir streso, ir atsipalaidavimo šaltinis Premium

Šiandieniame technologijų pasaulyje medijomis naudojamės vis daugiau, o prekių ženklams tai atveria didesnių...

Rinkodara
2019.11.11
Graikijos masalas investuotojams – mokesčių rojus

Graikija, bandydama išbristi iš užsitęsusios ekonominės krizės, meta iššūkį Londonui, Monakui ir...

Laisvalaikis
2019.11.10
Iliustruotoji istorija: aferos baigėsi bankrotu 2

Apie greitą praturtėjimą nepajudinus nė piršto svajoja ir aukštuomenė, ir prastuomenė. Ankstesniais laikais...

Laisvalaikis
2019.11.10
„Social Media Fest 2019“: renka įtakingiausiuosius socialiniuose tinkluose

Socialinių tinklų atradimų festivalio „Social Media Fest 2019“ komisija įvertino Lietuvos influencerius,...

Rinkodara
2019.11.10
Moterys Lietuvos kino industrijoje. Kokia problema? Premium 1

Jei skaitote šio straipsnio pavadinimą ir jus ima šioks toks irzuliukas, kad šis tekstas apskritai...

Verslo klasė
2019.11.09
Baltijos šalių Jaunojo tapytojo prizas iškeliavo į Latviją

Lietuvos, Latvijos ir Estijos meno pasaulio profesionalų, kolekcininkų ir mėgėjų smalsumas patenkintas: šių...

Laisvalaikis
2019.11.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau