Džiazo diena su pašėlusiu švedu

Savaitgalį Vilniuje tęsiasi Vilnius Jazz koncertai. 28-ojo festivalio istorijoje pirmą kartą visas vakaras skirtas vienam atlikėjui savitos kūrybos filosofijos, novatoriško braižo švedų saksofonininkui Martinui Küchenui.
Spalio 17 d. Rusų dramos teatre džiazo mėgėjai išgirs jo grupę, solinę programą bei sunkiai nuspėjamą projektą su ukrainiečių bosininku Marku Tokaru ir Lietuvos perkusininku Arkadijumi Gotesmanu: niekada drauge negroję muzikantai ekspromtu įgarsins nebylų Holivudo filmą.
Į muziką vingiuotais keliais
Nuotykingo gyvenimo ir karjeros Martinui gali pavydėti kiekvienas. Jis paragavo gatvės muzikanto duonos, klajojo su cirko trupe po Europą, dalyvavo šokio projektuose, improvizavo su poetais, kūrė muziką eksperimentiniams filmams, teatrui, garso instaliacijoms, o visai neseniai grodamas saksofonu išbandė atominės elektrinės ir vandens bokšto akustiką.
Vingiuotas buvo ir jo kelias į muziką. Tėvai jį spaudė groti fleita, o vaikinas pradėjo dainuoti roko grupėje (ir dainuoti niekad nesiliovė) bei pūsti saksofoną Alberto Aylerio maniera. Tiesa, bendražygiai jį išjuokė, bet maištininkas nesustojo 10-ajame dešimtmetyje jis tvirtai įsiliejo į švedų free džiazo ir improvizacinės muzikos sceną, ėmė reikštis daugybėje kamerinių grupių, kurti didesniems ansambliams, koncertuoti solo ir su džiazo orkestrais.
UŽ albumą penkios žvaigždutės
Martinas išmaišė Vakarų ir Rytų Europą, Balkanus, pasiekė Šiaurės ir Vakarų Afriką, Kanadą ir JAV, Japoniją. Jo diskografijoje per 20 kompaktinių plokštelių.
Soliniame pasirodyme jis pagros kompozicijas iš 2010 m. lenkų kompanijos Mathka išleisto albumo The lie & orphanage. Ne vienas kritikas šį trečiąjį Martino solinį albumą įvertino penkiomis žvaigždutėmis.
Net pasibaigus saksofono atradimų erai, M.Küchenas sugeba išrasti labai neįprastų ausiai tembrų ir skambesių, sukurti tik jam vienam būdingą meno kalbą. Gyvai klausytis šio emocingo, pasitelkiančio kūrybai įvairiausius objektus menininko itin įdomu.
Kinas ir džiazas
Antroje koncerto dalyje saksofonininkas su dviem partneriais ekspromtu įgarsins režisieriaus Harryo Hoyto 1925 m. sukurtą fantastinį nuotykių filmą Prarastas pasaulis (The Lost World) pagal Arthuro Conan Doyleo to paties pavadinimo knygą. 1998 m. šis filmas buvo pripažintas estetiškai ir istoriškai reikšmingu bei įtrauktas į JAV nacionalinį filmų registrą.
Šis bendras kino režisieriaus Arturo Jevdokimovo ir Vilnius Jazz projektas pratęs šią vasarą Lietuvoje pradėtą gyvos muzikos ir nebylaus kino klasikos ciklą Nebylaus kino muzika. Projektas jau pristatytas Šiauliuose, Pakutuvėnuose, Žagarėje, Birštone, Ukmergėje ir Vilkaviškyje. Jo seansuose nebylias amerikiečių komedijas garsino Lietuvos džiazo žvaigždės kartu su žinomais JAV ir Estijos muzikantais.
Koncerto pabaigoje M. Küchenas pristatys savo grupę Angles 8. Pasak kritikų, jos muzika hipnotizuoja. Galbūt dėl to, kad ji remiasi į kolektyvinę atmintį, senąsias Europos tautų orkestrinio muzikavimo, Balkanų pučiamųjų tradicijas, kai ką perėmė iš Afrikos genčių folkloro. Ji kupina džiaugsmo ir liūdesio, greitų unisonų, netikėtų ritminių posūkių ir subtilių nuskaidrėjimo salelių.
Įdomu, kad ansamblio lyderis neužrašinėja savo kompozicijų, bet nusiunčia grupės nariams trumpus įrašus ir pagroja arba padainuoja repeticijose savo muzikos motyvus, kuriuos jie savaip išplėtoja.
Rezultatas gaivališkas.
Festivalio programa www.vilniusjazz.lt.