Kultūros ministerija kviečiamų atlikėjų sąrašo necenzūruos

Publikuota: 2021-10-05
Kultūros ministras Simonas Kairys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Kultūros ministras Simonas Kairys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kultūros ministras Simonas Kairys sako, kad ministerija nesieks kontroliuoti, kokius atlikėjus į Lietuvą kviečia nacionalinės koncertinės įstaigos, bet prireikus teiks joms konsultacijas.

Įstaigų vadovai tvirtina, jog nuo 2014-ųjų, Rusijos agresijos Ukrainoje pradžios, nuolat vykdo griežtą atlikėjų atranką, kai kuriais atvejais konsultuojamasi su Valstybės saugumo departamentu. 

„Mes klausėme, ar galime išvengti tokių dalykų, kad ministerija kištųsi į repertuarą, į atlikėjo parinkimą, ar visgi suvokiame, kad kalbame su nacionalinėmis valstybinėmis įstaigomis, ir jos suvokia savo misiją, turi kompetencijų ir gebėjimų, o jeigu jų neturi – mes pasiruošę padėti. Atsakymas buvo toks, kad įstaigos puikiai mato situaciją, pasidalijo pavyzdžiais iš savo veiklos, kaip yra viliojami į tam tikrus spąstus ir panašiai, ir visgi geba iš jų ištrūkti“, – po susitikimo su nacionalinių koncertinių įstaigų vadovais BNS sakė S. Kairys.

Susitikimas surengtas po praėjusią savaitę kilusių diskusijų dėl žymaus Rusijos pianisto Nikolajaus Luganskio planų koncertuoti Vilniuje, – atlikėjas yra koncertavęs okupuotoje Ukrainos Donecko teritorijoje ir planavo joje dar vieną koncertą šį spalį, tačiau dėl traumos visus artimiausius koncertus, taip pat ir Lietuvoje, atšaukė.

Siūlo vertinti platesnį kontekstą

Pasak ministro, yra „principinis sutarimas, kad turėtumėme judėti ne cenzūros keliu“, bet sutarta dėl bendrų principų, jog atsirenkant atlikėjus reikėtų atkreipti dėmesį į jų pasirodymus okupuotose Ukrainos teritorijose bei į kitą informaciją. Pavyzdžiui, minėtos okupacijos teisinimą viešuose pasisakymuose, homofobijos, antisemitizmo apraiškas ar seksualinio priekabiavimo skandalus. 

„Mes  suteiksime visą reikiamą pagalbą – tiek apie kompetencijų gilinimą, kaip atpažinti minkštąją galią, kaip užsiimti prevencija, kaip spręsti komunikacijos krizes“, – pridūrė ministras.

Anot S. Kairio, ir šiuo metu egzistuoja Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašas, tad atskirų raštiškų gairių įstaigoms, kuriuos asmenis įleisti, nebus teikiama, – dėmesys bus skiriamas galimybei konsultuotis tiek su ministerija, tiek su specialiosiomis tarnybomis.

„Visiems aišku, kad Ukrainoje vyksta karas, kad ten esantys ar buvę atlikėjai, kurie dar kažką pasako ir šlovindami tą pačią Rusiją, jos režimą, yra nesuderinami su mūsų valstybės požiūriu, politika ar vertybėmis (...). Bet tikrai negali tokia žinia sklisti, kad Lietuvoje norėdamas užlipti ant scenos turi pereiti specialiųjų tarnybų filtrą, – manau, esame sąmoningi ir kritiški, o truputėlį metodiškai pasistiprinę tas grėsmes turėtumėme eliminuoti“, – kalbėjo ministras.

Atranką vykdo seniai

Rūta Prusevičienė, Lietuvos nacionalinės filharmonijos direktorė ir Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno įstaigų asociacijos vadovė, sako, kad visos nacionalinės įstaigos griežtą atlikėjų atranką vykdo daugiau nei penkerius metus, nuo Rusijos remiamų karinių veiksmų Ukrainoje pradžios. Ji dar kartą pabrėžė, kad dabar jau atšauktą N. Luganskio koncertą organizavo Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, o filharmonija atlikėjo biografijos nesekė ir tik planavo išnuomoti patalpas koncertui. 

„Aš stebiuosi, kodėl apie tai nebuvo kalbama anksčiau, nes koncertai Donecke jau buvo įvykę, tad šis solistas galėjo būtų užkardytas ir plačiau, Europos Sąjungos lygmeniu. Nes jis koncertuoja visose Europos sostinėse. Mūsų nuomotojai irgi turbūt norėtų, kad jiems apie tai būtų pasakyta prevenciškai, kad nebūtų sukelta tokia didelė istorija, neverta tiek mūsų dėmesio. Vertas dėmesio pats principas “, – teigė filharmonijos vadovė.

Anot R. Prusevičienės, kai kurie solistus ar trupes pristatantys organizatoriai „ne tik kad prevenciškai nesužiūri“, tačiau yra tokių, „kurie tyčia nesužiūri tam tikrų karjeros posūkių, įrašų“.

„Nacionalinės filharmonijos ir kitų nacionalinių valstybinių įstaigų vardu galiu pasakyti, kad tikrai jautriai ir atsargiai analizuojame visų mūsų kviečiamų solistų, dirigentų, trupių ir orkestrų tiek biografijas, tiek jų gastrolių planus. Ypatingai suaktyvėjo mūsų minkštosios galios prevencija po Krymo okupacijos, buvo visiškai eliminuoti žymūs Rusijos menininkai iš mūsų visų sezonų“, – kalbėjo R. Prusevičienė.

Ji akcentavo, jog filharmonija, sudarydama repertuarą, vertina platesnį geopolitinį kontekstą, įskaitant ir Ukrainos, Gruzijos okupacijos rėmimą.

„Su Nacionaliniu simfoniniu orkestru neseniai grįžome iš gastrolių Ukrainoje. Turiu pasakyti, kad ir prieš tai sulaukiau skambučių, jog jeigu ten vyksime, tai į Rusiją jau niekada nebenuvyksime. Tai nevykome ir nevyksime, nieko tokio, bet visą laiką vyksta kova, spaudimas“, – tvirtino ji. 

Remiasi ir saugumo informacija

Jonas Sakalauskas, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) generalinis direktorius, patikino, kad įstaiga „žino sąrašą žmonių ir organizacijų“, kurie palaiko Krymo okupaciją, aštriai šiuo klausimu pasisakiusius operos solistus, kurie patys važiuoja į okupuotas teritorijas.

„Pritariu ministrui, kad cenzūros nereikia – mes esame pajėgūs patys tiesiog draugiškai nepakviesti ar nesudaryti sąlygų koncertuoti tokiems žmonėms. O tai, kad pasiūlymų gauname labai daug, yra tiesa. Ypatingai jų padaugėja per svarbias mūsų datas, ypač iš kaimyninės Rusijos, dažnai siūlomos programos nebūna labai draugiškos, būna nedraugiškais pavadinimais“ ,– teigė J. Sakalauskas.

Jis užsiminė, kad teatrui surengus Baltarusijos opozicijos palaikymo akciją, tai sulaukė kai kurių LNOBT darbuotojų nepritarimo. 

Anot jo, koncertinės įstaigos „norėtų didesnės lyderystės ir iš Valstybės saugumo departamento“, kuris „tikrai turi kompetencijų pasitikslinti pavardes“ ir įvertinti naujausią kontekstą.

„Mes ir kreipiamės, ir jie kreipiasi. Manau, šioks toks bendradarbiavimas yra, bet galėtų būti žymiai ryškesnis. Šiandien šnekėjome, kad be proto svarbu kalbėti su visuomene, tai mes ir darome ta kryptimi. Nes nei Rusija, nei Lietuva nenukentės, jei neturėsime ypatingų ryšių: pasaulis didelis ir platus, ir Rusijos atlikėjai turi kur važiuoti, ir Lietuvos atlikėjai“, – kalbėjo LNOBT vadovas. 

Ukrainos kariuomenė su prorusiškais separatistais rytinėse Donecko ir Luhansko srityse kovoja nuo 2014 metų.

Seimas gegužę priėmė įstatymų pataisas, leidžiančias įtraukti į Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašą tuos, kurie reiškė paramą užsienio valstybės vykdomai agresyviai ir tarptautinę teisę pažeidžiančiai politikai.

Ši pataisa parengta paaiškėjus, kad Kultūros taryba skyrė subsidijų už neįvykusius ar perkeltus kultūros renginius bendrovėms, planavusioms Rusijos atlikėjų Filipo Kirkorovo ir Michailo Šufutinskio koncertus. 

Sausio 19 d. Migracijos departamentas Užsienio reikalų ministerijos prašymu įtraukė Rusijos atlikėją F. Kirkorovą į nepageidaujamų asmenų sąrašą Lietuvoje už Krymo okupacijos pateisinimą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Laisvalaikis“

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kelionių sektorius ruošiasi pasauliui po pandemijos Premium

Peteris Kernas pro savo biuro langą Niujorko Tribekos rajone stebėjo bokštų dvynių griūtį. „Mačiau, kaip degė...

Laisvalaikis
2021.12.03
Lietuvą ir Vilnių pažinti skatinančios reklamos pripažintos geriausiomis pasaulyje

Lietuvą ir Vilnių pasaulyje vėl garsina turizmo reklamos. Pasaulio turizmo klipų apdovanojimų „CIFFT Circuit“...

Rinkodara
2021.12.03
VŽ rekomenduoja: renginiai

Šventės artėja, renginiai šventiškėja. Kalėdiniai renginiai – atskiroje rubrikoje.

Laisvalaikis
2021.12.03
Lietuva Dubajaus EXPO: graži forma, bet neaiški žinia Premium 2

Kas penkerius metus rengiama pasaulinė EXPO paroda – viena iš svarių priežasčių, dėl kurių šį sezoną verta...

Laisvalaikis
2021.12.03
Klaipėdoje išduotas leidimas atstatyti Didįjį bokštą 11

Kitų metų pavasarį Klaipėdos piliavietėje planuojama pradėti atstatyti Didįjį bokštą, tam jau išduotas...

Laisvalaikis
2021.12.03
Aukcione – neregėtas kainų kilimas Premium

Lapkričio 21 d. Bono mieste (Prancūzija) vyko žymiausias ir seniausias 161-asis Burgundijos vyno aukcionas...

Laisvalaikis
2021.12.02
Tapytojai L. Šalčiūtei – Liuksemburgo meno prizo trečioji vieta

Lietuvos menininkė Laisvydė Šalčiūtė tapo prestižinio Liuksemburgo meno prizo (Luxemburg Art Prize) finalo...

Laisvalaikis
2021.12.02
„BioNTech“ vadovas ramina, kad turimi skiepai apsaugo nuo sunkios omikron koronaviruso atmainos sukeltos ligos formos

Skiepus nuo COVID-19 sukūrusios Vokietijos farmacijos bendrovės „BioNTech“ generalinis direktorius ir vienas...

Verslo aplinka
2021.12.02
J. Šiugždinienė: sportininkai dalyvaus Pekino žiemos olimpiadoje 4

Nepaisant raginimų nevykti į Kiniją, kelialapius iškovoję Lietuvos sportininkai dalyvaus Pekino žiemos...

Laisvalaikis
2021.12.02
WTA stabdo visus teniso turnyrus Kinijoje 12

Moterų teniso asociacijos (WTA) vadovas Steve'as Simonas trečiadienį pareiškė, kad neslūgstant susirūpinimui...

Laisvalaikis
2021.12.02
Apie garso mankštą ir (ne)archeologiją su Demetrio Castellucci

Praėjusią vasarą „Rasų radijas“ pristatė naują kasmėnesinę Vilniuje veikiančios kūrybinės erdvės „SODAS 2123“...

Laisvalaikis
2021.12.01
KTU mokslininkų sukurtas mėsos analogas – geriau, negu tikroji? Premium 6

Bendradarbiaudami Kauno technologijos universiteto (KTU) ir Helsinkio universiteto mokslininkai sukūrė mėsos...

Laisvalaikis
2021.12.01
LNM atveria Lietuvos totorių rankraštinį lobyną

Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM) Totorių metus užbaigia atverdamas istorinį šios bendruomenės religinių...

Laisvalaikis
2021.12.01
Apdovanoti geriausi įgyvendinti mokslo populiarinimo projektai

Lietuvos mokslo akademija apdovanojo geriausius mokslo populiarinimo projektus, tarp jų – kvantinėms...

Laisvalaikis
2021.11.30
Venecijos „Auksinį liūtą“ pelniusi „Saulė ir jūra“ – pagaliau ir Lietuvoje

2019 m. Venecijos meno bienalės „Auksiniu liūtu“ apdovanota ir sėkmingai po pasaulį keliaujanti opera „Saulė...

Laisvalaikis
2021.11.30
„Bėgikė“: paskui Mariją Premium

Praėjusį savaitgalį pasibaigusiame tarptautiniame Talino kino festivalyje „Juodosios naktys“ režisierius...

Laisvalaikis
2021.11.30
G. Nausėda pakvietė UNESCO vadovę į „Kauno – Europos kultūros sostinės“ atidarymą

Paryžiuje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pakvietė UNESCO generalinę direktorę Audrey...

Laisvalaikis
2021.11.30
Paskelbta 12 pretendentų į Nacionalinę kultūros ir meno premiją 2

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija paskelbė 12-os kūrėjų, pretenduojančių gauti 2021...

Laisvalaikis
2021.11.30
„Merriam-Webster“ 2021 m. žodžiu išrinko žodį „vakcina“

Išplėsdamas visur pasitaikančio žodžio „vakcina“ (angl. vaccine) reikšmės apibrėžimą ir geriau pritaikydamas...

Laisvalaikis
2021.11.29
MRU Vilniaus Karaliaus Sedžiongo institutas – vienas iš trijų geriausių

Mykolo Romerio universiteto (MRU) Vilniaus Karaliaus Sedžiongo institutas (King Sejong institute Vilnius,...

Laisvalaikis
2021.11.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku