Virtualios pramogos: nuo namų kino iki J. Basanavičiaus gimtadienio

Publikuota: 2020-11-20
Atnaujinta 2020-11-21 08:55
Šokio spektaklio „Faustas“ fotosesija. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro nuotr.
svg svg
Šokio spektaklio „Faustas“ fotosesija. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro nuotr.

Antruoju karantinu dar nė nekvepiant, bičiulė, Italijoje gyvenanti anglė, pakvietė į virtualią vyno degustaciją. Iš pradžių nesupratau, apie ką šneka, bet čia pat paaiškėjo, kad tai – įprastas, tiksliau, jau įprastas šio potyrio būdas. Taigi, vis daugiau dalykų keliasi į virtualų pasaulį, ką jau kalbėti apie knygų ir parodų pristatymus, spektaklius, įvairiausių žanrų festivalius, ekskursijas ir pan. Atkreipiame dėmesį į keletą jų.

„Scanoramoje“ – istorija ir politika

VŽ primena, jog iki lapkričio 22-ios vakaro kino platformose tęsiasi Šiaurės šalių kino forumas „Scanorama“.

Paskutiniam savaitgaliui festivalio rengėjai parengė istorijos ir politikos pamokų pluoštą. Skirtingi šių temų rakursai savaitgalio filmuose atveria erdvės geografiją nuo sovietinės Rusijos iki politinių neramumų draskomo Afganistano, o meninės priemonės – kino kalbos galimybes nuo archyvinių kadrų iki sunkiai suvokiamo masto realybės šou.

Tokiame kontekste pirmiausia reiktų paminėti „DAU. Nataša“ (rež. Ilja Chržanovskis, Jekaterina Oertel), kelerius metus už privačias lėšas filmuotą biografinį filmą apie slapto SSRS mokslinio instituto vadovą, pasak kino kritikės Rasos Paukštytės, – meninį ir socialinį eksperimentą be rožinių iliuzijų apie žmogų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tarp filmų, į kuriuos mūsų dėmesį „Scanoramos“ rengėjai atkreipia šį savaitgalį, – ir Agnieszkos Holand filmą „Šarlatanas“ – meistriška istorinio laiko rekonstrukcija, tradicinė vaidybos mokykla, aiškus pasakojimas. Herojus – gydytojas, komunistų kaltinamas pacientų mirtimis, o iš tiesų – nebeįtinkantis naujai valdžiai savo nepriklausoma laikysena. Čia režisierė tęsia vieną svarbiausių savo kūrybos temų ir tyrinėja, kaip asmeninio ir politinio gyvenimo priešprieša veikia įprastoms normoms nepaklūstančio individo likimą.

„Scanoramos“ filmai virtualiai rodomi čia.

„Skalvijos“ kino centre – arthauzas 

Trimis nuotaikingais filmais savo namų kino platformą papildė „Skalvijos“ centro virtuali kino salė.  

Tiems, kam gyvenime vis dar negana juodojo humoro ir absurdo (ypač po šios savaitės), trys arthauziniai filmai bus kaip tik tai, ko reikia.

Netikėta – taip kino kritikai vertina San Sebastiano kino festivalyje parodytą komišką dramą „Miręs ir tuo patenkintas“ („Dead Man and Being Happy“, 2012), kuri pasakoja apie septyniasdešimt kelerių metų samdomą žudiką Santosą. Svarbios detalės – jis serga vėžiu ir nežudo. Nenorėdamas savo paskutinių dienų praleisti palatoje, vyras pabėga iš ligoninės, suprantama, čia ir prasideda didieji nuotykiai.

nuotrauka::1

Pasakojimas apie esmines temas – gyvenimą, meilę ir mirtį – trečiasis ir kol kas paskutinis Madride gimusio režisieriaus Javiero Rebollo ilgametražis filmas. Šis, kaip ir pirmieji du („Viskas, ką aš žinau apie Lolą“ ir „Moteris be pianino“), buvo rodyti mūsų ekranuose. .

„Baden Badeno“ („Baden Baden“, 2016) pagrindinei veikėjai Anai – 26-eri. Jį ką tik metė darbą ir grįžo į gimtąjį Strasbūrą. Kol močiutė gydosi ligoninėje, Ana sumąsto jai įrengti dušo kabiną. Tuo pat metu ramybės neduoda ir meilės reikalai. Ką daryti ir kaip gyventi toliau? Ana ieško struktūros savo chaotiškam ir sujauktam gyvenimui.

Berlyno kino festivalio „Panoramos“ programoje pristatytas filmas – paskutinė Anos trilogijos dalis, pirmosios dvi buvo trumpametražės. Šiuo pasakojimu režisierė siekė pavaizduoti jauno žmogaus virsmą suaugusiu ir apskritai – virsmą į žmogų.

Portugalų režisierius Pedro Pinho debiutiniame filme „Nieko fabrikas“ (The Nothing Factory, 2017) su homoru žvelgia į darbininkų santykius – šioje muzikinėje dramoje jie šoka ir dainuoja. Autorių inspiravo to paties pavadinimo pjėsė apie fabriką, kuriame nieko nevyksta.

Čiurlionio namai

Saugaus kultūrinio patyrimo idėjų siūlo Čiurlionio namai Vilniuje.

Jeigu dar neprisiminėte, — beveik prieš metus sukurta mobilioji programėlė „Čiurlionio Vilnius“ gali labai praversti šiuo laiku: ja naudojantis, vaikštinėjant po Vilniaus senamiestį galima atrasti vietų, paženklintų M. K. Čiurlionio veikla. Programėlėje yra ir įdomios informacijos apie to laikmečio Vilnių, lietuvių tautinio atgimimo asmenybes ir kt.

Mobiliąją nemokamą programėlę „Čiurlionio Vilnius“ (Čiurlionis in Vilnius) galima parsisiųsti iš „Google Play“ ir „App Store“ parduotuvių.

Kelionę po čiurlioniškas Vilniaus verta galima pradėti nuo Čiurlionio namų (Savičiaus g. 11), kurių languose eksponuojama fotografo Stanislovo Žvirgždo fotografijų paroda „Čiurlionio Vilnius“, jose tos vietos kaip tik ir užfiksuotos. Daugiau informacijos čia.

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Be turimų skaitmeninės salės lobių, LNF siūlo patrauklią, mokiniams, jaunimui, muzikos pedagogams ir visiems tinkamą edukacinių laidų ciklą „Muzikos enciklopedija trumpai“.

Šios vaizdo paskaitos – puiki galimybė pažinti platų, įdomų ir spalvingą muzikos pasaulį. Edukacinės vaizdo pamokos kviečia keliauti per skirtingas epochas, pasakoja apie įvairiausius muzikos instrumentus ir pristato turtingą muzikos žanrų lobyną. Be to, čia suteikiama galimybė iš arčiau susipažinti su Lietuvos nacionalinės filharmonijos kolektyvų nariais, muzikos instrumentų meistrais, pasisvečiuoti po Filharmonijos stogu.

J. Basanavičiaus gimtadienis

Viena iš prigijusių dr. Jono Basanavičiaus gimtinės tradicijų – kasmet lapkričio 23-ąją paminėti patriarcho gimtadienį jo gimtuosiuose namuose. Tik ne šiemet.

Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys, J. Basanavičiaus sodyba-muziejus Vilkaviškio rajone, Ožkabalių kaime, 169-ąjį patriarcho gimtadienį Anykščių, Kauno ir Vilkaviškio rajonų, Marijampolės, Palangos ir Vilniaus miestų savivaldybių gyventojus kviečia žaisti „pusiau virtualiame žaidime“.

„Ieškodami kūrybiškų išeičių, kaip karantino metu paminėti šią progą, su kolegomis nusprendėme patikrinti, kaip gerai lietuviai pažįsta šią asmenybę. Gimtadienio šarados šiam paminėjimui suteiks žaismingumo, juk daugelis esame dalyvavę gimtadienio šventėje, kur svečiams pasiūloma žaisti spėlionių žaidimą apie sukaktį minintį asmenį. Tą darome ir mes, tiesa, užtikrindami saugumą įtraukėme ir orientacinio žaidimo elementų“, – saugiai ir įdomiai pasveikinti tautos patriarchą kviečia Jono Basanavičiaus gimtinės vedėja Rūta Vasiliauskienė.

Pirmieji įveikę užuominas ir apsilankę kiekvienoje iš šešių žaidimo vietų ras ten laukiančias iš anksto padėtas gimtadienio dovanas. Visi dalyviai yra kviečiami ne tik žaisti, bet ir nufilmuoti, nufotografuoti ar kitaip užfiksuoti savo sveikinimą Jonui Basanavičiui ir įkelti jį į socialinius tinklus su grotažyme #SuGimtadieniuPatriarche.

Žaidimo taisyklės ir užuominos lapkričio 23 d. 11 bus paskelbtos čia.

Klaipėdos muzikiniame – „Faustas“

Klaipėdos muzikinis teatras baleto premjerą „Faustas“ pristato irgi jau įprastu tampančiu formatu, virtualiai, – lapkričio 21 d. vakarą Klaipėdos Žvejų rūmuose jis bus šokamas tuščioms žiūrovų kėdėms.

Šokio spektaklį „Faustas“ pagal J. W. von Goethę, skirtą Muzikinio teatro Klaipėdoje 200 metų sukakčiai, kūrė tarptautinė komanda: žinomas lenkų choreografas, Poznanės Didžiojo teatro baleto meno vadovas Robertas Bondaras, scenografė, kostiumų dailininkė Martyna Kander, dirigentas Modestas Barkauskas ir visas Muzikinio teatro kolektyvas. Beje, M. Kander ir R. Bondara – ne pirmus metus sėkmingai veikiantis kūrybinis tandemas. Šiemet M. Kander Lenkijoje trečius metus iš eilės pelnė apdovanojimą už geriausią scenografiją, ir tai buvo R. Bondaros spektakliams kurti darbai.

„Esu kuklus žmogus ir, kalbėdama apie apdovanojimus, visada jaučiuosi pasipūtėle. Bet nuostabus jausmas, kai turi įrodymų, kad kažkas vertina tavo sunkų darbą. R. Bondara sukuria erdvę scenos dizaino eksperimentams ir, kaip matome, tai veikia!“, – sako M. Kander.

Šokio spektaklyje skambės ir gyvas orkestras, ir fonograma. Labiausiai kūrėjų sumanymą atitiko trys skirtingų kraštų bei epochų kompozitoriai: W. Amadeus Mozartas, F. Chopinas ir A. Partas, jų muziką atliks Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras.

Daugiau informacijos čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Trijų Kauno restoranų autorius: kaip sukurti restoraną, kur kiti kojos nekeltų Premium 1

Vienas po kito trys skirtingi restoranai Kaune per ketverius metus, bet tik tada, kai atsiranda erdvės...

Gazelė
05:45
„Solana Labs“ pristatė kriptovaliutų mėgėjams skirtą telefoną „Saga“

Ukrainiečių įkurta bendrovė „Solana Labs“, sukūrusi ir vystanti blokų grandinės platformą bei kriptovaliutą...

Inovacijos
2022.06.26
Lietuvos kurortuose Joninių savaitgalį užimta 85% apgyvendinimo vietų

Ilgąjį Joninių savaitgalį Lietuvos kurortuose – poilsiautojų gausa. Kai kur apsistoti vietų nelikę, o...

Laisvalaikis
2022.06.24
EBU kartoja: 2023-iųjų „Eurovizijos“ konkursas negali vykti Ukrainoje

„Eurovizijos“ organizatoriai ketvirtadienį patvirtino, kad 2023 metais dainų konkursas negali būti surengtas...

Laisvalaikis
2022.06.23
Tokijo olimpinės žaidynės atsiėjo 10,4 mlrd. USD, dvigubai daugiau nei planuota

2020 m. Tokijo olimpinės žaidynės, kurios dėl koronaviruso pandemijos buvo atidėtos vieneriems metams,...

Laisvalaikis
2022.06.22
Kaip pradėti pažintį su vynu Premium 1

Įkvėpta amerikiečių žurnalistės Biancos Bosker knygos „Kamščio nunešti“ (išleido „Kitos knygos“) apie someljė...

Laisvalaikis
2022.06.19
Ukraina reikalaus teisės rengti kitų metų „Euroviziją“

Su Rusijos invazija kovojanti šalis penktadienį pasmerkė Europos transliuotojų sąjungos (EBU) sprendimą...

Laisvalaikis
2022.06.18
„Eurovizija“ Ukrainoje nevyks, EBU dėl organizavimo pradėjo derybas su JK

Europos transliuotojų sąjunga (EBU) praneša, kad kitų metų „Eurovizijos“ dainų konkursas nevyks Ukrainoje, o...

Laisvalaikis
2022.06.17
VMT spektaklis-eskizas laimėjo D. Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos kūrinių konkursą

Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkursą laimėjo Vilniaus mažojo teatro kuriamas...

Laisvalaikis
2022.06.17
Dar vienas G. Žiemelio šūvis: vėl ambicingas krepšinio komandos vardas Premium 3

Verslininko Gedimino Žiemelio bendrovė „Basketball Holding Company“ (BHC) neseniai oficialiai paskelbusi, kad...

Rinkodara
2022.06.15
Vilniuje atidengtas didžiausias šalyje 3D piešinys

Vilniuje, prie Spaudos rūmų, antradienį atidengtas didžiausias Lietuvoje 3D piešinys. Jo autorius –...

Laisvalaikis
2022.06.14
Paroda „Tartle“ centre: apie miestą – per istorinius vadovus po Vilnių Premium

Vilniuje, Lietuvos meno pažinimo centre „Tartle“, veikia unikali paroda „Vilnius amžinai. Dailės kūrinių ir...

Laisvalaikis
2022.06.12
VŽ lentynoje – naujos lietuvių autorių knygos

Jokia naujiena, kad lietuviai myli ir skaito savo autorius. Prisiminus vien Vilniaus knygų mugę, – ilgiausios...

Laisvalaikis
2022.06.12
Laivas-muziejus „Sūduvis“ lankytojams atsivers per Jūros šventę

Muziejumi pavirtęs buvęs Karinių jūrų pajėgų laivas „Sūduvis“ per Jūros šventę jau stovės Danės krantinėje ir...

Laisvalaikis
2022.06.11
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Savaitgalio renginių puokštėje ryškiai išsiskiria festivaliai, nuo klasikinės muzikos iki šiuolaikinio cirko.

Laisvalaikis
2022.06.10
Po Kauno rajoną – viešojo meno maršrutu „Smaragdų kelias“

Kauno rajone galima patirti vis daugiau stebuklų – nuo pirmąją vasaros dieną prasidėjusių „Šiuolaikinių...

Laisvalaikis
2022.06.09
Teismas panaikino LKL klubams nepalankų Konkurencijos tarybos sprendimą, baudas

Vilniaus apygardos administracinis teismas trečiadienį panaikino Konkurencijos tarybos nutarimą, kuriuo...

Laisvalaikis
2022.06.08
Tarptautinis turizmas atsigauna: turistų skaičius pasaulyje pirmąjį ketvirtį išaugo trigubai

Tarptautinių turistų skaičius pirmąjį šių metų ketvirtį išaugo tris kartus, palyginti su tuo pačiu 2021 metų...

Laisvalaikis
2022.06.06
„Sidabrinėse gervėse“ triumfavo L. Bareišos „Piligrimai“, apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus – M. Kvedaravičiui

„Sidabrinių gervių“ apdovanojimuose triumfavo filmas „Piligrimai“ ir jo kūrėjas Laurynas Bareiša, geriausiu...

Laisvalaikis
2022.06.06
Jachtų būtų dar daugiau, tik trūksta infrastruktūros

Lietuvoje per pastaruosius kelerius metus labai padaugėjo burinių jachtų – buriuotojai teigia, kad jų būtų...

Laisvalaikis
2022.06.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku