Virtualios pramogos: nuo namų kino iki J. Basanavičiaus gimtadienio

Publikuota: 2020-11-20
Šokio spektaklio „Faustas“ fotosesija. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro nuotr.
svg svg
Šokio spektaklio „Faustas“ fotosesija. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro nuotr.

Antruoju karantinu dar nė nekvepiant, bičiulė, Italijoje gyvenanti anglė, pakvietė į virtualią vyno degustaciją. Iš pradžių nesupratau, apie ką šneka, bet čia pat paaiškėjo, kad tai – įprastas, tiksliau, jau įprastas šio potyrio būdas. Taigi, vis daugiau dalykų keliasi į virtualų pasaulį, ką jau kalbėti apie knygų ir parodų pristatymus, spektaklius, įvairiausių žanrų festivalius, ekskursijas ir pan. Atkreipiame dėmesį į keletą jų.

„Scanoramoje“ – istorija ir politika

VŽ primena, jog iki lapkričio 22-ios vakaro kino platformose tęsiasi Šiaurės šalių kino forumas „Scanorama“.

Paskutiniam savaitgaliui festivalio rengėjai parengė istorijos ir politikos pamokų pluoštą. Skirtingi šių temų rakursai savaitgalio filmuose atveria erdvės geografiją nuo sovietinės Rusijos iki politinių neramumų draskomo Afganistano, o meninės priemonės – kino kalbos galimybes nuo archyvinių kadrų iki sunkiai suvokiamo masto realybės šou.

Tokiame kontekste pirmiausia reiktų paminėti „DAU. Nataša“ (rež. Ilja Chržanovskis, Jekaterina Oertel), kelerius metus už privačias lėšas filmuotą biografinį filmą apie slapto SSRS mokslinio instituto vadovą, pasak kino kritikės Rasos Paukštytės, – meninį ir socialinį eksperimentą be rožinių iliuzijų apie žmogų.

Tarp filmų, į kuriuos mūsų dėmesį „Scanoramos“ rengėjai atkreipia šį savaitgalį, – ir Agnieszkos Holand filmą „Šarlatanas“ – meistriška istorinio laiko rekonstrukcija, tradicinė vaidybos mokykla, aiškus pasakojimas. Herojus – gydytojas, komunistų kaltinamas pacientų mirtimis, o iš tiesų – nebeįtinkantis naujai valdžiai savo nepriklausoma laikysena. Čia režisierė tęsia vieną svarbiausių savo kūrybos temų ir tyrinėja, kaip asmeninio ir politinio gyvenimo priešprieša veikia įprastoms normoms nepaklūstančio individo likimą.

„Scanoramos“ filmai virtualiai rodomi čia.

„Skalvijos“ kino centre – arthauzas 

Trimis nuotaikingais filmais savo namų kino platformą papildė „Skalvijos“ centro virtuali kino salė.  

Tiems, kam gyvenime vis dar negana juodojo humoro ir absurdo (ypač po šios savaitės), trys arthauziniai filmai bus kaip tik tai, ko reikia.

Netikėta – taip kino kritikai vertina San Sebastiano kino festivalyje parodytą komišką dramą „Miręs ir tuo patenkintas“ („Dead Man and Being Happy“, 2012), kuri pasakoja apie septyniasdešimt kelerių metų samdomą žudiką Santosą. Svarbios detalės – jis serga vėžiu ir nežudo. Nenorėdamas savo paskutinių dienų praleisti palatoje, vyras pabėga iš ligoninės, suprantama, čia ir prasideda didieji nuotykiai.

nuotrauka::1

Pasakojimas apie esmines temas – gyvenimą, meilę ir mirtį – trečiasis ir kol kas paskutinis Madride gimusio režisieriaus Javiero Rebollo ilgametražis filmas. Šis, kaip ir pirmieji du („Viskas, ką aš žinau apie Lolą“ ir „Moteris be pianino“), buvo rodyti mūsų ekranuose. .

„Baden Badeno“ („Baden Baden“, 2016) pagrindinei veikėjai Anai – 26-eri. Jį ką tik metė darbą ir grįžo į gimtąjį Strasbūrą. Kol močiutė gydosi ligoninėje, Ana sumąsto jai įrengti dušo kabiną. Tuo pat metu ramybės neduoda ir meilės reikalai. Ką daryti ir kaip gyventi toliau? Ana ieško struktūros savo chaotiškam ir sujauktam gyvenimui.

Berlyno kino festivalio „Panoramos“ programoje pristatytas filmas – paskutinė Anos trilogijos dalis, pirmosios dvi buvo trumpametražės. Šiuo pasakojimu režisierė siekė pavaizduoti jauno žmogaus virsmą suaugusiu ir apskritai – virsmą į žmogų.

Portugalų režisierius Pedro Pinho debiutiniame filme „Nieko fabrikas“ (The Nothing Factory, 2017) su homoru žvelgia į darbininkų santykius – šioje muzikinėje dramoje jie šoka ir dainuoja. Autorių inspiravo to paties pavadinimo pjėsė apie fabriką, kuriame nieko nevyksta.

Čiurlionio namai

Saugaus kultūrinio patyrimo idėjų siūlo Čiurlionio namai Vilniuje.

Jeigu dar neprisiminėte, — beveik prieš metus sukurta mobilioji programėlė „Čiurlionio Vilnius“ gali labai praversti šiuo laiku: ja naudojantis, vaikštinėjant po Vilniaus senamiestį galima atrasti vietų, paženklintų M. K. Čiurlionio veikla. Programėlėje yra ir įdomios informacijos apie to laikmečio Vilnių, lietuvių tautinio atgimimo asmenybes ir kt.

Mobiliąją nemokamą programėlę „Čiurlionio Vilnius“ (Čiurlionis in Vilnius) galima parsisiųsti iš „Google Play“ ir „App Store“ parduotuvių.

Kelionę po čiurlioniškas Vilniaus verta galima pradėti nuo Čiurlionio namų (Savičiaus g. 11), kurių languose eksponuojama fotografo Stanislovo Žvirgždo fotografijų paroda „Čiurlionio Vilnius“, jose tos vietos kaip tik ir užfiksuotos. Daugiau informacijos čia.

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Be turimų skaitmeninės salės lobių, LNF siūlo patrauklią, mokiniams, jaunimui, muzikos pedagogams ir visiems tinkamą edukacinių laidų ciklą „Muzikos enciklopedija trumpai“.

Šios vaizdo paskaitos – puiki galimybė pažinti platų, įdomų ir spalvingą muzikos pasaulį. Edukacinės vaizdo pamokos kviečia keliauti per skirtingas epochas, pasakoja apie įvairiausius muzikos instrumentus ir pristato turtingą muzikos žanrų lobyną. Be to, čia suteikiama galimybė iš arčiau susipažinti su Lietuvos nacionalinės filharmonijos kolektyvų nariais, muzikos instrumentų meistrais, pasisvečiuoti po Filharmonijos stogu.

J. Basanavičiaus gimtadienis

Viena iš prigijusių dr. Jono Basanavičiaus gimtinės tradicijų – kasmet lapkričio 23-ąją paminėti patriarcho gimtadienį jo gimtuosiuose namuose. Tik ne šiemet.

Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys, J. Basanavičiaus sodyba-muziejus Vilkaviškio rajone, Ožkabalių kaime, 169-ąjį patriarcho gimtadienį Anykščių, Kauno ir Vilkaviškio rajonų, Marijampolės, Palangos ir Vilniaus miestų savivaldybių gyventojus kviečia žaisti „pusiau virtualiame žaidime“.

„Ieškodami kūrybiškų išeičių, kaip karantino metu paminėti šią progą, su kolegomis nusprendėme patikrinti, kaip gerai lietuviai pažįsta šią asmenybę. Gimtadienio šarados šiam paminėjimui suteiks žaismingumo, juk daugelis esame dalyvavę gimtadienio šventėje, kur svečiams pasiūloma žaisti spėlionių žaidimą apie sukaktį minintį asmenį. Tą darome ir mes, tiesa, užtikrindami saugumą įtraukėme ir orientacinio žaidimo elementų“, – saugiai ir įdomiai pasveikinti tautos patriarchą kviečia Jono Basanavičiaus gimtinės vedėja Rūta Vasiliauskienė.

Pirmieji įveikę užuominas ir apsilankę kiekvienoje iš šešių žaidimo vietų ras ten laukiančias iš anksto padėtas gimtadienio dovanas. Visi dalyviai yra kviečiami ne tik žaisti, bet ir nufilmuoti, nufotografuoti ar kitaip užfiksuoti savo sveikinimą Jonui Basanavičiui ir įkelti jį į socialinius tinklus su grotažyme #SuGimtadieniuPatriarche.

Žaidimo taisyklės ir užuominos lapkričio 23 d. 11 bus paskelbtos čia.

Klaipėdos muzikiniame – „Faustas“

Klaipėdos muzikinis teatras baleto premjerą „Faustas“ pristato irgi jau įprastu tampančiu formatu, virtualiai, – lapkričio 21 d. vakarą Klaipėdos Žvejų rūmuose jis bus šokamas tuščioms žiūrovų kėdėms.

Šokio spektaklį „Faustas“ pagal J. W. von Goethę, skirtą Muzikinio teatro Klaipėdoje 200 metų sukakčiai, kūrė tarptautinė komanda: žinomas lenkų choreografas, Poznanės Didžiojo teatro baleto meno vadovas Robertas Bondaras, scenografė, kostiumų dailininkė Martyna Kander, dirigentas Modestas Barkauskas ir visas Muzikinio teatro kolektyvas. Beje, M. Kander ir R. Bondara – ne pirmus metus sėkmingai veikiantis kūrybinis tandemas. Šiemet M. Kander Lenkijoje trečius metus iš eilės pelnė apdovanojimą už geriausią scenografiją, ir tai buvo R. Bondaros spektakliams kurti darbai.

„Esu kuklus žmogus ir, kalbėdama apie apdovanojimus, visada jaučiuosi pasipūtėle. Bet nuostabus jausmas, kai turi įrodymų, kad kažkas vertina tavo sunkų darbą. R. Bondara sukuria erdvę scenos dizaino eksperimentams ir, kaip matome, tai veikia!“, – sako M. Kander.

Šokio spektaklyje skambės ir gyvas orkestras, ir fonograma. Labiausiai kūrėjų sumanymą atitiko trys skirtingų kraštų bei epochų kompozitoriai: W. Amadeus Mozartas, F. Chopinas ir A. Partas, jų muziką atliks Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras.

Daugiau informacijos čia.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Ar „Warner Bross.“ posūkis keičia kino industriją Premium

Kino studija „Warner Bros.“ ketvirtadienį sukrėtė JAV pramogų pasaulį, išplatinusi pranešimą, kad visus 17...

Laisvalaikis
12:04
Vaiko priežiūros atostogose buvę vyrai: tai prilygsta 2,5 etato Premium 11

Lygių galimybių plėtros centro ekspertų atlikti fokus grupės tyrimai rodo, jog vis daugiau tėčių išeina vaiko...

Laisvalaikis
2020.12.03
UEFA rungtynių transliacijos teises įsigijo NENT grupė

Vaizdo transliacijų internetu lyderė Šiaurės Europoje „Nordic Entertainment Group“ (NENT grupė) įsigijo...

Laisvalaikis
2020.12.03
Muziejai kviečia į modernius turus 1

Lietuvos muziejai sukūrė retą progą nemokamai susipažinti su 25-ių muziejų ir Vilniaus pilių teritorijos...

Laisvalaikis
2020.12.02
„Izaokas“ pakviestas į „Slamdance“ festivalį

Jurgio Matulevičiaus debiutinis filmas „Izaokas“ atrinktas į vieną įtakingiausių Šiaurės Amerikos kino...

Laisvalaikis
2020.12.01
Slidinėjimo kurortai: milijonai nuostolių ir viltis atsidaryti Premium 2

Europos Komisija (EK) nusprendė, jog Europos Sąjungos narės turi pačios susitarti dėl slidinėjimo kurortų...

Laisvalaikis
2020.11.29
Meno aukcionas žada sensaciją Lietuvos meno rinkoje 1

Meno vertybių kolekcininkai turėtų suklusti: savo žiemos aukcionų datas ir kūrinius paskelbė mūsų...

Laisvalaikis
2020.11.29
D. Maradona ir pinigai: nuo išlaidų kokainui iki „Dievo rankos“ lyg centrinio banko Premium

Šią savaitę Anapilin iškeliavęs legendinis futbolininkas Diego Maradona per savo sportinę karjerą neuždirbo...

Laisvalaikis
2020.11.28
EK nesikiša į ginčus dėl slidinėjimo kurortų veiklos

Europos Sąjungos narės turi pačios susitarti dėl slidinėjimo kurortų veiklos šią žiemą, COVID-19 pandemijos...

Laisvalaikis
2020.11.27
Didieji miestai Kalėdų egles žiebia virtualiai

Šį savaitgalį Lietuvos didmiesčiai pagrindinėse aikštėse pradeda žiebti Kalėdų eglutes. Šventiniai...

Laisvalaikis
2020.11.26
Vokietija siekia ES susitarimo, kad slidinėjimo kurortai liktų uždaryti

Vokietija siekia susitarti su ES šalimis, kad slidinėjimo kurortai liktų uždaryti iki sausio pradžios,...

Paslaugos
2020.11.26
Nacionalinis dailės muziejus pristato naują projektą

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (LNDM) paskelbė apie pradėtą įgyvendinti projektą „30 kūrinių, 30...

Laisvalaikis
2020.11.25
Priemonė „Atostogos medikams“ pratęsta iki gruodžio vidurio

200 Eur valstybės dovana poilsiui medikai ir sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai galės pasinaudoti ir...

Paslaugos
2020.11.24
Per mažiau nei metus „Disney+“ pritraukė 73 mln. prenumeratorių 1

„Disney+“, pernai įkurta kino ir pramogų korporacijos „The Walt Disney Company“ internetinės televizijos...

Laisvalaikis
2020.11.22
Kelios idėjos saugiam laisvalaikiui gamtoje

Orai subjuro, muziejai, galerijos, koncertų salės uždarytos. O kai šimtąjį kartą prašiūruoji, tarkime,...

Laisvalaikis
2020.11.22
Minint 1863–1864 m. sukilimo dalyvių perlaidojimo metines atverta Sukilėlių koplyčia

Minint 1863–1864 metų sukilimo vadų ir dalyvių perlaidojimo metines Rasų kapinėse sekmadienį visuomenei...

Laisvalaikis
2020.11.22
Virtualios pramogos: nuo namų kino iki J. Basanavičiaus gimtadienio

Antruoju karantinu dar nė nekvepiant, bičiulė, Italijoje gyvenanti anglė, pakvietė į virtualią vyno...

Laisvalaikis
2020.11.20
Parodos „JCDecaux premija“ laureatė apdovanota už kūrybinę drąsą 1

Pradedančiųjų menininkų darbus pristatanti paroda „JCDecaux premija“ paskelbė šių metų laureatę – ja tapo...

Laisvalaikis
2020.11.20
„Valdovės gambitas“, arba kodėl Betė praloštų šių dienų čempionui Premium 1

Vietinės reikšmės, tačiau vis tiek smagus sutapimas, kad garsiausia Lietuvos šachmatininkė didmeistrė...

Laisvalaikis
2020.11.18
Lietuvos pretendentas „Oskaro“ statulėlei – K. Kaupinio „Nova Lituania“

Didžiuosiuose Europos kino festivaliuose sėkmingai rodomas režisieriaus ir politikos žurnalisto Karolio...

Laisvalaikis
2020.11.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus