Katalikų bažnyčios CEO – tylusis revoliucionierius

Publikuota: 2018-09-22

Popiežius Pranciškus į istoriją mėgina įsirašyti kaip pontifikas, pakeitęs XXI a. Romos katalikų bažnyčios identitetą. Tikintieji jo metodus vadina tyliąja revoliucija ir švelniu žemės drebėjimu. Kritikai atkerta, kad pontifikas skandina Bažnyčią kontroversiškomis provokacijomis. Tačiau Bažnyčia visais laikais buvo kontroversiška, po oria apeigine jos marška nuolat verda kovos dėl įtakos, ją purto vis dažniau į viešumą iškeliami korupcijos ir seksualinio išnaudojimo skandalai. Ir nedideli žemės drebėjimai jos įvaizdžiui – kaip niekada naudingi.

Pranciškus verčia krūpčioti tradicinių pažiūrų katalikus, akcentuodamas, kad tikėti žmonijos ateitimi svarbu tiek pat, kiek tikėti Dievu. Jis nenori būti garbinamas minios, tiki misionieriškos Bažnyčios vizija ir sako, kad visi keliai, kurie veda pas Dievą, yra geri. Paklaustas, kas yra tas Jorge Mario Bergoglio – pirmasis popiežius jėzuitas iš Pietų Amerikos ir pirmasis pasaulyje naktinio klubo darbuotojas, pakilęs į tokias karjeros aukštumas, – švelniai šypteli: „nusidėjėlis“.
Kai 2013 m. kovo 13 d. vakarą virš Siksto koplyčios pasirodė baltų dūmų debesis, pasaulio katalikai, pasimeldę su naujuoju popiežiumi, „Google“ ėmė ieškoti vieno vardo: Jorge Mario Bergoglio. Būsimasis Romos katalikų bažnyčios dvasinis lyderis gimė Buenos Airėse, italų emigrantų šeimoje. Tėvas Mario Giuseppe Bergoglio Argentinoje atsidūrė bėgdamas nuo Benito Musollini režimo, ten dirbo buhalteriu geležinkelio stotyje. Popiežiaus motina Regina Maria Sivori Gogna taip pat buvo emigrantų iš Šiaurės Italijos dukra, namuose auginusi penkis vaikus. Šiuo metu vienintelė gyva likusi pontifiko sesuo Maria yra pasakojusi, kad vaikai buvo auklėjami griežtai, bet teisingai. Pavyzdžiui, jiems buvo įprasta nešvaistyti maisto, suvalgyti viską, kas įdėta į lėkštę, ir po vakarienės susiplauti indus.
Vaikystėje būsimasis popiežius itin mėgo skaityti knygas, lankytis spektakliuose, klaidžioti gatvėmis ir kaip tikras argentinietis žaisti futbolą. Pranciškus yra pasakojęs, kad itin glaudūs santykiai jį siejo su senele Rosa – tai ji išmokė Jorge Mario melstis, papasakojo apie šventųjų gyvenimus.

Sesuo Maria tvirtina, kad brolis nuo vaikystės turėjo puikų humoro jausmą ir visus pakerėdavo savo šypsena bei charizma.
„Jis mėgavosi gyvenimu, tačiau niekada neperžengdavo moralės ribų, rinkosi viduriuką: nei per daug, nei per mažai“, – yra sakiusi Maria.
Knygose apie popiežių rašoma, kad vaikystėje ir jaunystėje jis itin žavėjosi Juano ir Evos Peronų idėjomis, ypač jų dėmesiu darbininkų klasei ir atokiems šalies regionams.
Nenuostabu, kad mokslai būsimajam pontifikui sekėsi puikiai. Pirmiausia jis baigė technikos mokyklą ir įgijo chemijos laboranto išsilavinimą, spėjo pasidarbuoti ir valytoju, ir naktinio klubo apsaugininku, nors apie tai plačiau žiniasklaidai Pranciškus nėra pasakojęs. Vėliau jis įstojo į „Villa Devoto“ seminariją, paskui Buenos Airių universitete apsigynė chemijos magistro laipsnį. Pajutęs pašaukimą tarnauti Dievui, Jorge Mario išsiskyrė su mergina, įstojo į diecezinę kunigų seminariją, o 1958 m. perėjo į Jėzaus draugijos noviciatą.

nuotrauka::1left

Toliau studijuodamas filosofiją ir teologiją, 1969 m. buvo įšventintas į kunigus ir pamažu kilo karjeros laiptais Romos katalikų bažnyčioje. 2013 m. ilgą dvasininko karjerą vainikavo vakarinis jo pasirodymas Šv. Petro bazilikos balkone ir kukliai ištartas „buanasera“ – 115 kardinolų antrąją konklavos dieną apsisprendė būtent Bergoglio patikėti aukščiausią Katalikų bažnyčios postą. Šis pasirinko Pranciškaus vardą – pagal Italijos globėją šv. Pranciškų Asyžietį, kuris simbolizuoja troškimą gyventi kukliai, nusižeminus ir paprastai. Užaugęs turtingo pirklio šeimoje Asyžietis galiausiai atsisakė materialiųjų malonumų ir, įkvėptas Kristaus, paskyrė gyvenimą Bažnyčiai iš griuvėsių prikelti.

Šiuolaikinis aukso veršis

Dar būdamas Buenos Airių arkivyskupu, per šalies krizę, kuri kulminaciją pasiekė 2002 m., kai šalyje siautėjo ir ekonominis, ir politinis chaosas, Bergoglio pelnė taupaus, kuklaus ir asketiško dvasininko reputaciją. Užuot gyvenęs arkivyskupo rezidencijoje, jis rinkosi paprastą butuką senamiestyje, užuot važinėjęs limuzinu, keliavo pėsčiomis arba viešuoju transportu.
Nuolankusis arkivyskupas visgi labai aiškiai žinojo, kas jam nepatinka.
„Izraelitai garbino aukso veršį, o mes jį šloviname kita forma – pavirtusį į pinigų stabą ir nuasmenintos ekonomikos diktatūrą, kuri visai nebetarnauja žmogui“, – yra sakęs dvasininkas.
Jis garsiai kritikavo tuomečio Argentinos prezidento Nestoro Kirchnerio politinius sprendimus, pavyzdžiui, per mažas socialines išmokas pensininkams, studentams ir vienišoms motinoms arba norą trečiąkart kandidatuoti į prezidentus, nors šalies konstitucija tai draudžia.
Prezidentas ir vėliau šiame poste vyrą pakeitusi jo sutuoktinė Cristina Fernandez de Kirchner nevengė konfrontuoti ir tikino, kad arkivyskupas yra generolo Jorge Rafaelio Videlos pakalikas. Diktatorius valdžią užgrobė surengęs karinį perversmą ir Argentiną valdė nuo 1976 iki 1981 m. Jam vadovaujant be žinios dingo dešimtys tūkstančių žmonių – kairiųjų pažiūrų ar įtariamai kairiųjų pažiūrų asmenys, jų šeimos nariai buvo grobiami, kankinami ir žudomi. Tuo metu Bergoglio ėjo šalies jėzuitų provinciolo pareigas. 1976 m. buvo pagrobti du kairiųjų pažiūrų jėzuitų kunigai, skurdžiuose rajonuose skleidę išsilaisvinimo nuo režimo idėjas. Po penkių mėnesių juos nukankintus ir apsvaigintus narkotikais rado laukuose. Jėzuitų lyderį imta kaltinti nesugebėjimu apsaugoti Bažnyčios tarnų, buvo net mesta įtarimų, kad jis prisidėjo prie kunigų pagrobimo. Būsimasis pontifikas kaltinimus neigė, yra sakęs, kad pats nuo policijos slėpė žmones, keliems padėjo pabėgti iš Argentinos. Oficialių kaltinimų galiausiai atsisakyta. Popiežiaus gyvenimo apžvalgininkai tikina, kad rinkdamasis neeskaluoti šios biografijos detalės, Pranciškus elgiasi kaip tikras jėzuitas – nepuola rėkauti ir gintis, o tyliai žino savo tiesą.

Popiežiaus reikalai

Nuo to vakaro, kai išėjo į Šv. Petro Bazilikos balkoną pasveikinti tikinčiųjų minios, buvo aišku, kad Bergoglio bus kitoks nei iki tol aštuonerius metus prie Katalikų bažnyčios vairo stovėjęs griežtai tradicinių pažiūrų Benediktas XVI. Argentinietis iškart žadėjo Bažnyčiai nemažai pokyčių, o ši džiaugėsi jo gebėjimu įtikti ir konservatyvių, ir liberalių pažiūrų katalikams. CNN, po metų piešdama naujojo pontifiko portretą, taikliai rašė:
„Konservatyviems katalikams patinka Pranciškaus griežta nuomonė seksualiniais klausimais, o liberalai džiaugiasi, kad socialiniais klausimais popiežius trokšta naujovių.“
Naujovių išties netrūksta. Kai 2015 m. Kuba ir JAV po 50 metų paskelbė atnaujinančios diplomatinius santykius, abiejų šalių lyderiai už pagalbą ir tarpininkavimą padėkojo popiežiui Pranciškui.
2017 m. jis tapo pirmuoju popiežiumi, aplankiusiu Mianmarą, kuriame dominuojanti religija yra budizmas. Pranciškus susitiko su Mianmaro kardinolu ir karinės valdžios lyderiais. Žiniasklaida netruko pastebėti, kad popiežius vengė vartoti tenykštei valdžiai nepatinkantį terminą „rohinjai“ – tai žiaurų valdžios persekiojimą Mianmare patirianti musulmonų tauta. Vėliau Pranciškus paaiškino, kad nepritaria tam, kas vyksta Mianmare bet elgėsi apgalvotai, siekdamas, kad nenutrūktų pradėtas dialogas.

Nuskriaustųjų gynėjas

Pontifikas ne kartą pabrėžė, kad viena pagrindinių jo diplomatijos užduočių – kovoti su skurdu ir neteisybe. Per vizitą JAV jis atsisakė pietų su kongresmenais ir nuskubėjo susitikti su benamiais. Benamius jis noriai kviečia apsigyventi Vatikane, jiems įrengė dušų ir skalbyklą. Su kitais religiniais ir šalių lyderiais jis pasirašė deklaraciją, kuria žadama iki 2020 m. pasaulyje išnaikinti vergovę. Skaičiuojama, kad vergovėje visame pasaulyje gyvena apie 40 mln. žmonių.

nuotrauka::1right
„Dievas kreipiasi į mūsų sąžinę: atmerkime akis ir pamatykime, kaip kenčia žmonės, iš kurių atimtas orumas ir laisvė, išgirskime jų verksmą“, – viešame laiške Didžiosios Britanijos vyskupui Johnui Sherringtonui šiemet birželį rašė Pranciškus.
Be to, jis tapo pirmuoju Romos katalikų bažnyčios lyderiu, kuris atvirai parėmė LGBT bendruomenės teises. Šiemet jis ištarė žodžius, kuriuos apžvalgininkai laiko pirmuoju tikru požymiu, jog Katalikų bažnyčia, skelbianti, kad seksualiniai santykiai tarp dviejų tos pačios lyties asmenų yra nuodėmė, pasiruošusi keisti savo pažiūras. Bendraudamas su kunigo seksualinę prievartą patyrusiu čiliečiu Juanu Carlosu Cruzu, popiežius sakė:
„Nesvarbu, kad tu gėjus, Juanai Carlosai. Man tai visai nerūpi. Dievas tave sukūrė ir myli tokį, koks esi. Popiežius myli tave tokį, koks esi. Tu turi būti laimingas, būdamas savimi.“
Visgi vėliau, kai skrendant iš Airijos į Romą žurnalistas pasiteiravo, ką pontifikas patartų tėvams, supratusiems, kad augina homoseksualų vaiką, popiežius leptelėjo:
„Pirmiausia siūlyčiau melstis, nesmerkti, kalbėtis, mėginti suprasti ir suteikti sūnui ar dukrai erdvės. Jeigu homoseksualumo požymius pastebite ankstyvoje vaikystėje, pagelbėti gali psichiatrija. Visai kas kita, kai požymių atsiranda perkopus dvidešimtmetį.“

Populiaresnis už Obamą

2016 m. popiežius paskelbtas populiariausiu lyderiu pasaulyje. „WIN/Gallup“ 64-iose šalyse atliktos apklausos duomenimis, Pranciškus populiarumu lenkė JAV prezidentą Baracką Obamą, Vokietijos kanclerę Angelą Merkel ir Didžiosios Britanijos ministrą pirmininką Davidą Cameroną. Labiausiai Pranciškumi tuomet žavėjosi portugalai ir filipiniečiai, net dalis agnostikų ir ateistų pontifiką vertino palankiai.
„The Rolling Stones“ Pranciškaus metodus pavadino Švelnumo revoliucija, kiti juos įvardija kaip tylų žemės drebėjimą. Nekeldamas balso jis renkasi kalbėti su žmogumi ir žmogui.
„Popiežiaus rėmėjams patinka jo gebėjimas tapatintis su masėmis, nepalaužiamas ryžtas reformuoti Vatikano biurokratijos mašiną, su šaknimis išrauti korupciją, kurioje skęsta Vatikano bankas, ir mėginimai dorotis su siaubinga seksualinio vaikų išnaudojimo Bažnyčioje tradicija“, – rašė CNN.
Pavyzdžiui, vos tapęs popiežiumi, Pranciškus paskyrė specialią komisiją Vatikano banko veiklai tirti, o ši atlikti auditą pasamdė nepriklausomą kompaniją „Promontory Financial Group“. 2013 m. spalį bankas pirmą kartą per 125 metų gyvavimo istoriją paviešino metinę ataskaitą, o 2015 m. Pranciškus atleido keturis iš penkių banko veiklą prižiūrinčių kardinolų ir patikino, kad neatmeta galimybės uždaryti banką, jei pokyčiai šioje institucijoje vyks vangiai arba jų nepavyks įgyvendinti. Romos katalikų vadovas inicijuoja pokyčius ir Romos kurijoje bei Vatikano sekretoriate, kuriame, anot jo, tarpsta intrigos ir paskalos.
„Paskalas skleidžiantys žmonės yra teroristai. Jie prisiartina prie žmogaus, meta paskalų bombą, viską aplink sunaikina ir tyliai pasišalina“, – yra sakęs pontifikas.

Tik viešųjų ryšių strategija?

Nenuostabu, kad Pranciškui netrūksta įtakingų, konservatyvių pažiūrų priešininkų. Tačiau atsiranda vis daugiau tikinčiųjų liberalų, kurie kalba, kad Romos katalikų bažnyčios dvasinio vadovo pokyčių užmojai dažniausiai neduoda vaisių ir tėra apgalvota viešųjų ryšių strategija. Stebintys, kas vyksta, dalijasi į dvi stovyklas: vieniems atrodo, kad pokyčiai jau vyksta, kiti sako, kad Pranciškui trūksta valios imtis konkrečių veiksmų. Dauguma klausimų progresyviu laikomas pontifikas, atrodo, nepajėgia suvaldyti siautėjančio seksualinės prievartos skandalo, kuris gramzdina Bažnyčią žemyn (ar, reikėtų sakyti, pragaran). Kritikai teigia, kad popiežius nesuvokia seksualinės prievartos masto visame pasaulyje, be to, įtartinai renkasi tylėti šiuo tikinčiųjų šeimoms itin skaudžiu klausimu, nors paprastai nevengia išsakyti savo nuomonės.

nuotrauka::2left
Šiemet buvo nuteistas Adelaidės (Australija) arkivyskupas Philipas Wilsonas – 76-erių dvasininkas pripažintas kaltu 1970-aisiais dangstęs jam pavaldų pedofilą kunigą, vėliau nusteistą už keturių berniukų seksualinį išnaudojimą. Išaiškinus, kad seksualiniai kunigų nusikaltimai ilgus metus buvo slepiami Čilės dvasininkijos, atsistatydinimo laiškus įteikė 34 šios šalies vyskupai. Popiežius išplatino keletą pranešimų, kuriuose kalba apie nuodėmes, nusikaltimus ir dangstymus. Tačiau, kaip nurodo Colmas O‘Gormanas, „Amnesty International“ Airijoje vadovas, niekur aiškiai nepasakoma, kad tie nusikaltimai – Bažnyčios, o juos slėpė Vatikanas.
„Sulaukėme dar vieno „ligšiolines Bažnyčios nuostatas griaunančio“ pranešimo. Laiške pasaulio katalikams (likusieji, deja, nebuvome įtraukti į sąrašus) Pranciškus netgi pripažino, kad kunigų nusikaltimai buvo slepiami. Vis dėlto jis niekur neparašė, kas juos slėpė. Pranciškus nė karto nepripažino, kad dėl to tiesiogiai atsakingas Vatikanas. Jis maldavo atleidimo, bet neįvardijo, už ką turėtume jam atleisti“, – „The Guardian“ rašo p. O‘Gomanas, pats vaikystėje patyręs kunigo prievartą.
Arkivyskupas Carlo Maria Vigano, buvęs Vatikano ambasadorius JAV, visai neseniai išplatino 11 puslapių laišką, kuriame teigia, kad Pranciškus dar 2013 m. žinojo apie vienam įtakingam dvasininkui – Vašingtono arkivyskupui Theodore’ui McCarrickui – mestus kaltinimus seksualine prievarta, tačiau atsisakė imtis veiksmų. Vigano išvardijo kardinolus ir arkivyskupus, kurie esą taip pat žinojo, kas vyksta.
„Bažnyčios korupcija pasiekė pačią viršūnę. Pranciškus turėtų atsistatydinti“, – sakė kaltintojas.
Aišku viena – popiežius Pranciškus dažniausiai nebijo pripažinti klydęs. Penkerius vadovavimo Romos katalikų bažnyčiai metus jis vadina „popiežystės pokalbiais“ ir sako, kad Bažnyčios transformacija vyksta būtent taip – kalbantis.
„Jo tikslas – sutaisyti tai, kas Bažnyčioje sugedę, pradedant nuo suvokimo, kokia yra popiežiaus misija“, – rašo Vatikano korespondentas Gerrardas O’Connellis.

[infogram id="9adc6be3-40b9-4f1c-83ea-8702d021797f" prefix="AQy" format="interactive" title="Laisvalaikis:: Popiežiaus Pranciškaus gyvenimo faktai"]

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Žmonijos ateities variantų beieškant: kas svarbu Premium

2003 m. man buvo 29-eri, ir aš išleidau savo pirmąjį stambesnį kūrinį – futuristinį detektyvą „Genomas 3000“,...

Verslo klasė
2019.02.17
Egipto kurortų viešbučiai 2019 m. gali pabrangti trečdaliu 2

Egipto viešbučių pajamos didės, prognozuoja ekspertai. Ir ne tik dėka augsiančio šios šalies viešbučių...

Paslaugos
2019.02.17
Taline turistai pernai išleido milijardą eurų, daugiausiai lankėsi suomių 3

Užsienio šalių piliečiai Taline 2018 m. lankėsi 4,6 mln. kartų, rodo miesto valdžios paskelbti preliminarūs...

Paslaugos
2019.02.17
Kavos ūkiuose gyvenimas – ne kaip reklamose: išmoktos pamokos 1

Anksti rytą ūkininkas priklaupia prie kavos krūmo ir šypsodamasis skina prisirpusią tamsiai raudoną uogą, o...

Laisvalaikis
2019.02.17
Filmo premjera: ką mums liudija „Purpurinis rūkas“ 4

Kino teatruose pradėtas rodyti naujas Raimundo Banionio filmas „Purpurinis rūkas“, pirmiausiai skirtas žiniai...

Laisvalaikis
2019.02.16
Karaliaus Mindaugo taurė dosni žaidėjams ir žiūrovams 1

Šį savaitgalį keturi stipriausi šalies krepšinio klubai Vilniaus „Siemens“ arenoje stos į kovą dėl Karaliaus...

Laisvalaikis
2019.02.16
Kaip pavogti šimtą milijonų skaitant vogtus pranešimus žiniasklaidai? 3

Komunikacija yra labai vertinga. Laiku pavogta ji gali būti dar vertingesnė. Kūrybiškiausia visuomenės dalis...

Verslo klasė
2019.02.16
Politologas Antanas Kulakauskas: vienybės nebuvo nei tada, nei dabar 8

Kalendoriaus langelyje – vėl Vasario 16-oji. Apie tai, kur buvome ir kur esame, sulaukę 101-ųjų moderniosios...

Laisvalaikis
2019.02.16
Rotušėje Butkams įteiktos Vilniaus garbės piliečių regalijos 3

Vilniaus miesto rotušėje modernaus meno muziejaus MO įkūrėjams Viktorui ir Danguolei Butkams penktadienį...

Laisvalaikis
2019.02.15
Išrinktos kūrybiškiausios lietuvių autorių knygos

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslininkai sudarė...

Laisvalaikis
2019.02.15
Kariuomenės vadas: okupacijos nepripažinę partizanai leido egzistuoti Lietuvos valstybei  9

Sovietmečio okupacijos nepripažinę ir prieš ją kovoję Lietuvos partizanai, kol buvo gyvi, leido egzistuoti...

Verslo aplinka
2019.02.15
Istorinis Gelgaudiškio dvaras išnuomotas naujiems savininkams 2

Šakių rajono savivaldybė, aštuonis kartus mėginusi išnuomoti restauruotą Gelgaudiškio dvarą, devintąjį kartą...

Laisvalaikis
2019.02.15
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį Lietuva gausybe oficialių ir kultūrinių iniciatyvų pasitinka vasario 16-ąją. Tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.15
12 metų LEGO dirbanti D. Staneikaitė-Naldal – apie karjerą, inovacijas ir buriamą legomanų armiją Premium 3

Man visada atrodo šiek tiek magiškai, kai vizitinėje kortelėje perskaitau, kad žmogus kompanijoje yra...

Laisvalaikis
2019.02.15
„Login“ organizatoriai diskriminavo vyrus 5

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba nusprendė, kad technologijų ir inovacijų festivalio „Login“ nemokamų...

Rinkodara
2019.02.15
700–jam Vilniaus gimtadieniui – jubiliejinis logotipas

700-ojo Vilniaus gimtadienio, kurį miestas švęs 2023 m., logotipo koncepcijos konkurse varžėsi 75 dalyviai.

Rinkodara
2019.02.15
Vasario 16-osios renginiai – nuo laužų iki fejerverkų 1

Po 2018 m. paminėto Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio atliktos apklausos parodė, jog Vasario 16-oji...

Laisvalaikis
2019.02.14
Kokius tiltus architektai siūlo Vilniui 6

Paskelbusi pėsčiųjų tilto per Nerį prie „Litexpo“ architektūrinės idėjos konkursą, Vilniaus miesto...

Laisvalaikis
2019.02.14
Placido Domingo Kaune koncertuos su Violeta Urmana

Jau kuris laikas tarp melomanų sklandžiusias kalbas apie tai, kad vasario 16-ąją Kaune koncertuosiantis...

Laisvalaikis
2019.02.14
„Lufthansa“ keleivį padavė į teismą už tai, kad jis neskrido 15

Oro linijos „Lufthansa“ padavė į teismą keleivį, kuris įsigijo bilietus skrydžiui su persėdimu, tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau