Katalikų bažnyčios CEO – tylusis revoliucionierius

Publikuota: 2018-09-22

Popiežius Pranciškus į istoriją mėgina įsirašyti kaip pontifikas, pakeitęs XXI a. Romos katalikų bažnyčios identitetą. Tikintieji jo metodus vadina tyliąja revoliucija ir švelniu žemės drebėjimu. Kritikai atkerta, kad pontifikas skandina Bažnyčią kontroversiškomis provokacijomis. Tačiau Bažnyčia visais laikais buvo kontroversiška, po oria apeigine jos marška nuolat verda kovos dėl įtakos, ją purto vis dažniau į viešumą iškeliami korupcijos ir seksualinio išnaudojimo skandalai. Ir nedideli žemės drebėjimai jos įvaizdžiui – kaip niekada naudingi.

Pranciškus verčia krūpčioti tradicinių pažiūrų katalikus, akcentuodamas, kad tikėti žmonijos ateitimi svarbu tiek pat, kiek tikėti Dievu. Jis nenori būti garbinamas minios, tiki misionieriškos Bažnyčios vizija ir sako, kad visi keliai, kurie veda pas Dievą, yra geri. Paklaustas, kas yra tas Jorge Mario Bergoglio – pirmasis popiežius jėzuitas iš Pietų Amerikos ir pirmasis pasaulyje naktinio klubo darbuotojas, pakilęs į tokias karjeros aukštumas, – švelniai šypteli: „nusidėjėlis“. Kai 2013 m. kovo 13 d. vakarą virš Siksto koplyčios pasirodė baltų dūmų debesis, pasaulio katalikai, pasimeldę su naujuoju popiežiumi, „Google“ ėmė ieškoti vieno vardo: Jorge Mario Bergoglio. Būsimasis Romos katalikų bažnyčios dvasinis lyderis gimė Buenos Airėse, italų emigrantų šeimoje. Tėvas Mario Giuseppe Bergoglio Argentinoje atsidūrė bėgdamas nuo Benito Musollini režimo, ten dirbo buhalteriu geležinkelio stotyje. Popiežiaus motina Regina Maria Sivori Gogna taip pat buvo emigrantų iš Šiaurės Italijos dukra, namuose auginusi penkis vaikus. Šiuo metu vienintelė gyva likusi pontifiko sesuo Maria yra pasakojusi, kad vaikai buvo auklėjami griežtai, bet teisingai. Pavyzdžiui, jiems buvo įprasta nešvaistyti maisto, suvalgyti viską, kas įdėta į lėkštę, ir po vakarienės susiplauti indus. Vaikystėje būsimasis popiežius itin mėgo skaityti knygas, lankytis spektakliuose, klaidžioti gatvėmis ir kaip tikras argentinietis žaisti futbolą. Pranciškus yra pasakojęs, kad itin glaudūs santykiai jį siejo su senele Rosa – tai ji išmokė Jorge Mario melstis, papasakojo apie šventųjų gyvenimus.

Sesuo Maria tvirtina, kad brolis nuo vaikystės turėjo puikų humoro jausmą ir visus pakerėdavo savo šypsena bei charizma. „Jis mėgavosi gyvenimu, tačiau niekada neperžengdavo moralės ribų, rinkosi viduriuką: nei per daug, nei per mažai“, – yra sakiusi Maria. Knygose apie popiežių rašoma, kad vaikystėje ir jaunystėje jis itin žavėjosi Juano ir Evos Peronų idėjomis, ypač jų dėmesiu darbininkų klasei ir atokiems šalies regionams. Nenuostabu, kad mokslai būsimajam pontifikui sekėsi puikiai. Pirmiausia jis baigė technikos mokyklą ir įgijo chemijos laboranto išsilavinimą, spėjo pasidarbuoti ir valytoju, ir naktinio klubo apsaugininku, nors apie tai plačiau žiniasklaidai Pranciškus nėra pasakojęs. Vėliau jis įstojo į „Villa Devoto“ seminariją, paskui Buenos Airių universitete apsigynė chemijos magistro laipsnį. Pajutęs pašaukimą tarnauti Dievui, Jorge Mario išsiskyrė su mergina, įstojo į diecezinę kunigų seminariją, o 1958 m. perėjo į Jėzaus draugijos noviciatą.

nuotrauka::1left

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:













Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 

Toliau studijuodamas filosofiją ir teologiją, 1969 m. buvo įšventintas į kunigus ir pamažu kilo karjeros laiptais Romos katalikų bažnyčioje. 2013 m. ilgą dvasininko karjerą vainikavo vakarinis jo pasirodymas Šv. Petro bazilikos balkone ir kukliai ištartas „buanasera“ – 115 kardinolų antrąją konklavos dieną apsisprendė būtent Bergoglio patikėti aukščiausią Katalikų bažnyčios postą. Šis pasirinko Pranciškaus vardą – pagal Italijos globėją šv. Pranciškų Asyžietį, kuris simbolizuoja troškimą gyventi kukliai, nusižeminus ir paprastai. Užaugęs turtingo pirklio šeimoje Asyžietis galiausiai atsisakė materialiųjų malonumų ir, įkvėptas Kristaus, paskyrė gyvenimą Bažnyčiai iš griuvėsių prikelti.

Šiuolaikinis aukso veršis

Dar būdamas Buenos Airių arkivyskupu, per šalies krizę, kuri kulminaciją pasiekė 2002 m., kai šalyje siautėjo ir ekonominis, ir politinis chaosas, Bergoglio pelnė taupaus, kuklaus ir asketiško dvasininko reputaciją. Užuot gyvenęs arkivyskupo rezidencijoje, jis rinkosi paprastą butuką senamiestyje, užuot važinėjęs limuzinu, keliavo pėsčiomis arba viešuoju transportu. Nuolankusis arkivyskupas visgi labai aiškiai žinojo, kas jam nepatinka. „Izraelitai garbino aukso veršį, o mes jį šloviname kita forma – pavirtusį į pinigų stabą ir nuasmenintos ekonomikos diktatūrą, kuri visai nebetarnauja žmogui“, – yra sakęs dvasininkas. Jis garsiai kritikavo tuomečio Argentinos prezidento Nestoro Kirchnerio politinius sprendimus, pavyzdžiui, per mažas socialines išmokas pensininkams, studentams ir vienišoms motinoms arba norą trečiąkart kandidatuoti į prezidentus, nors šalies konstitucija tai draudžia. Prezidentas ir vėliau šiame poste vyrą pakeitusi jo sutuoktinė Cristina Fernandez de Kirchner nevengė konfrontuoti ir tikino, kad arkivyskupas yra generolo Jorge Rafaelio Videlos pakalikas. Diktatorius valdžią užgrobė surengęs karinį perversmą ir Argentiną valdė nuo 1976 iki 1981 m. Jam vadovaujant be žinios dingo dešimtys tūkstančių žmonių – kairiųjų pažiūrų ar įtariamai kairiųjų pažiūrų asmenys, jų šeimos nariai buvo grobiami, kankinami ir žudomi. Tuo metu Bergoglio ėjo šalies jėzuitų provinciolo pareigas. 1976 m. buvo pagrobti du kairiųjų pažiūrų jėzuitų kunigai, skurdžiuose rajonuose skleidę išsilaisvinimo nuo režimo idėjas. Po penkių mėnesių juos nukankintus ir apsvaigintus narkotikais rado laukuose. Jėzuitų lyderį imta kaltinti nesugebėjimu apsaugoti Bažnyčios tarnų, buvo net mesta įtarimų, kad jis prisidėjo prie kunigų pagrobimo. Būsimasis pontifikas kaltinimus neigė, yra sakęs, kad pats nuo policijos slėpė žmones, keliems padėjo pabėgti iš Argentinos. Oficialių kaltinimų galiausiai atsisakyta. Popiežiaus gyvenimo apžvalgininkai tikina, kad rinkdamasis neeskaluoti šios biografijos detalės, Pranciškus elgiasi kaip tikras jėzuitas – nepuola rėkauti ir gintis, o tyliai žino savo tiesą.

Popiežiaus reikalai

Nuo to vakaro, kai išėjo į Šv. Petro Bazilikos balkoną pasveikinti tikinčiųjų minios, buvo aišku, kad Bergoglio bus kitoks nei iki tol aštuonerius metus prie Katalikų bažnyčios vairo stovėjęs griežtai tradicinių pažiūrų Benediktas XVI. Argentinietis iškart žadėjo Bažnyčiai nemažai pokyčių, o ši džiaugėsi jo gebėjimu įtikti ir konservatyvių, ir liberalių pažiūrų katalikams. CNN, po metų piešdama naujojo pontifiko portretą, taikliai rašė: „Konservatyviems katalikams patinka Pranciškaus griežta nuomonė seksualiniais klausimais, o liberalai džiaugiasi, kad socialiniais klausimais popiežius trokšta naujovių.“ Naujovių išties netrūksta. Kai 2015 m. Kuba ir JAV po 50 metų paskelbė atnaujinančios diplomatinius santykius, abiejų šalių lyderiai už pagalbą ir tarpininkavimą padėkojo popiežiui Pranciškui. 2017 m. jis tapo pirmuoju popiežiumi, aplankiusiu Mianmarą, kuriame dominuojanti religija yra budizmas. Pranciškus susitiko su Mianmaro kardinolu ir karinės valdžios lyderiais. Žiniasklaida netruko pastebėti, kad popiežius vengė vartoti tenykštei valdžiai nepatinkantį terminą „rohinjai“ – tai žiaurų valdžios persekiojimą Mianmare patirianti musulmonų tauta. Vėliau Pranciškus paaiškino, kad nepritaria tam, kas vyksta Mianmare bet elgėsi apgalvotai, siekdamas, kad nenutrūktų pradėtas dialogas.

Nuskriaustųjų gynėjas

Pontifikas ne kartą pabrėžė, kad viena pagrindinių jo diplomatijos užduočių – kovoti su skurdu ir neteisybe. Per vizitą JAV jis atsisakė pietų su kongresmenais ir nuskubėjo susitikti su benamiais. Benamius jis noriai kviečia apsigyventi Vatikane, jiems įrengė dušų ir skalbyklą. Su kitais religiniais ir šalių lyderiais jis pasirašė deklaraciją, kuria žadama iki 2020 m. pasaulyje išnaikinti vergovę. Skaičiuojama, kad vergovėje visame pasaulyje gyvena apie 40 mln. žmonių.

nuotrauka::1right „Dievas kreipiasi į mūsų sąžinę: atmerkime akis ir pamatykime, kaip kenčia žmonės, iš kurių atimtas orumas ir laisvė, išgirskime jų verksmą“, – viešame laiške Didžiosios Britanijos vyskupui Johnui Sherringtonui šiemet birželį rašė Pranciškus. Be to, jis tapo pirmuoju Romos katalikų bažnyčios lyderiu, kuris atvirai parėmė LGBT bendruomenės teises. Šiemet jis ištarė žodžius, kuriuos apžvalgininkai laiko pirmuoju tikru požymiu, jog Katalikų bažnyčia, skelbianti, kad seksualiniai santykiai tarp dviejų tos pačios lyties asmenų yra nuodėmė, pasiruošusi keisti savo pažiūras. Bendraudamas su kunigo seksualinę prievartą patyrusiu čiliečiu Juanu Carlosu Cruzu, popiežius sakė: „Nesvarbu, kad tu gėjus, Juanai Carlosai. Man tai visai nerūpi. Dievas tave sukūrė ir myli tokį, koks esi. Popiežius myli tave tokį, koks esi. Tu turi būti laimingas, būdamas savimi.“ Visgi vėliau, kai skrendant iš Airijos į Romą žurnalistas pasiteiravo, ką pontifikas patartų tėvams, supratusiems, kad augina homoseksualų vaiką, popiežius leptelėjo: „Pirmiausia siūlyčiau melstis, nesmerkti, kalbėtis, mėginti suprasti ir suteikti sūnui ar dukrai erdvės. Jeigu homoseksualumo požymius pastebite ankstyvoje vaikystėje, pagelbėti gali psichiatrija. Visai kas kita, kai požymių atsiranda perkopus dvidešimtmetį.“

Populiaresnis už Obamą

2016 m. popiežius paskelbtas populiariausiu lyderiu pasaulyje. „WIN/Gallup“ 64-iose šalyse atliktos apklausos duomenimis, Pranciškus populiarumu lenkė JAV prezidentą Baracką Obamą, Vokietijos kanclerę Angelą Merkel ir Didžiosios Britanijos ministrą pirmininką Davidą Cameroną. Labiausiai Pranciškumi tuomet žavėjosi portugalai ir filipiniečiai, net dalis agnostikų ir ateistų pontifiką vertino palankiai. „The Rolling Stones“ Pranciškaus metodus pavadino Švelnumo revoliucija, kiti juos įvardija kaip tylų žemės drebėjimą. Nekeldamas balso jis renkasi kalbėti su žmogumi ir žmogui. „Popiežiaus rėmėjams patinka jo gebėjimas tapatintis su masėmis, nepalaužiamas ryžtas reformuoti Vatikano biurokratijos mašiną, su šaknimis išrauti korupciją, kurioje skęsta Vatikano bankas, ir mėginimai dorotis su siaubinga seksualinio vaikų išnaudojimo Bažnyčioje tradicija“, – rašė CNN. Pavyzdžiui, vos tapęs popiežiumi, Pranciškus paskyrė specialią komisiją Vatikano banko veiklai tirti, o ši atlikti auditą pasamdė nepriklausomą kompaniją „Promontory Financial Group“. 2013 m. spalį bankas pirmą kartą per 125 metų gyvavimo istoriją paviešino metinę ataskaitą, o 2015 m. Pranciškus atleido keturis iš penkių banko veiklą prižiūrinčių kardinolų ir patikino, kad neatmeta galimybės uždaryti banką, jei pokyčiai šioje institucijoje vyks vangiai arba jų nepavyks įgyvendinti. Romos katalikų vadovas inicijuoja pokyčius ir Romos kurijoje bei Vatikano sekretoriate, kuriame, anot jo, tarpsta intrigos ir paskalos. „Paskalas skleidžiantys žmonės yra teroristai. Jie prisiartina prie žmogaus, meta paskalų bombą, viską aplink sunaikina ir tyliai pasišalina“, – yra sakęs pontifikas.

Tik viešųjų ryšių strategija?

Nenuostabu, kad Pranciškui netrūksta įtakingų, konservatyvių pažiūrų priešininkų. Tačiau atsiranda vis daugiau tikinčiųjų liberalų, kurie kalba, kad Romos katalikų bažnyčios dvasinio vadovo pokyčių užmojai dažniausiai neduoda vaisių ir tėra apgalvota viešųjų ryšių strategija. Stebintys, kas vyksta, dalijasi į dvi stovyklas: vieniems atrodo, kad pokyčiai jau vyksta, kiti sako, kad Pranciškui trūksta valios imtis konkrečių veiksmų. Dauguma klausimų progresyviu laikomas pontifikas, atrodo, nepajėgia suvaldyti siautėjančio seksualinės prievartos skandalo, kuris gramzdina Bažnyčią žemyn (ar, reikėtų sakyti, pragaran). Kritikai teigia, kad popiežius nesuvokia seksualinės prievartos masto visame pasaulyje, be to, įtartinai renkasi tylėti šiuo tikinčiųjų šeimoms itin skaudžiu klausimu, nors paprastai nevengia išsakyti savo nuomonės.

nuotrauka::2left Šiemet buvo nuteistas Adelaidės (Australija) arkivyskupas Philipas Wilsonas – 76-erių dvasininkas pripažintas kaltu 1970-aisiais dangstęs jam pavaldų pedofilą kunigą, vėliau nusteistą už keturių berniukų seksualinį išnaudojimą. Išaiškinus, kad seksualiniai kunigų nusikaltimai ilgus metus buvo slepiami Čilės dvasininkijos, atsistatydinimo laiškus įteikė 34 šios šalies vyskupai. Popiežius išplatino keletą pranešimų, kuriuose kalba apie nuodėmes, nusikaltimus ir dangstymus. Tačiau, kaip nurodo Colmas O‘Gormanas, „Amnesty International“ Airijoje vadovas, niekur aiškiai nepasakoma, kad tie nusikaltimai – Bažnyčios, o juos slėpė Vatikanas. „Sulaukėme dar vieno „ligšiolines Bažnyčios nuostatas griaunančio“ pranešimo. Laiške pasaulio katalikams (likusieji, deja, nebuvome įtraukti į sąrašus) Pranciškus netgi pripažino, kad kunigų nusikaltimai buvo slepiami. Vis dėlto jis niekur neparašė, kas juos slėpė. Pranciškus nė karto nepripažino, kad dėl to tiesiogiai atsakingas Vatikanas. Jis maldavo atleidimo, bet neįvardijo, už ką turėtume jam atleisti“, – „The Guardian“ rašo p. O‘Gomanas, pats vaikystėje patyręs kunigo prievartą. Arkivyskupas Carlo Maria Vigano, buvęs Vatikano ambasadorius JAV, visai neseniai išplatino 11 puslapių laišką, kuriame teigia, kad Pranciškus dar 2013 m. žinojo apie vienam įtakingam dvasininkui – Vašingtono arkivyskupui Theodore’ui McCarrickui – mestus kaltinimus seksualine prievarta, tačiau atsisakė imtis veiksmų. Vigano išvardijo kardinolus ir arkivyskupus, kurie esą taip pat žinojo, kas vyksta. „Bažnyčios korupcija pasiekė pačią viršūnę. Pranciškus turėtų atsistatydinti“, – sakė kaltintojas. Aišku viena – popiežius Pranciškus dažniausiai nebijo pripažinti klydęs. Penkerius vadovavimo Romos katalikų bažnyčiai metus jis vadina „popiežystės pokalbiais“ ir sako, kad Bažnyčios transformacija vyksta būtent taip – kalbantis. „Jo tikslas – sutaisyti tai, kas Bažnyčioje sugedę, pradedant nuo suvokimo, kokia yra popiežiaus misija“, – rašo Vatikano korespondentas Gerrardas O’Connellis.

[infogram id="9adc6be3-40b9-4f1c-83ea-8702d021797f" prefix="AQy" format="interactive" title="Laisvalaikis:: Popiežiaus Pranciškaus gyvenimo faktai"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Laisvalaikis“
„Mados infekcija“ peržiūrės močiučių palikimą

Gegužės 27 ir 28 d. Vilniuje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, vyks 24-oji „Mados infekcija“. Du...

Laisvalaikis
2022.05.26
Niekada nesakyk niekada: kaip miestietis kaime iš obuolių verslą sukūrė Premium 4

Verslą galima sukurti lygioje vietoje ir net neturint apie jį specifinių žinių – tai patvirtina Mindaugo...

Gazelė
2022.05.26
„Open House Vilnius“ savaitgalį atvers 56 pastatų duris

Besidominčiųjų architektūra laukia šventė – gegužės 28 ir 29 d. vyksiantis aštuntasis atviros architektūros...

Laisvalaikis
2022.05.26
Vilniaus Didžiąją sinagogą įamžins iki 2026-ųjų 2

Iki 2026 m. vidurio sostinėje bus sutvarkyta unikali žydų (litvakų) sakralinė vieta – Vilniaus Didžioji...

Laisvalaikis
2022.05.26
Pirmosios „Michelin“ žvaigždės įsegtos dviem Estijos restoranams 2

Gegužės 25-osios vakarą Estija pralaužė ledus ir tapo pirmąją Baltijos šalimi, įtraukta į „Michelin“ gidą –...

Laisvalaikis
2022.05.26
„Norfos“ lentynose – brandintos jautienos pasiūla Verslo tribūna

Prasidėjus lauko pramogų ir kepsnių sezonui, auga ne tik jau įprastos šviežios mėsos, bet ir vis...

„Vilnius Mama Jazz“ kviečia klausyti, žiūrėti, kalbėti

Gegužės 26 d. prasidedantį festivalį „Vilnius Mama Jazz“ lydi plati „palaikomoji“ programa, kviesianti į...

Laisvalaikis
2022.05.25
„SpaceX“ prieš „Boeing“: kaip E. Musko įmonė aplenkė aviacijos milžinę Premium 1

Praėjusį savaitgalį „Boeing“ bepilotis erdvėlaivis „Starliner“ po daugiau nei dvejus metus trukusių bandymų...

Inovacijos
2022.05.25
„Financial Times“ surikiavo geriausias mokymosi programas vadovams Premium

Geriausių pasaulyje verslo programų reitinge „Executive Education“, kurį daugiau nei du dešimtmečius sudaro...

Laisvalaikis
2022.05.25
„Chelsea“ nebepriklauso R. Abramovičiui – užbaigtas 4,25 mlrd. GBP vertės futbolo klubo perėmimas

Romanui Abramovičiui sutikus su Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybės nustatytomis pardavimo sąlygomis,...

Laisvalaikis
2022.05.25
IT specialistė kaime rado laimę: sukūrė tradicinį verslą, bet kitaip Premium

Sostinė siūlo apsčiai galimybių, tačiau vis daugiau šeimų ją palieka ir keliasi gyventi į kaimą. Nors...

Gazelė
2022.05.25
Patriotų gastrolės Rusijoje – už 100 milijonų Premium 3

Dar iki įsiverždama į Ukrainą Rusija negailėjo lėšų vadinamajai minkštajai galiai, t. y. savo kultūros...

Laisvalaikis
2022.05.24
Valdovų rūmų vadovui prof. V. Dolinskui – prestižinė Lenkijos kultūros premija

Prestižinė kultūros premija, prof. Aleksanderio Gieysztoro vardo apdovanojimas, įteiktas Nacionalinio...

Laisvalaikis
2022.05.24
Iš Kanų festivalio: „Mariupolis 2“, rusiškas skandalas, geriausia sezono komedija Premium

Kanuose vyksta 75-asis kino festivalis, paženklintas skaudžiausia mūsų dienų tema. Rusijos karas Ukrainoje...

Laisvalaikis
2022.05.24
Baltarusijos opozicijos lyderė: Lietuvos pagalba neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu

Lietuvos pagalba baltarusiams neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu, sako Sviatlana Cichanouskaja,...

Verslo aplinka
2022.05.24
„Time“ įtakingiausių menininkų viršūnėje – „Marvel“ žvaigždė Simu Liu

Naujausią „Time“ žurnalo, paskelbusio 2022-ųjų šimto įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą, viršelį puošia...

Laisvalaikis
2022.05.23
Džiazo scenoje – V. Tarasovo „We stand with Ukraine“, A. Braxtono saksofonų kvartetas

Gegužės 26–29 d. vyksiančio „Vilnius Mama jazz“ programoje – ryškūs ukrainietiški potėpiai: festivalio...

Laisvalaikis
2022.05.23
Ką A. Navalnas „Time“ parašė apie Putiną, o J. Bidenas – apie Zelenskį

Žurnalas „Time“ į įtakingiausių 2022 m. žmonių sąrašą įtraukė Volodymyrą Zelenskį, Ukrainos prezidentą, ir...

Laisvalaikis
2022.05.23
Verslas sukūrė platformą „Svetingi.lt“: kaip pakviesti vakarienės ukrainiečius ir prasmingai įtraukti darbuotojus Premium

Verslas ir visuomenė nuo pat karo Ukrainoje pradžios vasario 24 d. skyrė visokeriopą paramą: kuriam laikui...

Gazelė
2022.05.23
Skaičiai: užteršti ir švariausi Europos miestai Premium

Smulkiųjų kietųjų dalelių kiekis Europoje per pastarąjį dešimtmetį mažėjo, tačiau vis dar viršija...

Verslo klasė
2022.05.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku