„Titaniko“ lobiai ieško naujų savininkų

Bankrutavus didžiausią tragiškai nuskendusio laivo Titanikas daiktų kolekciją sukaupusiai kompanijai Premier Exhibitions, naujų savininkų ieško daugiau kaip 5.500 jūros dugne sumedžiotų laivo ir jo keleivių artefaktų.
Kol kas neaišku, ar teismas, nuo kurio sprendimo priklauso kolekcijos likimas, leis daiktus pardavinėti atskirai, ar visa kolekcija teks vienam pirkėjui. Lobius iš Titaniko bendrovė Premier Exhibitions rinko 25 metus, jos samdyti narai septynis kartus leidosi į ekspedicijas Atlanto vandenyno dugnan toje vietoje, kur 1986 m. 3.700 km gylyje rastas 1912 m. balandžio 14 d. nuskendęs laivas.
Ne pirmas mėginimas
Iki bankroto Premier Exhibitions organizavo keliaujančias parodas, garsiausios jų RMS Titanic ir Bodies... The Exhibition. Kompanija kurį laiką grimzdo į skolas ir 2016 m. paskelbė apie bankrotą. Titaniko artefaktus įmonė mėgina parduoti ne pirmą kartą. 2012 m. ir 2016 m. bendradarbiaudama su Guernseys aukcionų namais vienam pirkėjui ji siūlė įsigyti visą kolekciją, taip pat teisę ateityje plaukti į Titaniką ir rinkti ten randamus daiktus.
Kolekciją norime perleisti tokiam valdytojui, kuris gebės tęsti mūsų darbus ir gerbti Titaniko bei su juo nuskendusių žmonių atminimą, tada spaudos konferencijoje sakė Markas Sellersas, tuometis Premier Exhibitions vadovas.
Tačiau abiem atvejais dėl sandorių sąlygų galutinai susitarti nepavyko.
Daug kas norėjo įsigyti vieną arba keletą kolekcijos daiktų, tačiau ne ją visą. Niekas nesusižavėjo ir kolekcijos savininko įgyjama prievole saugoti vietą, kur nuskendo Titanikas, Bloomberg cituoja Arlaną Ettingerį, Guernseys aukcionų namų direktorių.
Nuo varpo iki žiedo
Manoma, kad norinčių įsigyti daiktų iš Titaniko netrūktų, didžiulio susidomėjimo iki šiol sulaukė visi laivo artefaktai, kuriuos pardavė kiti kolekcininkai. Už Titaniko muzikantų vadovo smuiką aukcione gauta 1,45 mln. USD, už kailinį paltą, kuriuo vienas iš laivo įgulos narių gynėsi nuo šalčio, sumokėta 235.000 USD, už apžvalgos bokštelio raktą pardavėjui pavyko gauti 145.000 USD, o signalinė raketa pirkėjui atsiėjo 23.000 USD.
Jei aukcione būtų parduodami dabartinės kolekcijos daiktai, istorijos gerbėjai gautų galimybę įsigyti varpą, kuriuo stebėjimo aikštelėje skambino ledkalnį pamatę įgulos nariai, pirmosios klasės restorano langus puošusias groteles, laivo keleivės žiedą su trimis deimantais ir į Ameriką emigruoti norėjusio brito Williamo Henry Alleno lagaminą su jame išsaugotais drabužiais.
Šiemet rugpjūčio 30 d. teismas išklausė Premier Exhibitions siūlymų, ką būtų galima daryti su jai priklausančiais Titaniko turtais. Visgi, kaip rašo Bloomberg, akcininkams iki šiol nepavyko susitarti dėl bendros strategijos. Smulkieji Premier Exhibitions akcininkai norėtų kolekcijos daiktus parduoti tiems, kurie aukcione pasiūlys daugiausia, taip padengtų skolas ir teismo išlaidas. Tačiau Daopingas Bao, dabartinis įmonės vadovas ir didžiausias akcininkas, siūlo kitą planą: užuot draskęs kolekciją dalimis, jis subūrė pulką Kinijos verslininkų ir investicinių fondų (PacBridge Capital Partners iš Honkongo, Apollo Global Management iš JAV ir kt.), kurie nupirko 2 mln. USD vertės Premier Exhibitions skolą. Teismui jis siūlo kolekciją išlaikyti lėšomis, kurios būtų pelnomos organizuojant mokslines ir turistines ekspedicijas į Titaniko kapavietę. Ponas Bao žada, kad kolekcija nebus išgabenta iš JAV.
Varžosi trise
Verslininko suburti investuotojai už teises į kolekciją pasiūlė 19,5 mln. USD ir depozitą grynaisiais. Jie mėgina pralenkti pagrindinius varžovus susivienijusius Didžiosios Britanijos muziejus, kurie siūlo 19,2 mln. USD ir yra užsitikrinę filmo Titanikas režisieriaus Jameso Camerono bei Vašingtone veikiančios Nacionalinės geografijos draugijos paramą pastaroji šiam tikslui atseikėjo 500.000 USD.
Mes garantuotume, kad daugiau niekas neplauks į vietą, kur nuskendo Titanikas, ir nesisavins ten likusių daiktų, Bloomberg tikino Kevinas Fewsteris, Grinidžo karališkojo muziejaus direktorius.
National Geographic jis pridūrė: Jei mums nepavyks įsigyti kolekcijos, labai didelė tikimybė, kad ji bus išskaidyta tada ją prarastume amžiams.
Britai norėtų visą kolekciją eksponuoti Belfaste (Š. Airija) įkurtame Nacionaliniame jūrų muziejuje šiame mieste 1911 m. gegužės 31 d. Titanikas buvo nuleistas į vandenį.
Norime artefaktus pargabenti namo, kur jie bus saugomi, prižiūrimi ir kur jais galės grožėtis visas pasaulis, The Guardian cituoja Conalį Harvey, Titanic Belfast muziejaus direktoriaus pavaduotoją.
Jūrų muziejuje jau dabar eksponuojama nemenka Titaniko suvenyrų kolekcija nuo laikrodžio, kurio rodyklės sustojo tą akimirką, kai 27 m. Robertas Douglasas Normanas įšoko į ledinį vandenį ir nuskendo, iki kiaulytės formos muzikinės dėžutės, kurią Titaniko tregediją išgyvenusiai Edith Rosenbaum padovanojo mama.
Su p. Bao ir muziejų pasiūlymais konkuruoja dar vienas pretendentas į Titaniko turtus Misūrio ir Tenesio valstijose (JAV) veikiančių Titaniko tematikos muziejų valdytojai. Pernai jų 10 mln. USD vertės siūlymas buvo atmestas.
Skaudu stebėti, kad dalelė šio svajonių laivo kaip našlaitė keliauja iš rankų į rankas, sako okeonografas Davidas Gallo, kuris 2010 m. vadovavo ekspedicijai į 3.700 km gylyje besiilsintį Titaniką.
Titanikas nuskendo 1912 m., per pirmąją savo kelionę į JAV. Tuo metu didžiausias pasaulyje laineris į jūros dugną nusinešė 1.500 iš 2.200 keleivių ir įgulos narių gyvybių.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Laisvalaikis
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti