V. Kontrimas. „ChatGPT“ versle: darbuotojams – pagalba, įmonėms – saugumo rizika

  Publikuota: 2023-05-24
  Kontoros nuotr.
  svg svg
  Kontoros nuotr.
  Advokatų kontoros „Cobalt“ vyresnysis teisininkas

  Vos pusmetį prieinama dirbtinio intelekto platforma „ChatGPT“ neabejotinai pakeitė žmonijos suvokimą apie informacinių sistemų pajėgumus. Jos galimybės daugeliui mūsų buvo tokios patrauklios, kad su trenksmu buvo viršyti net keli augimo greičio rekordai. Per pirmus du veikimo mėnesius platforma pasiekė 100 mln. vartotojų, o vien šiemet kovą ja pasinaudota 1,6 mlrd. kartų.

  „ChatGPT“ panaudojimo sritis yra itin plati: ne tik asmeniniams, mokslo ar studijų poreikiams, bet ir darbo reikmėms. Kai kurios įmonės net skelbia skatinančios darbuotojus naudoti šį įrankį. Darbuotojai socialiniuose tinkluose dalinasi istorijomis apie tai, kaip „ChatGPT“ padėjo parengti įmonės dokumentą, peržiūrėti programinį kodą ar atlikti kitas užduotis. Kiti „ChatGPT“ naudoja tai slėpdami nuo darbdavio, jei šis tam nepritaria ar dirbtinio intelekto panaudojimo klausimas įmonės viduje nebuvo aptartas.

  Toks aptarimas bet kuriam verslui, kuris turi poreikį nuolat stebėti galimas grėsmes ir riziką įmonės informacijos apsaugai, yra itin aktualus. Tai įrodo ir pastarųjų mėnesių įvykiai. 2023 m. kovo mėnesį paviešintas „ChatGPT“ duomenų privatumo pažeidimo incidentas, kuomet dalies vartotojų informacija tapo prieinama kitiems vartotojams. Balandį išaiškėjo, kad per šią platformą nutekėjo vienos iš didžiausių technologijų bendrovių slapti duomenys.

  „ChatGPT“ saugiu naudojimu susirūpinta ir valstybiniu lygmeniu. Dėl asmens duomenų rinkimo ir saugojimo, siekiant juos panaudoti platformos „apmokymui“ bei dėl netikrinamo platformos naudotojų amžiaus Italijos duomenų apsaugos institucija laikinai užblokavo „ChatGPT„ naudojimo galimybę šalyje.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Rizika verslo informacijos saugumui

  „ChatGPT“ platforma geba rišliai atsakyti į vartotojo suformuotus klausimus, peržiūrėti ir pasiūlyti dokumentų korekcijas, padėti surasti klaidas programiniame kode ar net parengti dokumentą. Tačiau tam, kad dirbtinis intelektas pateiktų vertingą darbo rezultatą, jam dažnai reikia pateikti su klausimu susijusią neviešą informaciją.

  Darbuotojas, siekdamas kuo konkretesnio ir tinkamesnio atsakymo, platformoje gali pateikti ne tik bendro pobūdžio, tačiau ir specifinę, įmonės komercinę paslaptį galinčią sudaryti informaciją. Pavyzdžiui, konfidencialios sutarties sąlygas, informaciją apie įmonės klientus, informaciją apie kuriamą produktą ar paslaugą. Tokiu atveju išauga įmonės informacijos saugumo klausimo aktualumas ir poreikis žinoti apie „ChatGPT“ įsipareigojimus saugoti platformai naudotojų pateiktą informaciją.

  Pirmiausiai būtina atkreipti dėmesį į tai, kad bent kol kas „ChatGPT“ nėra verslui pritaikytas įrankis ar elektroninės informacijos saugykla, kuri teikia privatumo garantijas. Priešingai nei, pavyzdžiui, įmonės naudojama buhalterinės apskaitos programa ar serveryje išnuomota vieta įmonės informacijai talpinti. Tai reiškia, kad darbuotojams „ChatGPT“ pateikus konfidencialią informaciją, įmonė realiai netenka tos informacijos, jos saugojimo kontrolės.

  Platforma atsakomybės neprisiima

  Svarbu ir tai, kad ‚ChatGPT“ platformos dirbtinis intelektas „mokosi“ ne tik iš sistemoje anksčiau išsaugotos informacijos, tačiau ir iš jos naudotojų pateikiamų klausimų, duomenų ir į šiuos klausimus teikiamų atsakymų. Platformos naudojimosi sąlygose atvirai nurodoma, kad jai pateikiama informacija gali būti naudojama vystant ir tobulinant „ChatGPT“ paslaugas. Be to, šiose naudojimosi sąlygose taip pat pateikiamas įspėjimas, jog naudotojai yra atsakingi, kad teikiant informaciją platformai nebūtų pažeisti įstatymai ar kitų asmenų teisės. O tai reiškia, jog „ChatGPT“ neprisiima atsakomybės dėl naudotojų teikiamos informacijos.

  Taigi, darbuotojui į platformos užklausos langelį įkėlus informaciją, kuri sudaro įmonės komercinę paslaptį (pavyzdžiui, „ChatGPT“ davus užduotį peržiūrėti sutarties sąlygas, įmonės pardavimų planą ar rezultatus arba paprašius patikrinti programinį kodą), kyla rizika, jog visa ta informacija ar jos dalis ateityje gali būti tiesiogiai ar netiesiogiai pateikta kitiems platformos naudotojams kaip atsakymas į panašaus pobūdžio klausimus. Be to, darbuotojui platformoje pateikus įmonės komercines paslaptis įmonė netenka tos informacijos kontrolės, kyla pavojus komercinių paslapčių apsaugai.

  Verslo sprendimas

  Pagal Civilinį kodeksą komercine paslaptimi gali būti laikoma tik slapta informacija. Jos savininkas privalo imtis veiksmų saugoti informaciją, kad būtų išvengta neteisėto komercinės paslapties atskleidimo, paviešinimo ir naudojimo. Lietuvos teismų formuojamoje praktikoje taip pat laikomasi požiūrio, kad komercinės paslapties savininkas turi imtis veiksmų informacijos apsaugai.

  Todėl būtent verslas (ne „ChatGPT“ platforma) turėtų rūpintis savo informacijos saugumu. Vienareikšmio patarimo – uždrausti ar leisti darbuotojams naudoti dirbtinio intelekto platformas darbo tikslais – nėra. Verslas turėtų pasverti, ar komercinių paslapčių apsaugos pažeidimo rizika yra didesnė už galimą naudą, jei darbuotojai naudotų „ChatGPT“ darbo tikslais.

  Srityse, kurių veikla glaudžiai susijusi su itin jautria informacija (pavyzdžiui, konsultavimo, finansinių paslaugų sektoriuose), daugiau argumentų atsirastų platformos naudojimo draudimo ar ribojimų pusėje. Kūrybinio pobūdžio versle (pavyzdžiui, komunikacijos, reklamos srityse) „ChatGPT“ galėtų tapti įrankiu, kuris reikšmingai palengvina darbą ir didina produktyvumą.

  Bet kuriuo atveju, klausimas – ar galima ir kiek galima darbe naudoti „ChatGPT“ arba kitus viešus dirbtinio intelekto įrankius – neturėtų būti paliktas įmonės darbuotojų apsisprendimui. Įmonės vadovybė turėtų priimti reikiamus sprendimus ir, vengiant dviprasmiškumo, apie juos aiškiai pranešti įmonės darbuotojams.

  Ekspertų manymu, atsakas į pastarojo meto įvykius galėtų būti „ChatGPT Enterprise“ versija, kurioje, galbūt už papildomą mokestį, būtų užtikrintas įmonių duomenų saugumas. 10 mlrd. JAV dolerių į „ChatGPT“ sukūrusią įmonę „OpenAI“ investavusi „Microsoft“ pirmą žingsnį jau žengė. Ji savo debesijos platformoje „Azure“ pasiūlė integraciją su „ChatGPT“ bei garantuoja, kad naudotojų duomenys išliks privatūs ir nebus naudojami kalbos modelio apmokymui.

  Komentaro autorius -  Vaidas Kontrimas, Advokatų kontoros „Cobalt“ vyresnysis teisininkas

  Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  Prioritetai plytoms ir stiklo fasadams 1

  Vilniuje šviečiasi dar vienas amžiaus projektas: šalia niekaip nepastatomo nacionalinio stadiono idėjos...

  Nuomonės
  2023.06.06
  J. Kovas. Kodėl verta kalbėti apie atnaujintą užsieniečių įdarbinimo tvarką Lietuvoje? 3

  Lietuvoje užsienio piliečiai gali dirbti nuolatinį darbą, tačiau laikinai įsidarbinti – nors ir leidžiama,...

  Nuomonės
  2023.06.05
  Olimpinė zebrų ramybė Premium

  Ar galima zebro kailyje įžvelgti pilkų atspalvių? Prabėgę metai nuo 2022 m. vasario 24-ąją prasidėjusios...

  Verslo klasė
  2023.06.05
  Nepaklusnumo šventė

  Buvo galima drąsiai lažintis, kad šiemet, kaip ir kasmet, išaušus birželio 1-ajai Registrų centras (RC) ne...

  Nuomonės
  2023.06.05
  Penkių kunigų žingsnis išvertė Kremliaus mašiną Premium 1

  Apžvalgininkai sutaria, kad kovo pabaigoje vykęs Ortodoksų Bažnyčios vadovo, visuotinio (Konstantinopolio)...

  Verslo klasė
  2023.06.04
  S. Sierakowskis. Lenkijos rinkimų inkvizicija

  Lenkijos valdančioji partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) žengė dar vieną žingsnį visiškos autokratijos link.

  Nuomonės
  2023.06.03
  R. Vilpišauskas. Vienbalsiškumo ES Taryboje atsisakymas ir kiti „menki nesutarimai“ 2

  Prieš keletą dienų VŽ redakciniame straipsnyje „Kelias – sunkus, bet įveikiamas“ aptarta, ko reikės, kad...

  Nuomonės
  2023.06.02
  Taisyklės netobulos? Keiskime jas 1

  Dabar skaičiuojama, kad Rusijos invazijos padariniams Ukrainoje likviduoti reikės daugiau nei 400 mlrd. Eur,...

  Nuomonės
  2023.06.02
  L. Dičpetris. Kiek sumani yra Lietuvos pramonė?

  Penktadalis BVP – toks yra Lietuvos pramonės svoris šalies ekonomikoje. Pagal pramonės įmonių raidą galima...

  Nuomonės
  2023.06.01
  Bolševikiniai metodai nebeveikia 18

  Valdančiųjų konservatorių reakcija į „čekiukų“ skandalą buvo, švelniai tariant, netikėta.

  Nuomonės
  2023.06.01
  Duobėti kelininkų metai

  Ne pačius geriausius laikus išgyvenančios kelių sektoriaus bendrovės tarp nesėkmės priežasčių mini ne tik...

  Nuomonės
  2023.05.31
  Galimybės ar praradimai?

  Turkijos, NATO narės ir vienos svarbiausių Vakarų partnerių, pasirinkimą leisti Recepui Taiyypui Erdoganui...

  Nuomonės
  2023.05.30
  L. Marcinkevičius. Ar ECB portfelio mažinimas paveiks infliaciją? 1

  Greta bazinių palūkanų normų didinimo 25 baziniais punktais gegužės pradžioje į posėdį susirinkusi Europos...

  Nuomonės
  2023.05.29
  Kelias – sunkus, bet įveikiamas 1

  Nors Ukrainos narystės perspektyvos ir NATO, ir ES vis dar lieka miglotos, šiek tiek ryškėja konkretesni...

  Nuomonės
  2023.05.29
  M. Sinkevičius. Hibridinis darbas: kodėl išlaikome tuščius biurus?

  Hibridinis darbas, kai laisvai pasirenkama dirbti iš namų ar biuro, po pandemijos daugelyje bendrovių...

  Nuomonės
  2023.05.28
  R. Jokubauskas. Kita nuomonė „CityBee“ istorijoje 6

  ES Teisingumo Teismo (ESTT) neseniai išsprendė ginčą tarp Austrijos „Osterreichische Post AG“ ir fizinio...

  Nuomonės
  2023.05.27
  S. Gutauskaitė-Bubnelienė. Kur užaugus išgaruoja mergaičių drąsa ir kaip užkirsti kelią baimei? 1

  Mokyklą lankančios mergaitės Lietuvoje yra tiek pat ar net labiau verslios negu berniukai – jos nebijo imtis...

  Nuomonės
  2023.05.26
  Viešajam valdymui – aukštesnė pavara 5

  Seimas priėmė valstybės tarnybos reformą, kurios vienas svarbiausių tikslų – užtikrinti aukštą vadovų...

  Nuomonės
  2023.05.26
  Brangsta pinigai, keičiasi santykiai: kelsi vėją, lėksi iš lentynų

  Esminė šio pavasario tendencija, kurią tenka pripažinti ir prekybininkams, ir tiekėjams, – vartotojai vis...

  Nuomonės
  2023.05.25
  V. Kontrimas. „ChatGPT“ versle: darbuotojams – pagalba, įmonėms – saugumo rizika

  Vos pusmetį prieinama dirbtinio intelekto platforma „ChatGPT“ neabejotinai pakeitė žmonijos suvokimą apie...

  Nuomonės
  2023.05.24

  Verslo žinių pasiūlymai