X. Vivesas. Ar SVB yra ankstyvas galimo pavojaus šauklys?

  Publikuota: 2023-03-15 11:00
  „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
  svg svg
  „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
  IESE verslo mokyklos ekonomikos ir finansų profesorius

  Ar likusiam pasauliui reikėtų sunerimti dėl praėjusią savaitę žlugusio Silicio slėnio banko (angl. Silicon Valley Bank, SVB)? SVB buvo šešioliktas pagal dydį Jungtinių Valstijų bankas, valdantis apie 210 mlrd. USD vertės turtą. Didžiausio aktyvumo metu jo nustatyta rinkos vertė siekė 44 mlrd. USD. Taigi, tai antras pagal dydį JAV bankų bankrotas (po „Washington Mutual“ kracho 2008 m.). Nors pats SVB nebuvo sisteminiu požiūriu reikšmingas JAV finansų sistemai, jo žlugimas galėjo būti įspėjamasis ženklas. Šį savaitgalį reguliavimo institucijos taip pat sustabdė Niujorko banko „Signature Bank“ veiklą, o bankų sektoriaus akcijos atpigo.

  SVB veikla buvo orientuota į startuolius ir rizikos kapitalo fondus – gana siaurą indėlininkų grupę, kuri, vos pajutusi pirmąją grėsmę, greitai atsiėmė 42 mlrd. USD, t. y. maždaug ketvirtadalį banko indėlių. Vyksmas įsibėgėjo taip staiga, kad Federalinė indėlių draudimo korporacija (angl. Federal Deposit Insurance Corporation, FDIC) buvo priversta įsikišti nesulaukusi pirmadienio. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad 96% SVB indėlių nebuvo apdrausti, klientai turėjo rimtą pagrindą panikuoti.

  Kas gi nutiko? Galima sakyti, kad tai buvo netikėta iš pirmo žvilgsnio apdairaus sprendimo pasekmė. Technologijų bumas pandemijos laikotarpiu smarkiai padidino SVB indėlius, todėl jis nusprendė didelę jų dalį investuoti į JAV iždo ir hipotekines obligacijas. Nors jų grąža nebuvo didelė, vis dėlto pelnas buvo įmanomas, nes dėl itin žemų palūkanų normų SVB praktiškai nepatyrė jokių palūkanų išlaidų, susijusių su klientų indėliais.

  Tačiau tada JAV Federalinis rezervas pradėjo didinti palūkanų normas beveik beprecedenčiu tempu ir sumažino SVB privalomuosius įnašus. Priverstas didinti privalomuosius įnašus, kuriuos mokėjo už indėlius, bankas bandė parduoti ilgo termino obligacijas ir pirkti trumpo termino obligacijas, kurių pajamingumas yra didesnis. Tačiau obligacijų portfelio vertė staiga tapo 15 mlrd. USD mažesnė už jo įsigijimo kainą, o bankas jau buvo patyręs 1,8 mlrd USD nuostolį, pardavęs obligacijas, kad patenkintų indėlių atsiėmimo reikalavimus. Nesugebėjus pritraukti papildomo kapitalo, SVB likimas jau buvo nulemtas, kai praėjusį ketvirtadienį pasklido gandai apie problemas ir pagrindiniai rinkos veikėjai patarė atsiimti indėlius.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Taip atsirado potenciali SVB žlugimo sisteminė rizika. Daugelis kitų bankų taip pat turi didelius ilgo termino vertybinių popierių portfelius, kuriuos pardavus prieš įsipareigojimų įvykdymo terminą dėl per pastaruosius metus smarkiai padidėjusių palūkanų normų patiriami dideli nuostoliai. FDIC teigimu, nuo 2020 m. balandžio mėn. į indėlius buvo pervesta daugiau nei 4 trln. USD, tačiau tik 10% visos sumos buvo panaudota skolinimui, o apie 50% – vertybiniams popieriams pirkti. Praėjusių metų pabaigoje komercinių bankų potencialūs nuostoliai siekė iki 600 mlrd. USD. Jei bankams reikės likviduoti savo pozicijas, šie nuostoliai gali tapti realūs.

  Tokia padėtis ypač grėsminga visiems mažesniems bankams, kurių indėlių bazė yra koncentruota. SVB kilo ypatinga rizika, nes nemažai jame laikomų verslo įmonių indėlių buvo neapdrausti, ir jiems palūkanų normų kilimas tapo itin nepalankus. Be to, didėjant palūkanų normoms SVB turtas nebuvo perkainotas, bankas specializavosi skolinimu technologijų srityje (kurio paklausa mažėjo), o jo vertybinių popierių portfelis nebuvo apdraustas kintamosiomis palūkanų normomis.

  Kadangi šiandien bankų kapitalizacija (ir likvidumo atsargos) yra daug geresnė nei įsibėgėjus 2008 m. pasaulinei finansų krizei, didesnės įstaigos turėtų būti pajėgios atlaikyti audrą, ypač dabar, kai JAV reguliavimo institucijos parengė naują bendrą finansinio stabilumo stiprinimo priemonę indėliams apdrausti. Tačiau, kaip ir per 9-ojo dešimtmečio taupymo ir paskolų krizę, daugelis mažesnių įstaigų, kurios taiko tarpusavyje susijusias strategijas, vis tiek gali sukelti sisteminę problemą. Kadangi šios įstaigos nebuvo tinkamai testuotos nepalankiausiomis sąlygomis, nes D. Trumpo administracija panaikino tam tikras Doddo-Franko įstatymo nuostatas, reguliavimo institucijos turės stebėti, ar neatsiras naujų finansinių pažeidžiamumo situacijų.

  SVB žlugimas taip pat gali turėti neigiamų pasekmių technologijų sektoriui ir inovacijoms apskritai, nes šis bankas dirbo su maždaug puse visų JAV technologijų ir gyvybės mokslų rizikos kapitalo įmonių. Šiuo atveju žala gali būti net didesnė, ypač tuo metu, kai technologijų sektorius patiria padidintų palūkanų normų pasekmes. Jungtinės Karalystės iždo kancleris Jeremy’is Huntas jau įspėjo, kad SVB žlugimas kelia rimtą pavojų technologijų ir gyvybės mokslų bendrovėms, o Jungtinė Karalystė šiuo metu rengiasi pasiūlyti šiam sektoriui piniginę paramą.

  JAV iždo sekretorė Janet L. Yellen jau kurį laiką primygtinai reikalavo, kad po 2008 m. investuotojams ir savininkams nebeturi būti teikiama jokia finansinė pagalba valstybės lėšomis. Tačiau visai kas kita yra valstybės lėšomis gelbėti neapdraustus verslo įmonių indėlius, kad būtų išvengta darbo užmokesčio mokėjimo sutrikimų. Bet net jei juos gelbėti verta, kyla neatsakingo elgesio rizika. Prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad bus padaryta „viskas, ko reikia“ siekiant numalšinti sisteminį sutrikimą.

  Tai taip pat reiškia gilesnę įtampą įgyvendinant pinigų politiką. Centrinių bankų misija yra kontroliuoti infliaciją ir palaikyti finansinį stabilumą. Per tokį trumpą laikotarpį dar negirdėtu mastu didindami palūkanų normas, jie galimai pakeitė vieną imperatyvą kitu. Didesnės palūkanų normos lėtina ekonomikos augimą, tačiau jos taip pat didina skolų naštą ir nulemia daugiau verslo žlugimo atvejų, o tai savo ruožtu turės įtakos skolintojų mokumui.

  Be šio netiesioginio poveikio, SVB atvejis atskleidžia ir tiesiogines pasekmes. Padidinus palūkanų normas, obligacijų portfeliai patyrė vertinimo nuostolių, todėl atsirado naujų finansinių pažeidžiamumo situacijų. Jei daugiau bankų bus priversti likviduoti savo portfelius, jie patirs didelių nuostolių. Tas pats laukia ir centrinių bankų, jei kiekybinio griežtinimo proceso metu jie parduos savo vertybinių popierių atsargas prieš įsipareigojimų įvykdymo terminą.

  Kiekvienas vairuotojas žino, kaip pavojinga staigiai stabdyti automobilį posūkyje. Tačiau panašu, kad centriniai bankai nusprendė spausti stabdžių pedalą netinkamiausiu metu, taip padidindami avarijos riziką. Laimei, dabar bent jau turime geresnes oro pagalves.

   Komentaro autorius – Xavieras Vivesas, IESE verslo mokyklos ekonomikos ir finansų profesorius  

   Autoriaus teisės: „Project Syndicate“, 2023 m.

  Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  Benkunskas, Matijošaitis ir Vaitkus. Pinigai nesmirda, dvokia požiūris 1

  Baigėsi savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Jausmas – Lietuvos piliečiai pasiilgo teisės rinkis, pasiilgo...

  Nuomonės
  05:50
  Maža spingsulė didelio tunelio gale

  Viename Aušrinės Armonaitės, ekonomikos ir inovacijų ministrės, sakinyje išgirdus apie Lietuvos ekonomikos ir...

  Nuomonės
  2023.03.20
  Bankų pelnai solidarumui: neramioje girioje laigančio briedžio dalijimasis 6

  Vos tik pasirodžiusi iniciatyva dėl „solidarumo įnašo“ bankams už gausiai generuojamas grynąsias palūkanų...

  Nuomonės
  2023.03.17
  E. Leontjeva. Bankų mokestis, kuris kirs ne bankams 8

  Perteklinių pelnų naratyvai visuomenėje atsirado neatsitiktinai. Pradžioje įmonės buvo įtariamos...

  Nuomonės
  2023.03.16
  Ko nereikia mokytis iš Lenkijos 4

  Nors iš kaimynės Lenkijos galime pasimokyti nemažai gerų dalykų, atrodo, yra ir pavyzdžių, kurių kartoti...

  Nuomonės
  2023.03.16
  X. Vivesas. Ar SVB yra ankstyvas galimo pavojaus šauklys? 1

  Ar likusiam pasauliui reikėtų sunerimti dėl praėjusią savaitę žlugusio Silicio slėnio banko (angl. Silicon...

  Nuomonės
  2023.03.15
  Žinokitės patys

  Nuo liepos 1 d. dauguma asmens tapatybės kortelių nebebus tinkamos kvalifikuotam e. parašui. Tas pats gresia...

  Nuomonės
  2023.03.15
  Rinkdami trupinius pragano pyragą 1

  Nors Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) džiaugiasi didesne suma, kurią sunešė verslas, deklaruojantis...

  Nuomonės
  2023.03.14
  Kur brėšime „galiojimo“ brūkšnį?

  Darbdaviai, nelinkę samdyti vyresnių darbuotojų ar skeptiškai žiūrintys į savo kolektyvo veteranus, metams...

  Nuomonės
  2023.03.13
  K. Rogoffas. Kodėl sankcijos Rusijai neduoda norimo rezultato? 6

  JAV prezidentas Joe Bidenas yra vertas visų tų pagyrų, kurias pelnė už neseniai įvykusią kelionę į Ukrainą ir...

  Nuomonės
  2023.03.12
  R. Vilpišauskas. Stabilumas ir kaita savivaldos rinkimuose

  Kovo 5 d. Lietuvoje įvykusių savivaldos rinkimų rezultatai jau yra plačiai aptarti ir pagrindiniai faktai...

  Nuomonės
  2023.03.10
  Belaukiant mokestinių batalijų

  Kovo 10-oji žymi prasidedančią Seimo pavasario sesiją, kurioje tarp pagrindinių darbų žadamas mokesčių...

  Nuomonės
  2023.03.10
  Revoliucija mūsų stovėjimo aikštelėse 2

  Ateitis priklauso elektromobiliams. Bent jau taip šiandien atrodo, vertinant pramonėje įdiegtas technologijas...

  Nuomonės
  2023.03.09
  R. Klovas. Kai miško plotas yra tavo ir kartu – ne tavo 3

  Tūkstančiai Lietuvos privačių miško savininkų jau 13 metų yra atsidūrę teisiniuose spąstuose: miškų valdos...

  Nuomonės
  2023.03.08
  Verčiau padūsaukim? 15

  Ginkluotės atsargos, ypač šaudmenų, mažėja – tokią žinią siunčia šalys, remiančios Rusijos užpultą Ukrainą.

  Nuomonės
  2023.03.08
  P. Šliavas. Kibernetinių atakų daugės, svarbiausia išlikti atspariems

  Šiandien verslo pasaulis yra kitoks nei buvo prieš keletą metų. COVID-19 pandemija įgalino nuotolinį ir...

  Nuomonės
  2023.03.07
  Valdantiesiems vertėtų suklusti 4

  Nors savivaldos rinkimų politologai nelinkę vadinti būsimųjų Seimo rinkimų repeticija, o jų rezultatų –...

  Nuomonės
  2023.03.07
  Byrančios pažadų smiltys 2

  Europos Komisija atidėjo Lietuvai skirtą 565 mln. Eur išmoką iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo...

  Nuomonės
  2023.03.06
  A. Uščinas. Derybos dėl atlygio infliacijos akivaizdoje

  Aukšta infliacija neturi būti pagrindinė motyvacija ir argumentas darbuotojui derantis su darbdaviu dėl...

  Nuomonės
  2023.03.05
  V. Juzikis. Koks egzaminas medienos pramonei bus sunkesnis – ekonomikos ar ekologijos?

  Medienos pramonė – svarbi ūkio dalis visose trijose Baltijos šalyse. Lietuvoje per metus šis pramonės...

  Nuomonės
  2023.03.04

  Verslo žinių pasiūlymai