V. Kaušas. Dvi grašio pusės, arba Ką Lietuvos verslams reiškia zloto nuosmukis?

Lenkijos centriniam bankui pastarieji mėnesiai buvo išties karšti. Nuo sausio mėnesio bazines palūkanas jis turėjo didinti net 7 kartus. Šiuo metu jos siekia 6,5%, tačiau zloto santykis su euru išlieka itin žemas ir dabar sukasi 4,8 zloto už eurą apylinkėse. Nusilpusi Lenkijos valiuta daliai Lietuvos verslų tapo tikru galvos skausmu, o kitiems proga sumažinti infliacijos keliamas rizikas.
Lenkija yra viena iš pagrindinių Lietuvos prekybos partnerių. Pernai Lietuvos užsienio prekybos apimtis su šia šalimi viršijo 7,27 mlrd. eurų, todėl zloto kursas euro atžvilgiu yra itin svarbus užsienio prekybą vykdančiam Lietuvos verslui.
Mūsų šalies eksportuotojai dėl euro atžvilgiu smukusio zloto šiuo metu susiduria su savo prekių realizavimo Lenkijoje iššūkiais, nes kaimyninės šalies verslui pirkti žaliavas ar pagamintą produkciją iš Lietuvos tenka už eurus, o tai reiškia išaugusias sąnaudas, atsirandančias dėl valiutų kurso santykio pokyčio. Kitaip tariant, lenkų noras pirkti iš lietuvių gerokai aptrupėjęs.
Kita vertus, Lietuvos importuotojams dabartinė situacija atveria galimybes komponentus, žaliavas ar gaminius įsigyti pigiau ir taip bent iš dalies amortizuoti įsisukusios infliacijos daromą poveikį. Dėl smukusio zloto Lietuvos importuotojai dabar gali net padidinti savo prekybos maržą, o priėmus savalaikius sprendimus ir pasinaudojus išankstinių sandorių fiksavimo galimybe dabartinį zloto ir euro santykį išnaudoti po kelių mėnesių ar net ištisų metų.
Išankstiniai sandoriai tai finansų įrankis, leidžiantis užsienio valiutą, o šiuo atveju zlotus, pirkti dabartiniu kursu ne iškart, o po tam tikro laikotarpio, tuomet, kai valiutų santykis, tikėtina, jau būtų pakitęs.
Fiksuodamas valiutos pirkimą ateityje išankstiniais sandoriais, verslas gali valdyti valiutos kurso riziką. Dėl šiuo metu vyraujančių žemų euro palūkanų, fiksuojant eurų pardavimo ir kitų valiutų pirkimo sandorį ateities verte, kursas būtų palankesnis nei einamasis. Kuo didesnis palūkanų normų skirtumas, tuo didesnis ir skirtumas tarp einamojo ir ateities datos kursų. Pavyzdžiui, jei įmonė dabar pirktų zlotus ir parduotų eurus, kursas po 12 mėn. būtų palankesnis maždaug 6%
Atliekant didelės vertės transakcijas toks skirtumas gali sukurti gana pastebimą naudą, kuri geriausiai juntama tada, kai kalbama apie sumas, viršijančias šimtus tūkstančių ar milijonus eurų.
Kad būtų lengviau įsivaizduoti, pateiksiu pavyzdį. Parduodant 100 tūkst. eurų ir už juos įsigyjant zlotų dabartiniu kursu būtų sutaupoma apie 6 000 eurų, o parduodant 1 mln. eurų susitaupytų jau 60 tūkst.
Daliai verslų tai galbūt ir nėra didelės ar reikšmingos sumos, tačiau pliusas yra vis tiek geriau nei minusas. Ypač dabar, kai tolumoje jau matai juoduojantį recesijos debesį, tačiau dar nesi tikras, ar tai bus tik trumpalaikis vasariškas lietus, ar medžius vartanti audra.
Išankstinių valiutos sandorių fiksavimo galimybe anksčiau beveik išskirtinai naudojosi tik didelės bendrovės, nes tik jos buvo įdomios tradiciniams bankams. Smulkus ir vidutinis verslas dažniausiai likdavo už borto, nes jo sandoriai buvo per smulkūs. Tačiau finansinių technologijų evoliucija leido ateities sandorių paslaugą demokratizuoti ir padaryti gerokai prieinamesnę.
Nepaisant to, palyginti su bendra mūsų šalies prekybos su užsienio šalimis apimtimi, praeitais metais viršijusia 70 mlrd. eurų, ateities sandorių dalis kol kas yra tik lašas jūroje. Lietuvos banko duomenimis, tik maža užsienio prekybos sandorių dalis t. y. 2,5%, pernai buvo sudaryta išankstinių sandorių būdu (0,9 mlrd. USD, 0,68 mlrd. EUR ir 0,25 mlrd. kita valiuta).
Žvelgiant į dabartinę zloto situaciją ir tolesnį šios valiutos likimą, galima teigti, kad ateities sandoriai Lietuvoje gali tapti vis reikšmingesne verslo rizikos valdymo priemone. Kad ji smulkaus ir vidutinio verslo segmente įgauna pagreitį, rodo ir mūsų veiklos rezultatai. Vien per pirmąjį šių metų ketvirtį bendra mūsų platformoje sudarytų ateities sandorių apimtis išaugo 30%.
Komentaro autorius Virginijus Kaušas, ArcaPay vadovas ir valdybos narys
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti