R. Pečiulaitė. Ar mes pagaliau pasiruošę dirbti patogiai?

Publikuota: 2022-07-06
Rasa Pečiulaitė,  „SBA Urban“ NT plėtros vadovė. Įmonės nuotr.
svg svg
Rasa Pečiulaitė, „SBA Urban“ NT plėtros vadovė. Įmonės nuotr.
„SBA Urban“ NT plėtros vadovė

Pilkų sienų biuras su fluorescensinėmis lempomis, vienodomis kėdžių ir stalų eilėmis, o interjero akcentas – juodas apvalus laikrodis prie išėjimo. Dar prieš 15 metų tokios darbo vietos buvo įprastos, o šiandien turime kardinaliai kitą vaizdą – į žmogų, patogumą, jaukumą orientuotą architektūrą ir interjerą.

Šį virsmą perėjo ne vienas NT segmentas, taip pat ir prekybinės paskirties projektai – nuo nuobodžių tik pirkti-parduoti funkciją atliekančių erdvių šiandien turime ne tiek prekybos, kiek pramogų, laisvalaikio ir emocijų centrus. Šiandien rinkos žaidėjai sau ir klientams užduoda klausimą – ar naujasis lietuviškas stock-office segmentas iš esmės pakeis konvencinį ir konservatyvų „sandėlių“ įvaizdį?

Savito pavadinimo stock-office – tai vis labiau populiarėjantis, tačiau vis dar jaunas ir mažai atitikmenų turintis segmentas. Tai pastatai, sujungiantys skirtingų paskirčių sandėliavimo arba gamybos erdves su biuro patalpomis ir prekių ekspozicijos sale. Tokie objektai įprastai yra itin lankstūs – galima keisti išplanavimus pagal konkretaus verslo poreikius. Būtent todėl toks patalpų sprendimas tinka įvairaus dydžio verslams – nuo tik pradedančiųjų iki didesnių. Įprastai stock-office erdves renkasi elektroninės ir tradicinės prekybos verslai, gamybininkai. Šiandien stebimas didžiulis šio segmento postūmis, kurį lėmė e. prekybos augimas per COVID-19 pandemiją – verslas nori turėti daugiau prekių, kad jas kuo greičiau galėtų pristatyti klientui.

Šis segmentas daugelio rinkos plėtotojų nuomone laikomas vienu iš konservatyvesnių, kadangi daug ploto sudaro sandėliavimo zona, patogesnei logistikai parenkamos vietos šalia intensyvių greitkelių, dažnai ne centrinėje miesto dalyje – kas diktuoja paprastesnius, neambicingus ir tuo pačiu pigesnius architektūrinius sprendinius. Šie aspektai lemia ir mažesnę nuomos kainą lyginant su prekybos centrais ar prekybinėmis patalpomis pagrindinėse miestų gatvėse. Pavyzdžiui, šiuo metu stock-office segmente nuomos kaina Kaune ar Vilniuje prasideda nuo 7 eurų už kv. m., o projektai su gera infrastruktūra, susisiekimu, lankstumu siekia 10-11 eurų už kv. m.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Vis tik tas konservatyvumas pamažu keičiasi – e. prekybos bumas vyksta dabar ir efektyvesnių erdvių verslui poreikis diktuoja vis augančią stock-office paklausą, o auganti paklausa anksčiau ar vėliau reikalaus pokyčių – aukštesnės kokybės ir evoliucijos segmente. Tokios pačios, kuri jau įvykusi biurų ir prekybos patalpų rinkose.

Įprastas, bet novatoriškas etapas rinkoje

Tokį pokyčių ir bumo etapą išgyveno daugybė sektorių, kurie iš tiesų galiausiai yra žmogui ir apie žmogų. Pavyzdžiui, biurai – senesni projektai vis dar byloja apie pastatus labai paprastai funkcijai – darbui. Pilkos sienos, kėdės, uždari kabinetai, maža virtuvėlė, varginantis apšvietimas, o vienintelės išraiškingesnės interjero detalės – kilimas ir laikrodis. Šiandien apie tokią darbo vietą modernus, darbuotojus ir savo klientus vertinantis verslas nebesvarsto. Potencialūs verslo centrų klientai vertina net mažiausias detales – nuo šviežio oro, užtektinai saulės iki infrastruktūros – darželių, kavinių, parduotuvių šalia. Ir panašu, kad 2013 m. tokio požiūrio pradininkai, novatoriai buvo „Technopolio“ komanda, kuri garsiai pasakė, kad nuomoja ne patalpas, o darbo erdvę žmonėms.

Tokias permainas praėjo ir prekybos segmentas. Jeigu didžioji dalis centrų prieš 20 metų (su viena – „Akropolio“ išimtimi) buvo tik apie funkciją – pirkti, parduoti, dirbti, nusipirkti, tai šiandien į prekybos centrus einame pramogų, patogumo, emocijų. Tiesa, į rinką atėjęs „Akropolis“ padiktavo naują požiūrį į klientą, tačiau net ir šis ženklas dar ir dabar adaptuojasi, o per pastaruosius metus pokytis iš „prekybos ir pramogų centro“ į  visų pirma „laisvalaikio centrus“, matomas kaip niekada ryškiai.

Kiekviename segmente tikriausiai atrastume tuos pirmuosius, inovatyvesnius, drąsesnius vystytojus ir verslus, kurie neapleidę funkcijos pradėjo kurti ir žmogui. Jie jau praėjo tą ryškiausią evoliucinį etapą ir nėra kuo abejoti, kad tie, kas ir stock-office segmente pirmieji pasiūlys rinkai aukštesnį lygį ir įrodys, kad tai – iš tiesų yra būtinas ir savalaikis žingsnis į priekį – po 5 ar 10 metų taip pat bus laikomi segmento novatoriais.

O kada stock-office eilė?

Vien augantys stock-office projektų skaičiai Lietuvoje (palyginimui – 2019 m. buvo vos 1, o 2024 m. – apie 20) sufleruoja, kad rinka yra ties virsmu iš įprastinių sandėlių į modernias darbo ir klientų aptarnavimo vietas. Pavyzdžiui, Kaune ir Vilniuje startuojantis „Urban Hub“ jau išeina iš įprastinio, tradicinio stock-office projekto rėmų. Pradedant nuo jo dydžio – 67 000 kv. m. ir baigiant nauja koncepcija. Šiandien mes kalbame ir kuriame infrastruktūrą, kuri galiausiai bus nebe tik apie verslą, bet ir apie žmogų tame versle – darbuotoją ir klientą. Jau dabar galime drąsiai teigti, kad sprendimus keltis į būtent tokias patalpas priima atsakingi verslai, kuriems rūpi jų darbuotojų ir klientų patirtys, jie vertina tvarumą, siekia mažinti taršą.

Jie supranta, kad sandėlio, biuro, ekspozicijų salės darbuotojas lygiai taip pat nori patogumo – mėgautis žaliosiomis erdvėmis per pertraukas, gražaus, šilto interjero ir eksterjero, modernių architektūrinių sprendimų, laisvalaikio erdvių, kavinių.

Prekių atsiimti ar apsižvalgyti ekspozicijoje atvykęs klientas tikisi malonios ir saugios aplinkos, patogaus automobilių ir pėsčiųjų eismo, akiai patrauklių ir informatyvių vitrinų. Mes norime taupyti laiką, todėl atvykę atsiimti prekės ten pat dar ir užkandame, pasikrauname elektromobilius arba tiesiog ramiai pasivaikštome po skverus, leidžiame vaikams pažaisti aikštelėje.

Teigiami pokyčiai rinkoje ir jos evoliucija prasideda nuo pirmųjų kregždžių – vieni keitė požiūrį į klientą, kiti – architektūrą, kol galiausiai prasidėjo biurų revoliucija ir Lietuvoje. Dabar panašus procesas prasideda ir stock-office segmente. Netruks, kai nuomininkai ir jų klientai pamatys bei įvertins jų privalumus. Būtent todėl kitiems naujų projektų vystytojams teks gerokai pasitempti, o iš to galiausiai laimės žmonės – stock-office darbuotojai ir lankytojai.

Komentaro autorė – Rasa Pečiulaitė,  „SBA Urban“ NT plėtros vadovė 

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

A. Aslundas. Kaip susirasti draugų ir išsekinti Rusijos karo mašiną

Sankcijos, kurias Vakarai įvedė Rusijai dėl jos agresijos Ukrainos atžvilgiu, tampa griežtesnės. Dabar...

Nuomonės
2022.08.12
Jūsų bilietas nelaimėjo 35

Jau savaitę nesiliauja įsismarkavusios aistros dėl įmonės „Perlas energija“ akibrokšto. Ir nors jau būta...

Nuomonės
2022.08.12
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
K. Gečas. Artėjant krizės audrai. Žmonių psichologija ir verslo komunikacija

Viešojoje erdvėje vis daugiau kalbama apie artėjančią krizę, nors kol kas tai pavadinama ne tokiu ryškiu...

Nuomonės
2022.08.10
Starto pakete – ir „užmarinuoti“ sprendimai

Iki Seimo rudens sesijos starto liko mėnuo. Bet joje, regis, vėsa nepadvelks – be tradiciškai daug aistrų...

Nuomonės
2022.08.10
Naujas balsas Kremliaus chore 12

Kam iš tikrųjų tarnauja žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“, kurios skandalinga...

Nuomonės
2022.08.09
Tvarka su properšomis 3

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams įvesta privaloma tvarka, reikalaujanti, kad nauji pastatai būtų visiškai...

Nuomonės
2022.08.08
V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis 1

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
2022.08.07
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
2022.08.07
A. Urbonavičius. Nereiktų tikėtis, kad „Lidl“ ar kitas žemų kainų tinklas užkariaus visą šalies prekybos rinką 1

Nors Vokietijos žemų kainų tinklo „Lidl Lietuva“ turimų parduotuvių skaičius tiesiogiai koreliuoja su jo...

Nuomonės
2022.08.06
E. Leontjeva. Palūkanų didinimas – vieniems bizūnas, o kitiems bazuka

Europos centrinio banko (ECB) sprendimas didinti palūkanas pritraukia visų dėmesį. Įmonėms ir namų ūkiams jis...

Nuomonės
2022.08.05
Kai liks tik graužtukai

Europos Sąjungos (ES) sankcijų stabdomos bankų transakcijos į Rusijos bankus gali sustabdyti ir bet kokią...

Nuomonės
2022.08.05
J. Rimas. Baltarusijoje įstrigęs verslas: kokios galimybės liko Lietuvos verslininkams?

Nuo karo Ukrainoje pradžios gausybė įmonių, vedamų etinių ar ekonominių motyvų, pasitraukė iš Rusijos ir...

Nuomonės
2022.08.04
Padidinamasis stiklas gynybos finansavimui

Nors atostogų sezonas pačiame įkarštyje, Vyriausybėje intensyviai vyksta 2023-iųjų biudžeto dėlionė. Ji...

Nuomonės
2022.08.04
O. Mašalė. Ar aviacijai pavyks sukurti 5% Lietuvos BVP?

Neseniai susisiekimo ministras patvirtino Lietuvos aviacijos gaires iki 2030 m. (aka Aviacijos strategija).

Nuomonės
2022.08.03
Apie arbatą, burbulus ir riziką

Restoranų verslas, bankų vertinamas kaip viena iš rizikingiausių veiklų, jau dabar skaičiuoja daugiau...

Nuomonės
2022.08.03
Sustoti dar anksti

Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje sulaukė permainų, kurių būtinybę seniai akcentavo ekonomistai ir...

Nuomonės
2022.08.02
Nežinia gimdo baimes

Nors Ekonomikos ir inovacijų ministerija tikina, jog „iki šiol nebuvo jokių indikacijų, kad lietuviškas...

Nuomonės
2022.08.01
V. Kaušas. Pabrangęs doleris Lietuvos verslus privertė atsigręžti į Azijos valiutas 6

JAV doleriui pakilus į istorines aukštumas pinigines priversti plačiau atverti prekybinių ryšių su Azijos...

Nuomonės
2022.07.31
A. Rutkauskas. Svarbus ilgalaikės sėkmės siekiančių vadovų įgūdis

Įmonių vaidmeniui kovoje su klimato kaita, racionaliam išteklių naudojimui ir darnai su aplinka bei visuomene...

Nuomonės
2022.07.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku