S. Roachas. Rusiją sustabdyti gali tik Kinija

Publikuota: 2022-03-09
Kinijos vadovas Xi Jinpingas. CHINE NOUVELLE / SIPA / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
Kinijos vadovas Xi Jinpingas. CHINE NOUVELLE / SIPA / „Scanpix“ nuotr.
Jeilio universiteto lektorius, buvęs „Morgan Stanley Asia“ valdybos pirmininkas

Ukrainoje siaučiant karui, Kinijos kasmetinės „Dvi sesijos“ perteikia viską neigiančios šalies įvaizdį. Kadangi šį mėnesį į Pekiną suvažiuos komunistų partijos ir jos patariamojo organo nariai, apie seisminę pasaulio tvarkos griūtį kalbama mažai arba išvis nieko. Toks nutylėjimas, žinant, kaip giliai įsišaknijęs Kinijos supratimas apie savo unikalią vietą istorijoje, dar labiau bado akis. Gali būti, kad nekuklių galios siekių turinti Kinija atsidūrė lemiamoje padėtyje.

Kinijos atsiribojimą apibrėžia du dokumentai – bendra Kinijos ir Rusijos bendradarbiavimo sutartis, pasirašyta vasario 4 d. per Pekino žiemos olimpinių žaidynių atidarymą, ir Darbo ataskaita, kurią kovo 5 d. Nacionaliniame suvažiavime pristatė Kinijos ministras pirmininkas Li Keqiangas. 

Plačios apimties pareiškime apie Kinijos ir Rusijos bendradarbiavimą kalbama apie „beribę dviejų valstybių draugystę“. Jame vardijami kone kvapą gniaužiantys bendri interesai ir įsipareigojimai spręsti klimato kaitos, pasaulinės sveikatos, ekonominio bendradarbiavimo, prekybos politikos, regioninių ir geostrateginių siekių klausimus. Vakarai buvo perspėti, kad Rytuose susikūrė nauja priešiška sąjunga.

Vis dėlto praėjus vos 29 dienoms premjeras Li Keqiangas vėl grįžo prie įprasto tono ir pateikė šiuo metu jau šabloninėmis tapusias kasmetines Kinijos plėtros ir gerovės rekomendacijas. Išvardijęs jau pažįstamą reformų sąrašą, jis pabrėžė Kinijos nenutrūkstamą įsipareigojimą mažinti skurdą, kurti darbo vietas, vykdyti skaitmenizaciją ir aplinkos apsaugą, tvarkytis su demografiniais iššūkiais, vykdyti ligų prevenciją ir spręsti daugelį ekonominių ir finansinių klausimų. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tiesa, daug kas atkreipė dėmesį į ekonominę prognozę, kurioje paminėtas „apie 5,5%“ 2022-aisiais siekiamas augimas, kuris, nors pagal Kinijos standartus ir silpnas, tačiau kiek stipresnis, negu tikėtasi, o taip pat į keletą užuominų apie tikėtiną politikos paramą iš fiskalinių, pinigų ir priežiūros įstaigų. Vis dėlto ši darbo ataskaita įsidėmėtina tuo, kad joje kiek įmanoma mažiau pasakoma apie suirutės krečiamą pasaulį.

Kad ir kaip būtų, dviejų zuikių nušauti Kinija negalės. Šaliai niekaip nepavyks laikytis kurso, kaip teigia Li Keqiangas, ir sykiu vykdyti partnerystės su Rusija sutartį, kurią paskelbė Xi Jinpingas ir V. Putinas. 

Daugelis mano, kad Rusija ir Kinija susiėjo norėdamos suformuoti naujo šaltojo karo strategiją. Aš pavadinau ją Kinijos trianguliacijos gambitu: pajėgų su Rusija suvienijimas siekiant įvaryti į kampą Jungtines Amerikos Valstijas, kaip kad prieš 50 metų atkūrus draugiškus Kinijos ir Amerikos santykius buvo sėkmingai kampan įvaryta buvusi Sovietų Sąjunga. JAV, tos ankstesnės trianguliacijos architektė, dabar pati trianguliuojama.

Vis dėlto vos per vieną mėnesį kraupus V. Putino karas prieš Ukrainą apvertė šią koncepciją aukštyn kojomis. Jeigu Kinija liks įsipareigojusi naujajai partnerystei su Rusija, ji rizikuoja likti kalta dėl palaikomų ryšių su kaltąja šalimi. Jeigu Kinija puoselės naujuosius partnerystės santykius, jos lauks toks pat likimas kaip Rusijos, kuri buvo izoliuota drakoniškomis Vakarų sankcijomis, galinčiomis sugriauti jos ekonomiką. 

Tokie padariniai, žinoma, visiškai neatitinka K. Li ką tik išsakytų Kinijos plėtros tikslų. Tačiau tokia rizika labai reali, jeigu Kinija ir toliau teiks neribotą paramą Rusijai, įskaitant Vakarų sankcijų poveikio švelninimą, kaip leidžia suprasti tiesiogiai perskaityta vasario 4-osios sutartis.

Kinijos valdžia, regis, jaučia šią dilemą. Politinio biuro nuolatinis komitetas, partijos septyni aukščiausieji lyderiai, sutiko Rusijos invaziją į Ukrainą jiems nebūdinga tyla. Tada Kinija pradėjo akcentuoti laiko patikrintą atsarginį pagarbos nacionaliniam suverenitetui principą. 

Saugumo konferencijoje Miunchene praėjusį mėnesį užsienio reikalų ministras Y. Wangas pabrėžė šį aspektą sykiu su Kinijos sena pozicija nesikišti į kitų valstybių vidaus reikalus, nors šis argumentas tiesiogiai susijęs su Taivanu.

Vis dėlto kovo 7 d. vykusiame Nacionaliniame suvažiavime Y. Wangas užsispyrė, primygtinai tvirtindamas, kad „Rusija ir Kinija... atkakliai plėtos mūsų visapusę strateginę partnerystę“. Atrodo, tarsi vykdamas į Pekiną vasario pradžioje V. Putinas puikiai žinojo spendžiantis Kinijai spąstus.

Xi Jinpingo dabar laukia itin svarbus sprendimas. Iš visų pasaulio lyderių jis turi galingiausią svertą suderinti Rusijos ir Ukrainos taikos susitarimą. Kad tai pasiektų, jam reikia pasiųsti V. Putinui aiškią žinią, jog Rusijos brutali invazija peržengė pačios Kinijos principinę raudonąją liniją dėl teritorinio suvereniteto. 

Tai reiškia, kad jis turės stipriai paprieštarauti V. Putino pastangoms perrašyti laikotarpio po Šaltojo karo istoriją ir atkurti imperinę Rusiją. Norėdamas pasiekti susitarimą užbaigti V. Putino pradėtą niokojantį konfliktą, Xi Jinpingas kaip lemiamą derybinę kortą vėl turės dėti ant stalo vasario 4-osios partnerystės įsipareigojimus. Rusijos perspektyvos blankios pačiu geriausiu atveju, o be Kinijos jų nenusimato išvis jokių. V. Putino Rusijos išlikimo koziris – Kinijos rankose.

Gali būti, kad iškilo grėsmė ir paties Xi Jinpingo vietai istorijoje. Vėliau šiais metais Pekine vyks 20-asis partijos suvažiavimas. Pagrindinis darbotvarkės klausimas toli gražu ne paslaptis: Xi Jipingo paskyrimas partijos generaliniu sekretoriumi beprecedentei trečiai penkerių metų kadencijai. 

Stebintieji Kiniją, įskaitant mane patį, seniai spėjo, kad šiam gerai ištransliuotam rezultatui niekas nestos skersai kelio. Vis dėlto istorija ir dabartiniai ją formuojantys įvykiai gali padaryti nepaaiškinamą posūkį ir pakeisti bet kurios valstybės vadovybės skaičiavimus. Tai galioja ne tik demokratinėms šalims, tokioms kaip JAV, bet ir autokratijoms – Rusijai ir Kinijai.

Variantai, iš kurių gali rinktis Xi Jinpingas, aiškūs. Jis gali laikytis vasario 4 d. sutartyje su Rusija nustatyto kurso ir amžiams susitepti sankcijomis, atskirtimi ir nuo tokios pozicijos neatsiejamais skausmingais ekonominiais bei finansiniais padariniais. Kita vertus, jis gali tarpininkauti siekiant taikos, kuri išgelbėtų pasaulį ir įtvirtintų Kinijos, kaip išmintingo valstybės veikėjo vadovaujamos didžios šalies, statusą.

Kaip „kinų svajonės, kurią jis laiko didžios tautos dar didesniu atsigavimu, kalvis, Xi Jinpingas neturi kito pasirinkimo. Aš lažinčiausi, kad Xi Jinpingas padarys tai, kas sunkiai įsivaizduojama, – išsklaidys Rusijos grasinimus, kol dar nevėlu.

Komentaro autorius – Stephenas Roachas, Jeilio universiteto lektorius, buvęs „Morgan Stanley Asia“ valdybos pirmininkas 

Autoriaus teisės: „Project Syndicate“, 2022 m.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
E. Leontjeva. Infliacija ir drugelio efektas

Per pasaulį vilnija pavojingi infliacijos ūkai. Jie atsirado drauge su pandemija, tačiau ne pati pandemija...

Nuomonės
2022.05.27
„Įdarbinti“ stogus – įmanoma misija? 8

Lietuvai atsisakius elektros importo iš Rusijos, „įsivežamos“ elektros dalis tebelieka gana nemaža – ji...

Nuomonės
2022.05.27
G. Sorosas. Mūsų gyvenimo kova 1

Nuo paskutinio kasmetinio Pasaulio ekonomikos forumo susitikimo istorijos eiga smarkiai pasikeitė. Rusija...

Nuomonės
2022.05.26
Pagaliau aukštesnės palūkanos 26

Užaugo ištisa karta investuotojų, vartotojų, verslų, nepatyrusių, kaip išlikti pasaulyje, kuriame pinigai,...

Nuomonės
2022.05.26
R. Imbrasas. Laikas turėti valstybės strategiją biokurui 1

Kaip reikia ruošti roges vasarą, taip ir kalbėti apie šilumos ūkį reikia vasarai artėjant. Nes prasidėjus...

Nuomonės
2022.05.25
Ar obuoliaujame su Putinu?

Dievas sukūrė žmogų pagal savo atvaizdą, o Adomas, velnio paveiktas, nuraškė obuolį nuo draudžiamo medžio ir...

VŽ požiūris
2022.05.25
K. Bieliakova. Viešieji pirkimai Ukrainoje iki karo ir jo metu: kaip reagavo valstybė

Būsiu atvira: iki paskutinės akimirkos netikėjau, kad pas mus, Ukrainoje, prasidės karas. Pamenu, dieną prieš...

Nuomonės
2022.05.24
Įstatymas nėra iškaltas akmenyje 6

Daugiau nei 43.000 Lietuvos mokesčių mokėtojų naudoja daugiau nei 101.000 kasos aparatų, skaičiuoja...

VŽ požiūris
2022.05.24
E. Lucasas. V. Putino karas atskleidžia Europos susiskaldymą dėl saugumo

Saviapgaulė būdavo Vakarų mąstysenos apie Baltijos jūros regioną leitmotyvas. Nuo šio regiono atitolusių...

Nuomonės
2022.05.23
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 13

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
E. Volskis. Karas ir kainų šuolis smogė Lietuvos verslui, bet sprendimų jis randa

Kaip alternatyvaus finansavimo bendrovės mato Lietuvos įmonių situaciją po trijų mėnesių karo Ukrainoje ir...

Nuomonės
2022.05.22
E. Gliaudelytė. Net gerai sutariantys darbdaviai ir darbuotojai gali susipykti 2

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai...

Nuomonės
2022.05.21
V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai? 1

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
2022.05.21
Kai pasiūlytieji mainai sunkiai dera su morale 2

Nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios praėjus trims mėnesiams tarptautinė bendruomenė staiga...

VŽ požiūris
2022.05.20
P. Singeris. Ar Europa turėtų nustoti mokėjusi už Putino karą?

Ar teisinga, kad Europos šalys toliau moka Rusijai po 1 mlrd. Eur (1,1 mlrd. USD) per dieną už energiją...

Nuomonės
2022.05.19
Statybą stabdo ne verslas 31

Statybos bei kelių tiesimo įmonės beveik 80-yje viešųjų objektų pusdieniui metė darbus ir su plakatu...

VŽ požiūris
2022.05.19
A. Bogdanovičius. Vyriausybės veikla atveriant duomenis – tikėjimas iš troškimo 5

Tikėjimas iš troškimo (angl. wishful thinking) – terminas, naudojamas apibūdinti situaciją, kai...

Nuomonės
2022.05.18
Pagalbai – valstybės kišenė arba sugebėjimas prisitaikyti 2

Rusijos pradėtas karas Ukrainoje ir dėl jo Rusijai bei Baltarusijai paskelbtos sankcijos tapo paskutiniais...

VŽ požiūris
2022.05.18
A. Zujevas. Valstybinės sistemos gali tapti perkamiausia Lietuvos eksporto preke

Šiuo metu Lietuvos Finansų ir Ekonomikos ir inovacijos ministerijų dėka vyksta puiki iniciatyva – viešojo...

Nuomonės
2022.05.17
Siūlote algą vokelyje? Turbūt juokaujate 20

Kol darbuotojai nepradės atsisakyti dirbti įmonėse, kuriose atlyginimo dalis mokama neoficialiai, tol dalis...

Nuomonės
2022.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku