P. Singeris. Iš Miuncheno į Maskvą

Publikuota: 2022-03-03
AP/ „Scanpix“ nuotr.
svg svg
AP/ „Scanpix“ nuotr.
Prinstono universiteto bioetikos profesorius

Rusijos prezidento Vladimiro Putino įsiveržimo į Ukrainą pateisinimas nebuvo labai originalus. Kaip pažymėjo ir kiti komentatoriai, jo teiginys, kad tai padaryti buvo būtina dėl „genocido“, įvykdyto prieš etninius rusus Donbaso regione, primena Antrojo pasaulinio karo išvakarėse Hitlerio taikytą strategiją demokratinei Čekoslovakijai sunaikinti.

Hitleris grasino įsiveršiąs į Čekoslovakiją, kad prie Vokietijos Reicho prijungtų pasienio rajonus su vokiškai kalbančiais gyventojais. Tiesa, kariauti jam neprireikė, nes Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Italijos lyderiai, kurių atmintyje dar buvo gyvi Pirmojo pasaulinio karo skerdynių vaizdai, 1938 m. Miuncheno konferencijoje sutiko su jo reikalavimais. Tačiau nepraėjus nė šešiems mėnesiams naciai pažeidė Miuncheno susitarimą, Čekijoje įkūrė Bohemijos ir Moravijos protektoratą ir sukūrė nominaliai nepriklausomą Slovakijos marionetinę valstybę. Tada Hitleris ėmė reikšti pretenzijas į dalį Lenkijos.

Putino puolimas prieš Ukrainą prasidėjo panašiai – 2014 m. buvo užgrobtas Krymas ir rusakalbiame rytiniame Donbaso regione įkurtos dvi Kremliaus remiamos valstybės. Taip buvo grubiai pažeistas Budapešto memorandumas dėl saugumo garantijų, pagal kurį Ukraina kartu su Baltarusija ir Kazachstanu atsisakė iš Sovietų Sąjungos paveldėto branduolinio arsenalo. Mainais Rusija, Jungtinė Karalystė ir JAV užtikrino, kad gerbs visų trijų šalių suverenitetą ir esamų sienų nepažeidžiamumą.

Kaip JK ir Prancūzija nesiėmė rimtų veiksmų, kai Hitleris žingsnis po žingsnio sugriovė Versalio sutartį, taip nė viena šalis nepadarė nieko pakankamai rimto, kad priverstų rusus apgailestauti dėl Rusijos gyventojų stipriai palaikomos Krymo aneksijos ir separatizmo skatinimo Donbase.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Hitlerio pretenzijos į Čekoslovakijos Sudetų žemę, pasak jo paties, tuo metu buvo „paskutinė mano teritorinė pretenzija Europoje“. Bet kiekvienas, skaitęs „Mein Kampf“, turėjo žinoti apie jo siekius Rytų Europoje sukurti „Lebensraum“ vokiečiams. Taip pat galime pagrįstai įtarti, kad Putinas, Sovietų Sąjungos žlugimą apibūdinęs kaip katastrofą, nori atkurti Rusijos valdymą buvusioje Sovietų Sąjungos teritorijoje. Jeigu Putinui pavyks okupuoti Ukrainą ir įvesti marionetinį režimą, ar toliau seks ir buvusios sovietinės Baltijos šalys, ypač Estija ir Latvija, kuriose gyvena didelės rusakalbių mažumos?

Putinas turi vieną didelį pranašumą, kurio Hitleriui, laimei, pritrūko – tai branduoliniai ginklai. Putinas perspėjo šalis, kurios gali bandyti sutrukdyti vykdyti Rusijos „karinę operaciją“ Ukrainoje, prieš pat invaziją atlikdamas branduolinį užtaisą galinčios nešti raketos bandymą ir pareikšdamas, jog bet kuri įsikišusi šalis patirs „pasekmes, kurių jūs niekada nematėte“. Praėjus keturioms dienoms nuo invazijos pradžios, jis paskelbė Rusijos branduolinių pajėgų parengtį.

Tad kaip sustabdyti Putiną?

Jau įvedamos ekonominės sankcijos, Rusijos lėktuvams uždaroma oro erdvė, prasideda rusiškų prekių boikotas. Kaimyninės šalys, ypač Lenkija, taip pat turėtų uždaryti sausumos maršrutus Rusijos sunkvežimiams. Deja, šios priemonės pakenks visiems rusams, įskaitant tuos, kurie priešinasi karui. Ar yra kokių kitų būdų sutrukdyti Putinui siekti savo tikslų?

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis drąsiai liko Kijeve, telkdamas ukrainiečius kovoti su besiveržiančiais rusais. Jeigu jie pajėgtų padaryti didelių nuostolių Rusijos pajėgoms, tai galėtų padėti sustabdyti Putiną, nors dauguma karinių ekspertų mano, kad Rusijos karinė pergalė yra neišvengiama.

Galbūt tai suprasdamas Zelenskis paragino Rusijos žmones sustabdyti karą. Daug rusų bando tai padaryti. Paskelbus apie invaziją maždaug 55 Rusijos miestuose vyko protestai. Nepriklausoma stebėsenos organizacija teigia, kad už dalyvavimą protestuose be išankstinio leidimo buvo suimti 5.000 žmonių, tačiau daug Rusijos gyventojų protestuoja toliau. Tuo metu, kai buvo rengiamas šis straipsnis, virš milijono drąsių rusų jau buvo pasirašę peticiją „Karui ne“.

Protestai tuo nesibaigė.  2021 m. Nobelio taikos premijos laureatas ir vieno iš paskutinių nepriklausomų Rusijos laikraščių „Novaja gazeta“ redaktorius Dmitrijus Muratovas paskelbė vaizdo įrašą, kuriame ragina rusus sukilti prieš karą, sakydamas: „Tik rusų judėjimas prieš karą gali išgelbėti gyvybę šioje planetoje“.

Protestuodama prieš Ukrainos karinį puolimą atsistatydino Valstybinio Mejerholdo teatro centro direktorė Jelena Kovalskaja. Ji pareiškė: „Neįmanoma dirbti žudikui ir gauti iš jo atlyginimą“. Daugiau nei 150 mokslininkų ir mokslo žurnalistų pasirašė laišką, paskelbtą Rusijos mokslo svetainėje, kuriame apgailestauja, kad Rusija save pasmerkė būti izoliuota ir laikoma kenkėjiška valstybe. Panašus skaičius įvairių miestų savivaldybių deputatų pasirašė laišką, kuriame išpuolį pavadino „precedento neturinčiu žiaurumu“ ir pridūrė, kad „mūsų akyse byra viltys dėl gero gyvenimo Rusijoje“.

Taip pat dabar reikia, kad Rusijos kariai Ukrainoje nustotų kariauti šį neteisingą karą. Nepatvirtintais pranešimais, kai kurie iš jų jau atsisakė vykti į Ukrainą. Rusai turi prieigą prie plataus spektro informacijos, kuri nėra jų valstybinės žiniasklaidos propaganda, todėl turėtų žinoti, kad jų šalis šiame kare yra agresorė. Tyčinis žmonių žudymas be pakankamos priežasties yra žmogžudystė, o Rusijos kariai, paklusę įsakymui mirtinais ginklais nusitaikyti į ukrainiečius, kaip tik tai ir daro. Paklusti įsakymams nėra pasiteisinimas — tai nuo atsakomybės neatleido ir Hitlerio įsakymams paklususių asmenų.

Nuo šiol, kol Putinas išliks Rusijos lyderiu, ši šalis tarptautiniu mastu turės būti laikoma atstumtąja. Sankcijos turi būti pakankamai stiprios užtikrinti, kad rusai iš tiesų pamatytų, kaip žlunga jų geresnio gyvenimo viltys.

Gaila, kad nukentės ir tie, kurie viešai priešinosi karui. Bet kaip kitaip jie gali tikėtis pakeisti Putiną žmogumi, pasirengusiu laikytis moralės principų ir tarptautinės teisės? Kartais nugalėtieji į savo kančias žiūri kaip į išsivadavimą. Imkite ir paklauskite šių dienų vokiečių.

 

Komentaro autorius – Peteris Singeris, Prinstono universiteto bioetikos profesorius 

Autorių teisės: „Project Syndicate“, 2022 m. 

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Ar obuoliaujame su Putinu?

Dievas sukūrė žmogų pagal savo atvaizdą, o Adomas, velnio paveiktas, nuraškė obuolį nuo draudžiamo medžio ir...

K. Bieliakova. Viešieji pirkimai Ukrainoje iki karo ir jo metu: kaip reagavo valstybė

Būsiu atvira: iki paskutinės akimirkos netikėjau, kad pas mus, Ukrainoje, prasidės karas. Pamenu, dieną prieš...

Nuomonės
2022.05.24
Įstatymas nėra iškaltas akmenyje 5

Daugiau nei 43.000 Lietuvos mokesčių mokėtojų naudoja daugiau nei 101.000 kasos aparatų, skaičiuoja...

VŽ požiūris
2022.05.24
E. Lucasas. V. Putino karas atskleidžia Europos susiskaldymą dėl saugumo

Saviapgaulė būdavo Vakarų mąstysenos apie Baltijos jūros regioną leitmotyvas. Nuo šio regiono atitolusių...

Nuomonės
2022.05.23
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 6

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
E. Volskis. Karas ir kainų šuolis smogė Lietuvos verslui, bet sprendimų jis randa

Kaip alternatyvaus finansavimo bendrovės mato Lietuvos įmonių situaciją po trijų mėnesių karo Ukrainoje ir...

Nuomonės
2022.05.22
E. Gliaudelytė. Net gerai sutariantys darbdaviai ir darbuotojai gali susipykti 2

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai...

Nuomonės
2022.05.21
V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai? 1

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
2022.05.21
Kai pasiūlytieji mainai sunkiai dera su morale 2

Nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios praėjus trims mėnesiams tarptautinė bendruomenė staiga...

VŽ požiūris
2022.05.20
P. Singeris. Ar Europa turėtų nustoti mokėjusi už Putino karą?

Ar teisinga, kad Europos šalys toliau moka Rusijai po 1 mlrd. Eur (1,1 mlrd. USD) per dieną už energiją...

Nuomonės
2022.05.19
Statybą stabdo ne verslas 31

Statybos bei kelių tiesimo įmonės beveik 80-yje viešųjų objektų pusdieniui metė darbus ir su plakatu...

VŽ požiūris
2022.05.19
A. Bogdanovičius. Vyriausybės veikla atveriant duomenis – tikėjimas iš troškimo 5

Tikėjimas iš troškimo (angl. wishful thinking) – terminas, naudojamas apibūdinti situaciją, kai...

Nuomonės
2022.05.18
Pagalbai – valstybės kišenė arba sugebėjimas prisitaikyti 2

Rusijos pradėtas karas Ukrainoje ir dėl jo Rusijai bei Baltarusijai paskelbtos sankcijos tapo paskutiniais...

VŽ požiūris
2022.05.18
A. Zujevas. Valstybinės sistemos gali tapti perkamiausia Lietuvos eksporto preke

Šiuo metu Lietuvos Finansų ir Ekonomikos ir inovacijos ministerijų dėka vyksta puiki iniciatyva – viešojo...

Nuomonės
2022.05.17
Siūlote algą vokelyje? Turbūt juokaujate 19

Kol darbuotojai nepradės atsisakyti dirbti įmonėse, kuriose atlyginimo dalis mokama neoficialiai, tol dalis...

Nuomonės
2022.05.17
E. Petrulis. Neutralioji palūkanų norma – kodėl ji mums turėtų rūpėti 1

Neutralioji palūkanų norma yra viena prieštaringiausių sąvokų finansų teorijoje, nes, skirtingai negu dauguma...

Nuomonės
2022.05.16
„Suprasti“ Rusiją 22

Viena žymiausių sovietologių, žurnalistė Francoise Thom savo naujausiame straipsnyje bando atsakyti į...

Nuomonės
2022.05.16
R. Skyrienė. Vyriausybės veiklos ataskaita: ar stiklinė pusiau tuščia?

Visi esame puikūs vairuotojai, kai vairuojame sėdėdami ant užpakalinės automobilio sėdynės. Tokios mintys...

Nuomonės
2022.05.14
R. Vilpišauskas. Ginčai dėl Europos ateities 1

Tuo metu, kai Europos ateitis sprendžiasi karo laukuose ir miestuose Ukrainoje, ES institucijose vyksta...

Nuomonės
2022.05.13
Pažiūrėkite į veidrodį 3

Panašu, kad Rusiją jau visai netrukus užklups naujas galvos skausmas – neutralumo politikos atsisakančios...

Nuomonės
2022.05.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku