G. Zaikauskaitė. Kaip į Lietuvą perkelti strategines tarptautinio verslo funkcijas?

Publikuota: 2022-01-19
Įmonės nuotr.
svg svg
Įmonės nuotr.
Nyderlandų „fintech“ kompanijos „Hyarchis“ rinkodaros vadovė

Pasaulinio garso kompanijos Lietuvoje noriai kuria kompetencijų ir paslaugų centrus. Čia samdos ir veiklos kaštai mažesni, o ir talentų kompetencijos ypač aukštos, tad investicija pasiteisina su kaupu. Vis tik mūsų šalies rinka jau pasiruošusi ir didesnėms galimybėms – į Lietuvą galima perkelti ir strateginius padalinius, pavyzdžiui, personalo valdymo, rinkodaros ar finansų. Tą padarėme ir su Nyderlandų „fintech“ kompanija „Hyarchis“, kurios HR ir rinkodaros skyriai šiuo metu veikia būtent iš Lietuvos. Kodėl tai daryti prasminga ir kaip šiuos strateginius pokyčius įgyvendinti sėkmingai?

Lietuva jau kurį  laiką matoma pasaulio verslo žemėlapyje, o kai kuriose srityse netgi laikoma viena globaliųjų lyderių. Pasak „Global Fintech Index City Rankings“, 2020 metais geriausių finansinių technologijų (angl. fintech) šalių sąraše Lietuva užėmė net ketvirtąją vietą, nusileidusi tik tokioms gigantėms kaip JAV, Jungtinė Karalystė ir Singapūras.

Tad mūsų šalyje verslo, startuolių ir finansinių technologijų ekosistema ypač palanki tarptautiniam verslui. Atkreipti dėmesį reikėtų ne tik į puikiai išvystytą verslo plėtros infrastruktūrą, bet ir į itin aukštą Lietuvos talentų išsilavinimo bei kompetencijų lygį. Būtent „fintech“ sektoriuje dirbantys žmonės turi patirties tarptautinėje aplinkoje – pradedant nuo išsilavinimo užsienyje ar mainų programų, baigiant patirtimi dirbant tarptautinėse kompanijose ar kitose valstybėse. Tad verslai, siekiantys įsitvirtinti Lietuvoje, čia neabejotinai ras kompetentingų ekspertų, gebėsiančių juos nustebinti nestandartiniais sprendimais.

Be to, procesų perkėlimas į Lietuvą kompanijoms leidžia sutaupyti. Nors programuotojų ir IT specialistų atlygis Lietuvoje po truputį artėja prie Vakarų Europos lygio, rinkodaros, personalo valdymo ir apskaitos darbuotojų išlaikymo kaštai čia vis dar kur kas žemesni. Pastarųjų specialybių talentus čia ir įdarbinti paprasčiau, nes laisvų specialistų kiekis kiek didesnis nei kaip niekad įkaitusioje IT darbuotojų rinkoje Lietuvoje.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Įvertinusi šias naudas, į Lietuvą prieš kone dvejus metus rinkodaros skyrių sėkmingai perkėlė ir Nyderlandų „fintech“ kompanija „Hyarchis“, kuri praėjusiais metais čia įkūrė ir personalo valdymo skyrių. Šie pokyčiai pasiteisino – Lietuvos padalinyje buvo sukurta nauja kompanijos prekės ženklo strategija, padėjusi įmonei sėkmingai pradėti veiklą Nyderlandų „fintech“ rinkoje ir pardavimų krepšelį išauginti 15%.

„Hyarchis“ atveju strateginiai pokyčiai pateisino lūkesčius, bet kaip procesus į Lietuvą sėkmingai perkelti ir kitoms užsienio kapitalo įmonėms? Dalinuosi trimis svarbiausiais patarimais.

1. Strateginių funkcijų perkėlimui skirkite bent metus laiko

Net jei kompanija jau turi gerųjų veiklos praktikų, ar į kitas šalis jau yra perkėlusi dalį savo padalinių, naujoms struktūrinėms pertvarkoms vis tik būtina numatyti laiko. „Hyarchis“ patirtis rodo, kad kokybiškam procesų perkėlimui gali prireikti netgi metų, mat reikės nemažai investuoti į mokymus, komandiruotes, darbuotojų integraciją, o svarbiausia – prireiks vadovų ir komandos narių laiko ir dėmesio, kurie atsipirks tik ilgalaikėje perspektyvoje.

Verslo konsultantų „McKinsey“ tyrimo duomenimis, 6 iš 10 vadovų teigė, kad struktūriniams pokyčiams skyrė per mažai laiko, ypač jų pradžioje, pasiruošimo pokyčiams stadijoje.

Jei organizacija maža, laiko tarpas gali dar labiau išsiplėsti, nes suplanuotas strategines funkcijas gali tekti perkelti ne visas kartu, bet po vieną atskirai. Visgi, taip sukuriama saugesnė ir paprastesnė mokymosi kreivė tiek vadovams, tiek komandai – tokiu būdu lengviau suvaldyti rizikas ir procesą su kiekvienos funkcijos perkėlimu optimizuoti.

2. Privalo įsitraukti aukščiausio lygio vadovai

 Tokie pokyčiai kaip procesų perkėlimas, žinoma, priimami strateginiu lygmeniu, bet įgyvendinti juos tenka tos šalies, kurioje veiks naujasis padalinys, ekspertui. Vis tik šiame procese neįtikėtinai svarbus dar vienas dėmuo – kompanijos aukščiausio lygio vadovai. Jie turi tapti tarsi jungtimi tarp kompanijos pagrindinės būstinės ir naujojo padalinio.

Pirmiausia, jie privalo apie pokyčius informuoti visus kompanijos darbuotojus, tiksliai paaiškinant tokių sprendimų priežastis, bei būti pasiruošę spręsti krizines situacijas. Į tokias reformas neretai ypač jautriai reaguoja ilgiausiai organizacijoje dirbantys žmonės, kuriems tokie pokyčiai gali kelti neigiamas emocijas, susijusias su neužtikrintumu dėl savo kompetencijų, kuriamos vertės bei savo ateities kompanijoje. Natūraliai gali kilti situacijų, kuriose bus juntamas darbuotojų pasipriešinimas pokyčiams.

Todėl vadovų komanda pokyčius turėtų pristatyti aiškiai pagrįsdami, kodėl perkeliamos strateginės funkcijos ir kaip tai paveiks kompanijos bei darbuotojų ateitį. „Harward Business Review“ duomenimis, tokios informacijos pasigenda bent trečdalis darbuotojų.

Neretai darbuotojai pokyčių naudą pradeda suvokti tik pamatę pirmuosius rezultatus. Todėl už perkėlimą atsakingas vadovas bent pirmąjį pusmetį turi būti pasiruošęs glaudžiai bendradarbiauti su strateginę funkciją perimančiu žmogumi Lietuvoje, stengtis užmegzti kuo glaudesnius ryšius tarp padalinių bei reguliariai apie pasiekimus informuoti darbuotojus kompanijos būstinėje.

3. Strateginio darbuotojo įvedimui – ypatingas dėmesys ir labai aiškūs tikslai

Prieš perkeliant funkcijas būtina iš anksto apsibrėžti sėkmės faktorius – ką laikysite sėkmingu padalinio perkėlimu, kokius konkrečius tikslus kelsite naujam strateginiam specialistui. Nuspręskite, ką darbuotojas pozicijoje turi atlikti per numatytą laiką, kokius jo veiklos rodiklius matuosite, kokį jo asmeninį progresą norite matyti metų pabaigoje.

Kad procesas būtų kuo sklandesnis, numatykite skirti dėmesį ne tik formalioms įvedimo procedūroms, bet ir atsakingam supažindinimui su tiksline užsienio rinka, kultūra, klientais, konkurentais, pardavimo kanalais. Tai ypač svarbu, kai žmogus neturi patirties su užsienio rinka, kurioje veikia kompanija.

Norint iš tiesų sėkmingo įvedimo, svarbu įpareigoti visą komandą, kad ši jaustų atsakomybę už sėkmingą naujojo kolegos integraciją, kadangi tai yra tiesiogiai susiję su organizacijos sėkme. Jie privalo suprasti, kad padalinys Lietuvoje yra lygiavertė organizacijos dalis, todėl žiniomis ir patirtimi dalintis būtina.

Siekiant geriausio rezultato, didelėse organizacijose prasminga paskirti du atskirus vadovus ar pokyčių valdymo vadybininkus, atsakingus už kolegos įvedimą. Jie turėtų susitelkti į sėkmingą funkcijų perkėlimą, tačiau savo veiklą atlikti skirtingose šalyse – įmonės būstinėje ir naujajame padalinyje.

Taikant šiuos patarimus, strateginių funkcijų perkėlimas į Lietuvą gali tapti gerokai sklandesnis ir dėl to padėti organizacijoms sutaupyti reikalingų resursų. O dvejojantiems dėl struktūrinių permainų ar plėtros padėti lengviau pasiryžti pokyčiams.

Komentaro autorė - Greta Zaikauskaitė, Nyderlandų „fintech“ kompanijos „Hyarchis“ rinkodaros vadovė.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
E. Petrulis. Neutralioji palūkanų norma – kodėl ji mums turėtų rūpėti

Neutralioji palūkanų norma yra viena prieštaringiausių sąvokų finansų teorijoje, nes, skirtingai negu dauguma...

Nuomonės
2022.05.16
„Suprasti“ Rusiją 22

Viena žymiausių sovietologių, žurnalistė Francoise Thom savo naujausiame straipsnyje bando atsakyti į...

Nuomonės
2022.05.16
R. Skyrienė. Vyriausybės veiklos ataskaita: ar stiklinė pusiau tuščia?

Visi esame puikūs vairuotojai, kai vairuojame sėdėdami ant užpakalinės automobilio sėdynės. Tokios mintys...

Nuomonės
2022.05.14
R. Vilpišauskas. Ginčai dėl Europos ateities 1

Tuo metu, kai Europos ateitis sprendžiasi karo laukuose ir miestuose Ukrainoje, ES institucijose vyksta...

Nuomonės
2022.05.13
Pažiūrėkite į veidrodį 3

Panašu, kad Rusiją jau visai netrukus užklups naujas galvos skausmas – neutralumo politikos atsisakančios...

Nuomonės
2022.05.13
N. Mačiulis. Akcijų rinkos raudonuoja: kur ir kaip dabar investuoti 15

Šių metų pradžioje daugelis akcijų indeksų pasiekė rekordines aukštumas, tačiau pastaraisiais mėnesiais...

Nuomonės
2022.05.12
Gudručių laikams turi ateiti galas 53

Iki gegužės pabaigos – per ateinančias dvi su puse savaitės – didžioji dalis Lietuvos juridinių asmenų...

Nuomonės
2022.05.12
P. Neuding. Šiaurės šalių neutralumo pabaiga 2

Per visą Šaltąjį karą „nesijungti prie jokių aljansų taikos metu ir būti neutraliai per karą“ buvo ne tik...

Nuomonės
2022.05.11
R. Baravykas. Ar Lietuvos institucijos moka valdyti duomenis, kad jie kurtų vertę?

Pastaruoju metu visame pasaulyje duomenų tema tampa vis aktualesnė. Turbūt nieko nereikia įtikinėti, kad...

Nuomonės
2022.05.11
Ne tik pareiga, bet ir teisės 2

Šiandien, švenčiant Pagarbos mokesčių mokėtojams dieną, verta dar kartą priminti, kad mokesčius turime mokėti...

Nuomonės
2022.05.11
A. Skinulis. Kodėl naudotos elektromobilių baterijos nepatenka pas atliekų tvarkytojus?

Europa siekia, kad visos naudotos pramoninės ir elektra varomų transporto priemonių baterijos turėtų būti...

Nuomonės
2022.05.10
Kol neatburzgė griovėjai 2

Britiško kapitalo bendrovei „Intersurgical“, pasistačiusiai Pabradėje pirmąjį visiškai automatizuotą...

Nuomonės
2022.05.10
S. Sierakowskis. Moralinis Vokietijos pacifizmo bankrotas 1

Po užsitęsusio nėštumo Vokietija pagaliau pagimdė sprendimą siųsti į Ukrainą sunkiąją ginkluotę. Tačiau...

Nuomonės
2022.05.09
Politinių lavonų brigada 6

Rusijai vis dar bandant pademonstruoti savo karinę „galybę“, Maskvos centre vėl marširuoja kolonos, palydimos...

Nuomonės
2022.05.09
V. Juzikis. Kaip nustatyti, kokią įtaką karas turi grūdų rinkai?

Prasidedant naujam žemės ūkio sezonui, lūkesčius dėl palankių oro sąlygų užgožia karas Ukrainoje. Rusijos...

Nuomonės
2022.05.06
„Nematomi“ matomo sąrašo herojai 1

Registrų centro tinklalapyje galima rasti sąrašą, kuriame išrikiuoti vadovai su apribotomis teisėmis. Nors...

Nuomonės
2022.05.06
Kai tenka mokėti didžiausią reputacijos kainą 3

Nors vadovėlių apie krizių valdymą netrūksta, į aštrias situacijas įklimpusių verslų istorijų ir pamokų –...

Nuomonės
2022.05.05
A. Mickus. Energinė klasė ir realus energijos sunaudojimas – be ryšio? 5

Lietuvai atsisakius rusiškų dujų ir siekiant energetinės nepriklausomybės, kaip niekad aktualus tampa...

Nuomonės
2022.05.04
Stiklinė pustuštė ar puspilnė? 1

Tvyrant gana neapibrėžtai geopolitinei bei ekonominei situacijai ieškoti optimizmą keliančių naujienų...

Nuomonės
2022.05.04
Bus dėl ko pasukti galvą

Atlaisvinimo požymių nerodantys infliacijos gniaužtai toliau šokdina istorinėse aukštumose atsidūrusias...

Nuomonės
2022.05.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku