V. Tutkus. Generolo įžvalgos apie situaciją Afganistane

Publikuota: 2021-08-21
Asm. archyvo nuotr.
svg svg
Asm. archyvo nuotr.
Atsargos generolas leitenantas, buvęs Lietuvos kariuomenės vadas

Šiandien daug kalbama apie situaciją Afganistane. Malonu, kad Lietuvoje tiek daug ekspertų, vertintojų, žinovų. Klausiau kelių laidų, skaičiau kai kuriuos straipsnius. Pagalvojau, kad irgi turiu teisę išreikšti savo nuomonę.

Kaip ten bebūtų, virš 2 metų kariavau Afganistane (1983-1985 m.), virš 10 metų praleidau musulmoniškuose kraštuose. Galų gale, būdamas Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgų, o vėliau ir Lietuvos kariuomenės vadu, nemažai prisidėjau prie mūsų spec. pajėgų kūrimo ir prie provincijos atstatymo grupės (PAG) formavimo, išsiuntimo ir Lietuvos karių tarnybos Afganistane. Na, ir lankiau mūsų karius 2-3 kartus per metus.

Manau, kad turiu šiokį tokį supratimą apie šią šalį, neblogai pažįstu tuos kraštus, jų mąstyseną. Tam, kad šiandien diskutuotume apie Afganistaną turbūt būtų neblogai bent šiek tiek susipažinti su šios valstybės istorija ir ypatumais.

Gal ne pro šalį būtų pradėti nuo to, kad afganų tautos, tokios kaip mes tai suprantame, nėra. Yra puštūnai, tadžikai, uzbekai, kitos tautos, gyvenančios šioje valstybėje, o afganų tautos nėra. Šios tautos niekada tarpusavyje negyveno taikoje, visada kariavo. Tačiau visada suvienydavo jėgas kovai su kitataučiais, kitatikiais. Taip nutiko britams, sovietams, taip nutiko ir mums (NATO).

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Po barbariškos teroristų atakos prieš JAV pirmą kartą NATO istorijoje buvo aktyvuotas 5 Šiaurės Atlanto sutarties straipsnis (čia geras pavyzdys NATO skeptikams, kad NATO yra tiek stipriausias, tiek patikimiausias aljansas, kurio nariai mes esame). Todėl Afganistane atsidūrė ne tik JAV kariai, bet ir kitų NATO valstybių kariniai vienetai.

Lietuvos Specialiosios Pajėgos vienos iš pirmųjų kartu su JAV kariais atsidūrė ten. Negaliu tvirtinti, tačiau manau, kad būtent tai lėmė JAV apsisprendimą remti Lietuvos siekį tapti NATO nare. Nors, be abejo, buvo ir kitų faktorių.

Jei tai būtų žaibiška baudžiamoji operacija, kurios metu būtų sunaikinti terorizmo židiniai, bazės, vadai, viskas būtų aišku. Tačiau buvo nutarta „užsilaikyti“, kaip vėliau paaiškėjo, 20 metų.

Iš kai kurių politikų lūpų jau teko girdėti komentarus, kad generolai neįvertino, neapskaičiavo ir per daug pasitikėjo savimi ir t. t. Noriu atkreipti dėmesį, kad generolai nepradėjo nei vieno karo istorijoje. Ši garbė atitenka politiniam elitui, o kariai vykdo įsakymus, žūsta ir galiausiai lieka kalti. Deja, bet taip jau yra.

Kokio tikslo buvo siekiama šioje ilgoje operacijoje (ISAF), man, pavyzdžiui, nebuvo ir nėra aišku. Manau, mūsų politikai irgi vargu ar turi aiškų atsakymą. Jei buvo siekis atnešti į Afganistaną demokratiją, tai šis siekis nebuvo teisingas, gerai pasvertas ar suplanuotas.

Galų gale tai nebuvo teisingas uždavinys ir spręsti jį reikėjo kitaip. Bet ką jau padarysi, aplink tiek daug žinovų ir ekspertų.

Tvirtai žinau viena – Lietuvos kariai, kaip ir kitų NATO valstybių kariai, garbingai ir sąžiningai atliko savo pareigą. Aš didžiuojuosi, kad man savo laiku teko garbė vadovauti Lietuvos kariuomenei ir tarnauti Tėvynei kartu su šiais šauniais vaikinais ir merginomis.

Kaip ten bebūtų, tačiau nemažai Afganistano žmonių per tuos 20 metų pasitikėjo ir talkino ISAF dalyviams. Taip pat ir lietuviams. Kiek jų ir kas jų laukia, sunku pasakyti. Matyt reikia imtis visų įmanomų ir neįmanomų priemonių juos apginti, tačiau po tokio išvedimo, bijau, gali tekti jiems išreikšti gilią užuojautą.

Turbūt artimiausioje ateityje išgirsime kaltinimų JAV ir NATO generalitetui dėl nevykusio planavimo ir įvykdymo. Šiandien aš nežinau, man ir nepriklauso, kaip ten buvo iš tiesų, tačiau gerai pažįstu tiek JAV, tiek NATO generalitetą ir nė kiek neabejoju jų kompetencija. Tegu atleidžia man politikai, tačiau iš savo asmeninės patirties žinau, kad kartais politiniai įsakymai būna nepasverti, neišklausyti kariniai patarimai ten, kur buvo privalu juos išklausyti ir į juos atsižvelgti, todėl tokie įsakymai sunkiai įvykdomi.

Turbūt prieš išvedimą turėjo būti evakuoti tie, kuriuos buvo privaloma evakuoti, turėjo būti išvestos karinės bazės, technika ir tik po to turėjo trauktis kariuomenė.

Galiausiai įvyko tai, kas įvyko. Manau, kad vargu ar galėjo būti kitaip. Manau, kad reikėjo atsižvelgti į šios tautos ypatumus, tačiau to nebuvo padaryta arba buvo suklysta vertinime.

Jau teko girdėti klausimų, kodėl gerai paruošta ir apginkluota Afganistano kariuomenė nesugebėjo tinkamai pasipriešinti? Mano atsakymas yra akivaizdus – NENORĖJO. Man per savo tarnybą Afganistane 1983-1985 m. teko matyti, kaip Afganistano kariuomenės daliniai su visa ginkluote pereidavo į modžahedų pusę.

Aišku, mano oponentai, matyt, sakys, kad tai nesulyginami dalykai, ir bus teisūs. Tikrai nesulyginami. Žinau, nes dalyvavau abiejose kampanijose. Tačiau jie nesulyginami mums. Iš afganų pozicijų mes kitatikiai, kitataučiai ir bendradarbiauti su mumis nuodėmė. Tik va skirtumas, kad pagal mūsų tikėjimą dėl nuodėmių reikia atgailaut, o pagal talibus – mirtis.

Tie, kas su manimi tarnavo, turbūt prisimena, kad turėjau principą: sekundės rodyklė atgal neina ir jei jau kas atsitiko, tai atsitiko. Nereikia rauti plaukų nuo galvos ir kitų vietų, nereikia ieškoti kaltų. Visa tai vėliau. Dabar reikia koncentruotis ties vienu klausimu: ką dabar daryti, nes laiko NĖRA. Reikėjo galvoti anksčiau.

Mano manymu, tie, kurie tiki, kad talibai bus „geresni ir demokratiškesni“, klysta. Kas bent šiek tiek pažįsta Rytų pasaulį, žino, kad musulmonas viena galvoja, kita sako, trečia daro. Būtų neblogai žinoti ir tai, kad, kiek man žinoma, pagal musulmonų radikalų įsitikinimus apgauti kitatikį (arba nužudyti) yra dorybė. Ieškant sprendimų į šį ypatumą derėtų atsižvelgti.

Gerai, kad pas mus yra daug žinovų ir ekspertų, todėl mano samprotavimai ir patarimai, matyt, nėra reikalingi. Žinau, kad demokratiškos valstybės nekalba su režimais, pasiruošusios aukoti milijonus, turėti ekonominius nuostolius ir t. t. Tačiau šiuo konkrečiu atveju, matyt, reikėtų padaryti išimtį, nes ant kortos tūkstančiai žmonių gyvybių ir ne tik afganų. Ant kortos mūsų prestižas. Girdėjau nuomonių, kad jei talibai siautės, o tuo aš neabejoju, tai JAV ir NATO sugrįš. Va čia tai jau vargu.

Būtų teisinga pripažinti talibų valdžią, nes de facto ji jau ten. Reikia sėstis prie derybų stalo ir ieškoti išeities. Laukti ir diskutuoti nėra kada. Mes atsakingi už tuos žmones, kurie mumis patikėjo.

Kas gi laukia Afganistano ateityje, sunku pasakyti, tačiau manau, kad ilgainiui viskas grįš į jiems būdingą stovį, lauko vadai (kiek žinau jų šiandien apie 10) tarpusavyje susipjaus, gentys pradės kovoti tarpusavyje, talibai siautės, centralizuota valdžia vargu ar bus stipri.

Išėjo ilgokai, tačiau ir klausimas ne toks jau paprastas. Išsakiau tik mažą dalį minčių. Čia ne vienos valandos diskusija vos ne kiekvienu aspektu. Esu tikras, kad toli gražu ne visi man pritars. Tik norėjau pasidalinti mintimis, nes, nežinau kaip kitiems, man tai, kas vyksta, yra svarbu, nes Lietuva irgi dalyvavo šioje kampanijoje, taigi mes irgi atsakingi už pasekmes.

Komentaro autorius – Valdas Tutkus, atsargos generolas leitenantas, buvęs Lietuvos kariuomenės vadas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

Prievaizdo bizūnas – pro šalį

Įmonių vadovų ir buhalterių kantrybė galutinai trūko, kai jie vėl gavo grėsmingą „Sodros“ laišką apie...

Nuomonės
05:50
E. Leontjeva. Kai infliacija estafetę perduoda mokesčiams

Infliuoja visas mūsų gyvenimas – auga kainos, o pajamos stengiasi jas pasivyti. Tačiau yra rodiklių, kurie...

Nuomonės
2023.01.29
R. Aernoudtas. Verslo angelai – kertinė startuolių ekosistemos ašis

Verslo angelai yra itin svarbūs startuolių ekosistemai – jie įrodė esantys atsparūs krizėms. Visgi rinkoje...

Nuomonės
2023.01.28
Recesija – ant slenksčio. Ar liks anapus durų?

Ar galima šiandien nuspėti, kur link pasuks ant recesijos slenksčio esanti ekonomika? Pasaulines rinkas...

Nuomonės
2023.01.27
R. Skyrienė. Belaukiant mokesčių reformos: šioks toks stebuklas būtų visai ne pro šalį

Stebint šiomis dienomis kiek nedrąsiai prasidedančią diskusiją apie būsimą mokesčių reformą mintyse nejučia...

Nuomonės
2023.01.26
Ar visada pamatuotas Konkurencijos tarybos vėzdas

Konkurencijos taryba (KT) 2022-uosius palydėjo su trenksmu: nustačiusi, kad Lietuvos vaistinių asociacija ir...

Nuomonės
2023.01.26
Nepačiupinėjęs netikėk

Nors Europos Sąjungoje jau keletą metų veikia teisės aktai, reglamentuojantys tiesioginių užsienio...

Nuomonės
2023.01.25
M. Juonys. Kodėl tiek daug triukšmo dėl Konkurencijos tarybos sprendimų „asociacijų“ tyrimuose? 6

Pastaruoju metu žiniasklaidoje aptarinėjami du Konkurencijos tarybos gruodžio mėnesio nutarimai. Vienu...

Nuomonės
2023.01.24
Nesukčiauti – pigiau

Šių metų pradžioje viešuosiuose pirkimuose įsigaliojusi naujovė gali brangokai kainuoti jų dalyviams, jei bus...

Nuomonės
2023.01.24
J. Akelis. Didesnis finansinis skaidrumas – pigesnis kapitalas, mažesnė elektros kaina

Apie 11 trilijonų Eur. Maždaug tokio dydžio dabar yra listinguojamų vietinių Europos Sąjungos bendrovių...

Nuomonės
2023.01.23
Ukraina – dėl tankų delsiantiems Vakarams: „Galvokit greičiau“

Ramšteino karinių oro pajėgų bazėje Vokietijoje penktadienį susirinkę Ukrainos rėmėjai nusprendė skirti...

Nuomonės
2023.01.23
N. Roubini. Daugiau karo – didesnė infliacija

Visus 2022 metus infliacija sparčiai augo tiek pažangios ekonomikos, tiek besiformuojančios rinkos šalyse.

Nuomonės
2023.01.21
V. Juzikis. Kas laukia komercinio nekilnojamojo turto rinkos kylant palūkanoms?

SEB banko rudenį atliktas kasmetinis didžiausių šalies įmonių finansų vadovų nuomonės ir lūkesčių tyrimas...

Nuomonės
2023.01.20
Kol vieni remia, kiti kemšasi kišenes 4

Artėjant dešimtajam sankcijų paketui, kuris turėtų dar labiau užveržti apynasrį agresyviai Rusijai,...

Nuomonės
2023.01.20
Rasti darbuotojų: progas švaisto ir darbdaviai, ir valstybė 2

Darbdaviai vis ieško darbuotojų, o šie vis dairosi, kur įsidarbinti, bet galiausiai sukirsti rankomis...

Nuomonės
2023.01.19
B. Miežutavičius. Gėlas vanduo: potencialo kol kas neišnaudojame 2

Tolimojoje Islandijoje bet kuriam turistui, bet kuriame viešbutyje bene penkiomis kalbomis paryškintomis...

Nuomonės
2023.01.18
Išsilaikę iššūkių skersvėjuose

Didelė dalis Lietuvos įmonių 2022 m. finišo liniją kirto būdamos gana neblogos „sportinės formos“: susitraukė...

Nuomonės
2023.01.18
E. Burgis. Karas sandorių rinkos 2022-iaisias neišbalansavo, nors baimių buvo

Metams pasibaigus tradiciškai skaičiuojame viščiukus. Apžvelkime, kas įdomaus pernai nutiko sandorių rinkoje.

Nuomonės
2023.01.17
Malonūs žiemos siurprizai 29

Bliūkšta būgštavimai, kad atėjus šaltajam metų sezonui ir verslą, ir gyventojus prislėgs beveik nepakeliama...

Nuomonės
2023.01.17
Kiek laukti ir kada jau „laikas“? 4

Vis stiprėja abejonės dėl šios kadencijos valdžios ryžto įvykdyti savo programoje užsibrėžtą mokesčių...

Nuomonės
2023.01.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku