Užkalbėjimai verslo neišgelbės

Publikuota: 2021-07-20
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Naujajai COVID-19 atmainai Lietuvoje plečiant savo „valdas“, vis sparčiau mažina apsukas vakcinacijos tempai. Vasariškai atsipūtę piliečiai toliau žaidžia „rusišką ruletę“, klodami bėgius dar vienai pražūtingos pandemijos bangai ir artindami dar vieną karantiną. Verslininkai sako jau vargu ar galėsiantys jį atlaikyti, tačiau patys nepuola raginti savo įmonių darbuotojų aktyviau skiepytis.

Statistikos departamento sekmadienį skelbtais duomenimis, šalyje nuo COVID-19 mažiausiai viena vakcinos doze paskiepyta apie 1.304.000 žmonių, abiem – 1.105.312. Lietuvoje mažiausiai vieną skiepą nuo koronaviruso yra gavę 46,6% žmonių. Pasak mokslininkų, kolektyviniam imunitetui įgyti, vadinasi, ir rimčiau kirsti per pandemijos pamatus, reikia, kad pasiskiepytų apie 70% šalies gyventojų.

Mūsų šalyje skiepijimo tempai lėtėja kone progresiniu greičiu. Remigijus Šimašius, Vilniaus meras, vakar paskelbė, kad dėl to nuo rugpjūčio bus uždarytas didžiausias sostinėje vakcinacijos centras, esantis „Litexpo“ parodų rūmuose. Pasak jo, nors sostinė yra tarp šalies lyderių (50%), situacija kelia nerimą.

Vilniaus meras tikina, kad visi, kurie tikrai norėjo, jau pasiskiepijo, o dabar beliko tik dar abejojantys ir dėl neaiškių priežasčių laukiantys rudens.

O ruduo, kaip prognozuoja epidemiologai, gali išjudinti naują pandemijos bangą. Kad ji kils, lieka vis mažiau abejonių, nes vakcinaciją ignoruojantys asmenys sudaro pavojingai gausią minią.

Padėtis galėtų pasikeisti, jei pasiskiepytų dar bent 20% gyventojų. Atmetus įvairias sąmokslo teorijas rezgančius antivakserius, saugančius savo neva pakisiančias DNR, ar tuos, kurie ieško kepuraičių iš aliuminio folijos — idant marsiečiai „nenuskaitytų“ jų minčių (tarsi ten būtų ką nuskaityti), tikrai yra nemaža dalis žmonių, kurie arba šiaip tingi skiepytis, arba mano, kad lemtingas rusiškos ruletės šovinys neiššaus.

Siekiant, kad imunitetas nuo sunkių COVID-19 formų susidarytų iki rudens, reikia skiepytis jau dabar – specialistai aiškina, kad imunitetui formuotis reikia apie 1,5 mėnesio. Vakcinų Lietuva turi išties sočiai – šaldytuvuose dabar jų saugoma apie 800.000. Dar pernai vasarą tik svajojome apie vakciną nuo koronaviruso, dabar turime daug ir įvairios.

Vyriausybėje svarstomi įvairūs variantai, kaip riboti nepasiskiepijusių veiklas, pavyzdžiui, uždrausti lankytis restorane, renginyje ar nebūtinųjų prekių parduotuvėje. O testavimą padaryti mokamą – įskaitant ir dabar į užsienį vykstančius asmenis. Ir tai būtų logiška bei teisinga: kodėl visi mokesčių mokėtojai turi apmokėti testus vakcinų vengiantiems asmenims? Juolab kad testuotis jiems reikėtų nuolat, o kiekvieno kaina siekia 70 Eur. Beje, skiepai kainuoja kur kas pigiau.

Vyriausybė kol kas nesvarsto įvesti privalomo skiepijimosi nuo COVID-19 tam tikrų profesijų atstovams, kaip tai jau daro kitos Europos Sąjungos šalys, tačiau toks variantas neatmestinas.

Daugiau iniciatyvos turėtų parodyti ir verslas, tiksliau – darbdaviai. Dabar tai jau ne vien valstybės ir Vyriausybės problema. Pačios įmonės turi imtis lyderystės, prisidėti prie valdžios pastangų atkurti skiepijimo tempą, nes kitu atveju vėl teks užverti įmonių duris.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys rodo, kaip aktyviai skiepijasi daugiau nei 100 darbuotojų turinčių įmonių darbuotojai. Atmetus viešojo sektoriaus įstaigas, sparčiausiai vakcinomis imunizuojasi įmonės informacijos ir ryšių, lėčiausiai – transporto ir saugojimo bei statybos sektoriuose.

Didžiuosiuose restoranų tinkluose dažnai pasiskiepiję tik apie trečdalis darbuotojų. Yra ir sektinų pavyzdžių, pavyzdžiui, „Brooklyn Brothers“ valdanti UAB „Burokėlis ir krapas“. Šiame 113 darbuotojų turinčiame kolektyve pasiskiepiję yra 62% žmonių, o imunitetą iš viso turi 68%.

„Sąmoningumas – vienintelis mūsų receptas“, – VŽ paklausta, kas lėmė, jog tokia didelė kolektyvo dalis pasiskiepijo, teigia Odeta Bložienė, bendrovės direktorė.

Ji pabrėžia, jog įmonės vadovai netaikė jokios prievartos, kad paragintų komandą skiepytis. Ir jokių loterijų neorganizavo – patys žmonės priėmė sprendimą, nes buvo ištroškę normalaus gyvenimo. O. Bložienė sako mananti, jog valstybėje neišvengiamai bus įvestas toks reguliavimas, kad dirbti galės tik vakcinuoti ar persirgę, taigi reikia susitaikyti, kad teks skiepytis ir kitaip nebus.

Ernesta Dapkienė, „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė, aiškina, kad skiepijimasis yra laisvas kiekvieno žmogaus pasirinkimas, todėl darbuotojų apsisprendimas ir teisė rinktis yra gerbiami. Kita vertus, bendrovė skiepus pasirinkusiems kolegoms dovanoja 10 Eur „Eurovaistinės“ dovanų kuponą.

Kalbant apie teises ir žaidžiant „laisvų kiekvieno žmogaus pasirinkimų“ žaidimus derėtų nepamiršti, kad įmonėms visa tai gali baigtis lokdaunu. Ir vėl bus reikalaujama pagalbos iš valstybės? O ką padarė darbdaviai, kad jų įmonių darbuotojai aktyviau skiepytųsi?

VŽ nuomone, jei darbdaviai nė piršto nenori pajudinti paragindami ar paskatindami savo darbuotojus skiepytis, valstybė gali jiems atsakyti tuo pačiu – nesiskiepiję kolektyvai paramos negaus. Nes būtent tokių „gudručių“ dėka šalis slenka rudeninės koronaviruso bangos link.

Tad metas ne dejuoti, o dėti daugiau pastangų įmonėse – iniciatyvą turi rodyti darbdaviai, asociacijos, konfederacijos etc.

VŽ nuomone, Lietuva turi unikalų šansą per pusantro porą mėnesių įgyti kolektyvinį imunitetą ir susikurti sąlygas ekonominiam pirmavimui tarp Europos valstybių. Nėra karantino – gali sparčiai vystytis gamyba, augti ir plėstis eksportas bei investicijos, didėti šalies BVP, atlyginimai, pensijos etc.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Karpomos neskiepytųjų „rojaus“ ribos 63

Vyriausybė į dar stipresnius gniaužtus ima skiepų nuo COVID-19 vengiančius asmenis – bus plečiamas sąrašas...

Teisė atsiriboti nuo tūnančiųjų prieblandoje 43

Rengiantis ketvirtajai pandemijos bangai, kuri Lietuvą grasina užklupti rudenį, ir siekiant suvaldyti...

Verslo aplinka
2021.07.26
L. Zingales. COVID-19 zombių puolimas 2

Vakarų ekonomikoms atsigaunant po COVID-19 sukeltos krizės, bankai ir vyriausybės susiduria su nauja problema...

Verslo aplinka
2021.07.25
E. Leontjeva. Žaliajam kursui – žaliasis posūkis ir valdžioje

Į posūkį link žaliosios ekonomikos pakvietusi Aplinkos apsaugos ministerija turi aiškią viziją ir argumentus.

Verslo aplinka
2021.07.24
Veto – teisingumas ar kovos įrankis?

Rudenį įsigaliosiančius Statybos įstatymo pakeitimus, leisiančius statybos inspektoriams vetuoti projektus,...

Verslo aplinka
2021.07.23
Terorizmo pavojus realus ir mūsų galvose 7

Prieš kelias dienas, eidamas 86-uosius metus, mirė danų karikatūristas Kurtas Westergaardas, kurio...

2021.07.22
Milijonai, pragaištantys įstatymo skylėse

Ilgai žadamas naujas Viešųjų pirkimų įstatymas kartu su Seimo nariais išėjo „atostogų“ – nors dabartinė...

Verslo aplinka
2021.07.21
V. Adomaitis. Ar Lietuvos mokesčių sistema gali stabdyti našumo augimą? 30

Lietuvos mokesčių sistema dažniausiai kritikuojama dėl pernelyg mažo valstybės biudžeto surinkimo,...

Verslo aplinka
2021.07.20
Užkalbėjimai verslo neišgelbės 14

Naujajai COVID-19 atmainai Lietuvoje plečiant savo „valdas“, vis sparčiau mažina apsukas vakcinacijos tempai.

Verslo aplinka
2021.07.20
Kaip sekasi Lietuvos energetinis karas su Latvija 29

Nežinau, ar pastebėjote, bet ši Vyriausybė su energetikos ministru Dainiumi Kreiviu kone nuo pirmosios darbo...

Verslo aplinka
2021.07.19
Kur dingo europarlamentarai? 9

Jų nedaug – vos 11. Bet net ir labai politika besidominčiam tenka gerokai įtempti visas savo atminties...

Verslo aplinka
2021.07.19
R. Verkauskaitė-Kazanskienė. Gyventojai ėmė steigti naujas įmones: ar tam tinkamas metas? 1

Kiekvienas ekonominis sunkmetis išsiskiria tuo pačiu dėsningumu – daugiau įmonių bankrutuoja užleisdamos...

Verslo aplinka
2021.07.18
Viktoro Orbano kelio pabaiga? 12

Po 15 mėnesių trukusios pandemijos net stiprūs vyrai nebėra tokie, kokie buvo anksčiau. Vengrijos ministro...

Verslo aplinka
2021.07.17
D. Štitilis. Lietuva pasaulinio kibernetinio saugumo reitingo dešimtuke! Kas po juo slepiasi?

Jungtinių Tautų Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU), vienijančios 194 valstybes, sudarytame...

Inovacijos
2021.07.16
Reputacija politikams – sunkiai įkandamas aukštasis pilotažas 2

Neatsiejama sėkmingo verslo DNR – rūpestis savo reputacija. Gerą reputaciją turinčiam verslui lengviau...

Verslo aplinka
2021.07.16
Žaliasis smegenų plovimas nebeapsimoka 10

Prieš kelerius metus restoranų tinklas „McDonald’s“ pranešė apie tai, kad, siekdamas kovoti su klimato kaita,...

Verslo aplinka
2021.07.15
Reikia pinigų? Pinigų yra! Bet ar tikrai norime mokėti už trečiąjį karantiną? 25

Šilti orai, grynas oras, lietuviški ežerai, Baltija ir dugne besivoliojanti naujų COVID-19 atvejų kreivė...

Verslo aplinka
2021.07.14
Nesikuklinkite – jūsų mažas verslas kai kam labai įdomus

Jau sunku ir prisiminti savaitę, kuri praeitų be didesnių kibernetinių incidentų. Pasaulio bendrovės viena po...

Verslo aplinka
2021.07.13
D. Malinauskas. Singapūras – būsimas Lietuvos verslo forpostas Azijoje?

Lietuva, mažindama savo priklausomybę nuo Kinijos prekyboje su Azija, kitąmet planuoja atidaryti atstovybę...

Verslo aplinka
2021.07.12
Pažymiai prezidentui už dvejus darbo metus 5

2019-ųjų viduryje prezidentu tapęs Gitanas Nausėda iki tol neturėjo didesnės politinės patirties. Taip, tai...

Verslo aplinka
2021.07.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku