M. Ivanauskas. Biuras mirė, tegyvuoja biuras!

Publikuota: 2021-06-08
Įmonės nuotr.
svg svg
Įmonės nuotr.
Telia Global Services Lithuania vadovas

Pasaulyje nuolat didinant vakcinacijos apsukas, įmonių vadovų darbotvarkėse vėl aktualus klausimas – kaip ir kur dirbsime toliau?

Globali tyrimų bendrovė „Gartner“ atskleidė, kad vos 1% pasaulinių bendrovių planuoja pilnai virtualų darbą. Likusioji dauguma, virš 90% „McKinsey“ duomenimis, sieks derinti sprendimus užtikrinant balansą tarp produktyvumo, darbuotojų pasitenkinimo ir nekilnojamo turto efektyvumo. Kaip atrasti aukso vidurį tinkantį tavo organizacijai stebint produktyvumo kreivės smukimą ir nuo gravitacijos lauko tolstančius darbuotojus?

Nepaisant garsių antraščių, net ir hyperscaler organizacijos, tokios kaip „Facebook“, „Google“, „Microsoft“ ar „Amazon“ paskelbusios apie 100% nuotolinio darbo politikas, savo biurų neuždarys. Ten ir toliau bus priimami svarbiausi sprendimai, gims idėjos, keičiančios pasaulį. Spėlionių ir spekuliacijų praėjusiais metais buvo daug, tačiau prie skambių antraščių jau dabar galima prirašyti žvaigždutę *yra papildomų sąlygų.

Net ir po paskelbimo apie galimybę dirbti iš namų visą laiką „Twitter“ šiemet jau tikslina, jog koncentruosis į hibridinį ir lankstų modelius, o darbui iš namų reiks vadovo patvirtinimo. „Amazon“ paskelbė planuojanti grįžtanti prie biuru pagrįsto modelio (angl. office-first), „Microsoft“ leis dirbti iš namų iki 50% laiko – niekas nedrįsta atsisakyti biuro.

„Gartner“ duomenimis, net beveik 70% vidutinio dydžio bendrovių pasaulyje žada savo biurus atverti antroje 2021-ųjų pusėje ir tam yra net kelios priežastys. Pirmiausia – vertės kūrimas ir darbo efektyvumas. Iki šių metų antrojo ketvirčio panašią diskusiją galėjai užbaigti teiginiu, kad nėra pakankamai tyrimų, jog tiksliai įvardytum nuotolinio darbo padarinius produktyvumui, tačiau dabar jų vis daugiau.

Pirmi produktyvumo įrodymai

Įmonių vidinės apklausos rodo, kad produktyvumas išaugęs – „Dropbox“ darbuotojai savo produktyvumą namuose „vertina“ 90%. „Telia“ viduje atliktas tarptautinio standarto „Leesman“ tyrimas taip pat neatskleidė didelio skirtumo tarp darbuotojų produktyvumo dirbant iš namų ar biure.

Tačiau gegužės mėn. išleistas bene pirmasis plačios apimties (10.000 darbuotojų) nepriklausomas technologijų milžinės „Tata“ darbuotojų tyrimas atskleidė: produktyvumas dirbant iš namų krito nuo 10% net iki 25%, darbuotojai dirbo 18% daugiau viršvalandžių nei prieš tai, o labiausiai nukentėjusios sritys buvo bendradarbiavimas ir ryšių mezgimas, sumažėjusios ugdymo valandos bei laikas, praleistas su tiesioginiu vadovu.

Nors bendra įmonei darbuotojų sugeneruota vertė tyrimo metu išliko nepakitusi, bet tai buvo pasiekta viršvalandžių, papildomų kaštų, psichologinio nestabilumo ir papildomų įmonės investicijų dėka. Tai tik įrodo, kad klausimas, kaip toliau dirbsime kirba ne tik vadovų galvose – „Wakefield Research“ tyrimo duomenimis ne tik 93% vadovų, bet ir 83% darbuotojų nuogąstauja, kaip hibridinis ar virtualus darbas ilgą laiką paveiks tiek verslą, tiek savijautą.

Aiškios gairės lankstumui ir individualumui

Technologijų gigantė „Microsoft“ neseniai pasidalino savo 5 žingsnių sistema dėl saugaus sugrįžimo į biurus. Joje darbuotojas gali pasirinkti sau tinkamiausia modelį – daugiau dirbti iš namų ar biuro. Įmonės vadovas Satya Nadella pabrėžė, jog organizacija privalo užtikrinti, kad net ir besijungiantys iš namų turi jaustis lygiaverčiais, pirmos klasės, dalyviais. Nepaisant lankstumo, gairės aiškios – biuras yra vieta, kur gimsta geriausios idėjos naujausioms technologijoms, todėl jo vaidmuo, nors ir pasikeitęs, išlieka kertinis.

Prie aiškesnės komunikacijos ir tvirtesnių gairių darbdavius veda ir darbuotojų problemos. „Economist Intelligence Unit“ duomenimis, darbuotojai jaučiasi visiškai atitrūkę nuo kolegų ir tai – trečia populiariausia priežastis, dėl ko jiems sunku susikaupti dirbant namuose.

Prieštaringos nuomonės jaučiamos ir dėl bendros koncentracijos – 36% mano, jog tai geriau pavyksta namuose, 28% – jog biure. Todėl natūralu, kad savo „Heartbeat“ apklausose matome, jog didžioji dauguma „Telia Global Services Lithuania“ darbuotojų nori iš biuro dirbti 2-3 dienas per savaitę, yra pasiilgę gyvų renginių ir pavargę nuo virtualių degustacijų bei paskaitų.

Popandeminis biuras – nebūtinai nesusietas su fizine darbo vieta

Masačutseso mokslininkų tyrimų duomenimis apie pusę (46%) mūsų darbo dienos sudaro susitikimai, bendradarbiavimas, o likusią dalį – individualus darbas ir socialinių ryšių kūrimas. Todėl biuras ir tai, kaip juo naudosimės leis arba kurti įtraukiančią kultūrą, arba taps tik viena iš daugelio neišsiskiriančių darbo aplinkų darbuotojui.

Popandeminiame pasaulyje bendras erdves naudosime kiek kitaip nei buvome įpratę, tačiau absoliuti dauguma organizacijų biuro, kaip darbuotojus vienijančios aplinkos, neatsisakys. Iki pandemijos galėjome dėti lygybės ženklą tarp biuro ir darbo, kuriame tikėjomės rasti viską – nuo darbo vietos, socializacijos platformos, sporto salės ar mėgstamo maisto.

COVID-19 nuslūgus biuras bus ne vienintelė, bet tik viena iš dedamųjų bendrame darbo kontekste. Vienam tai bus koncentracijos erdvė, kitam – socializacijos bei idėjų generavimo meka, o trečiam – vieta įprasminti savo soc. atsakomybės idėjas ar surasti bendraminčių.

Popandeminiame biure atsiras dar didesnis bendradarbystės bei koncentracijos erdvių poreikis. Susitikimų kambariai jau dabar mažėja ir darosi funkciškai išskirtiniai – idėjų generavimui ar dirbtuvėms turi galėti pasirinkti kūrybingą erdvę, tuo tarpu formaliam susitikimui – santūrią ir dalykišką aplinką. Taigi, galvojant apie grįžimą į biurus prireiks ne tik aiškios strategijos, gairių ir aktyvaus komunikacijos indelio, tačiau ir pritaikytų erdvių.

Bendrų vardiklių paieška

Panašu, kad esame situacijoje, kai grįžti į biurus nori tiek darbdaviai, norintys puoselėti įmonės kultūrą, tiek darbuotojai ,išsiilgę bendravimo bei bendradarbiavimo. Siekiant geriausio rezultato reikia kuo daugiau bendrų vardiklių – el. pašto adreso ar darbalaukio fono tam nebeužtenka. Neabejotina, kad vienu iš jų bus biuras, kuris veiks lyg socialinis inkaras, užtikrinantis tinkamą balansą tarp individualių poreikių bei produktyvumo.

Komentaro autorius — Marius Ivanauskas, „Telia Global Services Lithuania“ vadovas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
D. Misiūnas. Ar turime išėjimo iš pandemijos strategiją?

Kai prieš 15 mėnesių mus užklupo pandemija, natūralu, kad aukščiausias prioritetas buvo skiriamas sveikatos...

Dalis naštos nukristų nuo smulkiųjų pečių 5

Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM), sekdama Estijos pavyzdžiu, siūlo naujovę – smulkiojo verslininko...

N. Savickas. Kaip biurų rinkai sekėsi laikyti pandemijos egzaminą? 2

Pandemija privertė peržvelgti biurų plėtros ypatumus ir atskleidė naujas tendencijas. Nekilnojamojo turto...

Verslo aplinka
2021.06.17
Tinklų ir tiekėjų interesų disbalansas 3

Norint visuomet turėti prekių lentynose, reikia užtikrinti sklandų jų tiekimą, o priemonės, kuriomis tai...

Verslo aplinka
2021.06.17
I. Laursas. Nepaisant įvairių grėsmių, technologijų rinka vis dar turi kur augti 1

Į 2021 metus žiūrima su didžiule viltimi – skiepijimo programos pamažu įsivažiuoja visame pasaulyje, JAV...

Verslo aplinka
2021.06.16
Po gulinčiu RC akmeniu pažanga neteka 17

Registrų centras (RC) jau dvejus metus neišsprendžia elementarios techninės problemos, dėl kurios verslas...

Verslo aplinka
2021.06.16
J. Akelis. ES naujasis žaliojo susitarimo etapas netrukus pasibels į verslo duris. Ar būsime tam pasiruošę? 1

Visi esame girdėję apie Europos Sąjungos (ES) žaliąjį susitarimą, kurio tikslas – iki 2050 m. pasiekti...

Verslo aplinka
2021.06.15
Kiek efektyvus iš biudžeto katilo iškeliavęs euras? 3

Šiandien Lietuvoje minima Laisvės nuo mokesčių diena vėluoja beveik trimis savaitėmis. Ekspertai aiškina, kad...

Verslo aplinka
2021.06.15
Didysis septynetas - už švaresnį, sveikesnį ir saugesnį pasaulį

Tris dienas Anglijos pietvakarinėje Kornvalio grafystėje vykusį didžiojo septyneto (G7) lyderių susitikimą...

Verslo aplinka
2021.06.14
D. Palavenis. Europos gynybos fondas - 7,9 mlrd. Eur. Kas imsis iniciatyvos?

2021 m. balandžio 29 d. Europos Parlamentas patvirtino 7,9 mlrd. Eur finansavimą Europos gynybos fondui (EGF)...

Verslo aplinka
2021.06.13
E. Leontjeva. Apie dviguba bausme virtusį karantiną 5

Karantino atlyginimo teisingumas vėl visuomenės akiratyje. Kadaise padarytos klaidos lemia vis daugiau...

Verslo aplinka
2021.06.12
S. Dennison. Europos Sąjunga kryžkelėje: tolimesni jos žingsniai nulems Europos projekto ateitį

Per koronaviruso pandemiją nusivylimas ES institucijomis išlindo į viešumą iš antro plano. Šią savaitę...

Verslo aplinka
2021.06.11
Kai arklius perkėloje keisti būtina 13

Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko Žygimanto Pavilionio komentarai Rusijos provokatoriams,...

VŽ požiūris
2021.06.11
R. Valiūnas. Lenk medį, kol nulauši... 17

Gaila, tačiau politikai, kalbėdami apie poreikį didinti mokesčių progresyvumą, orientuojasi į mažas pajamas...

Verslo aplinka
2021.06.10
Blogio ašies centras nėra Minskas 3

Penktadienį prasidėsiantis Europos futbolo čempionatas jau sunervino Rusiją. Tiksliau, ne pats čempionatas, o...

Verslo aplinka
2021.06.10
Prezidento kalboje – tikslinis gerų žodžių deficitas 21

Prezidento Gitano Nausėdos metiniame pranešime politologai pasigedo konkretumo, ypač – dėl užsienio...

Verslo aplinka
2021.06.09
M. Ivanauskas. Biuras mirė, tegyvuoja biuras!

Pasaulyje nuolat didinant vakcinacijos apsukas, įmonių vadovų darbotvarkėse vėl aktualus klausimas – kaip ir...

Verslo aplinka
2021.06.08
„Rūpestis“, smogęs antru galu 39

Neteisėtas Vyriausybės 2019 m. spalio 16 d. priimtas nutarimas dėl komandiruočių kompensacijos koeficiento...

Verslo aplinka
2021.06.08
Su ministerija už parankės

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), įžvelgusi puikias eksporto perspektyvas lietuviškam agroverslui, pasirengusi...

Verslo aplinka
2021.06.07
M.B. Kraussas. Macrono veiksnys 1

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas yra geriausias Jungtinių Amerikos Valstijų sąjungininkas, kokio...

Verslo aplinka
2021.06.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku