V. Butkevičius. Kas liko nepasakyta Vyriausybės posėdyje

Publikuota: 2021-04-19
Asmeninio archyvo nuotr.
svg svg
Asmeninio archyvo nuotr.
Asociacijos Lietuvos prekyvietės ir turgavietės prezidentas

Atstovaudamas prekybai Lietuvos turguose, balandžio 15 d. dalyvavau Vyriausybės posėdyje. Deja, tai buvo bandymas kalbėtis su kurčiais… Pagrindinis klausimas: kodėl Lietuvos vyriausybės daugybę metų diskriminuoja smulkų ir vidutinį verslą, atvirai palaikydamos stambiuosius prekybinius tinklus, kurdamos monopolius, dėl kurių yra sukeltos eilės produkcijos kainos.

Kaip ir reikėjo tikėtis, rinkėjų mažumai atstovaujantys politikai gynė tik mažumos interesus! Į mano tiesų klausimą: kodėl turgaus prekybininkas net ir visuotinės krizės sąlygomis yra išstumiamas iš rinkos, nors epidemiologų ir sveiko proto požiūriu jo darbo sąlygos niekuo nesiskiria nuo prekybos maksimose, norfose, rimi, atsakymo taip ir neišgirdau.

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė suprato, kad posėdis vyksta ne pagal jos viešųjų ryšių specialistų planelį tik tada, kai pasakiau, kad tarp turgų prekybininkų bręsta protesto nuotaikos. Sekė standartinė reakcija: „Jūs mums grasinate!“ Ne, miela premjere, tikrai ne, tiesiog atkreipiame jūsų dėmesį, kad  pjaunate šaką, ant kurios patys sėdite!

Katastrofos metu, į kurią mus atvedė ne tik COVID-19 infekcija, bet ir išskirtinai prastas krizės valdytojų darbas, visuomenėje ypač sustiprėja socialinio teisingumo jausmas ir žmonės, matydami, kad Vyriausybė, kuri turėtų užtikrinti vienodas išgyvenimo galimybes visiems ekonomikos subjektams, demonstratyviai palaiko vienus ir naikina kitus!

Kodėl Vyriausybė mano, kad žmonės akli: pavyzdžiui, didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėms galima prekiauti ne maisto produkcija, o smulkiajam ir vidutiniam verslui, turgavietėms ir prekyvietėms kažkodėl draudžiama.

Tokioms įmonėms kaip „Palink“, kuri valdo parduotuvių tinklą „Iki“, leista atidėti mokesčius ir yra teikiamos mokestinės lengvatos, nors jų veikla visiškai nebuvo apribota, kai tuo tarpu individualia veikla besiverčiantiesiems Lietuvos piliečiams, kurių yra 200.000-250.000, pragyvenimui per mėnesį yra teskiriama kukli ir žeminanti žmogaus orumą 250 Eur suma, iš kurios reikia pragyvenimui nusipirkti maistą, vaistus, rūbus, apsimokėti bankų paskolas ir komunalinius mokesčius, išlaikyti vaikus ir senelius.

Vien ko vertas faktas, kad „Nepriklausomų ekspertų patariamojoje taryboje“, patarinėjančioje Prezidentui ir Vyriausybei, priiminėjant svarbiausius sprendimus niekada nebuvo jokio smulkiojo verslo atstovo, nors ten nuolat stovyklauja tokios asmenybės kaip vyriausioji Lietuvos skautininkė ir asmenys iš Lietuvos pramonininkų ir Verslo konfederacijų. Apmaudu, kad gyvename tokios amoralios politikos ir ypač žemos stambaus verslo etikos šalyje. Aš jau nekalbu apie tokius Vyriausybės juokelius, kai, bandydama palaikyti Baltarusijos opozicinius judėjimus, mūsų valdžia organizuoja šimtatūkstantines gyvų žmonių grandines pandemijos įkarštyje ir tuo pat metu draudžia turguje prekiauti gryname ore…

Būdamas ekonomistu, norėjau šios Vyriausybės narių paklausti: ar jūs suvokiate smulkaus verslo svarbą valstybės ir visuomenės gyvenime, ar tik matote didžiuosius, kurie gali ženklia suma paremti jūsų partijėles arba sumokėti mokesčiais nepalyginamas su smulkiųjų verslininkų įmokomis sumas? Todėl noriu atkreipti jūsų dėmesį:

1. Smulkusis verslininkas išsilaiko pats

Jis nieko neprašo iš valstybės ar visuomenės. Jis nestovi darbo biržoje kaulydamas išmokų. Jis išlaiko savo šeimą ir dažnai pensijinio amžiaus giminaičius.

Tik netrukdykite jam savo politikėle, skirta palaikyti monopolistus. Lietuvos vyriausybės, leisdamos steigti stambiąsias didžiųjų prekybos tinklų parduotuves miestų centruose, ko neleido daryti nei viena savo piliečius ginanti ES valstybė, sunaikino daugelį smulkiųjų prekybininkų, privertė juos emigruoti ir mokėti mokesčius svetimuose kraštuose.

Paskaičiuokite kada nors, laisvu nuo posėdžių metu, jeigu milijonas emigrantų dėl jūsų žaidimų priverstų palikti tėvynę, būtų mokėjęs mokesčius Lietuvoje, nuo vidutiniškai uždirbamo 1000 Eur per mėnesį…

2. Pinigai lieka Lietuvoje

Smulkusis verslininkas savo uždirbtus pinigus išleidžia Lietuvoje. Skirtingai nei jūsų proteguojami stambiųjų prekybos tinklų savininkai ar užsienio bankai, besiganantys Lietuvos rinkoje ir išvežantys svetur čia uždirbtus pinigus, smulkusis verslininkas yra ir pirkėjas, ir pardavėjas šioje rinkoje. Viskas, ką jis sukuria, lieka čia, Lietuvoje.

Smulkus verslas daug prisideda stabilizuojant Lietuvos rinką. Taip, aš suprantu, kad jūsų, tai yra valdžios, požiūriu, smulkusis verslininkas, būdamas nuo jūsų nepriklausomas, yra nepatogus ar netgi pavojingas! Jums kur kas patogiau valdyti apmokamus iš biudžeto klerkus, tarnautojus ir apskritai algas gaunančius žmones.

Juos lengviau paspausti taip, kad net cyptelti nedrįs. Jeigu ne juos, tai jų darbdavius jūs mokate spustelti puikiai. Su smulkiais verslininkais taip neišeina, ar ne? Ar ne čia tas jūsų pasiutęs noras sunaikinti smulkųjį verslininką ir prekybininką?

3. Identitetas

Smulkusis verslininkas, amatininkas, tautodailininkas ar tiesiog smulkus ūkininkas tai ne tik ekonominis subjektas, gamintojas ar mokesčių mokėtojas. Tai mūsų visuomenės narys, daugelio tradicijų perteikėjas, specifinių žinių ir įgūdžių nešėjas.

Tada, kai savo ignorancine politika jūs sunaikinsite šiuos žmones, paversite juos savo darbo biržos išmokų paprašaikomis, jūs sunaikinsite ir dalį mūsų tautos identiteto. Aš, žinoma, nesitikiu, kad sėdėdami Vyriausybėje ir taip protingais patys sau atrodydami, jūs kreipsite savo dėmesį į tokį anachronizmą, kaip tautinis identitetas.

Bet patikėkite, tie keturi metai, kuriuos, jūsų nuomone, turi kentėti Lietuvos visuomenė, nes jus išsirinko, greitai praeis. Todėl kartais net ir nedidelis savo atsakomybės už nemokšišką veiklą pajautimas turėtų būti nesvetimas ir Vyriausybei.
 

Komentaro autorius Vytenis Butkevičius yra asociacijos Lietuvos prekyvietės ir turgavietės prezidentas 

P.S.
Po šios įžvalgos publikavimo redakcija gavo IKI komentarą:

Norime atkreipti autoriaus dėmesį, kad UAB „Palink“ nesinaudojo mokestinėmis pagalbos priemonėmis ir pati pateikė prašymą VMI išbraukti bendrovę iš šio sąrašo. Visus mokesčius įmonė deklaruoja ir moka laiku. Pandemijos paveiktų įmonių sąrašą VMI sudaro savarankiškai. Kaip komunikuoja institucijos, įmonės į naująjį sąrašą įtraukiamos atsižvelgiant į 2020 m. rudens karantino metu nustatytus veiklos ribojimus pagal EVRK sąrašą, patvirtintą Ekonomikos ir inovacijų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų. Buvo lyginami 2020 m. spalio ir lapkričio PVM deklaracijų duomenys ir UAB „Palink“ buvo įtraukta į sąrašą automatiniu būdu.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kad bėgdami nuo vilkų, neužlėktume ant meškų  2

Per 2008-2009 m. finansų krizę ne viena kompanija nukentėjo nuo vadinamųjų „feniksų“, kai bankrotą inicijavus...

Idėjos, ardančios vienybę? 7

Pastaruoju metu vis labiau įsiplieskianti diskusija dėl galimybių paso jau įtraukė ir svarbiausių šalies...

Verslo aplinka
2021.05.05
V. Gružauskas. Dirbtinis intelektas: ar tikrai žinote, ką perkate 4

Šiuo metu dirbtinis intelektas (DI) yra naudojamas praktiškai visur, o domėtis bei skleisti informaciją apie...

Verslo aplinka
2021.05.04
Ant desperacijos ribos 7

Lietuvos turizmo ir viešbučių verslas, suspaustas pandemijos sukeltų karantinų varžtais, priverstas kentėti...

Verslo aplinka
2021.05.04
R. Verkauskaitė-Kazanskienė. Smulkusis verslas siunčia optimizmo signalą

Smulkiajam verslui pandemija sudavė rimtą smūgį – neigiamą įtaką ji padarė daugiau nei pusei šalies smulkiųjų...

Verslo aplinka
2021.05.03
(Ne)tiesioginiai merų rinkimai: trukt už vadžių – vėl iš pradžių 1

Tai kažkur jau matyta ir girdėta – visi politikai dievagojasi esantys už tiesioginius merų rinkimus, bet tuo...

Verslo aplinka
2021.05.03
Sistema be sistemos

Sudėtinga, dažnai stringanti ar iš dalies neveikianti GPAIS sistema, kelianti galvos skausmą įmonių...

Verslo aplinka
2021.04.30
Paryžiaus susitarimas grąžinamas į dienotvarkę

Dėl pandemijos ir smarkiai išaugusios didžiųjų pasaulio galių politinės įtampos nepelnytai kukliai buvo...

Verslo aplinka
2021.04.29
Kiek valstybės turi būti VVĮ? 12

Šiandien ministrų kabinetas planuoja svarstyti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM) teikiamą atnaujintą...

Verslo aplinka
2021.04.28
D. Vitkauskas. Kodėl verslas „tingi“ įsitraukti į vakcinavimo politiką? 10

Liko vos 2 mėnesiai iki prezidento Gitano Nausėdos paskelbto ambicingo tikslo paskiepyti nuo COVID-19 bent du...

Verslo aplinka
2021.04.27
V. Šostak. Technologijų įmonės vis dar nepakankamai brangios 3

Po pernykštės krizės atsistačius finansinio ir NT turto kainoms, vis daugiau pasigirsta pokalbių, „ar mes...

Verslo aplinka
2021.04.27
V. Nakrošis. „Naujos kartos Lietuvos“ planas – ar užteks drąsos naujos kartos viešajam valdymui sukurti?

Finansų ministerijos organizuotoje apskritojo stalo diskusijoje dėl daugiau nei 2 mlrd. Eur vertės „Naujos...

Verslo aplinka
2021.04.27
Metas keisti jauką 42

Tai, kad mūsų šalis nebėra pigios darbo jėgos šalis, dar kartą patvirtino ir Japonijos įmonė „Yazaki“: ši...

Verslo aplinka
2021.04.27
Valdžios sprendimai - it būrimas iš kavos tirščių

Baltijos šalių įmonių vadovų apklausa, kurią atliko „PwC“, rodo, kad keturios iš penkių bendrovių Lietuvoje...

Verslo aplinka
2021.04.26
R. Vilpišauskas. Ekonomikos gaivinimo planas – ar šį kartą bus kitaip?

Balandžio viduryje Lietuvos finansų ministrė pristatė Lietuvos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo...

Verslo aplinka
2021.04.25
L. Mikalonienė. Virtuali buveinė – laikas keistis?

Darbas nuotoliniu būdu, ypač išplėtotas pandeminiu COVID-19 laikotarpiu, virtualūs visuotiniai akcininkų...

Verslo aplinka
2021.04.24
D. Zaveckas. Negailestinga statistika apie Statistikos departamentą 7

Įmonės Statistikos departamentui kasmet turi pateikti 20 ataskaitų (po keturias ketvirtines ir keturias...

Verslo aplinka
2021.04.23
S. Malinauskas. Biržoje – mažmeninių investuotojų aktyvumas ir pozityvūs įmonių planai 1

Nors pasaulinė pandemija jau tęsiasi antrus metus, pasaulio ir Baltijos vertybinių popierių rinkose prekybos...

Verslo aplinka
2021.04.23
Vešliose paramos pievose – krūva abejotinų fondų

Duomenų analitikai perspėja: dauguma paramos ir labdaros fondų yra neskaidrūs, todėl jų veikla kelia...

Verslo aplinka
2021.04.23
Valstybės valstybėje pabaiga 7

Valstybe valstybėje dar neseniai vadinta bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) rengiasi naujam kokybiniam...

Verslo aplinka
2021.04.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku