Iš chaoso tvarka negimsta

Publikuota: 2021-04-14
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Negana to, kad Lietuvoje vis dar gerokai vėluoja vakcinacija, šiame procese įnešama vis daugiau chaoso – tvarka kartais keičiasi jau ne kas dieną, o kas valandą. Iš įvairių institucijų sklinda skirtinga informacija – regis, Vyriausybėje nebėra (jei ir buvo) jokios koordinacijos, tačiau negailima kritikos savivaldybėms, suskubusioms paspartinti vakcinaciją.

Aišku viena – vakcinų Lietuva kol kas gauna išties mažai. Galbūt jų galima buvo nusipirkti papildomai, ne „kolektyviškai“, o kaip atskirai valstybei, galbūt – brangiau, užtat visiems. Nereikėtų tuomet tik laukti dalybų ir galbūt šiandien turėtume visiškai kitokią situaciją. Tačiau ir su tais kiekiais vakcinų, kurie nubyra iš bendro ES katilo, elgiamasi kaip prastai organizuotoje loterijoje.

Kurį laiką buvo skundžiamasi, kad mūsų šalyje vis dar mažokai skiepijasi garbaus amžiaus senjorų – palyginti, pavyzdžiui, su Jungtine Karalyste (nekalbant jau apie Izraelį), kur paskiepytų piliečių statistika išties įspūdinga. Tiesa, ir vakcinų skaičių tos šalys gauna ne mažiau įspūdingą. Tačiau neapleidžia įkyri mintis, kad vakcinacijos procesas šalyse pirmūnėse organizuotas kur kas geriau.

Lietuvoje sudarytas vadinamasis prioritetinių grupių sąrašas jau patyrė ne vieną ir ne dvi „reformas“. Ir ne tik dėl datų, bet ir dėl į jį patenkančių asmenų. Kažkiek keistokai, pavyzdžiui, atrodo prioritetas, atitekęs aukštųjų mokyklų dėstytojams – kai kurie dabar nesibodi viešai girtis, kad „gyvo“ studento akyse jau metus neregėję, sėdi sau ant sofos, bendraudami per „zoomus“ ir „teamsus“, užtat – paskiepyti anksčiau.

O ko vertos prasidėjusios „varžybos“, kas į tuos prioritetus „prastums“ daugiau savo kandidatų. Štai Agnė Bilotaitė, vidaus reikalų ministrė, piktinasi, kad iki šiol nuošalyje palikti policininkai, Aušrinei Armonaitei, ekonomikos ir inovacijų ministrei, labiau parūpo ... žiniasklaida. Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos ministras, kone desperatiškai siūlo nenukrypti nuo patvirtinto prioritetų sąrašo ir t. t.

Dabar jau sunku suprasti, ar yra bent viena viską koordinuojanti institucija, iš kurios sklindanti informacija būtų bent pusiau tiesa?

Kai kurių didžiųjų miestų merai ėmėsi iniciatyvos ir, gavę daugiau vakcinų, pakvietė daugiau žmonių ateiti ir pasiskiepyti net ir savaitgaliais. Vilnius, pavyzdžiui, jau nuo praeitos savaitės pasiūlė „Pfizer“, „BioNTech“ vakcinas vyresniems nei 65 metų vilniečiams. O praėjusį sekmadienį sostinės meras pasiūlė registruotis ir žmonėms nuo 55 metų, nes, pasak Remigijaus Šimašiaus, pusę lovų ligoninėse užima asmenys, jaunesni nei 65 metų.

Tačiau pakviestųjų viltis greitai užgeso – pirmadienį, likus gerai valandai iki registracijos pradžios, kvietimas „pernelyg jauniems“ buvo atšauktas: taip rekomendavo Vyriausybė ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

O sostinės meras už „savo prioritetinių eilių kūrimą“ iš premjerės Ingridos Šimonytės dar ir gavo velnių.

Vyriausybės vadovė vakar paskelbė savo idėją – paskiepytiems pirmąja „Pfizer“ vakcina antrosios dozės pasiūlė palūkėti ilgiau: ne 3 savaites, kaip rekomenduoja vakcinos kūrėjai, o visas 8. Tikslas – kad vakcinos gautų kuo daugiau žmonių. Esą taip daroma kai kuriose kitose šalyse.

Bet Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) tokią galimybę įvertino skeptiškai: tarnybos atstovė Aistė Tautvydienė paaiškino, kad toks vakcinos vartojimas būtų netinkamas.

„Esant pandemijai, galimi įvairūs pandemijos valdymo sprendimai. Tačiau toks vakcinos vartojimas būtų ne pagal preparato charakteristikų santrauką“, – BNS vakar teigė VVKT atstovė.

Tiesa, vakarop kai kurie ekspertai vis dėlto dėstė, kad skiepijimą antrąja „Pfizer“ vakcinos doze galima pavėlinti net iki 12 savaičių! Nepaisant to, kad siūlymas vėlinti pasaulyje yra pagrįstas kol kas nepatvirtintais moksliniais tyrimais. Tik teigiama, kad „šitos vakcinos iš principo sukelia labai stiprų imuninį atsaką ir yra labai efektyvios“.

Norint sužinoti, kokį imuninį atsaką jos sukelia konkrečiam žmogui (juolab po pirmos vakcinos dozės), reikėtų išsitirti, ar susiformavo antikūnai. Tačiau tai – jau paties paciento reikalas, nes tyrimas yra mokamas. Todėl kalbos apie vėlinimo „naudą“ kol kas yra tik hipotetiškos.

Pažadų įkaitėmis tapo ir įmonės, pakviestos skiepyti savo darbuotojus, jei jų turi daugiau nei šimtą. Jos sukruto apklausti kolegas, teikti sąrašus ir... liko ant ledo. Ir nenuostabu – vakcinų tiekimas kol kas nepakankamas, kad verslo įmonių skepijimas įsivažiuotų.

Į prioritetinę grupę patenkančioje maisto pramonėje savo darbuotojus jau paskiepijo apie 80% bendrovių, likę gamintojai kol kas palikti laukti ir tikėtis, kad situacija su skiepijimo mastais jų savivaldybėje gerės, nes kol vieni regionai išvis neturi skiepų likučių, kuriuos galėtų padalyti verslui, kituose jau skiepijami ir smulkesni kolektyvai.

Čia irgi neišvengta chaoso: koks kiekis skiepų šiuo metu prieinamas verslui – nežinia. SAM specialistai VŽ aiškino, kad duomenis apie vienai ar kitai grupei rezervuojamas vakcinas žino savivaldybės bei skiepijimo centrai, kuriuose situacija, priklausomai nuo savivaldybės vakcinavimo tempų, gali skirtis. Vilnius tikina, kad iš viso neturi likučių ir negali net didžiausių bendrovių pradėti skiepyti, o štai Klaipėdos laisvosios ekonomikos zonai paskambinusi uostamiesčio savivaldybė pasiūlė 400 likusių dozių. Tai ten suskiepijo ir mažas bendroves – nors teoriškai jų net nėra jokiuose prioritetuose.

VŽ nuomone, galbūt Vyriausybė išties nori, jog vakcinacijos procesas būtų spartesnis ir kad mes visi (ar bent dauguma) kuo greičiau galėtume grįžti į bent kiek įprastą gyvenimo ritmą. Tačiau tokie kone kasdien besikeičiantys ir neprognozuojami idėjų pliūpsniai iš valstybinių institucijų vadovų pusės įneša tik daugiau sumaišties į vis labiau komplikuojamą procesą.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kai protingumo kriterijus – anapus slenksčio

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, nustebinusi rinką biurokratinėmis žabangomis, į kurias įtraukė...

M. Stankevičius. Sutelktinio finansavimo platformos: tik skelbimų lentos ar investavimo partneriai? 1

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu išryškėjo diskusija dėl sutelktinio finansavimo platformų (SFP) operatorių...

Verslo aplinka
2021.05.08
D. Palavenis. Pokyčio technologijos ir gynybos pramonė. Ar Lietuva turi ką pasiūlyti?

Balandžio 20 d. Europos gynybos agentūra (EGA) organizavo aukšto lygio nuotolinę konferenciją, kurioje ES...

Verslo aplinka
2021.05.07
D. Misiūnas. Medžiotojai ir bėgikai 13

Prieš savaitę didžiausi Lietuvos technologijų startuoliai susivienijo į asociaciją „Vienaragiai.lt“,...

Verslo aplinka
2021.05.07
Baimė ar šuolis atgal, į bebrų užtvankas? 20

„Ignitis grupės“ darbuotojų skatinimo opcionais programa, sukėlusi abejonių Seimo Biudžeto ir finansų...

Verslo aplinka
2021.05.07
V. Degutis. Verslo procesų automatizavimas: ateitis jau čia – ar mes pasiruošę?

Dabartiniai rinkos pokyčiai – tiek susiję su pandemija, tiek su apskritai globaliomis verslo valdymo...

Verslo aplinka
2021.05.06
J. Rojaka. Skatindami verslą galėtume spurtuoti kaip „Ferrari“, tačiau judame vėžlio greičiu 2

Analizuojant lėšų panaudojimą ir dabartines tendencijas šalies ekonomikoje, peršasi akivaizdi išvada –...

Verslo aplinka
2021.05.06
Kad bėgdami nuo vilkų, neužlėktume ant meškų  4

Per 2008-2009 m. finansų krizę ne viena kompanija nukentėjo nuo vadinamųjų „feniksų“, kai bankrotą inicijavus...

Verslo aplinka
2021.05.06
Idėjos, ardančios vienybę? 8

Pastaruoju metu vis labiau įsiplieskianti diskusija dėl galimybių paso jau įtraukė ir svarbiausių šalies...

Verslo aplinka
2021.05.05
V. Gružauskas. Dirbtinis intelektas: ar tikrai žinote, ką perkate 4

Šiuo metu dirbtinis intelektas (DI) yra naudojamas praktiškai visur, o domėtis bei skleisti informaciją apie...

Verslo aplinka
2021.05.04
Ant desperacijos ribos 7

Lietuvos turizmo ir viešbučių verslas, suspaustas pandemijos sukeltų karantinų varžtais, priverstas kentėti...

Verslo aplinka
2021.05.04
R. Verkauskaitė-Kazanskienė. Smulkusis verslas siunčia optimizmo signalą

Smulkiajam verslui pandemija sudavė rimtą smūgį – neigiamą įtaką ji padarė daugiau nei pusei šalies smulkiųjų...

Verslo aplinka
2021.05.03
(Ne)tiesioginiai merų rinkimai: trukt už vadžių – vėl iš pradžių 1

Tai kažkur jau matyta ir girdėta – visi politikai dievagojasi esantys už tiesioginius merų rinkimus, bet tuo...

Verslo aplinka
2021.05.03
Sistema be sistemos

Sudėtinga, dažnai stringanti ar iš dalies neveikianti GPAIS sistema, kelianti galvos skausmą įmonių...

Verslo aplinka
2021.04.30
Paryžiaus susitarimas grąžinamas į dienotvarkę

Dėl pandemijos ir smarkiai išaugusios didžiųjų pasaulio galių politinės įtampos nepelnytai kukliai buvo...

Verslo aplinka
2021.04.29
Kiek valstybės turi būti VVĮ? 12

Šiandien ministrų kabinetas planuoja svarstyti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM) teikiamą atnaujintą...

Verslo aplinka
2021.04.28
D. Vitkauskas. Kodėl verslas „tingi“ įsitraukti į vakcinavimo politiką? 10

Liko vos 2 mėnesiai iki prezidento Gitano Nausėdos paskelbto ambicingo tikslo paskiepyti nuo COVID-19 bent du...

Verslo aplinka
2021.04.27
V. Šostak. Technologijų įmonės vis dar nepakankamai brangios 3

Po pernykštės krizės atsistačius finansinio ir NT turto kainoms, vis daugiau pasigirsta pokalbių, „ar mes...

Verslo aplinka
2021.04.27
V. Nakrošis. „Naujos kartos Lietuvos“ planas – ar užteks drąsos naujos kartos viešajam valdymui sukurti?

Finansų ministerijos organizuotoje apskritojo stalo diskusijoje dėl daugiau nei 2 mlrd. Eur vertės „Naujos...

Verslo aplinka
2021.04.27
Metas keisti jauką 42

Tai, kad mūsų šalis nebėra pigios darbo jėgos šalis, dar kartą patvirtino ir Japonijos įmonė „Yazaki“: ši...

Verslo aplinka
2021.04.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku