G. Makuševas. Įmonių finansinėse ataskaitose pilna klaidų, bet Finansų ministerijai profesionalai nereikalingi

Kaip parodė pastarųjų 5 metų Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos (AVNT) vykdomos verslo subjektų finansinių ataskaitų kokybės peržiūros, daugiau kaip 40% patikrintų finansinių ataskaitų neatitinka Verslo apskaitos standartų reikalavimų ir neparodo tikro bei teisingo įmonių turto, nuosavybės ir įsipareigojimų, todėl klaidina finansinės informacijos vartotojus ir neigiamai veikia investuotojų pasitikėjimą bei jų pritraukimą.
Įmonių finansinės ataskaitos dažnai nekokybiškos, nes informacija apie finansinį turtą, atsargas, atidėjinius, susijusius asmenis, pajamų ir sąnaudų sudėtį jose taip pat COVID-19 įtaką atskleista netinkamai, o pagrindinės tuo priežastys yra nepakankama buhalterių kompetencija, vadovų atsainus požiūris į finansinių ataskaitų rengimą ir nenoras atskleisti komercines paslaptis.
AVNT vadovas Audrius Linartas konstatavo, kad gana didelė dalis buhalterių, ypač iš mažų įmonių, arba neturi pakankamos kvalifikacijos, arba neskiria pakankamai dėmesio teisės aktų reikalavimams.
Nežiūrint to, kad situacija daug metų aiškiai negerėja, Finansų ministerija (FM) parengė naują Finansinės apskaitos įstatymo projektą (Projektas) ir nutarė atsisakyti buhalterių profesionalų ir reikalavimų laikytis Tarptautinės buhalterių federacijos Buhalterių profesionalų etikos kodekso. Finansų ministrė Gintarė Skaistė ne kartą teigė, kad jos komandoje dirba tikri profesionalai, įskaitant apskaitos ir mokesčių, tačiau nemano, kad profesionalai reikalingi verslui.
Taip pat FM, siekdama mažinti šešėlį, planuoja skatinti verslus formalizuotis (suprask teikti teisingas ir informatyvias finansines ataskaitas), ugdyti verslo sąmoningumą (suprask laikytis etinių normų), užtikrinti prevenciją (kelti kvalifikaciją) bei efektyvią kontrolę.
Būtent šitų dalykų nebeliko Finansinės apskaitos įstatymo projekte: profesionalai išnyko, kaip ir profesinės organizacijos, kurios vienintelės rūpinasi buhalterių kvalifikacijos kėlimų, etikos kodekso laikytis nebūtina. Nėra aišku, ir kas gali tvarkyti verslo apskaitą bei užkirsti kelią šešėliui nebeliko ir buhalterių, ir apskaitos paslaugas tekančių įmonių. Tačiau vienas dalykas efektyvi kontrolė bus tikrai įgyvendinta, nes Projektas užkrauna papildomą naštą verslui: įmonių vadovai turi užtikrinti apskaitos procesų vidaus kontrolės priemones ir jų laikymąsi.
Mūsų nuomone, toks Finansinės apskaitos įstatymo projektas neužtikrins jo pagrindinio tikslo finansinės informacijos tinkamumo ir neprisidės prie šešėlio bei korupcijos mažinimo, todėl turi būti tobulintinas, sukuriant FM, verslo ir profesinių organizacijų darbo grupę.
Komentaro autorius Genadijus Makuševas, Lietuvos apskaitos įmonių asociacijos viceprezidentas, UAB Grant Thornton Baltic vadovas
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti