G. Šiaučiulytė. 2021-uosius finansų rinkos pradėjo šturmuodamos naujas aukštumas

Publikuota: 2021-02-22
Banko nuotr.
svg svg
Banko nuotr.
„Swedbank“ Finansų rinkų tarnybos maklerė

Investuotojai laukia, kol JAV įstatymų leidėjai susitars dėl 1,9 trln. JAV dolerių ekonomikos skatinimo paketo, kuriame numatytos daugiau kaip tūkstančio dolerių išmokos kiekvienam gyventojui. JAV technologijų įmonės paskelbė gerus praėjusių metų veiklos rodiklius, taip pateisindamos savo aukštą vertinimą. Tuo metu nors Europoje ekonomikos augimas negrįžta, finansų rinkose vyrauja pozityvios nuotaikos. Geras naujienas investuotojai medžiojo ir Talino biržoje.

Investuotojai nuo metų pradžios stebi derybas dėl naujojo JAV prezidento Joe Bideno pasiūlyto 1,9 trln. JAV dolerių vertės ekonomikos skatinimo paketo. Patariamieji komitetai Atstovų rūmuose pritarė siūlymui dėl maždaug 600 mlrd. JAV dolerių išlaidų, kurias sudaro 1.400 JAV dolerių dydžio tiesioginės išmokos visiems gyventojams.

Naujai paskirtos JAV iždo sekretorės Janet Yellen teigimu, ekonomikai paskatinti skirti 1,9 trln. JAV dolerių galėtų padėti pasiekti gyventojų užimtumo lygį, fiksuotą iki pandemijos. Be to, nors „infliacija kelia didelę riziką, kurią būtina apsvarstyti“, egzistuoja priemonės jai pažaboti.

JAV vartotojų kainų indeksas (neįtraukiant maisto bei energetikos produktų kainų) sausį pakilo 1,4%, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, ir 0,3% nuo gruodžio mėn. Nors šių metų sausio duomenys nerodo stiprių pokyčių, infliacijos augimo tikimasi artimiausioje ateityje – ją galėtų paskatinti Kongrese pasiektas pritarimas didesnėms biudžeto išlaidoms ir atsigaunantis vartojimas dėl didėjančio paskiepytų žmonių skaičiaus.

JAV darbo rinka siunčia neužtikrintumo signalą

Per sausio mėnesį ne žemės ūkio srityje dirbančių žmonių skaičius išaugo 49.000, nors buvo tikėtasi 101.000 naujų darbo vietų. Nedarbo lygis per praėjusį mėnesį sumažėjo iki 6,3%, palyginti su 6,7% gruodį. Šie rodikliai atskleidžia neužtikrintas JAV darbo rinkos perspektyvas ir rodo ekonomikos skatinimo paketo poreikį.

Darbo rinkos duomenys patvirtino, kad kol kas dar per anksti tikėtis darbo jėgos atsigavimo, bent jau kol vakcinavimo tempai nepasieks aukštesnio lygio, kad būtų galima panaikinti apribojimus. Tai turėtų įvykti per antrąjį metų ketvirtį.

Nors vasario pradžioje JAV dolerio vertė euro atžvilgiu sustiprėjo, pastaruoju metu euras atgavo ankstesnes pozicijas viliantis, kad JAV įstatymų leidėjai susitars dėl naujo ekonomikos skatinimo paketo.

Investuotojai vėl įgavo daugiau optimizmo

Sausio pabaigoje JAV rinkoje investuotojai buvo linkę išparduoti akcijas. Atėjus vasariui jų nuotaikos tapo optimistiškesnės dėl ekonomikos skatinimo planų, teigiamų ekonominių rodiklių ir lėtėjančio viruso plitimo.

Indeksai „S&P 500“, „Nasdaq Composite“ ir mažo kapitalo įmones sekantis „Russell 2000“ pasiekė rekordines aukštumas. Nuo vasario pradžios „S&P 500“ indekso reikšmė ūgtelėjo 4,3%.

Atsigavimo tendencijos pastebimos ir praėjusių metų ketvirtojo ketvirčio įmonių rezultatuose. Remiantis „Bloomberg“ duomenimis, daugiau kaip 80% „S&P 500“ indekso įmonių ataskaitų iki šiol pranoko lūkesčius (ilgalaikis vidurkis – 63%). Labiausiai teigiamais rodikliais nustebinę sektoriai yra cikliniai, įskaitant nebūtino vartojimo prekes ir finansų sritį.

Technologijų įmonės pagrindė savo vertę

Didysis technologijų penketukas pademonstravo, kad aukštas jo vertinimas turi pagrindo. „Google“ savininkė „Alphabet“ pranešė apie geresnius nei tikėtasi pajamų bei pelno rodiklius, kuriems didžiausios įtakos turėjo reklamos pajamų augimas. „Amazon“ pasiekė dar vienus rekordinius ketvirčio rezultatus, kuriuos lėmė namuose laiką leidžiantys ir šioje e. prekybos platformoje apsiperkantys vartotojai.

„Apple“ per pastarąjį ketvirtį gavo rekordines 111,4 mlrd. JAV dolerių pajamas. Tokius įmonės praėjusio ketvirčio rezultatus lėmė ne tik geri 5G „iPhone“ pardavimai – dviženklis augimas fiksuotas praktiškai kiekvienoje jos produktų kategorijoje.

Tuo metu „Twitter“ viršijo ketvirtojo ketvirčio pajamų tikslą, tačiau nepateisino lūkesčių dėl naujų vartotojų skaičiaus. „Facebook“ gerus rodiklius grindė bendrovės sugebėjimu išnaudoti e. prekybos augimą pandemijos metu ir tuo, kad vartotojai nuo paslaugų perėjo prie produktų.

Europoje laukiama ekonomikos susitraukimo

Euro zonos ekonomika per praėjusių metų ketvirtąjį ketvirtį susitraukė mažiau nei tikėtasi – euro zonos BVP sumažėjo 0,7%, palyginti su ankstesniu ketvirčiu. Tuo metu metinis ekonomikos nuosmukis siekė 5,1%.

Labiausiai susitraukė Prancūzijos ir Italijos ekonomika, o Vokietijos BVP išaugo 0,1%, Ispanijos – 0,4%. „Swedbank“ analitikai atkreipia dėmesį, kad per pirmąjį 2021 m. ketvirtį tikimasi tolesnio BVP sumažėjimo dėl kai kuriose šalyse besitęsiančių karantino ribojimų.

Pavyzdžiui, Vokietijoje ribojimai pratęsti iki kovo 7-osios – čia uždarytos sienos su Čekija bei Austrijos Tirolio regionu nerimaujant, jog dėl naujos viruso atmainos gali augti susirgimų skaičius. Be to, vakcinavimo tempas žemyninėje Europos dalyje išlieka lėtas.

Europos biržos gyvena atsigavimo nuotaikomis

Nepaisant to, akcijų rinkos Europoje augo kartu su pasaulio rinkomis tikintis greitesnio ekonomikos atsigavimo. Tai iš dalies paskatino greitesnio vakcinavimo viltys bei perspektyvos dėl JAV ekonomikos skatinimo. Indeksas „STOXX Europe 600“ per dvi savaites paaugo 3,3%.

Vokietijos „DAX“ ir Prancūzijos „CAC 40“ indeksai taip pat sparčiai kopė aukštyn, nors kiek atsiliko nuo Italijos „FTSE MIB“ indekso, kuris pakilo apie 7,2%, kai buvusiam Europos centrinio banko vadovui Mario Draghi buvo patikėta suformuoti naują Italijos vyriausybę.

Svaro stiprėjimą lėmė sumažėjęs neapibrėžtumas

Jungtinės Karalystės „FTSE 100“ indeksas ūgtelėjo apie 1,9% pasirodžius nuviliantiems kai kurių įmonių pranešimams apie ketvirtojo ketvirčio rezultatus. Svaro vertė sustiprėjo po to, kai Anglijos bankas aiškiai nurodė, kad neigiamos palūkanų normos nėra jų monetarinio skatinimo scenarijuje. JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas teigė planuojantis per dvi savaites parengti ekonomikos atnaujinimo planą.

„Swedbank“ analitikai prognozuoja, kad svaro vertė gali stiprėti ir toliau sumažėjus neapibrėžtumui dėl „Brexit“ bei šaliai sparčiai skiepijant savo gyventojus.

Lūkesčių nepateisinęs Kinijos ūkio augimas

Kinijos pramonės ir paslaugų veiklos rodikliai sausį neatitiko lūkesčių, nors abu rodikliai parodė tolesnę plėtrą.

Gamybos sulėtėjimą patvirtino privatus „Caixin/Markit“ instituto tyrimas, parodęs per pastaruosius 7 mėn. lėčiausiai augusią gamybą. Žemesnį nei prognozuota paslaugų sektoriaus augimą, tikėtina, nulėmė vyriausybės kampanija, skatinusi riboti keliones Naujųjų metų atostogų metu.

Biržų indeksai vis tiek stiebėsi aukštyn

Kinijos akcijų rinkos pastarosiomis savaitėmis stiebėsi aukštyn – „Shanghai Composite“ indeksas išaugo 4,3%, o „CSI 300“ indekso vertė šoktelėjo 7,2%.

Investuotojų nuotaikos Kinijoje pagerėjo po pranešimų, jog šalies e. prekybos lyderė „Alibaba Group“ pasiekė susitarimą su reguliavimo institucijomis dėl savo antrinės bendrovės „Ant Group“, kurios pirminis viešas akcijų siūlymas (IPO) buvo sustabdytas pernai lapkritį.

Honkonge vasario pradžioje įvykęs „Kuaishou Technology“ IPO pritraukė rekordinį mažmeninių investuotojų susidomėjimą. Vaizdo įrašų programų kompanijos akcijos po debiuto Honkonge išaugo 161%.

Naftos kainų spurtas

Nuo vasario pradžios „Brent“ rūšies naftos kaina paaugo apie 10,7% ir peržengė 60 JAV dolerių už barelį ribą. Tai didžiausias naftos kainų spurtas per pastaruosius dvejus metus. Kainos augimą paskatino Saudo Arabijos įsipareigojimas sumažinti naftos gavybą ir baigiančios išsekti per pandemiją sukauptos papildomos naftos atsargos.

Nepaisant to, viruso plitimo tendencijos ir toliau gali veikti naftos paklausą. Tarptautinė energetikos agentūra patikslino, kad per praėjusius metus suvartota mažiau naftos nei tikėtasi, o šių metų prognozė taip pat turėtų būti peržiūrėta.

Bankas „Citigroup“ tikisi, kad „Brent“ naftos kaina iki metų galo turėtų pasiekti apie 70 JAV dolerių už barelį kainą, o „J.P. Morgan“ visai žaliavų rinkai šiemet prognozuoja „superciklą“.

Investuotojų dėmesį prikaustė Talino birža

Baltijos šalių rinkose vasario pradžioje vyravo teigiamos nuotaikos – indeksas „OMX Baltic Benchmark“ nuo mėnesio pradžios ūgtelėjo 1,1%.

Aktyviausia prekyba išsiskyrė Talino elektrotechninių sistemų laivams ir pramonei gamintoja „Harju Elekter“. Išaugęs susidomėjimas šios bendrovės akcijomis gali būti susijęs su pranešimais apie investicijas į startuolį „Skeleton Technologies Group“ ir jo veiklos perspektyvas. Įmonės akcijų kaina per dvi savaites šoktelėjo daugiau nei 30%.

Aktyvia prekyba išsiskyrė ir Estijos bankai „LHV Group“ bei „Coop Pank“, kurie paskelbė apie paskutinio praėjusių metų ketvirčio rezultatus. Bendros „LHV Group“ banko pajamos didėjo 78% – iki 35,4 mln. eurų, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, o grynasis pelnas išaugo nuo 6,4 iki 18 mln. eurų.

Tuo metų „Coop Pank“ uždirbtas pelnas 2020 m. ketvirtąjį ketvirtį sudarė 2,4 mln. eurų. Jis buvo 20% didesnis nei per trečią ketvirtį ir 53% didesnis nei tuo pačiu 2019 m. laikotarpiu. Nors „Coop Pank“ Estijos bankų rinkoje veikia tik ketverius metus, bankas teigia sėkmingai įgyvendinantis augimo strategiją ir kasmet verslo apimtis padidinantis apie 40%.

Kelionių organizatorius „Novaturas“ skelbdamas ketvirto ketvirčio rezultatus teigė, kad „tamsiausia jau praeityje“, ir per šiuos metus bendrovė tikisi greitai grįžti į įprastą veiklos režimą. Įmonės akcijų kaina nuo vasario pradžios paaugo 4,2%.

Komentaro autorė - Greta Šiaučiulytė, „Swedbank“ Finansų rinkų tarnybos maklerė

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
E. Ramonas. Y ir Z kartos iš verslo nori daugiau nei tik pardavėjo ir pirkėjo santykių

Pandemijos pristabdytas gyvenimas mums atnešė daugiau ir staigesnių pokyčių nei galima pamatyti siužeto...

Verslo aplinka
2021.03.05
E. Leontjeva. Estiškas pelno mokestis iš tiesų yra lietuviškas 1

Tarp oficialiai paskelbtų sprendimų, kaip keisti pelno mokesčio paskatas, įvardijamas estiškas pelno mokesčio...

Verslo aplinka
2021.03.05
Vis tolstanti „kita savaitė“ 3

Nors Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) vieną po kito platina pranešimus apie „sėkmingai verslui...

Verslo aplinka
2021.03.05
M. Ivanauskas. COVID-19 brėžia naują ribą tarp darbuotojų kartų – po „Z“ ateis „C“

Kiekviena šiandien rinkoje aktyvi darbuotojų karta dažniausiai apibūdinama viena išskirtine savybe. „Kūdikių...

Verslo aplinka
2021.03.04
„Medaus mėnesio“ iliuzija 6

Lietuvos vidaus politinė įtampa, pakrikštyta „sostų karais“, kaista. Situacija, žinoma, nė iš tolo...

Verslo aplinka
2021.03.04
E. Šreiberytė. Per Europą vilnijanti žalioji banga neaplenks ir finansų sektoriaus

Nors pandemijos suvaldymas bei ekonomikos gaivinimas ir toliau kausto pagrindinį Senojo žemyno dėmesį,...

Verslo aplinka
2021.03.03
Renovacijai ieško atspirties taško 2

Renovacija Lietuvoje taip ir neįgavo planuoto pagreičio: ypatingo entuziazmo nerodo nei gyventojai, į tokius...

Verslo aplinka
2021.03.03
M. Gabriel. Investicijos į inovacijas atsigaunant po COVID-19

Pasaulinis atsakas į COVID-19 buvo tiesiogiai susijęs su moksliniais tyrimais ir inovacijomis. Po...

Verslo aplinka
2021.03.02
Kas svariau – argumentai ar šuolis ant ambrazūros 5

Europos Komisija (EK) šį mėnesį pasiūlys Europos Sąjungai (ES) taisykles dėl „žaliojo paso“ pasiskiepijusiems...

Verslo aplinka
2021.03.02
M. Jurgilas. Švietimas, mokslas, inovacijos, o gal teatras? 1

Šiandien Vyriausybė nacionalinio lygmens viešoje konsultacijoje visuomenei pristato Vyriausybės programos...

Verslo aplinka
2021.03.01
Atakuoja ne tik virusas, bet ir namų mada

Lietuvos tekstilės pramonė išgyvena ne pačius geriausius laikus – gamybos nuosmukį sukėlė pandemijos metu...

Verslo aplinka
2021.03.01
Baterijų negaminame ir neperdirbame, tačiau naudojame ir kaupiame: ar pasiruošę už tai atsakyti? 1

Kodėl Lietuvoje turėtume kalbėti apie baterijas? Mūsų šalyje jos nebegaminamos, iškastinių išteklių tam irgi...

Verslo aplinka
2021.02.28
G. Makuševas. Įmonių finansinėse ataskaitose pilna klaidų, bet Finansų ministerijai profesionalai nereikalingi

Kaip parodė pastarųjų 5 metų Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos (AVNT) vykdomos...

Verslo aplinka
2021.02.27
D. Vitkauskas. Verslas imasi teisminio būdo priešintis karantino draudimams 41

COVID-19  pandemija iškėlė iššūkių ne tik sveikatos apsaugai ir ekonomikai, bet ir žmonių santykiams su...

Verslo aplinka
2021.02.27
V. Ušackas. Galimybių slenkstis Lietuvai: jaukas užsienio rezidentams 3

Netrukus prasidės pandemijos virtuvėje iškepto ES paramos pyrago dalinimas. Tačiau godžiai žvelgiant į...

Verslo aplinka
2021.02.26
Gal ramybės neduoda S. Jakeliūno „šlovė“? 22

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) su pirmininku Mykolu Majausku priešakyje iškėlė problemą dėl bankų...

Verslo aplinka
2021.02.26
Investicinė mažakraujystė! Būtina paskubėti! 5

Vyriausybės programoje numatyta svarstyti apie galimą perėjimą prie reinvestuoto pelno neapmokestinimo.

Verslo aplinka
2021.02.25
L. Boguševičius. Elektromobilių strategija: pirma atlikite namų darbus 2

Lietuvoje turime dar vieną strategiją, kuri svarbi kiekvienam iš mūsų – ir kuri nebus įgyvendinta. Kalbu apie...

Verslo aplinka
2021.02.24
J. Vėželis. Slėpynės ir kvadratas

Turbūt visi esate pastebėję, kaip keičiasi to paties žodžio naudojimas bėgant laikui.

Verslo aplinka
2021.02.24
Žygis į „neliečiamas“ valdas 9

Finansų ministerija (FM) pasirengusi skelbti kai kurių lengvatų gyvavimo pabaigą – jos valstybei kainuoja...

Verslo aplinka
2021.02.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku