„Fintech“: kad tik netektų vėl valytis burbulo purslų

Fintech žodis, kurį tarti pastaruoju metu tapo madinga.
Nors ką ten madinga jei nieko nesi girdėjęs apie Fintech, galima sakyti, nieko neišmanai apie finansus arba apie technologijas (arba apie abu).
Apie Fintech dabar kalba visi: pradedant naujas technologijas kuriančiais startuoliais, bankais, draudikais, baigiant perspektyvių įsigijimų ieškančiais privataus kapitalo ir rizikos fondais.
Jei visgi dar nieko negirdėjote apie Fintech ir pulsite jo apibrėžimo ieškoti Google paieškos sistemoje, rasite maždaug tokį paaiškinimą: tai bet kokios technologijos, kurios padeda finansinių paslaugų naudojimą padaryti paprastesnį ir efektyvesnį. Paprastai tariant, tos pačios finansinės paslaugos, kurias technologijų išsivystymas padarė dar lengviau prieinamas vartotojams, paprastesnes naudoti, reikalaujančias mažesnių investicijų.
Fintech apraiškų jau galime rasti ir Lietuvoje, pradedant sparčiai populiarėjančiomis tarpusavio skolinimo platformomis, pinigų perlaidų kompanijomis (tokiomis kaip TransferGo) ar labai specifiniais paslaugų teikėjais, tokiais kaip sąskaitų finansuotojas Debifo arba virtualiosios valiutos keitykla SpectroCoin.com.
Fintech bendrovės sugeba pritraukti klientų segmentus, kurių nepasiekia bankai. Be to, pirmenybę šioms paslaugoms neretai teikia jaunoji karta, po praėjusios krizės gana dažnai skeptiškai vertinanti konservatyvius bankus. VŽ neseniai rašė, kad net verslas, norintis pasiskolinti pinigų, nebeprivalo eiti į bankus, nes yra visas būrys alternatyvių verslo finansuotojų.
Labai tikėtina, kad Fintech apraiškų pamatysime dar daugiau, nes valdžios įstaigų koridoriais kelionę jau baigia Sutelktinio finansavimo (angl. crowdfunding) įstatymas, kuris sudarys galimybę net ir verslo įmonėms itin paprastai pritraukti lėšų iš gyventojų.
Bet, kaip visuomet, lazda turi du galus. Kadangi daug kas, kas susiję su Fintech, yra nauja, tai vis dar mažai sureguliuota ir apgalvota. Konkretus pavyzdys dar net ne visos tarpusavio skolinimo platformos yra parengusios ar paskelbusios savo veiklos tęstinumo bankroto atveju planą. Tai reiškia, kad ne iki galo aišku, kas būtų su investuotojais ir skolininkais jų žlugimo atveju.
Kalbėkime tiesiai šviesiai jei pasaulį vėl supurtytų nauja finansų krizė, labai didelis klausimas, kaip ją išgyventų Fintech įmonės. Nes per ankstesnę krizę daugelio jų dar net nebuvo ir iki šiol šių įmonių veikla nėra gerai sureguliuota. Centriniai bankai, rinkos prievaizdai taip pat dar tik mokosi tinkamai prižiūrėti šią sritį, daugelis reguliavimo iniciatyvų dar tik juda teisėkūros specialistų kabinetais.
Taigi iš tiesų gerai ir puiku, kad technologijos pagaliau ateina į dulkių kiek nugultą finansų sektorių. Tačiau dar svarbiau dirbtinai nepūsti Fintech burbulo, galvoti ne tik apie finansinių inovacijų kūrimą, bet kartu ir apie jų sureguliavimą, protingą reglamentavimą ir užtikrintą tęstinumą. Kitaip tariant, reikia apsaugoti eilinį vartotoją, kuris įvairių burbulų purslais jau buvo aptaškytas ne kartą. Labai nesinorėtų, kad jais aptaškytų naujas, dar neišbandytas sektorius. Plėskimės, kurkime naujas finansines inovacijas ir drąsiai tam pasitelkime technologijas, bet augdami ir galvokime.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti