Jei skiriasi ne tik strategijos, bet ir tikslai

Publikuota: 2015-11-30
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
Redakcijos nuomonė

Įsisiūbavus karo veiksmams Sirijoje, Kremlius jau klojo sau raudoną kilimą žengti atgal į galingiausių ir įtakingiausių pasaulio valstybių kompaniją – terorizmas yra bendra bėda ir bendras rūpestis, tad proga Vladimirui Putinui atkurti savo „reikšmingumą“, regis, sušvito didžiule viltimi. Ėmęsis iniciatyvos burti plačią koaliciją prieš terorizmą, Rusijos vadovas paragino Vakarų pasaulį suremti pečius, tačiau, kaip rodo pastarieji įvykiai, petį p. Putinui kol kas pakišo tik Francois Hollande’as, Prancūzijos prezidentas.

Suskubęs nukakti į Rusijos sostinę jis padėkojo Kremliaus vadovui už bendradarbiavimą. „Aš atvykau į Maskvą, kad mes kartu koordinuotume savo veiksmus prieš bendrą priešą“, – pareiškė Prancūzijos prezidentas.

Reikia suprasti, kad tie „mes“ – tai Prancūzija, nes nei ES, nei NATO neįgaliojo p. Hollande’o burti koalicijos, juolab – koketuoti su Kremliumi. Net jei „Islamo valstybė“ yra bendras Vakarų sąjungininkų ir Rusijos priešas, interesai kalbant apie skirtingas grupuotes – skirtingi. Vakarai nedviprasmiškai pareiškė – Sirijos prezidentas Basharas al Assadas turi trauktis. Jį remianti Rusija, aišku, šiuo klausimu turi priešingą nuomonę. Maža to, po susitikimo su Prancūzijos prezidentu Putinas pareiškė: sėkmingas antžemines operacijas gali vykdyti tik vyriausybinė Sirijos armija. „Todėl manau, kad prezidento Assado armija ir jis pats yra natūralūs sąjungininkai kovoje su terorizmu“, – Putiną cituoja RIA „Novosti“. Tradiciškai šalies vadovui pritarė ir Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras. Pasak jo, jei JAV ir jos sąjungininkai nori bendradarbiauti Sirijoje, jie turi pripažinti, kad Sirijos prezidentas niekur nesitrauks.

Štai jums ir sąjungininkai – kas su kuo kovoja, kas ką remia, kas kokius tikslus deklaruoja, kokių turi interesų ir ką iš tiesų „turi mintyse“, šiandien, ko gero, neatsakytų niekas. O ir veiksmai varganai koordinuojami. Rusijos mėginimams demonstruoti absoliutų nebaudžiamumą skaudžiai kirto Turkija, kai numušė jos oro erdvę pažeidusį rusų lėktuvą SU-24. Kurį laiką kentėjusi rusų aviacijos įsibrovimus į savo erdvę, Turkija šįkart sureagavo be skrupulų. NATO reagavo principingai išreikšdama paramą savo narei. Čia tik Baltijos šalyse rusų lėktuvai galėjo erzinti NATO naikintuvus kiek tik norėjo – turkai žiebė negailestingai. Pamoka rusams? Ateitis parodys, o kol kas Rusijoje kurstoma antiturkiška isterija – skelbiamas embargas jos prekėms, draudžiama šalies piliečiams vykti į Turkiją, nutraukiamas bendradarbiavimas energetikos srityje ir pan. Tačiau visa ta „karinga“ retorika dar kartą skirta vidiniam vartojimui, nes į aklavietę vėl patekęs Putinas negali prarasti savo „nimbo“ antivakarietiškos propagandos užvaldytoje šalyje.

Turkija kaip sąjungininkė, Kremliaus vadovo žodžiais, jau prarasta – negana to, ji „teroristų bendrininkė“. Turkijos prezidentas dėl numušto rusų lėktuvo nei apgailestauja, nei atsiprašyti, kaip nori Putinas, ketina. Užtat Rusija perspėjo Turkiją apie „rimtus padarinius“. Kokius? Pasimatuos su Turkija „ginklų galią“? „Echo Moskvy“ skaičiuoja: Turkijos laivynas ir kiekybiškai, ir kokybiškai daug kartų viršija rusų pajėgas Viduržemio ir Juodojoje jūrose. Siekiant susidoroti su esamomis rusų pajėgomis, kilus regioniniam konfliktui, turkai apsieitų be JAV ir NATO pagalbos. O rusų išgarsinta sistema S-400, neturėdama rimtos pėstininkų priedangos ir būdama šalia fronto, turkų tankai, remiami opozicijos, įėję į Siriją, per porą valandų galėtų pasiimti S-400 kaip trofėjų. Žinoma, teigia rusų apžvalgininkai, Rusija – branduolinė šalis, tačiau ir turkai bazėje šalia Sirijos sienos turi pasidėję 40 atominių bombų B1, valdomų kartu su JAV, – kaip tik karo su Rusija atvejui.

Visa tai rašo opozicinės rusų žiniasklaidos atstovai, mėginantys įkrėsti proto vadinamiesiems „vatnikams“, reikalaujantiems „nubausti Turkiją“. Analitikai pataria – metas spausti stabdžius, sukandus dantis išsitraukti „peilį iš nugaros“ ir mėginti susitarti.

Pasak Lino Kojalos, VU TSPMI tyrėjo, kalbos apie „didžiąją koaliciją prieš terorizmą“ staiga subliūško: prisiminta, kad pirmiausia reikėtų bent minimaliai koordinuoti karo veiksmus, kad būtų išvengta panašių NATO ir Rusijos susidūrimų, o ne svajoti apie nesuderinamų tikslų Sirijoje suderinamumą. „Kai atrodė, kad Kremliui ir vėl pavyks prasprūsti pro rakto skylutę, perdėtas pasitikėjimas savo jėgomis ir provokacijos atsiėjo brangiai. Putinas buvo arti, bet lėktuvų prakeiksmo neįveikė“, – reziumuoja jis.

Prancūzijos vadovas mėgina koordinuoti veiksmus su Rusija – „The Center for Stategic an International Studies“ analitikai tikina, kad dėl to sunku kaltinti Hollande’ą, ypač atsižvelgiant į tai, kad Barackas Obama, JAV prezidentas, leido suprasti, jog Paryžiaus atakos netaps dingstimi pakeisti JAV strategiją Sirijoje. Kol kas Vakarų pasaulio ir Rusijos strategijos skiriasi, taikiniai – taip pat.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau