Nuo „aklų“ degustacijų iki laboratorinių tyrimų: „Iki“ pasidalijo produktų kokybės užtikrinimo patirtimi

Reklama publikuota: 2021-11-11
svg svg

Kaskart į savo pirkinių krepšelį dėdamas mėgstamus produktus pirkėjas tikisi, kad jie pasižymės tokiomis pat skonio, aromato ir išvaizdos savybėmis. Todėl siekiant vartotojams kasdien pasiūlyti aukštos kokybės produktus, prekybos tinkle „Iki“ nuolat vyksta kokybės kontrolės procedūros. Kas užtikrinama jų metu ir su kokiais iššūkiais tvarkytis sunkiausia, pasakoja prekybos tinklo kokybės ekspertė Aldona Čepulis.

„Tam, kad parduotuvės lentynose kasdien būtų siūlomi tik kokybiški produktai, yra atliekama daugybė sudėtingų procedūrų, tai – nematoma, bet turbūt esminė prekybos tinklo darbo dalis. Siekiant užtikrinti maisto saugą, reikia įdėti daug pastangų visoje produktų tiekimo grandinėje  – turi būti griežtai valdomi gamybos, logistikos ir pardavimo procesai, o nustatyti maisto saugos rodikliai nuolat tikrinami laboratoriniais tyrimais. Negana to, pirkėjai tikisi, kad jų mėgstami produktai visuomet pasižymės tokiomis pat skonio ir aromato savybėmis, tad, siekiant užtikrinti kokybės pastovumą, didelė reikšmė tenka ne tik produktų atrinkimui, bet ir vidinėms degustacijoms“, – pažymi A. Čepulis.

Vadovaujasi ir teisiniais reglamentais, ir jusliniais rodikliais

Anot pašnekovės, bendrąja prasme produkto kokybė yra atitiktis nustatytiems reikalavimams. Vieni jų yra esminiai, reglamentuojami teisės aktais ir privalomi. Tai – mikrobiologiniai, cheminės taršos rodikliai, ribojamų maisto priedų kiekis produkto sudėtyje. Kitaip tariant, jie užtikrina, kad bet kuris maisto produktas būtų saugus, nesužalotų ar kitaip neigiamai nepaveiktų vartotojo sveikatos. Tiesa, tai – ne vieninteliai kokybės rodikliai.

nuotrauka::1 left

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Vartotojas greičiausiai prastai vertintų produktą, kuris kaskart įsigijus būtų vis kitokio skonio, aromato ar išvaizdos. Todėl kiekvienam maisto produktui yra nustatyti ir specifiniai neišmatuojami jusliniai, ir išmatuojami rodikliai bei jų ribos, kurios negali būti peržengtos. Siekiant užtikrinti kokybės pastovumą, visi šie rodikliai nuolat tikrinami laboratoriniais tyrimais“, – sako A. Čepulis ir priduria, kad visi prekybos tinklo „Iki“ asortimentą sudarantys privačių prekių ženklų produktai yra tiriami laboratorijose pagal patvirtintą tyrimų grafiką.

Tikrina ir „aklomis“ degustacijomis

Ekspertė pažymi, kad vienas iš svarbių produktų kokybės užtikrinimo etapų yra vidinės degustacijos. Jų dažnumas priklauso nuo produktų grupės. Pavyzdžiui, kiekviena šviežių vaisių ir daržovių partija gali skirtis savo kokybe, todėl jų degustacijos vykdomos kas savaitę. Parduotuvėje ruošiamų kepinių kokybė labiau priklauso nuo kepimo proceso, todėl šie produktai degustuojami kartą per mėnesį, tikrinama procesų atitiktis procedūroms.

„Visi privačių prekių ženklų produktai degustuojami bent kartą per metus. Vykdomos „aklos“ degustacijos – produktai yra sunumeruoti, neatskleidžiant jų paėmimo vietos. Degustacijų metu vertiname išvaizdą, kvapą, skonį ir konsistenciją. Kiekvieną juslinį rodiklį vertiname penkiabale sistema, sumuojame visų degustatorių skirtus įvertinimus ir apskaičiuojame vertinimo vidurkį. Naudojamės specialiu įrankiu – aplikacija, tad degustatoriui tereikia įvesti vertinimo balą ir nurodyti pastebėtus defektus iš pateikto meniu, o galutinė degustacijos ataskaita formuojama automatiškai“, – tikina A. Čepulis.

Gauti degustacijos rezultatai naudojami specifiškai pagal produktų grupes. Pavyzdžiui, vaisių ir daržovių rezultatai naudojami koreguojant užsakomų produktų kokybę. Kepinių degustacijų rezultatai parodo kepimo proceso trūkumus. Priklausomai nuo vertinimo rezultatų, atliekami papildomi mokymai darbuotojams arba keičiamas kepimo procesas.

Vienoda kokybė visame tinkle

Siekiant, kad tiekėjų pristatomi maisto produktai neprarastų savo kokybės prekybos tinkle, itin svarbus kitas etapas – atidžiai stebimi, kontroliuojami ir nuolat tobulinami logistikos ir pardavimo procesai. Tai – pastatų, patalpų, infrastruktūros priežiūra, higienos bei kenkėjų valdymas, kokybės kontrolė ir laboratoriniai tyrimai, neatitiktinio produkto valdymas, gamybinių procesų valdymas, darbuotojų mokymai ir kitos procedūros.

„Prekybos tinkle „Iki“ yra 228 parduotuvės, tad svarbiausia užtikrinti, kad visos procedūros būtų atliekamos vienodai kiekvienoje iš jų. Todėl kartą per ketvirtį visose tinklo parduotuvėse atliekamas itin išsamus kokybės auditas, kuriuo tikrinamos visos veiklos ir procesai“, – atkreipia dėmesį A. Čepulis.

Paklausta, kuri prekių kategorija kelia daugiausiai sunkumų, pašnekovė pažymi, jog visų be išimties produktų kokybė vienodai svarbi, o jos valdymui pasitelkiamos specifinės procedūros. Pavyzdžiui, šviežiems, greitai gendantiems produktams labai svarbu užtikrinti reikalingą temperatūrą, todėl yra įdiegtos automatinio valdymo sistemos, bet temperatūra šaldytuvuose, vitrinose sandėliavimo patalpose papildomai matuojama kasdien. Kambario temperatūroje laikomiems produktams svarbesnis ne oro temperatūros monitoringas, o kenkėjų valdymo procedūra. Taip pat visiems produktams itin reikšminga aplinkos higiena, siekiant užkirsti kelią kryžminei taršai.

Į ką atkreipti dėmesį vartotojams

Norėdami išsirinkti aukščiausios kokybės produktus, pirkėjai turėtų atkreipti dėmesį į produkto ženklinimo informaciją, pateiktą etiketėje ar ant pakuotės. Pavyzdžiui, to paties pavadinimo karšto rūkymo produktas gali būti ir aukščiausios rūšies, ir antros rūšies. Skirsis ne tik jų kaina, bet ir sudėtis –antros rūšies produkte bus vandens ir daugiau maisto priedų. Taip pat reikia įvertinti pakuotės sandarumą – produkto kokybė nebus užtikrinta iki tinkamo vartoti termino pabaigos, jei pakuotė pažeista.

„Kiekvienas vartotojas turi asmeninius prioritetus, kuriais vadovaudamasis ir pildo savo pirkinių krepšelį. Bet maisto kokybė visuomet turėtų būti vienas svarbiausių pasirinkimo kriterijų. Be to, atidžiai dairantis tiek po parduotuvės lentynas, tiek patyrinėjus etiketes, gali nudžiuginti nauji atradimai“, – pažymi A. Čepulis.

nuotrauka::2

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Receptinių vaistų įsigijimas internetu – planams stringant sprendimų ieško verslo sektorius Verslo tribūna

Jau keletą metų Lietuvoje bandoma sukurti sistemą, kuri leistų receptinius vaistus įsigyti nuotoliniu būdu.

„It‘s simple“
2022.02.10
Elektroninio parašo naudą skaičiuoja tūkstančiai vartotojų, jų gretos sparčiai auga Verslo tribūna

Pradėjusios dokumentus pasirašinėti elektroniniu būdu, įmonės sutaupo kaštų ir efektyvina daugelį savo verslo...

„It‘s simple“
2022.02.01
„Iki“ 30-ąjį gimtadienį – dėmesys ir pirkėjams, ir darbuotojams Verslo tribūna 1

Visus 30 metų – nuo pirmosios parduotuvės atidarymo iki įsiliejimo į el. prekybą, prekybos tinklas „Iki“...

„It‘s simple“
2022.01.11
Kuris NT startuolis pernai pritraukė daugiausiai lėšų? Verslo tribūna 4

2021 m. daugiausiai lėšų iš NT (proptech) startuolių Lietuvoje pritraukusi sutelktinio finansavimo į nuomos...

„It‘s simple“
2022.01.10
Apsipirkti internetu keliais spragtelėjimais: „LastMile“ dėmesį skiria plačiam asortimentui ir greitesnei apsipirkimo patirčiai Verslo tribūna 3

Ambicingus plėtros planus užsibrėžęs startuolis „LastMile“ pirkėjams jau siūlo daugiau kaip 37 tūkst. prekių...

„It‘s simple“
2021.12.29
Investicija į NT nuomą - kaip gauti grąžą ir neturėti galvos skausmo? Verslo tribūna

„Kai žmonės girdi nekilnojamojo turto sutelktinis finansavimas, dažnai visiems atrodo, kad tai yra...

„It‘s simple“
2021.12.14
Neteisingas elektroninis parašas paverčia sutartį negaliojančia – kainuoti gali ir 3 milijardus eurų Verslo tribūna

Verslo sektorius vis dažniau naudojasi elektroniniais parašais – šie ne tik taupo laiką, bet ir užtikrina...

„It‘s simple“
2021.12.14
„Iki“ pirkinių maišeliai – ir perdirbti iš parduotuvėse surinkto plastiko, ir tinkami dovanoms pakuoti Verslo tribūna

Perdirbto plastiko, popieriniai ar daugkartiniai pirkinių maišeliai – iš tokių variantų paprastai renkasi...

„It‘s simple“
2021.12.14
Kaip sparčiai kyla NT nuomos kainos Lietuvoje? Verslo tribūna 7

Per pastarajį dešimtmetį, nuo 2010 metų pradžios iki 2021 metų antrojo ketvirčio, Lietuvoje nekilnojamojo...

„It‘s simple“
2021.12.07
Ar dar ilgai dokumentus pasirašinėsime ranka? Verslo tribūna

Elektroninis parašas yra skaitmenizavimo suteikta galimybė paversti gyvenimą ne tik patogesniu, bet ir...

„It‘s simple“
2021.11.29
Kalėdinis apsipirkimas: keičiasi pirkėjų įpročiai ir prekybininkų pasiruošimas Verslo tribūna

Iš pradžių pandemijai įnešus nemažai sumaišties, šiemet prie jos lanksčiai prisitaikė tiek pirkėjai, tiek...

„It‘s simple“
2021.11.29
Ritasi „proptech“ banga – metas šokti ant banglentės Verslo tribūna

Investicijų į nekilnojamojo turto (NT) technologijų startuolius mastas 2021 m. pirmąjį pusmetį pasiekė...

„It‘s simple“
2021.11.29
„Bitė Lietuva“ trečius metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Baltijos šalyse Verslo tribūna

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė Lietuva“ – tarp geriausių Europos darbdavių. Jau trečius metus iš eilės ji...

„It‘s simple“
2021.11.25
Elektroninių parašų tipai: kuo skiriasi ir kurie jų yra saugūs? Verslo tribūna

Jau keletą metų visame pasaulyje populiarėja elektroniniai parašai, naudojami viešųjų paslaugų savitarnos...

„It‘s simple“
2021.11.22
„Iki“ ir #walk15 partnerystė: kaip pirkėjai įvertino rudenį pristatytą inovaciją? Verslo tribūna

Siekdamas atkreipti pirkėjų dėmesį į sveikatai palankesnę gyvenseną, prekybos tinklas „Iki“ kartu su...

„It‘s simple“
2021.11.18
Lietuvių startuolis „InRento“ įsigijo estų platformą „BitOfProperty“ Verslo tribūna 1

Sutelktinio finansavimo į nekilnojamojo turto (NT) nuomos projektus platforma „InRento“ vykdo plėtrą...

„It‘s simple“
2021.11.16
„Mark Sign“: naujas žaidėjas elektroninių dokumentų pasirašymo rinkoje Verslo tribūna

Plačiai naudojamas elektroninis parašas išlaisvina nuo būtinybės kurti daugybę slaptažodžių ar visur nešiotis...

„It‘s simple“
2021.11.12
Nuo „aklų“ degustacijų iki laboratorinių tyrimų: „Iki“ pasidalijo produktų kokybės užtikrinimo patirtimi Verslo tribūna

Kaskart į savo pirkinių krepšelį dėdamas mėgstamus produktus pirkėjas tikisi, kad jie pasižymės tokiomis pat...

„It‘s simple“
2021.11.11
„InRento“ įkūrėjas: pirmąjį institucinį kapitalą pritraukiau būdamas 18 m. Verslo tribūna 2

Apie iš karto po mokyklos įsteigtus kelis sėkmingus verslus ir savo naujausią kompaniją „InRento“ –...

„It‘s simple“
2021.10.18
Verslo investicijos į skaitmenizavimą – rekordinės: ko tikėtis ateityje? Verslo tribūna 1

Investicijos į verslo procesų skaitmenizaciją rekordiškai didelės ir kasmet vis auga. Neatsilieka ir Lietuva...

„It‘s simple“
2021.10.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku