Lyderystė versle = konkurencinis pranašumas?

Reklama publikuota: 2022-09-20
Daiva Viskontienė, UAB „Biznio mašinų kompanijos“ (BMK) generalinė direktorė.
svg svg
Daiva Viskontienė, UAB „Biznio mašinų kompanijos“ (BMK) generalinė direktorė.

Kodėl lyderystės tema šiandien tapo daugelio įmonių prioritetu? Kodėl vis plačiau kalbama apie tai, kad lyderystė padeda parduoti ne prasčiau nei geras prekės ženklas?

Anot Daivos Viskontienės, ATEA įmonių grupės UAB „Biznio mašinų kompanijos“ (BMK) generalinės direktorės, būtent lyderystė sukuria didžiausią konkurencinį pranašumą. Žmonių gebėjimas išlikti asmeninėje augimo trajektorijoje ir įtraukti kitus į pokyčio ir progreso kūrimą yra bet kurios įmonės sėkmės pagrindas. Anot jos, konkurencinio pranašumo ir lyderystės alchemijos paslaptis bei formulė slypi mūsų požiūryje, valingame elgesyje ir bendradarbiavime. Šiandieniniame pasaulyje prekės ženklas, produktas ar sprendimas, palyginti su lyderystės kuriama verte, jau nebėra didelis išskirtinumas, nes daugumai lengvai ir greitai pasiekiamas.

ATEA įmonių grupė turėjo komandinę išvyką į Norvegiją, ir 11 žmonių iš beveik 600 važiavo motociklais. Motociklininkų komandos daliai kelionė per skirtingas kalnuotas šalis buvo pirmoji patirtis. Tik startavus, jie pasiskirstė kelyje 2,5 km ruože, o grįždami jau laikėsi 0,5 km ruože. Kas įvyko? Komanda susiderino savo veikimo tempą, kažkas pakėlė kompetencijas – visi peraugo savo buvusį „aš“, nes kartu padarė naują veiksmą, sustiprinusį asmenybes ir sujungusį juos į stipresnę komandą. Todėl nebūtina lyderystės ieškoti tik versle (įmonės valdyme), kare ar kitose ypatingose situacijose. „Potencialas slypi kiekviename iš mūsų, pirmiausia, būti vedliu sau pačiam, kur reikia siekių, sprendimų, elgesio, valios pastangų. Galime būti lyderiais savo šeimoje ir bendrovėje, kai reikia įžvalgos, funkcionalių sprendimų, veikimo pavyzdžio ir dialogo. Lyderis ar lyderystė pasireiškia tuomet, kai žmogus, vadovas ar įmonė kiekvieną dieną yra bent vienu žingsniu priekyje palyginti su vakar diena“, – teigia D. Viskontienė. Lyderystės principu ji vadina veiksmą, kai pateikiama idėja įkvepia pokyčiams pasekėjus, kurių širdys atviros ją įgyvendinti dėl pažangos.

Ribos ir sąmoningumas

BMK vadovės nuomone, lyderystė matoma per veiksmus, griaunančius išorės stereotipų kuriamus barjerus ir remiasi vidiniu žmogaus resursu.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Šiandien tik ir girdime, kad gyvename pačiu sudėtingiausiu permainų kupinu laiku. Mes susiduriame su daugybe globalių iššūkių: pasauliniu neapibrėžtumu, technologijų sąlygojamais industrijų perversmais, atsirandančiais naujais verslo modeliais, nepamatuojama rizika nežinomuose dalykuose“, – sako D. Viskontienė. Tačiau tuo pačiu ji akcentuoja, kad net ir tokioje aplinkoje galima turėti verslo augimą, nes lyderio pozicijas padeda išlaikyti požiūris, savivoka, darni komanda ir apgalvotas veikimas.

Dar vienas svarbus aspektas – žmogaus sąmoningumo branda. Kai išsilukštename iš išorės sukurto „riešuto kiauto“, einame ten, kur skleidžiasi didžiausia vidinė energija, keliame klausimus ir harmoningai deriname asmeninius tikslus su profesine veikla, neapleidžiame savęs ir sąmoningai suvokiame savo veikimo prasmę, – esame brandžioje lyderystėje. Aukščiausias komandos brandos taškas yra tada, kai net vadovams atsitraukus, darbuotojai toliau siekia aukštesnių veiklos standartų.

„Mes savo kompanijoje mokomės ne tik profesinių žinių. Visa BMK vadovų komanda yra baigusi sąmoningos lyderystės programą HAI institute, kur lavinamas visuminis ir kontekstinis mąstymas, įgyjamos žinios, kaip auginti save bei atpažinti sėkmingą veiklą ribojančius elementus ir tapti pokyčius generuojančiu žmogumi. Didžiausias laimėjimas įmonėje yra, kai minkštosios ir emocinės kompetencijos yra panašios brandos, tuomet tampame atviri vienas kitam ir visai kitaip priimame mus jungiantį lauką, galimybes ir tendencijas“, – pabrėžia D. Viskontienė.

ATEA įmonių grupės darbuotojų kelionė į renginį Norvegijoje.
ATEA įmonių grupės darbuotojų kelionė į renginį Norvegijoje.

Guru nebėra išorėje, jis – kiekvienas iš mūsų

Anot BMK vadovės, kalbant apie lyderystę taip pat svarbu akcentuoti, kad nėra nei vieno žmogaus, kuris kitam turėtų atsakymus į visus klausimus. Taigi, jei anksčiau vadovas dažnai buvo tarsi idėjas pristatantis guru, kurias kiti įgyvendindavo, tai šiandien kiekvienas iš mūsų privalo būti idėjų generatoriumi.

„Šiandien naujovių ir idėjų geriau tikėtis iš savęs, iš komandos bendrystės, o ne laukti, kol kažkas kitas parodys tau tavo kelią, – tvirtina D. Viskontienė. – Mūsų kolektyve ne vienas lyderis užaugo nuo paprasto pardavėjo iki verslo kūrėjo ir steigėjo. Tie, kurie tai padarė, turėjo noro priimti naujus iššūkius, įgyti daugiau atsakomybės, daryti pokyčius. Kai pas mane ateina vadovas ir sako, kad „aš atidaviau savo klientus, iš kurių gaunu nuolatinių pajamų srautą, kitam skyriui, nes pats noriu judėti nauja kryptimi ir nebegalėsiu šiai veiklai skirti tiek dėmesio,“ – aš suprantu, kad tai yra drąsu ir toliaregiška. Jei žmogus nuolat asmeniškai ir profesiškai tobulėja – tai neabejotinai prisideda ir prie pačios įmonės lyderystės. Teigiama, kad lyderystė – tai 80% asmenybės ir 20% techninių įgūdžių. Raida yra būtina ilgalaikio kontrakto dalis.“

TP2B – erdvė augti ir komandai, ir lyderiams

„Yra dar pora svarbių aspektų, kurie susiję su lyderystės alchemija. Kiekvienas lyderis kuria erdvę augti kitiems, o įmonė turi būti saugi vieta lyderystės plėtrai. ATEA įmonių grupės kultūrą puikiai apibūdina TP2B (angl. The Place 2 Be) trumpinys, nes šioje organizacijoje kiekvienam yra galimybė pristatyti idėjas, vystyti didelio masto projektus ar net įkurti startup‘ą, nes renkamės čia daryti verslą vedini aistros ir širdies, – bent jau dauguma mūsų. Tai yra esminis žmogaus apsisprendimas, apie ką ir dėl ko kuriu savo gyvenimo trajektoriją. Lyderiui tai yra ne tik apie save, – ir apie kitus, ir apie daug platesnį mastelį. Nes lyderiui erdvės kūrimas kitam, kolegai, klientui, yra jo veiklos išsipildymas,“– teigia BMK vadovė.

„Dar viena privilegija dirbančiam ATEA įmonių grupėje yra platus karjeros spektras tiek horizontaliai, tiek vertikaliai. Bendradarbiaudami tarp Baltijos šalių ir Skandinavijos grupės įmonių, kurdami ir įgyvendindami bendrus projektus, žmonės geriau pažįsta skirtingas kultūras ir mato, kur jų gebėjimai gali realizuotis tarptautinėje rinkoje. Jau ne vienerius metus ATEA Lietuva darbuotojai kuria robotus, mobilias aplikacijas, IoT Azuro debesijos aplinkoje, – ir mūsų darbai yra aukštai vertinami. Todėl mokymuisi ir augimu čia yra tobula aplinka, o žmonės gali siekti įvairių žinių ir atsakomybių. Lyderystė jau seniai nėra „individualus šokis“. Siekiant išlaikyti lyderystės pozicijas rinkoje, yra labai svarbu dar glaudžiau bendradarbiauti tarp grupės įmonių ir dalintis geriausiomis praktikomis bei kompetencijomis, kad kartu sukurtume naują vertę klientams“, – įsitikinusi BMK vadovė.

Sąmoninga lyderystė skatina asmens ir aplinkos augimą

Lyderiai veikia vedini vidinių motyvacijų. Jiems nereikia „laužo“ šviesos išorėje, nes tą šviesą jie patys uždega savyje. Ne mažiau svarbu, kokį dialogą lyderiai veda su juos supančiais žmonėmis, savo pačių gyvenimu, kokius klausimus kelia savo vidiniam „aš“ ir kokį tikslą mato ateityje. Jeigu lyderio tikslas yra plėtra, gerovės ir tvarumo kūrimas ne tik sau, o ir pasauliui, platesniam kontekstui, – jis yra teisingame kelyje.

Dauguma mūsų šiandien jau ieško holistinės dermės tarp savo asmeninių ir įmonės vertybių, nes mes nebenorime skilti į dvi dalis arba „skolinti“ savęs darbui. Mes norime sąmoningo išsipildymo, emocinio ryšio, prasmingų siekių, o tai ir atsako į klausimą apie lyderystę, – pažadiname vedlį savyje. Mokomės veikdami, pripažindami klaidas, asmenines nesėkmes vertiname kaip augimo galimybes. Kai sau leidžiame būti ir balti, ir juodi, – tik tada su atjauta matome ir priimame kitą.

Brandaus lyderio savybė – pastebėti kitus ir sukurti erdvę jiems realizuoti save – tai augina verslus. Viskas šiame procese yra susiję, vyksta spirale, plečiasi erdvėje. Ir jeigu nukreipta į kito gerovę, – lyderystė kuria konkurencinį pranašumą šiandien daug labiau nei technologijos. Jos tikrai yra svarbu, be mokslo ir technologijų nebūtų progreso, bet jos pasiekiamos mums visiems vienodu laiku ir beveik vienodu greičiu. O lyderystė yra autentiška.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Komentarai prie šio straipsnio negalimi, dėl neapykantos skatinimo ar patyčių kurstymo
 
Įjungus 5G – viltis, kad rusai pagalių į ratus neprikaišios Premium 6

5G mobilusis ryšys į pasaulį ateina su trenksmu – pažadais sukelti automatizacijos revoliuciją pramonėje,...

Inovacijos
2022.09.30
T. Lamanausko kelionė: iš Gargždų, per Vanuatu, į aukštas tarptautines pareigas Premium

Tomas Lamanauskas Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) generalinio sekretoriaus pavaduotoju išrinktas...

Inovacijos
2022.09.29
T. Lamanauskas išrinktas į aukštas pareigas Telekomunikacijų sąjungoje

Lietuvis Tomas Lamanauskas ketvirtadienį buvo išrinktas Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU),...

Inovacijos
2022.09.29
„Teltonika“ pradėjo masinę elektromobilių įkrovimo stotelių gamybą

Lietuvos aukštųjų technologijų įmonių grupės „Teltonika“ bendrovė „Teltonika Energy“ Vilniuje pradėjo masinę...

Pramonė
2022.09.29
Startuolių pasirengimas recesijai: samdo lėčiau, kai kurie – atleidžia Premium 2

2021-ieji Lietuvos startuolių ekosistemai buvo istoriniai metai – per juos pritraukta apie 420 mln. Eur...

Inovacijos
2022.09.29
Geidžiamiausių darbdavių rugpjūčio atlygio medianos Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas šių metų aštuntąjį mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.09.28
Skaitmeninės spaudos proveržis: duomenų integracija atveria personalizuotos produkcijos galimybes Verslo tribūna

Paskutinius kelis dešimtmečius vykstančią spaudos technologijų ir gamybos transformaciją gerokai paspartino...

Išmani Lietuva
2022.09.28
5G ryšį įjungė ir „Tele2“ 5

Telekomunikacijų bendrovė „Tele2“ antradienį paskelbė įjungusi 5G ryšį aukcione laimėtuose dažniuose iš 700...

Inovacijos
2022.09.27
„Telia“ aukcione laimėtuose dažniuose įjungė 5G 3

Telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ skelbia pirmadienį gavusi Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) leidimą...

Inovacijos
2022.09.26
Naują technologiją vystančių lietuvių trintuvas pradinę prašomą sumą „Kickstarter“ viršijo 20 kartų Premium 7

UAB „Millo Appliances“ sukurtas trintuvas „Millo Air“ minios finansavimo platformoje „Kickstarter“ praėjus...

Inovacijos
2022.09.26
Inovacijų agentūros vadovė: apie tai, ko iš institucijos gali tikėtis verslas Premium 1

Rudenį verslas galės teikti paraiškas gauti naujo ES finansavimo periodo paramą. Šįkart didelis dėmesys bus...

Inovacijos
2022.09.26
Prekybą JAV pradėjęs startuolis „Pulsetto“ ruošiasi minios finansavimo kampanijai Premium

Streso valdymo ir miego kokybės gerinimo technologiją kurianti UAB „Pulsetto“ netrukus planuoja rengti...

Inovacijos
2022.09.25
ES inovacijų švieslentėje Lietuva užėmė 19 vietą

Lietuva šiemet pagal inovacijų išvystymą išlaikė 19 vietą visoje Europos Sąjungoje (ES), Latvija liko 25...

Inovacijos
2022.09.22
Kas bendro tarp „blockchain“, personalo valdymo sistemos ir reputacijos? Verslo tribūna 1

Terence Mauri, ateities lyderystės ekspertas, „Hack Future Lab“ steigėjas, Masačusetso technologijos...

Išmani Lietuva
2022.09.21
Lyderystė versle = konkurencinis pranašumas? Verslo tribūna

Kodėl lyderystės tema šiandien tapo daugelio įmonių prioritetu? Kodėl vis plačiau kalbama apie tai, kad...

Išmani Lietuva
2022.09.20
Kartais augantis šeimos verslas matuojasi elektronikos pramonės chalatą Premium

Bevielio ryšio įrangą kurianti UAB „8Devices“ pastaruoju metu pardavimus augina kartais ir 2022 m. planuoja...

Pramonė
2022.09.19
Išmanaus investavimo įrankį sukūrę estai žada nebūti kaip „Robinhood“ Premium 1

„Fundvest“ gimė 2020 m., prieš pat pasaulį sukaustant pandemijai. Tų pačių metų pabaigoje Lietuvoje įkurta...

Inovacijos
2022.09.16
„Bitė“ šalia Vilniaus atidaro naują duomenų centrą 1

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė Lietuva“ netoli Vilniaus atidaro naują duomenų centrą, kuris įmonės teigimu,...

Inovacijos
2022.09.15
Ankstyva pažintis su blokų grandine: porą metų jos nesuprato ir patys Premium

2010-aisiais įkurta Švedijos skaitmenizacijos ir elektroninio parašo paslaugų teikėja „Scrive“ – ketvirtas...

Inovacijos
2022.09.15
„Uber“ Lietuvoje uždaro IT padalinį, pavėžėjimo paslaugos lieka Premium 14

Pavėžėjimo ir prekių pristatymo į namus platformas valdanti JAV kompanija „Uber“ uždaro Lietuvos IT paslaugų...

Inovacijos
2022.09.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku