Lietuvių kuriama technologija prognozuos būsimas COVID-19 mutacijas

Reklama publikuota: 2021-11-23
„ART21” įkūrėjas ir direktorius Augustas Alešiūnas.
svg svg
„ART21” įkūrėjas ir direktorius Augustas Alešiūnas.

Skaitmeninių inovacijų dirbtuvės „ART21“, reaguodamos į nuolat atsirandančias naujas koronaviruso mutacijas, ėmėsi ambicingo projekto – sukurti unikalią dirbtiniu intelektu ir matematinio modeliavimo technologijomis paremtą SARS-CoV-2 genomo evoliucinės raidos prognozavimo sistemą. Tokiu būdu lietuvių kuriama technologija, pasitelkdama duomenų bazėse sukauptus duomenis, gebės pati prognozuoti šio viruso genomo kitimo eigą ir tendencijas. Ką tik baigėsi sistemos „mokymosi“ etapas, po kurio rezultatai džiuginantys – tikslumas siekia net 99 proc. Jei po antrojo technologijos vystymo etapo rezultatai išliks ne žemesni nei 80 proc., Lietuva galės didžiuotis sukūrusi pažangią technologiją, skirtą kovoti su COVID-19 virusu.

„Remdamiesi esamomis COVID-19 genomo duomenų bazėmis sudarome mutacijų porų duomenų aibę. Genomo sekos yra lyginamos ir valomos. Konstruojami įvairūs viruso filogenetiniai medžiai, nagrinėjamas tiek visas COVID-19 genomas, tiek svarbiausias S (spyglio) baltymas atskirai. Gauti mutacijų porų duomenys nurodo (galimą) viruso „tėvas“ – „vaikas“ mutacijos kryptį ir leidžia apmokyti sudėtingą neuroninį tinklą – mutacijų generatorių. Gautą modelį testuojame naudodami vis naujai atsirandančias viruso mutacijas. Pirmieji rezultatai yra daug žadantys ir pozityvūs, tačiau dar laukia ilgas, finansiniams ir laiko resursams imlus kelias, kol sistema bus pilnai apmokyta, ištestuota ir validuota“, – technologijos vystymo virtuvę pristatė vienas iš su ja dirbančių duomenų mokslininkų dr. Valdas Rapševičius.

nuotrauka::1 right

Kaip teigia įmonės atstovai, pasaulyje yra vos keli kiti bandymai sukurti panašią technologiją, tačiau šiose lenktynėse jie pakankamai stipriai atsilieka nuo lietuvių. Rezultatų prognozavimo generatoriaus unikalumas ir sudėtingumas susideda iš kelių aspektų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Farmacijos įmonės į pokyčius reaguoja atlikdamos tyrimus ir pastebėdamos pokyčius realiu laiku, tad tarp genomo pokyčio identifikavimo ir egzistuojančių kovos su virusu priemonių adaptavimo egzistuoja tam tikras laiko tarpas.  Šiuo atveju vystomos inovacijos kūrėjai ruošiasi pateikti pagrįstas ateities statistines prognozes, todėl būsimoms mutacijoms bus galima pasiruošti iš anksto. Kitas sudėtingas veiksnys, dėl kurio tokių projektų kaštų rizikos neprisiima kiti kūrėjai, – neįtikėtinai ilgos ir gausios duomenų sekos. Vienoje tokios sekos eilutėje yra apie 30 tūkst. skirtingų ženklų, o tokių eilučių yra dešimtys tūkstančių. Tai reikalauja ne tik ypatingos kompetencijos specialistų, bet ir yra labai imlu laikui.

„Mūsų kuriama technologija leis veiksmingiau kontroliuoti pandemijos plėtros dinamiką. Remiantis gautais rezultatais testų ir vakcinų kūrėjai galės atlikti korekcijas savo gamyboje bei išvengti efektyvumo praradimo atsiradus naujoms viruso genomo mutacijoms. Tai ypač aktualu testų gamybos procese. Pavyzdžiui, gali atsitikti taip, kad žmogus sirgs koronavirusu ir jį toliau nešios, kadangi testai nesugebės jo aptikti ir klaidingai rodys neigiamus rezultatus. Todėl ši dirbtiniu intelektu ir didžiaisiais duomenimis pagrįsta technologija yra ypatingai aktuali, kol virusas nėra iki galo suvaldytas. Be to, tai yra puikus atvertų duomenų sudėtinguose procesuose tokiuose kaip ligų prevencija įgalinimo pavyzdys“, – teigė inovaciją vystančios įmonės „ART21” įkūrėjas ir direktorius Augustas Alešiūnas.

Detaliau apie inovacijų dirbtuvių vystomą technologiją, duomenų įgalinimą, ryšį tarp bioinformatikos ir agromaisto sektoriaus bei per pastaruosius metus įvykusius pokyčius pokalbis su „ART21“ direktoriumi Augustu Alešiūnu.

nuotrauka::2 right

Technologija turės platų pritaikomumą

Minėjote, kad jaučiate socialinę atsakomybę prieš visuomenę savo kompetencija prisidėti prie koronaviruso plitimo valdymo. Kas Jūsų įmonei suteikė galimybė pamėginti tai, kas iš šono atrodo kaip tam tikras ateities būrimas iš kavos tirščių?

Norėčiau Jus pakoreguoti. Tai nėra burtai ar magija.  Tai, ką mes su komanda kuriame, yra validuota prognozavimo sistema, pagrįsta objektyvia informacija ir sudėtingomis matematinėmis formulėmis. Šiandien pasaulyje yra daugybė duomenų bibliotekų apie skirtingus virusus, ligas ar patalogijas. Ne išimtis ir koronavirusas. Įdarbinę bioinformatikos kompetencijas mes galime virusą pažinti iš įvairiausių perspektyvų ir remdamiesi praeitimi patikimai prognozuoti ateitį. Sudėtingiausia yra suvaldyti didžiulius duomenų kiekius ir tarp jų nepasiklysti. Dėl to reta įmonė ryžtasi tokiems iššūkiams. 

Iš Jūsų dėstomų minčių galima susidaryti įspūdį, jog tai, ką kuriate, sėkmės atveju galėtų būti pritaikoma labai universaliai. Pavyzdžiui, prognozuojant ir kitų virusų vystymosi eigą?

Teisingai. Vystomos technologijos pritaikomumas galės būti labai platus tiek macro, tiek micro lygmenyse. Sukūrus patikimą sistemą vėliau ją bus galima adaptuoti įvairiausioms ligoms ar virusams ir pagrįstai bei tiksliai nuspėti potencialias mutacijų vystymosi kryptis. Turėdami istorinius duomenis ir pažangų algoritmą, galėsime pakankamai preciziškai pateikti ligos ar viruso vystymosi eigą konkretaus paciento, regiono ar visos planetos atveju.

Tačiau ar tai, ką šiuo metu darote, nėra pernelyg tolima sritis Jūsų pagrindinei veiklai – pažangių skaitmeninių agrotechnologijų kūrimui?

Šuolio tikrai neįžvelgiu ir tai sakau labai sąžiningai. Daugiau susipažinę su šiomis sritimis galėtų patvirtinti, kad nors agrotechnologijos ir bioinformatika gali pasirodyti viena nuo kitos nutolusios, iš tikrųjų jos turi pakankamai daug bendro.

Neatskleisiu jokios paslapties pasakęs, kad kiekvienais metais įvairios ligos prisitaiko prie taikomų preparatų. Nesvarbu, ar tai būtų vakcinos, ar vaistai, ar, galiausiai, cheminės trąšos augalams. Plintantis virusas ar liga mutuoja pagal konkretaus regiono klimato sąlygas, naudojamus preparatus ir pan. Pavyzdžiui, ten, kur yra paplitusios vienos rūšies trąšos, jos yra kur kas mažiau efektyvios nei ten, kur jos anksčiau nebuvo naudotos. Tad tai, kas vyksta su žmonijos virusais tokiais kaip COVID, vyksta ir augalų pasaulyje. Mūsų sukurta technologija vėliau galės būti sėkmingai pritaikoma ir mutacijų prognozavimui žemės ūkio bei maisto sektoriuje.

Mes jau pradėjome aktyvius pokalbius su žemės ūkio sektoriaus chemijos gamintojais, kurie siūlo įvairius augalų apsaugos preparatus, padedančius užtikrinti augalo sveikatą skirtingų vegetacijos fazių metu.

Futuristinis ateities sprendimas

Šiuo metu jau esate atlikę pirmuosius bandymus, kurių rezultatai –  ypatingai pozityvūs. Nors iki galutinio produkto dar laukia ilgas ir sudėtingas kelias, tačiau panašu, kad anksčiau ar vėliau galėsime kontroliuoti ateitį?

Kiekvieną dieną turime vis daugiau ir daugiau duomenų bei informacijos, kuri nėra produktyviai panaudojama, nors galėtume ją įgalinti siekti aiškiai pamatuojamų rezultatų. Jei norime proveržio, turime visi kartu – verslas, visuomenė, politikai, socialiniai partneriai –pasiekti bendrą sutarimą, kaip galėtume atverti dar didesnius duomenų kiekius inovatoriams bei už tai sąžiningai atlyginti duomenų teikėjams.

Sugrįžtant prie duomenų panaudojimo. Mūsų epochos pagrindinė tema turėtų būti siekis sukurti efektyvią strategiją ir įrankius, kurie mums leistų koncentruotis ne į situacijos taisymą įvykus faktui, bet į kelio tam užkirtimą. Ateina laikas, kada kovoje su virusais, ligomis ir kitomis negandomis būsime vienu žingsniu priekyje. Ir tai bus duomenimis pagrįstų prognozių rezultatas (angl. data driven forecasting).

Galiausiai, negalime praleisti paskutinės temos. Šią savaitę vyks „Agromaisto forumas 2021“, kuriame būsite vienas iš pagrindinių pranešėjų. Praėję metai buvo didžiulių privačių rizikos kapitalo fondų investicijų į sektorių metai. Kokiomis idėjomis žemės ūkio ir maisto sektorius gyvena šiandien?

Investicijos neslopsta ir jau ne kartą šiame pokalbyje minėta duomenų tema dabar yra ypač aktuali. Manau, kad šių metų forumas skatins pereiti nuo minčių ir idėjų prie aktyvių veiksmų. Tam yra būtinas bendradarbiavimas bei visapusė tarpusavio pagalba tiek agromaisto, tiek tarpsektorinėse inovacijų ekosistemose.

Manau, kad kaip sektorius jau pakankamai subrendome. Metas nustoti kovoti tarpusavyje ir susitarti dėl bendro veiksmų plano, kuris būtų tinkamas visiems, paskatintų mus būti konkurencingesniais pasaulyje ir neštų pridėtinę vertę tiek sektoriaus veikėjams, tiek vartotojams, tiek ir valstybei.

Ačiū už pokalbį.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
„Agromaisto forumo 2021“ žinutė išgirsta: metas imtis konkrečių veiksmų Verslo tribūna

Lapkričio 25 d. Vilniuje įvyko didžiausia tarptautinė Baltijos šalyse žemės ūkio ir maisto sektoriaus...

Išmani Lietuva
2021.11.30
Garaže užgimusio „Voltas IT“ įkūrėjai šįmet planuoja apie 9 mln. Eur apyvartą Premium 3

Kauno UAB „Voltas IT“ prieš keletą savaičių pradėjo atlikti „Volkswagen“ automobilių diagnostiką per šios...

Inovacijos
2021.11.26
Siekiant didžiausių pokyčių pasaulyje ir versle – skaitmenizacija ir tvarumas turi persidengti Verslo tribūna

Skaitmeninės inovacijos – galingas įrankis kovojant su klimato kaita, tačiau kad jos būtų tikrai veiksmingos,...

Išmani Lietuva
2021.11.26
Agromaisto forumas 2021 (tiesioginė transliacija) Verslo tribūna

Šiandien Vilniuje vyksta didžiausias Baltijos šalyse tarptautinis „Agromaisto forumas 2021”. Šių metų...

Išmani Lietuva
2021.11.25
Lietuvių kuriama technologija prognozuos būsimas COVID-19 mutacijas Verslo tribūna

Skaitmeninių inovacijų dirbtuvės „ART21“, reaguodamos į nuolat atsirandančias naujas koronaviruso mutacijas,...

Išmani Lietuva
2021.11.23
Galvosūkis: kas padeda sėkmingai auginti tvarų startuolį? Verslo tribūna

Startuolio kūrimas ir auginimas neretai primena rimtą galvosūkį, žongliravimą ar kliūčių ruožą, reikalaujantį...

Išmani Lietuva
2021.11.19
„Blue Bridge“ – tarp ilgamečių reputacijos lyderių IT ir technologijų sektoriuje Verslo tribūna

Didysis reputacijos tyrimas, pateikiantis visuomenės ir nuomonės formuotojų požiūrį į Lietuvos verslą,...

Išmani Lietuva
2021.11.17
„Bitės“ grupė jungiasi prie „Business Ambition for 1.5 °C“ iniciatyvos kovoti su klimato kaita Verslo tribūna

„Bitės“ grupė jungiasi prie Jungtinių Tautų ir kitų tarptautinių organizacijų iniciatyvos „Business Ambition...

Išmani Lietuva
2021.11.16
3 situacijos, kai hibridinė infrastruktūra gali atnešti daugiausiai naudos verslui Verslo tribūna

Nepaisant to, kad debesijos paslaugos dažnai vadinamos neišvengiama ateitimi, dažnai įmonei reikia svarių...

Išmani Lietuva
2021.11.04
Technologijų įmonių ralis: „Tele2“ per plauką aplenkė „Telią“ Premium 5

„Verslo žinios“ pagal redakcijos analitikų sukurtą vertinimo modelį šeštą kartą skelbia Lietuvos technologijų...

Inovacijos
2021.10.25
Žiniasklaida: „Facebook“ keis kompanijos pavadinimą 2

Socialinių tinklų milžinė „Facebook“ planuoja keisti kompanijos pavadinimą į tokį, kuris labiau sietųsi su...

Inovacijos
2021.10.20
„Xiaomi“ 2024 m. žada masinę elektromobilių gamybą 1

Kinijos „Xiaomi“ žada 2024 m. pradėti masinę elektromobilių gamybą, pareiškė Lei Junas, bendrovės vadovas.

Inovacijos
2021.10.19
Airis „Revolut“ plėtrai pasikinkė lietuvišką komandą Premium 2

Sparčiai Europoje besiplečiančiam e. bankui „Revolut“ kol kas nepavyko pasiekti, kad veikla būtų pelninga.

Finansai
2021.10.19
Lietuvių išradingumas: kovai su koronavirusu kuria spintas, lempas ir filtrus Premium

Ieškodami naujų verslo nišų Lietuvos verslininkai kartu su mokslininkas kuria sprendimus, kurie padėtų...

Inovacijos
2021.10.18
„Facebook“ griežtina priekabiavimo prevencijos politiką

„Facebook“ pristatė naujas priemones, skirtas apsaugoti nuo interneto išpuolių žurnalistus, aktyvistus ir...

Inovatyvus verslas
2021.10.14
Kelią skinasi Elektroninių ryšių sistemos pertvarka – palies RRT, eSIM, susirašinėjimo programėles 2

Seime į priekį juda svarbi Elektroninių ryšių sistemos pertvarka – trečiadienį didelės, daugiau nei 700 psl.,...

Inovacijos
2021.10.13
Kibernetinio saugumo mėnuo: nuo grėsmių medžiojimo žaidimo iki praktinių dirbtuvių Verslo tribūna

Jau antrus metus iš eilės IT įmonė „Blue Bridge“, palaikydama Europos Sąjungos Kibernetinio saugumo mėnesio...

Išmani Lietuva
2021.10.13
Pirmuoju Lietuvos „Metų CTO“ tapo „Vinted“ technologijų vadovas M. Mozūras

Pirmą kartą Lietuvoje organizuojamų „Metų CTO“ rinkimų komisija išrinko stipriausią Lietuvos technologijų...

Inovacijos
2021.10.08
Moksliniams tyrimams pernai – 1,17% BVP 3

Praėjusiais metais mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) darbams Lietuva skyrė 571,9 mln. EUR,...

Inovacijos
2021.10.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku