Savivaldybėse - ekologiškas transportas ir saulės elektrinės

Reklama publikuota: 2020-12-02
svg svg

Pažangūs Lietuvos savivaldybių energetiniai sprendimai ne tik tausoja aplinką, taupo energijos kaštus, bet ir didina gyvenimo jose kokybę. Šioje srityje pasižymi Druskininkai, bet tvarių projektų tikrai netrūksta ir mažesnėse Širvintų bei Kupiškio rajonų savivaldybėse.

Sprendimai švariai aplinkai

Druskininkų savivaldybė pripažinta pažangiausia Lietuvos savivaldybe pagal 2019 m. pasiektus rezultatus atsinaujinančių energetikos išteklių naudojimo skatinimo ir energijos vartojimo efektyvumo didinimo srityse. Šalies savivaldybių vertinimą atliko Lietuvos energetikos agentūra. 

Itin didelis dėmesys kurortiniame mieste skiriamas švariam aplinkos orui. Dar 2013 m. Druskininkuose pradėjo veikti pirmasis biokuro katilas, šiandien jų yra du. Juose įmontuoti specialūs filtrai beveik šimtu procentų išvalo dūmus ir neleidžia teršti kurorto aplinkos. 

Daug pažangių sprendimų ir transporto srityje. 2015 m. Druskininkuose atsirado unikalus ekologiškas transportas – „Lynų kelias“. Elektra varomu keltuvu iš kurorto centro vos per kelias minutes galima persikelti į „Snow Areną“, išvengiant kur kas ilgesnio kelio automobiliu. Šių metų rugsėjį pradėjo veikti keturios elektromobilių įkrovimo stotelės, kuriose vienu metu gali būti kraunami 8 elektromobiliai. Net penkerius metus automobilių krovimas jose bus nemokamas. Savivaldybės atstovai tikisi, kad elektromobilių įkrovimo tinklas kurorte padės sumažinti triukšmą bei oro taršą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

nuotrauka::1 right

Planuojama, kad jau 2021 m. bus atnaujintas visas kurorto viešasis transportas — jis turėtų tapti 100 proc. ekologiškas. Savivaldybė kartu su vežėju ES lėšomis įsigys 8 elektra varomus autobusus, likusius įsigys vežėjas.

Druskininkai pirmieji šalyje pradėjo daugiabučių namų modernizaciją ir šiandien atnaujintų daugiabučių skaičius siekia beveik 50 proc.

„Viso pasaulio dėmesys nukreiptas į ekologiją, oro taršos mažinimą, mus supančios aplinkos saugojimą. Svarbu, kad ateities kartos galėtų gyventi švariuose miestuose, kvėpuoti grynu oru. Druskininkuose dedamos visos pastangos, kad taršos būtų kuo mažiau – statydami naujus objektus, planuodami projektus galvojame apie pažangius energetikos sprendimus. Kurortas privalo būti pavyzdžiu visoms kitoms savivaldybėms energetikos plėtros pažangos srityje“,  – įsitikinęs Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.

Apšvietimo modernizavimas

Bene dažniausiai savivaldybėse įgyvendinami pažangūs energetinių sprendimų projektai susiję su apšvietimo modernizacija. Širvintų r. savivaldybės merės Živilės Pinskuvienės teigimu, jie ne tik gerina gyvenimo kokybę, užtikrina žmonių saugumą, bet ir reikšmingai prisideda prie efektyvaus energijos vartojimo šalyje.

„Stengiamės išnaudoti visas įmanomas priemones, kurios leidžia įgyvendinti aplinkai draugiškus sprendimus ir garantuoja šviesesnę bei saugesnę gyvenamąją aplinką rajono gyventojams,“ – sako Ž. Pinskuvienė, pažymėdama, kad Širvintų r. savivaldybė nuolat diegia naujausias gatvių apšvietimo technologijas ir jau yra įgyvendinusi ne vieną projektą, skirtą taupyti energiją.

nuotrauka::2 right

Širvintų mieste savivaldybės lėšomis jau prieš ketverius metus buvo modernizuota 70 proc. apšvietimo tinklų. Vėliau buvo įgyvendinami mažesnės apimties, atskiras apšvietimo sistemos dalis apimantys projektai. Naujausias jų – rugpjūčio pabaigoje modernizuotas Sodų ir Paupio gatvių apšvietimas. 27 seno tipo natrio šviestuvai pakeisti į LED. Naujasis apšvietimas leis sutaupyti 6 530  kWh energijos per metus. Įgyvendindama šį projektą, Širvintų savivaldybė pasinaudojo Viešųjų investicijų plėtros agentūros teikiama garantija gatvių apšvietimui modernizuoti. 

Druskininkuose kasmet sistemingai vykdomi gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo darbai – 2014-2020 m. ES struktūrinių fondų, Kelių priežiūros ir plėtros programos bei Druskininkų savivaldybės biudžeto lėšomis beveik 50 proc. senų šviestuvų pakeista į naujus, energiją taupančius.

Ateinančiais metais taip pat įvyks didelis postūmis – kurorto gatvių apšvietimo sistema bus atnaujinta iš pagrindų, pakeičiant neekonomiškas natrio bei gyvsidabrio lempas į LED šviestuvus, leidžiančius ne tik sutaupyti energijos, bet ir tausojančius aplinką ir šviečiančius ryškiau.

Energija iš saulės

Lietuvoje sparčiai populiarėja saulės energijos panaudojimas – ne išimtis ir savivaldybės. Štai Kupiškyje 2019-2020 m. pradėjo veikti net keturios saulės elektrinės. Savivaldybė, bendradarbiaudama su švietimo bei kultūros įstaigomis ir pasinaudodama ES struktūrinių fondų skiriamomis lėšomis, saulės jėgaines įrengė ant L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos, miesto Kultūros centro bei dviejų darželių stogų.

Ilgiausiai – nuo praėjusių metų vasario – veikianti Kultūros centro saulės jėgainė per šį laiką sugeneravo 40 000 kWh elektros energijos. Anot savivaldybės atstovų, sprendimas pasiteisino – elektros energijos sutaupymai ženklūs, o taršaus energijos šaltinio pakeitimas mažiau taršiu tausoja aplinką.

Netrukus saulės elektrinės atsiras ir ant Druskininkų savivaldybės įstaigų stogų. Per pusantrų metų planuojama jas įrengti ant mokyklų, darželių, sveikatos priežiūros įstaigų ir savivaldybės administracijos pastato. Taip tikimasi sumažinti išlaidas elektros energijai, tuo pačiu bus prisidedama prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo. Savivaldybė skaičiuoja, kad atsipirkti elektrinės turėtų per maždaug 2,5 metus.

Druskininkų, Širvintų ir Kupiškio savivaldybės šiemet tapo ESO Pažangios energijos klubo narėmis. Jos su kitomis šalies savivaldybėmis ir įmonėmis skirdamos dėmesį energijos vartojimo efektyvumo didinimui prisideda prie švaresnės ateities kūrimo. Priklausymas klubui padeda greičiau sužinoti apie geriausius Lietuvos ir užsienio pavyzdžius, gauti įvairiapusišką informaciją apie efektyvų energijos vartojimą, o šios žinios praverčia įgyvendinat konkrečius sprendimus miestuose ir įmonėse.  

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Ekspertas patarė, kaip apsiginti nuo „Ransomware“ atakos Verslo tribūna

76 proc. organizacijų visame pasaulyje jau patyrė „Ransomware“ atakas, parodė naujausia „Veeam“ duomenų...

Išmani Lietuva
2022.03.23
Lietuvos NT startuoliai ruošiasi plėtrai užsienyje ir naujoms investicijoms Premium

Iki šiol menkai skaitmenizacijos paliesta nekilnojamojo turto (NT) rinka tampa imlesnė technologijoms, o tai...

Inovacijos
2022.03.22
Tikroji kibernetinio saugumo padėties analizė: 4 dalykai, nuo kurių reikėtų pradėti Verslo tribūna

Bet kuri įmonė, turinti bent 5 kompiuterines darbo vietas, bevielį tinklą, serverį arba viešai prieinamą...

Išmani Lietuva
2022.03.21
Europos akys – į Lietuvos agromaisto sektorių Verslo tribūna

Žemės ūkio ir maisto sektorius turi daugybę neišnaudoto potencialo įgalinant fotonikos sprendimus savo...

Pramonė
2022.03.15
Perspektyviausi Lietuvos „edtech“ startuoliai: estus lenkiame, bet tobulėti dar yra kur Premium

Lietuvoje švietimo technologijų įmonių daugėja, o perspektyviausių Baltijos ir Šiaurės Europos startuolių...

Inovacijos
2022.03.10
Pavogtą jautrią informaciją apie save galite būti paprašyti išsipirkti patys Verslo tribūna

Sėkmingas Suomijos psichinės sveikatos klinikų tinklas „Vastaamo“ pernai rudenį patyrė didelio masto ataką.

Išmani Lietuva
2022.03.09
„ART21“: dabar – darbas ukrainiečiams, pasibaigus karui – milijono vertės paramos paketas Ukrainos atstatymui Verslo tribūna

Agromaisto inovacijų dirbtuvės „ART21“ nelieka abejingos Ukrainos tautai, kuri dabar kovoja už visos Europos...

Išmani Lietuva
2022.03.08
Karantinas atskleidė, kad organizacinė kultūra nėra vien gražus žodžių derinys Verslo tribūna

Žmogiškojo santykio reikšmę darbe visapusiškai leido įvertinti tik dalinis jų praradimas karantino...

Išmani Lietuva
2022.03.02
„Mezon“: Jonava tapo pirmuoju 5G ryšiu padengtu miestu Lietuvoje Verslo tribūna

Interneto bendrovė „Mezon“ startavo su 5G ryšio technologija. Lietuvos centre įsikūręs miestas tapo pirmuoju...

Išmani Lietuva
2022.02.24
Saugumo sprendimas, sukuriantis naudotojo paveikslą skaitmeninėje erdvėje Verslo tribūna

Šiame „Blue Bridge“ straipsnio įraše sistemų inžinierius Gintaras Grybas pasakoja apie naujos kartos saugumo...

Išmani Lietuva
2022.02.23
Tvirtesni pamatai švariųjų technologijų įmonėms: bronzinę žymą pelnęs klasteris stiprins tarptautinį bendradarbiavimą Verslo tribūna

Šalies švariųjų technologijų sektoriui dedami tvirtesni pamatai. Šiemet Lietuvos švariųjų technologijų...

Išmani Lietuva
2022.02.22
WSJ: „Intel“ – netoli 6 mlrd. USD sandorio su Izraelio puslaidininkių bendrove 1

JAV technologijų kompanija „Intel“ yra netoli susitarimo už 6 mlrd. USD įsigyti Izraelio puslaidininkių...

Inovacijos
2022.02.15
Robotikos potencialas – didžiulis, bet ant stalo pinigus Lietuvoje dar deda retas Premium

Pasaulyje investicijos į robotikos startuolius ir jų skaičius per pastaruosius metus augo kartais. Lietuvoje...

Inovacijos
2022.02.10
Lietuvos startuoliai pernai sumokėjo 50% daugiau mokesčių, įdarbino apie 5.000 naujų darbuotojų 1

Lietuvos startuoliai 2021 m. į Lietuvos biudžetą sumokėjo 191 mln. Eur mokesčių, bendras šiame sektoriuje...

Inovacijos
2022.02.08
Netolima ateitis žemės ūkio sektoriuje – anglies dioksido kreditų rinka Verslo tribūna 1

Žaliojo kurso tikslai yra neįgyvendinami be pokyčių agromaisto sektoriuje. Šiandien žemės ūkis Lietuvoje...

Išmani Lietuva
2022.02.01
Ar asmenybės bruožai turi lemti profesijos pasirinkimą? Verslo tribūna

„Intravertiškas, energingo bendravimo nemėgstantis žmogus, tapęs pardavimų vadybininku, gali įgauti...

Išmani Lietuva
2022.02.01
5 pokyčiai, kuriuos pandemija atnešė į IT sistemų pirkimą Verslo tribūna

Mažiau sistemų, veikiančių nuosavoje IT infrastruktūroje ir SaaS paslaugų bumas, atspindintis ekonomikos ir...

Išmani Lietuva
2022.01.28
„Ignitis grupės“ inovacijų guru: geriausiai apgalvotos idėjos ateina ne iš vadovų Premium

Geriausiai apgalvotos inovacijų idėjos energetikos grupėje „Ignitis grupė“ dažnai ateina ne iš vadovų, o iš...

Inovacijos
2022.01.25
Puslaidininkių investicijų upė: Taivanas vis tiek gali daugiausia Premium 5

Dėl pasaulinės puslaidininkių krizės gamintojai karštligiškai investuoja į naujus pajėgumus – skelbiama apie...

Inovacijos
2022.01.25
Šeštus metus iš eilės „CV-Online“ „Bitę“ pripažino TOP darbdaviu Verslo tribūna 7

„Bitė Lietuva“ jau šeštus metus iš eilės pelnė TOP darbdavio titulą, skelbia darbo skelbimų paieškos bendrovė...

Išmani Lietuva
2022.01.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku