Europos „fintech“ perspektyvos – ekspertų įžvalgos ir plačios diskusijos

Publikuota: 2020-05-26
svg svg

Jau ne vienerius metus didžiausias dėmesys Lietuvoje skiriamas finansinių technologijų – „fintech“ – sektoriui. „Fintech“ proveržis sparčiai tobulėja, progresuoja ir greitu metu nežada sustoti. Šiuo metu Europos Komisija (EK) rengia naująją Europos Sąjungos (ES) skaitmeninių finansų strategiją ir atnaujina „fintech“ veiksmų planą. Siekiant, kad rinkos dalyviai keistųsi aktualia informacija ir patirtimi, valstybėse narėse vykdoma tam skirta renginių serija.

Finansų ministerija kartu su Lietuvos banku, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), finansinių technologijų ir inovacijų centru „Rockit“, Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje ir Europos Komisijos Finansinio stabilumo, finansinių paslaugų ir kapitalo rinkų sąjungos generaliniu direktoratu (FISMA DG) gegužės 20 d. pakvietė nuotolinei diskusijai – „The Digital Finance Outreach – Lithuania“.

Lietuvos koordinatės pasaulio žvaigždėlapyje

Lietuva šiuo metu tarptautiniame „fintech“ indekse (angl. The Global FinTech Index) užima 4-ą poziciją pasaulyje nusileisdama tik Jungtinei Karalystei (JK), JAV ir Singapūrui. Dar daugiau, „fintech“ ateities vietos 2019-2020 m. (angl. FinTech Locations of the Future 2019–2020) reitinge mūsų šalies sostinė yra pirmoje vietoje pagal ekonominį efektyvumą ir septinta pagal tiesioginių užsienio investicijų pritraukimą. Skaičiuojama, kad  Lietuvoje šiuo metu veikia daugiau kaip 200 „fintech“ įmonių.

nuotrauka::1 left

Šiuo metu koronavirusas išplito po visą pasaulį, keldamas rimtą pavojų pasaulio ekonomikos augimui, įskaitant ir finansinių technologijų sektorių.

„Ekonomikoje kaip ir gamtoje yra patiriamas šokas. Tai yra ne tik galimybė prisitaikyti ir išgyventi, bet ir tapti stipresniais. „Fintech“ yra viena iš tų sričių, kur Lietuva gali išnaudoti unikalią galimybę greičiau judėti į priekį. Lietuva vos per porą metų įsitvirtino kaip progresyvus ir sparčiausiai augantis „fintech“ centras. Šiame sektoriuje per praėjusius metus darbuotojų skaičius išaugo net 30%. Lietuvos išskirtinumas yra bendras matymas. Vizija ir strategija yra visuose „fintech“ ekosistemos dalyse: tiek kalbant apie valstybines institucijas, tiek verslo asociacijos. Toks glaudus bendradarbiavimas padeda siekti bendrų tikslų“, – pradėdamas renginį kalbėjo Vilius Šapoka, finansų ministras.

Anot ministro, net neabejojama, kad dabartinė situacija padarys nemažai įtakos žmonių vartosenai: vis daugiau prekių bei paslaugų vartotojų žvalgosi patogių, mobilių, skaitmenizuotų sprendimų ir yra linkę juos naudoti. „Fintech“ verčia pasitempti esamus rinkos žaidėjus, didina konkurenciją ir suteikia platesnį pasirinkimą vartotojui.

ES strategijos užmojai

Kuriama ES skaitmeninių finansų strategija apima itin daug sričių: nuo kibernetinio saugumo iki ypatingos svarbos infrastruktūros objektų, nuo skaitmeninio švietimo iki įgūdžių. Negana to, ji atitinka Europos žaliojo kurso užmojus, pavyzdžiui, siekį iki 2030 m. neutralizuoti duomenų centrų poveikį klimatui.

Nuotolinėje diskusijoje pranešimą skaitęs Jan Ceyssens, FISMA DG Skaitmeninių finansų skyriaus vadovas, akcentavo, kad ES strateginis tikslas – užtikrinti, kad vartotojai ir įmonės pasinaudotų visa skaitmeninio finansavimo teikiama nauda, likdami apsaugoti nuo galimos naujos rizikos. Norėdamas tai pasiekti, Europos finansų sektorius turi būti naujovių ir jų įgyvendinimo priešakyje.

„JAV ir Kinija šiuo metu yra žingsniu priekyje, tačiau akivaizdu, kad potencialo būti rinkos lydere turime. Europa privalo turėti nuosavus skaitmeninius pajėgumus, kibernetinio saugumo sistemas ir dirbtinį intelektą. Tai kelios technologijos, kurios yra išskiriamos kaip strateginių investicijų sritys, kuriose ES finansavimas gali pritraukti nacionalinio ir privačiojo sektorių lėšų“, – kalbėjo J. Ceyssens.

Pagrindinis „fintech“ verslo siekis

Elektroninė prekyba ir su ja susiję skaitmeniniai atsiskaitymai yra itin svarbūs šiandieniniame kontekste, todėl nenuostabu, kad ypatingas dėmesys yra skiriamas finansų rinkos pokyčiams pandemijos metu bei naujų galimybių paieškai.

nuotrauka::2 left

„Daugeliui tikriausiai aišku, kad skaitmeninė infrastruktūra yra vienas iš kertinių aspektų siekiant kurti ir plėsti iš tiesų tarpvalstybines finansines paslaugas. Su diskusijos dalyviais priėjome išvados, kad ES infrastruktūra ir kitos dedamosios yra paruoštos kurti ir plėsti inovatyvias paslaugas, svarbu tiktai užtikrinti reguliacinės aplinkos atitiktį kiekvienoje ES šalyje. Šio renginio dalyviai beveik vienbalsiai pritarė, jog Europoje mes turime visas galimybes kurti paslaugas ir sprendimus, kurie galėtų stotį į kovą su technologijų gigantais iš JAV ar Kinijos“, – kalbėjo Linas Beliūnas, tarptautinio mokėjimų sprendimo „Flutterwave Lithuania“ vadovas.

Anot pašnekovo, gyvename žinių ir dalijimosi ekonomikos varomame pasaulyje, o turint omeny dabartines realijas, kaip niekad svarbu yra dalintis informacija, patarimais ir gerosiomis praktikomis. Svarbu suprasti, jog kiekvieno „fintech“ verslo pagrindinis siekis yra maksimizuoti kliento patirtį, tad kitų šalių ar sektorių gerosios patirtys visiems padeda tobulėti, koreguoti ir gerinti savo procesus, idant kiekvienas klientas, kad ir kur jis bebūtų, gautų aukščiausio lygio paslaugas.

Saugumas dažnai nustumiamas į antrą planą

Pagrindiniai „fintech“ ekosistemos žaidėjai ne tik aptarė, ar ES turi reikiamą skaitmeninę infrastruktūrą tarpvalstybinėms finansinėms paslaugoms teikti, bet ir diskutavo apie didėjantį kibernetinių grėsmių skaičių ir būdus verslui apsisaugoti.

nuotrauka::3 right

„Džiugu, kad Lietuvoje finansiniame sektoriuje vystomos technologijos susilaukia vis daugiau dėmesio ir apie tai vis labiau kalbama. Visgi ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje „fintech“ sektoriuje pirmiausia orientuojamasi į patogumą, greitį bei naudojimosi patirtį, o saugumas dažnai būna antrame plane. Dėl kibernetinio saugumo svarbos visame pasaulyje ilgalaikiame technologijų vystyme sėkmingiausios įmonės bus tos, kurios savo kuriamų technologijų saugumą traktuos kaip integralų procesą, t. y., kai, kuriant patogią naudotojams sąsają, yra iškart galvojama apie susijusių grėsmių ir galimų atakų valdymą“, – kalbėjo Živilė Nečejauskaitė, kibernetinio saugumo konsultavimo bei tyrimų įmonės „NRD Cyber Security” marketingo ir komunikacijos ekspertė.

Anot Ž. Nečejauskaitės, saugumo atliepimas kūrimo procese – tik vienas elementas. Neretai finansinių technologijų naudojime yra įtraukta visa finansinės ekosistemos dalyvių grandinė.

„Labai norisi paskatinti susijusias šalis savo ruožtu galvoti apie atsakingą ir saugų naudojimą, t. y., pasakoti ir patarti galutiniam vartotojui, kaip elgtis ir kaip užtikrinti savo ir kitų saugumą. Tai tampa ypatingai svarbu, nes vis mažiau kontaktuojame fiziškai ir vis daugiau operacijų ir procesų vyksta elektroninėje erdvėje, o bekontaktės technologijos – naudojamos vis dažniau ir plačiau“, – įsitikinusi ekspertė.

Dar daugiau grįžtamojo ryšio ir ekspertų – netrukus

Atsinaujinti žinias, kiek pažengusios finansų technologijos Lietuvoje ir kokias įžvalgas, tendencijas, grėsmes ir ateities perspektyvas turime, netrukus – birželio 15–18 d. – bus galima išgirsti iš ekspertų lūpų „Fintech Week Lithuania“ konferencijoje, kuri taip pat rengiama virtualioje erdvėje. Šis renginys šiemet pakeis didžiausią regione konferenciją „Fintech Inn“, kuri šiemet dėl koronaviruso pandemijos nukelta į 2021 m. balandžio 28–29 d.

Nemokamas keturių dienų virtualus renginys suburs Lietuvos ir pasaulio „fintech“ ekspertus, kurio metu bus kalbama apie prisitaikymą prie vis griežtėjančios reguliacinės aplinkos ir technologijų pasitelkimas tvarkant atitiktį galiojantiems teisės aktams. Nepamiršti liks ir startuoliai, kuriems šiuo laikotarpiu žūtbūt reikia pritraukti naujas investicijas, užkariauti naujas rinkas ar susitelkti į tvarumo didinimą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Startuoliui „Ligence“ COVID-19 pandemija padėjo pritraukti finansavimą

„Ligence“ komanda, plėtojanti vystanti automatizuotą širdies ultragarsinės diagnostikos sprendimą, nutarė...

Paslaugos
07:44
Užklausų mainai padeda rasti partnerius IT srityje ir keičia požiūrį į Rytų Europos rinkas Verslo tribūna

Kaip rasti patikimą informacinių technologijų (IT) srities partnerį Rytų Europoje? Kaip įvertinti, ar jis...

KTU sukurtą išmaniąją apyrankę gamins „Teltonika“ Premium

„Teltonikos“ grupės bendrovė „Teltonika Telemedic“ ketvirtadienį turėtų pasirašyti licencinę sutartį su Kauno...

Technologijos
2020.06.30
„Discontract“ žengia į Kauną ir atsiveria verslui

Balandį veiklą pradėjęs lietuvių startuolis „Discontract“ plečiasi į Kauną. Be to, nuo šiol meistrų...

Paslaugos
2020.06.30
Startuolis „Ziticity“ pritraukė 2,2 mln. Eur investiciją Premium 4

Vadinamąsias paskutinės mylios logistikos paslaugas teikiantis startuolis „Ziticity“, kurį valdo UAB „Miesto...

Paslaugos
2020.06.30
Verslas palaiko inovacijų skatinimo fondo idėją, bet jo nauda ir sėkme abejoja Premium

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlyta inovacijų skatinimo fondo idėja po truputį tampa kūnu – Seimas...

Technologijos
2020.06.23
Vasarą darbo pokalbius „Bitė“ perkelia į kavines ir barus: per pusdienį – daugiau kaip 150 kandidatų Verslo tribūna

Vasarą darbo pokalbius „Bitė“ perkelia į Lietuvos kavines ir barus. Populiariose susibūrimo vietose...

Išmani Lietuva
2020.06.22
Dalijimosi ekonomika turės keistis Premium 1

Koronaviruso krizė verčia dalijimosi ekonomikos įmones išrasti save iš naujo arba grįžti prie socialistinių...

Paslaugos
2020.06.22
Virtuali konferencija „Fintech Week Lithuania“ subūrė Lietuvos ir pasaulio Fintech ekspertus Verslo tribūna

Birželio 14–18 d. vyko virtuali „Fintech Week Lithuania“ konferencija. Keturių dienų renginyje dalyviai...

Išmani Lietuva
2020.06.22
„ACME Grupės“ pajamos pernai smuktelėjo, šiemet, prognozuojama, toliau riedės žemyn

„ACME Grupė“, vienijanti 28 lietuviško kapitalo bendroves, 2019 m. pasiekė 416 mln. Eur konsoliduotą...

Paslaugos
2020.06.19
Nuotolinio darbo vieta gali padėti išspręsti ir saugumo, ir produktyvumo iššūkius Verslo tribūna

Net 98 proc. darbuotojų norėtų turėti galimybę bent kartais dirbti iš namų iki pat savo karjeros pabaigos,...

Išmani Lietuva
2020.06.19
Narystė CERN jau atsiperka: pardavimai šiai organizacijai pernai pasiekė 0,5 mln. Eur Premium 6

Vos po dvejų metų narystės didžiausioje pasaulyje branduolinės ir dalelių fizikos laboratorijos CERN veikloje...

Technologijos
2020.06.17
Pasikeitė „Tesonet“ grupės akcininkų struktūra Premium

„Creditinfo“ duomenimis, pastarosiomis savaitėmis pakeista „Tesonet“ grupės akcininkų struktūra. UAB „Teso...

Technologijos
2020.06.17
Vilnius ir Kaunas pateko į FDI ateities miestų sąrašus, bet ne pagrindinį

Miestų ir regionų verslo galimybes tarptautiniu mastu kasmet vertinanti „Financial Times“ investicijų...

Paslaugos
2020.06.17
Centrinių rūmų rekonstrukcija – „Litexpo“ veiksmai siekiant tapti konkurencingu ir technologiškai pažangiu centru Verslo tribūna

„Litexpo“, pagrindinis šalies parodų, konferencijų, valstybinių ir kitų renginių centras, praėjusiais metais...

Išmani Lietuva
2020.06.17
„TransferGo“ pritraukė dar 10 mln. USD investiciją  2

Lietuvos piniginių perlaidų bendrovė „TransferGo“ skelbia gavusi naują – 10 mln. USD dydžio – finansinę...

Technologijos
2020.06.16
ES skiria 38 mln. Eur ypatingos svarbos objektų apsaugai nuo kibernetinių grėsmių

Europos Komisija (EK) pagal ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizontas 2020“ skirs daugiau kaip 38...

Technologijos
2020.06.16
Konkurentai „Blue Bridge“ išstumti neįstengė: 3 mln. Eur konkurse padėtas taškas Premium 3

Po ilgiau nei 8 mėnesius trukusio teismų maratono, byloje dėl valstybės debesijos infrastruktūros viešojo...

Technologijos
2020.06.15
5G: pasaulinės varžytuvės dėl lyderio vardo ir Lietuvos penkmečio planas Premium

Proveržio technologija (angl. next big thing) laikomo penktos kartos ryšio (5G) plėtra pasaulyje spartėja.

Technologijos
2020.06.14
Startuolis „Attention insight“ pasirašė sutartį su Vokietijos visuomeniniu transliuotoju Premium 2

Įrankius vertinti interneto svetainių lankytojų vizualinį dėmesį siūlantis Lietuvos startuolis „Attention...

Paslaugos
2020.06.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus