Ikiprekybiniai pirkimai – raktas į inovacijų kūrimą

Publikuota: 2020-01-29
svg svg

Didėjant inovatyvių sprendimų poreikiui viešajam sektoriui Lietuvoje auga ikiprekybinių pirkimų populiarumas. Šis pirkimo būdas perkančiajai organizacijai leidžia netaikant Viešųjų pirkimų įstatymo įsigyti rinkoje nesančių inovatyvių produktų sukūrimą.

nuotrauka::1 left

„Skatiname verslą aktyviau kurti inovacijas ir diegti jas viešajame sektoriuje. Jam itin aktualios naujovės, kurios padeda išspręsti aktualias visuomenei problemas, pvz., sveikatos apsaugos, atliekų tvarkymo, energijos vartojimo, saugaus eismo ar krašto apsaugos“, – sako Kęstutis Šetkus, ikiprekybinius pirkimus koordinuojančios Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius.

Ikiprekybiniuose pirkimuose procesas vyksta trimis etapais: pirmiausiai ieškoma sprendimų – kuriama koncepcija, vėliau – prototipo kūrimas, o viską vainikuoja mažos apimties bandomojo gaminio kūrimas ir jo bandymas.

nuotrauka::2 left

„Pirkimo metu yra sudaroma galimybė perkančiajai organizacijai veikti ne tik kaip pirkėjai, bet ir kaip investuotojai. Ikiprekybiniu pirkimu institucija iškelia problemą, o rinka (verslas ir mokslas) ieško tos problemos sprendimo. Intelektinė nuosavybė lieka rinkos dalyviui, todėl sukurtą produktą pastarasis gali komercializuoti“, – teigia Sigutė Stankevičiūtė, MITA ekspertė.

Vasarį MITA su 6 institucijomis planuoja skelbti 6 naujus ikiprekybinius pirkimus, kuriuos pristatome žemiau bei kviečiame verslą ir mokslą juose dalyvauti

Viešasis transportas – visiems vilniečiams

SĮ „Susisiekimo paslaugos“ (SP) planuoja skelbti ikiprekybinį pirkimą „Neregių ir silpnaregių informavimo sistema“. Jo tikslas – sukurti technologiją, kuri leis visiškai nematančiam asmeniui identifikuoti stotelėje sustojusios viešojo transporto priemonės maršruto numerį. Ši technologija žmonėms su regėjimo negalia viešuoju transportu leis judėti savarankiškai.

„Mūsų tikslas – viešasis transportas draugiškas ir patogus visiems keleiviams, o papildomas dėmesys negalią turintiems būtinas“, – teigė Modesta Gusarovienė, SP direktorė.

nuotrauka::3 right

Prieš maisto klastotojus

Maisto klastojimo problema aktuali pasauliui, o taip pat ir Lietuvai. Europos policijos biuro (Europolo) duomenimis, maisto klastojimo atvejų daugėja, į maisto klastojimą įtraukiamos ir kriminalinės organizacijos.

„Lietuvos laboratorijose atliekamais tyrimais ne visada įmanoma aptikti maisto klastotes ir tai kelia rūpesčių užtikrinant produktų kokybę bei saugą, o užsienio laboratorijose tyrimai yra brangūs ir trunka ilgai. Kaip rodo mokslinių tyrimų patirtis, dirbtinio intelekto ir spektrometrijos metodų pagalba įmanoma atlikti tikslią bandinių, tame tarpe ir organinių junginių, cheminės molekulinės sudėties analizę, cheminių junginių identifikavimą“, – teigė Gediminas Pridotkas, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktorius.

Institutas ieško būdų, kaip išspręsti minėtą problemą, skelbdamas ikiprekybinį pirkimą „Maisto autentiškumo ir kokybės nustatymo sistema“.

Kontrolei ir prevencijai

Lietuvoje nuo 2013 m. vykdoma suintensyvinta afrikinio kiaulių maro (AKM) stebėsena šernų ir naminių kiaulių populiacijose. Ši liga plito žaibišku pagreičiu: nuo 2014 m. fiksuoti 45 šernų ligos židiniai, o 2018 m. – 303. Virusas atsparus aplinkos veiksniams, todėl didžiausia plitimo rizika yra įvežant gyvas kiaules bei judant šernams, platinantiems AKM virusą.

nuotrauka::4 right

„Vertinant šiuolaikinių technologijų pažangą, darytina išvada, kad laukinių gyvūnų apskaitai reikalingi tobulesni apskaitos metodai. Ikiprekybiniu pirkimu siekiama šią problemą išspręsti sukuriant AKM kontrolės sistemą, paremtą aerodistanciniais metodais ir mašininio mokymosi algoritmais“, – teigė Sigitas Dimaitis, Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų direktorius.

Informacinis saugumas

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija – dar viena ikiprekybinio pirkimo naujokė. Anot dr. Olgos Navickienės, projektų vadovės, jų įstaigos vykdomas pirkimas leis integruoti dirbtinio intelekto, save apsimokančių sistemų, interneto monitoringo, automatizuotas kalbines technologijas, o taip pat sukurti, pritaikyti, integruoti bei įdiegti instrumentus, kurie aptiks ir analizuos visuomenės informacinio saugumo reiškinius, įvykius, asmenų ar organizacijų platinamus atvirai prieinamais el. erdvės kanalais bei fizinėje erdvėje.

nuotrauka::5 left

„Šio projekto dėka bus sukurta ekosistema, įgalinanti ruošti nacionalinio, visuomenės ir viešojo saugumo specialistus bei vykdyti mokslinę veiklą, apimant informacinį saugumą, informacinių ir hibridinių grėsmių analizę, integruotą (interneto ir kinetinės) informacinės erdvės stebėjimą ir galimai nusikalstamo turinio analizę“, – sakė O. Navickienė.

Žiedinei ekonomikai

Viena iš problemų, su kuria susiduria ir Kauno regioninis atliekų tvarkymo centras (RATC), ir, tikėtina, kitų regionų bei šalių atliekų tvarkymo centrai – uždaryti sąvartynai. Jiems reikalinga nuolatinė priežiūra, monitoringas, užimamos teritorijos pritaikymas naudingesniems tikslams. Populiarėja išteklių gavybos iš uždarytų sąvartynų idėja, kuri dalyje Europos – ne naujiena.

Kauno RATC ikiprekybiniu pirkimu siekia sukurti aukštos pridėtinės vertės inovatyvų produktą ir programinę įrangą uždarytų sąvartynų tikslesnei ir išsamesnei analizei. Tikimasi, kad taip lengviau bus realizuoti išteklių gavybą, kuri įprasmintų žiedinės ekonomikos principus.

Savęs pažinimui

Trakų rajono savivaldybės Pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT) siekia proveržio Lietuvos vaikų ugdyme ir jų pažinime. „Tai daryti paskatino noras padėti mokykloms užtikrinti kokybišką specialių ugdymosi poreikių, psichologinių ir asmenybės problemų turinčių mokinių ugdymą“, – teigė Ieva Jakonienė, PPT direktorė.

Kadangi rinkoje nėra priemonių, kurios padėtų tokių problemų turintiems vaikams, paaugliams bei jų tėvams, globėjams ir pedagogams, todėl ikiprekybinio metu suplanuota sukurti prietaisą, kurį galėtų naudoti ir vieni, ir kiti.

Kas gali dalyvauti?

Teikti idėjas, kaip išspręsti 6 aukščiau aprašytas problemas, gali fiziniai ir juridiniai asmenys, atitinkantys šių institucijų iškeltus kvalifikacinius reikalavimus ir gebantys sukurti inovatyvų produktą.

Finansavimo sąlygos, kvalifikaciniai reikalavimai ir reikalavimai kuriamam inovatyviam produktui yra skelbiami kiekvieno iš minėtų pirkimų sąlygose, kurios yra minėtų institucijų ir MITA tinklapiuose.

Jeigu turite klausimų dėl ikiprekybinių pirkimų, kreipkitės nemokamų konsultacijų į MITA.

nuotrauka::6 nocrop

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Konferencija „IT connected: skills, tools, knowledge“ – apie tai, koks IT gali padėti išvengti blogiausio scenarijaus Verslo tribūna

Spalio 13 d. virtualioje kibernetinio saugumo ir debesų kompiuterijos konferencijoje „IT connected: skills,...

„Išmani Lietuva“ kitaip: atvykusiems į renginį siūlys unikalią patirtį Verslo tribūna

Spalio 14 d. Vilniuje vyks konferencija „Išmani Lietuva“, suburianti pažangiai mąstančius ir sėkmingai...

Agroverslo ir maisto pramonės atstovai rengia net 2 mėnesių trukmės hakatoną

Virtualioje erdvėje pirmąkart istorijoje rengiamas skaitmeninių inovacijų centro (SIC) „AgriFood Lithuania“...

Technologijos
2020.10.01
Pirmasis išmanusis vandentiekis Baltijos šalyse pelnė „Metų išmanaus sprendimo“ apdovanojimą Verslo tribūna

„Vilniaus vandenų“ kartu su partneriais „Navitus LT“ ir „Bitė Lietuva“ diegiamas išmanusis vandentiekis pelnė...

Išmani Lietuva
2020.10.01
Visame pasaulyje stringa „Microsoft Outlook“

Visame pasaulyje stringa „Microsoft“ e. pašto paslauga „Outlook“. Pranešama, kad sutrikimai apima visas šios...

Technologijos
2020.10.01
Šiaulių „Aviatic“ planuoja gaminti viruso prevencijai skirtus įrenginius 

„Aviatic“, Šiaulių oro uoste statanti orlaivių techninės priežiūros ir remonto centrą, su strateginiais...

Pramonė
2020.10.01
Ir atsiliekant lyderius galima pralenkti

Baltarusijos verslas, pasirengęs kraustytis iš neramumų krečiamos šalies, vis aktyviau žvalgosi, kur galėtų...

Technologijos
2020.10.01
Konkurencija dėl talentų iš Baltarusijos stiprėja Premium 8

Vyriausybė trečiadienį pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymui leisti trečiųjų šalių įmonėms,...

Technologijos
2020.10.01
Kompiuterių pardavėjai išgyveno Kalėdas, kurias statistikai praleido Premium

Statistikos departamentas (SD) skelbia, kad šiemet asmeninius kompiuterius turi 77%, o interneto prieigą –...

Technologijos
2020.09.30
„Eylean“ patirtis: „Lean“ bei „Kanban“ pasiteisina ir IT sistemose Premium

Skaitmeninių bendradarbiavimo sprendimų įmonė „Eylean“, pernai atsiskyrusi nuo bendrovės „Prewise“ ir...

Technologijos
2020.09.30
Inovacijos – partijų programų užribyje 2

Lietuva, kurį laiką visiškai neblizgėjusi Europos inovacijų švieslentėje, pamažėle pradeda kopti aukštyn –...

Inovatyvus verslas
2020.09.29
Iš 17-os partijų tik 9-oms rūpi inovacijos ir tik 5-ios turi planą Premium 8

Visuotinai sutariama, kad sėkmingos Lietuvos plėtros ir augimo pagrindas yra pažangi ekonomika, grįsta...

Technologijos
2020.09.29
„Bitė“ laimėjo nemažą konkursą JAV 6

„Bitė Lietuva“ laimėjo JAV įmonės „iTraq“ skelbtą paslaugų konkursą ir ryšiu aprūpins apie 100.000 jos...

Technologijos
2020.09.28
ES kova su JAV technologijų titanais pasiekė naujas aukštumas: debesis Premium

Europos Komisija (EK) jau ėmėsi veiksmų, siekdama teisingiau (Europos požiūriu) apmokestinti JAV technologijų...

Technologijos
2020.09.28
Paslaugų startuolis „Discontract“ žengia į Klaipėdą

Lietuvių startuolis „Discontract“, siūlantis meistrų iškvietimo ir namų priežiūros paslaugas, per šiuos metus...

Paslaugos
2020.09.25
„Fitek“ valdanti Belgijos grupė debiutuoja akcijų biržoje

Baltijos šalyse veikiančią automatizuotų sąskaitų valdymo paslaugų grupę „Fitek“ valdanti finansinių...

Paslaugos
2020.09.24
Trinkelės laimi: lėšų žaliajai ekonomikai DNR plane numatyta per mažai  Premium

Europos Komisija 2021 m. metinėje tvaraus augimo strategijoje rugsėjo viduryje pateikė gaires, kaip...

Finansai
2020.09.24
Šių metų startuolių ekosistemų reitinge Lietuva – 15-oje vietoje Premium

Viso pasaulio startuolių ekosistemas stebinčio ir vertinančio Izraelio tyrimų centro „StartupBlink“ neseniai...

Technologijos
2020.09.24
Paskelbti biohakatono „Gyvybės kodas 2020“ nugalėtojai

Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centre vykusių programavimo varžybų (biohakatono) „Gyvybės kodas...

Technologijos
2020.09.23
„Paysera“ pradeda prekybą auksu 4

Lietuvos elektroninių pinigų įstaiga „Paysera LT“ pradeda prekybą auksu. Skirtingai nei kitos „fintech“...

Technologijos
2020.09.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus