Ikiprekybiniai pirkimai – raktas į inovacijų kūrimą

Publikuota: 2020-01-29
svg svg

Didėjant inovatyvių sprendimų poreikiui viešajam sektoriui Lietuvoje auga ikiprekybinių pirkimų populiarumas. Šis pirkimo būdas perkančiajai organizacijai leidžia netaikant Viešųjų pirkimų įstatymo įsigyti rinkoje nesančių inovatyvių produktų sukūrimą.

nuotrauka::1 left

„Skatiname verslą aktyviau kurti inovacijas ir diegti jas viešajame sektoriuje. Jam itin aktualios naujovės, kurios padeda išspręsti aktualias visuomenei problemas, pvz., sveikatos apsaugos, atliekų tvarkymo, energijos vartojimo, saugaus eismo ar krašto apsaugos“, – sako Kęstutis Šetkus, ikiprekybinius pirkimus koordinuojančios Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius.

Ikiprekybiniuose pirkimuose procesas vyksta trimis etapais: pirmiausiai ieškoma sprendimų – kuriama koncepcija, vėliau – prototipo kūrimas, o viską vainikuoja mažos apimties bandomojo gaminio kūrimas ir jo bandymas.

nuotrauka::2 left

„Pirkimo metu yra sudaroma galimybė perkančiajai organizacijai veikti ne tik kaip pirkėjai, bet ir kaip investuotojai. Ikiprekybiniu pirkimu institucija iškelia problemą, o rinka (verslas ir mokslas) ieško tos problemos sprendimo. Intelektinė nuosavybė lieka rinkos dalyviui, todėl sukurtą produktą pastarasis gali komercializuoti“, – teigia Sigutė Stankevičiūtė, MITA ekspertė.

Vasarį MITA su 6 institucijomis planuoja skelbti 6 naujus ikiprekybinius pirkimus, kuriuos pristatome žemiau bei kviečiame verslą ir mokslą juose dalyvauti

Viešasis transportas – visiems vilniečiams

SĮ „Susisiekimo paslaugos“ (SP) planuoja skelbti ikiprekybinį pirkimą „Neregių ir silpnaregių informavimo sistema“. Jo tikslas – sukurti technologiją, kuri leis visiškai nematančiam asmeniui identifikuoti stotelėje sustojusios viešojo transporto priemonės maršruto numerį. Ši technologija žmonėms su regėjimo negalia viešuoju transportu leis judėti savarankiškai.

„Mūsų tikslas – viešasis transportas draugiškas ir patogus visiems keleiviams, o papildomas dėmesys negalią turintiems būtinas“, – teigė Modesta Gusarovienė, SP direktorė.

nuotrauka::3 right

Prieš maisto klastotojus

Maisto klastojimo problema aktuali pasauliui, o taip pat ir Lietuvai. Europos policijos biuro (Europolo) duomenimis, maisto klastojimo atvejų daugėja, į maisto klastojimą įtraukiamos ir kriminalinės organizacijos.

„Lietuvos laboratorijose atliekamais tyrimais ne visada įmanoma aptikti maisto klastotes ir tai kelia rūpesčių užtikrinant produktų kokybę bei saugą, o užsienio laboratorijose tyrimai yra brangūs ir trunka ilgai. Kaip rodo mokslinių tyrimų patirtis, dirbtinio intelekto ir spektrometrijos metodų pagalba įmanoma atlikti tikslią bandinių, tame tarpe ir organinių junginių, cheminės molekulinės sudėties analizę, cheminių junginių identifikavimą“, – teigė Gediminas Pridotkas, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktorius.

Institutas ieško būdų, kaip išspręsti minėtą problemą, skelbdamas ikiprekybinį pirkimą „Maisto autentiškumo ir kokybės nustatymo sistema“.

Kontrolei ir prevencijai

Lietuvoje nuo 2013 m. vykdoma suintensyvinta afrikinio kiaulių maro (AKM) stebėsena šernų ir naminių kiaulių populiacijose. Ši liga plito žaibišku pagreičiu: nuo 2014 m. fiksuoti 45 šernų ligos židiniai, o 2018 m. – 303. Virusas atsparus aplinkos veiksniams, todėl didžiausia plitimo rizika yra įvežant gyvas kiaules bei judant šernams, platinantiems AKM virusą.

nuotrauka::4 right

„Vertinant šiuolaikinių technologijų pažangą, darytina išvada, kad laukinių gyvūnų apskaitai reikalingi tobulesni apskaitos metodai. Ikiprekybiniu pirkimu siekiama šią problemą išspręsti sukuriant AKM kontrolės sistemą, paremtą aerodistanciniais metodais ir mašininio mokymosi algoritmais“, – teigė Sigitas Dimaitis, Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų direktorius.

Informacinis saugumas

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija – dar viena ikiprekybinio pirkimo naujokė. Anot dr. Olgos Navickienės, projektų vadovės, jų įstaigos vykdomas pirkimas leis integruoti dirbtinio intelekto, save apsimokančių sistemų, interneto monitoringo, automatizuotas kalbines technologijas, o taip pat sukurti, pritaikyti, integruoti bei įdiegti instrumentus, kurie aptiks ir analizuos visuomenės informacinio saugumo reiškinius, įvykius, asmenų ar organizacijų platinamus atvirai prieinamais el. erdvės kanalais bei fizinėje erdvėje.

nuotrauka::5 left

„Šio projekto dėka bus sukurta ekosistema, įgalinanti ruošti nacionalinio, visuomenės ir viešojo saugumo specialistus bei vykdyti mokslinę veiklą, apimant informacinį saugumą, informacinių ir hibridinių grėsmių analizę, integruotą (interneto ir kinetinės) informacinės erdvės stebėjimą ir galimai nusikalstamo turinio analizę“, – sakė O. Navickienė.

Žiedinei ekonomikai

Viena iš problemų, su kuria susiduria ir Kauno regioninis atliekų tvarkymo centras (RATC), ir, tikėtina, kitų regionų bei šalių atliekų tvarkymo centrai – uždaryti sąvartynai. Jiems reikalinga nuolatinė priežiūra, monitoringas, užimamos teritorijos pritaikymas naudingesniems tikslams. Populiarėja išteklių gavybos iš uždarytų sąvartynų idėja, kuri dalyje Europos – ne naujiena.

Kauno RATC ikiprekybiniu pirkimu siekia sukurti aukštos pridėtinės vertės inovatyvų produktą ir programinę įrangą uždarytų sąvartynų tikslesnei ir išsamesnei analizei. Tikimasi, kad taip lengviau bus realizuoti išteklių gavybą, kuri įprasmintų žiedinės ekonomikos principus.

Savęs pažinimui

Trakų rajono savivaldybės Pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT) siekia proveržio Lietuvos vaikų ugdyme ir jų pažinime. „Tai daryti paskatino noras padėti mokykloms užtikrinti kokybišką specialių ugdymosi poreikių, psichologinių ir asmenybės problemų turinčių mokinių ugdymą“, – teigė Ieva Jakonienė, PPT direktorė.

Kadangi rinkoje nėra priemonių, kurios padėtų tokių problemų turintiems vaikams, paaugliams bei jų tėvams, globėjams ir pedagogams, todėl ikiprekybinio metu suplanuota sukurti prietaisą, kurį galėtų naudoti ir vieni, ir kiti.

Kas gali dalyvauti?

Teikti idėjas, kaip išspręsti 6 aukščiau aprašytas problemas, gali fiziniai ir juridiniai asmenys, atitinkantys šių institucijų iškeltus kvalifikacinius reikalavimus ir gebantys sukurti inovatyvų produktą.

Finansavimo sąlygos, kvalifikaciniai reikalavimai ir reikalavimai kuriamam inovatyviam produktui yra skelbiami kiekvieno iš minėtų pirkimų sąlygose, kurios yra minėtų institucijų ir MITA tinklapiuose.

Jeigu turite klausimų dėl ikiprekybinių pirkimų, kreipkitės nemokamų konsultacijų į MITA.

nuotrauka::6 nocrop

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Sukčiai ir piktavaliai suaktyvėjo – pandemija jiems puiki priedanga Premium

Kibernetinio saugumo bendrovės fiksuoja sukčių suaktyvėjimą. Visame pasaulyje plintantis koronavirusas jiems...

Technologijos
2020.03.31
Programėlės „Ubitel“ apžvalga: tvarkingas vairavimas draudimo kainos nesumažino Premium 3

„Verslo žinios“ baigė testuoti pirmąją Lietuvoje draudimo technologijų (angl. „InsureTech“) programėlę,...

Technologijos
2020.03.29
„Thermo Fisher Scientific Baltic“ vadovas: tik sprendimų ir veiksmų greitis gali padėti aplenkti virusą Premium

Algimantas Markauskas, „Thermo Fisher Scientific Baltic“ generalinis direktorius, sako, kad pasaulyje...

Technologijos
2020.03.28
Siūlo įpareigoti operatorius teikti Vyriausybei karantinuojamų asmenų buvimo vietos duomenis Premium 3

Vyriausybė pritarė Susisiekimo ministerijos parengtam Elektroninių ryšių įstatymo pakeitimui, numatančiam,...

Technologijos
2020.03.26
Analizė: vaizdo konferencijų sprendimai – kokių yra ir ką rinktis Premium

Europai ir kitoms šalims laikantis karantino, verslas ir valdžia priversti dirbti nuotoliniu būdu. Taigi,...

Technologijos
2020.03.26
Lietuviškas EKG diržas paruoštas, programinė įranga dar kuriama Premium

Neinvazinę širdies veiklos stebėsenos sistemą (diržą primenantį EKG prietaisą) kurianti UAB „Zivė“ jau turi...

Technologijos
2020.03.26
20 metų kurtos bendrojo ES patento sistemos bent kol kas nebus Premium

Vokietijos konstitucinio teismo sprendimas dėl Bendrojo ES patentų teismo susitarimo ratifikavimo užkirto...

Technologijos
2020.03.26
Plastiko gamybos įmonėje „įdarbinti“ ir stogai Verslo tribūna 1

Daugiau nei 6 mln. kWh elektros energijos per metus suvartojanti gamybos įmonė „Hoda“ nuolat ieško būdų...

Išmani Lietuva
2020.03.26
Nuotolinis darbas su „Bite“: 5 išmanieji sprendimai verslui Verslo tribūna

85 proc. kompanijų pastebi, kad nuotolinis darbas didina darbuotojų produktyvumą, rodo kompanijos „IWG“...

Išmani Lietuva
2020.03.26
Koronaviruso pandemija priminė kibernetinio saugumo abėcėlę Verslo tribūna

Šalyje paskelbus karantiną, didžioji dauguma įmonių siekia užtikrinti savo darbuotojams sklandų darbą iš...

Išmani Lietuva
2020.03.24
Europos Parlamentas pirmą kartą istorijoje balsuos nuotoliniu būdu Premium

Koronaviruso pandemija įvairiais būdais tikrina viso pasaulio Vyriausybių pasirengimą ir galimybių ribas.

Technologijos
2020.03.23
Per karantiną el. priemonėmis pasirašomų dokumentų padaugėjo du kartus 1

Pirmąją karantino savaitę el. priemonėmis pasirašomų dokumentų padaugėjo daugiau kaip 2 kartus. Taip pat augo...

Technologijos
2020.03.23
„Hack The Crisis“: technologijų bendruomenė ieško būdų suvaldyti koronavirusą 2

Valstybei ir visuomenei stojus į akistatą su beprecedenčiais pandemijos iššūkiais, per 300 technologijų...

Technologijos
2020.03.21
„Telia“: ryšio srautų gyventojams ir verslui neribosime 1

Nors ryšio tinklų apkrovos ir mobiliųjų duomenų srautai paskelbus karantiną Lietuvoje gerokai išaugo,...

Paslaugos
2020.03.20
Kaip kuriame inovatyvią Lietuvą ir kokie iššūkiai laukia ateityje Verslo tribūna

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) jau šiemet minės 10-metį, kuomet dirbant kartu viešajam,...

Išmani Lietuva
2020.03.19
„City Service“ registruoja naują prekės ženklą Premium

Koncerno „Icor“ pastatų priežiūros įmonės „City Service“ valdoma bendrovė „Mano Būsto priežiūra“, teikianti...

Paslaugos
2020.03.19
Įrankis, padedantis stebėti darbo rezultatus ir efektyvumą karantino metu Verslo tribūna

Koronaviruso pandemijos akivaizdoje svarbu ne tik išmokti dirbti nuotoliniu būdu, bet ir stebėti darbo...

Išmani Lietuva
2020.03.19
Tyrimas dėl galimo „Asseco“, „Atea“ ir „IT&T Systems“ susitarimo nutrauktas Premium

Konkurencijos taryba (KT) nutraukė tyrimą dėl trijų IT paslaugas teikiančių bendrovių, kurios praėjusios...

Technologijos
2020.03.18
„Bitės Profai“ trumpam keičia profilį: padės besimokantiems ir dirbantiems namuose Verslo tribūna

Išmaniųjų galimybių žinovai, „Bitės Profai“, nuo šiol padės ir dirbantiems namuose – konsultuos nuotolinio...

Išmani Lietuva
2020.03.18
Gyvybės mokslų startuoliai rungiasi ne tik dėl pinigų

Baigėsi Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) idėjų konkurso „Wanted: Life Sciences Innovator!“...

Gazelė
2020.03.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus