Ikiprekybiniai pirkimai – raktas į inovacijų kūrimą

Reklama publikuota: 2020-01-29
svg svg

Didėjant inovatyvių sprendimų poreikiui viešajam sektoriui Lietuvoje auga ikiprekybinių pirkimų populiarumas. Šis pirkimo būdas perkančiajai organizacijai leidžia netaikant Viešųjų pirkimų įstatymo įsigyti rinkoje nesančių inovatyvių produktų sukūrimą.

nuotrauka::1 left

„Skatiname verslą aktyviau kurti inovacijas ir diegti jas viešajame sektoriuje. Jam itin aktualios naujovės, kurios padeda išspręsti aktualias visuomenei problemas, pvz., sveikatos apsaugos, atliekų tvarkymo, energijos vartojimo, saugaus eismo ar krašto apsaugos“, – sako Kęstutis Šetkus, ikiprekybinius pirkimus koordinuojančios Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius.

Ikiprekybiniuose pirkimuose procesas vyksta trimis etapais: pirmiausiai ieškoma sprendimų – kuriama koncepcija, vėliau – prototipo kūrimas, o viską vainikuoja mažos apimties bandomojo gaminio kūrimas ir jo bandymas.

nuotrauka::2 left

„Pirkimo metu yra sudaroma galimybė perkančiajai organizacijai veikti ne tik kaip pirkėjai, bet ir kaip investuotojai. Ikiprekybiniu pirkimu institucija iškelia problemą, o rinka (verslas ir mokslas) ieško tos problemos sprendimo. Intelektinė nuosavybė lieka rinkos dalyviui, todėl sukurtą produktą pastarasis gali komercializuoti“, – teigia Sigutė Stankevičiūtė, MITA ekspertė.

Vasarį MITA su 6 institucijomis planuoja skelbti 6 naujus ikiprekybinius pirkimus, kuriuos pristatome žemiau bei kviečiame verslą ir mokslą juose dalyvauti

Viešasis transportas – visiems vilniečiams

SĮ „Susisiekimo paslaugos“ (SP) planuoja skelbti ikiprekybinį pirkimą „Neregių ir silpnaregių informavimo sistema“. Jo tikslas – sukurti technologiją, kuri leis visiškai nematančiam asmeniui identifikuoti stotelėje sustojusios viešojo transporto priemonės maršruto numerį. Ši technologija žmonėms su regėjimo negalia viešuoju transportu leis judėti savarankiškai.

„Mūsų tikslas – viešasis transportas draugiškas ir patogus visiems keleiviams, o papildomas dėmesys negalią turintiems būtinas“, – teigė Modesta Gusarovienė, SP direktorė.

nuotrauka::3 right

Prieš maisto klastotojus

Maisto klastojimo problema aktuali pasauliui, o taip pat ir Lietuvai. Europos policijos biuro (Europolo) duomenimis, maisto klastojimo atvejų daugėja, į maisto klastojimą įtraukiamos ir kriminalinės organizacijos.

„Lietuvos laboratorijose atliekamais tyrimais ne visada įmanoma aptikti maisto klastotes ir tai kelia rūpesčių užtikrinant produktų kokybę bei saugą, o užsienio laboratorijose tyrimai yra brangūs ir trunka ilgai. Kaip rodo mokslinių tyrimų patirtis, dirbtinio intelekto ir spektrometrijos metodų pagalba įmanoma atlikti tikslią bandinių, tame tarpe ir organinių junginių, cheminės molekulinės sudėties analizę, cheminių junginių identifikavimą“, – teigė Gediminas Pridotkas, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktorius.

Institutas ieško būdų, kaip išspręsti minėtą problemą, skelbdamas ikiprekybinį pirkimą „Maisto autentiškumo ir kokybės nustatymo sistema“.

Kontrolei ir prevencijai

Lietuvoje nuo 2013 m. vykdoma suintensyvinta afrikinio kiaulių maro (AKM) stebėsena šernų ir naminių kiaulių populiacijose. Ši liga plito žaibišku pagreičiu: nuo 2014 m. fiksuoti 45 šernų ligos židiniai, o 2018 m. – 303. Virusas atsparus aplinkos veiksniams, todėl didžiausia plitimo rizika yra įvežant gyvas kiaules bei judant šernams, platinantiems AKM virusą.

nuotrauka::4 right

„Vertinant šiuolaikinių technologijų pažangą, darytina išvada, kad laukinių gyvūnų apskaitai reikalingi tobulesni apskaitos metodai. Ikiprekybiniu pirkimu siekiama šią problemą išspręsti sukuriant AKM kontrolės sistemą, paremtą aerodistanciniais metodais ir mašininio mokymosi algoritmais“, – teigė Sigitas Dimaitis, Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų direktorius.

Informacinis saugumas

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija – dar viena ikiprekybinio pirkimo naujokė. Anot dr. Olgos Navickienės, projektų vadovės, jų įstaigos vykdomas pirkimas leis integruoti dirbtinio intelekto, save apsimokančių sistemų, interneto monitoringo, automatizuotas kalbines technologijas, o taip pat sukurti, pritaikyti, integruoti bei įdiegti instrumentus, kurie aptiks ir analizuos visuomenės informacinio saugumo reiškinius, įvykius, asmenų ar organizacijų platinamus atvirai prieinamais el. erdvės kanalais bei fizinėje erdvėje.

nuotrauka::5 left

„Šio projekto dėka bus sukurta ekosistema, įgalinanti ruošti nacionalinio, visuomenės ir viešojo saugumo specialistus bei vykdyti mokslinę veiklą, apimant informacinį saugumą, informacinių ir hibridinių grėsmių analizę, integruotą (interneto ir kinetinės) informacinės erdvės stebėjimą ir galimai nusikalstamo turinio analizę“, – sakė O. Navickienė.

Žiedinei ekonomikai

Viena iš problemų, su kuria susiduria ir Kauno regioninis atliekų tvarkymo centras (RATC), ir, tikėtina, kitų regionų bei šalių atliekų tvarkymo centrai – uždaryti sąvartynai. Jiems reikalinga nuolatinė priežiūra, monitoringas, užimamos teritorijos pritaikymas naudingesniems tikslams. Populiarėja išteklių gavybos iš uždarytų sąvartynų idėja, kuri dalyje Europos – ne naujiena.

Kauno RATC ikiprekybiniu pirkimu siekia sukurti aukštos pridėtinės vertės inovatyvų produktą ir programinę įrangą uždarytų sąvartynų tikslesnei ir išsamesnei analizei. Tikimasi, kad taip lengviau bus realizuoti išteklių gavybą, kuri įprasmintų žiedinės ekonomikos principus.

Savęs pažinimui

Trakų rajono savivaldybės Pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT) siekia proveržio Lietuvos vaikų ugdyme ir jų pažinime. „Tai daryti paskatino noras padėti mokykloms užtikrinti kokybišką specialių ugdymosi poreikių, psichologinių ir asmenybės problemų turinčių mokinių ugdymą“, – teigė Ieva Jakonienė, PPT direktorė.

Kadangi rinkoje nėra priemonių, kurios padėtų tokių problemų turintiems vaikams, paaugliams bei jų tėvams, globėjams ir pedagogams, todėl ikiprekybinio metu suplanuota sukurti prietaisą, kurį galėtų naudoti ir vieni, ir kiti.

Kas gali dalyvauti?

Teikti idėjas, kaip išspręsti 6 aukščiau aprašytas problemas, gali fiziniai ir juridiniai asmenys, atitinkantys šių institucijų iškeltus kvalifikacinius reikalavimus ir gebantys sukurti inovatyvų produktą.

Finansavimo sąlygos, kvalifikaciniai reikalavimai ir reikalavimai kuriamam inovatyviam produktui yra skelbiami kiekvieno iš minėtų pirkimų sąlygose, kurios yra minėtų institucijų ir MITA tinklapiuose.

Jeigu turite klausimų dėl ikiprekybinių pirkimų, kreipkitės nemokamų konsultacijų į MITA.

nuotrauka::6 nocrop

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Palydovinės televizijos paslaugas teikianti „Home3“ jungiasi prie „Bitės“ Verslo tribūna

Skaitmeninės palydovinės televizijos paslaugas teikusi bendrovė prisijungs prie telekomunikacijų bendrovės...

Registrų centre – daugiau atvirų duomenų apie gyventojus ir verslą 1

Regionų geoinformacinės aplinkos žemėlapį (REGIA) papildė statistiniai Registrų centro (RC) duomenys apie...

Technologijos
2021.03.31
Švedijos „Miss Group“, įsigijusi „Interneto viziją“, žvalgosi Latvijoje ir Estijoje Premium 1

Švedijos kapitalo kompanijai „Miss Group“ pernai įsigijus vieną seniausių Lietuvos prieglobos ir susijusių...

Technologijos
2021.03.31
KPMG: pasaulinės investicijos į „fintech“ pernai sumažėjo trečdaliu

COVID-19 pandemija trumpam pristabdė pasaulines investicijas į finansines technologijas („fintech“) – pirmoje...

Technologijos
2021.03.31
BPC baigia perimti greitosios pagalbos skambučius

Bendrasis pagalbos centras (BPC) pranešė nuo antradienio perimantis greitosios medicinos pagalbos tarnybos...

Technologijos
2021.03.30
„Telia“ pradeda prekybą naudotais ir atnaujintais telefonais

„Telia“ Lietuvoje pradeda prekiauti atnaujintais (angl. refurbished) telefonais. Šie mažai naudoti išmanieji,...

Technologijos
2021.03.30
Tyrimas: konkurencingiausias IT sektorius regione – Lenkijoje, Lietuva – dešimtuke Premium

Jungtinėje Karalystėje (JK) įsikūrusios turinio ir analitikos platformos „Emerging Europe“ tyrimas rodo, kad...

Technologijos
2021.03.30
Neįprasta kibernetinė ataka ir negailestinga „Google“ ranka: atjungus nuo platformų, pardavimai krito 90% Premium 2

UAB „Informacinės sistemos ir technologijos“, veikianti su prekės ženklu „BaCloud“, patyrė neįprastą...

Technologijos
2021.03.29
Lietuvos mokslo perlai: investuotojus labiausiai domina biotechnologijos Premium

Lietuvos universitetuose gimsta daugiau atžalinių bendrovių, o kelios Vilniaus universiteto (VU) mokslininkų...

Technologijos
2021.03.29
IBM „FlashSystem“ 5200 – duomenų saugykla, auganti kartu su verslu Verslo tribūna

„Prieš du dešimtmečius labai talpiu ir solidžiu laikytas 4 TB diskų masyvas užėmė keturias 42 U spintas.

Išmani Lietuva
2021.03.26
Žaliųjų inovacijų vystymui skirti papildomi 4 mln. Eur 

Nacionalinės plėtros įstaigos UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) įgyvendinamai finansinei...

Technologijos
2021.03.26
„AgriFood Lithuania DIH“ tapo EIT FOOD centru Lietuvoje ir kviečia registruotis į tarptautines programas Verslo tribūna

Skaitmeninių inovacijų centras „AgriFood Lithuania DIH“ sulaukia vis didesnio tarptautinio pripažinimo. 2020...

Išmani Lietuva
2021.03.26
D. Zaveckas. Neveikiantys muitinės serveriai: agonija ar signalas pokyčiams?  3

Vasaros liūtims nuplovus Registrų centro (RC) sistemas, buvo priimti sveikam protui prieštaraujantys...

Verslo aplinka
2021.03.25
„Continental“ vadovas: vien mums reikės apie 150 inžinierių, o kur dar kiti Premium 20

Kauno regione veikiančios didelės elektronikos komponentų gamybos įmonės, įvertinusios savo plėtros planus ir...

Technologijos
2021.03.25
Muitinė sulaikė masinio naikinimo ir įprastiems ginklams skirtą programinę įrangą 1

Antradienį Lietuvoje sulaikyta programinė įranga, skirta masinio naikinimo ginklams ir įprastai ginkluotei,...

Technologijos
2021.03.24
RRT: didžiausia vidutinė duomenų gavimo sparta – „Telia Lietuva“ tinkle 1

Naujausioje Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) 2020 m. belaidės interneto prieigos paslaugų kokybės įvertinimo...

Technologijos
2021.03.24
NKSC: „CityBee“ duomenys galėjo nutekėti dėl netinkamo debesijos administravimo 3

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) baigė „CityBee“ klientų duomenų vagystės tyrimą ir jo...

Technologijos
2021.03.24
Mokymų startuolis „Turing College“ varžėsi dėl Silicio slėnio investicijų

Lietuvos duomenų mokslo specialistus ruošiantis mokymų startuolis „Turing College“ antradienį nuotoliniu būdu...

Technologijos
2021.03.24
Įspūdingas leidybos šuolis – įmonių pelnas pernai išaugo 1.640% Premium

Statistikos departamento paskelbti praėjusių metų įmonių finansiniai duomenys rodo, kad per pandemiją...

Technologijos
2021.03.24
Tyrimas: startuoliai nesprendžia svarbiausių šių dienų problemų 1

Dauguma greičiausiai augančių Europos ir JAV startuolių kuria patogesnius ir pigesnius transporto ar kelionių...

Technologijos
2021.03.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku