Geriausio darbdavio lenktynės: kaip atsidurti tarp darbuotojų mylimiausių?

Reklama publikuota: 2019-12-10
Eglė Staniulionė, „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė.
svg svg
Eglė Staniulionė, „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė.

Tvirtas jauniausios kartos žingsnis į darbo rinką ir vis kylantis pragyvenimo lygis greitai ir gana radikaliai pakeitė tai, ko iš darbdavių tikisi potencialus darbuotojas. „Laiku mokamas atlyginimas“ jau tapo pajuokos objektu, rašomu skelbimuose tada, kai privilioti daugiau nėra kuo – šiuolaikiškas žmogus darbo vietoje nori ne „atsėdėti“ savo valandas, o jaustis išgirstas, vertinamas ir galintis tobulėti. „Bitėje“ radome kelią, kaip tokius skambius žodžius materializuoti praktiniais sprendimais. Tas paprasčiau, nei pamanysite – tereikia pradėti nuo įsiklausymo, ką tau sako darbuotojai.

Lyderystė prasideda nuo kitų išklausymo

Pradėkime nuo to, kad jau pati darbdavio sąvoka šiuolaikinei organizacijai yra gerokai pasenusi. „Duoti“ darbą – tai duoti specialistui tarsi kažkokią paslaugą, užduotį, kurią šis neužduodamas jokių klausimų eitų kaipmat vykdyti. To nenori nei gabus žmogus, nei augti siekianti įmonė. Prieš „talentų medžioklę“ svarbus plokščios organizacijos principų įtvirtinimas: pradedant tuo, jog kiekvienas darbuotojas į kiekvieną kitą galėtų kreiptis „tu“ ir baigiant tuo, kad pačios įmonės vertybės būtų kuriamos ne jos vadovų kabinetuose, o kartu su visu kolektyvu.

Pastarojo tikslo įgyvendinimas bene pats sudėtingiausias, tačiau visiškai pamatinis, nes socialiniuose tinkluose rašomos žinutės apie siūlomo darbo puikumą talentų pačios savaime neprikvies arba, dar blogiau, prikvies trumpam. Jei norite privilioti iš tiesų nepaprastai kvalifikuotą darbuotoją, kuriame matote didžiulį potencialą, naivu tikėtis, kad jis atėjęs tik priims, kas jam sakoma ir pats nenorės nieko keisti. Galų gale, jei tikitės tik to, kam išvis reikia „medžioti“ gabiausius?

„Bitėje“ tai įgyvendinama per visus įmonės darbuotojus įtraukiančias sesijas, kur kiekvienas gali kelti idėjas, siūlyti planus ir atkreipti dėmesį į problemas. Ir ne tik formaliai. Trejus metus organizuojame įsitraukimo tyrimą, po kurio vadovai komandoms pristato rezultatus bei drauge sutaria, ką galima daryti kitaip. Nuolat vykdome daugybę įvairiausių mokymų, kur arba darbuotojai dalinasi su kitais savo patirtimi, arba naujoves pristato kviestiniai ekspertai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Joks talentas nesijaus darbo vietoje gerai, jei nematys už to slypinčios prasmės. 2017-aisiais JAV kompanijos „Gallup“ vykdytos pasaulinės 155 šalių darbuotojų apklausos duomenimis, 85 proc. dirbančiųjų nesijaučia pakankamai įsitraukę į savo organizacijos veiklą. Kita vertus, tos pačios analitikos ir apklausos kompanijos tyrimų duomenimis, motyvuotą kolektyvą turinčios įmonės statistiškai – 21 proc. produktyvesnės.

Tam tiesiog privalu dar ir nuolatos aiškiai komunikuoti ne tik su visuomene, bet ir organizacijos viduje – komunikuoti apie tikslus, pasiekimus, šventes, kitus kolegas, pasiekti juos daugiakanališkai – per ekranus, elektroninius laiškus, gyvus susitikimus ir bene svarbiausia – mūsų naudojamą „Workplace“ platformą.

Paprasčiausiais žodžiais tariant – komunikacijoje nuvalkiota klišė, kad konkurencinę kovą laimi turinys, yra teisinga. Be aiškaus, pagrįsto tikslo ir plano sėkmė bus laikina. Tik šis turinys negali likti aukščiausių vadovų prezentacijose, likusius darbuotojus pasiekdamas tik paliepimų ir draudimų forma. Kiekvienas jų juk nori žinoti, kodėl kažkas tampa prioritetu.  

Niekas nenori būti tik darbo jėga

Tokią komandinę dvasią sukurti sudėtinga ir būtinas skirtingiausių specialistų indėlis. Tačiau yra ir dar sudėtingesnis dėmuo, kuris talentingiems darbuotojams mažų mažiausiai tiek pat svarbus – tai gebėjimas matyti juos kaip asmenybes, išsiskiriančias iš visumos. Nėra tokio žmogaus, kuris ateidamas į darbą nori jausti, jog jį kad ir rytoj galėtų pakeisti kas nors kitas ir tai neturėtų jokios įtakos.

Greičiausiai todėl kita 2019-aisiais atlikta JAV darbuotojų apklausa parodė, kad net 53 proc. jų darbo vietoje išliktų ilgiau, jei tik gautų iš vadovų daugiau pripažinimo. Verslas turi išnaudoti pamatinį mūsų visų norą būti nesuvaržytiems ir suprastiems.  

Štai dėl ko be nuolatinio grįžtamojo ryšio „Bitėje“ iš vadovų investuojame į geriausių darbuotojų rinkimus, į pačių žmonių pasirenkamas mokymų temas, padedančias jiems tobulėti jų pasirinktose srityse, į lyderystės įgūdžių ugdymą ir aibę kitų projektų.

Dar šiemet paskelbėme apie papildomas įmokas į trečios pakopos pensijų fondą kiekvienam savo darbuotojui – išvis per metus tam pervesime apie 250 tūkst. eurų. Daug? Taip, bet gabių žmonių įvertinimas ir savijauta gerokai pranoksta panašias išlaidas. Galima ir atvirkščia strategija – spausti kiekvieną centą nuo pigiausios kavos virtuvėje iki vadovų laiko taupymo niekuomet nesusėdant prie stalo su kolegomis. Tačiau kiek vertos šios santaupos, jei talentus darbo vietoje jos sulaiko tik iki pirmo konkurentų skambučio.  

Liūdna rinkos tendencija – dėmesys tik įvaizdžiui

Pastarųjų keleto metų tendencija aiški – vis didėja investicijos į išorinį „pjarą“ – darbdavio komunikaciją, kurios tikslas – privilioti konkurencingiausius, kaip sakoma, ant žemės nesimėtančius darbuotojus. Ir tai džiugina, nes žinutėse vis ryškiau matyti suvokimas, ko nori šiuolaikinis žmogus – prasmės, laisvės ir dėmesio.

Vis tik komunikacija negali tapti pirmu ar, juo labiau, vieninteliu vėliavnešiu, nes nepakeitus įmonės kultūros ji tik pagreitins laukinių durų apsisukimus, kuriais ateina ir išeina talentai, nes labiau už viską žmonės jaučia netikrumą.

Net jei kadaise ir buvo laikai, kai keleto devizų ir padoraus atlyginimo pakako, šiandien visi esame skaitmeniniai žmonės, viena akimi sekantys naujienų srautą. Jei kažkas bandys įpiršti gražų, tačiau dirbtiniu cukrumi perpildytą saldainį, pastebėsime kaipmat, o pastebėję – prarasime tikėjimą organizacijos nuoširdumu.  

Įmonė geidžiama vieta dirbti taps tuomet, jei joje kiekvienas galės jaustis gerai ne tik kaip darbuotojas, bet ir kaip žmogus. Deja, ar greičiau laimei, to suklastoti neįmanoma – tapti mylima vieta dirbti galima tik pasikviečiant komandą į savo kabinetą ir užuot konstatavus, kaip situaciją matote jūs, paklausiant: „ką mes šiandien galėtume padaryti geriau?“

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rekordiniai Lietuvos žaidimų industrijos metai: naujos galimybės ir senos problemos Premium

Lietuvos žaidimų industrija pernai stiebėsi į viršų – plėtėsi vietos įmonės, taip pat atvyko naujų, kurios...

Inovacijos
2022.06.30
Darbo aplinka keičiasi iš esmės: „Xerox“ žengia permainų priešakyje Verslo tribūna

Skaitmeninimo iniciatyvos versle, ypač paskatino prigijęs hibridinio ar nuotolinio darbo modelis, ragina...

Išmani Lietuva
2022.06.30
Švedų tyliai nupirkta Kauno žaidimų kūrėja „Tutotoons“ pelną augino 15 kartų Premium 1

Kauno mobiliųjų žaidimų kūrėjai „Tutotoons“ karantinas leido pasiekti rekordinį pelną ir apyvartą. Be to,...

Inovacijos
2022.06.27
Tiksliosios technologijos tvariai užaugintam kokybiškam maistui – Lietuvos ūkių dabartis Verslo tribūna

Neįtikėtinu greičiu tobulėjančios šiuolaikinės technologijos ir inovatyvūs sprendimai keičia Lietuvos...

Išmani Lietuva
2022.06.27
Robotai, „atimsiantys jūsų darbą“ – ne toks jau ir baubas Premium

Robotizacija ir, kalbant plačiau, DI, tebėra daugybės mitų gaubiamos technologijos ir tendencijos. Galima...

Inovacijos
2022.06.26
P. Kuisys: ruošiamės blogiausiam, o tikimės geresnio Premium

Nors ekonominės krizės – galbūt pageidaujamas reiškinys, į jas reikėtų žiūrėti kaip į savotišką gydymą – per...

Inovacijos
2022.06.23
50 mln. Eur investicija Klaipėdoje – galimybė pramonei nebemindžikuoti ties inovacijų slenksčiu Premium 1

Jau šį rudenį planuojama baigti statyti 21.000 kv. m ploto pramonės inovacijų parką „VMG Technics R&D Park“,...

Vadyba
2022.06.23
Bizūnas dar neišgąsdino: kriptoįmonės Lietuvoje toliau dygsta kaip grybai po lietaus Premium

Vyriausybė kriptopaslaugų tiekėjų reguliavimo sugriežtinimui pritarė anksčiau birželį. Dabar svarstymai...

Inovacijos
2022.06.22
Naujasis „Bitė Lietuvos“ vadovas – G. Butėnas

Naujuoju UAB „Bitė Lietuva“ vadovu paskirtas Gintas Butėnas, ilgametis bendrovės darbuotojas, pastaruoju metu...

Inovacijos
2022.06.21
„Money 20/20“: „fintech“ reguliavimas toliau eis saugumo keliu

Birželio 7–9 d. Amsterdame vyko didžiausias Europoje „fintech“ renginys „Money 20/20“, kuriame pirmą kartą...

Inovacijos
2022.06.19
Tyrimas: kas penktas Lietuvos gyventojas norėtų keisti karjerą į IT 7

Kas antras suaugęs Lietuvos gyventojas – 52% – mano, kad jo ar jos skaitmeninių įgūdžių ir žinių lygis yra...

Vadyba
2022.06.18
Kompiuterijos ateitis – gali tekti pajudėti prie krašto Premium 1

Technologijų tyrimų ir konsultacijų bendrovė „Gartner“ skaičiuoja, kad iki 2025 m. net 75% duomenų verslai...

Inovacijos
2022.06.17
Norime daugiau turtingų žmonių? Sumažinkime opcionų biurokratiją Premium

Nors skatinimas opcionais – teisė darbuotojams įgyti dalį įmonės, kurioje jie dirba, nuosavybės – Vakaruose...

Inovacijos
2022.06.16
Metų verslumo pedagogė: mokome susikurti pagalvę ir skaudžiai nekristi Premium

Poreikiai yra neriboti, o ištekliai – riboti, – toks vienas iš principų ir sąvokų, kurių siekta mokiniams...

Gazelė
2022.06.16
Neišvengiama, bet komplikuota tvarių vilkikų perspektyva Lietuvoje Premium

Jau nuo 2035-ųjų ES bus visiškai sustabdyta prekyba naujomis anglies dvideginį išmetančiomis transporto...

Logistika
2022.06.16
Kas bendro tarp juostų ir AI bei kaip duomenų saugykla gali apsaugoti nuo „Ransomware“ ? Verslo tribūna

Atsakymai į visus šiuos klausimus – neseniai pristatytose IBM naujienose, susijusiose ir su programine...

Išmani Lietuva
2022.06.16
5G inovacijoms ir pritaikymui Lietuvoje – „smėlio dėžė“

Susisiekimo ministerija trečiadienį pristatė bandomosios 5G inovacijų ir pritaikymo skatinimo aplinkos –...

Inovacijos
2022.06.15
Kaip vadovauti komandai, kuri nori augti? Verslo tribūna

Kiekviena organizacija susiduria su darbuotojų pritraukimo, išlaikymo ir motyvavimo iššūkiais. Ne vienas...

Išmani Lietuva
2022.06.15
Ruošiamasi atverti didelės vertės duomenis

Ekonomikos ir inovacijų ministerija teigia, jog viešojo sektoriaus institucijos turėtų pradėti rengtis...

Inovacijos
2022.06.13
Lietuvoje kuriasi Izraelio „fintech“ bendrovė „UNIPaaS“

Izraelio finansinių technologijų („fintech“) sprendimų bendrovė „UNIPaaS“ Lietuvoje įsteigė padalinį „UNIPaaS...

Inovacijos
2022.06.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku