Artėja virtinės „Microsoft“ produktų pabaiga: kaip tam pasiruošti?

Daugelis namų vartotojų ir organizacijų, naudojančių Microsoft programinę įrangą, jau spėjo įsidėmėti 2020 m. sausio 14-osios datą. Tuomet baigsis operacinės sistemos Windows 7 palaikymas. Tą pačią dieną pasibaigs ir senesnės versijos Microsoft serverinės įrangos palaikymas. Ir tai dar ne visi pokyčiai kitąmet. Antroje metų pusėje bus nutrauktas dar kelių populiarių Microsoft aplikacijų, tarp jų Office 2010 palaikymas.
Kaip strategiškai pasiruošti šiems pokyčiams, ką daryti, jeigu dėl įvairių aplinkybių atnaujinti dabar naudojamų versijų neįmanoma, ir kaip paversti didelį kiekį pasenusios programinės įrangos galimybe iš esmės modernizuoti visą IT ūkį, pasakoja Blue Bridge infrastruktūros sprendimų vadybininkas Kipras Kretavičius.
Kol kas didžiausio masto gyvenimo pabaiga
Savo produktų senesnių versijų palaikymo nutraukimą Microsoft atstovai vadina gana dramatišku gyvenimo pabaigos arba End-of-life (EOL) terminu, kuris leidžia suprasti, kad palaikymo nutraukimas reiškia ir produkto gyvenimo ciklo pabaigą.
Kai gamintojas nutraukia palaikymą, tai iš esmės reiškia tris svarbius dalykus. Pirmiausia, gamintojas nebestebės ir nebelopys saugumo spragų t. y. naudotojams nebus siunčiami saugumo atnaujinimai, padedantys apsisaugoti nuo viešai žinomų ir dar nepaskelbtų programinės įrangos pažeidžiamumų. Antra, Microsoft nebeteiks techninės pagalbos atliekant migraciją į naujesnes versijas. Trečia, kiti gamintojai nebekurs ir ilgainiui nebepalaikys produktų, kurie būtų suderinami su pasenusiomis Microsoft produktų versijomis, todėl moraliai ir saugumo prasme pasens visos programos, supančios nebepalaikomas versijas, vardija K. Kretavičius.
Rinka jau anksčiau matė kelias esmines Microsoft programinės įrangos palaikymo pabaigas, tačiau 2020-ųjų EOL išsiskiria savo mastu per vienerius metus pasens net kelios operacinių sistemų ir plačiai naudojamų veiklos aplikacijų versijos. Tačiau būtent tai, kad masiškai pasibaigia net kelių rūšių programinės įrangos palaikymas, sukuria naujas galimybes organizacijoms, dar naudojančioms bent kelis senesnius produktus, pastebi pašnekovas.
Kuo skubiau apsispręsti dėl SQL Server 2008 atnaujinimo
Šiemet liepą jau pasibaigė SQL Server 2008 palaikymas, atkreipia dėmesį Blue Bridge infrastruktūros sprendimų vadybininkas: Tie, kas iki šiol neatnaujino šios įrangos, turėtų kuo skubiau šią problemą spręsti, nes palaikymas jau nebevykdomas ir Jūsų organizacijos duomenys jau yra pavojuje.
Tiesa, kaip rodo praktika, būtent šios programinės įrangos atnaujinimas gali sukelti iššūkių, nes dažnai sunku įvertinti, ar naujesnė SQL Server bus suderinama su naudojamomis aplikacijomis ir sistemomis. Svarbiausia rekomendacija atnaujinant šią programinę įrangą pasitelkti programuotojų, išmanančių jūsų naudojamas aplikacijas, pagalbą, pabrėžia K. Kretavičius ir atkreipia dėmesį, kad visgi pastangos atnaujinant SQL Server turėtų atsipirkti su kaupu.
Pavyzdžiui, SQL Server 2017 tikrai yra labai pažangus produktas, sukuriantis apčiuopiamą pridėtinę vertę. Jis leidžia pasiekti ne tik didesnį greitį ir našumą, bet ir turi integruotus saugumo sprendimus, tarp kurių duomenų šifravimas ir maskavimas, sako Blue Bridge atstovas.
Įvertinti ne tik naujų licencijų, bet ir fizinės įrangos kaštus
Kitąmet sausio 14 d. Microsoft taip pat nutrauks visų Windows Server 2008 bei Windows Server 2008 R2 produktų ir paslaugų palaikymą.
Spręsti šios serverinės įrangos palaikymo pabaigą galima keliais būdais. Pirmiausia, galima įsigyti naujausios versijos licencijas. Tačiau prieš jas įsigyjant, būtina įvertinti, ar jūsų serveriai palaikys naujos kartos programinę įrangą. Gali paaiškėti, kad drauge su licencija reikės pirkti ir naują serverį, nes pasenusi fizinė įranga su nauja licencija tikrai nepadidins našumo ir neišspręs kitų problemų. Jeigu techninės įrangos su senomis licencijoms daug, rekomenduočiau atlikti kaštų analizę ir išsiaiškinti, kas kainuos pigiau naujos IT infrastruktūros pirkimas ar, pavyzdžiui, perėjimas prie debesų kompiuterijos paslaugų, kurios išvaduotų nuo būtinybės pirkti licencijas ir fizinę įrangą, be to, išspręstų tokias problemas kaip IT specialistų trūkumas, pasakoja K. Kretavičius.
Visi keliai vedą į debesį
Dar vieno Microsoft produkto Exchange 2010 palaikymo pabaiga galėtų tapti puikia galimybe apsvarstyti perėjimą prie Office 365 paslaugų, pastebi Blue Bridge infrastruktūros sprendimų vadybininkas.
Juolab, kad 2020 m. spalį baigsis Office 2010 ir SharePoint 2010 palaikymas, o 2021 m. balandį Lync 2010 (ankstesnis Skype for Business pavadinimas) palaikymas. Visų šių aplikacijų naudotojams Microsoft rekomenduoja persikelti į debesį ir pradėti naudoti Office 365 paslaugas, kurios apjungia šias ir daugelį kitų darbui reikalingų aplikacijų į vientisą ir daug saugesnę sistemą. Trumpiau tariant, šis pasiūlymas tikrai vertas dėmesio ir pradėjus jau dabar jį planuoti, galima nemažai laimėti, pažymi K. Kretavičius.
Akstinas imtis IT ūkio modernizavimo
Apskritai, tai, kad kitąmet Microsoft paskelbė stabdanti palaikymą tokiam dideliam skaičiui produktų, gali tapti pastūmiu kritiškai įvertinti savo dabartinę IT ūkio būklę ir imtis savalaikių pokyčių, kuriems anksčiau pritrūkdavo laiko arba resursų, pastebi pašnekovas.
Tiems, kas naudoja daugelį kitąmet mirsiančių ar jau pasenusių versijų, Blue Bridge specialistas pataria atlikti programinės įrangos inventorizaciją ir pirkti ne pavienes naujas licencijas, bet ieškoti optimaliausių būdų atnaujinti visą IT ūkį.
Pirmiausia tai susiję su programine įranga, naudojama kritinėje įmonių IT infrastruktūroje ir, žinoma, darbo kompiuteriuose, nes kitąmet sausį baigiasi ir Windows 7 palaikymas. Naujų licencijų ir naujos fizinės įrangos kaštai išties dideli, todėl dabar pats laikas pagalvoti, kokiu būdu geriausia investuoti į IT, kad tai išspręstų kuo daugiau dabartinių problemų ir atneštų kuo didesnę grąžą ateityje, sako K. Kretavičius.
Tuo atveju, jeigu atnaujinti palaikymo neteksiančių produktų neįmanoma dėl sistemų ir aplikacijų nesuderinamumo, reikėtų pasirūpinti papildomomis saugumo priemonėmis. Parenkant tinkamiausias kompensacines saugumo priemones ir būdus, kurie padėtų savarankiškai užlopyti saugumo spragas, gali prireikti kibernetinio saugumo ekspertų pagalbos, nes kiekvienas atvejis labai individualus. Pavyzdžiui, kiek ir kokių saugumo priemonių reikia, priklauso ir nuo to, ar sistema, sukurta naudojant pasenusią programinę įrangą, gali būti izoliuota nuo interneto, kitų sistemų ir t. t., pastebi Blue Bridge atstovas.
Daugiau Blue Bridge ekspertų įžvalgų apie IT ūkio modernizavimą ir svarbiausias debesų kompiuterijos tendencijas didžiausioje debesų kompiuterijos konferencijoje Lietuvoje Bridge to Cloud 2019. Daugiau informacijos renginio puslapyje >>
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti