Artėja virtinės „Microsoft“ produktų pabaiga: kaip tam pasiruošti?

Publikuota: 2019-09-16
„Blue Bridge“ infrastruktūros sprendimų vadybininkas Kipras Kretavičius
„Blue Bridge“ infrastruktūros sprendimų vadybininkas Kipras Kretavičius

Daugelis namų vartotojų ir organizacijų, naudojančių „Microsoft“ programinę įrangą, jau spėjo įsidėmėti 2020 m. sausio 14-osios datą. Tuomet baigsis operacinės sistemos „Windows 7“ palaikymas. Tą pačią dieną pasibaigs ir senesnės versijos „Microsoft“ serverinės įrangos palaikymas. Ir tai dar ne visi pokyčiai kitąmet. Antroje metų pusėje bus nutrauktas dar kelių populiarių „Microsoft“ aplikacijų, tarp jų – „Office 2010“ – palaikymas.

Kaip strategiškai pasiruošti šiems pokyčiams, ką daryti, jeigu dėl įvairių aplinkybių atnaujinti dabar naudojamų versijų neįmanoma, ir kaip paversti didelį kiekį pasenusios programinės įrangos galimybe iš esmės modernizuoti visą IT ūkį, pasakoja „Blue Bridge“ infrastruktūros sprendimų vadybininkas Kipras Kretavičius.

Kol kas didžiausio masto „gyvenimo pabaiga“

Savo produktų senesnių versijų palaikymo nutraukimą „Microsoft“ atstovai vadina gana dramatišku „gyvenimo pabaigos“ arba „End-of-life“ (EOL) terminu, kuris leidžia suprasti, kad palaikymo nutraukimas reiškia ir produkto gyvenimo ciklo pabaigą.

„Kai gamintojas nutraukia palaikymą, tai iš esmės reiškia tris svarbius dalykus. Pirmiausia, gamintojas nebestebės ir „nebelopys“ saugumo spragų – t. y. naudotojams nebus siunčiami saugumo atnaujinimai, padedantys apsisaugoti nuo viešai žinomų ir dar nepaskelbtų programinės įrangos pažeidžiamumų. Antra, „Microsoft“ nebeteiks techninės pagalbos atliekant migraciją į naujesnes versijas. Trečia, kiti gamintojai nebekurs ir ilgainiui nebepalaikys produktų, kurie būtų suderinami su pasenusiomis „Microsoft“ produktų versijomis, todėl moraliai ir saugumo prasme pasens visos programos, supančios nebepalaikomas versijas“, – vardija K. Kretavičius.

Rinka jau anksčiau matė kelias esmines „Microsoft“ programinės įrangos palaikymo pabaigas, tačiau 2020-ųjų EOL išsiskiria savo mastu – per vienerius metus pasens net kelios operacinių sistemų ir plačiai naudojamų veiklos aplikacijų versijos. „Tačiau būtent tai, kad masiškai pasibaigia net kelių rūšių programinės įrangos palaikymas, sukuria naujas galimybes organizacijoms, dar naudojančioms bent kelis senesnius produktus“, – pastebi pašnekovas.

Kuo skubiau apsispręsti dėl „SQL Server 2008“ atnaujinimo

Šiemet liepą jau pasibaigė „SQL Server 2008“ palaikymas, atkreipia dėmesį „Blue Bridge“ infrastruktūros sprendimų vadybininkas: „Tie, kas iki šiol neatnaujino šios įrangos, turėtų kuo skubiau šią problemą spręsti, nes palaikymas jau nebevykdomas ir Jūsų organizacijos duomenys jau yra pavojuje.“

Tiesa, kaip rodo praktika, būtent šios programinės įrangos atnaujinimas gali sukelti iššūkių, nes dažnai sunku įvertinti, ar naujesnė „SQL Server“ bus suderinama su naudojamomis aplikacijomis ir sistemomis. „Svarbiausia rekomendacija atnaujinant šią programinę įrangą – pasitelkti programuotojų, išmanančių jūsų naudojamas aplikacijas, pagalbą“, – pabrėžia K. Kretavičius ir atkreipia dėmesį, kad visgi pastangos atnaujinant „SQL Server“ turėtų atsipirkti su kaupu.

„Pavyzdžiui, „SQL Server 2017“ tikrai yra labai pažangus produktas, sukuriantis apčiuopiamą pridėtinę vertę. Jis leidžia pasiekti ne tik didesnį greitį ir našumą, bet ir turi integruotus saugumo sprendimus, tarp kurių – duomenų šifravimas ir maskavimas“, – sako „Blue Bridge“ atstovas.

Įvertinti ne tik naujų licencijų, bet ir fizinės įrangos kaštus

Kitąmet sausio 14 d. „Microsoft“ taip pat nutrauks visų „Windows Server 2008“ bei „Windows Server 2008 R2“ produktų ir paslaugų palaikymą.

„Spręsti šios serverinės įrangos palaikymo pabaigą galima keliais būdais. Pirmiausia, galima įsigyti naujausios versijos licencijas. Tačiau prieš jas įsigyjant, būtina įvertinti, ar jūsų serveriai palaikys naujos kartos programinę įrangą. Gali paaiškėti, kad drauge su licencija reikės pirkti ir naują serverį, nes pasenusi fizinė įranga su nauja licencija tikrai nepadidins našumo ir neišspręs kitų problemų. Jeigu techninės įrangos su senomis licencijoms – daug, rekomenduočiau atlikti kaštų analizę ir išsiaiškinti, kas kainuos pigiau – naujos IT infrastruktūros pirkimas ar, pavyzdžiui, perėjimas prie debesų kompiuterijos paslaugų, kurios išvaduotų nuo būtinybės pirkti licencijas ir fizinę įrangą, be to, išspręstų tokias problemas kaip IT specialistų trūkumas“, – pasakoja K. Kretavičius.

Visi keliai vedą į „debesį“

Dar vieno „Microsoft“ produkto – „Exchange 2010“ – palaikymo pabaiga galėtų tapti puikia galimybe apsvarstyti perėjimą prie „Office 365“ paslaugų, pastebi „Blue Bridge“ infrastruktūros sprendimų vadybininkas.

 „Juolab, kad 2020 m. spalį baigsis „Office 2010“ ir „SharePoint 2010“ palaikymas, o 2021 m. balandį – „Lync 2010“ (ankstesnis „Skype for Business“ pavadinimas) palaikymas. Visų šių aplikacijų naudotojams „Microsoft“ rekomenduoja persikelti į debesį ir pradėti naudoti „Office 365“ paslaugas, kurios apjungia šias ir daugelį kitų darbui reikalingų aplikacijų į vientisą ir daug saugesnę sistemą. Trumpiau tariant, šis pasiūlymas tikrai vertas dėmesio ir pradėjus jau dabar jį planuoti, galima nemažai laimėti“, – pažymi K. Kretavičius.

Akstinas imtis IT ūkio modernizavimo

„Apskritai, tai, kad kitąmet „Microsoft“ paskelbė stabdanti palaikymą tokiam dideliam skaičiui produktų, gali tapti pastūmiu kritiškai įvertinti savo dabartinę IT ūkio būklę ir imtis savalaikių pokyčių, kuriems anksčiau pritrūkdavo laiko arba resursų“, – pastebi pašnekovas.

Tiems, kas naudoja daugelį kitąmet „mirsiančių“ ar jau pasenusių versijų, „Blue Bridge“ specialistas pataria atlikti programinės įrangos inventorizaciją ir pirkti ne pavienes naujas licencijas, bet ieškoti optimaliausių būdų atnaujinti visą IT ūkį.

„Pirmiausia tai susiję su programine įranga, naudojama kritinėje įmonių IT infrastruktūroje ir, žinoma, darbo kompiuteriuose, nes kitąmet sausį baigiasi ir „Windows 7“ palaikymas. Naujų licencijų ir naujos fizinės įrangos kaštai išties dideli, todėl dabar pats laikas pagalvoti, kokiu būdu geriausia investuoti į IT, kad tai išspręstų kuo daugiau dabartinių problemų ir atneštų kuo didesnę grąžą ateityje“, – sako K. Kretavičius.

Tuo atveju, jeigu atnaujinti palaikymo neteksiančių produktų neįmanoma dėl sistemų ir aplikacijų nesuderinamumo, reikėtų pasirūpinti papildomomis saugumo priemonėmis. „Parenkant tinkamiausias kompensacines saugumo priemones ir būdus, kurie padėtų savarankiškai „užlopyti“ saugumo spragas, gali prireikti kibernetinio saugumo ekspertų pagalbos, nes kiekvienas atvejis – labai individualus. Pavyzdžiui, kiek ir kokių saugumo priemonių reikia, priklauso ir nuo to, ar sistema, sukurta naudojant pasenusią programinę įrangą, gali būti izoliuota nuo interneto, kitų sistemų ir t. t.“, – pastebi „Blue Bridge“ atstovas.

Daugiau „Blue Bridge“ ekspertų įžvalgų apie IT ūkio modernizavimą ir svarbiausias debesų kompiuterijos tendencijas – didžiausioje debesų kompiuterijos konferencijoje Lietuvoje „Bridge to Cloud 2019“.  Daugiau informacijos renginio puslapyje >>

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Seimas parlamentarams iš „Telios“ nupirko 180 „prekybos terminalų“ Premium 3

Beveik tris Seimo kadencijas atlaikiusius posėdžių salės „IBM ThinkPad X60“ kompiuterius „Telia“, kuri...

Paslaugos
2019.11.22
„Agaras“ gamybos atliekas paverčia šiluma ir elektra Verslo tribūna

Pasaulyje vykstant diskusijoms dėl klimato kaitos ir aplinkos tausojimo UAB „Agaras“, siekdama mažinti įmonės...

Išmani Lietuva
2019.11.21
Biurų darbuotojus sportuoti skatinantis „OnePass“ pritraukė 160.000 Eur investiciją 1

Viena narystė – visi sporto klubai. Tokią idėją siekiantis įgyvendinti startuolis „OnePass“ (UAB „Sporto...

Paslaugos
2019.11.21
Lietuvos lazerių įmonės žengia gilyn į pramonės sektorių Premium 2

Pastarosiomis dienomis kelios Lietuvos lazerių bendrovės pranešė apie bebaigiamus pramoninių inovacijų...

Technologijos
2019.11.21
Kuo nustebins „Fintech Inn 2019“? Verslo tribūna 3

Lapkričio 27–28 d. Vilniuje ketvirtus metus iš eilės vyks didžiausia Šiaurės Europos ir Baltijos šalyse...

Išmani Lietuva
2019.11.21
Vilniaus universitete bus dėstoma kibernetinė sauga

Vilniaus universitetas (VU), bendradarbiaudamas su Izraelio kibernetinio saugumo bendrove „Check Point“,...

Paslaugos
2019.11.20
Apžvalga: Lietuvos startuolių ekosistema auga sparčiau už latvių ir estų

Tarp 3 Baltijos šalių Lietuvoje rizikos kapitalo investicijų augimas yra didžiausias – Estiją lenkiame 47%, o...

Paslaugos
2019.11.20
Į kokias „Office 365“ programas pataria atkreipti dėmesį IT sprendimų kūrėjai? Verslo tribūna

Dalis aplikacijų, įeinančių į „Microsoft Office 365“ paslaugas, gerai pažįstamos iš klasikinės darbo vietos...

Išmani Lietuva
2019.11.20
„Proptech“ startuolis iš „70Ventures“ pritraukė 300.000 Eur investiciją  2

Lietuvoje įkurtas nekilnojamojo turto technologijų (angl. property technology, proptech) startuolis „uNTu“...

Statyba ir NT
2019.11.19
„Debesys“ ir valstybė: JEDI kontrakto patirtis Verslo tribūna

Prieš metus, pirmą kartą rašydamas apie jau tuomet garsiai aptarinėjamus JAV Gynybos departamento (Pentagono)...

Išmani Lietuva
2019.11.18
Klasteriai: nuo nacionalinio link tarptautinio bendradarbiavimo Verslo tribūna

Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau kaip 50 klasterių, o  Europos klasterių analizės sekretoriatas (ESCA)...

Išmani Lietuva
2019.11.15
Papildytosios realybės akiniai grįžta, bet tik į verslo sektorių Premium

Kartu su pirma „Google Glass“ versija prieš keletą metų vos nenumirusi papildytosios realybės akinių...

Technologijos
2019.11.14
Brolių Steponavičių spektroskopų gamybos „Sprana“ pritraukė 0,6 mln. investiciją Premium

Rizikos kapitalo fondas „Iron Wolf Capital“ investavo 570.000 Eur į brolių Mindaugo ir Raimundo Steponavičių...

Technologijos
2019.11.14
„Altechna R&D“ vairą iš Alfredo Šlekio perima Martynas Mažeika

Lazerių bendrovė „Altechna R&D“, veikianti su prekės ženklu „Workshop of Photonics“, turi naują vadovą.

Paslaugos
2019.11.11
Aviacijos technologijų išradimai sudomino ir kariuomenę, ir verslą

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Antano Gustaičio aviacijos instituto (AGAI) mokslininkai,...

Technologijos
2019.11.11
„Baltic Amadeus“ trijų ketvirčių rezultatai žada rekordines metų pajamas 1

Per tris šių metų ketvirčius IT sprendimų bendrovės „Baltic Amadeus“ pajamos perkopė 8 mln. Eur ir buvo 80%...

Paslaugos
2019.11.11
„SAI Global“ atidaro Kompetencijų centrą Vilniuje

Tarptautinė integruotus rizikos valdymo sprendimus ir turto valdymo paslaugas teikianti kompanija „SAI...

Paslaugos
2019.11.11
Dr. G. Buračas: dirbtinio intelekto nereikia bijoti  Premium

Daktaras Giedrius Buračas gyvena ir dirba Jungtinėse Valstijose. Jis vadovauja JAV gynybos departamento...

Verslo klasė
2019.11.10
Moterys „fintech“ labirintuose: iššūkiai ir perspektyvos Verslo tribūna

Finansinių technologijų sektorius – pasaulyje sparčiai auganti verslo niša, kasmet pritraukianti gausias...

Išmani Lietuva
2019.11.07
„HumansApp“ keičia pavadinimą į „Qoorio“ 5

Žinių dalijimosi programėlė „HumansApp“ tampa „Qoorio“. Šiemet pritraukę 540.000 Eur investiciją produkto...

Paslaugos
2019.11.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau