Pasauliniam konkursui „WORLD SUMMIT AWARDS 2019“ ieškomi geriausi lietuviški skaitmeniniai sprendimai

Publikuota: 2019-06-05

Startavo „Naujasis knygnešys 2019“ – nacionalinė atranka į vieną didžiausių pasaulyje, Jungtinių Tautų globojamą skaitmeninių sprendimų konkursą „World Summit Awards“. Ieškomi geriausi per porą pastarųjų metų Lietuvoje arba lietuvių sukurti skaitmeniniai sprendimai, kurie atstovaus Lietuvai šioje viso pasaulio valstybes apimančioje iniciatyvoje. O vieno iš Lietuvos startuolių laukia paskatinamasis 3000 Eur prizas.

Lietuvoje sukurtų skaitmeninių inovacijų registracija atvira iki birželio 10 d., konkurso finalas vyks birželio 19 d.

Lietuvoje šį konkursą organizuoja ir globoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas (IVPK) bei Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).

Apie jo ištakas, reikšmę Lietuvai bei apie startuoliams teikiamas galimybes, kalbamės su Ieva Žilioniene, RRT direktoriaus pavaduotoja, WSA Lietuvos nacionaline eksperte ir WSA pasaulinės žiuri nare.

 „Naujojo knygnešio“ organizatoriai inovatyvių skaitmeninių sprendimų Lietuvoje pradėjo ieškoti dar tada, kai neegzistavo „startuolio“ sąvoka. Papasakokite, kaip atsirado šis konkursas ir kaip jis tapo WSA nacionaline atranka?

nuotrauka::1 left

„Naujojo knygnešio“ idėja gimė labai seniai, maždaug 2003-2004 m. – tuo metu viešojoje erdvėje buvo plačiai diskutuojama apie besiformuojančią informacinę visuomenę ir jos atnešamus, visa transformuojančius pokyčius, rašomos pirmosios informacinės visuomenės plėtros programos, pradedami įvairūs elektroninių paslaugų kūrimo projektai.

Kaip vieną iš būdų paskatinti naujų, pažangių IT sprendimų diegimą viešajame sektoriuje, IVPK sugalvojo gražią iniciatyvą – „Naujasis knygnešys“, skirtą atrasti įdomius viešuosius sprendimus – naujas svetaines, naujas paslaugas, kurie tarsi kadaise knygnešiai atveria lietuviams naujas skaitmenines galimybes. 

Prabėgus keleriems metams, sulaukėme pasaulinių WSA apdovanojimų kvietimo ir Lietuvai prisijungti prie globalios iniciatyvos – ir pagalvojome, kodėl neapjungus dviejų projektų į vieną. Taip ir padarėme.

Pastaraisiais metais skiriame šiam konkursui gerokai daugiau dėmesio, nei anksčiau – tai daryti skatina puikūs lietuvaičių pasiekimai WSA. Kasmet sulaukiame vis įdomesnių sprendimų ir matome, kad galimybė pristatyti save ir susipažinti su bendraminčiais visame pasaulyje startuoliams yra svarbi. Be to, „naujasis knygnešys“ ir WSA iš esmės yra dar viena galimybė, savotiška platforma, kurią galime panaudoti garsinti Lietuvos vardą pasaulyje, pristatant mūsų šalį kaip gabių skaitmeninių sprendimų kūrėjų traukos centrą. Norime, panaudodami savo žinias, kontaktus ir nacionalinį bei tarptautinį įdirbį, prisidėti prie Lietuvos skaitmeninės ekosistemos puoselėjimo.

Kodėl konkursas pavadintas „Naujasis knygnešys“?

Nors šis pavadinimas iš pirmo žvilgsnio gali stebinti, jis atspindi renginio idėją. Juk prasmingi skaitmeniniai sprendimai, kaip kadaise lietuviškos knygos, gali lemti reikšmingą pokytį, tiek puoselėjant mūsų identitetą, tiek skleidžiant mūsų kūrinius pasauliniu mastu. Knygnešystės motyvas, nors ir pakitęs, pamodernėjęs, išlieka aktualus mūsų konkursui ir šiandien.

Gal galite potencialiems konkurso dalyviams pasufleruoti, kokių idėjų ieško „Naujojo knygnešio“ organizatoriai?

nuotrauka::2 right

Atranka į WSA skirta surasti lietuviškas skaitmenines inovacijas, kurios gali būti naudingos ir įdomios pasauliui, sprendžiant įvairias aktualias problemas. WSA šūkis – „tikslo įkvėptos skaitmeninės inovacijos“, t.y. skaitmeniniai sprendimai, produktai, projektai, kurie gali padėti spręsti problemas ir daryti teigiamus pokyčius pasaulyje. Be abejo, svarbu ir šių sprendimų gyvybingumas – ne tik graži idėja, bet ir jos galimybės realizuotis ir augti, tad tvarus verslo modelis už jos taip pat reikalingas.

Kalbant apie WSA žiuri, išskirčiau du aspektus. Pirmasis, tai sprendimo įgyvendinimo kokybė – technologinis ir verslo modelio inovatyvumas, turinio kokybė, funkcionalumas ir patogumas vartotojui. Antrasis, tai sprendimo poveikis, jo nešama nauda – Lietuvai ir pasauliui.

Tikime, kad turime tokių sprendimų Lietuvoje. Ne kartą mums pavyko tai įrodyti, tą patį padarysime ir šiais metais.

Įvardinkite kelias geriausiai WSA pasirodžiusias lietuvių idėjas.

Praėjusieji metai Lietuvai buvo itin sėkmingi — vasaros pabaigoje nacionalinėje atrankoje išrinkome geriausius Lietuvoje skaitmeninius sprendimus, virtualiai išsiuntėme savąjį nugalėtojų aštuntuką  į pasaulinį konkursą, juos įvertino WAS žiuri, ir tarp 40 geriausių pasaulyje skaitmeninių inovacijų turime net du laimėtojus iš Lietuvos  – „Pulsetip“  ir Kompiuteriukai vaikams.

nuotrauka::3 left

„Pulsetip“ — tai įrankis, skirtas išmaniai ir patogiai užtikrinti darbuotojų grįžtamąjį ryšį, palengvinti vidinę komunikaciją ir didinti informuotumą.

Kompiuteriukai vaikams — didžiausia nevyriausybinė IT edukacinė kampanija Lietuvoje, kuria siekiama didinti Lietuvos vaikų kompiuterinį raštingumą ir kūrybiškumą.

Kalbant apie ankstesnius metus, taip pat turime puikių pavyzdžių. Pavyzdžiui, 2016 m. tarp geriausių pasaulyje buvo lietuviškas sprendimas „Interactio.io“, skirtas sinchroniniam vertimui panaudojant renginio dalyvių telefonus ir padedantis tarptautinius renginius organizuoti gerokai mažesnėmis sąnaudomis.

2015 m. pasaulinių nugalėtojų 40-tuką puošė Lietuvoje sukurtas originalia žinių įsisavinimo metodika paremtas kalbų mokymosi sprendimas „Bliu Bliu“ ir lietuviškieji „Verslo vartai“, leidžiantys įvairias verslui reikalingas paslaugas patogiai ir greitai gauti internetu.

O kokios kitų šalių idėjos Jums, kaip pasaulinės žiūri narei, labiausia įsiminė paskutiniame, 2018 metų WSA konkurse?

nuotrauka::4 right

Verta paminėti Suomijos komandą „Chaos AI“, kuri siekia priartinti išmaniųjų miestų viziją prie realybės. Ši statybų bendrovėms skirta platforma paremta daiktų internetu, dirbtiniu intelektu ir minios įžvalgomis (angl. crowd insights), joje renkami ir apdorojami tiek didieji duomenys, tiek gyventojų nuomonės, ir visa ši informacija dirbtinio intelekto pagalba analizuojama ir panaudojama priimant pagrįstus sprendimus, pavyzdžiui, ką, kur ir kaip geriausia statyti. Platformoje taip pat yra galimybė prognozuoti ir modeliuoti scenarijus, kaip planuojami misto administracijos sprendimai paveiks miesto plėtrą.

Kitas įdomus sprendimas yra Jungtinės Karalystės (JK) „Smartify“. Tai programėlė, kuri leidžia mobiliuoju įrenginiu skenuoti ir atpažinti meno kūrinius. Algoritmas atpažįsta tiek 2D, tiek 3D objektus ir dar pritaiko papildytosios realybės sprendimus, kad ir apsilankymas muziejuje būtų įdomesnis, ir prisiminimas po to išliktų, pasipildant savo asmeninę „meno kolekciją“. Kuomet šis sprendimas startavo, juos apžvalgininkai vadino „Shazam and Spotify for art“. Aišku, pagrindinis iššūkis – autorių teisės, kurios priklauso muziejams – vis dar sprendžiamas kiekvienu atveju atskirai, bet siekis atverti muziejuose paslėptą turinį – puikus ir teisingas, tad verta dėl jo stengtis.

nuotrauka::5 left

Patiko „Afrocomix“ idėja iš Ganos. Jos autoriai ieško, kaip pateikti tradicinį Afrikos kultūrinį turinį taip, kad jis būtų patrauklus XXI amžiaus vaikams. „Afrocomix“ — tai kūrybos centras skaitmeninio turinio kūrėjams iš viso Afrikos žemyno, tokia vieno langelio principu (angl. one-stop-shop) veikianti skaitmeninė komiksų ir kito grafinio turinio leidykla-skaitykla kūrėjams ir vartotojams. Beje, „Afrocomix“ platformoje yra įrankiai, skirti ne tik turinio sklaidai, bet ir jo monetizavimui, įskaitant mobiliąsias pinigines, nes ne visi turinio kūrėjai Afrikoje turi banko sąskaitas.

O ko palinkėtumėte startuoliams?

Pasitikėti savo sprendimu ir drąsiai dalyvauti. Konkurse turime net 8 skirtingas kategorijas, atspindinčias Jungtinių Tautų Globalius tvarios plėtros tikslus: Valdžia ir piliečių įsitraukimas, Sveikata ir gerovė, Įtraukimas ir įgalinimas, Inovatyvus verslas ir komercija, Aplinkosauga ir žalioji energetika ir t.t., tad savo vietą konkurse gali rasti kiekvienas. Laimėjimas „Naujojo knygnešio“ konkurse – tai žinomumas, nauji kontaktai ir galimybė prisidėti prie Lietuvos vardo garsinimo, dalyvaujant pasaulinėje iniciatyvoje. Be to, vienas iš startuolių už inovatyviausią ir originaliausią sprendimą bus apdovanotas 3000 Eur piniginiu prizu, o taip pat kitomis vertingomis ir startuoliams aktualiomis dovanomis – kaip kad 3 mėnesių narystė Vilnius Tech Park startuolių bendradarbystės erdvėje ir pan. Dar paminėsiu, kad visi užsiregistravusieji dalyvauti konkurse bus pakviesti į „Naujojo knygnešio“ finalinį renginį birželio 19 d. – tai bus puiki galimybę ne tik pamatyti atrinktų finalistų gyvus prisistatymus, bet ir išgirsti įdomius ir naudingus fondų atstovų, rinkodaros specialistų, ankstesnių metų konkurso dalyvių pranešimus, susipažinti ir pabendrauti su bendraminčiais. Tad kviečiu registruotis ir įrodyti, kad Jūsų sprendimas – prasmingas, reikalingas ir gali padaryti pasaulį geresniu!

[infogram id="6f448a3b-2d6a-40b4-b070-6540f402db5d" prefix="DGP" format="interactive" title="WSA atrankos procesas"]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Telia“ už 1,4 mln. Eur išnuomos kompiuterių „Lietuvos geležinkeliams“

„Telia“ ir „Lietuvos geležinkeliai“ (LG) pasirašė 1,4 mln. eurų vertės trejų metų trukmės įrangos nuomos...

Technologijos
2019.10.24
Didinamos lėšos mokslo ir verslo bendradarbiavimui

Vyriausybė pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymui didinti lėšas mokslui,...

Paslaugos
2019.10.23
Lietuviai lazeriais ir ultragarsu apdirbs pačias trapiausias medžiagas

Bendrovės iš Vilniaus lazerinių technologijų klasterio TOOLAS baigia kurti ir netrukus pasiūlys pasaulinei...

Technologijos
2019.10.23
KTU su ukrainiečiais imasi kurti naujos kartos neperšaunamas liemenes

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su Kijevo nacionaliniu technologijos ir dizaino...

Technologijos
2019.10.22
Vyksta pratybos „Kibernetinis skydas 2019“ 

Lietuvoje prasideda nacionalinės kibernetinio saugumo ir gynybos pratybos „Kibernetinis skydas 2019“, kuriose...

Technologijos
2019.10.22
„LBChain“ technologinės platformos kūrimo finale – IBM ir „Tieto“

Blokų grandinės technologija grįstos eksperimentinės Lietuvos banko (LB) platformos „LBChain“ kūrimo konkurse...

Technologijos
2019.10.22
Kova su klimato kaita – Lietuvos verslo darbotvarkėje Verslo tribūna

Pastaruoju metu į pirmąsias naujienų pozicijas kaip niekada aukštai iškilę klimato kaitos klausimai verčia iš...

Išmani Lietuva
2019.10.21
Kauniečių sukurta žaidimų platforma pritraukė 2,5 mln. Eur investiciją Premium

Kauno UAB „Helis play“ kiek daugiau nei pusmetį vystoma kompiuterinių žaidimų pardavimo platforma „Eneba.com“...

Technologijos
2019.10.21
Įspūdingą energijos kiekį sutaupiusi „Grigeo“ įvertinta „Išmanios Lietuvos“ konferencijoje   Verslo tribūna

Darnios ir konkurencingumą didinančios veiklos vaisius „Verslo žinių“ organizuotoje konferencijoje „Išmani...

Išmani Lietuva
2019.10.18
Laikas atnaujinti terminalus – „Microsoft“ stabdo senų įterptinių sistemų palaikymą Premium 2

„Microsoft“ nuo kitų metų pradžios stabdo bene paskutinės iš senųjų įterptinių operacinių sistemų (OS)...

Technologijos
2019.10.17
Vilniečiai sukūrė lazerį savaeigiui: nykščio dydžio, už 300 Eur Premium 11

Vienus mažiausių ir pigiausių pasaulyje lazerių aplinkai skenuoti gaminanti Vilniaus „Integrated Optics“...

Pramonė
2019.10.16
„Išmani Lietuva“: apie mus ir technologijas 2

Estija praėjusią savaitę pradėjo siūlyti viešąsias paslaugas piliečiams, dar prieš jiems kreipiantis. Apie...

Technologijos
2019.10.15
„Išmanios Lietuvos“ pranešėjas: daugelio atsakymų dar neturime, bet DI nereikia bijoti 9

Dr. Giedrius Buračas, biofizikas ir neurobiologas, vadovaujantis keliems JAV gynybos departamento...

Technologijos
2019.10.11
Lietuvių kriptovaliutų biržoje „suvaikščiojo“ 80 mln. Eur, atėjo naujas akcininkas 8

Lietuvos bendrovė „Bitmarket“, valdanti tarptautinę kriptovaliutų biržą „Btc-exchange.com“, pernai pasiekė...

Rinkos
2019.10.10
Spausdinimo sprendimai: Japonijos milžinai didina apsukas Lietuvoje Premium

Baltijos šalių biuro įrangos ir spausdinimo sprendimų rinkoje šiemet įvyko nemažai pokyčių. Klientams jie...

Paslaugos
2019.10.10
Kas bendro tarp 100 mlrd. Eur, Lietuviškų IoT startuolių ir „Avataro“? Kai Holivudo fantazijos tampa realybe Verslo tribūna 6

Medis, kuris biologiniais jutikliais viską jaučia, o žmonės gali su juo susijungti ir dalintis informacija.

Išmani Lietuva
2019.10.10
MITA imasi skatinti gyvybės mokslų sektorių 6

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) pradeda įgyvendinti naują iniciatyvą „Gyvybės mokslų...

Paslaugos
2019.10.09
Suskaičiavo išlaidas MTEP: įmonės nedaug atsilieka nuo universitetų 1

Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, pernai mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP)...

Paslaugos
2019.10.09
Silvana nejuokauja

Švedišku „Oskaru“ apdovanotoje dokumentikoje apie ją pačią Silvana Imam grįžta į vaikystės namus Plungėje.

Verslo klasė
2019.10.08
Latvės JK įkurtam startuoliui Lietuvos bankas suteikė e. pinigų įstaigos licenciją 3

Lietuvos bankas sparčiai augančiai pinigų pervedimo platformai „Opal Transfer“ išdavė elektroninių pinigų...

Paslaugos
2019.10.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau