Pasauliniam konkursui „WORLD SUMMIT AWARDS 2019“ ieškomi geriausi lietuviški skaitmeniniai sprendimai

Publikuota: 2019-06-05

Startavo „Naujasis knygnešys 2019“ – nacionalinė atranka į vieną didžiausių pasaulyje, Jungtinių Tautų globojamą skaitmeninių sprendimų konkursą „World Summit Awards“. Ieškomi geriausi per porą pastarųjų metų Lietuvoje arba lietuvių sukurti skaitmeniniai sprendimai, kurie atstovaus Lietuvai šioje viso pasaulio valstybes apimančioje iniciatyvoje. O vieno iš Lietuvos startuolių laukia paskatinamasis 3000 Eur prizas.

Lietuvoje sukurtų skaitmeninių inovacijų registracija atvira iki birželio 10 d., konkurso finalas vyks birželio 19 d.

Lietuvoje šį konkursą organizuoja ir globoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas (IVPK) bei Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).

Apie jo ištakas, reikšmę Lietuvai bei apie startuoliams teikiamas galimybes, kalbamės su Ieva Žilioniene, RRT direktoriaus pavaduotoja, WSA Lietuvos nacionaline eksperte ir WSA pasaulinės žiuri nare.

 „Naujojo knygnešio“ organizatoriai inovatyvių skaitmeninių sprendimų Lietuvoje pradėjo ieškoti dar tada, kai neegzistavo „startuolio“ sąvoka. Papasakokite, kaip atsirado šis konkursas ir kaip jis tapo WSA nacionaline atranka?

nuotrauka::1 left

„Naujojo knygnešio“ idėja gimė labai seniai, maždaug 2003-2004 m. – tuo metu viešojoje erdvėje buvo plačiai diskutuojama apie besiformuojančią informacinę visuomenę ir jos atnešamus, visa transformuojančius pokyčius, rašomos pirmosios informacinės visuomenės plėtros programos, pradedami įvairūs elektroninių paslaugų kūrimo projektai.

Kaip vieną iš būdų paskatinti naujų, pažangių IT sprendimų diegimą viešajame sektoriuje, IVPK sugalvojo gražią iniciatyvą – „Naujasis knygnešys“, skirtą atrasti įdomius viešuosius sprendimus – naujas svetaines, naujas paslaugas, kurie tarsi kadaise knygnešiai atveria lietuviams naujas skaitmenines galimybes. 

Prabėgus keleriems metams, sulaukėme pasaulinių WSA apdovanojimų kvietimo ir Lietuvai prisijungti prie globalios iniciatyvos – ir pagalvojome, kodėl neapjungus dviejų projektų į vieną. Taip ir padarėme.

Pastaraisiais metais skiriame šiam konkursui gerokai daugiau dėmesio, nei anksčiau – tai daryti skatina puikūs lietuvaičių pasiekimai WSA. Kasmet sulaukiame vis įdomesnių sprendimų ir matome, kad galimybė pristatyti save ir susipažinti su bendraminčiais visame pasaulyje startuoliams yra svarbi. Be to, „naujasis knygnešys“ ir WSA iš esmės yra dar viena galimybė, savotiška platforma, kurią galime panaudoti garsinti Lietuvos vardą pasaulyje, pristatant mūsų šalį kaip gabių skaitmeninių sprendimų kūrėjų traukos centrą. Norime, panaudodami savo žinias, kontaktus ir nacionalinį bei tarptautinį įdirbį, prisidėti prie Lietuvos skaitmeninės ekosistemos puoselėjimo.

Kodėl konkursas pavadintas „Naujasis knygnešys“?

Nors šis pavadinimas iš pirmo žvilgsnio gali stebinti, jis atspindi renginio idėją. Juk prasmingi skaitmeniniai sprendimai, kaip kadaise lietuviškos knygos, gali lemti reikšmingą pokytį, tiek puoselėjant mūsų identitetą, tiek skleidžiant mūsų kūrinius pasauliniu mastu. Knygnešystės motyvas, nors ir pakitęs, pamodernėjęs, išlieka aktualus mūsų konkursui ir šiandien.

Gal galite potencialiems konkurso dalyviams pasufleruoti, kokių idėjų ieško „Naujojo knygnešio“ organizatoriai?

nuotrauka::2 right

Atranka į WSA skirta surasti lietuviškas skaitmenines inovacijas, kurios gali būti naudingos ir įdomios pasauliui, sprendžiant įvairias aktualias problemas. WSA šūkis – „tikslo įkvėptos skaitmeninės inovacijos“, t.y. skaitmeniniai sprendimai, produktai, projektai, kurie gali padėti spręsti problemas ir daryti teigiamus pokyčius pasaulyje. Be abejo, svarbu ir šių sprendimų gyvybingumas – ne tik graži idėja, bet ir jos galimybės realizuotis ir augti, tad tvarus verslo modelis už jos taip pat reikalingas.

Kalbant apie WSA žiuri, išskirčiau du aspektus. Pirmasis, tai sprendimo įgyvendinimo kokybė – technologinis ir verslo modelio inovatyvumas, turinio kokybė, funkcionalumas ir patogumas vartotojui. Antrasis, tai sprendimo poveikis, jo nešama nauda – Lietuvai ir pasauliui.

Tikime, kad turime tokių sprendimų Lietuvoje. Ne kartą mums pavyko tai įrodyti, tą patį padarysime ir šiais metais.

Įvardinkite kelias geriausiai WSA pasirodžiusias lietuvių idėjas.

Praėjusieji metai Lietuvai buvo itin sėkmingi — vasaros pabaigoje nacionalinėje atrankoje išrinkome geriausius Lietuvoje skaitmeninius sprendimus, virtualiai išsiuntėme savąjį nugalėtojų aštuntuką  į pasaulinį konkursą, juos įvertino WAS žiuri, ir tarp 40 geriausių pasaulyje skaitmeninių inovacijų turime net du laimėtojus iš Lietuvos  – „Pulsetip“  ir Kompiuteriukai vaikams.

nuotrauka::3 left

„Pulsetip“ — tai įrankis, skirtas išmaniai ir patogiai užtikrinti darbuotojų grįžtamąjį ryšį, palengvinti vidinę komunikaciją ir didinti informuotumą.

Kompiuteriukai vaikams — didžiausia nevyriausybinė IT edukacinė kampanija Lietuvoje, kuria siekiama didinti Lietuvos vaikų kompiuterinį raštingumą ir kūrybiškumą.

Kalbant apie ankstesnius metus, taip pat turime puikių pavyzdžių. Pavyzdžiui, 2016 m. tarp geriausių pasaulyje buvo lietuviškas sprendimas „Interactio.io“, skirtas sinchroniniam vertimui panaudojant renginio dalyvių telefonus ir padedantis tarptautinius renginius organizuoti gerokai mažesnėmis sąnaudomis.

2015 m. pasaulinių nugalėtojų 40-tuką puošė Lietuvoje sukurtas originalia žinių įsisavinimo metodika paremtas kalbų mokymosi sprendimas „Bliu Bliu“ ir lietuviškieji „Verslo vartai“, leidžiantys įvairias verslui reikalingas paslaugas patogiai ir greitai gauti internetu.

O kokios kitų šalių idėjos Jums, kaip pasaulinės žiūri narei, labiausia įsiminė paskutiniame, 2018 metų WSA konkurse?

nuotrauka::4 right

Verta paminėti Suomijos komandą „Chaos AI“, kuri siekia priartinti išmaniųjų miestų viziją prie realybės. Ši statybų bendrovėms skirta platforma paremta daiktų internetu, dirbtiniu intelektu ir minios įžvalgomis (angl. crowd insights), joje renkami ir apdorojami tiek didieji duomenys, tiek gyventojų nuomonės, ir visa ši informacija dirbtinio intelekto pagalba analizuojama ir panaudojama priimant pagrįstus sprendimus, pavyzdžiui, ką, kur ir kaip geriausia statyti. Platformoje taip pat yra galimybė prognozuoti ir modeliuoti scenarijus, kaip planuojami misto administracijos sprendimai paveiks miesto plėtrą.

Kitas įdomus sprendimas yra Jungtinės Karalystės (JK) „Smartify“. Tai programėlė, kuri leidžia mobiliuoju įrenginiu skenuoti ir atpažinti meno kūrinius. Algoritmas atpažįsta tiek 2D, tiek 3D objektus ir dar pritaiko papildytosios realybės sprendimus, kad ir apsilankymas muziejuje būtų įdomesnis, ir prisiminimas po to išliktų, pasipildant savo asmeninę „meno kolekciją“. Kuomet šis sprendimas startavo, juos apžvalgininkai vadino „Shazam and Spotify for art“. Aišku, pagrindinis iššūkis – autorių teisės, kurios priklauso muziejams – vis dar sprendžiamas kiekvienu atveju atskirai, bet siekis atverti muziejuose paslėptą turinį – puikus ir teisingas, tad verta dėl jo stengtis.

nuotrauka::5 left

Patiko „Afrocomix“ idėja iš Ganos. Jos autoriai ieško, kaip pateikti tradicinį Afrikos kultūrinį turinį taip, kad jis būtų patrauklus XXI amžiaus vaikams. „Afrocomix“ — tai kūrybos centras skaitmeninio turinio kūrėjams iš viso Afrikos žemyno, tokia vieno langelio principu (angl. one-stop-shop) veikianti skaitmeninė komiksų ir kito grafinio turinio leidykla-skaitykla kūrėjams ir vartotojams. Beje, „Afrocomix“ platformoje yra įrankiai, skirti ne tik turinio sklaidai, bet ir jo monetizavimui, įskaitant mobiliąsias pinigines, nes ne visi turinio kūrėjai Afrikoje turi banko sąskaitas.

O ko palinkėtumėte startuoliams?

Pasitikėti savo sprendimu ir drąsiai dalyvauti. Konkurse turime net 8 skirtingas kategorijas, atspindinčias Jungtinių Tautų Globalius tvarios plėtros tikslus: Valdžia ir piliečių įsitraukimas, Sveikata ir gerovė, Įtraukimas ir įgalinimas, Inovatyvus verslas ir komercija, Aplinkosauga ir žalioji energetika ir t.t., tad savo vietą konkurse gali rasti kiekvienas. Laimėjimas „Naujojo knygnešio“ konkurse – tai žinomumas, nauji kontaktai ir galimybė prisidėti prie Lietuvos vardo garsinimo, dalyvaujant pasaulinėje iniciatyvoje. Be to, vienas iš startuolių už inovatyviausią ir originaliausią sprendimą bus apdovanotas 3000 Eur piniginiu prizu, o taip pat kitomis vertingomis ir startuoliams aktualiomis dovanomis – kaip kad 3 mėnesių narystė Vilnius Tech Park startuolių bendradarbystės erdvėje ir pan. Dar paminėsiu, kad visi užsiregistravusieji dalyvauti konkurse bus pakviesti į „Naujojo knygnešio“ finalinį renginį birželio 19 d. – tai bus puiki galimybę ne tik pamatyti atrinktų finalistų gyvus prisistatymus, bet ir išgirsti įdomius ir naudingus fondų atstovų, rinkodaros specialistų, ankstesnių metų konkurso dalyvių pranešimus, susipažinti ir pabendrauti su bendraminčiais. Tad kviečiu registruotis ir įrodyti, kad Jūsų sprendimas – prasmingas, reikalingas ir gali padaryti pasaulį geresniu!

[infogram id="6f448a3b-2d6a-40b4-b070-6540f402db5d" prefix="DGP" format="interactive" title="WSA atrankos procesas"]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Permainos „Baltic Amadeus“ tęsiasi: įmonė keičia ir logotipą  8

Informacinių technologijų (IT) bendrovė „Baltic Amadeus“ tęsia pertvarkas. Pasikeitus akcininkams ir...

Paslaugos
2019.06.27
Įmonių įspūdžiai iš parodos: visiems prireikė lietuviškų lazerių Premium 8

Lietuvos lazerių sektoriaus bendrovės, dalyvaujančios Miunchene vykstančioje didžiausioje ir svarbiausioje...

Paslaugos
2019.06.27
Startuolis „Ziticity“ sutarė dėl investicijos ir žengė į Kauną 4

Lietuvių prekių pristatymo startuolis UAB „Miesto logistika“, veikiantis su prekės ženklu „Ziticity“, VŽ...

Paslaugos
2019.06.25
Nyderlandų „DigiState“ žengia į Lietuvą, atidarė biurą Vilniuje

Nyderlandų svetainių prieglobos ir IT infrastruktūros valdymo paslaugų įmonė „DigiState“, anksčiau...

Paslaugos
2019.06.21
Atrinkti skaitmeniniai sprendimai, atstovausiantys Lietuvai Jungtinių Tautų konkurse

„MoQ“,„ChestEye CAD“, „Eddy travels“, „VSight“, „BitDegree“, „Startup Visa Lithuania“, „CHRG Network“,...

Paslaugos
2019.06.20
Izraelio „Simplex“ atidarė biurą Vilniuje 5

Izraelio finansinių technologijų bendrovė „Simplex“ Vilniuje atidarė biurą. Jame šiuo metu dirba 25...

Paslaugos
2019.06.20
„Helis“ po sandorio su „Tesonet“ nėrė į žaidimų rinką Premium 1

Jauna Kauno įmonių grupė „Helis“, maždaug prieš pusmetį pardavusi dalį verslo „Tesonet“ įkūrėjams, baigia...

Paslaugos
2019.06.20
„Innovation Drift 2019“: garsiausi pasaulio inovatoriai Vilnių pavertė ateities inovacijų sostine Verslo tribūna 2

Birželio 13–14 d. „Litexpo“ rūmuose šurmuliavo Vilniaus inovacijų forumas „Innovation Drift 2019“. Čia dvi...

Išmani Lietuva
2019.06.20
Aukščiausiasis Teismas po  5 metų padėjo tašką „PriceOn“ istorijoje 4

Lietuvos Aukščiausiame Teisme išnagrinėta jau apie 5 metus (nuo 2015 m.) trunkanti kainų palyginimo...

Paslaugos
2019.06.18
Svarbiausios kibernetinės grėsmės artimiausių metų perspektyvoje Verslo tribūna

Didėjantis socialinės inžinerijos metodais paremtų atakų skaičius, tinkamai neapsaugoti darbuotojų išmanieji...

Išmani Lietuva
2019.06.17
Daugiausia uždirbti leidžiančių programavimo kalbų Europoje TOP 10 20

Tarptautinės Lenkijos kapitalo programavimo kursų kompanijos „Software Development Academy“ specialistai...

Paslaugos
2019.06.16
Lietuvių „Pixelmator Photo“ laimėjo „Apple“ dizaino apdovanojimą 9

Kasmetiniuose „Apple“ dizaino apdovanojimuose šiemet vėl triumfavo lietuvių bendrovė „Pixelmator Team“ ir jos...

Paslaugos
2019.06.14
Seimas patvirtino startuolio sąvoką, ministerija imasi opcionų 4

Seimas pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos teiktam startuolio apibrėžimui. Smulkiojo ir vidutinio...

Paslaugos
2019.06.13
Kauniečių „Rubbee“ pritraukė 1,6 mln. Eur finansavimą Premium 5

Jauna Kauno UAB „Rubbee“, sukūrusi prie dviračio montuojamą elektrinę pavarą, ir nuo pirmojo modelio...

Paslaugos
2019.06.13
Kaip per dešimtmetį keitėsi prezidentės metiniai pranešimai Premium

Antradienį prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime skaitys paskutinį savo metinį pranešimą apie vidaus ir...

Verslo aplinka
2019.06.10
Lietuvos įmonės galės dalyvauti NASA akceleravimo programoje 

Inovatyvios šalies įmonės, kuriančios sprendimus kosmoso industrijai, galės dalyvauti NASA akceleravimo...

Paslaugos
2019.06.09
ERROR: Script GetRssFeed.vbs is missing!
Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau