ESO Pažangios energijos klubo dirbtuvėse – efektyvumo sprendimai

Publikuota: 2019-04-17
ESO Pažangios energijos klubas kviečia įsitraukti kuo daugiau Lietuvoje veikiančių įmonių ir drauge rasti geriausius energijos vartojimo efektyvumą didinančius instrumentus.
ESO Pažangios energijos klubas kviečia įsitraukti kuo daugiau Lietuvoje veikiančių įmonių ir drauge rasti geriausius energijos vartojimo efektyvumą didinančius instrumentus.

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įsteigtas Pažangios energijos klubas, bendradarbiaudamas su „Verslo žiniomis“, praėjusią savaitę Vilniuje organizavo įmonėms skirtas dirbtuves „Energijos vartojimo efektyvumas – konkurencingam verslui“. Jose analizuotos elektros energijos vartojimo tendencijos ir prognozės, įmonių atstovai aptarė energiją efektyviau vartoti leidžiančius sprendimus bei pasidalino savo patirtimi juos diegiant, o tokias investicijas tik planuojantiems pristatytos finansavimo galimybės.

Kad įmonėms tema aktuali ir pasikeitė požiūris į energijos vartojimą, parodė susidomėjimas renginiu – prisirinko pilna salė dalyvių. Valentas Neviera, „Lietuvos energijos“ grupės darnaus vystymosi komunikacijos vadovas, pradėdamas renginį atkreipė dėmesį, kad kompanijos išleidžia milijonus energijai, bet dar prieš kelerius metus tik nedaugelis iš jų – galbūt tik išskyrus tas, kurios veikia energijai itin imliose pramonės srityse – į sąnaudas už energiją žvelgė kaip į tą sritį, kurią iš tiesų reikėtų valdyti. Pastaraisiais metais tendencija keičiasi: vis dažniau ieškoma energijos vartojimo efektyvinimo sprendimų, domimasi energijos taupymu, įmonės susirūpina aplinkos apsauga, o tai neretai tampa ir veiksmingu įrankiu konkurencinėje kovoje.

Renaldas Radvila, ESO Paslaugų tarnybos direktorius, priminė, kad iki 2020 m. Europos Sąjunga (ES) energijos vartojimą numatė sumažinti 20 %, lyginant su 2014 m. Lietuvos įsipareigojimas yra beveik 11,6 TWh. Eurostato duomenimis, Lietuvoje vieno bendro vidaus produkto vienetui sukurti reikalingos energijos sąnaudos yra didesnės beveik 1,9 karto nei ES vidurkis, todėl akivaizdu, kad reikalingi esminiai sprendimai. ESO prie to prisideda modernizuodama tinklus, diegdama išmaniuosius sprendimus bei kviesdama šalies įmones kartu siekti didesnio energijos vartojimo efektyvumo. Bendrovė inicijavo Pažangios energijos klubą įmonėms, ieškančioms geriausių patikrintų sprendimų, skirtų stipriam ir konkurencingam verslui.

Renkamės restoraną: yra vieta elektromobiliui?

Dirbtuvių metu „Luminor Lietuva“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas aptarė energetikos rinkos prognozes ir artimiausioje ateityje numatomus pokyčius, didelį dėmesį skirdamas atsinaujinančiai energetikai bei elektromobilių rinkos augimui. Anot jo, pasaulyje elektra vis labiau suvokiama kaip gamtą tausojantis kuras, o iškastinis kuras vis labiau suvokiamas kaip nedraugiškas aplinkai.

Kaip vieną iš tendencijų Ž. Mauricas minėjo, kad rinka supranta, jog naftos era artėja į pabaigą, nes investicijos į jos gavybą mažėja ir trumpėja siekiamas atsiperkamumo laikas. Tikimasi, kad išsivysčiusiose šalyse naftos paklausa ir toliau mažės, jos poreikis besivystančiose šalyse yra pervertintas. Tad naftos rinka taps labiau neapibrėžta, o pasiūla viršys paklausą. Be to, naftos paklausą mažina investicijos į energetinį efektyvumą ir, akcentavo pranešėjas, ypač „elektromobilių revoliucija“. Anot Ž. Maurico, jei Lietuva nori neatsilikti nuo tendencijų, pirmiausiai turi plėtoti reikiamą infrastruktūrą.

Jis teigė, kad netrukus restoraną ar kitą vietą, kur vykti, rinksimės pagal tai, ar šalia yra elektromobilio įkrovimo stotelė. „Nesakau, kad tai įvyks rytoj, bet ruoštis šiems ne tik energetikos rinkos, bet ir gyvenimo būdo pokyčiams turime pradėti jau šiandien“, – tikina Ž. Mauricas.

Greitas saulės jėgainių atsiperkamumas

Jau įgyvendintais energijos taupymo sprendimais dirbtuvėse dalinosi Arūnas Jonuška, Klaipėdos PET granulių gamybos UAB „Orion Global Pet“ technikos direktorius. Ypatingai didelį dėmesį energijos vartojimo efektyvumo didinimo sprendimų paieškai, diegimui ir eksperimentams nuo 2007 m. skiriančios įmonių grupės atstovas atsakė ir į daugeliui aktualų klausimą apie tokių investicijų atsiperkamumą bei paneigė mitus apie iš saulės gaunamos energijos neefektyvumą mūsų regione. Jis konstatavo, kad per 10 m. gamykloje energijos suvartojimą pavyko sumažinti perpus, o iki 2025 m. ji planuoja visiškai apsirūpinti atsinaujinančiais energijos šaltiniais.

„Pagrindinis rodiklis investuoti į sprendimą ar ne yra atsiperkamumo laikas. Mūsų atveju energijos gamyba iš saulės labai pasiteisino, nors mitas, kad saulės Lietuvoje nėra, vis dar gajus. Beje, visai neseniai priimant sprendimą didinti elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių pajėgumus atsisakėme investuoti į vėjo jėgainę dėl per ilgo atsiperkamumo laikotarpio – 13 m. Mūsų skaičiavimais, šios investicijos turi atsipirkti per 6–7 metus, o visos korporacijos politika – turi atsipirkti bent per 10 m.“, – patirtimi dalijosi A. Jonuška.

Didžiausia elektrinė ant stogo

A. Jonuškai antrino ir Albertas Trakimavičius, didžiausią Baltijos šalyse saulės jėgainę ant įmonės stogo pernai pasistačiusios PET ruošinių gamybos UAB „Retal Lithuania“ vyr. energetikas. Lentvaryje įsikūrusi įmonė naudoja daugybę energijos taupymo priemonių ir sprendimų, pvz., apšvietimą pakeitė LED technologijomis, optimizavo įrenginius, renovavo pastotes, skydines, išplėtė energijos apskaitų monitoringą ir t. t. Į energijos vartojimo efektyvumo didinimo sprendimų paiešką ši bendrovė aktyviai įtraukia visus darbuotojus – renka jų pasiūlymus ir padeda juos paversti realybe.

Saulės jėgainę „Retal Lithuania“ įsirengė gavusi finansavimą pagal Europos Sąjungos investicijų priemonę „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“. Kasmet investicijoms į energijos taupymo priemones įmonė skiria po 2–3 mln. Eur ir turi išsikėlusi aiškius tikslus: dar labiau mažinti CO2 išmetimus, gamyboje naudoti tik žalią elektros energiją, mažinti elektros energijos vartojimo sąnaudas, ieškoti naujų energijos taupymo būdų ir kt.

Tokių ir panašių sprendimų finansavimo galimybes verslui pristatė Energetikos ministerijos, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros, Viešųjų investicijų plėtros agentūros atstovai. Renginio dalyviai konsultavosi su finansines priemones administruojančiais ekspertais ir gavo praktinių patarimų, kaip lengvai ir greitai gauti finansavimą energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemonėms diegti.

Kviečia į klubą keistis patirtimi

ESO Pažangios energijos klubas kviečia įsitraukti kuo daugiau Lietuvoje veikiančių įmonių ir drauge rasti geriausius energijos vartojimo efektyvumą didinančius instrumentus, kurie paskatintų tvaraus verslo plėtrą, padidintų įmonių konkurencingumą bei tuo pačiu prisidėtų ateities kartoms išsaugant švaresnę Žemę.

Didžiausią vertę klubo nariai patiria iš aktyvaus dalinimosi patirtimi: jiems pristatomi geriausi Lietuvos ir užsienio pavyzdžiai, jie kviečiami dalyvauti įvairiuose renginiuose, teikiama informacija apie efektyvų energijos vartojimą.

ESO Pažangios energijos klubas yra platforma, kurią įprasmina nuolat besimokantys ir taip augantys įmonių darbuotojai ir vadovai. Pažangi energija ir pažangi komanda yra tvarios sėkmės paslaptis.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Procesų skaitmeninimas: verslas atskleidžia, kas svarbiausia Premium 1

Inžinerinės pramonės įmonės pagrindinėmis investicijomis, didinančiomis konkurencingumą, laiko gamybos...

Pramonė
05:45
Idėja iš Londono: lietuviai sukūrė sporto klubus vienijančią interneto platformą Premium 1

Aktyvi dviejų vaikų mama Greta Šidlauskienė su broliu Laurynu Gružinsku sukūrė sporto klubus vienijančią...

Paslaugos
2019.04.18
„Telecentras“ ir „LG Electronics“ bendradarbiaus Lietuvoje diegdami hibridinę TV 8

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras („Telecentras“) ir PIetų Korėjos bendrovė „LG Electronics“ sutarė...

Paslaugos
2019.04.18
„Inopatentas“ padeda apsaugoti intelektinę nuosavybę ir sumažinti finansinę naštą įmonėms Verslo tribūna 1

Remiantis Europos patentų tarnybos paskelbtais 2018 m. statistiniais duomenimis, pernai, palyginti su 2017...

Išmani Lietuva
2019.04.18
Kviečia paminėti pasaulinę intelektinės nuosavybės dieną Verslo tribūna

Balandžio 26 d. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kviečia į kasmetinį renginį „Intelektinės...

Išmani Lietuva
2019.04.18
ESO Pažangios energijos klubo dirbtuvėse – efektyvumo sprendimai Verslo tribūna

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įsteigtas Pažangios energijos klubas, bendradarbiaudamas su „Verslo...

Išmani Lietuva
2019.04.17
Populiariausi socialinės inžinerijos būdai ir kaip nuo jų apsisaugoti? Verslo tribūna 2

Per pastarąjį dešimtmetį kibernetinio saugumo kontekste vis daugiau dėmesio sulaukianti socialinė inžinerija...

Išmani Lietuva
2019.04.16
 Populiarėjantis pastatų BREEAM standartas – keliama kartelė vystytojams Verslo tribūna 2

Mūsų šalyje BREEAM standartu įvertintų pastatų kol kas – vienetai. Vis dėlto specialistai teigia, kad šis...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Pirmame gynybos hakatone triumfavo kompiuterinės regos sprendimų kūrėjai 1

Rukloje savaitgalį vykusios pirmosios Lietuvoje gynybos technologijų kūrybos stovyklos (hakatono) pagrindinį,...

Paslaugos
2019.04.16
Lietuva neužleidžia lyderio pozicijų lazerių srityje Verslo tribūna

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK) nariai vieningai tvirtina, kad LITEK ypač svarbus ir...

Išmani Lietuva
2019.04.16
V. Bumelio įmonė su 50 mln. Eur investicija įsitvirtins 70 mlrd. USD rinkoje Premium 12

Verslininko Vlado Algirdo Bumelio netiesiogiai kontroliuojama gamtos mokslų ir genų inžinerijos mokslinių...

Pramonė
2019.04.16
„Startup Visa“ rezultatai gerėja, panaši programa ruošiama ir darbuotojams 1

Per pirmus tris šių metų mėnesius leidimą Lietuvoje įkurti 18 startuolių gavo 45 užsienio piliečiai,...

Paslaugos
2019.04.13
Vilniuje įsikūrė CERN gimęs startuolis „ProtonMail“ 7

„ProtonMail“, viena žymiausių kibernetinio saugumo kompanijų, atvėrusių savo biuro duris Vilniuje. Šis...

Paslaugos
2019.04.11
„Ford“ irgi siūlys gamyklinę telematikos sistemą Premium

Koncernas „Ford“ Amsterdame neseniai vykusiame renginyje paskelbė apie jau šiemet Europoje pradedamus siūlyti...

Paslaugos
2019.04.11
„Bitė“ plečia savo tarptautinį tinklą, nuo šiol turės kabelį į Ukrainą 1

Informacijos ir komunikacijos technologijų bendrovė „Bitė Lietuva“ stiprina savo tarptautinių jungčių tinklą.

Paslaugos
2019.04.11
VMG akcininkas S. Paulauskas: teko išbraukti projektų už pusę milijardo eurų Premium 21

Sigitas Paulauskas, Vakarų medienos grupės (VMG) akcininkas ir verslo plėtros konsultantas apie tramdomą...

Pramonė
2019.04.11
Nevalyva dirbtinio intelekto strategija 12

Turbūt iš tikrųjų niekas jau seniai neskaito jokių oficialių dokumentų. Tikriausiai daugelis jau pamiršo...

Išmani Lietuva
2019.04.11
Specialistai įvertino Vilniaus senamiestį: kokybiškų biurų trūkumą didins ir Lietuvą atrandantys „fintech“ startuoliai Verslo tribūna 3

Nekilnojamojo turto plėtotojams pastaraisiais metais fiksuojant augantį žmonių norą įsikurti arčiau Vilniaus...

Išmani Lietuva
2019.04.10
Lietuvos paštui licencinio turto įvertinimas leido sumažinti išlaidas Verslo tribūna 4

Beveik 2500 kompiuterizuotų darbo vietų turinčiam Lietuvos paštui „Microsoft“ licencinio turto įvertinimas...

Išmani Lietuva
2019.04.09
Daugiau jokių adatų: lietuviai sukūrė jutiklį, gebantį atlikti kraujo tyrimus Premium 21

Bendrovė „Brolis Semiconductors“ kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkais sukūrė...

Paslaugos
2019.04.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau