Populiarėjantis pastatų BREEAM standartas – keliama kartelė vystytojams

Publikuota: 2019-04-16

Mūsų šalyje BREEAM standartu įvertintų pastatų kol kas – vienetai. Vis dėlto specialistai teigia, kad šis sertifikatas greitu metu nebebus jokia egzotika, nes ir mūsų rinkoje pamažu formuojasi naujas kokybės supratimas. Jo laikosi darbdaviai, ieškantys naujų kokybiškų erdvių savo darbuotojams, aukščiausių standartų siekia ir konkuruojantys NT vystytojai.

Investicijos ir grąža

Vienas BREEAM tikslų – didinti pastatų savininkų, nuomininkų ir statytojų sąmoningumą apie tvaraus požiūrio privalumus. Specialistai pripažįsta, kad metodika ne tik leidžia sėkmingai ir kaštų prasme efektyviai pritaikyti tvarumo sprendimus, bet ir neša aiškiai apčiuopiamą finansinę naudą investuotojams.

„Statybų technologijoms tobulėjant, tvarių pasirinkimų poveikis kainai nuosekliai mažėja. Tapo norma, kad kai tokios priemonės prideda papildomų išlaidų, jos dažnai atsiperka per mažesnes eksploatacines išlaidas, o galiausiai sutaupoma per visą pastato gyvavimo laikotarpį“, – aiškina vienos didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kuriančios bendrovės „Darnu Group“ turto valdymo direktorius Linas Savickas.

Didesnis efektyvumas ir kokybė, susijusi su tvarumu, taip pat padeda tokiam pastatui tapti komerciškai sėkmingesniu. Apžvelgdami rinkos tendencijas, NT specialistai nuosekliai pateikia vis daugiau įrodymų, apie tai, kad BREEAM įvertinami pastatai padidina grąžos normas investuotojams ir užtikrina aukštesnes pardavimų vertes vystytojams bei savininkams.

„Investuotojams pastatas su BREEAM sertifikatu užtikrina ir įrodo, kad buvo pastatytas ir valdomas pagal aukščiausio lygio reikalavimus, keliamus visame pasaulyje, o tai, žinoma, teikia pasitikėjimą, bei prioretizuoja statinį tarp kitų, neturinčių tokio įvertinimo. Idealiu variantu tokio pastato išlaikymas bus pigesnis, nuoma brangesnė ir dėl to teikiama investicinė grąža bus aukštesnė. Tai suponuoja, kad pastato išliekamoji vertė taip pat didėja“, – teigia L. Savickas.

Prieš šešetą metų atliktas Mastrichto universiteto tyrimas, kuriame buvo vertinamas BREEAM sertifikavimo poveikis biurų pastatams Londone 2000–2009 m., atskleidė, kad šių pastatų sandorių kaina didesnė už rinkos vidurkį 21 proc., o nuomos – 18 proc.

Pionierinė sistema, užkariavusi pasaulį

Kaip pasakoja atestuotas BREEAM vertintojas Lietuvoje Kęstutis Kvietkauskas, 1990-ais metais Didžiojoje Britanijoje pristatyta pirmoji metodika, skirta naujų biurų pastatų vertinimui, buvo pionierinė sistema. Vėliau sukurtos metodikos vertinti ir kitų paskirčių pastatus bei jau veikiančius ar renovuojamus biurus, be to, pagal BREEAM sertifikavimo sistemą buvo išvystyti ir kiti panašūs pastatų poveikio aplinkai vertinimo standartai. Tačiau BREEAM išliko ilgiausiai pasaulyje veikiantis visuotinai pripažintas pastatų tvarumo vertinimo, reitingavimo ir sertifikavimo metodas. Šiuo metu daugiau nei 80 pasaulio šalių jau sertifikuota virš 250 tūkst. pastatų.

Kaip teigia K. Kvietkauskas, pastatų reitingavimo metodas leidžia iš anksto įsivertinti, kiek projektuojamas ir statomas pastatas bus tvarus, draugiškas aplinkai ir jo naudotojams, energiškai efektyvus.

„Metodika leidžia konkrečiai įsivertinti kiekvieną kriterijų atskirai ir jų visumą. Sprendimus, kaip bus siekiama įvertinimo, nulemia iki projektuojant atliktos studijos ir projektavimo metu, tariantis su užsakovais bei rangovais, pasitvirtinamos konkrečios kategorijos“, – dėsto K. Kvietkauskas.

Kiekviena kategorija skaidoma į gausybę vertinimo faktorių, iš kurių kiekvienas turi specifinį tikslą ir lyginamąjį indeksą. Kai BREEAM atestuotojo nustatytas siekiamas indeksas yra pasiektas, vertinamasis pastatas ar kitas turtas gauna taškus, vadinamus kreditais.

„Pavyzdžiui vertinant Vilniaus verslo centro „Park Town“ pastatą, gavusį „New Construction Excellent“ įvertinimą, jis visose kategorijose pasiekė aukštus rezultatus, bet išsiskyrė didžiausią įtaką vertinimui turinčiose „Sveikatos ir gerovės“ bei „Energetikos“ dalyse, kur siekiami labai aukšti balai, o šios kategorijos turi didžiausią reikšmę visam vertinimui ir pastatų tvarumui“, – pastebi K. Kvietkauskas.

L. Savicko teigimu, aukštus įvertinimus minimose srityse „Park Town“ pastatui lėmė išmanios pastato valdymo sistemos, individualiai prie kiekvieno darbuotojo prisitaikantys apšvietimo bei mikroklimato reguliavimo sprendimai, taip pat iš fasaduose jau gamykloje įdiegtų fotovoltinių modulių tiekiamos elektros energijos panaudojimas visų bendrųjų patalpų poreikiams.

 „Sveikata ir gerovė“ – vienas svarbiausių vertinimo kriterijų visame pasaulyje, kuris griežtai apima pastate dirbančio žmogaus komfortą. Jei žiūrint į šio vertinimo subkategorijas, jos būtų: vizualinis komfortas (siekiama užtikrinti natūralų apšvietimą pastate, akinimo prevencijos sprendinius, galimybę ilsinti akis darbo vietoje, turint vaizdą į lauką, dirbtinio apšvietimo aukščiausių reikalavimų taikymas); vidaus oro kokybė (vidaus oro kokybės planavimas, vėdinimo bei oro kokybės užtikrinimas pastate, nuodingųjų dalelių normavimas naudojamose medžiagose); šiluminis komfortas (šiluminio komforto užtikrinimas pagal gerąsias praktikas, modeliuojant suprojektuotą vėdinimą bei optimizuojant sprendinius);  akustika (užtikrinamas akustinis komfortas pastate); vandens kokybė (projektuojama pasiremiant tarptautiniais gerosios praktikos standartais, kad būtų užtikrinta geriamo vandens kokybė)“, – atskleidžia K. Kvietkauskas.

Nebebus egzotika

Viso pasaulio nekilnojamojo turto plėtotojų linksniuojamo BREEAM standarto sertifikatais įvertintų pastatų vis daugiau matome ir Lietuvoje. Galimybes išplėtusios naujosios statybų technologijos skatina plėtotojus diegtis tvarius sprendimus, o atlygiu už rūpinimąsi savo aplinka tampa verslo bendruomenių ir galutinių vartotojų įvertinimas.

BREEAM standartų atitikties vertinimu visame pasaulyje užsiima tik 2600 kvalifikuotų nepriklausomų atestuotojų. L. Savicko teigimu, artimiausiu metu jiems darbo tikrai nepritrūks ir Lietuvoje.

„Galime teigti, kad rinkoje pamažu formuojasi naujas kokybės supratimas, o Vilniuje sparčiai dygstančiuose verslo pastatuose diegiamos technologijos jau pripratino čia besikuriančių įmonių darbuotojus prie kokybiškesnių darbo sąlygų, kurias užtikrina inovacijos ir projektavimo metu numatyti sprendimai. Todėl greitai BREEAM sertifikatai nebebus jokia egzotika, o būtinybė tiems NT vystytojams, kurie sieks darnios veiklos standartų ir ves rinką į priekį“, – įsitikinęs specialistas.

Šios nuomonės laikosi ir K. Kvietkauskas.

„Pastatų sertifikavimo tendencijos Vilniuje, ypatingai tarp stipriųjų NT vystytojų ir biurų rinkoje, yra pakankamai geros ir optimistiškos“, – vertina ekspertas.

Bendra Informacija apie BREEAM:

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method – angl. trumpinys) – tarptautinis tvariųjų pastatų standartas, 1988 metais pradėtas kurti pirmąsias tris raides indikuojančiame Pastatų tyrimo biure (Building Research Establishment – angl.) Vatforde, Didžiojoje Britanijoje. 1990-aisiais pristatyta pirmoji metodika, skirta naujų biurų pastatų vertinimui, netrukus pradėta taikyti ne tik britų salyne, bet ilgainiui išplito ir po visą pasaulį. „BREEAM New Construction“ sertifikato siekiančių naujų pastatų vertinimo procedūra susideda iš dviejų dalių – pirmajame etape vertinami statinio projektiniai sprendiniai, o pasibaigus statyboms vėl atliekamas auditas ir išduodamas tikrasis sertifikatas. „BREEAM In-Use“ sertifikatu įvertinami jau naudojami pastatai. BREEAM standarto pakopos – „Pass“ (liet. patenkinamas), „Good“ (geras), „Very Good“ (labai geras), „Excellent“ (puikus) ir „Outstanding“ (išskirtinis) – atitinkamai kelia reikalavimų atskiroms kategorijoms kartelę aukščiau.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Lietuviai lazeriais ir ultragarsu apdirbs pačias trapiausias medžiagas

Bendrovės iš Vilniaus lazerinių technologijų klasterio TOOLAS baigia kurti ir netrukus pasiūlys pasaulinei...

KTU su ukrainiečiais imasi kurti naujos kartos neperšaunamas liemenes

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su Kijevo nacionaliniu technologijos ir dizaino...

Technologijos
2019.10.22
Vyksta pratybos „Kibernetinis skydas 2019“ 

Lietuvoje prasideda nacionalinės kibernetinio saugumo ir gynybos pratybos „Kibernetinis skydas 2019“, kuriose...

Technologijos
2019.10.22
„LBChain“ technologinės platformos kūrimo finale – IBM ir „Tieto“

Blokų grandinės technologija grįstos eksperimentinės Lietuvos banko (LB) platformos „LBChain“ kūrimo konkurse...

Technologijos
2019.10.22
Kova su klimato kaita – Lietuvos verslo darbotvarkėje Verslo tribūna

Pastaruoju metu į pirmąsias naujienų pozicijas kaip niekada aukštai iškilę klimato kaitos klausimai verčia iš...

Išmani Lietuva
2019.10.21
Kauniečių sukurta žaidimų platforma pritraukė 2,5 mln. Eur investiciją Premium

Kauno UAB „Helis play“ kiek daugiau nei pusmetį vystoma kompiuterinių žaidimų pardavimo platforma „Eneba.com“...

Technologijos
2019.10.21
Įspūdingą energijos kiekį sutaupiusi „Grigeo“ įvertinta „Išmanios Lietuvos“ konferencijoje   Verslo tribūna

Darnios ir konkurencingumą didinančios veiklos vaisius „Verslo žinių“ organizuotoje konferencijoje „Išmani...

Išmani Lietuva
2019.10.18
Laikas atnaujinti terminalus – „Microsoft“ stabdo senų įterptinių sistemų palaikymą Premium 2

„Microsoft“ nuo kitų metų pradžios stabdo bene paskutinės iš senųjų įterptinių operacinių sistemų (OS)...

Technologijos
2019.10.17
Vilniečiai sukūrė lazerį savaeigiui: nykščio dydžio, už 300 Eur Premium 11

Vienus mažiausių ir pigiausių pasaulyje lazerių aplinkai skenuoti gaminanti Vilniaus „Integrated Optics“...

Pramonė
2019.10.16
„Išmani Lietuva“: apie mus ir technologijas 2

Estija praėjusią savaitę pradėjo siūlyti viešąsias paslaugas piliečiams, dar prieš jiems kreipiantis. Apie...

Technologijos
2019.10.15
„Išmanios Lietuvos“ pranešėjas: daugelio atsakymų dar neturime, bet DI nereikia bijoti 9

Dr. Giedrius Buračas, biofizikas ir neurobiologas, vadovaujantis keliems JAV gynybos departamento...

Technologijos
2019.10.11
Lietuvių kriptovaliutų biržoje „suvaikščiojo“ 80 mln. Eur, atėjo naujas akcininkas 8

Lietuvos bendrovė „Bitmarket“, valdanti tarptautinę kriptovaliutų biržą „Btc-exchange.com“, pernai pasiekė...

Rinkos
2019.10.10
Spausdinimo sprendimai: Japonijos milžinai didina apsukas Lietuvoje Premium

Baltijos šalių biuro įrangos ir spausdinimo sprendimų rinkoje šiemet įvyko nemažai pokyčių. Klientams jie...

Paslaugos
2019.10.10
Kas bendro tarp 100 mlrd. Eur, Lietuviškų IoT startuolių ir „Avataro“? Kai Holivudo fantazijos tampa realybe Verslo tribūna 6

Medis, kuris biologiniais jutikliais viską jaučia, o žmonės gali su juo susijungti ir dalintis informacija.

Išmani Lietuva
2019.10.10
MITA imasi skatinti gyvybės mokslų sektorių 6

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) pradeda įgyvendinti naują iniciatyvą „Gyvybės mokslų...

Paslaugos
2019.10.09
Suskaičiavo išlaidas MTEP: įmonės nedaug atsilieka nuo universitetų 1

Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, pernai mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP)...

Paslaugos
2019.10.09
Silvana nejuokauja

Švedišku „Oskaru“ apdovanotoje dokumentikoje apie ją pačią Silvana Imam grįžta į vaikystės namus Plungėje.

Verslo klasė
2019.10.08
Latvės JK įkurtam startuoliui Lietuvos bankas suteikė e. pinigų įstaigos licenciją 3

Lietuvos bankas sparčiai augančiai pinigų pervedimo platformai „Opal Transfer“ išdavė elektroninių pinigų...

Paslaugos
2019.10.08
Automatizuoti įrankiai ir jų vystymas IT paslaugų teikime: „Blue Bridge Bond“ patirtis Verslo tribūna

Viena pirmųjų Lietuvoje pradėjusi naudoti automatizuotą kompiuterinių darbo vietų priežiūros įrankį, „Blue...

Išmani Lietuva
2019.10.07
Šimtai mokytojų Lietuvoje pradėjo mokytis dirbti su technologijomis Verslo tribūna 1

Rugsėjo 16 d. prasidėjo mentorystės programos pradinių klasių mokytojams „Technologijų vedliai“ naujas...

Išmani Lietuva
2019.10.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau