Populiarėjantis pastatų BREEAM standartas – keliama kartelė vystytojams

Publikuota: 2019-04-16

Mūsų šalyje BREEAM standartu įvertintų pastatų kol kas – vienetai. Vis dėlto specialistai teigia, kad šis sertifikatas greitu metu nebebus jokia egzotika, nes ir mūsų rinkoje pamažu formuojasi naujas kokybės supratimas. Jo laikosi darbdaviai, ieškantys naujų kokybiškų erdvių savo darbuotojams, aukščiausių standartų siekia ir konkuruojantys NT vystytojai.

Investicijos ir grąža

Vienas BREEAM tikslų – didinti pastatų savininkų, nuomininkų ir statytojų sąmoningumą apie tvaraus požiūrio privalumus. Specialistai pripažįsta, kad metodika ne tik leidžia sėkmingai ir kaštų prasme efektyviai pritaikyti tvarumo sprendimus, bet ir neša aiškiai apčiuopiamą finansinę naudą investuotojams.

„Statybų technologijoms tobulėjant, tvarių pasirinkimų poveikis kainai nuosekliai mažėja. Tapo norma, kad kai tokios priemonės prideda papildomų išlaidų, jos dažnai atsiperka per mažesnes eksploatacines išlaidas, o galiausiai sutaupoma per visą pastato gyvavimo laikotarpį“, – aiškina vienos didžiausių Lietuvoje erdves gyvenimui, verslui ir poilsiui kuriančios bendrovės „Darnu Group“ turto valdymo direktorius Linas Savickas.

Didesnis efektyvumas ir kokybė, susijusi su tvarumu, taip pat padeda tokiam pastatui tapti komerciškai sėkmingesniu. Apžvelgdami rinkos tendencijas, NT specialistai nuosekliai pateikia vis daugiau įrodymų, apie tai, kad BREEAM įvertinami pastatai padidina grąžos normas investuotojams ir užtikrina aukštesnes pardavimų vertes vystytojams bei savininkams.

„Investuotojams pastatas su BREEAM sertifikatu užtikrina ir įrodo, kad buvo pastatytas ir valdomas pagal aukščiausio lygio reikalavimus, keliamus visame pasaulyje, o tai, žinoma, teikia pasitikėjimą, bei prioretizuoja statinį tarp kitų, neturinčių tokio įvertinimo. Idealiu variantu tokio pastato išlaikymas bus pigesnis, nuoma brangesnė ir dėl to teikiama investicinė grąža bus aukštesnė. Tai suponuoja, kad pastato išliekamoji vertė taip pat didėja“, – teigia L. Savickas.

Prieš šešetą metų atliktas Mastrichto universiteto tyrimas, kuriame buvo vertinamas BREEAM sertifikavimo poveikis biurų pastatams Londone 2000–2009 m., atskleidė, kad šių pastatų sandorių kaina didesnė už rinkos vidurkį 21 proc., o nuomos – 18 proc.

Pionierinė sistema, užkariavusi pasaulį

Kaip pasakoja atestuotas BREEAM vertintojas Lietuvoje Kęstutis Kvietkauskas, 1990-ais metais Didžiojoje Britanijoje pristatyta pirmoji metodika, skirta naujų biurų pastatų vertinimui, buvo pionierinė sistema. Vėliau sukurtos metodikos vertinti ir kitų paskirčių pastatus bei jau veikiančius ar renovuojamus biurus, be to, pagal BREEAM sertifikavimo sistemą buvo išvystyti ir kiti panašūs pastatų poveikio aplinkai vertinimo standartai. Tačiau BREEAM išliko ilgiausiai pasaulyje veikiantis visuotinai pripažintas pastatų tvarumo vertinimo, reitingavimo ir sertifikavimo metodas. Šiuo metu daugiau nei 80 pasaulio šalių jau sertifikuota virš 250 tūkst. pastatų.

Kaip teigia K. Kvietkauskas, pastatų reitingavimo metodas leidžia iš anksto įsivertinti, kiek projektuojamas ir statomas pastatas bus tvarus, draugiškas aplinkai ir jo naudotojams, energiškai efektyvus.

„Metodika leidžia konkrečiai įsivertinti kiekvieną kriterijų atskirai ir jų visumą. Sprendimus, kaip bus siekiama įvertinimo, nulemia iki projektuojant atliktos studijos ir projektavimo metu, tariantis su užsakovais bei rangovais, pasitvirtinamos konkrečios kategorijos“, – dėsto K. Kvietkauskas.

Kiekviena kategorija skaidoma į gausybę vertinimo faktorių, iš kurių kiekvienas turi specifinį tikslą ir lyginamąjį indeksą. Kai BREEAM atestuotojo nustatytas siekiamas indeksas yra pasiektas, vertinamasis pastatas ar kitas turtas gauna taškus, vadinamus kreditais.

„Pavyzdžiui vertinant Vilniaus verslo centro „Park Town“ pastatą, gavusį „New Construction Excellent“ įvertinimą, jis visose kategorijose pasiekė aukštus rezultatus, bet išsiskyrė didžiausią įtaką vertinimui turinčiose „Sveikatos ir gerovės“ bei „Energetikos“ dalyse, kur siekiami labai aukšti balai, o šios kategorijos turi didžiausią reikšmę visam vertinimui ir pastatų tvarumui“, – pastebi K. Kvietkauskas.

L. Savicko teigimu, aukštus įvertinimus minimose srityse „Park Town“ pastatui lėmė išmanios pastato valdymo sistemos, individualiai prie kiekvieno darbuotojo prisitaikantys apšvietimo bei mikroklimato reguliavimo sprendimai, taip pat iš fasaduose jau gamykloje įdiegtų fotovoltinių modulių tiekiamos elektros energijos panaudojimas visų bendrųjų patalpų poreikiams.

 „Sveikata ir gerovė“ – vienas svarbiausių vertinimo kriterijų visame pasaulyje, kuris griežtai apima pastate dirbančio žmogaus komfortą. Jei žiūrint į šio vertinimo subkategorijas, jos būtų: vizualinis komfortas (siekiama užtikrinti natūralų apšvietimą pastate, akinimo prevencijos sprendinius, galimybę ilsinti akis darbo vietoje, turint vaizdą į lauką, dirbtinio apšvietimo aukščiausių reikalavimų taikymas); vidaus oro kokybė (vidaus oro kokybės planavimas, vėdinimo bei oro kokybės užtikrinimas pastate, nuodingųjų dalelių normavimas naudojamose medžiagose); šiluminis komfortas (šiluminio komforto užtikrinimas pagal gerąsias praktikas, modeliuojant suprojektuotą vėdinimą bei optimizuojant sprendinius);  akustika (užtikrinamas akustinis komfortas pastate); vandens kokybė (projektuojama pasiremiant tarptautiniais gerosios praktikos standartais, kad būtų užtikrinta geriamo vandens kokybė)“, – atskleidžia K. Kvietkauskas.

Nebebus egzotika

Viso pasaulio nekilnojamojo turto plėtotojų linksniuojamo BREEAM standarto sertifikatais įvertintų pastatų vis daugiau matome ir Lietuvoje. Galimybes išplėtusios naujosios statybų technologijos skatina plėtotojus diegtis tvarius sprendimus, o atlygiu už rūpinimąsi savo aplinka tampa verslo bendruomenių ir galutinių vartotojų įvertinimas.

BREEAM standartų atitikties vertinimu visame pasaulyje užsiima tik 2600 kvalifikuotų nepriklausomų atestuotojų. L. Savicko teigimu, artimiausiu metu jiems darbo tikrai nepritrūks ir Lietuvoje.

„Galime teigti, kad rinkoje pamažu formuojasi naujas kokybės supratimas, o Vilniuje sparčiai dygstančiuose verslo pastatuose diegiamos technologijos jau pripratino čia besikuriančių įmonių darbuotojus prie kokybiškesnių darbo sąlygų, kurias užtikrina inovacijos ir projektavimo metu numatyti sprendimai. Todėl greitai BREEAM sertifikatai nebebus jokia egzotika, o būtinybė tiems NT vystytojams, kurie sieks darnios veiklos standartų ir ves rinką į priekį“, – įsitikinęs specialistas.

Šios nuomonės laikosi ir K. Kvietkauskas.

„Pastatų sertifikavimo tendencijos Vilniuje, ypatingai tarp stipriųjų NT vystytojų ir biurų rinkoje, yra pakankamai geros ir optimistiškos“, – vertina ekspertas.

Bendra Informacija apie BREEAM:

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method – angl. trumpinys) – tarptautinis tvariųjų pastatų standartas, 1988 metais pradėtas kurti pirmąsias tris raides indikuojančiame Pastatų tyrimo biure (Building Research Establishment – angl.) Vatforde, Didžiojoje Britanijoje. 1990-aisiais pristatyta pirmoji metodika, skirta naujų biurų pastatų vertinimui, netrukus pradėta taikyti ne tik britų salyne, bet ilgainiui išplito ir po visą pasaulį. „BREEAM New Construction“ sertifikato siekiančių naujų pastatų vertinimo procedūra susideda iš dviejų dalių – pirmajame etape vertinami statinio projektiniai sprendiniai, o pasibaigus statyboms vėl atliekamas auditas ir išduodamas tikrasis sertifikatas. „BREEAM In-Use“ sertifikatu įvertinami jau naudojami pastatai. BREEAM standarto pakopos – „Pass“ (liet. patenkinamas), „Good“ (geras), „Very Good“ (labai geras), „Excellent“ (puikus) ir „Outstanding“ (išskirtinis) – atitinkamai kelia reikalavimų atskiroms kategorijoms kartelę aukščiau.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

ESO Pažangios energijos klubo dirbtuvėse – efektyvumo sprendimai Verslo tribūna

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įsteigtas Pažangios energijos klubas, bendradarbiaudamas su „Verslo...

 Populiarėjantis pastatų BREEAM standartas – keliama kartelė vystytojams Verslo tribūna 2

Mūsų šalyje BREEAM standartu įvertintų pastatų kol kas – vienetai. Vis dėlto specialistai teigia, kad šis...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Pirmame gynybos hakatone triumfavo kompiuterinės regos sprendimų kūrėjai 1

Rukloje savaitgalį vykusios pirmosios Lietuvoje gynybos technologijų kūrybos stovyklos (hakatono) pagrindinį,...

Paslaugos
2019.04.16
Populiariausi socialinės inžinerijos būdai ir kaip nuo jų apsisaugoti? Verslo tribūna 1

Per pastarąjį dešimtmetį kibernetinio saugumo kontekste vis daugiau dėmesio sulaukianti socialinė inžinerija...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Lietuva neužleidžia lyderio pozicijų lazerių srityje Verslo tribūna

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK) nariai vieningai tvirtina, kad LITEK ypač svarbus ir...

Išmani Lietuva
2019.04.16
V. Bumelio įmonė su 50 mln. Eur investicija įsitvirtins 70 mlrd. USD rinkoje Premium 12

Verslininko Vlado Algirdo Bumelio netiesiogiai kontroliuojama gamtos mokslų ir genų inžinerijos mokslinių...

Pramonė
2019.04.16
„Startup Visa“ rezultatai gerėja, panaši programa ruošiama ir darbuotojams 1

Per pirmus tris šių metų mėnesius leidimą Lietuvoje įkurti 18 startuolių gavo 45 užsienio piliečiai,...

Paslaugos
2019.04.13
Vilniuje įsikūrė CERN gimęs startuolis „ProtonMail“ 7

„ProtonMail“, viena žymiausių kibernetinio saugumo kompanijų, atvėrusių savo biuro duris Vilniuje. Šis...

Paslaugos
2019.04.11
„Ford“ irgi siūlys gamyklinę telematikos sistemą Premium

Koncernas „Ford“ Amsterdame neseniai vykusiame renginyje paskelbė apie jau šiemet Europoje pradedamus siūlyti...

Paslaugos
2019.04.11
„Bitė“ plečia savo tarptautinį tinklą, nuo šiol turės kabelį į Ukrainą 1

Informacijos ir komunikacijos technologijų bendrovė „Bitė Lietuva“ stiprina savo tarptautinių jungčių tinklą.

Paslaugos
2019.04.11
VMG akcininkas S. Paulauskas: teko išbraukti projektų už pusę milijardo eurų Premium 21

Sigitas Paulauskas, Vakarų medienos grupės (VMG) akcininkas ir verslo plėtros konsultantas apie tramdomą...

Pramonė
2019.04.11
Nevalyva dirbtinio intelekto strategija 11

Turbūt iš tikrųjų niekas jau seniai neskaito jokių oficialių dokumentų. Tikriausiai daugelis jau pamiršo...

Išmani Lietuva
2019.04.11
Specialistai įvertino Vilniaus senamiestį: kokybiškų biurų trūkumą didins ir Lietuvą atrandantys „fintech“ startuoliai Verslo tribūna 3

Nekilnojamojo turto plėtotojams pastaraisiais metais fiksuojant augantį žmonių norą įsikurti arčiau Vilniaus...

Išmani Lietuva
2019.04.10
Lietuvos paštui licencinio turto įvertinimas leido sumažinti išlaidas Verslo tribūna 4

Beveik 2500 kompiuterizuotų darbo vietų turinčiam Lietuvos paštui „Microsoft“ licencinio turto įvertinimas...

Išmani Lietuva
2019.04.09
Daugiau jokių adatų: lietuviai sukūrė jutiklį, gebantį atlikti kraujo tyrimus Premium 21

Bendrovė „Brolis Semiconductors“ kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkais sukūrė...

Paslaugos
2019.04.09
Moksliniam tyrimui pristatyti – 3 minutės

2019 m. „Trijų minučių disertacijos“ konkursą Vilniaus universiteto Mokslinės komunikacijos ir informacijos...

Verslo klasė
2019.04.06
Interviu su Nobelio premijos laureatu: lazeriai gali išspręsti ir vėžio, ir branduolinių atliekų problemą Premium

Lietuvoje neseniai viešėjęs 2018 m. fizikos srities Nobelio premijos laureatas prancūzas Gerard‘as Mourou...

Paslaugos
2019.04.05
Ir vietinių, ir pasaulinių debesijos tiekėjų klientų skaičius Lietuvoje auga Verslo tribūna 2

Debesų kompiuterijos giganto „Amazon Web Services” (AWS) atstovai Baltijos šalyse „Cloudvisor“ skaičiuoja,...

Išmani Lietuva
2019.04.05
Pirmoje „Startup Wise Guys Lietuva“ programoje – 12 startuolių Premium

Estijos jauno verslo akseleravimo bendrovė „Startup Wise Guys“, vasarį pradėjusi veiklą Lietuvoje, į 3...

Paslaugos
2019.04.04
Vilniaus inovacijų forumas „Innovation Drift 2019“ pasiryžęs ateitį kurti, o ne prognozuoti Verslo tribūna

Technologijų ir inovacijų rodikliai Lietuvoje auga kasmet – tą puikiai parodo ir tarptautinis pripažinimas,...

Išmani Lietuva
2019.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau