Ko reikia startuoliui: pagalba nuo „nulio“ iki investicijų inovacijoms

Publikuota: 2019-02-28
Karolis Basevičius ir Lukas Laurinavičius dalyvavo MITA organizuojamame startuolių konkurse „Ieškomas inovatorius“ – konkurso metu įkūrė įmonę „Ionicum“, gaminančią sveikus ir ekologiškus užkandžius.
Karolis Basevičius ir Lukas Laurinavičius dalyvavo MITA organizuojamame startuolių konkurse „Ieškomas inovatorius“ – konkurso metu įkūrė įmonę „Ionicum“, gaminančią sveikus ir ekologiškus užkandžius.

Inovatyvių idėjų kūrėjai, kurie jas siekia paversti verslais, susiduria su daugybe iššūkių: nuo klausimų, ar idėja verta tapti verslu, kaip ją pateikti ir pristatyti potencialiems investuotojams, iki, galiausiai, – ar kuriamas produktas turės vartotojų.
Idėjų turintiems pradedantiesiems verslininkams ar mokslininkams svarbios profesionalios ekspertų konsultacijos. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) siūlo paslaugų paketą startuoliams, kur jie gali gauti ne tik atsakymus į kylančius klausimus, pasitikrinti savo idėjos potencialą rinkoje bei sulaukti valstybės investicijų. 

Idėjai pasitikrinti – konkursai ir ekspertų pagalba

Dažnai kyla klausimas, nuo ko pradėti tiems, kurie turi „žalią“ verslo idėją. MITA ragina dalyvauti idėjų konkurse „Ieškomas inovatorius“, kuriame bet kuris asmuo gali pateikti inovatyvaus verslo idėją ir sulaukti patarimų, ką daryti toliau.

MITA tęsia jau trečią kartą skelbiamą konkursą, kuriuo siekia inicijuoti inovatyvių startuolių kūrimąsi. Idėjų iki kovo 4 d. laukiama iš visos Lietuvos, o konkursą laimėję perspektyviausieji dalyviai gaus projekto „InoSpurtas“ paslaugas ir galės įsteigti naujas technologines įmones.

Konkursas orientuojasi į tris tikslines grupes: jaunus žmones su inovatyviomis idėjomis bei pradedančius ar pažengusius startuolius, mokslininkus, siekiančius komercializuoti išradimus ir inovacijas, bei smulkųjį ar vidutinį verslą, kuriam aktualu plėtoti technologijas.

Konkurso metu įsisteigusioms įmonėms suteikiamos 100 dienų startuolių inkubavimo paslaugos Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje. Startuoliams sudaromos galimybės naudotis visa reikalinga infrastruktūra produktui kurti ir tobulinti, taip pat suteikiamos verslo mentorystės paslaugos – pagalba rašant verslo planą ir kita nefinansinė parama.

Pasibaigus inkubavimo laikotarpiui komisija kasmet atrenka perspektyviausią startuolį, kuris toliau „augina verslo raumenis“ žinomiausiuose akceleravimo centruose Europoje. Pagal šį konkursą per dvejus metus įsteigtos 28 technologinės įmonės, o bendrovė „Automobilių istorijų registras“ sėkmingai inkubavosi „Volkswagen“ akceleratoriuje Vokietijoje, „Ionicum“ dalyvauja „RIS Innovation Grants“ programoje.

Dalyvavo konkurse – sukūrė įmonę

Karolis Basevičius ir Lukas Laurinavičius dalyvavo MITA organizuojamame startuolių konkurse „Ieškomas inovatorius“. Jie konkurso metu įkūrė įmonę „Ionicum“, gaminančią sveikus ir ekologiškus užkandžius, kurie išlaiko maksimaliai daug funkcinių savybių ir tuo išsiskiria iš konkurentų. K. Basevičius prisipažįsta, kad būtent šis konkursas paskatino imtis verslo.

„Kelis mėnesius dirbome su MITA specialistais gludindami ir grynindami idėją. Kiekviena darbo valanda įdėta į verslo idėją darė ją vis patrauklesnę, todėl rezultatas – įsteigta įmonė“, – pasakoja K. Basevičius. Anot jo, MITA specialistai pamatė potencialą ir tai paskatino investuoti nuosavų lėšų bei kurti įmonę, kuri toliau vystoma. Jis įsitikinęs, kad kuriant inovaciją jauniems žmonėms reikia palaikymo.

Konkurso idėjos stebino perspektyvumu: sporto ir medicinos inovacijos, dronų įkrovimo prietaisai, hibridiniai saulės kolektoriai, robotizuotos sistemos, kriptovaliutų platformos, naujos gyvūnų auginimo technologijos, naujovės elektronikos srityje. Startuoliams ir dabar yra teikiama konsultacinė pagalba teisiniais, finansavimo, investicijų pritraukimo klausimais.

„InoStartas“ – investicijos inovatyviems produktams

Tačiau siekiant įgyvendinti inovatyvią idėją vien tik ekspertų patarimų neužtenka – dažnai reikia papildomų finansavimo šaltinių. Startuoliai turi būti atviri įvairioms galimybėms – jiems gali padėti ne tik šeima, draugai, verslo angelai, privatūs investuotojai ar bankai, bet ir valstybė. Pavyzdžiui, jaunam verslui MITA siūlo ES investicijų priemonę „InoStartas“, pagal kurią galima teikti paraiškas iki 2020 m. rugsėjo 30 d.

„Jeigu kada nors turėjote idėjų, kaip patobulinti produktus ar paslaugas, o galbūt sukurti naujas, bet trūko finansavimo, mokslininkų pagalbos ar konsultacijų, – priemonė „InoStartas“ suteikia galimybę kurti rinkai reikalingus produktus. Pagal šią priemonę galima įgyvendinti projektus, kurių vertė iki 49.000 Eur. Beje, pradedant projekto veiklas jau galima gauti 30% avansą“, – sako Mantas Biekša, MITA Visuotinės dotacijos skyriaus vedėjas.

Pagal Ekonomikos ir inovacijų ministerijos remiamą priemonę „InoStartas“ jau pasirašyta 14 sutarčių, skirtas 274.000 Eur finansavimas. Tarp įgyvendinamų idėjų yra UAB „Popa LT“ atliekami išmanios vandens transporto priemonės sukūrimo tyrimai, MB „Ionicum“ kuria funkcinio maisto receptūras, praturtintas mineralais ir probiotinėmis maisto skaidulomis, MB „Saltas“ vysto fotoelektrinių žaliuzių, gaminančių elektros energiją ir reguliuojančių patalpų temperatūrą, prototipą, UAB „Akses Swiss“ – geležies preparatą žmogaus sveikatai stiprinti, o UAB „Orbitis“ – kultūros paveldo suskaitmeninto turinio platformą.

Visiems elektromobiliams

Pavyzdžiui, UAB „Elektromobilių sprendimų centras“ kuria sprendimą elektromobilių krovimo stotelių tinklo plėtojimui dalijimosi ekonomikos pagrindu. Šis IT produktas, apjungdamas elektra varomų automobilių naudotojus ir įkrovimo stotelių turėtojus, padės sparčiau vystytis įkrovimo stotelių tinklui. Įmonė siūlo „viskas viename“ (angl. all in one) sprendimą, kuriame iš vienos paskyros elektromobilių vairuotojai lengvai ir paprastai gali pasinaudoti ir apmokėti už suteiktas paslaugas, kurias siūlo skirtingi infrastruktūros turėtojai. Rokas Danusevičus, bendrovės direktorius, teigia, kad jau yra veikianti produkto versija, sudarinėjamos preliminarios sutartys su potencialiais klientais.

„MITA parama startuoliams labai svari, pvz., lankydamiesi startuolių akceleratoriuje Singapūre, konferencijose Norvegijoje ir Šendženio parodoje „China High Tech Fair“ užmezgėme vertingų ryšių su partneriais. Su ribotu startuolio biudžetu tokiuose renginiuose negalėtume dalyvauti, o jie mums gyvybiškai svarbūs plečiantis į užsienio rinkas, – aiškina R. Danusevičius. – Taip pat pateikėme paraišką „InoStarto“ programai ir jau gavome patvirtinimą, kad finansuos dalį kūrimo sąnaudų vystant inovatyvų technologinį sprendimą.“

Pirmoji pagalba inovatoriui

Marius Kiršys, „Saltas“ gamybos technologas, norėjo pasidalinti patirtimi, kaip gavo finansavimą inovatyviai idėjai įgyvendinti. Jis pirmiausiai atkreipia startuolių dėmesį, kad idėjų aktualumui ir inovatyvumui patikrinti labai tinka konkursas „Ieškomas inovatorius!“. Sėkmės atveju pasirašoma sutartis finansavimo priemonei gauti. Bet, anot jo, ne mažiau svarbi de minimis pagalba, kai įvairių institucijų, pvz., MITA, Lietuvos inovacijų centro, specialistai padeda rengti paraiškas įvairioms priemonėms gauti.

„Sakyčiau pirmoji pagalba pradedančiajam inovatoriui yra priemonė „InoStartas“, kurios dėka galima gauti finansavimą medžiagoms įsigyti, gamybai, – pasakoja M. Kiršys. – Mums tai padeda įgyvendinti idėją „Fotoelektroninių žaliuzių prototipo gamyba“ – jų dėka saulės elementus galima sumontuoti patalpų viduje, o pagamintą elektros energiją kaupti namo apšvietimui. Pvz., per saulėtą dieną pietinėje namo pusėje 1 m2 inovatyvių žaliuzių gali pagaminti apie 300 Wh energijos, kurios trims 20 W LED lemputėms užteks 5 valandoms.“

Tadas Valatkevičius, „Orbitis“ direktorius, pasakoja, kad kuria internetu pasiekiamą platformą, leidžiančią „čia ir dabar“ patogiai gauti suskaitmenintus kultūrinę ir istorinę vertę turinčius XIX–XX a. vaizdus, kurių originalai saugomi Lietuvos ir pasaulio archyvuose, muziejuose, bibliotekose, meno galerijose ir kitos kultūros įstaigose. Visas interaktyvioje programoje pateikiamas turinys atitiks laisvo naudojimo pakartotinai sąlygas, t. y. jo nevaržys autorių turtinių ir gretutinių teisių ribojimai. Platformos išskirtinumas – nemokamai pasiekiami kokybiški, aukštos rezoliucijos bei reti suskaitmeninti objektai (vaizdai) iš įvairių atminties institucijų. Su platforma jau galima susipažinti ir ja naudotis.

nuotrauka::1 right

„InoStarto“ finansavimas – trims veikloms

M. Biekša atkreipia dėmesį, kad pradedantiems inovatyvią veiklą MITA pagal „InoStarto“ priemonę siūlo finansavimą trijų skirtingų rūšių veikloms: pirma, turintiems idėją skiriamas finansavimas veikloms nuo produkto sukūrimo koncepcijos iki prototipo sukūrimo, antra, norintiems vystyti produktą skiriamas finansavimas veikloms nuo galutinio prototipo iki įvertintos galutinio produkto bandomosios partijos (paskutinis etapas iki pateikiant produktą ar paslaugą rinkai) ir, trečia, gali būti remiamas mokslininko ar tyrėjo įdarbinimas įmonėje, kuris atlieka pažangiausius tyrimus ir įmonei padeda sukurti prototipą.

Galima gauti finansavimą įvairioms išlaidoms: projekto vykdymo paslaugoms, autoriniams darbams, prekėms ir medžiagoms, kurios nėra ilgalaikis turtas, taip pat projekto personalo darbo užmokesčiui bei mokslininko ar tyrėjo įdarbinimui.

Pastebima, kad jauni verslai turi mažiau galimybių inovatyviai veiklai Lietuvos regionuose, todėl, jei įmonė įkurta ne Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestuose ir rajonuose, – priemonės „InoStartas“ siūlomos finansavimo sąlygos dar patrauklesnės.

Dalyvauti gali visos labai mažos, mažos, vidutinės įmonės ir verslininkai. Jeigu vystoma idėja – gali kreiptis įmonės ar verslininkai, veikiantys iki 1 metų. Jeigu vystomas produktas – kviečiamos įmonės, vykdančios veiklą iki 3 metų ir turinčios ne mažesnę kaip 15.000 Eur apyvartą. Jeigu darbinamas tyrėjas ar mokslininkas, įmonė turi vykdyti veiklą ne mažiau kaip 1 metus, o jos apyvarta – ne mažesnė kaip 15.000 Eur.

Bus kuriamos mokslui imlios įmonės 

M. Biekša atkreipia dėmesį, kad ką tik paskelbta dar viena ES priemonė, kuri inovatoriams padės realizuoti savo idėjas – „MTEP rezultatų komercinimas“, kurią inicijavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Jos tikslas – komercinti mokslinių tyrimų rezultatus ir kurti atžalines įmones.

Lietuva jau gali pasigirti ne vienu sėkmingu pavyzdžiu, kaip mokslo idėjos paverčiamos nauju verslu. Štai lazerių startuolis „Lidaris“, biotechnologijų startuolis „CasZyme“ ar kosminių technologijų kompanija „Nanoavionics“, kurių pagrindą sudaro tyrėjai ir mokslininkai iš Vilniaus universiteto, jau garsina Lietuvos vardą ne tik mūsų šalyje, bet ir pasaulyje bendradarbiaudami su pažangiausiomis tyrimų laboratorijomis ir užsienio kompanijomis.

„Paraiškas jau gali teikti mokslo ir studijų institucijos arba privatieji juridiniai asmenys, kurių akcininkai yra mokslo ir studijų institucijos, arba kurie yra pasirašę teisių į mokslo ir studijų institucijoje sukurtų intelektinės veiklos rezultatų nuosavybės, naudojimo ir perdavimo, ir iš to gautinos naudos sąlygų sutartis“, – ragina MITA Visuotinės dotacijos skyriaus vedėjas.

Jis atkreipia dėmesį, kad jei pareiškėjas bus mokslo ar studijų institucija, išnagrinėjus paraišką ir pritarus projektui kvietimo teikti paraiškas II etape pareiškėjas privalės kurti įmonę, kuri komercializuos idėją. Tokia prie mokslo įstaigos „išdygusi“ įmonė, dar vadinama „atžaline“ (angl. spin-off), galės gauti net 100% finansavimo projektui įgyvendinti, bet ne daugiau kaip 24.000 Eur. Projektas turės būti įgyvendintas per 12 mėnesių.

Pagal šią priemonę remiamos veiklos – mokslo ir studijų institucijoje sukurto prototipo išvystymas, jo išbandymas, demonstravimas, bandomosios partijos gamyba ir sukurto naujo produkto įvertinimas. Paraiškos pirmajam etapui teikiamos iki balandžio 12 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

ESO Pažangios energijos klubo dirbtuvėse – efektyvumo sprendimai Verslo tribūna

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įsteigtas Pažangios energijos klubas, bendradarbiaudamas su „Verslo...

 Populiarėjantis pastatų BREEAM standartas – keliama kartelė vystytojams Verslo tribūna 2

Mūsų šalyje BREEAM standartu įvertintų pastatų kol kas – vienetai. Vis dėlto specialistai teigia, kad šis...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Pirmame gynybos hakatone triumfavo kompiuterinės regos sprendimų kūrėjai 1

Rukloje savaitgalį vykusios pirmosios Lietuvoje gynybos technologijų kūrybos stovyklos (hakatono) pagrindinį,...

Paslaugos
2019.04.16
Populiariausi socialinės inžinerijos būdai ir kaip nuo jų apsisaugoti? Verslo tribūna 1

Per pastarąjį dešimtmetį kibernetinio saugumo kontekste vis daugiau dėmesio sulaukianti socialinė inžinerija...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Lietuva neužleidžia lyderio pozicijų lazerių srityje Verslo tribūna

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK) nariai vieningai tvirtina, kad LITEK ypač svarbus ir...

Išmani Lietuva
2019.04.16
V. Bumelio įmonė su 50 mln. Eur investicija įsitvirtins 70 mlrd. USD rinkoje Premium 12

Verslininko Vlado Algirdo Bumelio netiesiogiai kontroliuojama gamtos mokslų ir genų inžinerijos mokslinių...

Pramonė
2019.04.16
„Startup Visa“ rezultatai gerėja, panaši programa ruošiama ir darbuotojams 1

Per pirmus tris šių metų mėnesius leidimą Lietuvoje įkurti 18 startuolių gavo 45 užsienio piliečiai,...

Paslaugos
2019.04.13
Vilniuje įsikūrė CERN gimęs startuolis „ProtonMail“ 7

„ProtonMail“, viena žymiausių kibernetinio saugumo kompanijų, atvėrusių savo biuro duris Vilniuje. Šis...

Paslaugos
2019.04.11
„Ford“ irgi siūlys gamyklinę telematikos sistemą Premium

Koncernas „Ford“ Amsterdame neseniai vykusiame renginyje paskelbė apie jau šiemet Europoje pradedamus siūlyti...

Paslaugos
2019.04.11
„Bitė“ plečia savo tarptautinį tinklą, nuo šiol turės kabelį į Ukrainą 1

Informacijos ir komunikacijos technologijų bendrovė „Bitė Lietuva“ stiprina savo tarptautinių jungčių tinklą.

Paslaugos
2019.04.11
VMG akcininkas S. Paulauskas: teko išbraukti projektų už pusę milijardo eurų Premium 21

Sigitas Paulauskas, Vakarų medienos grupės (VMG) akcininkas ir verslo plėtros konsultantas apie tramdomą...

Pramonė
2019.04.11
Nevalyva dirbtinio intelekto strategija 11

Turbūt iš tikrųjų niekas jau seniai neskaito jokių oficialių dokumentų. Tikriausiai daugelis jau pamiršo...

Išmani Lietuva
2019.04.11
Specialistai įvertino Vilniaus senamiestį: kokybiškų biurų trūkumą didins ir Lietuvą atrandantys „fintech“ startuoliai Verslo tribūna 3

Nekilnojamojo turto plėtotojams pastaraisiais metais fiksuojant augantį žmonių norą įsikurti arčiau Vilniaus...

Išmani Lietuva
2019.04.10
Lietuvos paštui licencinio turto įvertinimas leido sumažinti išlaidas Verslo tribūna 4

Beveik 2500 kompiuterizuotų darbo vietų turinčiam Lietuvos paštui „Microsoft“ licencinio turto įvertinimas...

Išmani Lietuva
2019.04.09
Daugiau jokių adatų: lietuviai sukūrė jutiklį, gebantį atlikti kraujo tyrimus Premium 21

Bendrovė „Brolis Semiconductors“ kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkais sukūrė...

Paslaugos
2019.04.09
Moksliniam tyrimui pristatyti – 3 minutės

2019 m. „Trijų minučių disertacijos“ konkursą Vilniaus universiteto Mokslinės komunikacijos ir informacijos...

Verslo klasė
2019.04.06
Interviu su Nobelio premijos laureatu: lazeriai gali išspręsti ir vėžio, ir branduolinių atliekų problemą Premium

Lietuvoje neseniai viešėjęs 2018 m. fizikos srities Nobelio premijos laureatas prancūzas Gerard‘as Mourou...

Paslaugos
2019.04.05
Ir vietinių, ir pasaulinių debesijos tiekėjų klientų skaičius Lietuvoje auga Verslo tribūna 2

Debesų kompiuterijos giganto „Amazon Web Services” (AWS) atstovai Baltijos šalyse „Cloudvisor“ skaičiuoja,...

Išmani Lietuva
2019.04.05
Pirmoje „Startup Wise Guys Lietuva“ programoje – 12 startuolių Premium

Estijos jauno verslo akseleravimo bendrovė „Startup Wise Guys“, vasarį pradėjusi veiklą Lietuvoje, į 3...

Paslaugos
2019.04.04
Vilniaus inovacijų forumas „Innovation Drift 2019“ pasiryžęs ateitį kurti, o ne prognozuoti Verslo tribūna

Technologijų ir inovacijų rodikliai Lietuvoje auga kasmet – tą puikiai parodo ir tarptautinis pripažinimas,...

Išmani Lietuva
2019.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau