Ko reikia startuoliui: pagalba nuo „nulio“ iki investicijų inovacijoms

Publikuota: 2019-02-28
Karolis Basevičius ir Lukas Laurinavičius dalyvavo MITA organizuojamame startuolių konkurse „Ieškomas inovatorius“ – konkurso metu įkūrė įmonę „Ionicum“, gaminančią sveikus ir ekologiškus užkandžius.
Karolis Basevičius ir Lukas Laurinavičius dalyvavo MITA organizuojamame startuolių konkurse „Ieškomas inovatorius“ – konkurso metu įkūrė įmonę „Ionicum“, gaminančią sveikus ir ekologiškus užkandžius.

Inovatyvių idėjų kūrėjai, kurie jas siekia paversti verslais, susiduria su daugybe iššūkių: nuo klausimų, ar idėja verta tapti verslu, kaip ją pateikti ir pristatyti potencialiems investuotojams, iki, galiausiai, – ar kuriamas produktas turės vartotojų.
Idėjų turintiems pradedantiesiems verslininkams ar mokslininkams svarbios profesionalios ekspertų konsultacijos. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) siūlo paslaugų paketą startuoliams, kur jie gali gauti ne tik atsakymus į kylančius klausimus, pasitikrinti savo idėjos potencialą rinkoje bei sulaukti valstybės investicijų. 

Idėjai pasitikrinti – konkursai ir ekspertų pagalba

Dažnai kyla klausimas, nuo ko pradėti tiems, kurie turi „žalią“ verslo idėją. MITA ragina dalyvauti idėjų konkurse „Ieškomas inovatorius“, kuriame bet kuris asmuo gali pateikti inovatyvaus verslo idėją ir sulaukti patarimų, ką daryti toliau.

MITA tęsia jau trečią kartą skelbiamą konkursą, kuriuo siekia inicijuoti inovatyvių startuolių kūrimąsi. Idėjų iki kovo 4 d. laukiama iš visos Lietuvos, o konkursą laimėję perspektyviausieji dalyviai gaus projekto „InoSpurtas“ paslaugas ir galės įsteigti naujas technologines įmones.

Konkursas orientuojasi į tris tikslines grupes: jaunus žmones su inovatyviomis idėjomis bei pradedančius ar pažengusius startuolius, mokslininkus, siekiančius komercializuoti išradimus ir inovacijas, bei smulkųjį ar vidutinį verslą, kuriam aktualu plėtoti technologijas.

Konkurso metu įsisteigusioms įmonėms suteikiamos 100 dienų startuolių inkubavimo paslaugos Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje. Startuoliams sudaromos galimybės naudotis visa reikalinga infrastruktūra produktui kurti ir tobulinti, taip pat suteikiamos verslo mentorystės paslaugos – pagalba rašant verslo planą ir kita nefinansinė parama.

Pasibaigus inkubavimo laikotarpiui komisija kasmet atrenka perspektyviausią startuolį, kuris toliau „augina verslo raumenis“ žinomiausiuose akceleravimo centruose Europoje. Pagal šį konkursą per dvejus metus įsteigtos 28 technologinės įmonės, o bendrovė „Automobilių istorijų registras“ sėkmingai inkubavosi „Volkswagen“ akceleratoriuje Vokietijoje, „Ionicum“ dalyvauja „RIS Innovation Grants“ programoje.

Dalyvavo konkurse – sukūrė įmonę

Karolis Basevičius ir Lukas Laurinavičius dalyvavo MITA organizuojamame startuolių konkurse „Ieškomas inovatorius“. Jie konkurso metu įkūrė įmonę „Ionicum“, gaminančią sveikus ir ekologiškus užkandžius, kurie išlaiko maksimaliai daug funkcinių savybių ir tuo išsiskiria iš konkurentų. K. Basevičius prisipažįsta, kad būtent šis konkursas paskatino imtis verslo.

„Kelis mėnesius dirbome su MITA specialistais gludindami ir grynindami idėją. Kiekviena darbo valanda įdėta į verslo idėją darė ją vis patrauklesnę, todėl rezultatas – įsteigta įmonė“, – pasakoja K. Basevičius. Anot jo, MITA specialistai pamatė potencialą ir tai paskatino investuoti nuosavų lėšų bei kurti įmonę, kuri toliau vystoma. Jis įsitikinęs, kad kuriant inovaciją jauniems žmonėms reikia palaikymo.

Konkurso idėjos stebino perspektyvumu: sporto ir medicinos inovacijos, dronų įkrovimo prietaisai, hibridiniai saulės kolektoriai, robotizuotos sistemos, kriptovaliutų platformos, naujos gyvūnų auginimo technologijos, naujovės elektronikos srityje. Startuoliams ir dabar yra teikiama konsultacinė pagalba teisiniais, finansavimo, investicijų pritraukimo klausimais.

„InoStartas“ – investicijos inovatyviems produktams

Tačiau siekiant įgyvendinti inovatyvią idėją vien tik ekspertų patarimų neužtenka – dažnai reikia papildomų finansavimo šaltinių. Startuoliai turi būti atviri įvairioms galimybėms – jiems gali padėti ne tik šeima, draugai, verslo angelai, privatūs investuotojai ar bankai, bet ir valstybė. Pavyzdžiui, jaunam verslui MITA siūlo ES investicijų priemonę „InoStartas“, pagal kurią galima teikti paraiškas iki 2020 m. rugsėjo 30 d.

„Jeigu kada nors turėjote idėjų, kaip patobulinti produktus ar paslaugas, o galbūt sukurti naujas, bet trūko finansavimo, mokslininkų pagalbos ar konsultacijų, – priemonė „InoStartas“ suteikia galimybę kurti rinkai reikalingus produktus. Pagal šią priemonę galima įgyvendinti projektus, kurių vertė iki 49.000 Eur. Beje, pradedant projekto veiklas jau galima gauti 30% avansą“, – sako Mantas Biekša, MITA Visuotinės dotacijos skyriaus vedėjas.

Pagal Ekonomikos ir inovacijų ministerijos remiamą priemonę „InoStartas“ jau pasirašyta 14 sutarčių, skirtas 274.000 Eur finansavimas. Tarp įgyvendinamų idėjų yra UAB „Popa LT“ atliekami išmanios vandens transporto priemonės sukūrimo tyrimai, MB „Ionicum“ kuria funkcinio maisto receptūras, praturtintas mineralais ir probiotinėmis maisto skaidulomis, MB „Saltas“ vysto fotoelektrinių žaliuzių, gaminančių elektros energiją ir reguliuojančių patalpų temperatūrą, prototipą, UAB „Akses Swiss“ – geležies preparatą žmogaus sveikatai stiprinti, o UAB „Orbitis“ – kultūros paveldo suskaitmeninto turinio platformą.

Visiems elektromobiliams

Pavyzdžiui, UAB „Elektromobilių sprendimų centras“ kuria sprendimą elektromobilių krovimo stotelių tinklo plėtojimui dalijimosi ekonomikos pagrindu. Šis IT produktas, apjungdamas elektra varomų automobilių naudotojus ir įkrovimo stotelių turėtojus, padės sparčiau vystytis įkrovimo stotelių tinklui. Įmonė siūlo „viskas viename“ (angl. all in one) sprendimą, kuriame iš vienos paskyros elektromobilių vairuotojai lengvai ir paprastai gali pasinaudoti ir apmokėti už suteiktas paslaugas, kurias siūlo skirtingi infrastruktūros turėtojai. Rokas Danusevičus, bendrovės direktorius, teigia, kad jau yra veikianti produkto versija, sudarinėjamos preliminarios sutartys su potencialiais klientais.

„MITA parama startuoliams labai svari, pvz., lankydamiesi startuolių akceleratoriuje Singapūre, konferencijose Norvegijoje ir Šendženio parodoje „China High Tech Fair“ užmezgėme vertingų ryšių su partneriais. Su ribotu startuolio biudžetu tokiuose renginiuose negalėtume dalyvauti, o jie mums gyvybiškai svarbūs plečiantis į užsienio rinkas, – aiškina R. Danusevičius. – Taip pat pateikėme paraišką „InoStarto“ programai ir jau gavome patvirtinimą, kad finansuos dalį kūrimo sąnaudų vystant inovatyvų technologinį sprendimą.“

Pirmoji pagalba inovatoriui

Marius Kiršys, „Saltas“ gamybos technologas, norėjo pasidalinti patirtimi, kaip gavo finansavimą inovatyviai idėjai įgyvendinti. Jis pirmiausiai atkreipia startuolių dėmesį, kad idėjų aktualumui ir inovatyvumui patikrinti labai tinka konkursas „Ieškomas inovatorius!“. Sėkmės atveju pasirašoma sutartis finansavimo priemonei gauti. Bet, anot jo, ne mažiau svarbi de minimis pagalba, kai įvairių institucijų, pvz., MITA, Lietuvos inovacijų centro, specialistai padeda rengti paraiškas įvairioms priemonėms gauti.

„Sakyčiau pirmoji pagalba pradedančiajam inovatoriui yra priemonė „InoStartas“, kurios dėka galima gauti finansavimą medžiagoms įsigyti, gamybai, – pasakoja M. Kiršys. – Mums tai padeda įgyvendinti idėją „Fotoelektroninių žaliuzių prototipo gamyba“ – jų dėka saulės elementus galima sumontuoti patalpų viduje, o pagamintą elektros energiją kaupti namo apšvietimui. Pvz., per saulėtą dieną pietinėje namo pusėje 1 m2 inovatyvių žaliuzių gali pagaminti apie 300 Wh energijos, kurios trims 20 W LED lemputėms užteks 5 valandoms.“

Tadas Valatkevičius, „Orbitis“ direktorius, pasakoja, kad kuria internetu pasiekiamą platformą, leidžiančią „čia ir dabar“ patogiai gauti suskaitmenintus kultūrinę ir istorinę vertę turinčius XIX–XX a. vaizdus, kurių originalai saugomi Lietuvos ir pasaulio archyvuose, muziejuose, bibliotekose, meno galerijose ir kitos kultūros įstaigose. Visas interaktyvioje programoje pateikiamas turinys atitiks laisvo naudojimo pakartotinai sąlygas, t. y. jo nevaržys autorių turtinių ir gretutinių teisių ribojimai. Platformos išskirtinumas – nemokamai pasiekiami kokybiški, aukštos rezoliucijos bei reti suskaitmeninti objektai (vaizdai) iš įvairių atminties institucijų. Su platforma jau galima susipažinti ir ja naudotis.

nuotrauka::1 right

„InoStarto“ finansavimas – trims veikloms

M. Biekša atkreipia dėmesį, kad pradedantiems inovatyvią veiklą MITA pagal „InoStarto“ priemonę siūlo finansavimą trijų skirtingų rūšių veikloms: pirma, turintiems idėją skiriamas finansavimas veikloms nuo produkto sukūrimo koncepcijos iki prototipo sukūrimo, antra, norintiems vystyti produktą skiriamas finansavimas veikloms nuo galutinio prototipo iki įvertintos galutinio produkto bandomosios partijos (paskutinis etapas iki pateikiant produktą ar paslaugą rinkai) ir, trečia, gali būti remiamas mokslininko ar tyrėjo įdarbinimas įmonėje, kuris atlieka pažangiausius tyrimus ir įmonei padeda sukurti prototipą.

Galima gauti finansavimą įvairioms išlaidoms: projekto vykdymo paslaugoms, autoriniams darbams, prekėms ir medžiagoms, kurios nėra ilgalaikis turtas, taip pat projekto personalo darbo užmokesčiui bei mokslininko ar tyrėjo įdarbinimui.

Pastebima, kad jauni verslai turi mažiau galimybių inovatyviai veiklai Lietuvos regionuose, todėl, jei įmonė įkurta ne Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestuose ir rajonuose, – priemonės „InoStartas“ siūlomos finansavimo sąlygos dar patrauklesnės.

Dalyvauti gali visos labai mažos, mažos, vidutinės įmonės ir verslininkai. Jeigu vystoma idėja – gali kreiptis įmonės ar verslininkai, veikiantys iki 1 metų. Jeigu vystomas produktas – kviečiamos įmonės, vykdančios veiklą iki 3 metų ir turinčios ne mažesnę kaip 15.000 Eur apyvartą. Jeigu darbinamas tyrėjas ar mokslininkas, įmonė turi vykdyti veiklą ne mažiau kaip 1 metus, o jos apyvarta – ne mažesnė kaip 15.000 Eur.

Bus kuriamos mokslui imlios įmonės 

M. Biekša atkreipia dėmesį, kad ką tik paskelbta dar viena ES priemonė, kuri inovatoriams padės realizuoti savo idėjas – „MTEP rezultatų komercinimas“, kurią inicijavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Jos tikslas – komercinti mokslinių tyrimų rezultatus ir kurti atžalines įmones.

Lietuva jau gali pasigirti ne vienu sėkmingu pavyzdžiu, kaip mokslo idėjos paverčiamos nauju verslu. Štai lazerių startuolis „Lidaris“, biotechnologijų startuolis „CasZyme“ ar kosminių technologijų kompanija „Nanoavionics“, kurių pagrindą sudaro tyrėjai ir mokslininkai iš Vilniaus universiteto, jau garsina Lietuvos vardą ne tik mūsų šalyje, bet ir pasaulyje bendradarbiaudami su pažangiausiomis tyrimų laboratorijomis ir užsienio kompanijomis.

„Paraiškas jau gali teikti mokslo ir studijų institucijos arba privatieji juridiniai asmenys, kurių akcininkai yra mokslo ir studijų institucijos, arba kurie yra pasirašę teisių į mokslo ir studijų institucijoje sukurtų intelektinės veiklos rezultatų nuosavybės, naudojimo ir perdavimo, ir iš to gautinos naudos sąlygų sutartis“, – ragina MITA Visuotinės dotacijos skyriaus vedėjas.

Jis atkreipia dėmesį, kad jei pareiškėjas bus mokslo ar studijų institucija, išnagrinėjus paraišką ir pritarus projektui kvietimo teikti paraiškas II etape pareiškėjas privalės kurti įmonę, kuri komercializuos idėją. Tokia prie mokslo įstaigos „išdygusi“ įmonė, dar vadinama „atžaline“ (angl. spin-off), galės gauti net 100% finansavimo projektui įgyvendinti, bet ne daugiau kaip 24.000 Eur. Projektas turės būti įgyvendintas per 12 mėnesių.

Pagal šią priemonę remiamos veiklos – mokslo ir studijų institucijoje sukurto prototipo išvystymas, jo išbandymas, demonstravimas, bandomosios partijos gamyba ir sukurto naujo produkto įvertinimas. Paraiškos pirmajam etapui teikiamos iki balandžio 12 d.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Didinamos lėšos mokslo ir verslo bendradarbiavimui

Vyriausybė pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymui didinti lėšas mokslui,...

Paslaugos
2019.10.23
Lietuviai lazeriais ir ultragarsu apdirbs pačias trapiausias medžiagas

Bendrovės iš Vilniaus lazerinių technologijų klasterio TOOLAS baigia kurti ir netrukus pasiūlys pasaulinei...

Technologijos
2019.10.23
KTU su ukrainiečiais imasi kurti naujos kartos neperšaunamas liemenes

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su Kijevo nacionaliniu technologijos ir dizaino...

Technologijos
2019.10.22
Vyksta pratybos „Kibernetinis skydas 2019“ 

Lietuvoje prasideda nacionalinės kibernetinio saugumo ir gynybos pratybos „Kibernetinis skydas 2019“, kuriose...

Technologijos
2019.10.22
„LBChain“ technologinės platformos kūrimo finale – IBM ir „Tieto“

Blokų grandinės technologija grįstos eksperimentinės Lietuvos banko (LB) platformos „LBChain“ kūrimo konkurse...

Technologijos
2019.10.22
Kova su klimato kaita – Lietuvos verslo darbotvarkėje Verslo tribūna

Pastaruoju metu į pirmąsias naujienų pozicijas kaip niekada aukštai iškilę klimato kaitos klausimai verčia iš...

Išmani Lietuva
2019.10.21
Kauniečių sukurta žaidimų platforma pritraukė 2,5 mln. Eur investiciją Premium

Kauno UAB „Helis play“ kiek daugiau nei pusmetį vystoma kompiuterinių žaidimų pardavimo platforma „Eneba.com“...

Technologijos
2019.10.21
Įspūdingą energijos kiekį sutaupiusi „Grigeo“ įvertinta „Išmanios Lietuvos“ konferencijoje   Verslo tribūna

Darnios ir konkurencingumą didinančios veiklos vaisius „Verslo žinių“ organizuotoje konferencijoje „Išmani...

Išmani Lietuva
2019.10.18
Laikas atnaujinti terminalus – „Microsoft“ stabdo senų įterptinių sistemų palaikymą Premium 2

„Microsoft“ nuo kitų metų pradžios stabdo bene paskutinės iš senųjų įterptinių operacinių sistemų (OS)...

Technologijos
2019.10.17
Vilniečiai sukūrė lazerį savaeigiui: nykščio dydžio, už 300 Eur Premium 11

Vienus mažiausių ir pigiausių pasaulyje lazerių aplinkai skenuoti gaminanti Vilniaus „Integrated Optics“...

Pramonė
2019.10.16
„Išmani Lietuva“: apie mus ir technologijas 2

Estija praėjusią savaitę pradėjo siūlyti viešąsias paslaugas piliečiams, dar prieš jiems kreipiantis. Apie...

Technologijos
2019.10.15
„Išmanios Lietuvos“ pranešėjas: daugelio atsakymų dar neturime, bet DI nereikia bijoti 9

Dr. Giedrius Buračas, biofizikas ir neurobiologas, vadovaujantis keliems JAV gynybos departamento...

Technologijos
2019.10.11
Lietuvių kriptovaliutų biržoje „suvaikščiojo“ 80 mln. Eur, atėjo naujas akcininkas 8

Lietuvos bendrovė „Bitmarket“, valdanti tarptautinę kriptovaliutų biržą „Btc-exchange.com“, pernai pasiekė...

Rinkos
2019.10.10
Spausdinimo sprendimai: Japonijos milžinai didina apsukas Lietuvoje Premium

Baltijos šalių biuro įrangos ir spausdinimo sprendimų rinkoje šiemet įvyko nemažai pokyčių. Klientams jie...

Paslaugos
2019.10.10
Kas bendro tarp 100 mlrd. Eur, Lietuviškų IoT startuolių ir „Avataro“? Kai Holivudo fantazijos tampa realybe Verslo tribūna 6

Medis, kuris biologiniais jutikliais viską jaučia, o žmonės gali su juo susijungti ir dalintis informacija.

Išmani Lietuva
2019.10.10
MITA imasi skatinti gyvybės mokslų sektorių 6

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) pradeda įgyvendinti naują iniciatyvą „Gyvybės mokslų...

Paslaugos
2019.10.09
Suskaičiavo išlaidas MTEP: įmonės nedaug atsilieka nuo universitetų 1

Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, pernai mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP)...

Paslaugos
2019.10.09
Silvana nejuokauja

Švedišku „Oskaru“ apdovanotoje dokumentikoje apie ją pačią Silvana Imam grįžta į vaikystės namus Plungėje.

Verslo klasė
2019.10.08
Latvės JK įkurtam startuoliui Lietuvos bankas suteikė e. pinigų įstaigos licenciją 3

Lietuvos bankas sparčiai augančiai pinigų pervedimo platformai „Opal Transfer“ išdavė elektroninių pinigų...

Paslaugos
2019.10.08
Automatizuoti įrankiai ir jų vystymas IT paslaugų teikime: „Blue Bridge Bond“ patirtis Verslo tribūna

Viena pirmųjų Lietuvoje pradėjusi naudoti automatizuotą kompiuterinių darbo vietų priežiūros įrankį, „Blue...

Išmani Lietuva
2019.10.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau