Kas tai? Eksperto įžvalgos

Ar jums reikia „Kubernetes“, jeigu nekuriate programų?

Publikuota: 2019-02-26
Aivaras Sukackas UAB "Blue Bridge" IT inžinierius.
Aivaras Sukackas UAB "Blue Bridge" IT inžinierius.

2014 m. „Google“ pristatė „Kubernetes“ – programinę įrangą, leidžiančią daug paprasčiau kurti, testuoti ir diegti programas. Nuo pat atsiradimo „Kubernetes“ sulaukė susidomėjimo iš programuotojų, o šiuo metu tarp naudojančių šį atvirojo kodo įrankį ne tik IT rinkos milžinės „Microsoft“ ar „Amazon“, bet ir „Uber“, „Pizza Hut“ ir daugelis kitų įmonių, kurių tiesioginė veikla nėra susijusi su programinės įrangos kūrimu.

Taigi – kodėl ir kaip „Kubernetes“ gali būti naudingas jūsų organizacijai, jeigu nekuriate, o tik naudojate kitų sukurtas programas ir sistemas?

Konteinerių technologijos tęsinys

Paprasčiausiai „Kubernetes“ galima apibūdinti kaip infrastruktūrą, skirtą valdyti programoms, sukurtoms konteinerių technologijos pagrindu.

„Kubernetes“ ir kiti konteinerių sustygavimo (angl. container orchestration) įrankiai iš esmės yra naujo aplikacijų kūrimo stiliaus pasekmė. Programų architektūrai smulkėjant ir populiarėjant konteineriams, jų valdymui atsirado įrankiai, sprendžiantys aplikacijų kūrimo ir jų atnaujinimo iššūkius. Neatsitiktinai būtent programų kūrėjai yra didžiausi konteinerių ir jų valdymo įrankių fanai, o dalis organizacijų atranda šias technologijas, nes pradeda dirbti su specialistais, kurie savo sukurtas programas „supakuoja“ į konteinerius“, – pasakoja „Blue Bridge“ IT inžinierius Aivaras Sukackas.

Naujos kartos programų architektūra naudojama kuriant ne tik sudėtingas, dideliam naudotojų skaičiui skirtas sistemas, bet ir paprastas programas, tad didelė tikimybė, kad ateityje su konteineriais ir „Kubernetes“ teks susipažinti visoms organizacijoms, turinčioms bent kelias sistemas.

Paprastesnė IT infrastruktūros priežiūra

„Kubernetes“ taip pat yra IT infrastruktūros dalis, o tai reiškia, kad tokie įrankiai palengvina ne tik programų diegimą, bet ir vėlesnę jų priežiūrą, o kartu – ir IT infrastruktūros specialistų darbą.

„Kalbant apie „Kubernetes“, galima pastebėti, kad šis įrankis padeda daug efektyviau išnaudoti ir valdyti turimus IT resursus kad ir kokie jie būtų – debesijos paslaugos ar nuosavas duomenų centras. Be to, šis įrankis leidžia programų kūrėjams ir IT infrastruktūros priežiūrai išvengti brangiai kainuojančių klaidų, susijusių su naujos programos diegimu, jos veikimo bei pasiekiamumo užtikrinimu ir atnaujinimu. Dažnu atveju apskritai pavyksta sutrumpinti sistemos ar jos atnaujinimų diegimo laiką nuo kelių savaičių iki kelių valandų“, – pasakoja A. Sukackas.

Pagalba atnaujinant ir diegiant sistemas

Viena dažniausių ir brangiausiai kainuojančių klaidų, susijusių su programų diegimu, kurią konteineriai ir jų valdymo įrankiai išsprendžia – naujoje IT aplinkoje neveikiančios sistemos. Su šiuo iššūkiu ir Lietuvoje susiduria ne mažai ir valstybinio, ir privataus sektoriaus organizacijų.

„Pavyzdžiui, įsigijote naują apskaitos sistemą, tačiau paaiškėja, kad ji neveikia taip, kaip turėtų veikti jūsų IT infrastruktūroje, nes buvo sukurta ir testuojama kitokiose IT aplinkose. Neretai šią situaciją pablogina tai, kad programinės įrangos kūrėjai negali padėti ir sistemos „paleidimas“ iš esmės lieka jūsų IT specialistų atsakomybe, atimančia daug laiko ir pastangų. Jei su tokiais iššūkiais susiduriate kiekvieną kartą kurdami ar atnaujindami sistemas, būtų racionalu pagalvoti „Kubernetes“, – pastebi „Blue Bridge“ IT inžinierius.

Efektyvesnis IT resursų naudojimas

Kita svarbi problema, kurią daugeliui gali padėti išspręsti „Kubernetes“ – patikimesnis sistemų veikimas. Tai ypač aktualu, jei turite sistemų, kurių apkrova netolygi arba didelė.

„Kubernetes“ leidžia tokiai sistemai efektyviau išnaudoti reikalingus resursus ir užtikrinti, kad nei padidėjus naudotojų skaičiui, nei, pavyzdžiui, sutrikus dalies serverių veiklai, sistema „neužlūš“. Tai taip pat leidžia atnaujinti sistemą „nepastebimai“, neišjungiant jos ilgesniam laikui ir lengviau perkelti sistemas ar jų dalis iš vienos infrastruktūros į kitą – pavyzdžiui, iš savo duomenų centro į „debesį“ ,– pasakoja A. Sukackas, atkreipdamas dėmesį, kad moraliai pasenusių programų veikimo ir saugumo problemų nei konteineriai, nei jų sustygavimo programos nesprendžia. Be to, ne visos sistemos apskritai gali būti sukonteinerizuotos.

„Jeigu sistema negali būti tvarkingai išskaidyta į atskirus komponentus, o taip dažniausiai nutinka su „monolitinėms“, pagal senus programavimo principus sukurtomis ir iki šiol tebevystomomis sistemoms, jų veikimo problemas teks spręsti kitu keliu, pavyzdžiui, perrašant programą“, – pastebi pašnekovas.

Kaina, diegimas ir kiti praktiniai iššūkiai

Viena iš svarbiausių „Kubernetes“ sėkmės priežasčių – tai, kad ją sukūrusi „Google“ iki šiol aktyviai prisideda prie įrankio tobulinimo. Šiame procese aktyviai dalyvauja ir „Kubernetes“ bendruomenė visame pasaulyje. Vis dėlto, kaip ir kiekvienas atvirojo kodo produktas, „Kubernetes“ pritaikymas savo poreikiams reikalauja nemažai įgūdžių.

„Klausimas apie šio įrankio naudojimo kainą nėra paprastas. Viena vertus, tai visiškai nemokamas, plačias galimybes turintis ir nuolat tobulinamas įrankis, kuris iš esmės turėtų apčiuopiamai taupyti ir finansus, ir laiką. Tai, aišku, gera žinia organizacijoms, kurios pačios nekuria programų, tačiau nori neatsilikti nuo šiuolaikinių IT kokybės standartų ir jaučia šio įrankio poreikį. Kita vertus – tai taip pat yra nauja technologija, turinti savo specifinį žodyną, diegimo ir priežiūros ypatumus, kuriems perprasti reikia laiko. Nepaisant to, kad „Kubernetes“ jau naudoja tūkstančiai įmonių, visi tik mokosi dirbti su šiuo įrankiu, o tai reiškia, kad gali tekti patiems ieškoti tinkamiausio jo naudojimo būdo“, – svarbiausius iššūkius, su kuriais galima susidurti planuojant diegti „Kubernetes“, vardija „Blue Bridge“ IT inžinierius.

Tiesa, rinka jau kurį laiką siūlo kelias mokamas alternatyvas savarankiškam „Kubernetes“ diegimui. Pavyzdžiui, šiuo metu JAV populiarėja individualizuotos „Kubernetes“ paslaugos, kurias siūlo didžiausi debesijos tiekėjai, pavyzdžiui, „Amazon“ ir „Microsoft“. Taip pat – šio įrankio versijos, pritaikytos nuosaviems duomenų centrams, kurias pristato tokie gamintojai kaip „Haptio“. „Kubernetes“ diegimą bei priežiūrą vis dažniau gali pasiūlyti ir vietiniai IT tiekėjai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

ESO Pažangios energijos klubo dirbtuvėse – efektyvumo sprendimai Verslo tribūna

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įsteigtas Pažangios energijos klubas, bendradarbiaudamas su „Verslo...

 Populiarėjantis pastatų BREEAM standartas – keliama kartelė vystytojams Verslo tribūna 2

Mūsų šalyje BREEAM standartu įvertintų pastatų kol kas – vienetai. Vis dėlto specialistai teigia, kad šis...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Pirmame gynybos hakatone triumfavo kompiuterinės regos sprendimų kūrėjai 1

Rukloje savaitgalį vykusios pirmosios Lietuvoje gynybos technologijų kūrybos stovyklos (hakatono) pagrindinį,...

Paslaugos
2019.04.16
Populiariausi socialinės inžinerijos būdai ir kaip nuo jų apsisaugoti? Verslo tribūna 1

Per pastarąjį dešimtmetį kibernetinio saugumo kontekste vis daugiau dėmesio sulaukianti socialinė inžinerija...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Lietuva neužleidžia lyderio pozicijų lazerių srityje Verslo tribūna

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK) nariai vieningai tvirtina, kad LITEK ypač svarbus ir...

Išmani Lietuva
2019.04.16
V. Bumelio įmonė su 50 mln. Eur investicija įsitvirtins 70 mlrd. USD rinkoje Premium 12

Verslininko Vlado Algirdo Bumelio netiesiogiai kontroliuojama gamtos mokslų ir genų inžinerijos mokslinių...

Pramonė
2019.04.16
„Startup Visa“ rezultatai gerėja, panaši programa ruošiama ir darbuotojams 1

Per pirmus tris šių metų mėnesius leidimą Lietuvoje įkurti 18 startuolių gavo 45 užsienio piliečiai,...

Paslaugos
2019.04.13
Vilniuje įsikūrė CERN gimęs startuolis „ProtonMail“ 7

„ProtonMail“, viena žymiausių kibernetinio saugumo kompanijų, atvėrusių savo biuro duris Vilniuje. Šis...

Paslaugos
2019.04.11
„Ford“ irgi siūlys gamyklinę telematikos sistemą Premium

Koncernas „Ford“ Amsterdame neseniai vykusiame renginyje paskelbė apie jau šiemet Europoje pradedamus siūlyti...

Paslaugos
2019.04.11
„Bitė“ plečia savo tarptautinį tinklą, nuo šiol turės kabelį į Ukrainą 1

Informacijos ir komunikacijos technologijų bendrovė „Bitė Lietuva“ stiprina savo tarptautinių jungčių tinklą.

Paslaugos
2019.04.11
VMG akcininkas S. Paulauskas: teko išbraukti projektų už pusę milijardo eurų Premium 21

Sigitas Paulauskas, Vakarų medienos grupės (VMG) akcininkas ir verslo plėtros konsultantas apie tramdomą...

Pramonė
2019.04.11
Nevalyva dirbtinio intelekto strategija 11

Turbūt iš tikrųjų niekas jau seniai neskaito jokių oficialių dokumentų. Tikriausiai daugelis jau pamiršo...

Išmani Lietuva
2019.04.11
Specialistai įvertino Vilniaus senamiestį: kokybiškų biurų trūkumą didins ir Lietuvą atrandantys „fintech“ startuoliai Verslo tribūna 3

Nekilnojamojo turto plėtotojams pastaraisiais metais fiksuojant augantį žmonių norą įsikurti arčiau Vilniaus...

Išmani Lietuva
2019.04.10
Lietuvos paštui licencinio turto įvertinimas leido sumažinti išlaidas Verslo tribūna 4

Beveik 2500 kompiuterizuotų darbo vietų turinčiam Lietuvos paštui „Microsoft“ licencinio turto įvertinimas...

Išmani Lietuva
2019.04.09
Daugiau jokių adatų: lietuviai sukūrė jutiklį, gebantį atlikti kraujo tyrimus Premium 21

Bendrovė „Brolis Semiconductors“ kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkais sukūrė...

Paslaugos
2019.04.09
Moksliniam tyrimui pristatyti – 3 minutės

2019 m. „Trijų minučių disertacijos“ konkursą Vilniaus universiteto Mokslinės komunikacijos ir informacijos...

Verslo klasė
2019.04.06
Interviu su Nobelio premijos laureatu: lazeriai gali išspręsti ir vėžio, ir branduolinių atliekų problemą Premium

Lietuvoje neseniai viešėjęs 2018 m. fizikos srities Nobelio premijos laureatas prancūzas Gerard‘as Mourou...

Paslaugos
2019.04.05
Ir vietinių, ir pasaulinių debesijos tiekėjų klientų skaičius Lietuvoje auga Verslo tribūna 2

Debesų kompiuterijos giganto „Amazon Web Services” (AWS) atstovai Baltijos šalyse „Cloudvisor“ skaičiuoja,...

Išmani Lietuva
2019.04.05
Pirmoje „Startup Wise Guys Lietuva“ programoje – 12 startuolių Premium

Estijos jauno verslo akseleravimo bendrovė „Startup Wise Guys“, vasarį pradėjusi veiklą Lietuvoje, į 3...

Paslaugos
2019.04.04
Vilniaus inovacijų forumas „Innovation Drift 2019“ pasiryžęs ateitį kurti, o ne prognozuoti Verslo tribūna

Technologijų ir inovacijų rodikliai Lietuvoje auga kasmet – tą puikiai parodo ir tarptautinis pripažinimas,...

Išmani Lietuva
2019.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau