Kas tai? Eksperto įžvalgos

Ar jums reikia „Kubernetes“, jeigu nekuriate programų?

Publikuota: 2019-02-26
Aivaras Sukackas UAB "Blue Bridge" IT inžinierius.
Aivaras Sukackas UAB "Blue Bridge" IT inžinierius.

2014 m. „Google“ pristatė „Kubernetes“ – programinę įrangą, leidžiančią daug paprasčiau kurti, testuoti ir diegti programas. Nuo pat atsiradimo „Kubernetes“ sulaukė susidomėjimo iš programuotojų, o šiuo metu tarp naudojančių šį atvirojo kodo įrankį ne tik IT rinkos milžinės „Microsoft“ ar „Amazon“, bet ir „Uber“, „Pizza Hut“ ir daugelis kitų įmonių, kurių tiesioginė veikla nėra susijusi su programinės įrangos kūrimu.

Taigi – kodėl ir kaip „Kubernetes“ gali būti naudingas jūsų organizacijai, jeigu nekuriate, o tik naudojate kitų sukurtas programas ir sistemas?

Konteinerių technologijos tęsinys

Paprasčiausiai „Kubernetes“ galima apibūdinti kaip infrastruktūrą, skirtą valdyti programoms, sukurtoms konteinerių technologijos pagrindu.

„Kubernetes“ ir kiti konteinerių sustygavimo (angl. container orchestration) įrankiai iš esmės yra naujo aplikacijų kūrimo stiliaus pasekmė. Programų architektūrai smulkėjant ir populiarėjant konteineriams, jų valdymui atsirado įrankiai, sprendžiantys aplikacijų kūrimo ir jų atnaujinimo iššūkius. Neatsitiktinai būtent programų kūrėjai yra didžiausi konteinerių ir jų valdymo įrankių fanai, o dalis organizacijų atranda šias technologijas, nes pradeda dirbti su specialistais, kurie savo sukurtas programas „supakuoja“ į konteinerius“, – pasakoja „Blue Bridge“ IT inžinierius Aivaras Sukackas.

Naujos kartos programų architektūra naudojama kuriant ne tik sudėtingas, dideliam naudotojų skaičiui skirtas sistemas, bet ir paprastas programas, tad didelė tikimybė, kad ateityje su konteineriais ir „Kubernetes“ teks susipažinti visoms organizacijoms, turinčioms bent kelias sistemas.

Paprastesnė IT infrastruktūros priežiūra

„Kubernetes“ taip pat yra IT infrastruktūros dalis, o tai reiškia, kad tokie įrankiai palengvina ne tik programų diegimą, bet ir vėlesnę jų priežiūrą, o kartu – ir IT infrastruktūros specialistų darbą.

„Kalbant apie „Kubernetes“, galima pastebėti, kad šis įrankis padeda daug efektyviau išnaudoti ir valdyti turimus IT resursus kad ir kokie jie būtų – debesijos paslaugos ar nuosavas duomenų centras. Be to, šis įrankis leidžia programų kūrėjams ir IT infrastruktūros priežiūrai išvengti brangiai kainuojančių klaidų, susijusių su naujos programos diegimu, jos veikimo bei pasiekiamumo užtikrinimu ir atnaujinimu. Dažnu atveju apskritai pavyksta sutrumpinti sistemos ar jos atnaujinimų diegimo laiką nuo kelių savaičių iki kelių valandų“, – pasakoja A. Sukackas.

Pagalba atnaujinant ir diegiant sistemas

Viena dažniausių ir brangiausiai kainuojančių klaidų, susijusių su programų diegimu, kurią konteineriai ir jų valdymo įrankiai išsprendžia – naujoje IT aplinkoje neveikiančios sistemos. Su šiuo iššūkiu ir Lietuvoje susiduria ne mažai ir valstybinio, ir privataus sektoriaus organizacijų.

„Pavyzdžiui, įsigijote naują apskaitos sistemą, tačiau paaiškėja, kad ji neveikia taip, kaip turėtų veikti jūsų IT infrastruktūroje, nes buvo sukurta ir testuojama kitokiose IT aplinkose. Neretai šią situaciją pablogina tai, kad programinės įrangos kūrėjai negali padėti ir sistemos „paleidimas“ iš esmės lieka jūsų IT specialistų atsakomybe, atimančia daug laiko ir pastangų. Jei su tokiais iššūkiais susiduriate kiekvieną kartą kurdami ar atnaujindami sistemas, būtų racionalu pagalvoti „Kubernetes“, – pastebi „Blue Bridge“ IT inžinierius.

Efektyvesnis IT resursų naudojimas

Kita svarbi problema, kurią daugeliui gali padėti išspręsti „Kubernetes“ – patikimesnis sistemų veikimas. Tai ypač aktualu, jei turite sistemų, kurių apkrova netolygi arba didelė.

„Kubernetes“ leidžia tokiai sistemai efektyviau išnaudoti reikalingus resursus ir užtikrinti, kad nei padidėjus naudotojų skaičiui, nei, pavyzdžiui, sutrikus dalies serverių veiklai, sistema „neužlūš“. Tai taip pat leidžia atnaujinti sistemą „nepastebimai“, neišjungiant jos ilgesniam laikui ir lengviau perkelti sistemas ar jų dalis iš vienos infrastruktūros į kitą – pavyzdžiui, iš savo duomenų centro į „debesį“ ,– pasakoja A. Sukackas, atkreipdamas dėmesį, kad moraliai pasenusių programų veikimo ir saugumo problemų nei konteineriai, nei jų sustygavimo programos nesprendžia. Be to, ne visos sistemos apskritai gali būti sukonteinerizuotos.

„Jeigu sistema negali būti tvarkingai išskaidyta į atskirus komponentus, o taip dažniausiai nutinka su „monolitinėms“, pagal senus programavimo principus sukurtomis ir iki šiol tebevystomomis sistemoms, jų veikimo problemas teks spręsti kitu keliu, pavyzdžiui, perrašant programą“, – pastebi pašnekovas.

Kaina, diegimas ir kiti praktiniai iššūkiai

Viena iš svarbiausių „Kubernetes“ sėkmės priežasčių – tai, kad ją sukūrusi „Google“ iki šiol aktyviai prisideda prie įrankio tobulinimo. Šiame procese aktyviai dalyvauja ir „Kubernetes“ bendruomenė visame pasaulyje. Vis dėlto, kaip ir kiekvienas atvirojo kodo produktas, „Kubernetes“ pritaikymas savo poreikiams reikalauja nemažai įgūdžių.

„Klausimas apie šio įrankio naudojimo kainą nėra paprastas. Viena vertus, tai visiškai nemokamas, plačias galimybes turintis ir nuolat tobulinamas įrankis, kuris iš esmės turėtų apčiuopiamai taupyti ir finansus, ir laiką. Tai, aišku, gera žinia organizacijoms, kurios pačios nekuria programų, tačiau nori neatsilikti nuo šiuolaikinių IT kokybės standartų ir jaučia šio įrankio poreikį. Kita vertus – tai taip pat yra nauja technologija, turinti savo specifinį žodyną, diegimo ir priežiūros ypatumus, kuriems perprasti reikia laiko. Nepaisant to, kad „Kubernetes“ jau naudoja tūkstančiai įmonių, visi tik mokosi dirbti su šiuo įrankiu, o tai reiškia, kad gali tekti patiems ieškoti tinkamiausio jo naudojimo būdo“, – svarbiausius iššūkius, su kuriais galima susidurti planuojant diegti „Kubernetes“, vardija „Blue Bridge“ IT inžinierius.

Tiesa, rinka jau kurį laiką siūlo kelias mokamas alternatyvas savarankiškam „Kubernetes“ diegimui. Pavyzdžiui, šiuo metu JAV populiarėja individualizuotos „Kubernetes“ paslaugos, kurias siūlo didžiausi debesijos tiekėjai, pavyzdžiui, „Amazon“ ir „Microsoft“. Taip pat – šio įrankio versijos, pritaikytos nuosaviems duomenų centrams, kurias pristato tokie gamintojai kaip „Haptio“. „Kubernetes“ diegimą bei priežiūrą vis dažniau gali pasiūlyti ir vietiniai IT tiekėjai.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Krizė IT sektoriui gali išeiti į naudą 8

Jau kurį laiką netyla kalbos apie ekonominę krizę: tik kol kas nėra aišku, kokio pobūdžio ji bus. Ar krizė...

Technologijos
2019.09.30
Lietuvoje užsieniečiai kurs transportavimo ir energijos kaštų mažinimo sprendimus Premium

Užsienio kapitalo įmonės pateikė paraiškas, kad galėtų Lietuvoje įgyvendinti mokslinių tyrimų projektus,...

Pramonė
2019.09.29
Telefonų industrijos dinozaurai: operacinės sistemos, kurių nebenaudojame 5

Beveik visi išmaniųjų telefonų naudotojai puikiai žino dvi pagrindines operacines sistemas (OS) – „Google“...

Technologijos
2019.09.29
Mūsų programuotojų reputacija – viena geriausių Europoje 22

IT rinka – viena dinamiškiausių pasaulyje, o IT specialistų poreikis visame pasaulyje nuolat auga ir...

Paslaugos
2019.09.28
„Inovacijų savaitė 2019“: įvertinti talentai, kuriantys praktinę vertę Verslo tribūna 2

Rugsėjo 16–22 d. penkiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Tauragėje – vyko...

Išmani Lietuva
2019.09.27
„Ziticity“ ruošiasi startui Paryžiuje Premium 2

Lietuvių siuntų pristatymo startuolis UAB „Miesto logistika“, veikiantis su prekės ženklu „Ziticity“, dar...

Paslaugos
2019.09.26
„Bridge to Cloud 2019“: nuo „Kubernetes“ iki duomenų apsaugos „debesyje“ Verslo tribūna

Spalio 8 d. IT ir verslo profesionalus jau trečią kartą suburs didžiausia debesų kompiuterijos paslaugų...

Išmani Lietuva
2019.09.25
„SmartFood“ klasterio įmonių tikslas – tarptautinis bendradarbiavimas Verslo tribūna 1

Vienas iš labiausiai pažengusių sektorių Lietuvoje – maisto pramonė. Dėl to jau nieko nestebina lietuviškos...

Išmani Lietuva
2019.09.20
„Mediapark“ toliau superka mažas įmones, meta iššūkį NFQ ir „Telesoftui“ Premium 12

Povilo Redko ir UAB „Entra holdings“ (anksčiau „Civitta Holdings“) valdoma informacinių technologijų (IT)...

Technologijos
2019.09.19
Kauno mokslininkai sukūrė išmanų pakabuką, stebintį senjorų sveikatos būklę  12

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai vysto senyvo amžiaus žmonių stebėsenos sistemą, kuri...

Paslaugos
2019.09.18
Lietuvos verslininkų prioritetai keičiasi: už pirmąjį milijoną – ne prabangus automobilis, o sportinis dviratis Verslo tribūna 20

Į darbą sėkmingų šiuolaikinių įmonių vadovai ir darbuotojai vis rečiau važiuoja nuosavu automobiliu – keičia...

Išmani Lietuva
2019.09.18
Kaip verslo analitika galėtų padėti taupyti svarbiausią gamtos resursą? Verslo tribūna 2

Nors daugiau nei 70 proc. žemės paviršiaus užima vanduo, tik 3 proc. jo yra tinkami vartoti. Mums pasisekė,...

Išmani Lietuva
2019.09.18
Artėja virtinės „Microsoft“ produktų pabaiga: kaip tam pasiruošti? Verslo tribūna 18

Daugelis namų vartotojų ir organizacijų, naudojančių „Microsoft“ programinę įrangą, jau spėjo įsidėmėti 2020...

Išmani Lietuva
2019.09.16
Dirbtinis Mikės Pūkuotuko intelektas: DI organizacijų valdyme šiandien ir rytoj Premium

Suskamba telefonas, skambina draugas. Atsiliepiu, niekas nekalba, perskambinu. Bičiulis dievagojasi man...

Verslo klasė
2019.09.14
Lietuviai, kurie padeda skaitmenizuoti Vokietijos pramonę Premium 1

Nuo interaktyvaus turinio kūrimo ir e. mokymų sprendimų bendrovės „Prewise“ šiemet oficialiai atskirta...

Paslaugos
2019.09.12
„City Service“ tarptautinės plėtros planus sieja su AWS ir konteinerizacija Verslo tribūna 4

Didžiausia pastatų ūkio valdymo bendrovė Lietuvoje – „City Service“ – pereina nuo klasikinės IT...

Išmani Lietuva
2019.09.12
„Inovacijų savaitė 2019“: nuo dirbtinio intelekto iki dizaino inovacijų Verslo tribūna

Ketvirtą kartą vyksiantis festivalis „Inovacijų savaitė 2019“ rugsėjo 16–22 d. apsilankys 5-iuose Lietuvos...

Išmani Lietuva
2019.09.12
Izraelio įmonė Lietuvoje kurs interneto trolius gaudančią sistemą Premium 18

Izraelio „Tal SOL Energy“ LTD Lietuvoje nori kurti automatizuoto deanonimizavimo sistemą „Avatar“, kuri...

Pramonė
2019.09.09
KTU išsirinko laboratorijų centro architektūrinę idėją 9

Kauno technologijos universiteto (KTU) tarpdisciplininio prototipavimo laboratorijų centro „M-Lab“...

Statyba ir NT
2019.09.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau