Kas tai? Eksperto įžvalgos

Ar jums reikia „Kubernetes“, jeigu nekuriate programų?

Reklama publikuota: 2019-02-26
Aivaras Sukackas UAB "Blue Bridge" IT inžinierius.
svg svg
Aivaras Sukackas UAB "Blue Bridge" IT inžinierius.

2014 m. „Google“ pristatė „Kubernetes“ – programinę įrangą, leidžiančią daug paprasčiau kurti, testuoti ir diegti programas. Nuo pat atsiradimo „Kubernetes“ sulaukė susidomėjimo iš programuotojų, o šiuo metu tarp naudojančių šį atvirojo kodo įrankį ne tik IT rinkos milžinės „Microsoft“ ar „Amazon“, bet ir „Uber“, „Pizza Hut“ ir daugelis kitų įmonių, kurių tiesioginė veikla nėra susijusi su programinės įrangos kūrimu.

Taigi – kodėl ir kaip „Kubernetes“ gali būti naudingas jūsų organizacijai, jeigu nekuriate, o tik naudojate kitų sukurtas programas ir sistemas?

Konteinerių technologijos tęsinys

Paprasčiausiai „Kubernetes“ galima apibūdinti kaip infrastruktūrą, skirtą valdyti programoms, sukurtoms konteinerių technologijos pagrindu.

„Kubernetes“ ir kiti konteinerių sustygavimo (angl. container orchestration) įrankiai iš esmės yra naujo aplikacijų kūrimo stiliaus pasekmė. Programų architektūrai smulkėjant ir populiarėjant konteineriams, jų valdymui atsirado įrankiai, sprendžiantys aplikacijų kūrimo ir jų atnaujinimo iššūkius. Neatsitiktinai būtent programų kūrėjai yra didžiausi konteinerių ir jų valdymo įrankių fanai, o dalis organizacijų atranda šias technologijas, nes pradeda dirbti su specialistais, kurie savo sukurtas programas „supakuoja“ į konteinerius“, – pasakoja „Blue Bridge“ IT inžinierius Aivaras Sukackas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Naujos kartos programų architektūra naudojama kuriant ne tik sudėtingas, dideliam naudotojų skaičiui skirtas sistemas, bet ir paprastas programas, tad didelė tikimybė, kad ateityje su konteineriais ir „Kubernetes“ teks susipažinti visoms organizacijoms, turinčioms bent kelias sistemas.

Paprastesnė IT infrastruktūros priežiūra

„Kubernetes“ taip pat yra IT infrastruktūros dalis, o tai reiškia, kad tokie įrankiai palengvina ne tik programų diegimą, bet ir vėlesnę jų priežiūrą, o kartu – ir IT infrastruktūros specialistų darbą.

„Kalbant apie „Kubernetes“, galima pastebėti, kad šis įrankis padeda daug efektyviau išnaudoti ir valdyti turimus IT resursus kad ir kokie jie būtų – debesijos paslaugos ar nuosavas duomenų centras. Be to, šis įrankis leidžia programų kūrėjams ir IT infrastruktūros priežiūrai išvengti brangiai kainuojančių klaidų, susijusių su naujos programos diegimu, jos veikimo bei pasiekiamumo užtikrinimu ir atnaujinimu. Dažnu atveju apskritai pavyksta sutrumpinti sistemos ar jos atnaujinimų diegimo laiką nuo kelių savaičių iki kelių valandų“, – pasakoja A. Sukackas.

Pagalba atnaujinant ir diegiant sistemas

Viena dažniausių ir brangiausiai kainuojančių klaidų, susijusių su programų diegimu, kurią konteineriai ir jų valdymo įrankiai išsprendžia – naujoje IT aplinkoje neveikiančios sistemos. Su šiuo iššūkiu ir Lietuvoje susiduria ne mažai ir valstybinio, ir privataus sektoriaus organizacijų.

„Pavyzdžiui, įsigijote naują apskaitos sistemą, tačiau paaiškėja, kad ji neveikia taip, kaip turėtų veikti jūsų IT infrastruktūroje, nes buvo sukurta ir testuojama kitokiose IT aplinkose. Neretai šią situaciją pablogina tai, kad programinės įrangos kūrėjai negali padėti ir sistemos „paleidimas“ iš esmės lieka jūsų IT specialistų atsakomybe, atimančia daug laiko ir pastangų. Jei su tokiais iššūkiais susiduriate kiekvieną kartą kurdami ar atnaujindami sistemas, būtų racionalu pagalvoti „Kubernetes“, – pastebi „Blue Bridge“ IT inžinierius.

Efektyvesnis IT resursų naudojimas

Kita svarbi problema, kurią daugeliui gali padėti išspręsti „Kubernetes“ – patikimesnis sistemų veikimas. Tai ypač aktualu, jei turite sistemų, kurių apkrova netolygi arba didelė.

„Kubernetes“ leidžia tokiai sistemai efektyviau išnaudoti reikalingus resursus ir užtikrinti, kad nei padidėjus naudotojų skaičiui, nei, pavyzdžiui, sutrikus dalies serverių veiklai, sistema „neužlūš“. Tai taip pat leidžia atnaujinti sistemą „nepastebimai“, neišjungiant jos ilgesniam laikui ir lengviau perkelti sistemas ar jų dalis iš vienos infrastruktūros į kitą – pavyzdžiui, iš savo duomenų centro į „debesį“ ,– pasakoja A. Sukackas, atkreipdamas dėmesį, kad moraliai pasenusių programų veikimo ir saugumo problemų nei konteineriai, nei jų sustygavimo programos nesprendžia. Be to, ne visos sistemos apskritai gali būti sukonteinerizuotos.

„Jeigu sistema negali būti tvarkingai išskaidyta į atskirus komponentus, o taip dažniausiai nutinka su „monolitinėms“, pagal senus programavimo principus sukurtomis ir iki šiol tebevystomomis sistemoms, jų veikimo problemas teks spręsti kitu keliu, pavyzdžiui, perrašant programą“, – pastebi pašnekovas.

Kaina, diegimas ir kiti praktiniai iššūkiai

Viena iš svarbiausių „Kubernetes“ sėkmės priežasčių – tai, kad ją sukūrusi „Google“ iki šiol aktyviai prisideda prie įrankio tobulinimo. Šiame procese aktyviai dalyvauja ir „Kubernetes“ bendruomenė visame pasaulyje. Vis dėlto, kaip ir kiekvienas atvirojo kodo produktas, „Kubernetes“ pritaikymas savo poreikiams reikalauja nemažai įgūdžių.

„Klausimas apie šio įrankio naudojimo kainą nėra paprastas. Viena vertus, tai visiškai nemokamas, plačias galimybes turintis ir nuolat tobulinamas įrankis, kuris iš esmės turėtų apčiuopiamai taupyti ir finansus, ir laiką. Tai, aišku, gera žinia organizacijoms, kurios pačios nekuria programų, tačiau nori neatsilikti nuo šiuolaikinių IT kokybės standartų ir jaučia šio įrankio poreikį. Kita vertus – tai taip pat yra nauja technologija, turinti savo specifinį žodyną, diegimo ir priežiūros ypatumus, kuriems perprasti reikia laiko. Nepaisant to, kad „Kubernetes“ jau naudoja tūkstančiai įmonių, visi tik mokosi dirbti su šiuo įrankiu, o tai reiškia, kad gali tekti patiems ieškoti tinkamiausio jo naudojimo būdo“, – svarbiausius iššūkius, su kuriais galima susidurti planuojant diegti „Kubernetes“, vardija „Blue Bridge“ IT inžinierius.

Tiesa, rinka jau kurį laiką siūlo kelias mokamas alternatyvas savarankiškam „Kubernetes“ diegimui. Pavyzdžiui, šiuo metu JAV populiarėja individualizuotos „Kubernetes“ paslaugos, kurias siūlo didžiausi debesijos tiekėjai, pavyzdžiui, „Amazon“ ir „Microsoft“. Taip pat – šio įrankio versijos, pritaikytos nuosaviems duomenų centrams, kurias pristato tokie gamintojai kaip „Haptio“. „Kubernetes“ diegimą bei priežiūrą vis dažniau gali pasiūlyti ir vietiniai IT tiekėjai.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norvegų įmonė „Kongsberg“ perka 77% „NanoAvionics“ akcijų 4

Norvegijos technologijų bendrovė „Kongsberg Defence & Aerospace“ („Kongsberg“) sutarė dėl Lietuvos mažųjų...

Inovacijos
2022.07.05
NKSC vadovas: kibernetinės atakos nuslopo, tačiau bet kada gali vėl prasidėti

Kibernetinės atakos prieš Lietuvos institucijas ir verslą nuslopo, bet ekspertai pasirengę jų atsinaujinimui,...

Inovacijos
2022.07.01
„BaltCap“ Latvijos technologijų bendrovę „Vendon“ parduoda „Azkoyen“ grupei

Didžiausia Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytoja „BaltCap“ už neskelbiamą sumą parduoda Latvijos...

Inovacijos
2022.07.01
VŽ klausomiausi podkastai birželį

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Laisvalaikis
2022.07.01
„Wargaming Vilniaus“ vadovas: nuo rudens Lietuvoje suaktyvinsime specialistų samdą Premium

Baltarusijos žaidimų milžinė „Wargaming“ per metus Lietuvoje pasamdė apie keliasdešimt darbuotojų, o nuo...

Inovacijos
2022.07.01
Rekordiniai Lietuvos žaidimų industrijos metai: naujos galimybės ir senos problemos Premium

Lietuvos žaidimų industrija pernai stiebėsi į viršų – plėtėsi vietos įmonės, taip pat atvyko naujų, kurios...

Inovacijos
2022.06.30
Darbo aplinka keičiasi iš esmės: „Xerox“ žengia permainų priešakyje Verslo tribūna

Skaitmeninimo iniciatyvos versle, ypač paskatino prigijęs hibridinio ar nuotolinio darbo modelis, ragina...

Išmani Lietuva
2022.06.30
Švedų tyliai nupirkta Kauno žaidimų kūrėja „Tutotoons“ pelną augino 15 kartų Premium 1

Kauno mobiliųjų žaidimų kūrėjai „Tutotoons“ karantinas leido pasiekti rekordinį pelną ir apyvartą. Be to,...

Inovacijos
2022.06.27
Tiksliosios technologijos tvariai užaugintam kokybiškam maistui – Lietuvos ūkių dabartis Verslo tribūna

Neįtikėtinu greičiu tobulėjančios šiuolaikinės technologijos ir inovatyvūs sprendimai keičia Lietuvos...

Išmani Lietuva
2022.06.27
Robotai, „atimsiantys jūsų darbą“ – ne toks jau ir baubas Premium

Robotizacija ir, kalbant plačiau, DI, tebėra daugybės mitų gaubiamos technologijos ir tendencijos. Galima...

Inovacijos
2022.06.26
P. Kuisys: ruošiamės blogiausiam, o tikimės geresnio Premium

Nors ekonominės krizės – galbūt pageidaujamas reiškinys, į jas reikėtų žiūrėti kaip į savotišką gydymą – per...

Inovacijos
2022.06.23
50 mln. Eur investicija Klaipėdoje – galimybė pramonei nebemindžikuoti ties inovacijų slenksčiu Premium 1

Jau šį rudenį planuojama baigti statyti 21.000 kv. m ploto pramonės inovacijų parką „VMG Technics R&D Park“,...

Vadyba
2022.06.23
Bizūnas dar neišgąsdino: kriptoįmonės Lietuvoje toliau dygsta kaip grybai po lietaus Premium

Vyriausybė kriptopaslaugų tiekėjų reguliavimo sugriežtinimui pritarė anksčiau birželį. Dabar svarstymai...

Inovacijos
2022.06.22
Naujasis „Bitė Lietuvos“ vadovas – G. Butėnas

Naujuoju UAB „Bitė Lietuva“ vadovu paskirtas Gintas Butėnas, ilgametis bendrovės darbuotojas, pastaruoju metu...

Inovacijos
2022.06.21
„Money 20/20“: „fintech“ reguliavimas toliau eis saugumo keliu

Birželio 7–9 d. Amsterdame vyko didžiausias Europoje „fintech“ renginys „Money 20/20“, kuriame pirmą kartą...

Inovacijos
2022.06.19
Tyrimas: kas penktas Lietuvos gyventojas norėtų keisti karjerą į IT 7

Kas antras suaugęs Lietuvos gyventojas – 52% – mano, kad jo ar jos skaitmeninių įgūdžių ir žinių lygis yra...

Vadyba
2022.06.18
Kompiuterijos ateitis – gali tekti pajudėti prie krašto Premium 1

Technologijų tyrimų ir konsultacijų bendrovė „Gartner“ skaičiuoja, kad iki 2025 m. net 75% duomenų verslai...

Inovacijos
2022.06.17
Norime daugiau turtingų žmonių? Sumažinkime opcionų biurokratiją Premium

Nors skatinimas opcionais – teisė darbuotojams įgyti dalį įmonės, kurioje jie dirba, nuosavybės – Vakaruose...

Inovacijos
2022.06.16
Metų verslumo pedagogė: mokome susikurti pagalvę ir skaudžiai nekristi Premium

Poreikiai yra neriboti, o ištekliai – riboti, – toks vienas iš principų ir sąvokų, kurių siekta mokiniams...

Gazelė
2022.06.16
Neišvengiama, bet komplikuota tvarių vilkikų perspektyva Lietuvoje Premium

Jau nuo 2035-ųjų ES bus visiškai sustabdyta prekyba naujomis anglies dvideginį išmetančiomis transporto...

Logistika
2022.06.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku