ESCO modelis – alternatyvus būdas finansuoti energijos taupymo sprendimus

Publikuota: 2020-04-15

Atsakingą ir tvarų verslą kuria ne tik skaidrumas, stabilūs finansiniai rodikliai, motyvuojanti darbo aplinka ir socialinės iniciatyvos, bet ir siekis kurti darnią aplinką. Vienas iš galimų verslui ekonomiškai naudingų ir gamtą tausojančių projektų – tai bendrovės infrastruktūros apšvietimo sistemų modernizavimas. Šiandien rinkoje randame nemažai patikimų energetinio efektyvumo didinimo pavyzdžių, tačiau šioje srityje siekiantiems maksimalių pokyčių mažais kaštais, verta apsvarstyti ESCO modelio taikymą.

ESCO (angl. Energy Service Company) modelis – tai alternatyva savarankiškam apšvietimo modernizavimo projekto finansavimui, kai ESCO paslaugos teikėjas investuoja į priemones, padedančias gerinti užsakovo pastato energinį efektyvumą, o didžiąją dalį investicijoms skirtų lėšų atgauna iš per sutarties galiojimo laikotarpį sutaupytų elektros energijos kaštų. Pastato valdytojas moka tik už energetinę paslaugą, todėl jam nereikia rūpintis nei projekto finansavimu, nei įgyvendinimu. Modelio esmė – pasiekti kuo didesnį energijos sutaupymo efektą įmonėje ir modernizuoti apšvietimo sistemą bei pagerinti darbuotojų darbo sąlygas. Elektros ir dujų tiekėjo „Ignitis“ duomenimis, ESCO modelį taikantis verslas vidutiniškai sutaupo apie 30-50 proc. elektros energijos.

Vienas tokio modelio pritaikymo pavyzdžių Lietuvoje – UAB „S. Jurkus ir partneriai“, valdanti maisto prekybos tinklą „Mon“. Energetinio efektyvumo projektas įgyvendintas ne viename, o net keliuose įmonės pastatuose: Plungėje ir Telšiuose esančiuose prekybiniuose centruose, statybinių medžiagų parduotuvėje bei sandėlyje Telšiuose pakeista daugiau nei 1200 modernių LED šviestuvų. Planuojama, kad per dešimt metų įmonė, pasinaudojusi ESCO paslauga, sutaupys daugiau nei 250 tūkst. eurų išlaidų elektros energijai.

„Kol kas modelis pritaikytas keturiuose įmonės objektuose. Šiandien projektas sėkmingai įgyvendinamas, panašu, kad pavyks sutaupyti, tačiau įvertinti naudą konkrečiais skaičiais dar per anksti“, – kalba „S. Jurkus ir partneriai“ vadovas Stanislovas Jurkus.

Jis papildo, kad džiaugiasi sprendimu modernizuotis ne tik dėl ekonominės naudos verslui, bet ir aplinkosauginio faktoriaus – nauja apšvietimo sistema taupo energijos išteklius, tuo pačiu garantuodama ilgesnį apšvietimo įrangos tarnavimo laiką.

ESCO paslauga verslui aktuali ir dėl to, kad paslaugos teikėjas prisiima atsakomybę už sutaupytą suvartotos energijos dydį.

„Įgyvendinant projektą teikėjas yra atsakingas už numatytą energijos sutaupymą, todėl privalo būti suinteresuotas išlaikyti itin aukštą renovacijos darbų kokybę bei užtikrinti tinkamą apšvietimo sistemos eksploataciją net ir po rangos darbų garantinių terminų pabaigos. Tradicinio šviestuvų įsigijimo atveju jokie ilgalaikiai ir realūs energijos sutaupymai nėra garantuojami“, – sako Arūnas Pakulis, „Ignitis“ Produkto vystymo vadovas.

Didžiausias efektas pasiekiamas ne kelių šviestuvų pagalba

Pasinaudojus ESCO paslauga, yra galimybė ne tik pakeisti šviestuvus į naujus tvaresnius LED technologijos produktus, tačiau kartu įdiegti ir apšvietimo valdymo sprendimus, padėsiančius dar labiau taupyti elektros energiją.

„Investuojame į kliento apšvietimo projektą, parenkame šviestuvus ir juos įrengiame, o taip pat parengiame visą apšvietimo projektą. Pastarasis užima daug laiko ir nemažai kainuoja, tad neretai įmonės, svarstančios apie savarankišką modernizavimą, jo atsisako arba tiesiog pasikeičia po kelis šviestuvus. Apšvietimo projektas garantuoja, kad visose kliento patalpose arba lauko teritorijose bus parinktas teisingas sprendimas, kuris užtikrins optimalią apšvietą bei energijos sutaupymus“, – akcentuoja p. Pakulis.

Pasak jo, ESCO paslaugą įsidiegusios įmonės taip pat labiau suinteresuotos disciplinuoti pastatuose dirbančių asmenų elgesį, kadangi ir nuo to priklauso, ar pavyks pasiekti įsipareigotą energijos suvartojimo sutaupymą. Tokiu būdu pasiekiama dar didesnė ekonominė nauda ir tuo pačiu aplinkosaugos klausimais edukuojami darbuotojai. Pasibaigus projektui, moderni LED apšvietimo sistema tampa kliento nuosavybe ir jis gali toliau naudotis energijos taupymo sprendimais.

ESCO energetinio efektyvumo paslaugą „Ignitis“ teikia jau nuo 2016 m. Šiandien įmonė yra įgyvendinusi daugiau nei 60 ESCO projektų Lietuvoje ir Latvijoje. Apšvietimo modernizavimo paslauga teikiama ir miestams, medicinos įstaigoms, savivaldybių įmonėms ir kt. Artimiausi planai – ESCO energetinio efektyvumo paslaugos modelio taikymas ne tik apšvietimą pagerinti, bet ir optimizuoti šildymo bei vėdinimo (ŠVOK), reaktyvinės galios kompensavimo sistemas ir pramonės procesus.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
V. Bumelis nupirko sklypą, investicijoms prireiks 500 mln. Eur Premium 34

Mokslininkas ir verslininkas Vladas Bumelis Vilniaus rajone nupirko žemės sklypą, kuriame pradedamas...

Pramonė
2020.10.06
„Ignitis” stiprina pozicijas saulės energijos rinkoje Verslo tribūna

Šių metų pavasarį pradėjo veikti net 5 naujos UAB „Ignitis“ įrengtos saulės elektrinės, sumontuotos ant...

Gamtinių dujų kainos, kurių net nesapnavome Verslo tribūna 14

Patikimas energijos išteklių tiekimas ir lanksti partnerystė verslui ypač aktuali sudėtingais laikotarpiais –...

Modernus apšvietimas įmonėje: sutaupytos išlaidos ir padidintas darbo našumas Verslo tribūna

Apšvietimo reikalavimai ir higienos normos darbo vietoms reglamentuojamos LST EN 12464 standarto. Tinkamai...

Elektros kaina – rekordinėse žemumose: kaip apsidrausti nuo pakilimo? Verslo tribūna 7

Elektra reikalinga visoms be išimties verslo įmonėms ir dažnai yra svarbiausias energijos išteklius, būtinas...

Elektromobiliams kelią tiesia ir įkrovimo stotelių tinklo plėtra Verslo tribūna 11

Nedaug kas abejoja, kad ateityje transportas bus vis mažiau priklausomas nuo iškastinio kuro, nes šį pakeis...

Saulės elektrinė su ES fondų parama: ką svarbu įvertinti iš anksto? Verslo tribūna

Apie atsinaujinančius energijos išteklius svarstančioms įmonėms vertėtų pasidomėti ES struktūrinių fondų...

ESCO modelis – alternatyvus būdas finansuoti energijos taupymo sprendimus Verslo tribūna

Atsakingą ir tvarų verslą kuria ne tik skaidrumas, stabilūs finansiniai rodikliai, motyvuojanti darbo aplinka...

Saulės elektrinė tinka ir žemės ūkio bendrovei, ir bendradarbystės erdvei Verslo tribūna

Prasidėjus pavasariui ir daugėjant saulėtų dienų, verslo įmonės pradeda vis aktyviau domėtis galimybe...

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus