WSJ: J. Bideno administracija pagrasino uždrausti „TikTok“

Joe Bideno, JAV prezidento, administracija pareikalavo, jog socialinio tinklo TikTok savininkai iš Kinijos parduotų savo akcijas, antraip šalyje programėlė gali būti uždrausta, pranešė The Wall Street Journal.
Papildyta skyriumi JK draudimas
JAV užsienio investicijų komitetas (Cfius) federalinė iš įvairių agentūrų atstovų sudaryta darbo grupė, kuri prižiūri užsienio investicijų rizikas nacionaliniam saugumui reikalavimą dėl akcijų pardavimo išreiškė neseniai, teigia WSJ šaltiniai.
Cfius, kuriam vadovauja JAV Iždo departamento pareigūnai, informaciją komentuoti atsisakė.
TikTok vadovai teigia, jog 60% programėlę valdančios bendrovės ByteDance akcijų kontroliuoja globalūs investuotojai, po 20% kompanijos darbuotojai ir įkūrėjai, nors, kaip būna įprasta technologijų įmonėse, įkūrėjų valdomos akcijos turi daugiau balsavimo teisių. Kompaniją Pekine 2012 m. įkūrė Zhangas Yimingas, Liangas Rubo, ByteDance vadovas ir kiti.
TikTok pastaraisiais mėnesiais sulaukia rimto spaudimo iš abiejų JAV politinio spektro pusių į per pandemiją sparčiai išpopuliarėjusią programėlę vis rimčiau žiūrima kaip į grėsmę nacionaliniam saugumui.
Amerikiečių pareigūnai baiminasi, kad programėlės renkami amerikiečių asmeniniai duomenys gali būti perduodami ir pasiekiami Kinijoje, todėl faktiškai TikTok gali veikti kaip šnipinėjimo įrankis. Dėl to federalinių pareigūnų buvo pareikalauta ištrinti TikTok iš darbinių įrenginių, tuo pavyzdžiu seka ir vis daugiau valstijų.
Savo ruožtu Senato nariai praėjusią savaitę pristatė naują įstatymo projektą, kuris, jei būtų priimtas, suteiktų J. Bidenui teisę uždrausti TikTok JAV. Šį projektą rengė senatoriai tiek iš demokratų, tiek respublikonų partijų, nors respublikonai savo oponentus bei J. Bideną kaltindavo, esą šie nėra pakankamai griežti TikTok klausimu.
TikTok tvirtina, jog prievartinis akcijų pardavimas neišspręstų saugumo rizikų. Programėlės valdytojai prižadėjo investuoti 1,5 mlrd. USD tam, kad užtikrintų, jog amerikiečių asmens duomenys nepatektų į Kinijos valdžios rankas.
Jei tikslas yra nacionalinis saugumas, pardavimas problemos neišspręstų: vien savininkų pasikeitimas duomenų srautui ar prieigai neturėtų jokios įtakos, pranešime sakė Brooke Oberwetter, TikTok atstovė.
Kritikai teigia, jog TikTok paskelbto plano saugumui užtikrinti nepakanka, ir pažymi tai, kad bet kokia kinams priklausanti kompanija privalo atsižvelgti į Kinijos valdžios reikalavimus, jei tokių atsiranda. JAV pareigūnai ne kartą baksnojo į Kinijos nacionalinio saugumo įstatymą, kuris numato, jog valdžiai pareikalavus, kompanijos privalo pasidalinti vartotojų duomenimis.
Kaip rašo WSJ, kol kas nėra aišku, ką toliau darys JAV sprendimo gali tekti palaukti dar keletą mėnesių. Financial Times rašė, jog daug kas priklausys nuo to, kaip Shou Zi Chew, TikTok vadovui, kitą savaitę pavyks pasirodyti prieš Senato energetikos bei prekybos komitetą.
Draudimas JK
Tuo metu britų žiniasklaida ketvirtadienį pranešė, kad TikTok naudojimas netrukus bus uždraustas ir Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybės išduotuose įrenginiuose.
Nors dar nėra oficialaus patvirtinimo, bet BBC ir Sky News pranešė, jog Kinijai priklausančios vaizdo įrašų bendrinimo programos uždraudimas yra neišvengiamas.
Rishi Sunako, ministro pirmininko, biuras šią savaitę buvo nekalbus, kai buvo ne kartą paklaustas apie saugumo problemas. Pirmadienį viešėdamas JAV, R. Sunakas sakė, kad vyriausybė rimtai žiūri į įrenginių saugumą.
Mes taip pat žiūrime į tai, ką daro mūsų sąjungininkai, pridūrė jis.
The Sunday Times praėjusį savaitgalį pranešė, kad kibernetinio saugumo ekspertai patarė vyriausybei rekomenduoti pašalinti platformą iš įrenginių.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti