Web3 interneto erai iki 2030 m. prognozuojamas 41 proc. augimas per metus

  Reklama publikuota: 2022-11-09
  svg svg

  Naujos kartos Web3 internetas jau keičia gyvenimą – finansų bei bankų ir kitų tarpininkų apimtys pernai pasiekė 200 mlrd. USD, o kūrėjai be tarpininkų tiesiai iš klientų uždirbo 3,9 mlrd. USD pajamų.

  Šių metų vasarą „Emergen Research“ prognozavo, kad trečios kartos interneto (Web3) rinkos dydis 2030-aisiais pasieks 81,5 mlrd. USD. Skaičiuojama, kad pernai jis buvo 3,2 mlrd. USD. „Emergen Research“ vertinimu, ateinančius aštuonerius metus šioje srityje bus fiksuojamas 43,7 proc. vidutinis metinis augimas. Rizikos kapitalo investicijos į Web3 pernai siekė 32,4 mlrd. USD, o per šių metų pirmąjį ketvirtį – 18 mlrd. Eur.

  Duomenys – jų savininkams

  Pirmoji interneto raidos pakopa Web1 apima 1991–2004 m. Šiuo laikotarpiu didžioji dauguma naudotojų buvo turinio vartotojai, o ne kūrėjai. Dabartinė Web2 era, prasidėjusi 2004-aisiais, – didelių socialinių tinklų, verslo koncentracijos bei vartotojų kuriamo turinio laikotarpis.

  „Vienas iš Ethereum kūrėjų ir dabartinės Web3 decentralizuoto interneto idėjos autorius Gavinas Woodas pabrėžia, kad internetas ir sukaupti duomenys turi priklausyti naudotojams, o ne tarpininkams, be to, turi būti patikimai apsaugoti ir monetizuojami“, – apie naują interneto vystymosi etapą kalba Vytautas Kašėta, asociacijos „Crypto Economy Organisation“ prezidentas. Internetas, o kartu ir finansai turi būti valdomi demokratiškai ir decentralizuotai. Anot V. Kašėtos, Web2 naudoja kelis bendrus interneto protokolus, tokius kaip TCP/IP, SMTP, HTTP ir kt., kurių pagrindu kuriamos įvairios aplikacijos. Web3 keičia internetą iš pašaknų – jo vertė visų pirma kuriama protokolų lygiu. Protokolas nustato automatinius socialinius ir ekonominius santykius, o vėliau jų pagrindu jau gali būti kuriamos aplikacijos.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Žydrieji vandenynai

  Vytautas Kašėta, asociacijos „Crypto Economy Organisation“ prezidentas.
  Vytautas Kašėta, asociacijos „Crypto Economy Organisation“ prezidentas.

  „Dauguma Web3 technologijas plėtojančių įmonių šiandien kuria protokolus – dažniausiai atskiri protokolai naudoja ir nuosavas skirtingas kriptovaliutas“, – aiškina „Crypto Economy Organisation“ vadovas V. Kašėta.

  Visa Web3 infrastruktūra yra dar ankstyvajame raidos etape – pirmoji skaitmeninė ekonominė transakcija, kai už 10 000 bitkoinų buvo nupirktos dvi picos, buvo atlikta tik 2010-aisiais. Tradicinio interneto pradžia skaičiuojama nuo 1983 m., o šiuo metu, praėjus beveik 40 metų, jis turi 5 mlrd. vartotojų.

  Protokolai gali būti pirmojo lygio, pavyzdžiui, Ethereum (4 000 aktyvių vystytojų), Solana (apie 1 000 aktyvių vystytojų), Bitcoin (apie 500 aktyvių vystytojų), arba antrojo lygio, tarkim, Optimism, Arbitrum ir kt., besiremiantys pirmojo lygio protokolu ir jį plėtojantys.

  Šiuo metu Web3 galima prilyginti žydriesiems vandenynams, kur daug galimybių ir palyginti nedidelė konkurencija. Šioje srityje veikiančios Lietuvos bendrovės „SUPER HOW?“ pajamos pernai siekė 1 mln. Eur, o grynasis pelnas – 0,4 mln. Eur. Šiemet „SUPER HOW?“ planuoja dvigubai didesnę apyvartą nei pernai.

  Andrius Bartminas, „SUPER HOW?“ vadovas.
  Andrius Bartminas, „SUPER HOW?“ vadovas.

  „Esame Web3 mokslinių tyrimų ir inovacijų laboratorija – padedame klientams kurti protokolus“, – pažymi Andrius Bartminas, įmonės „SUPER HOW?“ bendrakūrėjis ir vadovas. Bendrovė šiuo metu dirba su daugiau nei 20 komercinių ir trimis ES projektais, teikia paslaugas klientams iš JAV, Kanados, Norvegijos, Šveicarijos, JAE ir kt. valstybių.

  Vienas įdomiausių ir unikaliausių projektų mūsų šalyje buvo įgyvendintas su Lietuvos banku –pirmoji skaitmeninė kolekcinė moneta buvo išleista pasitelkiant blokų grandinių technologiją. Projektas, pradėtas dar 2018 m., iki šiol sulaukia labai daug dėmesio kaip itin inovatyvus ir įgyvendintas iki prasidedant Web3 bangai.

  Anot A. Bartmino, „SUPER HOW?“ gautą pelną investuoja į savo vidinius projektus, vėliau galinčius išaugti į atskirus inovatyvius Web3 startuolius.

  Skaidri kredito rinka

  Nors Web3 dar tik kuria savo infrastruktūrą, ji jau pradeda keisti žmonių gyvenimą. Pusė pasaulio suaugusiųjų 2021 m. neatliko nė vieno banko pervedimo, bet dalis jų turi mobilųjį ryšį ir internetą. Web3 palengvina priėjimą prie finansinių paslaugų, atveria skolinimosi galimybes. Pavyzdžiui, vienas didžiausių decentralizuotų finansų ir likvidumo protokolas Aave yra valdomas bendruomenės ir veikia tokiuose tinkluose, kaip Ethereum, Avalanche, Optimism, Polygon, Arbitrum ar Aave Arc, jame sukauptas skaitmeniniu turtu grįstas kapitalas viršija 7 mlrd. USD.

  „Aave sukūrė skolų infrastruktūrą, kuri decentralizuotai Web3 ekonomikai yra gerokai svarbesnė nei pinigų infrastruktūra. Galima teigti, kad Aave padėjo pagrindus Web3 ekonominei sąrangai“, – akcentuoja V. Kašėta.

  Vienos didžiausių rizikos kapitalo įmonių „A16Z Crypto“ vertinimu, decentralizuotų finansų apimtys per dvejus metus nuo 0 išaugo iki daugiau kaip 200 mlrd. USD – šis skaičius prilygsta 31 didžiausio JAV banko apimtims. O šioje srityje dirbančios bendrovės „Goldfinch“ misija – sukurti pasaulyje vieną bendrą kredito rinką, kuri būtų skaidri, atvira, lengvai pasiekiama be tarpininkų ir jų komisinių.

  Kūrėjams – deramas atlygis

  Web3 leidžia kūrėjams gauti deramą užmokestį už darbą: nekeičiamieji žetonai NFT (non-fungible tokens) suteikia menininkams galimybę gerokai patikimiau apsaugoti savo kūrybos vaisius ir gauti už juos atlygį be tarpininkų, t. y. tiesiogiai iš savo gerbėjų. „A16Z Crypto“ duomenimis, 2021 m. tokiu būdu 22 400 kūrėjų pasidalijo 3,9 mlrd. USD (vidutiniškai kiekvienas po 147 000 USD). O per tokį tarpininką, kaip „Spotify“, 11 mln. kūrėjų uždirbo 7 mlrd. USD (vidutiniškai po 636 USD). Pagal Web3 principus veikiantis projektas „Sound“ sujungia menininkus ir leidžia jiems parduoti savo kūrinius tiesiogiai. Ir tokių projektų, įgalinančių kūrėjus, Web3 yra tikrai ne vienas.

  Didžiausios apyvartos – žaidimų sektoriuje ir metavisatoje

  Virtualios patirtys gali būti įvairios: nuo žaidimų, socializavimosi iki edukacinio turinio, ir jos vis labiau populiarėja, tad pinigų apyvarta šiose srityse taip pat itin didelė. 20 proc. visų NFT pardavimų 2021 m. buvo iš su žaidimais susijusio turto, savo ruožtu 49 proc. kriptopiniginių apyvartos sudaro žaidimų rinka. „Decentraland“, jau dabar kai kurių laikomo metavisatos dalimi, vartotojai gali pirkti, parduoti ar nuomotis žemės sklypus ir juose statyti savo pastatus. „Decentraland“ pritraukė 50 mln. rizikos kapitalo, toje pačioje srityje veikianti Sandbox – 93 mln. USD, dar daugiau lėšų investicijoms akumuliavo Yuga Labs – 450 mln. USD.

  Statista prognozuoja, kad metavisatos rinkos vertė nuo 47 mlrd. 2022-aisiais gali išaugti iki 678 mlrd. 2030-aisiais.

  Konsultacijų bendrovė EY pažymi, kad Web3 ir metavisata nėra tas pats, bet jas sieja tam tikros technologijos: NFT, kaip atlygio priemonė, bei tapatybės nustatymo ir jos patvirtinimo technologijos. Toks protokolas, kaip Spruce, leidžia kontroliuoti savo tapatybę pasitelkiant Ethereum paskyrą.

  Kuriasi nepriklausomos organizacijos

  Web3 eroje galios centras iš didelių korporacijų pereina patiems vartotojams, todėl svarbi autonomiškų, demokratiškai valdomų organizacijų (DAO, Decentralized autonomous Organizations) plėtra. Jose sprendimai priimami naudojant savo tapatybę ir balsuojant turimais balsavimo žetonais NFT. 2022 m. balandį DAO organizacijos jau valdė daugiau kaip 10 mlrd. USD turtą ir 657 000 užregistruotų aktyvių balsuotojų priėmė 56 600 sprendimų.

  „Emergen Research“ prognozuoja, kad ateityje dar daugiau kūrėjų pasirinks NFT kaip būdą savo kūriniams parduoti, o geriausios žaidimų studijos imsis žaidimų metavisatos aplinkoje. Šios tendencijos skatins decentralizuotų finansų plėtrą, taip pat laukia dar daugiau eksperimentų su decentralizuotomis organizacijomis. Web3 bei metavisata plėsis į tokias sritis, kaip socialiniai tinklai, pramogų ir mados industrija. Naujomis technologijomis jau domisi ir viešasis sektorius.

  Socialinis tinklas „Twitter“ leidžia nariams savo NFT parodyti kaip profilio nuotraukas, menininkai jame gali pristatyti ir parduoti savo NFT kūrinius. Žinomi žmonės, tarkim, Justinas Bieberis, Grimes ir daugelis kitų, organizuoja renginius virtualiuose pasauliuose. Mados ir prabangos sektorius irgi stengiasi neatsilikti – „Decentraland“ rengia mados savaites, kuria joje savo parduotuves ir dublikuoja šiuos kūrinius kaip fizinius drabužius. Valstybės institucijos savo ruožtu bando naudoti Web3 galimybes skaitmeninei piliečių tapatybei sukurti.

  Vilniuje – Web3 konferencija

  Apie Lietuvai šiose naujose rinkose atsiveriančias galimybes bus diskutuojama Vilniuje 2022 m. gruodžio 7 d. vyksiančioje konferencijoje „WEB3: Impact the Future“, kurią organizuoja asociacija „Crypto Economy Organisation“, advokatų kontora „TGS Baltic“, integruotų profesinių paslaugų grupė „Lewben“, inovacijų bendrovė „SUPER HOW?“ ir blokų grandinių ekosistemos kompanija „Binance“. Dalyvauti kviečiamos valstybės institucijos, technologinių inovacijų, teisės, finansų, skaitmeninio verslo, kitų sektorių atstovai ir tiesiog Web3 besidomintys entuziastai. 

  Jei norite prisidėti prie Web3 kelionės, bilietą į renginį galite įsigyti čia.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  5G inovacijų skatinimui skirta 24,5 mln. Eur

  5G ryšiu grįstų inovacijų kūrimui, bandymams ir vystymui skirta 24,5 mln. Eur paramos, pranešė Susisiekimo...

  Inovacijos
  11:40
  Užimtumo tarnyba: beveik 85% keičiančiųjų profesiją renkasi IT sritį 4

  Nuo praėjusių metų liepos 1 d. atsiradusi galimybė įgyti aukštą pridėtinę vertę kuriančias kvalifikacijas ir...

  Vadyba
  11:33
  „Microsoft“ mano, kad energetikos ateitis jau čia pat Premium 2

  „Microsoft“ sutarė jau 2028 m. pirkti termobranduoliniame reaktoriuje pagamintą elektrą iš startuolio „Helion...

  Inovacijos
  11:04
  „OpenAI“ įkūrėjas: dirbtiniam intelektui būtinas reguliavimas

  Samas Altmanas, įmonės „OpenAI“, kurios sukurtas pokalbių robotas „ChatGPT“ apstulbino pasaulį iš trumpiausių...

  Inovacijos
  10:51
  Kauniečiai jau įdarbino „ChatGPT“: paruošė specialistą už simbolinį tarifą, kurio prašo ir konkurentai Premium 3

  UAB „Fundatoriai“, valdanti sveikatos platformą „FindVit“, įdarbino „konsultantą“, galintį padėti savijautos...

  Mano verslas
  05:45
  ES patvirtino kriptovaliutų reguliavimo taisykles

  Europos Sąjunga (ES) patvirtino pirmąjį pasaulyje išsamų kriptovaliutų reguliavimo taisyklių rinkinį. Europos...

  Finansai
  2023.05.16
  „Ericsson Lietuva“ pajamos ir pelnas augo – lėmė 5G ryšio plėtra

  Švedijos grupės „Ericsson“ telekomunikacijų įrangos prekybos bendrovės „Ericsson Lietuva“ pajamos pernai augo...

  Inovacijos
  2023.05.16
  „Vodafone“ atsisakys 11.000 darbuotojų

  Didžiosios Britanijos mobiliojo ryšio milžinė „Vodafone“ per trejus metus ketina panaikinti 11.000 darbo...

  Inovacijos
  2023.05.16
  Išrinkti geidžiamiausi Lietuvos darbdaviai 15

  Trečiadienį „Verslo žinių“ konferencijoje „Komandų lyderiai. Kuriame vertę kartu“ apdovanoti TOP 5 darbdaviai...

  Vadyba
  2023.05.16
  „Vention“ – pasaulyje pirmaujanti programinės įrangos kūrimo bendrovė skelbia apie savo prekės ženklo atnaujinimą Verslo tribūna 1

  2023 m. gegužės 16 d., Niujorkas – „Vention“, pasaulyje pirmaujanti programinės įrangos kūrimo bendrovė...

  Inovacijos
  2023.05.16
  Svarbiausia „Apple“ tiekėja Indijoje investuos dar 500 mln. USD

  Taivane įkurta, bet didžiąją dalį gamyklų Kinijoje turinti bendrovė „Foxconn“ – didžiausias „Apple“ tiekėjas...

  Inovacijos
  2023.05.15
  „Michelin“ žvaigždučių verta vakarienė „kosmoso pakraštyje“ – už 130.000 USD

  Jei prancūzų kosminių oro balionų startuolis „Zephalto“, bendradarbiaujantis su Prancūzijos kosmoso agentūra,...

  Laisvalaikis
  2023.05.14
  ES planuose – interneto kabelis Juodojoje jūroje

  Europos Sąjunga (ES) planuoja Juodosios jūros dugnu nutiesti interneto kabelį, taip siekiant pagerinti jungtį...

  Inovacijos
  2023.05.14
  „Microsoft“ šiemet atlyginimų nekels Premium

  „Microsoft“ viešai pareiškė, kad šiais metais darbuotojams darbo užmokesčio nedidins. Tokį sprendimą bendrovė...

  Vadyba
  2023.05.14
  Geidžiamiausi darbdaviai: kokiose įmonėse karjerą daryti yra lengviau Premium

  Vienas iš esminių kriterijų, padedančių specialistams apsispręsti, kurį darbdavį pasirinkti, yra galimybė...

  Vadyba
  2023.05.13
  Kuriamas 20 mln. Eur vertės išmaniosios miškininkystės kompetencijų centras

  Lietuva kartu su užsienio partneriais pradeda įgyvendinti projektą „FOREST 4.0“, kuriuo sieks skaitmeninti...

  Agroverslas
  2023.05.13
  Geidžiamiausio darbdavio motyvacija: kaip ji pasikeitė per metus Premium

  Gegužės viduryje „Verslo žinios“ paskelbs metų geidžiamiausius darbdavius. Kol dar neįvyko jų rokiruotė,...

  Vadyba
  2023.05.12
  Švedijos „Northvolt“ patvirtino Vokietijoje statysianti baterijų gamyklą

  Švedijos baterijų gamintoja „Northvolt“ po kelis mėnesius trukusios nežinios penktadienį patvirtino, kad...

  Finansai
  2023.05.12
  Prancūzijoje bus statoma baterijų gamykla – Taivano „ProLogium“ investuos 5 mlrd. USD 11

  Taivano baterijų gamintoja „ProLogium“ penktadienį pranešė investuosianti milijardinę sumą į naujos gamyklos...

  Pramonė
  2023.05.12
  Europos kosmoso agentūros finansavimas – 6 projektams Lietuvoje

  Europos kosmoso agentūra (EKA) paskelbė, kad į rekomenduojamų finansuoti projektų sąrašą įtrauktos 6 Lietuvos...

  Inovacijos
  2023.05.12

  Verslo žinių pasiūlymai