VŽ paaiškina: kaip apsaugoti save kibernetiniame fronte

Kibernetinio saugumo specialistai po Rusijos invazijos į Ukrainą vartotojus ir verslą perspėja apie padidėjusią kibernetinių išpuolių tikimybę. VŽ paaiškina, kaip saugotis internetinėje erdvėje.
Higiena internete prasideda nuo patikimo slaptažodžio. Didelė dalis pasaulio gyventojų, įskaitant ir lietuvius, vis dar naudoja slaptažodžius, kuriuos nulaužti programišiams netruktų nė sekundės.
Rekomenduojama susikurti ne trumpesnius nei 12 simbolių ilgio slaptažodžius visoms paskyroms ir slaptažodžiams naudoti skaičių, mažųjų ir didžiųjų raidžių, simbolių kombinacijas. Slaptažodžiams patartina nenaudoti asmeninių duomenų.
Kadangi įsimint dešimtis skirtingų slaptažodžių visose paskyrose sunku, rekomenduojama naudoti slaptažodžių generatorių. Tinklalapis PCMag geriausiais šių metų nemokomis slaptažodžių generatorių programomis įvardina Myki, Logmeonce ar Bitwarden, nors nemokamos versijos turi ribotą funkcijų skaičių.
Didžiausi trojos arkliai, galintys suteikti prieigą prie visų jūsų duomenų, yra e. pašto adresas ir slaptažodžių saugojimas naršyklėse. Sužinojus e. pašto adresą per slaptažodžių atkūrimo nuorodas galima gauti prieigą ir prie dalies kitų paskyrų.
Be to, didelė dalis vartotojų slaptažodžius saugo naršyklėse, kaip Chrome ar Edge, o juos visus galima pasiekti su kompiuterio slaptažodžiu.
Apsisaugoti nuo duomenų nutekinimo padėtų dviejų žingsnių autentifikavimo sistema, kuomet be slaptažodžio prisijungimą reikia patvirtinti ir kitu būdu, pavyzdžiui, telefonu. Dviejų žingsnių autentifikavimo sistemą galima nemokamai įjungti Facebook, Google, Microsoft, Twitter paskyrose.
Prieš belaidžio ryšio patartina jungtis tik pažįstamose ir patikimose vietose, o geriausia tokiu atveju naudoti virtualų privatų tinklą VPN.
VPN paslepia tikrąjį įrenginio adresą, užšifruoja duomenis ir internete leidžia naršyti anonimiškai.
Phishing atakos
Per pastaruosius metus, bendrovių SonicWall ir CrowdStrike skaičiavimu, phishing atakų skaičius pasaulyje išaugo atitinkamai 105% ir 82%. Šių atakų metu vartotojams siunčiami laiškai su kenkėjiškomis nuorodomis.
Bendrovė Hermitage Solutions pernai skelbė atlikusi tokio tipo atakų simuliaciją ir paskaičiavo, kad 54% perskaičiusių laiškus įmonių darbuotojų atidarė tariamai kenksmingą nuorodą.
Specialistai pataria e. laiškus atidarinėti tik iš pažįstamų siuntėjų, o gavus įtarimą keliančias nuorodas kad ir iš pažįstamųjų, dėl nuorodų tikrumo paklausti kitais kanalais.
Žalos siekiama daryti ne tik kibernetinėje, bet ir informacinėje erdvėje. Prasidėjus karui Ukrainoje Lietuvoje sustiprėjo dezinformacijos kampanijos, todėl vartotojams patariama kritiškai vertinti informaciją, ją tikrinti ir remtis tik patikimais šaltiniais.
Tiek įprastiems vartotojams, tiek įmonėms, patartina naudoti antivirusines programas, atnaujinti programinę įrangą. Kokių veiksmų imtis norint apsaugoti savo verslą, skaitykite čia.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti