Finansų technologijos jau po dešimtmečio taps nepastebimomis

Reklama publikuota: 2022-06-20
„SME Finance“ vadovas Mindaugas Mikalajūnas
svg svg
„SME Finance“ vadovas Mindaugas Mikalajūnas

2021 m. finansinių technologijų rinkos dydis pasiekė 6,59 trln. JAV dolerių. Ekonomistai prognozuoja, kad iki 2028 m. fintech rinka augs net iki 16,65 trln. JAV dolerių. Kiekvienas rinkos dalyvis pajautė finansinių technologijų įtaką, nes jos iš esmės pakeitė finansų sektorių. Produktai ir paslaugos tapo lengviau suprantami ir prieinami kiekvienam vartotojui. Tikėtina, kad kai kurie finansinių technologijų startuoliai taps sisteminės svarbos, bus integruoti į kasdienį vartojimą. Būtent šios tendencijos užuomazgas pastebėti galima jau šiandien.

Investuotojai pamatė finansinių technologijų potencialą

Investuotojai finansinių technologijų potencialą pastebėjo visai neseniai. 2010 m. į šios srities startuolius buvo investuota 3,1 mlrd. dolerių, tuo tarpu vien per šiuos metus, kurių praėjo dar tik pusė, fintech įmonės jau gavo 44,6 mlrd. dolerių.  Be to, nors daugiausiai investicijų vis dar pritraukia mokėjimų startuoliai, vis daugiau dėmesio sulaukia kriptovaliutos, nekeičiamieji žetonai arba NFT (angl. non-fungible token) bei decentralizuotų finansų servisai. Fintech populiarumas sparčiai auga visame pasaulyje. Lietuvoje, „Investuok Lietuvoje“ duomenimis, 2021-aisiais  įsikūrė net 265 fintech įmonės, taigi, vertinant licencijuotas įmones, Lietuva tapo didžiausiu fintech centru ES.

Tradiciniai bankai taip pat pradėjo keisti savo nuomonę: jeigu anksčiau į fintech bendroves buvo žiūrima kaip į grėsmę ir konkurenciją, dabar tokios įmonės tampa svarbiais partneriais arba netgi pačių bankų dalimi. Todėl bankai pastaruoju metu aktyviai perka finansinių technologijų startuolius. Neseniai „Goldman Sachs“ įsigijo finansavimo kompaniją „GreenSky“, o „JPMorgan“ nupirko investicinį įrankį kuriantį startuolį „OpenInvest“. Bankai nebesibaido fintech kultūros, tačiau atvirkščiai – bando prie jos pritapti.

Fintech potencialą pažadino technologinis progresas

Šiuo metu finansinės technologijos skaičiuoja trečiąją savo kartą, kuri išsivystė po 2008-ųjų finansinės krizės ir išmaniųjų telefonų išpopuliarėjimo.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Anksčiau visos finansų bendrovės, įskaitant finansuotojus, dirbo ypač lėtai. Nuo 2008-ųjų pradėta keltis į skaitmeninę erdvę, finansinės operacijos tapo pilnai automatizuotos, duomenys – atviri, atsirado integracijos, o finansinių operacijų kaštai dėl visų optimizacijų žymiai sumažėjo. Rinkoje pagaliau atsirado tokie terminai kaip „atvira bankininkystė“ ir „atviri finansai“.

Šiuo metu tai yra bene ryškiausia tendencija rinkoje. Prieš kelis metus apie „Revolut“ ir kitus neobankus buvo kalbama kaip apie atviros bankininkystės startuolius ir būtent atvira bankininkystė pasėjo idėją tais pačiais atvirumo principais kurti ir kitus fintech produktus.

Pastebima tendencija, kad finansiniai duomenys ateityje bus lengvai pasidalinami tarp skirtingų bendrovių, naudojant nesudėtingas aplikacijų programavimo sąsajų arba API (angl. application programming interface) integracijas. Atviri duomenys tiek finansų, tiek kituose sektoriuose leis daug efektyviau įdarbinti dirbtinį intelektą ir taip pasiekti geriausių rezultatų.

Išaugęs pasitikėjimas fintechais ir besikuriančios ekosistemos

Būtent dėl el. bankininkystės ir finansų atvirumo smarkiai išaugo pasitikėjimas naujos kartos finansų bendrovėmis. Šiais laikais pinigų plovimo prevencija, kliento pažinimo procesas ir jo kreditingumo vertinimas vyksta skaitmeninėje erdvėje, o registrų centrai yra integruoti. Tad klientams nereikia vykti į fizinius padalinius. Visi procesai įvyksta beveik momentaliai, kadangi yra aktyviai naudojamos naujausios technologijos, pavyzdžiui, kreditingumą vertina nebe fiziniai asmenys, bet dirbtinis intelektas, todėl vertinimas sutrumpėja nuo kelių dienų iki vos kelių valandų.

Naujos kartos API integracijos leidžia skolinimą integruoti tiesiog į bet kurią el. parduotuvę. Pavyzdžiui, anksčiau perkant buitinę techniką išsimokėtinai, visas procesas trukdavo apie 2 d., tuo tarpu fintech startuolių pagalba finansavimą galima gauti vos dviejų mygtukų  paspaudimu toje pačioje el. parduotuvėje.

Taigi, atvirų finansų ir duomenų tendencijos veda prie ekosistemų kūrimosi, t. y., visų finansinių paslaugų sujungimo vienoje platformoje. Na, pavyzdžiui, perkant telefoną vienoje iš el. parduotuvių, kelių mygtukų paspaudimu galima ne tik atsiskaityti už telefoną, bet ir pasinaudoti finansavimo paslaugomis ar nusipirkti draudimą.

Patogumas ir paprastumas tampa pagrindiniu prioritetu

Kitaip tariant, visose šiuolaikinėse fintech bendrovėse daugiausiai dėmesio skiriama patogumui ir paprastumui. Nors neobankai ir kitos B2C sektoriaus fintech kompanijos paslaugų integracijas siūlo jau kurį laiką, B2B sektorių tai pasiekė tik dabar.

Tai yra atvirosios bankininkystės (angl. open-banking) sukelta evoliucija, suteikusi prieigą prie duomenų, kurie iki šiol nebuvo prieinami. Todėl šiais laikais vertinti kliento kreditingumą, likvidumą, pinigų srauto valdymą ir kitus finansinius pajėgumus galima realiu laiku. Vartotojų poreikis patogumui ir paprastumui privertė finansų bendroves ieškoti tinkamų sprendimų.

Finansiniai produktai taps nepastebimi

Ilgainiui fintech paslaugos vis labiau susilies su kitomis paslaugomis. Šiuolaikinės technologijos jau dabar leidžia su finansais nesusijusioms įmonėms teikti finansines paslaugas. Integruoti finansai leidžia mobiliojo ryšio bendrovėms parduoti draudimą telefonui, „Uber“ priimti mokėjimus ar elektroninei parduotuvei suteikti lizingą.

Tokių pavyzdžių vis daugėja. Vieni iš fintech lyderių, bendrovė „Klarna“, kai kuriose el. parduotuvėse jau dabar siūlo padalinti vieną mokėjimą į kelias dalis vos kelių mygtukų paspaudimu. Tuo tarpu „Acorns“ pasiūlė vieną iš pirmųjų integruotų investicijų sprendimų – eidami į parduotuvę nusiperkate ką nors už 3 eurus ir 50 centų, o „Acorns“ programėlė sumą suapvalina iki 4 eurų ir likusius 50 centų investuoja į automatiškai parinktas akcijas ar fondus. Fintech funkcionalumas šiais laikais yra integruotas beveik į kiekvieną startuolį ir tokių integracijų ateityje tik daugės.

Nors fintech jau pradeda panašėti į smarkiai išsivysčiusią rinką, dar tikrai negalime kalbėti apie progreso pabaigą – iki galutinės finansinių technologijų formos, kai visos finansinės paslaugos bus integruotos praktiškai kiekviename žingsnyje ir šių paslaugų tiesiog nebepastebėsime, dar teks kiek palaukti.

Ne išimtis ir „SME Finance“, kadangi siekiame pasiūlyti pačius patogiausius ir greičiausius sprendimus klientams, ypatingai daug dėmesio skiriame informacinių technologijų dalies plėtrai.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Dėl „Cloudfare“ gedimo buvo sutrikusi populiarių paslaugų veikla

Dėl gedimo debesijos paslaugų tiekėjos „Cloudfare“ sistemose antradienį kurį laiką buvo sutrikęs įvairių...

Inovacijos
12:11
Vagystė versle – ką daryti, kai įprastos apsaugos nepakanka? Verslo tribūna

Vasaros ir atostogų metu vis daugėja nustatomų vagysčių. Ne tik svarbu apsaugoti savo privatų turtą, bet taip...

Inovacijos
06:30
P. Kuisys: savininkus nustebino „Bitės“ generuojama grąža Premium 3

Telekomunikacijų grupė „Bitė Group“, nuo 2015 m. priklausanti 45 mlrd. USD portfelį valdančiai privataus...

Inovacijos
05:45
„HUAWEI MatePad“ – kūrybos įrankis, subalansuotas studijoms ir biurui Verslo tribūna

Prieš dešimtmetį sukūrusi pirmą planšetę, technologijų kompanija HUAWEI abejonėms dėl šių prietaisų ateities...

Inovacijos
05:30
Išmontuotas paskutinysis taksofonas Lietuvoje 1

Pirmadienį Vilniuje šalia sostinės autobusų stoties telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ išjungė ir...

Laisvalaikis
2022.06.20
Startuolių atstovai: norint plėsti rinką, reikia dėmesio švietimui ir lankstesnio verslo reguliavimo

Lietuvoje siekiant plėsti startuolių rinką, reikia talentų, daugiau dėmesio švietimui, taip pat kitokio...

Inovacijos
2022.06.20
Paskirta Inovacijų agentūros valdyba

Paskirta naujosios Inovacijų agentūros valdyba, kurią sudaro septyni nariai: trys deleguoti ir keturi...

Inovacijos
2022.06.20
Finansų technologijos jau po dešimtmečio taps nepastebimomis Verslo tribūna

2021 m. finansinių technologijų rinkos dydis pasiekė 6,59 trln. JAV dolerių. Ekonomistai prognozuoja, kad iki...

Inovacijos
2022.06.20
Dirbtinio intelekto sprendimų kūrėjas – šiandienos profesija Verslo tribūna

Skaitmeniniame amžiuje dirbtinis intelektas (DI) tampa varomąja pažangos jėga. Jau šiandien vis daugiau DI...

Kuriantiems rytojui
2022.06.20
Daug Lietuvos gyventojų net nežino, kiek turi paskyrų internete 1

Lietuvoje daug žmonių nežino, kiek yra susikūrę paskyrų internete, atskleidė kibernetinio saugumo bendrovės...

Rinkodara
2022.06.19
„JCDecaux Nurture“ – nauja programa startuoliams

Pasaulinė lauko reklamos bendrovė „JCDecaux“ ir Lietuvoje pristato specialią platformą startuoliams, kuri...

Rinkodara
2022.06.19
„YouTube“ įgauna pagreitį kovoje prieš „TikTok“

Trumpų vaizdo įrašų platformą „YouTube Shorts“ kasdien žiūri daugiau nei 1,5 mlrd. vartotojų, šią savaitę...

Inovacijos
2022.06.19
„Money 20/20“: „fintech“ reguliavimas toliau eis saugumo keliu

Birželio 7–9 d. Amsterdame vyko didžiausias Europoje „fintech“ renginys „Money 20/20“, kuriame pirmą kartą...

Inovacijos
2022.06.19
Karšta nušalinto „Google“ inžinieriaus istorija: sąmonė – dar ne dirbtinio intelekto reikalas Premium 1

- Iš esmės darau prielaidą, kad tu norėtum, jog daugiau žmonių „Google“ žinotų, kad gebi jausti. Ar tai yra...

Inovacijos
2022.06.18
Tyrimas: kas penktas Lietuvos gyventojas norėtų keisti karjerą į IT 7

Kas antras suaugęs Lietuvos gyventojas – 52% – mano, kad jo ar jos skaitmeninių įgūdžių ir žinių lygis yra...

Vadyba
2022.06.18
CERN nutrauks bendradarbiavimą su Rusija ir Baltarusija

Europos branduolinių tyrimų organizacija (CERN) penktadienį pranešė, kad jos sprendimus priimantis organas...

Inovacijos
2022.06.17
Kompiuterijos ateitis – gali tekti pajudėti prie krašto Premium 1

Technologijų tyrimų ir konsultacijų bendrovė „Gartner“ skaičiuoja, kad iki 2025 m. net 75% duomenų verslai...

Inovacijos
2022.06.17
A. Paukštys išrinktas KTU tarybos pirmininku

Kauno technologijos universiteto (KTU) Tarybos pirmininku išrinktas Arvydas Paukštys, aukštųjų technologijų...

Vadyba
2022.06.17
„Google“ Rusijos padalinys pateikė teismui bankroto pareiškimą 1

JAV technologijų milžinės „Google“ antrinė įmonė Rusijoje Maskvoje arbitražo teismui pateikė bankroto...

Inovacijos
2022.06.17
Pervertinti startuoliai recesijos akivaizdoje gali pristigti pinigų Premium 7

Pastaruosius kelerius metus netvariai augę ir pelno negeneruojantys vienaragiai gali pritrūkti pinigų –...

Inovacijos
2022.06.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku